اخباروگزارش های کارگری26-28 تیر ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 - اخراج و بازداشت کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان ادامه دارد- ضرب الاجل کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران- ادامه اعتراضات کارگران پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه به وضعیت غذا و بیمه تکمیلی- آخرین خبرها از رضاشهابی وحسن سعیدی- پیام تبریک منیره عبدی، به مناسبت سال‌روز تولد همسرش، اسماعیل عبدی- همراهی اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با آقایان خان عزیز اسماعیلی و علی صادقی

- محمدعلی زحمتکش آزاد شد

- آزادی حمید قندی با قید وثیقه

- ناهید تقوی برای درمان از زندان اوین به مرخصی آمد

- عدم پرداخت حقوق 22 کارگر مقنی میهمان وعدم پاسخگویی مسئولان شهرستان باغملک

- تجمع اعتراضی دامداران کشور نسبت به سیاست های وزارت کشاورزی

- تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن پروژه پردیس المپیک منطقه 22 تهران نسبت به خلف وعده و تاخیر در واگذاری واحدهای مسکونی مقابل ساختمان مرکزی بانک مسکن

- تجمع اعتراضی دانشجومعلمان دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی نسبت به کسر 20 درصدی حقوق،گرانی قیمت غذای سلف وکیفیت نامناسبش وتعطیلی خوابگاه و عدم پاسخگویی مسئولان مقابل ساختمان ریاست

- تجمع اعتراضی داوطلبان نسبت به تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 مقابل روابط عمومی سازمان سنجش

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:یک همکارمان را از دست دادیم

- جان باختن یک کارگر57 ساله دررشت بدنبال سقوط به چاهک آسانسور

*اخراج و بازداشت کارگران مجتمع مس سونگون ورزقان همچنان ادامه دارد

بنابر مجموعه گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، مدیریت مجتمع مس سونگون ورزقان روز یکشنبه ۲۶ تیرماه ۱۴۰۱ با بستن کارت تردد حدود ۳۰ نفر از کارگران شاغل در شرکت آهن‌آجین مانع از ورود آنان به معدن شده است. این در حالیست که سوابق کاری این کارگران از ۱۵ تا ۲۵ سال می‌باشد و قراردادهای‌شان به اتمام نرسیده است.

همچنین روزهای شنبه و یکشنبه ۲۵ و ۲۶ تیرماه حدود پانزده نفر دیگر از کارگران توسط نهادهای امنیتی بازداشت شده‌اند. این کارگران که از شرکت‌های پیمانکاری مبین و آهن‌آجین هستند روز پنجشنبه ۲۴ تیر به صورت تلفنی به اداره اطلاعات احضار شده بودند که پس از حضور، بازداشت و به زندان اهر منتقل شده‌اند.

تمامی دستگیر‌شدگان تاکنونی همچنان در بازداشت به سر میبرند و بنابر گفته‌ها، جهانگیر رضوی مدیر مجتمع و ناصر نعمت‌پور رئیس امور اداری شرکت آهن‌آجین و علیپور رئیس کارگاه با همکاری نهادهای امنیتی پشت‌پرده اصلی شکایت از کارگران هستند.

اسامی تعدادی از بازداشت‌شدگان که تاکنون برای اتحادیه آزاد کارگران ایران احراز شده است به قرار زیر است:

ولی‌الله محمودی، ارشد کاظمپور، جعفر عباسپور، مهرداد منفرد، خدایی، فرزاد زالی‌زاده، اسماعیل ایزدخواه ،کاظم شاهی، صالح محمدی، محمد محمودی، اسماعیل عبادی، کریم حضرتی، کریم کریم‌زاده، صالحی و محبوب اسماعیلی از کارگران معدن و حاج زیاد محمودی برادر یکی از کارگران بازداشتی و همچنین بهنام زارعی روزنامه‌نگار ساکن ورزقان.

کارگران شرکت‌های پیمانکاری مجتمع مس سونگون ورزقان روز سه‌شنبه ۱۴ تیرماه در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالبات‌شان و بازداشت همکاران‌شان دست به اعتصاب زدند. این اعتصاب در شامگاه شنبه ۱۸ تیرماه و با وعده‌های مساعد مسئولین استان و کارفرمای مجتمع مبنی بر پیگیری تحقق خواسته‌های کارگران و آزادی کارگران بازداشتی خاتمه یافت. اما نهادهای امنیتی و مدیران مجتمع پس از خاتمه اعتصاب و برخلاف وعده‌های اعلام شده به اخراج و بازداشت تعداد زیاد دیگری از کارگران دست زده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۸ تیرماه ۱۴۰۱

*ضرب الاجل کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران

تا روز یکشنبه 2 مرداد ماه بانک ملی و مدیر عامل پروازیش فرصت دارند خواسته های قانونی و بحق کارگران شرکت گروه ملی که عبارتند از :

1- راه اندازی تمام خطوط تولید شرکت

2- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

3- پرداخت حق بدی آب و هوا

را اجرا و عملی کنند .

این مطالبات کارگران کاملا قانون و حق مسلمشان می دانند لذا تهدید و ترعیب کارگران یک کار بیهوده می باشد .

در ضمن در صورت ادامه بی توجهی سرپرست شرکت به این مطالبات ، بالاجبار روبروی درب استانداری تجمع کرده و شخص پاسخگو آقای خلیلیان استاندار خوزستان خواهد بود.

سه شنبه 28 تیر1401

*ادامه اعتراضات کارگران پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه به وضعیت غذا و بیمه تکمیلی

روز سه شنبه 28 تیر، کارگران پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه ازادامه اعتراضاتشان نسبت به وضعیت غذا و بیمه تکمیلی،خبردادند.

کارگران بخش عملیات دریایی، کشتیرانی و صادرات پایانه‌های نفتی خارک و عسلویه به خبرنگاررسانه ای گفتند: 80 درصد از هزینه بیمه تکمیلی را شرکت نفت و 20 درصد باقیمانده را کارگران باید پرداخت کنند که شرکت نفت از زیر بار این وظیفه شانه خالی می‌کند.

این کارگران پیمانکاری که پیشتر چندین بار به خاطر کیفیتِ پایین غذای خود اعتراض کرده بودند، گفتند: تا امروز هیچ اقدامی در جهت رفعِ این مطالبه‌ی حداقلیِ کارگران انجام نشده و کیفیتِ غذاها همچنان پایین است.

آنهاافزودند:غذای نیروهای پیمانکاری هم از نظر کیفیت و هم کمیت مناسب نیروهایی که ساعت‌ها در شرایط سخت کار می‌کنند، نیست.

آن‌ها همچنین به بی‌کیفیتِ بودنِ لباس کار خود معترض بودند.

آنهادامه دادند:آذوقه‌ی مورد نیازِ کارگرانِ شناورهای دریایی به موقع و به مقدار کافی به دست آن‌ها نمی‌رسد. این کارگران 14روز در دریا هستند و شرکت موظف است مواد غذایی مورد نیاز آن‌ها را برای مدتی که در شناورها هستند به موقع و کافی به دست آن‌ها برساند.

*آخرین خبرها از رضاشهابی وحسن سعیدی

امروز ۲۸تیرماه هفتاد روز از بازداشت رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد میگذرد و قراربازداشت این عضو سندیکا برای سومین ماه به مدت یکماه دیگر تمدید شد. ودرحال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین مدت ۳۷روز است در اعتصاب غذا بسر میبرد.

حسن سعیدی عضو شناخته شده دیگر این سندیکا در حال حاضر شصت ودو روز در بازداشت و در بند ۲۰۹ اوین زندانی است و ۲۸ روزدر اعتصاب غذا میباشد.

امروز۲۸ تیر ماه پایان قرار بازداشت مجدد آقای سعیدی بوده و براساس پیگیری خانواده اش تا کنون هیچ قرار بازداشت مجددی از سوی بازپرسی برای ایشان نشده است اما همچنان در بازداشت بسر میبرد.

متاسفانه به دلیل اعتصاب غذا رضا شهابی وحسن سعیدی هردو از نظر جسمانی وضعیت وخیمی دارند ونیاز به مراقبت های پزشکی دارند .

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*پیام تبریک منیره عبدی، به مناسبت سال‌روز تولد همسرش، اسماعیل عبدی

ماهِ کنعانیِ من، مسند مصر آنِ تو شد

وقتِ آن است که بدرود کنی زندان را

اسماعیل عزیز!

امسال نیز زادروزت را همچنان از راه دور تبریک می‌گویم.

این هفتمین سال است که در زندانی و هشتمین بار است که از پشت میله‌های زندان، سلامتی و شادی‌ات را آرزو می‌کنم.

در تمام این مدت من، مبینا، امیرحسین و ماندانا بە امید به آزادیت سال‌ها را سپری می‌کنیم.

مطالبه‌گری و عدالت‌خواهی برای بهبود وضعیت آموزش کشور و دانش‌آموزان این سرزمین، تاوان سنگین زندان و دوری از خانواده را برایت به ارمغان آورده ‌است.

دوری‌ات سخت است، اما پایمردیت ستودنی‌است.

ما در انتظاریم، صبر می‌کنیم و همچنان به ایمانت درود می‌فرستیم.

به امید روز آزادی و باز شدن درهای زندان به روی معلم، همسر و پدر شجاعی که روزها و شب‌ها در خیال با خانوادەاش زندگی میکند

روز آزادی نزدیک است

۲۸ تیرماه ۱۴۰۱

*همراهی اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با آقایان خان عزیز اسماعیلی و علی صادقی

امروز سه شنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۱دادگاه انقلاب کرمانشاه


*محمدعلی زحمتکش آزاد شد

معلم زندانی از زندان عادل آباد شیراز لحظاتی پیش با استقبال همکاران آزاد شد.

محمد‌علی زحمتکش بازرس انجمن صنفی معلمان فارس از تاریخ ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا ۲۸ تیر ۱۴۰۱ در زندان بود.

شورای هماهنگی ضمن استقبال از آزادی معلمان در بند امیدوار است که با پایان دادن به روند پرونده سازی و آزادی معلمان در بند روندی عقلایی و قانونی در تصمیم گیری های کشور ایجاد شود.

*آزادی حمید قندی با قید وثیقه

حمید قندی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان اسلامشهر با قید وثیقه امروز ۲۸ تیر ماه با استقبال همکاران آزاد شد.

شورای هماهنگی ضمن استقبال از آزادی معلمان در بند امیدوار است که با پایان دادن به روند پرونده سازی و آزادی معلمان در بند روندی عقلایی و قانونی در تصمیم گیری های کشور ایجاد شود.

*ناهید تقوی برای درمان از زندان اوین به مرخصی آمد

ناهید تقوی فعال کارگری زندانی، برای دو هفته از زندان اوین به مرخصی اسعلاجی آمد.

ناهید تقوی ۶۶ ساله و مهندس معمار بازنشسته و شهروند دو ‌تابعیتی ایرانی المانی که پیش از دستگیری تاریخ ۲۵ مهر ۱۳۹۹ تحت عمل جراحی قرار گرفته و از بیماری فشار خون بالا رنج میبرد.

اطلاعات سپاه در حین بازداشت "ناهید تقوی" اقدام به تفتیش منزل این شهروند کرده و برخی از وسایل شخصی او ازجمله لپ‌تاپ، تلفن همراه، پاسپورت‌ها و کتاب‌های وی را ضبط کرده و با خود بردند. این زندانی سیاسی روز سه‌شنبه ۲۶ اسفندماه ۹۹ با پایان مراحل بازجویی از شکنجه‌گاه اطلاعات سپاه به بند زنان زندان اوین منتقل شده بود.

"مریم کلارن" دختر وی پیشتر گفته بود که مادرش از زمان بازداشت طی ۸۰ جلسه و معادل ۱۰۰۰ ساعت تحت بازجویی قرار گرفته است.

برگرفته ازکانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*عدم پرداخت حقوق 22 کارگر مقنی میهمان وعدم پاسخگویی مسئولان شهرستان باغملک

حقوق 22 کارگر مقنی تبعه افغانستان پس از پایان کار لایروبی و مرمت قنات‌های تاریخی باغملک پرداخت نشده است وآنها با در دست داشتن چک‌های بلامحل زیرسایه عدم پاسخگویی مسئولان این شهرستان دراستان خوزستان بدنبال دریافت مطالباتشان هستند.

اداره جهاد کشاورزی شهرستان باغملک، به‌منظور اصلاح، مرمت و بازسازی قنات‌های تاریخی شهرستان، این پروژه را به بخش خصوصی واگذار کرد که در این میان، هنوز تکلیف پرداخت دستمزد 22 کارگرتبعه افغانستان مشخص نیست.

روز سه شنبه 28 تیراین کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند: نتیجه لایروبی بیش از 4 هزار متر کانال زیرزمینی که از عهده هر کسی برنمی‌آمد چون مرارت‌های خاص خودش را دارد، به‌وسیله پیمانکار به بدترین شکل ممکن به ما پاسخ داده شد.

آنها در ادامه گفتند: پیمانکار به ما تعداد چند فقره چک بلامحل داده است. چک‌ها در زمان معین نه‌تنها پاس نشده که متأسفانه پیمانکار برای پرداخت طلب‌مان، از ما درخواست 20 درصد کسری مبلغ کرده است. آیا این انصاف است؟

*تجمع اعتراضی دامداران کشور نسبت به سیاست های وزارت کشاورزی

روز سه شنبه 28 تیر،جمعی از دامداران کشوربرای بنمایش گذاشن اعتراضشان نسبت به سیاست های وزارت کشاورزی دست به تجمع مقابل ساختمان این وزارتخانه درپایتخت زدند.

یکی از دامداران معترض با تشریح خواسته‌ها و انتظارات‌شان از وزارتخانه، به خبرنگار رسانه ای گفت: وزیر، ماده 23 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور مبنی بر صادرات دام را نقض می‌کند و این اقدام، دامداران را به ورطه نابودی رسانده است.

وی با بیان اینکه دامداران بیش از 2 سال در شرایط دشوار فعالیت می‌کنند، تصریح کرد: دامداران از راه‌های دور جلوی وزارتخانه تجمع کردند چراکه نمی‌توانند نهاده خریداری و دامداری خود را اداره کنند.

وی افزود:در حال حاضر 4 میلیون راس دام مازاد در کشور وجود دارد. این حجم دام در بازار داخلی خریدار ندارد و از سوی دیگر مانع صادرات می‌شوند و گوشت و دام بی‌کیفیت و آلوده در حجم زیاد وارد می‌کنند.

دیگر دامدار معترض گفت: بهترین گوشت و شیر در داخل کشور تولید می‌شود و از آنجایی که خریدار ندارد باید صادر شود از سوی دیگر باید گوشت بی‌کیفیت وارد و در بازار توزیع کنند.

این دامدار با اشاره به گران شدن نرخ نهاده‌های دامی، گفت: تجمع‌کنندگان امروز همه تولیدکنندگان خرد محسوب می‌شود چرا که اینها هستند که به ورطه نابودی رسیدند اما از سوی دیگر دامداران بزرگ هر روز قوی‌تر می‌شوند. دامداران خرد توان رقابت با دامداران بزرگ را ندارند.

وی اضافه کرد:دامداران علوفه و نهاده را باید نقد خریداری کنند این در حالیست که پول حاصل از فروش محصول را به صورت نسیه دریافت می کنند؛ وعده‌ها در زمینه اعطای تسهیلات حتی به واقعیت هم نزدیک نبود.

یکی دیگر از دامداران با بیان اینکه دامدار به جای دولت به مردم یارانه می‌دهد، گفت: دامداران با نرخ آزاد نهاده‌ها و سایر نیازهایشان را خریداری می‌کنند اما محصول تولید باید با نرخ مصوب و به ریال عرضه شود به عنوان مثال برای هر گاو 100 کیلو کنسانتره یارانه‌ای می‌دهند اما در مقابل شیر و گوشت را با نرخی که خودشان می‌خواهند خریداری می‌کنند و به عبارتی دامدار به مردم یارانه می‌دهد.

*تجمع اعتراضی متقاضیان مسکن پروژه پردیس المپیک منطقه 22 تهران نسبت به خلف وعده و تاخیر در واگذاری واحدهای مسکونی مقابل ساختمان مرکزی بانک مسکن

روز سه شنبه 28 تیر،جمعی از متقاضیان مسکن پروژه پردیس المپیک برج(بی)منطقه 22 تهران برای اعتراض به خلف وعده و تاخیر4 ساله در واگذاری واحدهای مسکونی مقابل ساختمان مرکزی بانک مسکن تجمع کردند.

*تجمع اعتراضی دانشجومعلمان دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی نسبت به کسر 20 درصدی حقوق،گرانی قیمت غذای سلف وکیفیت نامناسبش وتعطیلی خوابگاه و عدم پاسخگویی مسئولان مقابل ساختمان ریاست

روز سه شنبه 28 تیر،جمعی از دانشجومعلمان دانشگاه های فرهنگیان و تربیت دبیر رجایی برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به کسر 20 درصدی حقوق،گرانی قیمت غذای سلف وکیفیت نامناسبش وتعطیلی خوابگاه و عدم پاسخگویی مسئولان مقابل ساختمان ریاست دانشگاه تجمع کردند.

بنابه گزارش رسانه ای شده،دانشجویان معترض در این تجمع پلاکارد و دست‌نوشته‌هایی با محتوای «شفافیت مالی»، « دانشجو منبع تامین بودجه نیست»، « دانشجو مسئول تامین بودجه نیست» در دست داشتند و شعارهایی مانند «دانشجو مسئول افزایش حقوق استادان نیست» سر می‌دادند.

یکی ازتجمع کنندگان گفت: دانشگاه به بهانه نبود بودجه برای صرف هزینه‌های جاری دانشگاه و افزایش حقوق استادان اقدام به گرانی قیمت غذای سلف و افزایش 20 درصدی کسر از حقوق دانشجومعلمان کرده‌اند، این موضوع نوعی ظلم در حق دانشجویان محسوب می‌شود.

وی ادامه داد: شفافیت مالی در عملکرد مسئولان دانشگاه تربیت دبیر رجایی وجود ندارد و مشخص نیست چرا باید کسر از حقوق دانشجومعلمان افزایش پیدا کند. همچنین باید روشن شود این مبلغ صرف چه هزینه‌هایی می‌شود.

وی با اشاره به مسمومیت بیش از 100نفر از دانشجومعلمان دانشگاه تربیت دبیر رجایی عنوان کرد: دانشجویان پیش از تجمع گویا با خوردن غذای خوابگاهی، دچار مسمویت غذایی شدند. چندین دستگاه آمبولانس نیز در خوابگاه حاضر شده و دانشجویان توسط آنها به بیمارستان انتقال یافتند. این در حالی است که حتی یک نفر از مسئولان دانشگاه با دانشجویان همراه نشدند و هیچ هزینه‌ای برای درمان آنان پرداخت نکردند.

این دانشجو معلم دانشگاه تربیت دبیر رجایی با بیان اینکه آخرین امتحان این دانشگاه 28 تیرماه و به صورت حضوری برگزار می‌شود، عنوان کرد: دانشجویان غیر بومی برای حضور سر جلسه امتحان باید در تهران ساکن باشند و طبیعتا به «خوابگاه دانشجویی» برای اسکان نیازمند هستند؛ اما متاسفانه بعد از آغاز اعتراض دانشجویان، مسئولان دانشگاه بدون اطلاع قبلی و به صورت ناگهانی خوابگاه را تعطیل و به دانشجویان اعلام کردند که باید ساختمان را ترک کنند.

*تجمع اعتراضی داوطلبان نسبت به تاثیر قطعی معدل در کنکور 1402 مقابل روابط عمومی سازمان سنجش

روزسه شنبه 28 تیر،جمعی از داوطلبان کنکور برای اعتراض به تاثیر قطعی معدل در آزمون سراسری سال 1402 مقابل روابط عمومی سازمان سنجش تجمع کردند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،داوطلبان شعارهایی مانند «مصوبه جدید نمی‌خواهیم»، «پول ترمیم، از کجا از کجا»، «تاثیر قطعی کنکور، فاجعه به چه بهایی» و «حذف دروس عمومی، یعنی شکاف فرهنگی» سر می دادند.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:یک همکارمان را از دست دادیم

حوادث محیط ناامن کار مرتب از ما کارگران قربانی میگیرد.

پیمانکاران و کارفرماها کارمان را میخواهند اما جانمان برایشان ارزشی ندارد.

همکارمان بنام محمد صادقی از روستای چاه نو، منطقه ده شیخ از توابع شهرستان لامرد واقع در جنوب استان فارس بود. منطقه ای صنعتی در مجاورت منطقه بزرگ اقتصادی پارس جنوبی عسلویه.

محمد که فقط ۳۵ سال داشت در پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی، واحد تعمیرات مکانیک در گروه ریگر (راهنمای جرثقیل) اشتغال به کار داشت. او حدود ۱۵ سال در این شغل فعالیت داشته و متاهل و دارای فرزند بود و معیشت خود را از این طریق تامین مینمود. اما محمد صادقی مثل سایر پرسنل شرکتی تعمیرات پالایشگاه سوم، با سر کار آمدن پیمانکار جدید از تاریخ ۲۰ اردیبهشت سال جاری، بدون قرار داد کتبی و تحت فشار کارفرما به اجبار این مدت دوماه (تا روز حادثه) به کار مشغول بود.

حادثه روز ۲۵ تیرماه صورت گرفت. شامگاه این روز محمد صادقی به همراه تیم مکانیک و یک دستگاه جرثقیل برای انجام کاری در منطقه عملیاتی پالایشگاه سوم حضور پیدا کرده و با وجود اینکه واحد ایمنی پالایشگاه مجوز داده بود که سیستم بدون گاز است و برای تعمیر آماده است، در اثر تماس گاز نشتی با موتور جرثقیل که روشن بوده و در حال عملیات بوده، انفجار صورت میگیرد. .

در این حادثه محمد که در نزدیک ترین نقطه به مخزن گاز زیر زمینی بوده دچار سوختگی شدید می‌شود و دو همکار دیگرمان از گروه ریگر و مکانیک دچار سوختگی های سطحی میشوند. دو نفر دیگر در بهداری و بیمارستان عسلویه به صورت سرپایی مداوا میشوند و محمد جهت رسیدگی وضعیت در بیمارستان سوانح سوختگی شیراز بستری می‌شود که متاسفانه بعد از حدود ۵ روز در اثر شدت جراحت و عفونت جان خود را از دست میدهد. درگذشت محمد صادقی را به خانواده محترم او و به همکاران تسلیت میگوییم. نباید اجازه دهیم این نوع حوادث ناگوار تکرار شود و جان کارگر را بگیرد.

نکته قابل تامل ماجرا ، نوع بکار گیری نیروهای تعمیرات مکانیک و شرکتی هست که با سیستم زور و با روش برده داری تحت هر شرایطی مجبور به انجام کار و پاسخگویی به سرپرستی واحد تعمیرات جهت انجام خواسته های ایشان است. نتیجه سالها فشار بر نیروهای شرکتی که بصورت غیر مستقیم در چارت پالایشگاه مشغول به کار هستند این است که کارگر بدون قرارداد و حقوق و مزایای نا مشخص مجبور به انجام کاری است که هر لحظه جان او را تهدید میکند.

پالایشگاه های رو به فرسودگی پارس جنوبی در مجاورت خلیج فارس با رطوبت منطقه ای به شدت برای ساکنان منطقه و نیروهای شاغل از لحاظ آلودگی زیست محیطی و خطر انفجار و حوادث این چنینی تهدیدی روزانه و بالفعل محسوب شده در حالی که کارگران این مجموعه با بی قانونی درگیر تامین معیشت خانواده با حداقل دستمزد و با بهای جان خود با سیستم برده داری به کار گرفته میشوند. وقتی که کارگر متحد نباشد و تشکل های مستقل خود را نداشته باشد کسی نیست که از جانب کارگران وضعیت ایمنی محلهای کار را کنترل کند و کارفرماها هر جور دلشان خواست از کارگران کار میکشند و با جان ما بازی میکنند. این وضعیت را میتوانیم با اتحاد و همبستگی و اعتراضاتمان تغییر دهیم.

*جان باختن یک کارگر57 ساله دررشت بدنبال سقوط به چاهک آسانسور

روزسه شنبه 28 تیر، یک کارگر57 ساله حین کار در ساختمانی واقع در بلوار قلی پور رشت بدنبال سقوط از طبقه سوم به چاهک آسانسوردردم جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 27 تیر ماه 1401

- بازداشت تعدادی از کارگران بازنشسته حق طلب خوزستان توسط نیروهای امنیتی

- ژاله روحزاد، کنشگر فرهنگی و همسر اسماعیل گرامی :اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته را آزاد کنید

- گزارشی درباره سرانجام اعتصاب کارگران پروژه‌ای داربست ‌بند صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای افزایش دستمزد و 20 روز کار 10 روز مرخصی

- بیخبری مطلق از وضعیت مسعود نیکخواه

- انجمن صنفی معلمان کردستان (دیواندره)خواهان آزادی معلمان زندانی شد

- بازداشت سپیده رشنو زن معترض به تهدید جاسوس آتش به اختیار رایحه ربیعی

*بازداشت تعدادی از کارگران بازنشسته حق طلب خوزستان توسط نیروهای امنیتی

تهدید و ارعاب، دستگیری، زندان و فشار به بازنشستگان محکوم است!*

ارسالی از طرف بازنشستگان اهواز به اتحادیه آزاد کارگران ایران

ما بازنشستگان تامین اجتماعی اهواز ،مانند همه بازنشستگان در کل ایران، خواست‌های قانونی و به حق خود در اجرای اصول تامین اجتماعی و کار ؛

۹۶،۱۱۱ ،۴۱ و۶۹ و... را ،

در راستای تامین *معیشت، منزلت سلامت و کرامت انسانی*

و با تکیه بر اصل ۲۷ قانون اساسی تجمع و راهپیمایی را حق خود دانسته وخواهان و پیگیریم!

قانون شکنی دولت و مجلس و دخالت و مصادره اموال و دارایی های جمع شده در سازمان تامین اجتماعی

و در ادامه و اجرای فریبکاری و سردواندن بازنشستگان توسط دولت و مجلس ،

اینک برای تکمیل سرکوب و عقب راندن و خانه نشین کردن بازنشستگان دادخواه،

اقدام به تهدید ،احضار ، هجوم به خانه‌ها و‌ دستگیری و بازجویی بازنشستگان دادخواه نموده اند!

ما بازنشستگان خواهان آزادی بی قید و شرط دستگیر شدگان و رفع تهدید و ارعاب ، احضار،بازجویی و زندانی کردن بازنشستگان هستیم!

واضح و روشن است که کانون های دولتی بازنشستگان اهواز و خوزستان و مدیران سازمان تامین اجتماعی در این رابطه نقش داشته و مسئول بوده و هستند!

کانون ها و سازمان تامین اجتماعی مدعی بازنشستگان باید در کنار ولینعمتان خودشان بازنشستگان حق طلب و دادخواه بایستند و خواهان آزادی بیدرنگ عزیزان دربند شده و بر داشتن تهدید های امنیتی بشوند!

زندان، جای بازنشستگان و مردم دادخواه و حق طلب نیست!

زندان ،جای دزدان و غارت کنندگان ثروت ها و اموال بازنشستگان و کل جامعه،

و مدیران و مسئولان حقوق نجومی بگیری است که این فقر و فلاکت را به ما مردم تحمیل کرده اند!

*غارتگران و دزدان آزادند!*

*بازنشستگان و حق خواهان زندانند!*

*دستگیر شدگان را آزاد کنید!*

*بازنشستگان زندانی، بدون قید و شرط، آزاد باید گردند!*

*بازنشسته میمیرد ذلت نمی پذیرد!*

*زیر بار ستم نمیکنیم زندگی!*

*جان فدا میکنیم در ره آزادگی!*

*مرگ بر این بردگی!*

*مرگ بر این بندگی!*

یکشنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۱

(توضیحی از اتحادیه آزاد کارگران ایران: در دو روز گذشته تعدادی از بازنشستگان اهواز توسط مأموران امنیتی بازداشت شده‌اند و تعدادی نیز به صورت تلفنی مورد تهدید قرار گرفته‌اند)

*ژاله روحزاد، کنشگر فرهنگی و همسر اسماعیل گرامی :اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته را آزاد کنید

اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته ۱۶ ماه است که با یک اتهام واهی(تبانی وتجمع علیه امنیت ملی..) در زندان تهران بزرگ زندانی است.آیا مطالبه حق وحقوق سی سال اندوخته خود ودیگر بازنشستگان اقدام علیه امنیت ملی است؟! یا عدم رسیدگی به خواسته های بازنشستگان ودیگر مزدبگیران با توجه به روند افسار گسیخته قیمت ها وتورم؟!

گرامی به همراه دیگر بازنشستگان بعداز سی سال کار وتلاش خواهان برقراری حقوق متناسب برای یک زندگی استاندار وافزایش حقوق طبق تورم بودند.آیا با بازداشت یک بازنشسته ۶۷ ساله با کلکسیونی از انواع بیماری ها کمکی به حل مسایل ومشکلاتی که با آنها دست به گریبان هستند ! حل شد؟

بازداشت گرامی نه تنها مانع اعتراض بازنشستگان نشد بلکه هر روز هفته به یکشنبه های اعتراضی تبدیل شده است.امروز فقط شهرهای بزرگ محل تجمع واعتراض نیستند! فریاد اعتراض "زحمتکشان دیروز / بازنشستگان امروز " در سراسر کشور بلند است.سرکوب وزندان شاید درمقطعی مانع از تجمع شود ولی همیشگی نیست ونخواهد بود .تنها راه پاسخگویی به خواسته های آنان است.

امروز با مشخص شدن حقانیت مطالبات بازنشستگان (افزایش حقوق طبق تورم و... ) تداوم حبس اسماعیل گرامی غیرقانونی هست وباید آزاد شود.

*گزارشی درباره سرانجام اعتصاب کارگران پروژه‌ای داربست ‌بند صنایع نفت، گاز و پتروشیمی برای افزایش دستمزد و 20 روز کار 10 روز مرخصی

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:اعتصاب ما داربست بند ها یک شروع خوب

اول تیر بود که ما کارگران داربست بند ( اسکافلد بند ) با مطالبه افزایش حقوقها و بیست روز کار و ده روز استراحت وارد اعتصاب شدیم.

اعلام اعتصاب سراسری کرده بودیم و در مجموع در یازده مجتمع پتروشیمی و در بیش از بیست شرکت پیمانکاری همکاران وارد اعتصاب شدند.

بنا بر تخمینی که داشتیم حدود سه هزار نفر به اعتصاب پیوستند و این اتفاق مهمی بود. بخصوص اولین بار بود که اعتصابی در چنین ابعاد در میان ما کارگران داربست بند برپا شد.

نکته قابل توجه این بود که جماعتی که در این دو سه ساله به عنوان "کمپین" تلاش میکنند فضای اعتراض در میان کارگران نفت را به اشکال مختلف مدیریت کنند و اوضاع را تحت کنترل خود داشته باشند دستی در این اعتصاب نداشتند. چون بنا بر مذاکرات پشت پرده به این توافق رسیده بود که تا سال ۱۴۰۲ کمپینی اعلام نکنند و این قول و قرار را در حالی گذشته بودند که اتفاقا گرانی ها بیشتر شده و کل جامعه اعتراضش علیه سونامی گرانی بالا گرفته است.

بعلاوه هنوز خیلی جاها با همان ساعت شیفت کاری سنگین ۲۴ روز کار و ۶ روز استراحت کار می کردند که اگر در نظر بگیرید که دو روز از این شش روز استراحت صرف رفت و برگشت به خانه هایشان میشود وقتی برای بودن با خانواده برای کارگران باقی نمی ماند. اما ما مستقل عمل کردیم و از طریق گروه هایی که داشتیم قرار و مدار های لازم را گذاشتیم و اعتصابمان را اعلام کردیم و این یک قدم به پیش بود.

روشن است که نتوانستیم همه خواستهایی که اعلام کرده بودیم را محقق کنیم اما موفق شدیم در عسلویه و بوشهر شیفت کاری ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت را به خیلی از پیمانکاران بقبولانیم و این یک موفقیت خوب بود.

در مورد افزایش دستمزد هم دستاوردها در بعضی پروژه ها قابل توجه بود. ما تا قبل از این اعتصاب حداکثر ۱۶ میلیون تومان حقوق می گرفتیم اما اکنون به عنوان نمونه به چند شرکت و پیمانکاری و مبالغ تعیین شده اشاره می کنیم :

پیمانکاری خوشکام ۲۴ میلیون

پیمانکاری علیخانی ۲۵ میلیون

پیمانکاری امیدی ۲۳ میلیون

پیمانکاری شهبازی ۲۰ میلیون

پیمانکاری موسوی ۲۰ میلیون

پیمانکاری راکی ۲۰ میلیون

پتروشیمی هنگام ۲۲ میلیون

با جرات می توان گفت اکنون هیچ کارگر داربست بندی نیست که با مزد سابق یعنی ۱۶ میلیون به کار برگشته باشد. هر چند که گفته بودیم که مزد داربست بند نباید از ۲۵ میلیون کمتر باشد اما با اتکاء به موفقیت نسبی ای که بدست آوردیم تصمیم گرفتیم همه سر کار برگردیم و با اتکاء به این اولین تجربه ای که پیدا کردیم خود را برای دور بعدی اعتراضاتمان آماده کنیم.

ما همچنان خواستار افزایش حقوق هایمان هستیم. خواهان تسهیلات لازم معیشتی و رعایت کامل ایمنی محیط کارمان هستیم. خواستار غذای با کیفیت و خوابگاههای قابل زندگی هستیم.خواستار استفاده از امکانات درمانی رایگان در نفت و ارتقای خدمات درمانی هستیم و اینها خواستهای همه کارگران نفت است.

همین الان همکاران رسمی ما در نفت بیانیه داده و علاوه بر مطالبات مزدی خود بر همین خواستها تاکید کرده اند. بویژه یک نکته مهم برای همه ما کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قراردادهای کاری است.

اعتصاب ما در اول ماه تیر؛ ما را در موقعیت خوبی برای پیگیری خواستهای پاسخ نگرفته مان قرار داده است و همین جا میگویم که ما از اعتراضات بخش های مختلف کارگران در نفت از جمله همکاران رسمی اعلام حمایت و پشتیبانی میکنیم.

*بیخبری مطلق از وضعیت مسعود نیکخواه

نزدیک به دو‌ ماه از آخرین تماس مسعود نیکخواه ، از اعضای هیئت مدیره ی انجمن صنفی معلمان کردستان_مریوان می گذرد و همچنان هیچگونه خبری از وضعیت این فعال صنفی در دسترس نیست.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، هر نوع برخورد قهری با فعالان صنفی را اقدامی غیرقانونی و غیراخلاقی می‌داند و خواهان پایان دادن این برخوردهای غیرقانونی است.

صدای مسعود نیکخواه و سایر معلمان در بند باشیم

*انجمن صنفی معلمان کردستان (دیواندره)خواهان آزادی معلمان زندانی شد

روز دوشنبه 27 تیرماه، انجمن صنفی معلمان کردستان (دیواندره) با اتشار بیانیه ای بشرح زیرخواهان آزادی معلمان زندانی شد:

جوامع امروزی در رویارویی با مشکلات‌شان می‌کوشند از روزنه گفتمان و دیالوگ ندایشان را به گوش مسئولین برسانند و به مدد تعامل دوسویه میان دولت و مردم به حل مشکلات فوق نائل آیند. در این بین جامعه نیز با تکیه بر انباشت معرفتی خود به صفوف و اصناف مختلف تقسیم می‌شوند که هر کدام به تنهایی به بازنمایی نواقص موجود پرداخته و در عین حال همگی‌ متحدا خواستار بهبود اوضاع موجودند، گویی هر کدام کلید موسیقیایی جدا هستند که در کنار هم نوایی دلنشین ساطع می‌کنند. حضور چنین اصناف و پژواک انتقادشان است که سبب می‌شود جریان سازندگی و حیات در بطن جامعه پاینده بماند. انجمن‌های صنفی معلمان ایران نیز از این قاعده مستثنی نیستند و تلاش کردەاند با تکیه بر استدلال‌های عقل‌گرایانه درونی و نیز تشکل یابی و تجمعات قانونمند بر پایه اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی مشکلات آموزشی و معیشتی فرهنگیان را به گوش صاحب منصبان برسانند. اما دریغ از گوش شنوایی. با کمال تاسف دولت فعالیت‌های مسالمت‌آمیز فرهنگیان را به باد سرکوب گرفته و به زعم خویش به تارومار کردن فرهنگیان می‌پردازد، به این امید که دیگر هیچ معلمی نه از حق سخن بگوید و نه در پی آن باشد.

در پیش گرفتن این رویە نامیمون سبب شدە که اکنون معلمان بسیاری یا در زندانند و یا پرونده‌شان همچنان مفتوح است. در این بین معلمان شریف دیواندره‌ آقایان پرویزاحسنی،هیوا قریشی، کاوه محمدزاده وامید شاه‌محمدی را به گناه فعالیت‌های صنفی به بند کشیده‌اند و پس از گذشت یک ماه هیچ پاسخ قانع کننده‌ای از سوی دستگاه‌ قضایی و امنیتی به خانواده‌‌ها و همکارانشان داده نمی‌شود.

شاید گمان می‌رود تنها فرهنگیان دیواندره‌ هستند که دل در گرو دوستان‌ دربند دارند. اما روزی نیست که شهروندان و فرهنگیان سایر شهرهای ایران جویای حال عزیزان‌شان نباشند، چراکه همگی‌ چشم به راه برادران‌ خود هستند.

بدین وسیله از دستگاه قضایی و امنیتی می‌خواهیم که نسبت به آزادسازی همکاران‌مان اقدام نمودە و بیش از این خانوادەها و جامعه فرهنگیان را در تنگنا قرار ندهند و دریچه‌ی تعامل را باز نگه دارند. در غیر این صورت فرهنگیان و خانواده‌ی همکاران زندانی خاموش نخواهند نشست و از تمام توان عقلانی و میدانی قانونمند خود جهت آزادسازی این عزیزان بهره خواهند برد و چنانچه بازداشت همکاران ادامه یابد، چارەای جز فراخوان تجمع و تحصن تا حصول نتیجه نخواهیم داشت. مُصراَ از دستگاه قضا می‌خواهیم به حق و عدل رفتار کنند تا امید مردم بە اجرای عدالت صدمە نبیند. هشدار می‌دهیم، اگر باز صدایمان را نشنوند و کماکان ما را پشت درهای بستە با وعدەهای توخالی نگه دارند، فرهنگیان این شهرستان در پاسخ به اقدامات غیرقانونی چاره‌ای جز حضور اعتراضی و میدانی ندارند و بی‌شک در این مسیر دوستان، خویشاوندان و حتی فرهنگیان ایران نیز همراه خواهند بود و تا حصول نتیجه بر این رای استواریم.

*بازداشت سپیده رشنو زن معترض به تهدید جاسوس آتش به اختیار رایحه ربیعی

روزجمعه 25 تیر، سپیده رشنو هنرمند، داستان‌نویس و ویراستار معترض دراتوبوس بی‌آرتی تهران به تهدید جاسوس آتش به اختیار رایحه ربیعی دررابطه با حجاب بازداشت شد.

تصویرجاسوس آتش به اختیار رایحه ربیعی:


روز دوشنبه 28 تیر،آرش صادقی طی توییتی از بازداشت سپیده رشنو هنرمند، داستان‌نویس و ویراستار درروز جمعه 25 تیر بدلیل اعتراض دراتوبوس بی‌آرتی تهران به تهدید آتش به اختیار رایحه ربیعی دررابطه با حجاب ،خبرداد.

در روزهای گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی بطورگسترده پخش شد.این ویدئو یک زن چادری رادر اتوبوس درحال گرفتن فیلم برای ایفا نقش جاسوسی وارسال بدستگاه های امنیتی واطلاعاتی نشان می دهد که مورد اعتراض دیگر مسافران قرارمی گیرد.

رایحه ربیعی جاسوس آتش به اختیاری که دربالا تصویرش مشاهده می شودیک زن دیگر را تهدید می‌کند که فیلم او را گرفته و به سپاه خواهد داد واورابا چنگ ودندان مورد حمله قرارمی دهد.

این اقدام وحشیانه وسخنان تهدید آمیز این جاسوس آتش به اختیاربا اعتراض شدید دیگر مسافران روبرو شد تا جایی که وی را از اتوبوس بی‌آرتی بیرون راندند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 26 تیر ماه 1401

- سی امین روزاعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق با برپایی تجمع در شهرهای اراک،شوش،شوشتر،کرمانشاه

- ادامه اعتراضات کارکنان مخابرات کشورنسبت به به تاخیر در صدور احکام کارگزینی کارکنان ، کاهش و حذف حق جذب ، ثابت شدن کمک هزینه های رفاهی و سایر مطالبات بابرپایی تجمع در اهواز،بجنورد ویزد

- تجمع اعتراضی کارگران پارک مهروماه شهرستان ماهشهرنسبت به پایمالی حقوقشان توسط پیمانکاروسکوت مصلحتی مسئولان

- بازجویان و مسئولان قضایی با بی توجهی به اعتصاب غذای طولانی دو فعال سندیکایی در بند میخواهند اراده آهنین کارگران حق طلب را بشکنند.

- صابر بردار واله زمانی:

از بازداشت واله زمانی، فعال کارگری زندانی در زندان اوین، حدود یک و نیم ماه می‌گذرد

- شنبه ۲۵ تیر دادگاه اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان (انوش عادلی، محمود صدیقی پور وعزیزقاسم زاده) و سه فعال صنفی فرهنگیان گیلان (محمد جواد حجتی سعیدی، علی نهالی و جهانبخش لاجوردی) به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از ماموران برگزار شد

- برگزاری جلسه آخرین دفاع 15 کنشگر فرهنگی در دادسرای سنندج

- آزادی محمد تقی فلاحی دبیر کانون صنفی معلمان ایران(تهران) از بند زندان و اسارت

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه:

آزادی دبیر کانون صنفی معلمان تهران محمد تقی فلاحی را شادباش میگوییم .

- از شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه چه خبر؟

1- واگذاری شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به شرکت توسعه و صنایع جانبی

2- اقدام به خودکشی یک کارگر کارخانه MDF هفت تپه بدلیل تهدید به اخراج از کار

- جان باختن یکی از کارگران مصدوم حادثه نشت گاز در پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه

*سی امین روزاعتراضات کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق با برپایی تجمع در شهرهای اراک،شوش ،شوشتر،کرمانشاه

روزیکشنبه 26 تیر ، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشوردر سی امین روزاعتراضشان نسبت به مصوبه هیأت وزیران مبنی بر افزایش 10 درصدی حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیروعدم همسان سازی کامل حقوق دست به راهپیمایی وتجمع درشهرهای اراک،شوش ،شوشتر،کرمانشاه و....زدند.

اراک- تجمع

شعارها:

- تاحقمون نگیریم از پای نمی نشنیم

- وزیر بی لیاقت استعفا استعفا

- مسئول بی لیاقت خجالت خجالت

شوش- تجمع مقابل فرمانداری شهرستان

شعارها:

- زیربارستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم درره آزادگی وای ازاین بردگی وای ازاین بردگی

- میرهاشم موسوی استعفا استعفا

- ننگ ما ننگ ما صداو سیمای ما

- ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما


شوشتر-تجمع

شعارها:

- بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن

- تاحق خود نگیریم آرام نمی نشنیم

- مصوبات شورا اجرا باید گردد

- وعده وعید شنیدیم نتیجه ای ندیدیم

- دولت شش کلاسه همین روزا خلاصه

- ظلم وستم کافیه سفره ما خالیه

کرمانشاه- تجمع مقابل استانداری با شعارهای«تاحقمون نگیریم از پای نمی نشنیم» و «نه مجلس ونه دولت نیستندبفکرملت»

*ادامه اعتراضات کارکنان مخابرات کشورنسبت به به تاخیر در صدور احکام کارگزینی کارکنان ، کاهش و حذف حق جذب ، ثابت شدن کمک هزینه های رفاهی و سایر مطالبات بابرپایی تجمع در اهواز،بجنورد ویزد

اهواز- روزیکشنبه 26 تیر،تجمع اعتراضی کارکنان مخابرات خوزستان برای دومین روز متوالی


بجنورد- روزیکشنبه 26 تیر،تجمع اعتراضی کارکنان مخابرات استان خراسان شمالی


یزد- روزیکشنبه 26 تیر،تجمع اعتراضی کارکنان مخابرات استان یزد


*تجمع اعتراضی کارگران پارک مهروماه شهرستان ماهشهرنسبت به پایمالی حقوقشان توسط پیمانکاروسکوت مصلحتی مسئولان

طی روزهای گذشته کارگران پارک گردشگری مهروماه شهرستان ماهشهردراستان خوزستان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به پایمالی حقوقشان توسط پیمانکارمبنی بروضعیت معیشتی وبیگاری گرفتن از آنها برای کار درمنازل شخصی وسکوت مصلحتی مسئولان دست به تجمع زدند.

*بازجویان و مسئولان قضایی با بی توجهی به اعتصاب غذای طولانی دو فعال سندیکایی در بند میخواهند اراده آهنین کارگران حق طلب را بشکنند.

امروز(یکشنبه 26تیر) به ترتیب سی وپنجمین روز و بیست وششمین روز اعتصاب غذای رضا شهابی و حسن سعیدی است.

این دوفعال سندیکای کارگران شرکت واحد که سالهاست علیرغم تمام تهدیدها، زندان ها و اخراج از کار همچنان از ادامه پیگیری مطالبات همکاران خود و فعالیت های سندیکایی دست برنداشته اند، در ۲۲ و ۲۸ اردیبهشت توسط عوامل اطلاعاتی در منازلشان دستگیر و بیش از دوماه است که در بندهای انفرادی زندان اوین بسر می برند. آنان در اعتراض به پرونده سازی جدید وزرات اطلاعات جهت سرکوب و از بین بردن سندیکای کارگران شرکت واحد و تشکل های صنفی معلمان دست به اعتصاب غذا در بند ۲۰۹ اوین زده اند. پرونده سازی وزارت اطلاعات چنانچه شاهد بودیم با پخش مکرر سناریوی کذب و ساختگی از صداو سیما در زمان های مختلف همراه بوده است.‌

رضا شهابی در اولین تماس با خانواده اش به دلیل بازجویی های مستمر و طولانی مدت و رفتارهای تحقیر آمیز بازجو تصمیمش مبنی بر اعتصاب غذا را خبر داد و عنوان کرد عمودی به زندان آمده ام و افقی هم از زندان بیرون خواهم رفت.

سوال این است که چه رفتارهایی با این دو فعال سندیکایی دربند صورت گرفته که از مهمترین مسئله زندگی که جان هر انسانی است مایه گذاشته اند و به قیمت جانشان بر مطالبه و خواسته برحق شان ایستادگی کرده اند؟

بازجویان و مسئولان قضایی فکر میکنند که با بی توجهی و اهمیت ندادن به اعتصاب غذای طولانی مدت رضا شهابی و حسن سعیدی، می توانند به اعتصاب پایان دهند. این در حالی است که ادامه راه و ایستادگی و مقاومت برای این دوفعال سندیکایی آنقدر اهمیت دارد که علیرغم درخواست خانواده، دوستان و اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و پنج سندیکای فرانسوی مبنی بر پایان دادن به اعتصاب برای حفظ جانشان، در کمال ادب واحترام به دوستان اعلام کرده اند که تا تحقق خواسته ها به اعتصاب غذا ادامه خواهیم داد.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید برای سلامتی این دوعضو فعالش، از تمامی دوستداران جامعه کارگری و همکاران شرکت واحد؛ خاصه رانندگان خطوط بی آرتی و دیگر نهادهای کارگری مستقل داخلی و بین الملی درخواست دارد تا صدای بحق رضا شهابی و حسن سعیدی باشند. باشد که گوش های ناشنوای مسئولین بی درد سرانجام بشنود و نسبت به اعاده حق ناگزیر از پاسخگویی شود.

چاره زحمت کشان وحدت وتشکیلات

*صابر بردار واله زمانی:

از بازداشت واله زمانی، فعال کارگری زندانی در زندان اوین، حدود یک و نیم ماه می‌گذرد.

ایشان که مبتلا به بیماری هپاتیت حاد و بیماری های گوارشی هستند، از زمان بازداشت تا کنون نه تنها هیچگونه ملاقات حضوری با خانواده نداشته اند، بلکه از دسترسی به پزشک و داروهای خود نیز محروم شده اند. ایشان طبق آخرین تماس عنوان نمودند که تنها یکبار برای آزمایش پزشکی توانسته اند با پزشک ملاقات کنند و روزانه ساعت ها مورد بازجویی قرار می گیرند و قرار بازداشت شان مرتبا تمدید میشود. همچنین ایشان تاکید کردند که در روزهای اخیر بارها دچار خونریزی معده شده و وضعیت جسمانی بسیار وخیمی دارند. لازم به ذکر است که بر اساس گفته پزشک معالج واله زمانی، در صورت قطع روند درمان، خطر مرگ وی را تهدید می کند. لذا با توجه به اطلاع مسئولین زندان از پرونده پزشکی وی و عدم اجازه ی استفاده از داروهای تجویز شده، حکایت از آن دارد که مسئولین قصد دارند تا این فعال کارگری را به کام مرگ بکشانند. لذا با تاکید بر وضعیت جسمانی واله زمانی، خواهان آزادی فوری این فعال کارگری بوده و مسئولیت سلامتی ایشان را متوجه مسئولین زندان میدانم. همچنین از همه نهادهای حقوق بشری تقاضا دارم تا هر چه سریعتر وضعیت حقوقی و پزشکی ایشان را پیگیری نمایند.

صابر زمانی؛ بردار واله زمانی فعال کارگری زندانی در زندان اوین

۱۴۰۰۱/۰۴/۲۴

*شنبه ۲۵ تیر دادگاه اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان (انوش عادلی، محمود صدیقی پور وعزیزقاسم زاده) و سه فعال صنفی فرهنگیان گیلان (محمد جواد حجتی سعیدی، علی نهالی و جهانبخش لاجوردی) به اتهام اخلال در نظم عمومی و تمرد از ماموران برگزار شد

روز شنبه ۲۵ تیر دادگاه رسیدگی به اتهامات اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان و سه فعال صنفی معلمان این استان، در رشت برگزار شد. اتهامات آقایان: محمود صدیقی پور، انوش عادلی و عزیز قاسم زاده از اعضای هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان و محمد جواد حجتی سعیدی،علی نهالی و جهانبخش لاجوردی (فعالان صنفی فرهنگیان گیلان) اخلال در نظم عمومی و تمرد از ماموران است، که با حضور رامین صفرنیا وکیل این معلمان و رد اتهامات انتسابی و تقدیم لایحه دفاعی به اتمام رسید.

شایان ذکر است این معلمان پیش از شروع تجمع ۲۶ خرداد بدون ارائه حکم سازمانی و با توهین و ضرب و شتم توسط ماموران لباس شخصی دستگیر شدند.

در روزهای گذشته پرونده ی رسیدگی به شکایت این معلمان به نحوه دستگیری غیر قانونی و خشونت بار خود، در شعبه دهم بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب رشت برگزار شده و این معلمان ضمن درخواست رسمی و مکتوب بازبینی دوربین های مستقر در اداره کل آموزش و پرورش گیلان،ادله اثباتی شهادت شهود را هم در نحوه دستگیری خود ارائه نموده اند.

شورای هماهنگی امیدوار است که با تبرئه همه کنشگران صنفی سراسر ایران و رسیدگی به شکایت آنها فصل تازه ای در فضای کنشگری صنفی و مدنی ایران رقم بخورد و شور و نشاط و امید به بدنه جنبش معلمان ایران تزریق شود.

*برگزاری جلسه آخرین دفاع 15 کنشگر فرهنگی در دادسرای سنندج

روز شنبه 25تیرماه، جلسه آخرین دفاع 15 کنشگر فرهنگی کردستان به نام های فاطمه زندکریمی، صلاح حاجی میرزایی، مجید کریمی، رضا مرادی، غیاث نعمتی، رضا طهماسبی، صادق کنعانی، نسرین کریمی، فیصل نوری، کورش عزتی، رزگار حیدری، مختار اسدی، آرام ابراهیمی، بهزاد قوامی و شهریار نادری، در شعبه ۲ دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برگزار شد.

بنابه گزارشات منتشره درشبکه های اجتماعی،در جریان این جلسه که در شعبه 2 دادسرای عمومی و انقلاب سنندج برگزار شد، این 15 کنشگر فرهنگی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” به همراه وکلایشان به دفاع از خود پرداختند.

*آزادی محمد تقی فلاحی دبیر کانون صنفی معلمان ایران(تهران) از بند زندان و اسارت

محمد تقی فلاحی، معلم بازنشسته،فعال صنفی اخلاق‌مدار و دبیر کانون صنفی معلمان ایران(تهران) بعد از تحمل ۶ ماه حبس امروز ۱۴۰۱/۴/۲۶ از زندان اوین آزاد شد.

کانون صنفی معلمان ایران(تهران)آزادی این معلم اندیشمند را ابتدا به مادر و خانواده‌ی صبور فلاحی تبریک و شادباش می‌گوید و سپس شادی آزادی دبیر کانون صنفی معلمان را به همه‌ی معلمان و فعالان صنفی و مدنی کشور تقدیم می‌کند.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه:

آزادی دبیر کانون صنفی معلمان تهران محمد تقی فلاحی را شادباش میگوییم .

محمدتقی فلاحی ، معلم بازنشسته، فعال صنفی اخلاق‌ مدار و دبیرکانون صنفی معلمان ایران (تهران) بعد از تحمل ۶ ماه حبس امروز ۱۴۰۱/۴/۲۶ از زندان اوین آزاد شد.

*از شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه چه خبر؟

1- واگذاری شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به شرکت توسعه و صنایع جانبی

براساس گزارشات رسانه ای شده بتاریخ 26 تیر،با مصوبه روزشنبه 25 تیر،سران سه قوه شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه به شرکت توسعه و صنایع جانبی واگذار شد.

شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در تاریخ 30 مرداد 1400 با حکم دادگاه شعبه 21 حقوقی خلع ید و مالکیت آن به دولت واگذار شد ولی تاکنون نقل و انتقال سهام به طور قانونی و رسمی صورت نگرفته بود که روز گذشته به شکل قطعی به شرکت توسعه نیشکر و صنایع جانبی واگذار شد.

2- اقدام به خودکشی یک کارگر کارخانه MDF هفت تپه بدلیل تهدید به اخراج از کار

روز یکشنبه 26 تیر، یک کارگر کارخانه MDF هفت تپه بنام عادل سعدی که بدلیل حق طلبی واعتراض به واگذاری کارخانه از وروددش به محل کارش جلوگیری کردند وتهدید به اخراج از کارشد با طناب خود را حلق آویز کرد که با بموقع رسیدن 2 همکارش از مرگ نجات پیداکرد.

*جان باختن یکی از کارگران مصدوم حادثه نشت گاز در پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه

شنبه شب(25 تیر)،یک کارگر مصدوم حادثه نشت گاز در پالایشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبی عسلویه بنام محمد صادقی 35 ساله اهل لامرد که شغل وی ریگر جرثقیل بود و 76 درصد سوختگی داشت، به دلیل شدت جراحات در بیمارستان شیرازجان خودراازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید