اخباروگزارش های کارگری29-30 مهرماه,اول آبان ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

فراخوان تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به عدم همسان سازی حقوق زمان:دوشنبه 3 آبان ماه 1400 – ساعت 9 صبح مکان:تهران - خیابان وزرا - مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد- اعتصاب رانندگان اتوبوس های درون شهری شیرازبرای اعتراض به سطح پایین حقوق ومشکلات بیمه - ادامه اعتراضات کارگران سد شفارود رضوانشهرنسبت به بلاتکلیفی شغلی وپرداخت قطره چکانی ماه ها حقوق معوقه و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع در ورودی کارگاه

- اعتصاب کارگران و رانندگان اداره راهداری مریوان

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:گزارشی از یک همکار، با سپاس و درود فراوان

ایمنی محیط کار ، بهداشت محیط های کار خواست مهم کارگران نفت

- تجمع اعتراضی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی سال 99 نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مبنی بر تغییر در حد نصاب قبولی

- کارگران شهرداری خاش با اعتراض به سطح پایین حقوق خواهان همسان سازی حقوق ورتبه بندی حقوق شدند

- دست وپنجه کردن کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد وخانواده هایشان با عدم پرداخت ماه ها حقوق وبی خیالی مسئولان کماکان ادامه دارد

- جان باختن یک کارگر دراراک براثر سقوط از راه پله يك ساختمان در حال ساخت

- جان باختن یک کارگر درتهران زیر منبع موتورخانه

*اعتصاب رانندگان اتوبوس های درون شهری شیرازبرای اعتراض به سطح پایین حقوق ومشکلات بیمه

روزشنبه اول آبان، رانندگان اتوبوس های درون شهری شیراز در پایانه های ولیعصر، نمازی، پایانه اجمدی و... شیرازبرای اعتراض به سطح پایین حقوق ومشکلات بیمه دست به اعتصاب زدند وازصبح ازخارج کردن اتوبوس ها خودداری کردند.


نماینده بهره برداران سازمان حمل و نقل مسافر درون شهری شیراز به خبرنگار یک رسانه محلی گفت: راننده ها به علت حقوق کم و مشکلات بیمه امروز به محل کار مراجعه نکردند.

وی با بیان اینکه از سمت سازمان حمل و نقل شهرداری شیراز باید مسائل پیگیری شود، گفت: کماکان مطالبات از سال 1398 تاکنون پرداخت نگردیده و وعده های سازمان به صورت کامل محقق نشده است.

بنابه گفته نماینده بهره برداران سازمان حمل و نقل مسافر درون شهری شیراز، دوماه یارانه، کسری کارت، تبلیغات، حق سرویس در بستی، تبلیغات، 10 درصد معوقات شهریور ماه سال گذشته پرداخته نشده است.

یکی از رانندگان خط 69 شیراز در تشریح این موضوع گفت: امروزه همه اقشار مردم شاهد گرانی های سرسام آور و بحران معیشتی هستند و رانندگان اتوبوس های خط واحد نیز از این قاعده مستثنا نبوده اند.

وی علت اصلی اعتصاب امروز رانندگان اتوبوس های درون شهری را پایین بودن سطح حقوق عنوان کرد و افزود: با شرایط کنونی به هیچ وجه امکان امرار معاش با این حقوق محقق نیست و خانواده های زیادی به خاطر این شرایط در سختی زیادی به سر میبرند.

راننده دیگری از مشکلات بیمه ای رانندگان خبر داد و گفت: علاوه بر پایین بودن مبلغی دریافتی ما، بخشی از آن نیز صرف هزینه های ماهانه بیمه اعضای خانواده می شود، چرا که برای بیمه فرزندان رانندگان باید مبلغی را از این حقوق به صورت ماهانه بپردازیم.

*ادامه اعتراضات کارگران سد شفارود رضوانشهرنسبت به بلاتکلیفی شغلی وپرداخت قطره چکانی ماه ها حقوق معوقه و وعده های توخالی مسئولان بابرپایی تجمع در ورودی کارگاه

روزشنبه اول آبان ماه، کارگران سد شفارود رضوانشهر بابرپایی تجمع در ورودی کارگاه به اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی وپرداخت قطره چکانی ماه ها حقوق معوقه و وعده های توخالی مسئولان ادامه دادند.

براساس آخرین گزارشات رسانه ای شده،بدنبال تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران سد شفارود منجمله مقابل فرمانداری رضوانشهر و وعده ووعیدها مسئولان ورئیس کارگاه،کارفرما(شرکت پیمانکاری ژیان)حقوق اردیبهشت ماه را به حساب کارگران واریز کرد.

کارگران سد شفارود با ادامه تجمعات اعتراضیشان خواهان پرداخت 6 ماه حقوق معوقه باقیمانده خودشان وپایان دادن به بلاتکلیفی شغلیشان شدند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران سد شفارود رضوانشهرنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان برای چندمین بار

روزسه شنبه 27 مهربرای چندمین بار، ی کارگران سد شفارود رضوانشهردراستان گیلان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع درمحوطه کارگاه این سدزدند.


بنابه گزارشات رسانه ای شده،قرار بود3 ماه از7 ماه حقوق معوقه این کارگران تا 17 شهریور پرداخت شود که محقق نشد ، رییس کارگاه هم قول داده بود تا مهرماه حقوق اردیبهشت را تسویه کند که این قول هم عملی نشد.

قابل یادآوری است که ساخت این سد یک ماه است که تعطیل شده و بیش از 700 کارگر بیکار شده اند وشرکت پیمانکاری ژیان درسال جاری فقط حقوق ماه فروردین کارگران را به حسابشان واریز کرد و کارگران حقوق بقیه ماه‌ها را طلبکارند.

*اعتصاب کارگران و رانندگان اداره راهداری مریوان

امروز شنبه اول آبان ماه جمعی از رانندگان و کارگران اداره راهداری و حمل و‌ نقل جاده‌ای شهرستان مریوان در اعتراض به عدم رسیدگی به مشکلات‌شان دست به اعتصاب زدند.


این کارگران نسبت به سطح پایین حقوق و مزایا و همچنین تفاوت فاحش حق بیمه پرداختی با دریافتی‌های‌شان اعتراض دارند.

این کارگران امروز با امضای طوماری خطاب به مدیریت اداره راهداری شهرستان مریوان خواستار رسیدگی به خواسته‌های‌شان شدند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- اول آبانماه ۱۴۰۰

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:گزارشی از یک همکار، با سپاس و درود فراوان

ایمنی محیط کار ، بهداشت محیط های کار خواست مهم کارگران نفت

کارگر کار میکند و باید محیط کارش امن باشد و ایجاد محیط ایمنی کار از وظایف اصلی مدیریت است.

سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامتی را اینگونه تعریف کرده است: ( رفاه کامل جسمی ، روحی، اجتماعی و نه فقط بیماری و نقص عضو)

تعاریف و اصطلاحات شسته و رفته و قشنگی که در خط مشی های شرکت های مختلف در پارس جنوبی وجود دارد ولی فقط در کاغذ و در اساسنامه است. اما بطور واقعی هیچ اقدامی در این خصوص از سوی مدیریت صورت نمیگیرد و حرص و طمع سرمایه داران در سودجویی مانع اختصاص کوچکترین هزینه ای برای این مساله و تامین امنیت جانی و جسمی کارگران میشود. از همین رو آمار صدمات ناشی از عدم ایمنی محیط های کار بالاست و مرتباً قربانی میگیرد. به مواردی از مشکلات کارگران در این زمینه در زیر اشاره خواهد شد:

١- بالا بردن استاندارد تجهیزات ایمنی مطابق استانداردهای بین المللی .

عدم وجود تجهیزات ایمنی لازم و سطح پایین کیفیت آنها از جمله ، پالایشگاهها فاقد استاندارد های بین المللی ایمنی محیط های کار است.

٢- عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سرویس ها هنگام جابه جایی نفرات و صف های ورود به داخل پالایشگاه و هنگام حضور و غیاب افراد.

چه بسیار کارگرانی که بخاطر همین موضوع خود و خانواده هایشان درگیر بیماری مرگبار کرونا شده و آسیب جدی دیده و حتی جانشان را از دست داده اند.

٣- وضعیت نامناسب کمپ ها و محیط خشک و پادگان گونه این کمپ ها.

رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در کمپ ها و عدم فاصله گذاری در کمپ که بعضاً مشاهده میگردد در یک اتاق هشت نفر ساکن هستند. وضعیت نامناسب کمپ ها و محیط خشک و پادگان گونه این کمپ ها.

٤- وضعیت بهداشتی نامناسب سرویس های بهداشتی و حمام کمپ ها و خرابی بعضی از سرویسها و خطر آفرین بودن آنها.

٥- استفاده کردن از ناوگان مستعمل و فاقد استاندارد جهت جابه جایی نفرات از کمپ به سایت و برعکس.

یکی از اخبار های مرگ و میر کارگران نقل و انتقال توسط چنین ناوگانهایی است.

٦- استفاده کردن از مواد غذایی فاقد تاریخ تولید ،انقضاء و استاندارد در رستورانهای تهیه غذا برای کارگران.

کم نیستند خبرهایی که مربوط به مسمومیت غذای کارگران بوده است. ضمن اینکه کیفیت غذا آنقدر پایین و حجم آن ناکافی است که بسیاری از کارگران با مشکل سوء تغذیه و بعضا گرسنگی روبرو هستند. آنهم در شرایط کار سنگین و طاقت فرسا فشار سنگینی بر کارگران است. وضعیت نامناسب نگهداری گوشت و مواد فاسد شدنی در بعضی از آشپزخانه ها یکی از موضوعات اعتراضات کارگران نفت است.

٧. لغزنده بودن اسکله های و عدم اختصاص تجهیزات استاندارد برای جلوگیری از سقوط از ارتفاع .

٨.عدم اختصاص امکانات تهویه هوا در محیط های کار، استشمام هوای آلوده و شیمایی در محیط های نفتی یک معضل جدی کارگران نفت است و سلامتی جسمی آنها را به خطر می اندازد.

٩. آمادگی برای مقابله با انفجارها و آتش سوزی ها همواره خطر آفرین است.

١٠ . رد کردن بیمه کارگران متخصص بعنوان کارگر ساده و محروم کردن این کارگران از همان حداقل های بیمه.

١١. مشکلات روحی و روانی افراد شاغل زیر فشارهای معیشتی و دستمزد و شرایط نابسامان کمپ ها، دوری از خانواده و عدم برخورداری از مرخصی کافی جهت دیدار با خانواده ، دوری و فاصله محیط های کار از شهرها و سوخت و ساز شهری و غیر متنوع بودن و یکنواختی محیط های کار. 20 روز کار ده روز مرخصی و کاهش ساعت کاری روزانه از جمله خواستهای فوری کارگران است.

١٢- فضای امنیتی پادگانی در محیط های کار و برخورد تحقیر آمیز مدیران و پیمانکاران چپاولگر .

*تجمع اعتراضی پذیرفته شدگان آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی سال 99 نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مبنی بر تغییر در حد نصاب قبولی

جمعی از پذیرفته شدگان استخدامی سازمان تامین اجتماعی سال 99 برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مبنی بر تغییر در حد نصاب قبولی دست به تجمع زدند.


یکی از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی آزمون استخدامی تامین اجتماعی به خبرنگاررسانه ای گفت: ما جمعی از داوطلبان ازمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی هستیم که بعد یکسال تلاش و انتظار نفر اول ازمون شدیم ولی سازمان با یک حدنصاب من درآوردی55 درصد که در دفترچه ذکر نشده از ما برای طی کردن سایر مراحل استخدام دعوت نمیکند و حدود 1100 ظرفیت به علت نمرات سلیقه ای مصاحبه و این حدنصاب با وجود نفرات برتر خالی مونده در واقع 90 درصد ظرفیت ازاد خالی مونده و یک سال تلاش و زحمات ما نادیده گرفته شده است.

یکی دیگر از پذیرفته شدگان گفت:اخیرا سازمان تامین اجتماعی با اعمال حدنصاب غیرقانونی 55 ، آنهم پس از اعمال حدنصاب شناوراولیه ، که حدنصاب 55نه در دفترچه استخدامی و نه در هیچ اطلاعیه دیگری عنوان نشده است و فقط بصورت شفاهی و تلفنی خبر حذف داوطلبان قبول شده را به خاطر اعمال این شرط بی پایه و اساس داده است و با اعمال حد نصاب مذکور تعداد 1100 نفر از قبول شدگان ،طبق دفترچه استخدامی آزمون شهریور 99 را حذف و عملا 1100 ظرفیت استخدامی را خالی گذاشته است.

یکی دیگر از پذیرفته شدگان آزمون استخدامی تامین اجتماعی گفت:تامین اجتماعی 21 شهریور سال 99 آزمون استخدامی برگزار کرد که سنجش 12000 نفر را کارنامه سبز معرفی کرد و بعد از دریافت مدارک سازمان اعلام کرد که در دفترچه آمده که کسانی مصاحبه میشوند که به بیش از 50 درصد سوالات پاسخ داده باشند و با کمتر از 500 نفر مصاحبه شد. آیا سنجش خودرای تصمیم به سبز اعلام کردن کارنامه ها گرفته بود؟؟ بعد از ماهها برای هر رشته حد نصابی در نظر گرفتند و با افرادی که بالای حدنصاب بودند مصاحبه شد امتیاز کتبی رو 50 و امتیاز مصاحبه رو هم 50 در نظر گرفتند. شرطی که برای قبولی در نظر گرفتند این بود که میانگین نمره مصاحبه و کتبی باید 55بشه. مصاحبه به صورت مجازی برگزار شد و به صورت ضربدری استانها مصاحبه کردند. برخی استانها نمره خوبی دادن ولی تعداد زیادی استانها نمره خوبی ندادن (بنابراین در نظر گرفتن یک عدد معین برای همه استانها منطقی نبوده) و در کل کشور به گفته مسئولان سازمان 1100ظرفیت خالی مانده. در شهر ما 4 نفر قرار بود استخدام بشن ولی کسی نمره 55 را نیاورده. به حدی سوالات مشکل بود که در شهر ما که باید 12 نفر به مصاحبه دعوت میشدند 8 نفر بیشتر شرایط مصاحبه رو کسب نکردند. چند ماه بعد از مصاحبه از ما، سازمان اعلام کرد که افرادی که حد مجاز برای مصاحبه نیاورده بودند رو مصاحبه میکنه به صورتی که نمره در 2/1ضرب میشه تا به حد نصاب برسه و از فرد مصاحبه بشه و بعد از مصاحبه نمره ای که ارفاق شده بود کسر بشه (منظورم این هست که چند ماه یکبار قانون جدیدی وضع میکنند و بیشتر از یکسال هست که با روح و روان شرکت کنندگان بازی میکنند) . در اکثر استانها فقط سهمیه دارها جذب شده اند و انگشت شمار سهمیه آزاد ها را جذب کرده اند.

یادآوری:

آزمون استخدامی سازمان تامین اجتماعی برای جذب پیمانی حدود 4 هزار نفر در شهریورماه 99 برگزار شد و پس از مدتی سازمان سنجش کارنامه 12 هزار نفر (سه برابر ظرفیت) سبز و قبول شده در مرحله کتبی اعلام کرد.

در این آزمون که رکوردی از لحاظ تعداد شرکت کننده ثبت شد، 86 هزار نفر شرکت کرده بودند و سطح سختی سوالات در حدی بود که کمتر از 300 نفر نمره بیشتر از 50 را به عنوان حدنصاب تعیین شده توسط سازمان در آزمون کتبی کسب نمودند.

پس از کش و قوس های فراوان حدنصاب آزمون کتبی با تصویب سازمان تامین اجتماعی به استاندارد 50 درصد بالاترین نمره کاهش پیدا کرد، اما سنگ بزرگ دیگری پیش پای پذیرفته شدگان آزمون استخدامی تامین اجتماعی نهاده شد و آن تعیین حدنصاب 55 برای میانگین مجموع نمره کتبی و مصاحبه بود!

*کارگران شهرداری خاش با اعتراض به سطح پایین حقوق خواهان همسان سازی حقوق ورتبه بندی حقوق شدند

روز شنبه اول آبان،کارگران شهرداری خاش در استان سیستان و بلوچستان ضمن اعتراض به سطح پایین حقوق خواهان همسان سازی حقوق ورتبه بندی حقوق شدند.

یکی از کارگران شهرداری خاش با 40 سال سن به خبرنگاررسانه ای گفت:این روزها حال خوبی نداریم. سه ماه است حقوق نگرفته ایم.

اوافزود: من جرات نمی‌کنم دخترم را بازار ببرم چراکه می‌ترسم داخل ویترین مغازه‌ها چیزی ببیند من نتوانم بخرم و شرمنده خانواده شوم.

دغدغه همکاران دیگرش را داشت، از نوزاد چهارماهی می‌گفت که پدر کارگرش شیر خشک هم نمی‌تواند برایش تامین کند و به او چایی شیرین می‌دهد و ادامه داد: خیلی‌های دیگر چهار ماه یا پنج ماه حقوق نگرفته اند.

کارگر اگر حقوق نگیرد چگونه کار و زندگی کند؟ این را گفت و افزود: سرِ کار تمام فکر و ذکرمان معیشت و مشکلات مادی خانواده است و تصریح کرد: شهرداری می‌گوید بودجه و منابع مالی ما کم است و پول نداریم.

این کارگر شهرداری از طرح رتبه‌بندی مشاغل کارگری و طرح همسان‌سازی حقوق در شهرداری گلایه داشت و گفت: با خودمان گفتیم این طرح‌ها اجرا می‌شود و به امید خدا روزهای بهتر هم می‌آید ولی متاسفانه تا امروز این طرح‌ها اجرا نشده که هیچ، از دستور کار هم خارج شده و همه ما را فراموش کرده‌اند.

او با بیان اینکه با این پنج میلیون و 100هزار تومان حقوق که آنهم چند ماه حقوقی پرداخت نشود کارگر نمی‌تواند زندگی کند توضیح داد: اگر رتبه‌بندی مشاغل کارگری و طرح همسان‌سازی حقوق اجرا می‌شد این حقوق به مراتب بالا می‌رفت و وضع زندگی ماهم بهتر می‌شد.

*دست وپنجه کردن کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد وخانواده هایشان با عدم پرداخت ماه ها حقوق وبی خیالی مسئولان کماکان ادامه دارد

کارگر معترض شهرداری خرم‌آباد:آیا مسئولان شهرداری و پیمانکاران مربوطه خودشان می توانند شش ماه بدون حقوق زندگی کنند؟

روز شنبه اول آبان برای باری دیگر،عدم پرداخت 6 ماه حقوق کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد رسانه ای شد وخاطرنشان کرد که دست وپنجه کردن کارگران شهرداری این شهرستان دراستان لرستان وخانواده هایشان با عدم پرداخت ماه ها حقوق وبی خیالی مسئولان کماکان ادامه دارد.

یکی از کارگران فضای سبز شهرداری خرم‌آباد به خبرنگاریک رسانه محلی گفت:حدود 10 سال است که در قسمت فضای سبز شهرداری مشغول به کار هستم، طی این سالها سابقه نداشته که ما هم مانند سایر مشاغل ماه به ماه حقوق خود را دریافت کنیم.

وی افزود: به ناچار در شهرداری مشغول به کار شده ایم چون شغل دیگری نیست که بتوانیم خودمان را از این وضعیت نجات دهیم و هر روز باید شرمنده زن و بچه مان باشیم.

اواضافه کرد: شش فرزند دارم و از پس مخارج زندگی بر نمی آیم و پسر بزرگم مجبور است کارگری کند تا بتواند کمک خرج خانواده باشد. مگر گناه ما چیست که در مقابل زحماتی که می کشیم مزدی دریافت نمی کنیم و هر ماه، وعده ماه بعد می دهند و در نهایت هیچ حقوقی پرداخت نمی شود.

این کارگر معترض گفت: در فضای سبز منطقه 2 خرم آباد مشغول به کار هستیم و شش ماه است هیچ حقوقی دریافت نکرده ایم، آیا مسئولان شهرداری و پیمانکاران مربوطه خودشان می توانند شش ماه بدون حقوق زندگی کنند؟

این کارگر شهرداری خاطرنشان کرد: در طول سال شاید دو الی سه بار حقوق کارگران پرداخت می شود آن هم حقوق یک الی دو ماه که واقعا کفاف زندگی را نمی دهد.

وی گفت: شش ماه است حتی هزار تومانی به منزل نبرده ام و تنها خوراک ما نان خالی است و خیلی از روزها همین نان را هم قرض می گیریم، توان خرید غذای ساده و حتی یک کیلو میوه نداریم. بارها اعتراض و اعتصاب کرده ایم ولی چرا کسی به فکر کارگران نیست!.

*جان باختن یک کارگر دراراک براثر سقوط از راه پله يك ساختمان در حال ساخت

بعذازظهر روزجمعه 30 مهر،یک کارگر40 ساله حین کار نظافت راه پله يك ساختمان در حال ساخت براثرسقوط وپس از انتقال به بیمارستان جانش را ازدست داد.

*جان باختن یک کارگر درتهران زیر منبع موتورخانه

عصرروزجمعه 30 مهر،یک کارگر تعمیرکار حین کار تعمیر درموتورخانه ساختمانی واقع درخیابان رودکی تهران براثر سقوط منبع موتورخانه دردم جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 30 مهرماه 1400

- فراخوان تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به عدم همسان سازی حقوق

- ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به سخنان نماینده مجلس این شهر درباره بی آبی باواردشدن دردفترش

کشاورز معترض اصفهان: در خصوص مساله‌ای که علم ندارید، اظهارنظر نکنید

- اعتراض جمعی از رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان وحومه نسبت به پرداخت نشدن عیدی وسنوات،عدم توزیع امکانات لازم کاری ،تاخیردرپرداخت حقوق ماهیانه ووعده های توخالی مسئولان

- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته سال99 کشت وصنعت نیشکرهفت تپه نسبت به تاخیر در پرداخت و نحوه محاسبه سنوات با انتشارنامه سرگشاده خطاب به مدیرعامل شرکت

- انتقال عثمان اسماعیلی به یکی از بازداشتگاه‌های سنندج

فراخوان تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به عدم همسان سازی حقوق

زمان:دوشنبه 3 آبان ماه 1400 – ساعت 9 صبح

مکان:تهران - خیابان وزرا - مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد

بازنشستگان محترم

بی شک هر حرکت حق‌طلبانه‌ای مشکلات خاص خود را دارد ،از اینکه صندوق فولاد در اجرای همسانسازی مرتکب تخلف محرز شده ، همه یقین دارند و تنها نسبت به صندوق‌های بازنشستگی دیگر ، به میزان متوسط و سرانه ۲۵ درصد در حق بازنشستگان ظلم و اجحاف کرده و حقوق بازنشستگان را کم کرده‌اند ،

از طرفی علیرغم رأی قاطع هیئت عمومی دیوان عدالت اداری مبنی بر دولتی بودن صندوق فولاد ،

سعی در ابطال و لغو رأی مذکور را داشتند تا بتوانند به خودگردانی صندوق ادامه داده و اموال بازنشستگان را بدون هیچ نظارتی مورد چپاول قرار دهند و حیات خلوت خود را از دست ندهند ،

و از این جهت مخالف قرار گرفتن ردیف بودجه صندوق فولاد در جدول ۷ قانون بودجه هستند ،

لذا همین دو خواسته اساسی بازنشستگان محترم :

۱- اصلاح روش و احکام همسانسازی

۲- قرار گرفتن ردیف بودجه صندوق در جدول ۷ قانون بودجه

که اساسی‌ترین خواسته ما بازنشستگان میباشد را تهدید جدی برای خود و منافع خود میدانند ،

از این جهت عوامل معدود خود را جهت جلوگیری از این تجمع قانونی و بر حق بازنشستگان گسیل کرده تا بهر نحو ممکن از این تجمع جلوگیری کنند ،

همین امر باعث اثبات حقانیت بازنشستگان و اعتراض آنان خواهد بود ،

بنابراین بازنشستگان محترم یقین بدانید که حرکت شما کاملاً بر حق است و با تمام توان در اين حركت حق خواهى شركت كنيد ،

به اميد پيروزي و احقاق حق بازنشستگان

? زمان : دوشنبه ۱۴۰۰/۸/۳

ساعت : ۹ صبح

? مکان : تهران خیابان وزرا - ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد

*ادامه اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به سخنان نماینده مجلس این شهر درباره بی آبی باواردشدن دردفترش

کشاورز معترض اصفهان: در خصوص مساله‌ای که علم ندارید، اظهارنظر نکنید

روزپنج شنبه 29 اردیبهشت، کشاورزان اصفهان درادامه اعتراضشان نسبت به نماینده مجلس این شهر که گفت راه حل بی آبی اقامه نماز است،وارددفترش شدند وصدای اعتراض را رودرو به گوشش رساندند وخشمشان را نشانش دادند.

یکی از کشاورزان در واکنش به توصیه این نماینده به خواندن نماز باران برای رفع بحران بی‌آبی، خطاب به وی ازجمله گفت: در خصوص مساله‌ای که علم ندارید، اظهارنظر نکنید، لطفا ابتدا با همکاران و صنف ما مشورت کنید.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کشاورزان اصفهان نسبت به سخنان نماینده مجلس این شهر درباره بی آبی مقابل دفترش

کشاورزان اصفهان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به نماینده مجلس این شهر که گفت راه حل بی آبی اقامه نماز است،دست به تجمع مقابل دفترش زدند واعلام کردند:تا بارون نیاد از اینجا نمی ریم.

براساس گزارش رسانه ای شده بتاریخ 24 مهر،جمعی از کشاورزان اصفهانی با تجمع در دفتر یکی از نمایندگان مجلس یازدهم که گفته بود باید دعا کنیم و نماز بخوانیم تا باران‌ بیاید و مشکل بی‌آبی پایان یابد، گفتند ما تا آمدن باران به تحصنمان در این دفتر ادامه می‌دهیم.

تجمع‌کنندگان، با انتقاد از این نماینده مجلس(حسین میرزایی) که خود در دفترش حضور نداشت، گفتند: ما صبر می‌کنیم آقای نماینده بیاید تا با وی نماز باران بخوانیم.

این تجمع، در واقع به معنای اعتراض به کسانی است که بجای اقدامات عملی برای حل مشکلات مردم، آنها را به دعا و نماز که خود مردم هم با آنها آشنایی دارند، حواله می‌دهند.

*اعتراض جمعی از رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان وحومه نسبت به پرداخت نشدن عیدی وسنوات،عدم توزیع امکانات لازم کاری ،تاخیردرپرداخت حقوق ماهیانه ووعده های توخالی مسئولان

جمعی از رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد اتوبوسرانی اصفهان وحومه اعتراضشان را نسبت به پرداخت نشدن عیدی وسنوات،عدم توزیع امکانات لازم کاری ،تاخیردرپرداخت حقوق ماهیانه ووعده های توخالی مسئولان،اعلام کردند.

*ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته سال99 کشت وصنعت نیشکرهفت تپه نسبت به تاخیر در پرداخت و نحوه محاسبه سنوات با انتشارنامه سرگشاده خطاب به مدیرعامل شرکت

کارگران بازنشسته سال99 کشت وصنعت نیشکرهفت تپه درادامه اعتراضاتشان نسبت به تاخیر در پرداخت و نحوه محاسبه سنوات نامه ای سرگشاده دیگری اینبار خطاب به مدیرعامل شرکت منتشرکردند.

متن نامه که رسانه ای شده بقرارزیراست: احتراما پیرو نامه قبلی مبنی‌بر درخواست اصلاح احکام پرداخت سنوات بازنشستگی ما با مزایا طبق رای اخیرا دیوان، ظاهرا درنظر دارید مطابق شرایط و عرف پرداختی شرکتهای طرح توسعه سنوات ما را پرداخت نمایید که یکماه با مزایا می‌باشد که این مبلغ از نظر ریالی حتی کمتر از عرف کارگاه شرکت نیشکر است.

لذا بدینوسیله ما بازنشستگان سال۹۹ به‌عرض می‌‌‌رسانیم که عرف پرداخت سنوات‌ شغلی پرسنل نیشکر هفت تپه ۴۵ روز بوده که با عطف به رای اخیر دیوان در ۳۱ شهریور ماه سال ۹۹ میبایست مزایای مندرج در ماده ۳۵و۳۶ و تبصره‌های ۱و۳ آن نیزجمع و محاسبه شود.

ازطرفی اینجانبان در زمان مالکیت شرکت طرح و توسعه بازنشسته نشدیم که درخصوص نحوی پرداخت سنوات ما اعمال نظر کنید.

ما در پایان خدمت خود، با عطف و شناخت قانون جاری کشور، عرف کارگاه درخصوص پرداخت ۴۵ روز سنوات و رای مذکور دیوان درخصوص نحوه‌ی پرداخت سنوات با مزایا که فصل‌ الخطاب است، تصمیم به بازنشستگی گرفتیم.

انتظار داریم آن مدیریت محترم به عرف کارگاه و رای و قوانین بالادستی که ملاک عمل است توجه و اهتمام نموده و مزایای ما زحمتکشان را با۴۵ روز همراه با مزایا پرداخت نمایید. درغیراینصورت تصمیم شما قطعا موجب نارضایتی اینجانبان شده و به آن تمکین نکرده و اقدام به طرح شکایت از مراجع قانونی خواهیم نمود.

نامه سرگشاده کارگران بازنشسته سال99 کشت وصنعت نیشکرهفت تپه برای اعتراض به تاخیر در پرداخت و نحوه محاسبه سنوات

روزیکشنبه 25 مهر، کارگران بازنشسته سال99 کشت وصنعت نیشکرهفت تپه طی نامه ای سرگشاده خطاب به رئیس اداره کار شهرستان شوش اعتراضشان زا نسبت به تاخیر در پرداخت و نحوه محاسبه سنوات اعلام کردند.

براساس گزارش رسانه ای شده، حدود 100کارگر بازنشسته مجمع نیشکر هفت تپه در نامه‌ای خطاب به مهدی عبدالخانی (رئیس اداره کار شهرستان شوش) در خصوص تاخیر در پرداخت و نحوه محاسبه سنوات افزایش یافته ناشی از مشاغل سخت و زیان‌آور در متناسب‌سازی حقوق و مزایای خود اعتراض کردند.

متن کامل این نامه که رونوشت آن به اعضای شورای تامین شهرستان شوش هم ارسال شده، بدین شرح است:

احتراما به استحضار می‌رساند اینجانبان بازنشستگان سال ۹۹ شرکت کشت و صنعت هفت تپه جهت اطلاع از میزان و نحوه محاسبه سنوات بازنشستگی خود اخیرا به حسابداری شرکت هفت تپه مراجعه کردیم و متوجه شدیم که واحد مالی و حسابداری شرکت فقط حقوق ثابت هر یک از کارگران را ملاک تعیین سنوات بازنشستگی ما قرار داده و مزایای حقوق را طبق مواد ۳۵و۳۶ و تبصره‌های الحاقی یک و سه آن را مبنای محاسبه سنوات قرار نداده است. بنابراین این موضوع بر خلاف قانون کار و رای اخیر دیوان عدالت اداری در خصوص پرداخت سنوات خدمت می‌باشد.

لازم به یادآوری است که شهریور ماه سال گذشته دیوان عدالت اداری با صدور رای، پرداخت و نحوه محاسبه حق سنوات شغلی بازنشستگان را با مزایا طبق مواد ۳۵و۳۶ و تبصره‌های الحاقی یک و سه آن ملاک دانسته است.

لذا بدینوسیله از آن مدیریت اداره کار شهرستان شوش استدعا داریم که ضمن شرح و ملاک قانونی نحوه محاسبه سنوات به کارفرمای شرکت نیشکر، دستور فرمایید که پیش از پرداخت سنوات کارگران بازنشسته، قانون را ملاک عمل قرار داده و نسبت به اصلاح محاسبه سنوات شغلی ما مطابق قانون عمل کنند. در غیر اینصورت ما کارگران بازنشسته نیشکر هفت تپه ناچار برای وصول مطالبات قانونی خود از کارفرما در اداره کار طرح شکایت می‌کنیم. بی‌شک این مقدار از حجم شکایت روند رسیدگی به حقوق قانونی کارگران بازنشسته را طولانی می‌کند.

*انتقال عثمان اسماعیلی به یکی از بازداشتگاه‌های سنندج

روز پنجشنبه ۲۹ مهرماه عثمان اسماعیلی در شعبه دوم بازپرسی دادسرای سقز تفهیم اتهام شده و سپس به بازداشتگاه سنندج منتقل شده است.

عثمان اسماعیلی از فعالین کارگری شهر سقز است که روز چهارشنبه ۲۸ مهرماه توسط نیروهای امنیتی مقابل منزل خود بازداشت شده بود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۳۰ مهرماه ۱۴۰۰

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

From:
akhbar kargari <این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید>
To:
akhbar kargari
Bcc:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 29 مهرماه 1400

- فراخوان تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به عدم همسان سازی حقوق

- صاحب منصبان هرکجا پامی‌گذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومی‌شوند:

1- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سبلان پارچه نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق وحق بیمه مقابل استانداری اردبیل در آستانه سفر رئیسی

2- تجمع اعتراضی معلمان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به بلاتکلیفی استخدامی همزمان با سفرسرپرست وزارت آموزش و پرورش کشور

- فراخوان دبیرخانه ی شورای هماهنگی تشکلهای فرهنگیان ایران :

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران هیچ معلمی رادر هیچ جای ایران تنها نخواهد گذاشت

- بیانیه مشترک فعالان کارگری درباره‌ی تماس‌ها و تهدیدهای روز افزون

- فراخوان اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران درایران برای همبستگی جهانی با فعالین کارگری واجتماعی درایران

- گزارشی درباره اعتراضات دامنه دار پرستاران سازمان تامین اجتماعی

- تجمع اعتراضی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد پس از مرگ فرزند یک جان باخته جنگ پس از خودسوزی مقابل اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران

*فراخوان تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به عدم همسان سازی حقوق

زمان:دوشنبه 3 آبان ماه 1400 – ساعت 8 صبح

مکان:تهران - خیابان وزرا - مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد

به منظور اعتراض به سیاستهای ظالمانه صندوق فولاد و تضییع حقوق بازنشستگان در اجرای همسانسازی سال ۹۹ (به میزان ۲۵ درصد نسبت به سایر صندوقهای بازنشستگی) علیرغم صراحت تصویب نامه هیئت وزیران ،

بازنشستگان صنعت فولاد و معدن تصمیم گرفته‌اند که در تاریخ سوم آبانماه (۱۴۰۰/۸/۳) در تهران خیابان وزرا روبروی ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد تجمع متمرکز و عظیمی برگزار کنند ،

با عنایت به این مهم ما بازنشستگان فولاد خوزستان نیز همراه با برادران و خواهران بازنشسته فولاد و معدن در این تجمع شرکت کرده و مراتب اعتراض به ظلم فاحش صندوق فولاد را اعلام مینمائیم ،

زمان : دوشنبه ۱۴۰۰/۸/۳

ساعت : ۸ صبح

مکان : تهران ، خیابان وزرا

ساختمان صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد

از کلیه شرکت کنندگان در این گردهمائی اعتراضی انتظار میرود که با در نظر گرفتن جوانب نظم و انضباط و رعایت پروتکلهای کامل بهداشتی و نیز تهیه داروهای لازم و ضروری متناسب با بیماریهای خود را تدارک ببینند .

*صاحب منصبان هرکجا پامی‌گذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومی‌شوند:

1- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سبلان پارچه نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق وحق بیمه مقابل استانداری اردبیل در آستانه سفر رئیسی

درآستانه سفررئیسی به استان اردبیل، کارگران کارخانه سبلان پارچه برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق وحق بیمه دست به تجمع مقابل استانداری این استان درشهرستان اردبیل زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:در محوطه کارخانه با صرف مبالغی آلاچیق‌های جذب گردشگری رستوران و... احداث و به تعدادی سیاسیون، بی‌مورد تحت عناوین مشاورین و هیأت مدیره و... پرداخت‌هائی صورت می‌گیرد اما از پرداخت حقوق کارگران خودداری می‌شود.

براساس خبری که از طریق شبکه‌های مجازی دست به دست می‌شود مدیر سبلان پارچه خواهان 400 میلیارد تومان تسهیلات است.

یادآوری:تجمعات اعتراضی دامنه دار کارگران کارخانه سبلان پارچه نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی و اخراج وتهدید به اخراج از کار همکاران حق طلب

روزسه شنبه 27 مهر، کارگران کارخانه سبلان پارچه دراستان اردبیل از تجمعات اعتراضی دامنه دارشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی ومعیشتی و اخراج وتهدید به اخراج از کار همکاران حق طلب،خبردادند ازجمله کارگر کارخانه سبلان پارچه گفت: هفت تجمع صنفی برگزار کردیم و همزمان با چند مسئول استانی هم ملاقات کردیم.

یکی از کارگران سبلان پارچه به خبرنگاررسانه ای گفت: فعالیت روزمره شرکت سبلان پارچه اردبیل، در حالی از یکسال پیش ادامه دارد که کارگران به‌رغم دریافت نکردن دو تاسه ماه مطالبات خود، از امنیت شغلی خود رضایت ندارند.

او با بیان اینکه در کارخانه سبلان پارچه نزدیک به یک هزار کارگر مشغول کارند که هر چند ماه یکبار تعدادی کارگر به بهانه پیگیری مطالبات صنفی خود اخراج و یا تهدید به اخراج می‌شوند، افزود: پیگیری مطالبات صنفی طبق قانون حق کارگر است و کارفرما اجازه تهدید و اخراج کارگران را ندارد.

این کارگر کارخانه سبلان پارچه با بیان اینکه حدود یکسال پیش بعد سفر رئیس قوه قضاییه به استان اردبیل و بازدید از کارخانه سبلان پارچه این واحد تعطیل شده به مالک اصلی خود بازگشت، در ادامه افزود: بعد از بازگشایی کارخانه، کارفرما اقدام به بازگرداندن شماری از کارگران قدیمی و در عین حال حال جذب نیروی کار جدید کرد و به همین ترتیب روند تولیدات کارخانه هم خوب بود تا اینکه اخیرا شاهد بوجود آمدن مشکلاتی در کارخانه هستیم که نگرانی کارگران را برانگیخته است.

این کارگر با بیان اینکه در پیگیری مطالبات صنفی خود هفت تجمع صنفی برگزار کردیم و همزمان با چند مسئول استانی هم ملاقات کردیم، اضافه کرد: در نتیجه وعده مسئولان برای رسیدگی به مطالبات از روز شنبه هفته جاری به فعالیت شغلی خود در کارخانه به صورت جدی ادامه می‌دهیم.

او در ادامه با بیان اینکه این واحد تولیدی مشکل بدهی‌های معوقه‌ای به تامین اجتماعی و چند بانک دارد، گفت: از مسئولان استانی انتظار داریم با پا درمیانی به وضعیت مطالبات معوقه این کارخانه رسیدگی کنند.

او در بخش دیگری از اظهارت خود درباره وضعیت تولیدات این کارخانه تصریح کرد: از یکسال پیش که فعالیت کارخانه از سر گرفته شده تقریبا هر ماه مواد اولیه برای تولید داریم و کارگران مرتبا در خطوط تولید مشغول کارند.

طبق اظهارات این کارگر؛ در این واحد تولیدی که یک مجموعه تولید پوشاک زنجیره‌ای است، جدا از نخ و الیاف، سالانه فقط حدود 50 میلیون تکه لباس، تولید می‌شود و خوشبختانه وضعیت سفارشات تولیدات کارخانه برای فروش خوب است.

به گفته این کارگر سبلان پارچه؛ آن‌ها در حال حاضر دو تا سه ماه حقوق معوقه طلبکارند و بیمه تامین اجتماعی آن‌ها نیز دچار مشکلاتی است.

این کارگر تاکید کرد: حل مشکلات این واحد تولیدی و کارگرانش نیازمند حمایت مسئولان استانی است.

2- تجمع اعتراضی معلمان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به بلاتکلیفی استخدامی همزمان با سفرسرپرست وزارت آموزش و پرورش کشور

روز چهارشنبه 29 مهر همزمان با سفرسرپرست وزارت آموزش و پرورش کشوربه استان کهگیلویه و بویراحمد،معلمان نهضت سوادآموزی و پیش دبستانی این استان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع زدند. و رودررو با کاظمی سخن گفتند.


یکی از معلم های نهضت سوادآموزی گفت: پرونده های نهضتی های فرزند جانباز و ایثارگر، در امور اداری برگشت می خورد، ما بلاتکلیف مانده ایم که پرونده مان چه می شود!

این معلم گفت: طبق قانون سوادآموزی فعالیت سه روز در ماه، بیمه کامل پرداخت نمی شود، ما 8 سال است که مشغول هستیم و در حال حاضر نیز مشغولیم و طبق قانون 800 ساعت را برداشته ایم، پرونده مان کامل است، خواهشمندیم یک بازنگری داشته باشید.

یکی از مربیان پیش دبستانی نیز گفت: یک بار هم که شده حرف ما را بشنوید، از سال 85 تاکنون کار می کنم، سند مالی برای ما لحاظ نشده است. گزینش داده ام و بیمه دارم،دو فرزند یتیم دارم.

وی گفت: به ما مربیان پیش دبستانی ظلم شده است. دو مدرسه دولتی کار کرده ام ولی متأسفانه سند مالی نداریم. چرا استان های دیگر چنین مشکلی نداشته اند.

کاظمی سرپرست وزارت آموزش و پرورش گفت: در کارگروهی که تشکیل داده می شود پرونده ها بررسی می شود .

وی گفت:مجلس وقتی قانون وضع می کند برای اجرای قانون آیین نامه ای برای استخدام افراد تدوین کرده اند.

کاظمی گفت: در استان های دیگر هم به همین شکل است. یکبار دیگر دوستان بررسی کنند و مسیر قانونی را از طریق نمایندگان و مجلس پیگیری کنیم تا شرایط استخدام نیروها فراهم شود.

*فراخوان دبیرخانه ی شورای هماهنگی تشکلهای فرهنگیان ایران :

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران هیچ معلمی رادر هیچ جای ایران تنها نخواهد گذاشت

درودبر فرهنگیان ارجمند درسراسر ایران

سپاس ازحماسه آفرینی فرهنگ منشانه و سراسر آموزنده ی شمادراین کشور مهر پرور به راستی خشم شما معلمان هم برای انسانها درس ومشق زندگیست .

سپاس ازحضور گسترده و میدانی شما درطول چندماه گذشته.

دبیرخانه ی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران سپاسگزار تلاشهای اندیشمندانه ودلیرانه ی شما زنان و مردان معلم می باشد.

در ادامه ی این کنشهای متمدنانه و خردورزانه ی شماامید است،هرگونه احضار، تهدید، ابلاغ ، بازداشت و.... ازطرف هر نهاد و مسئولی را به نشانی زیر :

@shora_hamahangi

گزارش داده، تابه کمک وکلای افتخاری و اشخاص باتجربه ی صنف فرهنگیان به بهترین شیوه، بهترین راه حل را با هم اندیشی در پیش بگیریم.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران هیچ معلمی رادر هیچ جای ایران تنها نخواهد گذاشت. به امید گذر تاریخی از همه مشکلات پیش رو.

دبیرخانه ی شورای هماهنگی تشکلهای فرهنگیان ایران

29 مهرماه 1400

*بیانیه مشترک فعالان کارگری درباره‌ی تماس‌ها و تهدیدهای روز افزون

شرایط فاجعه‌بار اقتصادی و اجتماعی که طبقه حاکم به جامعه و به ویژه به طبقه کارگر تحمیل کرده است، اکثریت جامعه را در سرازیری فقر مطلق قرار داده و هیچ ترمزی برای آن در چشم‌انداز و برنامه ندارد. مبارزه طبقاتی در جامعه ایران در شرایطی پیش می‌رود که رکورد نرخ تورم شکسته شده، هیچ افقی برای بهبود وضعیت از طرف طبقه حاکم وجود ندارد و با این حال سرکوب فعالان اجتماعی و آزادی‌خواه شدت گرفته است. با این حال طبقه کارگر در همین شرایط اسفبار فقر و اختناق، با اتکا به خود و متحدینش اعتراضات و اعتصاباتی را برای بهبود شرایط سازمان می‌دهد. شعارها و سیاست‌های استثمارگرانه طبقه حاکم از جمله مانع زدایی و خصوصی سازی به وضوح معیشت و زندگی طبقه کارگر را هدف گرفته تا از طریق استثمار روزافزون این طبقه خود را از بحران‌های خود نجات دهد. به همین دلیل متحدان طبقه کارگر برای نهادهای امنیتی از جمله موانعی هستند که در برابر تعرض به طبقه کارگر ایستادگی می‌کنند و به همین دلیل باید از سر راه استثمارگران کنار بروند! در این میان علاوه بر بازداشت فعالان کارگری و چپ، تاکتیک‌های دیگری هم برای سرکوب آزادی‌خواهان در نظر گرفته شده که البته سیاست جدیدی نیست. شکست روش‌های اتخاذ شده نیروهای امنیتی در پرونده‌هایی مشابه هفت‌تپه که بلافاصله با فعالیت کمپینی باعث متشکل‌تر کردن صفوف طبقه‌ی کارگر و حامیانشان بوده است، باعث روی‌آوردن به روش‌های جدید و پیشگیرانه شده است که باز هم با ایستادگی و اتحاد طبقه‌ی کارگر و فعالین محکوم به شکست خواهد بود. سنت دفاع از خود و کار کمپینی در میان این فعالین جا افتاده است و با ارعاب چه مستقیم و چه در لفافه از پا نخواهد نشست.

روز گذشته (۲۷ مهرماه) ماموران اداره‌ی کل چپِ وزارت اطلاعات در یک فاصله‌ی کوتاه به چند نفر از فعالان و حامیان طبقه کارگر از جمله رهام یگانه، کامیار فکور، سروناز احمدی، عاطفه رنگریز، عسل محمدی و ‌هیراد پیربداقی تماس گرفتند و با لحن تهدید آمیز خواهان حضور در یک به اصطلاح «جلسه دوستانه» برای روشن شدن برخی از «ابهامات» و «خط قرمزها» شدند. لازم به ذکر است که این تماس‌ ها چند ساعت بعد از برگزاری دادگاه کامیار فکور انجام گرفته و همچنین رهام یگانه را علنا تهدید به «پله‌ی بعدی» روال امنیتی و بازداشت کردند. همین اتفاق نیز برای امیرعباس آذرم‌وند تنها چهار روز پس از آزادی‌ از سوی اطلاعات سپاه رخ داد. همچنین برخی از فعالان چپ، خانواده‌های کشته‌شدگان آبان، معترضان بهبهان و دیگر فعالان اجتماعی هم طی همین روند «احضار تلفنی» دعوت به «جلسه» شدند.

ماموران سازمان‌های اطلاعاتی با تماس تلفنی و سپس دعوت فعالان به «جلسه دوستانه» سعی در خط و نشان کشیدن و ارعاب فعالان دارند. ماموران هیچگونه تمایلی برای طی کردن «روال قانونی احضار کتبی» اشخاص ندارند، به این بهانه که پرونده جنبه‌ی قضایی پیدا می‌کند و پای قاضی هم به وسط می‌آید! به همین دلایل تاکید می‌کنند که به اصطلاح «دعوت تلفنی» بر مبنای دستورالعمل‌های اجرایی قانونی و در راستای صیانت از امنیت شهروندان است! گویا با تغییر نام «بازجویی» به «گفتگوی دوستانه» یا «برخورد امنیتی» به «صیانت از امنیت» افراد فریب می‌خورند و به همین شکل ماموران وزارت اطلاعات از عملیات «سرکوب پیشگیرانه» با سربلندی بیرون می‌آیند! این سیاست نخ‌نما به وضوح محکوم به شکست است، چراکه اگر قرار بود با احضار و تهدید چند فعال آزادی‌خواه، اعتراضات متحدانه کارگران و فرودستان خاموش شود که تا به امروز شاهد این میزان از رشد آگاهی طبقاتی کارگران و همبستگی وسیع‌تر آنان نسبت به گذشته نبودیم.

ما به عنوان امضا کنندگان این بیانه به هیچ وجه به سیاست‌های ارعاب، بازداشت و تهدید از طرف وزارت اطلاعات تن نخواهیم داد و در هیچ نوع جلسه‌ای در مکان نامعلوم یا معلوم شرکت نخواهیم کرد.

با آرزوی رهایی از قید و بند استثمار و تبعیض!

رهام یگانه، کامیار فکور، سروناز احمدی، عسل محمدی، ‌هیراد پیربداقی، عاطفه رنگریز، امیرعباس آذرم‌وند

بیست وهشتم مهرماه 1400

*فراخوان اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران درایران برای همبستگی جهانی با فعالین کارگری واجتماعی درایران

ایران: تداوم سرکوب فعالین و تشکل های معلمان

مبارزه معلمان ایران برای افزایش حقوق ها، برای همسان سازی حقوق بازنشستگی و نیز مخالفت با خصوصی سازی آموزش و در خواست آموزش رایگان و پایان دادن به زندانی و محکوم کردن معلمان، در ماه های اخیر شدت گرفته است. در چهاردهم اکتبر امسال معلمان در حدود 50 شهر و مراکز استان دست به تجمع اعتراضی زدند.

افزون بر تاکید بر مطالبات اقتصادی ما شاهد افزایش خشم معلمان نسبت به تداوم صدور احکام زندان و زندانی کردن فعالین معلمان با اتهامات ساختگی توسط نیروهای امنیتی و دستگاه قضایی ایران بوده ایم. بنا به اطلاعات ما در حال حاضر معلمان زیر به دلیل فعالیت های اتحادیه ای در زندان به سر می برند: اسماعیل عبدی، محمد حسین سپهری، زینب همرنگ، هاشم خواستار، محمد رضا رمضان زاده، حسین حسن خانی، یغوب یزدانی، غلامرضا کندازی، ناهید فتحعلیان، نصرت بهشتی، مهدی فتحی، معصومه عسگر ، حجت الله رفیعی و محمد ارکیان.

عزیز قاسم زاده، سخنگوی کانون صنفی معلمان گیلان، و هنرمند محبوب در 26 سپتامبر 2021 دستگیر شد و سپس در 11 اکتبر 2021 با قرار وثیقه آزاد گردید.

این معلمان هیچ جرمی مرتکب نشده اند و هدف از تدوامبازداشت و حبس انها علاوه بر ایجاد فضای ترس، جلوگیری و منصرف کردن معلمان از رسیدن به خواست مشروع خود برای آزادی بیان و عقیده است که در سطح بین المللی به رسمیت شناخته می شود.

اخراج از کار محمد حبیبی

محمد حبیبی، عضو هیئت مدیره و سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران است. در اوایل این ماه "هیات تجدید نطربررسی تخلفات وزارت آموزش و پرورش" نظر نهایی خود را در مورد وضعیت شغلی محمد حبیبی اعلام کرد. این هیات حکم اخراج محمد حبیبی از کار را با پرداخت مبلغی به عنوان خسارت صادر نمود . طبق این حکم، محمد حبیبی برای همیشه از تدریس در بخش آموزش عمومی در ایران محروم شده است .

محمد حبیبی در جریان یک تجمع اعتراضی معلمان در ماه مه 2018 همراه با تعداد دیگری از فعالین معلمان، بطور خشونت آمیز از سوی نیروهای امنیتی مورد حمله قرار گرفت و دست گیر شد. او سپس در شعبه 26 دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی احمد زاده به اتهام " اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی" به هفت سال نیم زندان و به اتهام " اخلال در نظم عمومی" به 18 ماه حبس و 74 ضربه شلاق و 2 سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب گروه ها و دسته های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم شد. این حکم در نهایت در دسامبر 2018 توسط شعبه 36 دادگاه تجدید نظر تهران به ریاست قاضی احمد زرگر موردتایید قرار گرفت . آقای حبیبی در 10 نوامبر 2020 بعد از تحمل حدود سه سال حبس از زندان آزاد شد.

اخراج از کار محمد حبیبی ، یکی از چهره های برجسته تشکلات معلمان، بخشی از روند سرکوب جنبش معلمان است؛ جنبشی که در پشتیبانی و حفاظت از آموزش رایگان و با خواست حق ایجاد تشکل، همچنان در جریان است. زمانی که محمد حبیبی در زندان بود، آموزش بین الملل EI و تشکلاتمعلمان در کشور های مختلف، ، کمپین هایی را برای آزادی او سازمان دهی کردند. این کمپین ها کمک کرد که محمد حبیبی پیش از انکه هفت سال و نیم حکم زندان او به پایان برسد ، از زندان آزاد شود

اتحاد بین المللی IASWI از تشکلات کارگری در بخش آموزش، آموزش بین الملل EI و دیگر تشکلات کارگری و نیز از همه تشکلات مترقی و سازماهای مدافع حقوق بشر تقاضا می کند که تداوم سرکوب فعالین معلمان و فعالین اتحادیه ای در ایران را محکوم نمایند و خواستار آزادی فوری و بدون قید شرط همه معلمان زندانی شوند، و همچنین بخواهند که حکم اخراج محمد حبیبی از کار لغو شود.

با همبستگی اتحاد بین المللی درحمایت از کارگران درایران

*گزارشی درباره اعتراضات دامنه دار پرستاران سازمان تامین اجتماعی

پرستاران تامین اجتماعی مدت‌هاست که معترض هستند. انتقادشان به یکسان‌سازی نشدن حقوق‌هایشان با کادرهای درمان دانشگاه‌های علوم‌پزشکی بود. ولی ماجرا این است که اعتراض آنها کمی مفصل‌تر از این حرف‌هاست و نکات جالبی در خودش دارد.

نکاتی از جمله اینکه دیگر آنها نمی‌توانند 20ساله خودشان را بازنشسته کنند و حتی وقتی 25ساله هم این کار را بکنند باید چیزی در حدود 50 میلیون تومان (بسته به سقف حقوقی‌شان) به سازمان برگردانند.

بله ماجرا پیچیده است و یکی از این پرستاران این پیچیدگی را اینطور می‌شکافد: «سال 1396 سازمان تامین اجتماعی به بهانه کمبود نیروی متخصص و چالش استخدام نیرو، بخشنامه‌ای داد که باید حداقل سابقه برای بازنشستگی 25سال باشد و پرستارها با حداقل 20سال خدمت بازنشسته نشوند.»

حواستان باشد که وقتی داریم از پرستاران حرف می‌زنیم منظورمان تکنسین اتاق عمل، بهیارها، کمک‌بهیاران، تکنسین بیهوشی، مامایی، کادر آزمایشگاه، کارشناس و کاردان اتاق عمل و خود پرستاران است. ماجرا این بود که وقتی تامین اجتماعی این بخشنامه را داد در واقع داشت قانون قبلی که در رابطه با مشاغل سخت و زیان‌آور وجود داشت نقض می‌کرد.

روایت ستاره مومنی پرستار یکی از بیمارستان‌های تامین اجتماعی تهران را بخوانید:

«شکایت اولین پرستار باعث شد که دیوان عدالت اداری بخشنامه سازمان تامین اجتماعی را در یک رای هیات عمومی (با شماره 779 الی781) باطل کند که مختص پرستاران و کادر درمان تامین اجتماعی بود ولی دیوان آن را اجرا نکرد.»

به گفته او تا به حال بخشنامه سازمان تامین اجتماعی توسط یکی از پرستاران این سازمان ابطال شده اما نه تامین اجتماعی آن را اجرا کرده و نه دیوان عدالت اداری طبق آن رای، همکاران دیگر او را بازنشسته کرده است.

این پرستار توضیح می‌دهد:« ما پنج رای هیات عمومی دیگر هم به نفع پرستاران داریم که پرستاری را جزو مشاغل سخت و زیان‌آور دیده است و تاکید کرده پرستاران با حداقل 20سال سابقه، بدون شرط سنی و بدون تفاوت بین آقا و خانم می‌توانند بازنشسته شوند. اما دیوان عدالت درآذر ماه 1399با صدور رایی کلا سابقه بازنشستگی برای پرستاران را 25سال اعلام کرد.

بازنشستگی شبیه دولتی‌ها با حقوق و مزایای کمتر از آنها

این ماجرا تبعات دیگری برای پرستاران تامین اجتماعی هم داشته است. ستاره مومنی می‌گوید: «جالب این است که زمان بازنشستگی پرستاران تامین اجتماعی را جزو مشاغل زیرمجموعه نهادهای دولتی حساب می‌کنند ولی زمانی که به این مشاغل دولتی حق و حقوق دیگری داده می‌شود، به پرستاران تامین اجتماعی دیگر تعلق نمی‌گیرد و در این حالت تامین اجتماعی خودش را از نهادهای دولتی مستقل می‌داند.

برای مثال پرداختی مشاغل دولتی که تحت عنوان حق جذب به کارمندان دولت داده می‌شود به پرستاران تامین اجتماعی داده نمی‌شود. این منجر شده که ما این ضریب افزایش را در حقوقمان نداشته‌ باشیم و افزایش حقوق ما هر سال آنقدرها زیاد نشود…. اگر ما زمان بازنشستگی با کارمندان نهادهای دولتی یکی در نظر گرفته می‌شویم، پس باید مزایای دولتی را هم به ما بدهند ولی این اتفاق نمی‌افتد. ما خواستار همسان‌سازی حقوق‌های خود هستیم و می‌خواهیم مشوق‌های مالی و معنوی دریافت کنیم و فوق‌العاده ویژه، خاص و تعرفه‌گذاری پرستاری برایمان اجرا شود.»

ما فرزند ناتنی تامین اجتماعی هستیم

از سوی دیگر به خاطر قرار گرفتن شغلشان در دسته مشاغل سخت سنوات ارفاقی داشتند ولی با این مصوبه جدید آنها هم باید 25ساله بازنشسته شوند و هم بسته به سقف حقوقشان در حال حاضر حدود 50میلیون تومان به تامین اجتماعی بپردازند. ماجرا این است که به گفته این پرستار، پرستاران دانشگاه‌های علوم پزشکی به این علت که در ماه حق بیمه کمتری پرداخت می‌کردند با حقوق کمتری بازنشسته می‌شدند ولی پرستاران تامین اجتماعی ماهی حدود یک میلیون تومان بابت بیمه می‌پرداختند تا با مبلغ حقوقی بیشتری بازنشسته شوند؛ ولی با این تغییرات مبلغ بازنشستگی آنها بسیار کاهش می‌یابد و باید به مرور زمان این مبلغ سنوات ارفاقی از حقوق بازنشستگی آنها کم شود.

او می‌گوید:« در سازمان تامین اجتماعی پرستاران و کادر درمان فرزندان ناتنی هستند و مزایا و دریافتی که برای همکاران ستادی، بیمه‌ای و اداری در نظر گرفته شده برای آنها وجود ندارد. حتی در زمان کرونا برخلاف تیم اداری که 120ساعت اضافه‌کاری بدون حضور می‌گیرند، پرستاران با اینکه تمام طول روز را در بیمارستان‌ها اضافه کار اجباری داشتند تقریبا هیچ مبلغ اضافه کاری به عنوان مشوق دریافت نکردند.»

محمد شریفی مقدم، هم اعتراض‌های این پرستاران را تایید می‌کند و آنها را محق می‌داند. خلاصه حرف‌های او این است:

قانون مشاغل سخت و زیان‌آور در بخش خصوصی و دولتی متفاوت از یکدیگر اجرا می‌شود. این قانون که سال ۷ تصویب شده برای پرستار بخش دولتی تعیین کرده که اگر 20 سال جایی کار کرده باشد 5 سال بخشودگی می‌گیرد و با 30 روز حقوق بازنشسته می‌شود. از آن طرف یک قانون مشاغل سخت و زیان‌آور هم در بخش خصوصی داریم که طبق قانون کار مشاغل سخت مثل پرستاران اگر 20 سال سابقه کار مستمر داشته باشد 10 سال هم بخشودگی می‌گیرد و با 30 روز حقوق بازنشسته می‌شوند.

تا چند سال پیش با پرستاران تامین اجتماعی مشابه بخش خصوصی برخورد می‌شد. از چند سال پیش تامین اجتماعی دستورالعملی داد که چون با تامین اجتماعی مشابه نهاد دولتی برخورد می‎شود به جای این 10 سال بخشودگی باید 5 سال بخشودگی بدهد. این موضوع چند بار در دیوان عدالت اداری مطرح شد. یک بار رای دیوان این بود که آنها مشابه هم هستند اما گاهی هم به قانون کار استناد می‌داد.

پرستارهای قراردادی تامین اجتماعی هم که در پیک کرونا جذب شدند در وضعیت بدتری قرار دارند. این سازمان آنها را بعد از پیک کرونا خانه نشین کرد و سازمان نظام پرستاری که 200هزار نفر عضو دارد نسبت به آنها سکوت کرده است.

*تجمع اعتراضی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد پس از مرگ فرزند یک جان باخته جنگ پس از خودسوزی مقابل اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران

روز پنج شنبه 29 مهر، تجمع اعتراضی مقابل استانداری کهگیلویه و بویراحمد دررابطه با مرگ فرزند یک جان باخته جنگ پس از خودسوزی مقابل اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران ،برگزارشد.

ساعت 10 صبح روز سه شنبه هفته جاری، تنها فرزند شهید برازیده از روستای بَرد پهن از توابع دهستان زیلایی بویراحمد در استان کهگیلویه و بویراحمد بعد از اینکه ار اقدام او برای پرت کردن خود از بالای پشت بام اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان جلوگیری شد، ساعاتی بعد جلوی این اداره کل اقدام به آتش زدن خود با بنزین کرد.

میزان سوختگی تنها فرزند شهید استان کهگیلویه و بویراحمد در جنگ برای درخواست اشتغال به اداره کل بنیاد شهید و امور ایثارگران این استان مراجعه کرده بود 80درصد گزارش شد.

وی حدود۴۰ ساله و دارای2فرزند پسر و دختر است که بنا به گفته همسرش، مدتی کوتاه در یک تعمیرگاه خودرو مشغول به کار بود اما درآمد آن به هیچ عنوان جوابگوی مشکلات این خانواده نبود.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید