اخباروگزارش های کارگری29/30 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

زنده وجاوید باد یاد جان باختگان اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398: بازپخش:روز جمعه اول آذر ماه 1398: +گزارشی درباره اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398 شیراز به بهانه افزایش قیمت بنزین “شلوغی‌های این شهر هم مانند شهرهای دیگر از همان روز اول [جمعه ۲۴ آبان] آغاز شد و بیشتر درگیری‌ها مربوط به منطقه صدرا بوده‌است.” یکی از اهالی شهر شیرازبه کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «در همان منطقه صدرا چند نفر با شلیک مستقیم گلوله کشته‌شدند و بیشتر جان‌باختگان مربوط به همان منطقه است که با هلی‌کوپتر به متعرضان شلیک کرده‌اند.»

او اضافه می‌کند: «سمت شرق شیراز درگیری‌ها زیاد بوده و مردم چون بلوار را بسته‌بودند به سمت مردم تیراندازی کردند و یک‌نفر به نام محمدحسین داستان‌خواه که دانش‌آموز ۱۵ ساله آموزشگاه فردوسی بوده‌است، کشته شده و یک نفر دیگر که جوانی ۲۶ ساله‌ به نام امیر الوندی‌مهر اهل شهرک گویم یکی از روستاهای اطراف شیراز است که توسط نیروهای بسیج سلمان فارسی کشته شده و مراسم خاک‌سپاری او در تدابیر امنیتی شدیدی برگزار شد و بیشترین جان‌باختگان مربوط به این مناطق است.»
بنا به گفته شاهدان عینی در مناطق زرهی و مالی‌آباد (معالی‌آباد) هم درگیری‌ها شدید بوده: «از کلانتری مالی‌آباد به مردم تیراندازی کردند و مردم با سنگ به دفاع از خود پرداختند و یک‌نفر هم همان‌جا مورد اصابت گلوله قرار گرفت.»
“در فرعی‌های اطراف منطقه زرهی نیز درگیری زیاد بوده و در واقع بیشترین درگیری‌ها مربوط به مناطق مالی‌آباد، زرهی و شهرک صدرا بوده‌است.”
این فرد در مورد تعداد زخمی‌ها آمار درستی ندارد، اما می‌گوید که “تعداد زخمی‌ها خیلی زیاد است و به چشمان آن‌ها تیر ساچمه‌ای اصابت کرده‌است.”
بنا به گفته وی: «بیشتر بازداشتی‌ها به ساختمان پلاک ۱۰۰ در بلوار ارتش و یک ساختمانی دیگر در خیابان زند منتقل می‌شوند و خبر دارم که بازجویی‌های سختی می‌شوند و حتی شنیده‌ام برخی مردم معترض روستای گویم و شهرستان کازرون را از ویدئوهای منتشر شده شناسایی کرده‌اند.»
وی در آخر به نقل از یکی از دوستانش که کازرون را به منطقه عسلویه تشبیه کرده‌بود می‌گوید: «کل شهر کازرون را شعله‌های آتش، پوشانده‌بود.»
+پزشکان گم ‌نام حقوق انسانی: دستور کشتن معترضان هفته آخر آبان ماه98 به بهانه افزایش قیمت بنزین را داده بودند
سرکوب در شهرهای اطراف تهران و کرج مثل شهریار، قلعه حسن‌خان و تمام شهرک‌های بین تهران و کرج بسیار شدید بوده است.
«در بیمارستان فیاض‌بخش پیرزنی را آورده بودند که از پنجره بیرون را تماشا می‌کرده است و تیر خورده بود به قلبش.»
این را یک پزشک می‌گوید در روزهایی که حکومت هیچ آمار رسمی از تعداد کشته‌ها و مجروحان اعتراضات خیابانی اخیر به گران شدن ناگهانی بهای بنزین ارایه نمی‌دهد. جمعی از پزشکانی که در بیمارستان‌های مختلف ایران مشغول به کار هستند و هویت‌ آن‌ها از سوی «ایران‌وایر» تایید شده است، از وضعیت بیمارستان‌های مختلف در روزهای اعتراضات گزارش می‌دهند.
آن‌ها که خود را با عنوان «پزشکان گم‌نام حقوق انسانی» معرفی می‌کنند، می‌گویند در جریان سرکوب این اعتراضات، هم از گلوله‌های جنگی و هم از گلوله‌های ساچمه‌ای استفاده شده است و بیشتر جمجمه و قلب معترضان هدف قرار گرفته‌اند.
یکی از آن‌ها می‌گوید: «انگار فقط به قصد کشت شلیک کرده بودند. حتی به آن‌هایی که از لب پنجره یا از روی پشت‌بام بیرون را نگاه می‌کردند هم شلیک شده بود؛ مثل پیرزنی که به بیمارستان فیاض‌بخش منتقل شد و تیر به قلبش خورد.»
تعدادی از این پزشکان که در بیمارستان‌های اطراف تهران کار می‌کنند، آماری را از کشته‌شدگان در بیمارستان‌های تامین اجتماعی در سه روز اول اعتراضات، یعنی تا روز دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۹۸ تهیه کرده‌اند. این آمار نشان می‌دهد که در بیمارستان‌های وابسته به تامین اجتماعی در اطراف تهران، در سه روز نخست اعتراضات ۱۰۴ نفر جان باخته‌اند که جزییات آن به این صورت است: «بیمارستان تامین اجتماعی شهریار ۱۵ نفر، بیمارستان سجاد شهریار ۳۶ نفر و بیمارستان فیاض‌بخش ۱۴ نفر. در بیمارستان‌های اسلام‌شهر ۹ نفر، رباط کریم ۱۰ نفر و قلعه حسن‌خان نیز ۲۰ نفر کشته شده‌اند.»
یکی از این پزشکان که در بیمارستان کوچکی در شهر قدس کار می‌کند، می‌گوید: «در یک شیفت کاری، ۱۲ نفر کشته شده را خودم دیدم که از بین آن‌ها ۱۰ نفرشان با شلیک گلوله به سر جان داده بودند. یک نفر گلوله به قلبش اصابت کرده بود و یک نفر هم به گردنش.»
به گفته این پزشک، سرکوب در شهرهای اطراف تهران و کرج مثل شهریار، قلعه حسن‌خان و تمام شهرک‌های بین تهران و کرج بسیار شدید بوده است.
آمار کشته‌های بیمارستان‌های «طالقانی»، «امام رضا» و «امام خمینی» کرمانشاه نیز از سوی این پزشکان در سه روز نخست اعتراضات ۱۶ نفر اعلام شده است: «در کرمانشاه در بیمارستان طالقانی هشت نفر، بیمارستان امام رضا سه نفر و بیمارستان امام خمینی پنج نفر کشته شده‌اند. توجه کنید که این آمار شامل بیمارستان‌های ارتش، سپاه و نیروی انتظامی نمی‌شود.»
به گفته این پزشکان، بیمارستان‌های تابع «دانشگاه علوم پزشکی ایران» که برخی مناطق تهران و بیمارستان‌های «امام سجاد» شهریار و «مرکز درمانی حضرت فاطمه» رباط کریم را نیز در برمی‌گیرند، ۶۴ کشته و بیش از ۶۰۰ نفر زخمی را به عنوان آمار قطعی اعلام کرده‌اند.
یکی از پزشکان می‌گوید: «تعداد زخمی‌هایی که گلوله‌های ساچمه‌ای به آن‌ها اصابت کرده بود، بسیار زیاد بودند. ما از اندام‌ها عکس می‌انداختیم و اگر گلوله به استخوان نرسیده بود، به آن‌ها می‌گفتیم بروند و خودشان بعدا برای در آوردن ساچمه به پزشک جراح مراجعه کنند. چون اگر ساچمه در بافت نرم باشد، فقط خطر عفونت بافت نرم را دارد که با آنتی بیوتیک مداوا می‌شود.»
به گفته این پزشکان، بیمارستان‌های جوانرود، بوکان و مریوان بیش از ۳۰ کشته داشته‌اند: «جوانرود ۱۵ نفر، مریوان حداقل ۱۰ نفر و بوکان حداقل هفت نفر کشته شده‌اند.»
یکی از پزشکان می‌گوید: «سرکوب، شدیدتر از آن‌چه دیدید و شنیدید، بود. این بار از روز اول دستور کشتن صادر شد؛ حکم تیر برای این که قلب و جمجه مردم معترض را هدف بگیرد.»

شصت و هفتمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
روز دوشنبه 30 آبان ماه،همزمان با شصت و هفتمین روزاعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران چه ها گذشت؟
الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:
1- مراسم خاکسپاری کاروان قادر شکری 16 سالە از جان باختگان اعتراض سراسری روز یکشنبه 29 آبان پیرانشهربا شرکت جمع زیادی از اهالی این شهروبا سردادن شعارهای چون « کرد بلوچ آذری آزادی برابری»
2- مراسم خاکسپاری عرفان کاکایی و بهالدین ویسی از جان باختگان اعتراض سراسری روز یکشنبه 29 آبان جوانرود با شرکت جمع کثیری وبا سردادن شعارهایی چون«مرگ برخامنه ای»
3- مراسم گرامیداشت یاد سینا نادری از جان باختگان اعتراض سراسری 20 مهر ماه کرمانشاه بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریش در محله دره دریژ کرمانشاه وبا سردادن شعارهایی چون «مرگ بر خامنه‌ای»
4- مراسم خاکسپاری آرمان عمادی از جانباختگان اعتراضات سراسری مرودشت که 24 آبان زخمی و26 آبان دربیمارستان جانش را ازدست داد
5- مراسم خاکسپاری رضا شرفی از جانباختگان اعتراضات سراسری سی سخت در استان كهگيلويه و بوير احمد
ب- تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- آبدانان
- اویهنگ سنندج
- بانه
- بندرعباس
- بوشهر
- پیرانشهر
- تکاب
- تهران(تهرانسر،صادقیه،میدان دولت آباد)
- ثلاث باباجانی
- جوانرود
- دهگلان
- دهلران
- روانسر
- زاهدان
- سقز
- سنندج
- شهریار کرج
- قزوین
- کامیاران
- گلشهرکرج
- مریوان
مشهد(هاشمیه)
- مهاباد
ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:

- دانشگاه مدنی آذربایجان
- دانشگاه پیام نور اردبیل
- دانشگاه علوم پزشكي البرز
- دانشکده هنر دانشگاه دامغان
- دانشگاه هنر شیراز
- دانشگاه علوم پزشکی کردستان
- دانشگاه مازندران
- دانشکده فیزیک دانشگاه مازندران
- دانشگاه آزاد ساری
- دانشگاه سمیه نجف آباد
- دانشکده دندانپزشکی علوم پزشکی همدان
- دانشگاه الزهرا
- دانشکده روانشناسی دانشگاه بهشتی
- دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران
- دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران
- دانشکده‌ی زبان‌ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران
- دانشکده فیزیک دانشگاه تهران
- دانشکده‌‌ی مهندسی متالورژی و مواد دانشگاه تهران
- خوابگاه دخترانه چمران دانشگاه تهران(اعتراض شبانه)
- دانشکده برق دانشگاه خواجه‌نصیر
- دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی
- لیست اعتصابات دانشجویان دانشگاه خوارزمی
رشته و دانشکده‌هایی که برخی و یا همه‌ی ورودی‌ های آن در هر دو واحد تهران و کرج دانشگاه خوارزمی در اعتصابند عبارتند از:
حقوق
اقتصاد
دانشکده مدیریت
روانشناسی
جغرافیا
علوم کامپیوتر و ریاضی
علم اطلاعات و دانش‌شناسی
ادبیات فارسی
ادبیات انگلیسی
جامعه شناسی
بیمه
دانشکده زمین شناسی
زیست سلولی مولکولی
زیست
مشاوره
مددکاری اجتماعی
مدیریت امور بانکی
علوم مالی
تربیت بدنی
- دانشگاه فنی شریعتی
- دانشکده ادبیات دانشگاه علامه
د- اعتصاب کسبه بازار شهراشنویه
بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه الزهرا در پسِ وقایع اخیر دانشگاه
دانشگاهی که حل می‌شود در زندانی و چشم‌اندازی که از هم می‌پاشد....
خون پشت خون، جنازه از پیِ جنازه،
درد پشت درد، رنج پشت رنج...
اینک این ماییم؛ دانشجویانی که با مردم همراهیم و تاب می‌آوریم این بی‌داد را.
پس از تهدید، ارعاب، توهین و تعلیق تعداد زیادی از "ما" و بازداشت سه تن دیگرمان(رایحه حسینی، نیلوفر میرزایی و سارینا صادقی)، همچنان با قامتی افراشته ایستاده‌ایم.
ناکارآمدی حکومت در تمامی سطوح بالاخص در اینجا که ریاست دانشگاه الزهرا است مدنظر است، به وضوح مشخص است.
کوتاه‌قدان مدیریتی بیش از پیش بر عرصه مدیریت دانشگاه تکیه زده‌اند و به جای پاسداری از حرمت دانشگاه، خود زمینه حضور نیروهای امنیتی در دانشگاه و بازداشت دانشجویان را فراهم کرده‌اند.
حقارت و ذلت مزدوران حراست دانشگاه تا به آنجاست که خود اطلاعات دانشجویان را به دست نیروهای امنیتی داده و دو دستی آنان را تحویل نهادهای امنیتی داده‌اند.
بعد از نحوه بازداشت نیلوفر میرزایی که هنگام خروج از درب خوابگاه صورت گرفت؛ این‌بار وقاحت و خفت را تا حدی پیش برده‌اند که چندین نفر از اعضای حراست و نهادهای امنیتی به دنبال دانشجو در کلاس درس رفته و به شناسایی دانشجویان از روی لباس و کفششان پرداخته‌اند.
در نهایتِ احترام به اساتید شریف دانشگاه الزهرا، با اساتیدی مواجهیم که به ارزانی حیثیت و شرافت خود را به حراج گذاشته‌اند و بیشترین همکاری را با نهادهای امنیتی در راستای تحویل دانشجویان داشته‌اند. حارسان دانشگاه، قبایی بزگتر از جسم حقیر حارسان ظلم و جور است که به اجحاف برآنان نام نهاده‌اند.
ریاست نامحترم دانشگاه الزهرا بداند که امروز بر کسی پوشیده نیست که تمامی احضارها و بازداشت‌‌های دانشگاه الزهرا با لیستی که حراست و ریاست به نهادهای امنیتی داده‌است صورت گرفته و هیچ‌گونه مساعدتی از سوی دانشگاه برای تسریع روال پرونده‌ها صورت نگرفته‌است. پس هرگونه ادعا در این باب، تماما باطل است.
ای‌کاش چند صباح زندگی دنیا را به شریف زیستن نمی‌فروختید و وجدانی‌ -اگر باشد- را فدای سیاست‌ورز‌ی‌های کثیف خود قرار نمی‌دادید.
ما دانشجویان دانشگاه الزهرا با وجود تحمل فشارها و تهدیدها، از همراهی با خواست‌های به حق مردم کوتاه نخواهیم آمد و تا آزادی بی‌قید و شرط هم‌دانشگاهی‌های دربندمان و لغو هر گونه رفتار غیر قانونی علیه آنان دست در دست یکدیگر به همدلی و خواهری خواهیم ایستاد.
بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان ِ دانشگاه مازندران در تحریم کلاس‌ها و عدم حضور در امتحانات میان‌ترم
با سلام خدمت ِ دانشجویان ِ آزدیخواه و مردم شریف ایران
ما دانشجویان ِ دانشگاه مازندران در پاسخ به کشتار تروریستی در شهرهای کرد‌نشین که به صحنه‌ی مبارزه برای به گور سپردن فاشیست‌ها شده، در پاسخ به قتل رساندن ِ کودک ده‌ساله، کیان پیرفلک و دیگر کودکان کشته شده و همچنین در جهت حمایت از بازداشتی‌های پرشمار اخیر در مازندران و تداوم بازداشت #امیررضا_دوزنده و همچنین مقاومت دوستانمان در دانشگاه نوشیروانی بابل و بازداشت شدگان این دانشگاه به نام‌های #کامیاب_کاظمی_مقدم، #محدثه_عزیزی و #سامان_عباسی و #محمد_عرب، کلاس‌های درس را تعطیل کرده و از دادن آزمون میان‌ترم امتناع خواهیم کرد.
به دانشجویان و اساتیدی که تا کنون چشم و گوش خود را برجنایات بسته‌اند و سکوت پیشه کرده‌اند هشدار می‌دهیم که فرصت را از دست نداده و کنار مردم شجاع و سمت درست تاریخ بایستند. در غیر این صورت دیری نخواهد پایید که همراه عاملان این جنایات به گورستان تاریخ رهسپار خواهند شد.
زنده باد آزادی و برابری
۳۰ آبان ۱۴۰۱
تصویب قطعنامه اضطراری در کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری در همبستگی با مبارزات مردم ایران و محکومیت کشتار معترضین بعد از قتل حکومتی #ژینا_مهسا_امینی
کنگره کنفدراسیون بین‌المللی اتحادیه‌های کارگری، که با شرکت بیش از هزار نماینده از ‌۳۰۰ تشکل سراسری اتحادیه ای از ۱۳۰ کشور جهان، که ۲۰۰ میلیون عضو را بعنوان بزگترین کنفدراسیون‌جهانی نمایندگی می‌کند، به اتفاق‌آرا قطعنامه‌ای شدیدالحن در محکومیت سیاست‌های سرکوبگرانه حکومت و‌ در همبستگی با مبارزات کارگران و تشکل‌های صنفی، زنان و گروه‌های تحت‌ستم ایران تصویب نمود. این‌ قطعنامه صبح ۲۱ نوامبر به وقت ملبورن استرالیا (٣٠ آبان)، که کنگره "آی‌تی‌یوسی" در آنجا برگزار گردید، به تصویب رسید و‌ ترجمه متن کامل آن در زیر درج شده است.
متن قطعنامه
قطعنامه اضطراری_بیانیه در همبستگی با ایران
کنگره سرکوب وحشیانه و کشتار مردم ایران توسط رژیم زن‌ستیز این کشور، که به دنبال قتل مهسا امینی به خیابان‌ها آمده‌اند، را محکوم می‌کند. زنان ایرانی با حمایت مردان، در سراسر کشور شجاعانه برای حقوق خود دست به اعتراض زده‌اند، و تشکل‌ها در اعتراض به سرکوب سبعانه اعتصاب کرده‌اند. صدها نفر به قتل رسیده‌اند، چندین معترض بازداشت شده به اعدام محکوم شده و ۱۵ هزار نفر نیز زندانی شده‌اند.
آخرین موج جدید سرکوب حاکمیت در تدوام نقض سیستماتیک حقوق اساسی مردم ایران از جمله حقوق آنها برای آزادی تشکل‌ها و حق تشکل‌یابی و همچنین آزادی بیان صورت گرفته است. ایران همواره به عنوان یکی از بدترین کشورهای جهان برای حقوق کارگران در شاخص حقوق جهانی کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری ITUC رتبه‌بندی می‌شود. اعضای چندین تشکل صنفی فقط به دلیل مبارزه برای دستیابی به حقوق اساسی و نیز ارتقاء حقوق کارگران، در حال گذراندن احکام طولانی مدت در زندان هستند.
این رژیم به طورمداوم حقوق بنیادی زنان، اقلیت‌های مذهبی و قومی، فعالان سیاسی و جامعه «ال‌جی‌بی‌تی‌کیوپلاس» را نقض کرده است.
کنگره:
?خواهان آزادی فعالین صنفی و کارگری زندانی و همه افرادی می باشد که با نقض آشکار قوانین بین‌المللی بازداشت و زندانی شده‌اند.
?سرکوب حقوق بنیادی زنان و دختران و حملات به زندگی آنها توسط دولت ایران را محکوم می‌کند.
?از مقامات ایران می‌خواهد که به خشونت خود علیه زنان و دختران پایان دهند و از آنها می‌خواهد به حقوق زنان، دختران و همه ایرانیان در خصوص آزادی تجمع، آزادی بیان، استقلال بدنی و امنیت فردی احترام بگذارد.
?به همبستگی قاطع با کارگران ایران و تشکل‌های آنان در مبارزه برای حقوق کارگری ادامه می‌دهد.
?تاکید می‌کند که ایران باید مقاوله‌نامه‌های ۸۷ و ۹۸ سازمان جهانی کار را تصویب و بطور کامل اجرا نماید و به اعلامیه جهانی حقوق بشر، بویژه اصل ۲۳ آن، بطور کامل احترام بگذارد.
? حمایت گسترده و پرقدرت بین‌المللی از سوی اتحادیه‌های کارگری، سایر تشکل‌ها و اذهان عمومی از مردم ایران را مورد قدردانی قرار داده و از آن استقبال می‌کند.
ربودن نجم‌الدین ویسی، برادر بهالدین ویسی، دانش‌آموز به قتل رسیده در جوانرود
نیروهای سپاه پاسداران، شب گذشته خودروی نجم‌الدین_ویسی، برادر بهالدین ویسی، دانش آموزی که در جریان اعتراضات مردمی شنبه شب ۲۹ آبان در جوانرود کشته شد، را هدف تیراندازی قرار دادند و وی را در حالی که به شدت زخمی شده بود ربودند و از سرنوشت وی هیچ اطلاعی در دست نیست. خانواده ی ویسی در وضعیت دشواری قرار گرفته اند؛ در حالیکه فرزند دلبند ۱۶ ساله یشان شب گذشته به دست نیروهای سرکوبگر به قتل رسید، و اکنون نبز هیچ اطلاعی از وضعیت دیگر پسر ربوده یشان، که بشدت زخمی شده است، ندارند.
سها مرتضایی، فعال صنفی دانشجویی سابق و دبیر اسبق شورای صنفی کل دانشگاه تهران، حدود ساعت ۹ صبح مورخ ۳۰ آبان هنگام رفتن به محل کار با ضرب‌ و شتم شدید و وحشیانه‌ی ضابطین وزارت اطلاعات بازداشت شد.
در اثر ضربات وارده، وی دچار کبودی‌ها و زخم‌های متعدد در نواحی سر، دست و پا و همچنین باسن و ناحیه‌ی تناسلی شده است. پس از بازداشت وی ابتدا به زندان اوین و سپس به بیمارستان شهدای تجریش منتقل شده تا به لحاظ ضرب و جرح بررسی شود. درنهایت پس از انجام آزمایشات پزشکی بامداد ۳۰ آبان به زندان اوین منتقل می‌شود.
سها مرتضایی پیش از این در سال ۸۸، دیماه ۹۶ و آبان ۹۸ بازداشت شده بود. همچنین وی با وجود داشتن رتبه ۱۰ دکتری در آزمون دکتری ۹۸، با وجود تحصن و پیگیری‌های مکرر، ستاره‌دار و محروم از تحصیل شد.
تفتیش خوابگاه فاطمیه دانشگاه تهران توسط نیروهای لباس شخصی
بنا به گزارشات رسیده از دانشجویان دانشگاه تهران، صبح امروز در بلندگوی خوابگاه فاطمیه اعلام شده که فردی مسلح و غیر دانشجو وارد خوابگاه شده و به این بهانه وارد اتاق دانشجویان دختر شده و در حال تفتیش‌ تمامی وسایل دانشجویان هستند. این مساله در حالی اتفاق می‌افتد که نگهبان درب ورودی همیشه ورود و خروج دانشجویان را بررسی کرده و احتمال ورود فردی مسلح، کذب و در راستای سرکوب دانشجویان می‌باشد.
گفته می‌شود افرادی که در حال تفتیش اتاق‌ها هستند، پلیس یا حراست و یا نیروی حفاظت فیزیکی دانشگاه نیستند و تماما لباس‌شخصی هستند.
جو امنیتی در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران و تهدید به بازداشت یکی از دانشجویان
امروز(دوشنبه 30 آبان)، در پی ورود یکی از دانشجویان ممنوع‌الورود دانشکده‌ی علوم‌اجتماعی، دو نفر از حراست‌ها برای اخراج اجباری وی از محیط دانشگاه اقدام کردند. پس از آن، دانشجویان به همراه این دانشجو به دفتر ریاست دانشکده مراجعه و نسبت به جو امنیتی و مداخلات حراست اعتراض کرده، مسئولیت هرگونه اتفاقی را متوجه ایشان دانسته و خواستار مداخله عاجل و صریح ایشان شدند.
در ادامه بر شمار نیروهای حراست افزوده شده و نزدیک به ده نفر در محوطه‌ی دانشکده حضور دارند تا دانشجوی مذکور را با زور از محیط دانشکده بیرون کنند. همچنین یکی از آن‌ها، صراحتا وی را به بازداشت تهدید کرده است.
اعتراض دانشجویان و خواست تضمین امنیت این دانشجو و پایان دادن به فضای امنیتی، با حضور دکتر جمشیدیها، ریاست دانشکده، و چندتن از اساتید ادامه دارد. با حمایت و مقاومت جمعی دانشجویان، نیروهای حراست، موفق به اخراج زوری این دانشجو از دانشگاه نشدند.
وضعیت امنیتی در این دانشکده همچنان برقرار است و هم‌اکنون کارت چندتن دیگر از دانشجویان در ورودی دانشکده توسط حراست ضبط شده و دانشجویان جهت حمایت از دوستان خود به در ورودی دانشکده مراجعه کرده‌اند.
۳۰ آبان ۱۴۰۱
تهدید به بازداشت محمد شباهتی، فعال صنفی دانشجویی، توسط حراست دانشگاه تهران
صدایی که در این ویدئو می‌شنوید صدای حراست دانشگاه تهران است که با صراحت از عدم استقلال نهاد دانشگاه و اداره شدنش توسط نهاد‌های امنیتی و اطلاعاتی می‌گوید. ایشان در پاسخ به اعتراض دانشجویان که به رأی کدام کمیته انضباطی این دانشجو ممنوع‌الورود شده، می گوید: «بله، من اصلا کاری با دانشکده ندارم... به دلیل اوضاع بحرانی کشور، مصوباتی هست که بالاتر از قانونه چه برسه به آئین‌نامه‌ی داخلی دانشگاه، بالاتر از قانونه».
مساله دیگر اینکه کمی پیش از این گفته، همین شخص، این فعال صنفی را به عدم تبعیت از قانون و در ادامه «برادرانه» به بازداشت تهدید می‌کند و همچنین وی را برای حل مسئله ممنوع‌الورودی به معاونت دانشجویی و پیگیری از طریق قانون ارجاع می‌دهد!
منظور ایشان از معاونت دانشجویی، مراجعه به دکتر وجهی، «مسئول-بازجو» دانشگاه تهران است که در طول چندین هفته اعتراضات دانشجویان، نقش مستقیم در سرکوب امنیتی دانشجویان داشته است.
لازم به ذکر است #محمد_شباهتی، پیشتر در سال ۹۹ در پروسه‌ای تماما غیابی به پنج سال حبس تعزیری محکوم شده است. همچنین در ترم گذشته طی همین پروسه‌های فراقانونی و بدون حکم انضباطی، از تحصیل در ترم جاری محروم شده و در هفته‌های گذشته نیز به دانشگاه و خوابگاه ممنوع‌الورود شده است.
به نظر می‌رسد مسئول-بازجوهای دانشگاه تهران با دخالت مستقیم گماشته‌‌های حراستی نهادهای امنیتی در دانشگاه، از هیچ ابزار فراقانونی برای سرکوب و سلب کردن امکان حضور این دانشجو و دانشجویان دیگر در دانشگاه فروگذار نکرده‌اند.
اخراج از خوابگاه برای دانشجویی که ۵۴ روز است در بازداشت به سر می‌برد!
سید علی حسینی دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه گیلان، روز چهارشنبه ۶ مهر پس از خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است و همچنان با وجود گذشت ۵۴ روز، همچنان در بازداشت و بلاتکلیفی به سر می‌برد.
مسئولین دانشگاه گیلان در اقدامی جدید به جای پیگیری وضعیت آزادی این دانشجو، وی را از خوابگاه اخراج و وسایل وی را از خوابگاه تخلیه کرده‌اند. درجه‌ی قساوت در سرکوب دانشجویان در دوران کنونی بسیار محیرالعقول است!
شورا فکری دانش‌آموخته اقتصاد دانشگاه مازندران، شامگاه ۲۹ آبان هنگام عبور از خیابان در آمل توسط نیروی انتظامی بازداشت شده و اکنون در زندان آمل به سر می‌برد.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
بنا به توییت رضا شفاخواه، وکیل خانواده صحرا رضایی، این دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی و شهروند افغانستانی مقیم ایران، همچنان مفقود بوده و با وجود گذشت بیش از یکماه، اطلاعی از وضعیت وی در دست نیست.
صحرا رضایی به بیماری قلبی مبتلاست و بازداشت، جان وی را دچار مخاطرات جدی می‌کند.
یوسف مرادی، دانش‌آموخته‌ی فوریت‌های پزشکی دانشگاه سمنان، روز ۲۷ آبان به‌همراه پسر عموی خود توسط نیروهای امنیتی در شهرستان آبدانان ربوده و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
با پیگیری‌های فراوان خانواده مشخص شد که وی را در ۲۹ آبان به زندان ایلام فرستاده‌اند. این در حالیست که یوسف مرادی تحت شکنجه‌، دچار پارگی در ناحیه شکم و شکستگی استخوان‌های دنده شده است و نهادهای امنیتی از بستری کردن وی در بیمارستان امتناع می‌کنند. جان او در خطر است.
محمدرضا صداقت دانش‌آموخته‌ی مهندسی شیمی دانشگاه خلیج فارس بوشهر، روز چهارشنبه ۲۵ آبان توسط نیروهای امنیتی در منزلش بازداشت شده است.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
علی اسداللهی، دانشجوی ارشد زبان و ادبیات فارسی دانشگاه تهران، شاعر و نویسنده، امروز ۳۰ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
کانون نویسندگان ایران:علی اسدالهی بازداشت شد
علی اسدالهی، شاعر و منشی منتخب مجمع عمومی ۱۴۰۱ کانون نویسندگان ایران صبح امروز ۳۰ آبان‌ماه بازداشت شد. ماموران امنیتی حکومت حوالی ساعت ۱۱ به خانه‌ی علی اسدالهی هجوم برده‌اند، پس از تهدید سرایدار با اسحله، وارد آپارتمان شده‌اند و او را بازداشت کرده‌اند.
ماموران پس از تفتیش خانه و ضبط لوازم الکترونیکی اسدالهی و همسرش او را به محل کارش برده‌اند و آن‌جا را نیز تفتیش کرده‌اند. به نقل از خانواده‌ی اسدالهی دستور بازداشت او را شعبه‌ی ۲ دادسرای اوین صادر کرده است.
کانون نویسندگان ایران بازداشت علی اسدالهی را محکوم می‌کند و چنانکه همواره در بیانیه‌های خود بر آزادی زندانیان سیاسی تاکید کرده است، علی اسدالهی و دیگر بازداشت‌شدگان جنبش آزادی‌خواهی اخیر باید بی قید و شرط آزاد گردند.
۳۰ آبان ۱۴۰۱
فرید خوشنام‌وند دانشجوی روانشناسی دانشگاه آزاد خرم‌آباد، یکشنبه مورخ ۸ آبان در مقابل درب دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
نسرین جوادی علیرغم عدم بهبودی کامل از بیمارستان به زندان اوین بازگردانده شد
امروز دوشنبه ۳۰ آبان‌ماه ۱۴۰۱ نسرین جوادی (اعظم خضری جوادی) از اعضای اتحادیه آزاد کارگران ایران ساعت ۳ بعدازظهر علیرغم عدم بهبودی کامل از بیمارستان طالقانی به زندان اوین بازگردانده شد.
نسرین جوادی صبح روز شنبه ۲۸ آبان پس از تشدید وخامت حالش به وسیله آمبولانس به بیمارستان طالقانی اعزام شده بود. او یک روز در اورژانس بیمارستان و دو روز در بخش عمومی بستری بود و امروز با وجود اینکه بهبودی کامل نیافته و حال جسمی نامناسبی داشت و علیرغم خواست و تلاش خانواده برای اخذ مرخصی درمانی، به زندان بازگردانده شد.
نسرین جوادی از هفته گذشته دچار بیماری آنفولانزای حاد شده و در زندان مداوای جدی برای او صورت نگرفته بود تا اینکه صبح شنبه دچار تب شدید شده و به مرز تشنج و بیهوشی رسیده بود که مسئولین زندان ناچار به اعزام او به بیمارستان شدند.
لازم به ذکر است که نسرین جوادی با ۶۵ سال سن و ضعف شدید جسمانی و بیماریهای متعدد طبق نظر پزشکان مستقل توانایی تحمل حبس ندارد اما سیستم قضائی بی‌توجه به این موارد نه تنها بر تداوم زندان او اصرار دارد بلکه حتی به درخواست مرخصی درمانی وی نیز هیچ پاسخی نداده است.
جان نسرین جوادی در خطر است و باید فورا از زندان آزاد شود.
چنانچه هر اتفاقی برای سلامت نسرین روی دهد مسئولیت آن تماما با قوه قضائیه و مسئولین زندان اوین است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران زندانی کردن کارگر بازنشسته‌ی شریفی همچون نسرین جوادی را تماما مغایر با حداقل ارزشهای انسانی می‌داند و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط نسرین جوادی و تمامی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اعتراضات مردمی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۳۰ آبان ۱۴۰۱
جان باختن اداره برق شهرپردیس براثربرق گرفتگی
یک کارگر سیمبان شرکت توزیع برق شهرپردیس بنام رحیم کاردر حین کار در ارتفاع تیرک دچار برق گرفتگی شد و به دلیل شدت جراحات وارده جان باخت.
جان باختن یک کارگردرساری براثر سقوط از ارتفاع
یک کارگرحین کار در ساختمانی واقع در خیابان بهمن شرقی ساری بدنبال سقوط از ارتفاع 4 متری جان خودرا از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 29 آبان ماه 1401
زنده وجاوید باد یاد جان باختگان اعتراضات هفته آخرآبان ماه 1398
بازپخش:روزپنج شنبه 30 آبان 1398:
+گزارشی ازاعتراضات بهبهان به بهانه افزایش قیمت بنزین
اعتراضات به افزایش سه برابری نرخ بنزین همانند دیگر شهرهای کشور در بهبهان از روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه آغاز شد و در روزهای بعد شدت گرفت.
گفته می‌شود طی اعتراضات این شهر ۱۵ نفر جان خود را از دست داده‌اند و ده‌ها نفر زخمی و شمار زیادی بازداشت شده‌اند.
یکی از شهروندان بهبهان به کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی می‌گوید: «خاک‌سپاری ۱۲ نفر از کشته‌شده‌ها روز سه‌شنبه ۲۸ آبان برگزار شده‌است و خانواده‌های آن‌ها در سوگ از دست دادن عزیزان خود هستند.»
در بهبهان ابتدا ورودی‌های شهر توسط شهروندان مسدود شد و در شهر نیز به گونه‌ای مسالمت‌آمیز مردم خیابان اصلی را با نشستن در مسیر بستند.
این شهروند اهل بهبهان که مایل نیست نام او افشا شود،می‌گوید: «در این منطقه اولین اعتراض‌ها با مسدود کردن جاده اهواز–امیدیه اتفاق افتاد، اما در خصوص بهبهان، این شهر یک خیابان اصلی دارد که از میدان بانک ملی شروع می‌شود تا میدان جوانمردی که منطقه اصلی این شهر است ادامه دارد. مردم روز جمعه ۲۴ آبان‌ماه به صورت مسالمت‌آمیز روی زمین در این مسیر نشسته بودند و اعتراض خود را نشان می‌دادند که نیروهای امنیتی و انتظامی با خشونت با آن‌ها برخورد کرده و به این تجمع مسالمت‌آمیز حمله می‌کند.»
این منبع اضافه می‌کند: «برخی از مردم فقط نشسته یا ایستاده شعار می‌دادند شعارهایی از قبیل “نه غزه نه لبنان جانم فدای ایران”. اما موضوع مهم این است که شروع کننده خشونت در بهبهان نیروهای امنیتی بوده‌اند. مردم بهبهان مردمی بسیار آرام، محترم و محتاط هستند. اما از همان لحظه که پلیس به مردم یورش برد، اوضاع تغییر کرد و فضا متشنج شد.»
“وقتی وضعیت به این شکل شد، شدت اعتراض‌ها اطراف میدان‌های بانک ملی، جوانمردی و عدالت افزایش یافت.”
نیروهای امنیتی چند روز اول عملا امکان مقابله و سرکوب نداشتند، به همین دلیل از روز دوشنبه ۲۷ آبان نیروهای کمکی زیادی از خرم‌آباد وارد شهر شد.
بنا به گفته وی؛ “در بهبهان بیشتر دو قشر از مردم زندگی می‌کنند. یک عده از آن‌ها فارس و عده‌ای لرهای کهگیلویه و بویراحمد هستند. در همان شب اول یعنی در جمعه شب (روز اول اعتراضات) احسان عبدالله‌نژاد با شلیک مستقیم به ناحیه گردن کشته می‌شود و سه نفر از شهروندان از طایفه لرها کشته شدند و در روزهای بعد هم شماری کشته و عده‌ زیادی زخمی شدند.”
این منبع می‌گوید که نسبت به کشته شدن ۱۲ نفر از همشهریان خود اطمینان دارد، اما اضافه می‌کند که تعداد کشته شده‌ها ۱۵ نفر یا حتی بیشتر هستند.
در روز سه‌شنبه ۲۸ آبان خاکسپاری ۱۲ نفر از کشته شده‌ها در بهبهان برگزار شد. از خانواده‌ها تعهد و ضمانت گرفته‌اند که مراسم سوگواری را در سکوت برگزار کنند و با رسانه‌ها مصاحبه نکنند.
در میان کشته‌شده‌ها نوجوان ۱۲ ساله هم دیده می‌شود و بیشتر آن‌ها جوان هستند.
این شهروند در خصوص اینکه چه کسانی به مردم شلیک کرده‌است گفت:‌ «تک‌تیر انداز‌ها از ساختمان چند طبقه مقابل میدان بانک ملی که اداره دارایی سابق است به مردم شلیک می‌کردند و این موضوع را ده‌ها شاهد گزارش کرده‌اند، اما بیشتر کسانی که کشته‌شده‌اند گلوله به گردن یا سر آن‌ها اصابت کرده‌ و به نظر می‌رسد که دستوری برای کشتار داشته‌باشند، وگرنه کجای دنیا اینطور به شهروندان خودشان شلیک می‌کنند.»
بنا به گفته این شهروند اهل بهبهان: «یکی ازاین همین تک‌تیراندازها فردی به نام احمدی‌فر است که از نیروهای بسیج بود. توسط مردم شناسایی شد و بلافاصله بعد از شناسایی با چند محافظ به همراه خانواده‌اش از شهر متواری شد. من دقیق نمی‌دانم که جزو تک‌تیراندازها بود یا نه اما از اینکه از شهر خارج شده و فرار کرده‌است، را مطمئن هستم.»
در بهبهان بانک‌های زیادی در سراسر خیابان اصلی شهر آتش گرفت.
شاهدان عینی گزارش داده‌اند؛ در کل شهر همه پمپ بنزین‌ها و بیشتر بانک‌ها به آتش کشیده شده، اما در میان شهروندان در اینکه چه کسانی مسبب این موضوع هستند، اختلاف نظر و شبهه وجود دارد که به عنوان نمونه بانکی که وسعت زیادی دارد و ۵ طبقه است چطور آتش از پشت پنجره و داخل بانک به کل ساختمان سرایت می‌کند خوب کمی شبهه برانگیز است و چون حکومت ایران سابقه خوبی در خصوص تخریب اموال مردم ندارد بیشتر مردم حدس می‌زنند که این کار توسط خود نیروهای امنیتی یا لباس شخصی باشد.»
او افزود: «اکنون موضوع این است که جان برخی از زخمی‌ها در خطر است چرا که پس از اصابت گلوله از ترس بازداشت به بیمارستان نرفتند. اما این را هم بگویم که پرسنل بیمارستان بعد از مداوای زخمی‌ها با آن‌ها همکاری می‌کردند. آن‌ها را فراری می‌دادند یا کمک می کردند که شناسایی نشوند و به همین دلیل یکی از مسئولان بیمارستان بازداشت شد.»
شهر اکنون به دلیل حجم بالای نیروهای یگان ویژه در فضای رعب و وحشت قرار گرفته و عملا امکان اعتراض نیست و نیروهای یگان ویژه و ضدشورش همه جای شهر مستقر شده‌اند و شمار بازداشت‌شده‌ها طی چند روز اعتراض به قدری زیاد است که عملا امکان ارائه آمار وجود ندارد.
اسامی برخی از کشته‌شده‌های بهبهان عبارتند از: (هویت برخی از این افراد که از سوی کمپین تایید نشده، کماکان در دست بررسی است)
محمدحسین قنواتی
مهرداد دشتی‌زاده
احسان عبدالله‌نژاد
محمود دشتی‌زاده
محمد حشم‌دار
شبنم دیانی
تدین (نام کوچک نامشخص)
فرزاد انصاری
علی (نام خانوادگی نامشخص)
+در حاشیه اعتراضات هفته آخر آبان ماه 1398: آشنایی با ترکیب طبقاتی ساکنان شهرستان های شهریار،قدس(قلعه حسن خان) وملارد
در شهریار بخشی از جمعیت کارگران کشاورزی هستند و 50 درصد جمعیت هم کارگر خدماتی و صنعتی هستند که محل کار اکثر آنها، جاده قدیم کرج، جاده مخصوص و جاده ساوه است.
در قلعه حسن‌خان، 65 درصد کارگر هستند؛
در ملارد 30 درصد کارگر و باقی کشاورز هستند.
در سرآسیاب و مارلیک، 60 درصد جمعیت، کارگر اعم از کارگر صنعتی و خدماتی و ساختمانی و بازنشستگان هستند.
در صبادشت ملارد باز بیش از 60 درصد کارگر هستند.

شصت و ششمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
چه خبرها ازروزیکشنبه 29 آبان ماه،شصت و ششمین روزاعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران بتاریخ 25 شهریور؟
الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:
1- مراسم گرامیداشت یاد رشید رشیدی از جان باختگان اعتراضات سراسری بمناسبت چلمین روز خاکسپاریش در گلوگرد چغاخور چهارمحال و بختیاری
2- مراسم گرامیداشت خاطره حمیدرضا روحی از جان باختگان اعتراضات سراسری پنج شنبه شب-26 آبان- در شهرزیبا تهران بمناسبت سومین روز خاکسپاریش در بهشت زهراباشرکت جمع کثیری ویورش نیروهای سرکوبگر دولت ودستگاه رهبری به حاضرین
3- مراسم گرامیداشت حامد ملایی از جان باختگان اعتراضات سراسری روز پنجشنبه 26آبان‌ شهردشتی پارسیان بمناسبت سومین روز خاکسپاریش باشرکت جمعیت زیادی در این شهر استان هرمزگان وبا سردادن شعارهای اعتراضی
ب- تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:

- ارومیه
- پاوه
- پیرانشهر
- تکاب
- تهران(اکباتان،بازار عبدل آباد)
- ثلاث‌باباجانی
- جوانرود
- دهگلان
- سردشت
- ربط- سردشت
- سقز
- سنندج
- کامیاران
- کرمانشاه
- مریوان
- مهاباد
ج- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:

- دانشگاه نوشیروانی بابل
- دانشگاه خلیج فارس بوشهر
- دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز
- دانشکده هنر دانشگاه دامغان
- دانشکدگان فارابی دانشگاه تهران واقع در شهر قم
- دانشکده فنی دخترانه کرج
- دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان
- دانشگاه رازی کرمانشاه
- لیست رشته‌هایی که در دانشگاه گیلان در اعتصاب هستند-۲۹ آبان ۱۴۰۱:
نقاشی۹۸
نقاشی۹۹
نقاشی ۱۴۰۰
نقاشی۱۴۰۱
موسیقی ۹۸
موسیقی ۹۹
موسیقی ۱۴۰۰
موسیقی ۱۴۰۱
بیوسیستم کشاورزی ۱۴۰۰
مشاوره ۹۹
مشاوره ۱۴۰۱
روانشناسی ۱۴۰۰
روانشناسی ۱۴۰۱
معماری ۹۷
معماری ۹۸
نساجی ۱۴۰۱
جامعه شناسی۹۹
جامعه شناسی ۹۸
جامعه شناسی ۱۴۰۰
حقوق ۹۹
حقوق ۱۴۰۰
حقوق۱۴۰۱
کامپوتر ۹۹
گرافیک۹۹
گرافیک ۱۴۰۱
زبان روسی۹۹
زبان روسی ۱۴۰۰
ارشد حشره کشاورزی
بیو سیستم کشاورزی ۱۴۰۰
مهندسی آب کشاورزی
عمران۱۴۰۰ فنی شرق
عمران ۹۷ مرکزی
عمران ۹۹ مرکزی
عمران ۱۴۰۰ مرکزی
عمران ۱۴۰۱ مرکزی
علوم کامپیوتر ١۴٠٠
اقتصاد ۱۴۰۱
مکانیک۱۴۰۰
شهرسازی ۹۹
شهرسازی ۱۴۰۰
شهرسازی ۱۴۰۱
مهندس آب ۹۸
مکانیزاسیون کشاورزی ۹۹
فیزیک ۱۴۰۰
مهندسی کامپیوتر ٩٩
مهندسی کامپیوتر ۱۴۰۱
تربیت بدنی ۹۹
زیست دریا ۱۴۰۱
زیست دریا ٩٩
ارشد گیاه پزشکی
علوم ورزشی ۱۴۰۰
ارشد شهرسازی
برق۱۴۰۱
مهندسی شیمی ۹۸
گردشگری ۱۴۰۰
آمار ۱۴۰۰
کامپیوتر ۱۴۰۰ فنی شرق
ارشد ادبیات
ادبیات ۹۹
معماری ١۴٠١
مدیریت بازرگانی۹۹
مدیریت بازرگانی ۱۴۰۱
مدیریت شبانه ١۴٠١
مدیریت صنعتی ١۴٠١
مدیریت صنعتی شبانه ١۴٠٠
صنایع غذایی ١۴٠٠
برق ۹۸
ارشد آموزش زبان انگلیسی ۱۴۰۰
روانشناسی ۹۸
- دانشگاه ملایر
- دانشگاه آزاد نجف‌آباد أصفهان
- دانشکده هنر دانشگاه مازندران
- دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد
- دانشکده فنی دانشگاه یزد
- دانشگاه آزاد شهر قدس
- دانشگاه آزاد تهران واحد سوهانک
- دانشکده فنی دانشگاه آزاد تهران واحد شمال
- دانشکده مهندسی عمران دانشگاه امیرکبیر(پلی‌تکنیک تهران)
- دانشکده فیزیک و مهندسی انرژی دانشگاه امیرکبیر( پلی‌تکنیک تهران)
- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران
- دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر دانشگاه تهران
- دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران
- دانشکده مدیریت دانشگاه تهران
- پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- دانشکده برق و کامپیوتر و عمران دانشگاه خواجه نصیر
- دانشگاه خواجه نصیر پردیس ونک
- دانشکده حقوق دانشگاه خوارزمی
- دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه خوارزمی
- دانشکده علوم مالی دانشگاه خوارزمی
- دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره
- دانشکده آمار و تربیت بدنی دانشگاه علامه طباطبایی
- دانشکده ادبیات دانشگاه علامه
- دانشکده های کامپیوتر، معماری، برق، مکانیک، عمران، مهندسی شیمی و نفت گاز، مواد و متالورژی، راه آهن و فیزیک دانشگاه علم و صنعت
- دانشگاه علوم توانبخشی و سلامت اجتماعی
- دانشگاه معماری و هنر پارس
و
- تجمع اعتراضی اساتید دانشگاه کردستان در محکومیت هتک حرمت به دانشگاه و سرکوب شدید اعتراضات مردمی و دانشجویی
و همچنین
- تداوم اعتصاب کارگران کارخانه ایران‌تایر
تجمع اعتراضی اساتید دانشگاه کردستان در محکومیت هتک حرمت به دانشگاه و سرکوب شدید اعتراضات مردمی و دانشجویی
این تجمع در شرایطی شکل گرفته که دیروز نیروهای امنیتی مسلح به تجمع درون‌دانشگاهی دانشجویان حمله کرده و موجب زخمی شدن جمعی از دانشجویان و یک نگهبان شدند.
گفتنی است دانشجویان در ادامه به این تجمع پیوستند و اساتید شریف خود را همراهی کردند.
۲۹ آبان ۱۴۰۱
گزارشی از روز دوم تحصن دانشجویان دانشگاه خلیج فارس، در پی ورود مکرر نیروهای لباس شخصی و نظامی به دانشگاه.
آن‌ها خواستار تضمین کتبی ریاست دانشگاه، محمد مدرسی، برای جلوگیری از ورود هر گونه نیروی نظامی و لباس شخصی به دانشگاه هستند. و کلاس های درس را تحریم کرده اند.
گفتنی است که صبح امروز نیز جمعی از اساتید دانشگاه به دلیل تعرض‌های غیرقانونی نیروهای نظامی و شبه نظامی به حریم دانشگاه، دستگیری و تحقیر دانشجویان و از بین بردن امنیت دانشجویان و اساتید، در میدان اصلی دانشگاه تحصن کردند و با حضور یافتن ریاست دانشگاه در جمعشان، خواسته‌های خود را صریح و شفاف مطرح کردند.
اساتید ضمن حمایت از دانشجویان ، اعلام کردند تا زمانی که تضمین کتبی از سمت ریاست دانشگاه داده نشود و امنیت دانشجویان از طرف حراست و دانشگاه تامین نشود، حاضر به برگزاری کلاس های درس نیستند .
و در صورتی که این تضمین کتبی داده نشود، در روز های آتی با تعدادی بیشتر، از جمله با حضور دانشجویان، در دانشگاه تحصن خواهند کرد.
همچنین گروهی از اساتید دانشکده مدیریت، ادبیات و علوم انسانی و روانشناسی، خواهان پیگیری دانشگاه و آزاد شدن دانشجوی ارشد روانشناسی این دانشگاه ، سید سجاد هاشمی‌نژاد شدند که در تاریخ ۳۰ مهرماه و ۴ روز پس از دفاع ارشد خود، در شهر شیراز بازداشت شده است. تا پیش از این مسئولین دانشگاه از پذیرش اینکه ایشان دانشجوی حال حاضر دانشگاه هستند سرباز می‌زدند.
۲۹ آبان ۱۴۰۱
بیانیه‌ی دانشجویان دانشگاه نوشیروانی بابل درباره‌ی سرکوب در دانشگاه و جامعه
هم دانشگاهیان و اساتید گرامی دیگر ننگ بس است.
ما جامعه نوشیروانی دیگر فشارهای نهادهای اطلاعاتی و امنیتی را تحمل نخواهیم کرد و به شیوه خود پاسخ میدهیم.
بیش از ۴ دانشجوی زندانی، ۱ دانشجو با سه ماه تعلیق، بیش از ۳۰ دانشجوی ممنوع الورود به دانشگاه، بیش از ۱۰ دانشجوی ممنوع الورود به دانشگاه و خوابگاه و بیش از ۲۰ دانشجو در طی هفته اخیر و این هفته به اطلاعات سپاه احضار شده اند که پاسخ اعتراضات مسالمت آمیزمان بود.
حق آزادی در بیان اندیشه از اصول ابتدایی هر جامعه‌ ایست که در جامعه دیکتاتوری آخوندی جرمش حتی میتواند اعدام باشد به چه دل خوش کرده‌ اید که سکوت میکنید و چشمان خود را بسته اید؟
مهاباد در خون غلتیده، کردستان و سیستان سنگر ایران شده اند. مهساها و نیکاها را کشتند و سکوت کردید حاصل آن کیان‌ها شدند.
از جامعه فرهیخته نوشیروانی درخواست میشود سه‌شنبه برای همدردی با ایران و آزادی بی قید و شرط دوستان دربند و لغو احکام بی مبنا و بی اساس کمیته انضباطی به پاخیزید.
حرف هیچ کدام از اساتید یا دانشجویانی که خود را دوست و رفیق افراد دستگیر شده معرفی میکنند گوش نمیدهیم. راه ما راه آزادیست.
۲۹ آبان ۱۴۰۱
بیانیه دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در دفاع از ساحت دانشگاه
دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی در هفته‌های اخیر شاهد قانون‌شکنی‌های بسیاری از سمت مسئولین دانشگاه بوده‌اند. این قانون‌شکنی‌ها از اتاقک‌های حراست آغاز شده و پا به صحن دانشگاه گذاشتند. در این مدت، دانشجویان به‌دست نیروهای آبی‌پوش حراست که نه نامی دارند و نه نشانی و هر روز تعدادی به آن‌ها افزوده می‌شود، مورد ضرب‌وشتم قرار گرفتند، تحقیر و سرکوب شدند، در همکاری با نیروهای امنیتی بیرونی به بازداشتگاه‌ها تحویل داده شدند، برایشان پرونده‌سازی شد، در رفتاری غیرقانونی به‌شکل متداوم با خانواده‌های دانشجویان تماس گرفته شد، ممنوع‌الورود شدند و در روزهای اخیر هم شاهد بازداشت غیرقانونی دبیران صنفی علوم اجتماعی و شورای صنفی کل، ریحانه معروف و ماهان گچپزان بودیم.
ما دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی، اقدامات غیرقانونی این دانشگاه را محکوم می‌کنیم و انتظار داریم در فرصتی یک هفته‌ای، تمام مطالبات ما به شرح زیر، سریعاً برآورده شوند:
۱. آزادی بی‌قید و شرط ماهان گچپزان و ریحانه معروف و تمامی دانشجویان زندانی دانشگاه تهران.
۲. خروج تمام نیروهای امنیتی، اطلاعاتی و خصوصاً نیروهای لباس شخصی که به‌تازگی ملبس به فرم حراست شده‌اند.
۳. مختومه اعلام شدن تمام پرونده‌های مرتبط با جریانات نیم‌سال نخست ۱۴۰۲-۱۴۰۱ کمیته‌ی انضباطی و ابطال تمام احکام انضباطی و قضایی صادر شده.
۴. رفع تمامی ممنوع‌الورودی‌ها و ممنوع‌التحصیلی‌های غیرقانونی و باز شدن درهای دانشکده به‌روی تمامی دانشجویان.
۵. برقراری امنیت کامل برای تمامی دانشجویان و عدم تکرار هرگونه واکنش امنیتی نسبت به دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران.
ما دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی نسبت به بی‌مسئولیتی و خیانت مسئولین دانشگاه تهران بی‌تفاوت نخواهیم بود. اقدامات شما در خاطر ما می‌ماند و به هر کدام پاسخ مقتضی داده خواهد شد. در همین راستا، ما دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی در کنار دیگر همسنگران، اعتصاب‌های خود را قوی‌تر و منسجم‌تر از پیش ادامه خواهیم داد و این رویه تا برآورده شدن کامل مطالباتمان ادامه خواهد داشت. مطالبات ما را بنا بر وظیفه خود برآورده کنید؛ چراکه در صورت امتناع از عملیاتی کردنشان، ما دانشجویان و دانش‌آموختگان، خود راهی سر و سامان دادن به دانشگاهمان می‌شویم.
امروز ۲۹ آبان جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران به یاد محمد غلام‌زاده (آبتین بهرنگ) دانشجوی زندانی این دانشگاه، اقدام به نصب تراکت‌ در فضای دانشگاه کردند
محمد‌ غلام‌زاده که در تاریخ ۲ مهر ماه توسط نیروهای امنیتی و با خشونت بازداشت شد، هم اکنون در زندان فشافویه محبوس است. دادگاهِ این دانشجو، به قضاوت قاضی صلواتی و بدون اجازه‌ی حضور وکیل برگزار گردید. محمد غلام‌زاده در این دادگاه در رای بدوی به پنج سال حبس به اتهام "اجتماع و تبانی از طریق شرکت در تجمعات دانشجویی" محکوم شد.
دانشجویان ضمن محکوم کردن صدور احکام قضایی، سرکوب و بازداشت دانشجویان، خواهان آزادی محمد غلام‌زاده و دیگر دانشجویان بازداشتی شدند.
۲۹ آبان ۱۴۰۱
بیانیه جمعی از دانشجویان مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه تهران در راستای تداوم اعتصابات
دانشجویان ورودی 1401 رشته مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه تهران در اعتراض به سرکوب دانشجویان و مردم اعلام کردند که به اعتصاب خود ادامه می‌دهند و در کلاس های درس شرکت نخواهند کرد.
گزارش امروز ۲۹ آبان از دانشگاه بهشتی واحد پردیس عباسپور
طی سرکوب شدید و بازداشت دانشجویان در جریان اعتراضات روز گذشته مورخ ۲۸ آبان، طی هماهنگی صورت گرفته بین اکثر رشته‌ها و دانشجویان، حدودا تمام دانشگاه و کلاس‌ها خالی از دانشجو هستند و دانشجویان رشته‌های مختلف در اعتصاب هستند، به گونه‌ای که بالای ۹۵ درصد کلاس‌ها تشکیل نشده است. لیست دانشکده‌های معتصب به شرح زیر است؛
-دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی( رشته های مکانیک و انرژی و مواد و صنایع و مکاترونیک)،
-دانشکده مهندسی برق( رشته مهندسی برق)
-دانشکده عمران و آب و محیط زیست( رشته‌های مهندسی عمران و مهندسی نقشه برداری)
گفتنی است که خواسته دانشجویان این دانشگاه شفاف‌سازی در مورد دانشجویان بازداشتی و حضور نیروهای لباس شخصی و رفع تعلیق و ممنوع‌الورودی دانشجویان این پردیس است.
۲۹ آبان ۱۴۰۱
گزارشی از تجمع روز ۲۸ آبان دانشگاه بهشتی
گزارش ارسالی دانشجویان دانشگاه بهشتی
خبر تغییر رئیس دانشگاه بهشتی (ملی) از نظر روانی بر همه‌ی دانشجویان تاثیر گذاشته بود اما نتیجه‌ی این تاثیر عقب نشینی نبود.
دانشجویان در ساعات اولیه صبح با حضور یگان ویژه در میدان نزدیک دانشگاه رو به رو شدند. بر اساس شایعه‌ی تندروی ریاست جدید، دانشجویان ترس ورود این نیروها به محیط درونی دانشگاه را داشتند.
با این حال صبح روز شنبه در بهشتی تحصن درون دانشکده‌ای شکل گرفت. دانشکده‌ی روانشناسی از جمله دانشکده‌هایی بود که دانشجویان در حمایت از همکلاسی بازداشتی خود اعتصاب کرده و کنار هم نشستند. این تحصن‌ها از هیچ دانشکده‌ای نتوانست به اعتراضات کلی دانشگاه وصل شود.
سپس دانشجوها با عنایت به فراخوان پیشین، حدود ساعت ۱۲ جلوی سلف حضور پیدا کردند. در این دقایق هنوز تجمعی شکل نگرفته بود و حراست با دقت تمام دانشجویانی که از ظاهرشان مشخص بود قصد تسلیم ندارند را زیر نظر گرفته بود.
کم کم تعداد دانشجویانی که در سکوت کنار هم ایستاده بودند بیشتر شد. یکی از کارمند‌های کمیته انضباطی در این لحظات آمد و شروع به صحبت کرد و دانشجویان را تهدید کرد و گفت: تمام شماهایی که این جا ایستاده‌اید اگر قصد آشوب به پا کردن داشته باشید فردا باید با والدین خود بیایید تعهد بدهید!
دانشجویانی که در آن زمان دور هم ایستاده بودند در واقع به هسته‌ی مقاومت دانشگاه تبدیل شده و با وجود تهدید و جو سنگین شعار ها را آغاز کردند و شعارها با درخواست حمایت سایر دانشجوها شروع شد.
حراست که از قبل آمادگی سرکوب را داشت به سرعت دور تا دور دانشجویان را محاصره کرد. کم کم تعداد بیشتری شجاعت حضور پیدا کردند اما شرایط به گونه‌ای نبود که بتوان جمعیت هزاران نفریِ روزهای قبل را در خط مبارزات دانشجویی ردیف کرد.
در این بین اساتیدی شرافتمند در جمع دانشجویی-حراستی حاضر شده و در سکوت مراقب دانشجویان خود بودند.
شعارها از مطالباتی مثل آزادی دانشجویان در بند شروع شده بود اما خیلی زود به مطالبه‌ی همگانیِ ملت ایران رسید. دانشجویان با شعار "زن زندگی آزادی" و خواندن "سرود زن" ادامه به تجمع دادند.
از هر سو می‌رفتی با لباس شخصی‌هایی که آشکارا با حراست همکاری می‌کنند برخورد می‌کردی. حراست قصد داشت با لیبلِ لیدری هر کس را می‌تواند از جمع یکدل دانشجویان بیرون بکشد و از حرکت کردن جمعیت جلوگیری کند.
در نهایت زمانی که دانشجوها توانستند سد سرکوب را از یک طرف بشکنند و کمی جلو بروند، فریاد "ولش کن بی شرف" از میان جمعیت بالا گرفت. گویا شخصی از کارکنان دانشگاه یک دانشجو را گرفته بود. دانشجوها همگی در حمایت از او فریاد برداشتند و می‌خواستند جلوی این بازخواست غیرانسانی و نابهنگام را بگیرند. این آشوب به حراست فرصت داد که دوباره دانشجویان را محاصره کند.
حدود ساعت ۱:۳۰ دانشجویان خود را در میان انبوه لباس شخصی‌ها یافتند. آنان اسپری فلفل را آماده‌ی اولین حمله‌ی خود کرده بودند. دانشجویان شعارهای خود را به تدریج قطع کرده و تصمیم گرفتند جمعیت را به اطراف پراکنده کنند.
گزارشی از اعتراض دانش آموزان مدرسه برقعی قم و والدینشان نسبت به وحشی بازی دو آخوند وبسیجی
امروز یکشنبه ۲۹ آبان صبح ساعت ۱۱:۳۰ دقیقه، در مدرسه برقعی قم، یک آخوند و یک فرد از طرف بسیج، برای سخنرانی وارد مدرسه شدند. سخنرانی توهین آمیز این دو سخنران با اعتراض دانش آموزان مواجه شد. این دو نفر پس از ادامه ی سخنان توهین آمیز، در مقابل اعتراض دانش آموزان، شروع به کتک زدن، سیلی زدن، کشیدن موهای کودکان و ‌حتی لگدزدن به دختربچه های زیر ۱۵ ساله کردند.
در ویدیو منتشره در کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران مشاهده می شود مادر و پدر این‌ کودکان در جلوی مدرسه در اعتراض به این وضعیت که مدرسه دیگر فضای امن برای فرزندانشان نیست جمع شده اند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ، مراتب همدلی خود را به خانواده‌ی دانش‌آموز آسیب زده، دانش‌آموزان و همکاران مدرسه‌ی برقعی و همه‌ی مردم شریف این شهر اعلام می‌کند و قاطعانه از حاکمیت می‌خواهد که از تعرض و دست درازی به مدرسه و فضاهای آموزشی دست بردارند و حرمت این اماکن را حفظ کنند. فضای مدرسه باید امن باشد و کودکان و خانواده ها در ساعت مدرسه استرس و نگرانی عدم امنیت را نداشته باشند.
قتل حکومتی کاروان قادرشکری، کودکی ۱۶ ساله در پیرانشهر
در ادامه‌ی خیزش سراسری و کشتار معترضان، امروز یکشنبه ۲۹ آبانماه در شهر پیرانشهر، متأسفانه کاروان قادرشکری، با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر جان باخت هم اکنون پیکر کاروان در بیمارستان پیرانشهر می باشد.
امروز ۲۰ نوامبر، روز جهانی کودک است. در این روز کاروان قادر شکری وبهاء الدین ویسی، همچنان طی دو‌ ماه گذشته ۶۰ کودک در ایران به قتل رسیده اند و تعداد بسیاری از کودکان در بازداشت و تحت شکنجه قرار دارند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ، ضمن محکومیت شدید سرکوب و کشتار مردم و قتل کودکان و دانش‌آموزان بی‌گناه، خواهان توقف فوری کودک کشی توسط حکومت است.
قتل حکومتی بهاء الدین ویسی، کودکی ۱۶ ساله در جوانرود_کرمانشاه
در ادامه‌ی خیزش سراسری و کشتار معترضان، امروز یکشنبه ۲۹ آبانماه در شهر جوانرود_کرمانشاه، متأسفانه بهاء الدین ویسی، کودکی ۱۶ ساله، با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر جان باخت.
امروز ۲۰ نوامبر، روز جهانی کودک است. در این روز بهاء الدین ویسی و نیز طی دو‌ماه گذشته ۶۰ کودک در ایران به قتل رسیده اند و تعداد بسیاری از کودکان در بازداشت و تحت شکنجه قرار دارند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ، ضمن محکومیت شدید سرکوب و کشتار مردم و قتل کودکان و دانش‌آموزان بی‌گناه، خواهان توقف فوری کودک کشی توسط حکومت است.
قتل حکومتی عرفان کاکایی، معلم در جوانرود_کرمانشاه
با کمال تأثر‌ عرفان کاکایی، معلم، امروز یکشنبه ۲۹ آبانماە، در جلو درب منزلش در جوانرود، با شلیک مستقیم نیروهای رژیم جمهوری اسلامی کشتە شد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ، ضمن ابراز تاسف شدید از مرگ این معلم گرانقدر، و عرض تسلیت بە خانوادەی ایشان و تمام همکاران فرهنگی جوانرود و کرمانشاه، کشتار وحشیانەی مردم را شدیدا محکوم کردە و بە قاتلان اطمینان میدهد کە تقاص تمام خونهای بەناحق ریختەشدە از آنان گرفتە خواهد شد.
قتل حکومتی دو برادر در جوانرود؛ لقمان کاکایی و عرفان کاکایی، در جوانرود به قتل رسیدند
با کمال تأثر‌ لقمان کاکایی، امروز یکشنبه ۲۹ آبانماە، در جوانرود، با شلیک مستقیم نیروهای رژیم جمهوری اسلامی کشتە شد. قتل لقمان در حالی صورت گرفت که برادرش، عرفان کاکایی، از معلمین فرهیختەی شهر جوانرود، ساعتی پیش در جلو درب منزلشان با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی به قتل رسید.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ، ضمن ابراز تاسف شدید از مرگ این معلم گرانقدر و برادر ایشان، و عرض تسلیت بە خانوادەی ایشان و تمام همکاران فرهنگی و تمام مردم جوانرود، کرمانشاه، کردستان و‌ تمام ایران، کشتار وحشیانەی مردم را شدیدا محکوم کردە و بە قاتلان اطمینان میدهد کە تقاص تمام خونهای بەناحق ریختەشدە از آنان گرفتە خواهد شد.
سید سجاد هاشمی نژاد، معلم شیرازی، یک‌ ماه پیش در منزلشان در شیراز به طرز ناجوانمردانه ای بازداشت شد
بازداشت سید سجاد هاشمی نژاد، در حالی صورت گرفت که وی به تنهایی پرستاری از مادر بیمارش، که بیماری ام اس دارد، و در تخت بستری بود را برعهده داشت و شخص دیگری از اعضای خانواده در منزل نبوده اند.
سجاد پس از بازداشت توسط لباس شخصی‌ها به پلاک ۱۰۰ وزارت اطلاعات منتقل و تا یک هفته خبری از او در دست نبود. پس از پیگیری های فراوان، اعلام شد که به بازداشتگاه مرکزی عادل آباد شیراز منتقل شده است.
بر اساس گزارشات رسیدە بە شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، وضعیت روحی سجاد بسیار خوب است، اما وضع جسمانی مناسبی ندارد، چرا که سجاد نیز مانند مادرش به بیماری ام اس مبتلاست.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت بازداشت سید سجاد هاشمی نژاد، قوه ی قضائیه را مسئول جان ایشان می داند و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط ایشان، همه ی دانش‌آموزان و دیگر معلمان زندانی می‌باشد.
آخرین وضعیت حمید جعفری، معلم بازداشتی
طبق پیگیری های خانواده آقای جعفری، در دیداری که این خانواده با رئیس کل دادگستری شهرستان کاشان داشته اند، ایشان قول مساعد برای آزادی این معلم زندانی را در طول هفته جاری داده اند. این در حالی است که با وجود اتمام بازجویی، وی کماکان در بازداشت موقت بسر می برد‌ و تماس‌های تلفنی ایشان ممنوع می باشد.
با وجود قول دادیار پرونده برای موافقت با وثیقه از سوی ایشان، طبق آخرین گفته دادیار و رئیس دادگستری برای ایشان کیفرخواست صادر و پرونده به دادگاه ارجاع داده می شود.
لازم به ذکر است که با ملاقات این معلم زندانی با همسر و مادرش موافقت شده است. همچنین در تلاش تعدادی از همکاران این معلم، برای دیدار با رئیس اداره آموزش و پرورش شهرستان کاشان جهت پیگیری وضعیت این معلم فرهیخته، رئیس اداره حاضر به دیدار با همکاران فرهنگی و ورود به پرونده آقای جعفری نشد.
حمید جعفری در تاریخ ۲۷ مهر در هنرستان محل تدریس توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان یزدل کاشان منتقل شد. ایشان از ابتدا تا کنون در بازداشت انفرادی به سر می برد. ناامنی شدید در دانشگاه شهید صدوقی یزد
بنا به گزارشات واصله، دانشجویان دانشگاه شهید صدوقی یزد در دانشگاه محصور مانده‌اند و نیروهای امنیتی دانشگاه را محاصره کرده‌اند و امکان خروج از دانشگاه برای دانشجویان مقدور نیست. این اقدام امنیتی جهت سرکوب دانشجویانی صورت گرفته که امروز به حمایت از مردم معترض تجمع کرده بودند و اکنون تنها با حضور خانواده و مردم، امکان خروج امن ایشان از دانشگاه مقدور است.
۲۹ آبان ۱۴۰۱
راوش انصاف‌منش دانشجوی حسابداری ورودی ۱۴۰۱ دانشگاه آزاد واحد علوم تحقیقات، روز چهارشنبه ۲۵ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان به صورت دقیق اطلاعی در دست نیست.
مرتضی فانی دانشجوی مهندسی کامپیوتر IT دانشگاه مدنی آذربایجان شنبه در تاریخ ۲۸ آبان بازداشت شده است.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.
امیرحسین علیین دانشجوی اقتصاد دانشگاه علامه ورودی ۹۹، روز جمعه ۲۷ آبان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد.
تا بدین لحظه، از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت کننده ایشان به صورت دقیق اطلاعی در دست نیست.
تداوم بازداشت و بلاتکلیفی آرمان کریمی در زندان اوین
آرمان کریمی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی نقشه‌برداری دانشگاه تهران و رتبه‌ی ۲ کنکور ارشد از تاریخ ۷ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده است و در بازداشتگاه اوین به سر می‌برد. لازم به ذکر است برای او وثیقه سنگینی تعیین کرده‌اند که تهیه‌اش برای خانواده‌ وی مقدور نیست.
تداوم بازداشت و بلاتکلیفی رضا فتحی در زندان تهران بزرگ
رضا فتحی دانشجوی کارشناسی ارشد علوم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف از تاریخ ۱۳ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده است و در زندان تهران بزرگ به سر می‌برد.
دانشجویان بازداشتی، زندانی و ناپدید شده ی دانشگاه علامه
1. #صحرا_رضایی، دانشجوی کارشناسی روزنامه‌نگاری، ناپدید شده در دانشگاه
2. #میلاد_عبدی، دانشجوی کارشناسی مددکاری اجتماعی، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص
3. #نازیلا_معروفیان، دانشجوی کارشناسی روزنامه‌نگاری، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص
4. #هدی_توحیدی، دانشجوی دکتری علوم سیاسی، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص
5. #جمشید_مظفری، دانشجوی دکتری جامعه‌شناسی، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص
6. #ملیکا_قراگوزلو، دانشجوی کارشناسی روزنامه‌نگاری، منتقل شده از زندان قرچک به بیمارستان روان امین‌آباد (بیمارستان روانپزشکی رازی)
7. #محمد_خانی، دانشجوی دکتری رفاه اجتماعی، زندانی در زندان اوین
8. #هستی_امیری، دانشجوی کارشناسی ارشد
حقوق، زندانی در زندان اوین
9. #مجید_مسافر، فارغ‌التحصیل کارشناسی مددکاری، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص
10. #مجید_دری، فارغ‌التحصیل کارشناسی ادبیات فارسی، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص.
11. #امیرحسین_علیین، دانشجوی اقتصاد، بازداشت شده توسط نهاد نامشخص.
اسامی برخی از دانشجویان بازداشتی دانشگاه نوشیروانی بابل در روز ۲۶ آبان
#کامیاب_کاظمی‌مقدم، دانشجوی فیزیک مهندسی
#محدثه_عزیزی، دانشجوی فیزیک مهندسی، ورودی ۹۸
#سامان_عباسی، دانشجوی فیزیک مهندسی ورودی ۹۹
دانشجویانی که اخیرا به قید وثیقه آزاد شده‌اند:
#آیدا_اکبری، دانشجوی دندانپزشکی دانشگاه علوم پزشکی تبریز
#علیرضا_عباسی، دانشجوی کارشناسی مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت
#علی_عالمی_آرانی، دانشجوی دکترای دانشکده مهندسی هوافضا دانشگاه شریف
#فریبرز_کهن‌زاد، دانشجوی برق دانشگاه شریف
#محمدابراهیم_واعظی، کارشناسی ارشد اقتصاد دانشگاه شریف
#امیررضا_چرچی، کارشناسی مهندسی شیمی دانشگاه شریف
#فاطمه_رشیدی، کارشناسی ادبیات انگلیسی دانشگاه الزهرا، به قید وثیقه ۶۰۰ میلیونی
عسل محمدی و هیراد پیربداقی ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس شده‌اند
بنابر خبر رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران عسل محمدی و هیراد پیربداقی از فعالین کارگری زندانی از دوشنبه هفته پیش تاکنون ممنوع‌الملاقات و ممنوع‌التماس شده‌اند.
این زوج زندانی مطابق قانون می‌بایست حق تماس و ملاقات مستمر با همدیگر را داشته باشند اما این حق مسلم هم از آنها سلب شده است.
عسل محمدی و هیراد پیربداقی از فعالین کارگری هستند که تاکنون چندین بار بخاطر دفاع از حقوق کارگران بازداشت و زندانی شده‌اند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران اِعمال فشار و آزار و اذیت علیه فعالین زندانی و تمامی زندانیان سیاسی را قویاً محکوم می‌کند و خواستار آزادی فوری عسل محمدی و هیراد پیربداقی و تمامی زندانیان سیاسی و بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۹ آبان‌ماه ۱۴۰۱
کانون نویسندگان ایران: یاد
مجید شریف (۱۳۷۷-۱۳۲۹) نویسنده و مترجم، صبح روز ۲۸ آبان ۱۳۷۷ با لباس ورزشی از منزل مادرش در محله‌ی یوسف‌آباد خارج شد و دیگر هیچ‌گاه به خانه باز نگشت. ماموران حکومت او را ربودند، به انباری پارکینگی در یوسف‌آباد منتقل کردند، با تزریق آمپول پتاسیم او را به قتل رساندند و جسدش را در خیابان رها کردند.
تداوم اعتصاب کارگران کارخانه ایران‌تایر
بنابر خبرهای منتشرشده از ساعات اولیه بامداد امروز یکشنبه ۲۹ آبان‌ماه ۱۴۰۱، کارگران شیفت ۲ کارخانه ایران‌تایر در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان مجدداً دست از کار کشیده و اعتصاب کرده‌اند.
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید