اخباروگزارش های کارگری26-28 اردیبهشت ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- مقاومت فرهنگیان زندانی رسول بداقی،اسکندرلطفی،شعبان محمدی و مسعود نیکخواه دربرابربازجویان ونپذیرفتن خواسته های بازجویان در چارچوب سناریوسازی کثیف - ساعت یک بامداد ۲۹ اردیبهشت ، هجوم چهار مامور وزرات اطلاعات به منزل داود رضوی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد- بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان در خصوص بازداشت و پرونده‌سازی برای اعضای شورای هماهنگی و انجمن صنفی معلمان کردستان- بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) پیرامون سناریو سازی ۲۰:۳۰، کیهان و رسانه های وابسته

- نامه مهم خانواده های معلمان بازداشتی آقایان: اسکندرلطفی،شعبان محمدی،مسعود نیکخواه و رسول بداقی

""هیاهوی بسیار برای هیچ""

- بیانیه از هفت تپه در حمایت از فعالین بازداشتی و محکومیت سناریوسازی امنیتی

- سناریوی کثیف وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی علیه معلمان و کارگران محکوم به شکست است

- هفدهمین روز اعتصاب غذای فرهنگی کنشگر بانه در زندان

- آزادی فریبا نظام‌ زاده کنشگر فرهنگی فارس با تودیع وثیقه 700 میلیون تومانی

- آخرین خبر ازاعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تهران در اعتراض به افزایش 10 درصدی حقوق بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اخبار اعتصاب شماره ۶

- تجمع اعتراضی کارگران قرار موقت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، مارون نسبت به افزایش 10 درصدی حقوق مقابل ساختمان مناطق نفت خیز جنوب در اهواز

- اعتراض کارگران شهرداری شوش نسبت به توخالی در آمدن وعده های مسئولان مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه

- بلند شدن دوباره صدای اعتراض کارگران شهرداری ایرانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه وبی خیالی مطلق مسئولان

- گزارشی رسانه ای شده درباره گروگانگیری اداره اموال تملیکی ایلام ایلام توسط یک کارگر اخراجی

- جان باختن یک کارگر در فاز 2 پالایشگاه آبادان

*مقاومت فرهنگیان زندانی رسول بداقی،اسکندرلطفی،شعبان محمدی و مسعود نیکخواه دربرابربازجویان ونپذیرفتن خواسته های بازجویان در چارچوب سناریوسازی کثیف

کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران:

بر اساس اخبار دریافتی علی رغم فشارهای گسترده به آقایان رسول بداقی،اسکندرلطفی،شعبان محمدی و مسعود نیکخواه برای پذیرش سناریو سازی های کثیف، این معلمان متعهد و دلسوز تا کنون به هیچ یک از خواسته های بازجویان تن نداده اند.

صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران به خاطر طرح اتهامات واهی پیش از تشکیل دادگاه متهمان مرتکب جرم محرز شده است و این جرم در محاکم قضایی قابل پیگیری است.

*ساعت یک بامداد ۲۹ اردیبهشت ، هجوم چهار مامور وزرات اطلاعات به منزل داود رضوی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد .

چهار نفر لباس شخصی که از مامورین وزارت اطلاعات بوده اند درساعت یک بامداد درحالی که دختر آقای رضوی درمنزل تنها بود با شکستن درب منزل بزور وارد خانه شدند ویکی از آنها درحالی که اسحله بدست داشت، ازدختر آقای رضوی که در واقع شوکه شده بود سراغ ایشان را گرفتند و البته حکم ورود به منزل وبازرسی منزل را بصورت سطحی به دختر ایشان نشان دادند و وقتی زهرا رضوی به رفتار مامورین اعتراض کرد و گفت چرا به پدرم ابلاغ نمیکنید تا خودش را معرفی کند گفتند گوشی اش خاموش بوده است.

در بازرسی منزل آقای رضوی مقداری لوازم شخصی از قبیل دفاتر و سه عدد گوشی و تلفن همراه دخترش را ضبط کردند.

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه

*بیانیه انجمن صنفی معلمان کردستان در خصوص بازداشت و پرونده‌سازی برای اعضای شورای هماهنگی و انجمن صنفی معلمان کردستان

جامعه فرهنگی و مردم عزیز ایران

بر اساس یک فایل ویدیویی که در روزهای اخیر از رسانه صدا و سیما پخش شده است، گویا آقایان اسکندرلطفی سخنگوی شورای هماهنگی و عضو انجمن‌ صنفی معلمان کردستان-مریوان، مسعود نیکخواه عضو شورای هماهنگی و انجمن صنفی معلمان کردستان- مریوان، رسول بداقی عضو شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان سراسر ایران و شعبان محمدی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان- مریوان با دو نفر از اعضای سندیکای کار، آموزش و فرهنگ فرانسه، دیدار کرده‌اند.

رسانه ملی با پخش این ویدیو، در صدد انتساب جنبش مطالبه‌گری معلمان به جریان‌های خارجی و حذف کلیت فرایند حق‌طلبانه‌ی معلمان ایرانی است. سازندگان ویدیو در صدد القای تحریک‌پذیری معلمان از سوی جریانات خارجی و به حاشیه راندن مطالبات قانونی معلمان هستند. دیدار شهروندان ایرانی با افراد خارجی در قوانین ایران جرم‌انگاری نشده و بر همین اساس هم درصورت دیدار اعضا شورا و انجمن صنفی معلمان کردستان با اعضای سندیکای کار، آموزش و فرهنگ فرانسه، کنشی مجرمانه تلقی نمی‌شود. افراد مذکور نمایندگان رسمی دولت یا وابستگان احزاب سیاسی نبوده و اگرچه دیدار اعضای انجمنها بر اساس عرف سندیکاها و نهادها (اشتراک‌گذاری تجارب سندیکایی)، طرفین صرفا در راستای آشنایی متقابل از وضعیت یکدیگر (قوانین و تنگناها) با هم مذاکره و تبادل نظر می کنند و محور گفتگوها در چنین جلساتی به هیچ وجه سیاسی نیست و لازم به ذکر است با توجه به ماهیت کار سندیکایی اعضا به اطلاعات و داده‌های طبقه بندی شده ی امنیتی دسترسی ندارند که افشای آن عملی مجرمانه تلقی شود. ما معتقد هستیم که سیستم از چند ماه پیش از طریق تریبون‌های رسمی و رسانه‌ای در صدد انتساب جنبش مطالبه‌گری معلمان به جریانات و تحریکات خارجی بوده و تولید فایل مذکور هم در راستای تکمیل این پروژه صورت گرفته است. انتشار و افشای محتوای پرونده بر اساس قوانین رسمی ایران قبل از شروع فرایند دادرسی و صدور حکم ممنوع بوده و صدا و سیما با انتشار جهت‌دار فایل مذکور، مرتکب عمل غیرقانونی و مجرمانه شده است.

شورای هماهنگی در بیانیه‌های گذشته خود مطالبات آموزشی و معیشتی معلمان را بر مبنای ظرفیت‌های مصرح در قانون اساسی ایران و سایر قوانین موضوعه به وضوح بیان کرده است. مواردی نظیر آموزش رایگان و پرهیز از خصوصی سازی و تجاری‌سازی آموزش بر مبنای اصل سی‌ام قانون اساسی، حق تشکل‌یابی صنفی و برپایی تجمعات صنفی بر مبنای اصول ۲٦ و ۲۷قانون اساسی و حق آموزش زبان مادری بر اساس اصل ۱۵ قانون اساسی از جمله مطالبات عمده‌ و محوری است که شورای هماهنگی برای تحقق آنها فعالیت جدی و مستمر داشته است. همچنین شورای هماهنگی در راستای عدالت اجتماعی و برابری نظام پرداخت هماهنگ حقوق کارکنان دولتی، به دفعات با برپایی تجمعات قانونی، خواهان اجرایی شدن قانون رتبه‌بندی معلمان بوده، طرحی که بعد از گذشت سالیان متمادی از تصویب آن و جرح و تعدیل‌های فراوان هنوز به مرحله اجرایی نرسیده است.

در پایان تاکید می‌شود جنبش مطالبه‌گری معلمان به شیوه‌های مدنی خواهان تحقق مطالبات قانونی خود بوده و به شدت به خصلت دموکراسی‌گریز و ناپاسخگویی سیستم، انکار و برخورد خشونت آمیز با تجمعات قانونی معترض می‌باشد. همچنین وثوق داریم اگر دیداری صورت گرفته باشد صرفا به خاطر عضویت افراد در سندیکاهای آموزش و کار بین المللی بوده که بر اساس قوانین مصوب به هیچ وجه جرم تلقی نشده و بنابراین انجمن صنفی معلمان کردستان مراتب اعتراض شدید خود به بازداشت افراد عضو انجمن صنفی معلمان کردستان را ابراز می دارد و خواهان آزادی سریع و بی قید و شرط آنها می باشد.

انجمن صنفی معلمان کردستان

سنندج و کلاترزان

مریوان و سروآباد

سقز و زیویه

دیواندره

بیجار

٢٨ اردیبهشت‌ماه ١٤٠١

*بیانیه کانون صنفی معلمان ایران (تهران) پیرامون سناریو سازی ۲۰:۳۰، کیهان و رسانه های وابسته

صدا و سیمای میلی و چند رسانه ی امنیتیِ شناسنامه‌دار، در گزارشی که مرغ پخته را نیز به خنده وامی‌دارد به دیدار چند عضو ارشد و خوشنام شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ایران با زن و شوهری فرانسوی پرداخته است.

این فیلم قصد دارد اعتراضات معلمان را دسیسه ی سرویس‌های جاسوسی غربی معرفی کند و با تمسک به آن صدای حق‌خواهی معلمان، که یکی از درخشان‌ترین حرکت‌های مدنی دو دهه گذشته را رقم زده‌اند، خاموش کند.

غافل از این که چنین سناریوهای نخ نمایی چندین سال است گوش شنوایی ندارد و باعث آبرو ریزی بیشتر تهیه کنندگانش می‌شود.

اگرچه تهیه ی گزارش از سوی مجموعه خبری ۲۰:۳۰ و رسانه‌های معلوم‌الحالی همچون کیهان، مردم فهیم و آگاه جامعه را بی نیاز از توضیحات بیشتر در مضحک بودن این سناریوسازی و تلاش برای فریب افکار عمومی می‌کند اما برحسب وظیفه برخود لازم می‌دانیم توضیحاتی در این باره ارائه کنیم :

خانم سیسیک کوهلر معلم و عضو اتحادیه معلمان فرانسه است.

او از سال ۲۰۱۶ مسئول روابط بین الملل فدراسیون ملی فرهنگ و آموزش حرفه ای شده که بزرگترین فدراسیون معلمان فرانسه است.

آقای ژاک پاریس هم آموزگار است اما مانند خانم کوهلر فعالیت های چشمگیری ندارد.

خانم سیسیک فردی سرشناس در حوزه فعالیت‌های سندیکایی و عضو مهمی از سازمان آموزش جهانی (EI) است و همه فعالیت‌های ملی و بین‌المللی او شفاف انجام می‌گیرد و مصاحبه‌ها و مقاله‌های گوناگون ایشان در رسانه‌های بین‌المللی، گویای دیدگاه‌های اوست.

از طرف دیگر شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان، تقریبا از زمان تولدش، عضو EI بوده و کاملا شفاف و علنی با این نهاد بین المللی که مجموعه‌ای از اتحادیه‌های معلمان سراسر جهان است، ارتباط دارد.

یکی از مهمترین وظایف این نهاد، پیگیری اصلاحات آموزشی و رصد شرایط آموزش و پرورش کشورها به ویژه وضع معلمان است.

حال چگونه است که این فرد که عضو این نهاد بین المللی ست و با اسم و رسم و عنوان به ایران می‌آید و در حوزه فعالیت خودش انجام وظیفه می کند جاسوس نامیده می شود !؟

و این احتمالا رازی است که تنها تهیه کنندگان با استعداد! برنامه‌های امنیتی صدا و سیما و رسانه‌های وابسته به آن می دانند!

در عکس منتشر شده رسول بداقی، اسکندر لطفی، مسعود نیکخواه و شعبان محمدی در کنار این دو معلم فرانسوی دیده می‌شوند.

به گواه همه فعالین صنفی کشور، این معلمان از خوشنام‌ترین و وطن پرست‌ترین فعالین صنفی معلمان هستند و به هیچ وجه اتهامات مطرح شده در فیلم به این عزیزان وارد نیست.

کمترین سند در این رابطه، زندگی معلمی آنان است که در کنار معلمی و فعالیت صنفی‌شان یکی راننده اسنپ است و دیگری کشاورزی می‌کند و دیگران هم بدون شغل دوم روزشان به شب نمی‌رسد!

این‌ها، برخلاف جاسوسان واقعی، نه خانه و ویلایی در لندن دارند و نه حساب پس‌اندازی در سوئیس و نه فرزند یا فرزندانی در آمریکا و کانادا و ...

آری معلمانی گچ به‌دست می‌باشند که مانند همه مردم این سرزمین تحت انواع فشارهای سیاسی، اجتماعی، ایدئولوژیک و مخصوصا اقتصادی هستند و اتهام مضحک جاسوسی، ابدا به آنان نمی‌چسبد.

به تهیه کنندگان این شوی مسخره گوشزد می‌کنیم که طرح چنین بحث‌هایی، مانند موارد قبلی، علاوه بر این که بر شاخ نشستن و بن بریدن است، موجب آبرو ریزی بیشتر شما شده و خزانه ی خالی از اعتماد عمومی‌تان را خالی‌تر از امروز می‌کند.

اعتراضات معلمان ریشه‌ها و زمینه‌های واقعی و چند دهه‌ای دارد و لجن پراکنی تهیه کنندگان این گزارش تنها پاک کردن صورت مسئله است.

ریشه های آن، وعده‌های تو خالی مسئولان دولت‌های گوناگون در ساماندهی به وضع معیشت فرهنگیان و بازنشستگان است.

زمینه ی آن کوچک شدن سفره ی ایرانیان از جمله معلمان است.

دلیل آن تبعیض‌های چند دهه‌ای در ساختار حقوقی کشور است.

علت آن بی‌توجهی به اصول گوناگون قانون اساسی از جمله اصل ۲۷ و ۳۰ است.

علت‌العلل آن ناکارآمدی مدیریت سیاسی و اقتصادی و لج بازی با جهان و رویارویی با معلمانی همچون فلاحی، عبدی، حبیبی، ابراهیمی و ده ها همکار خانم و آقایی ست که یا در زندان هستند، یا احضار می شوند و یا پرونده ی باز دارند؛ معلمانی که همچنان امید دارند که با فعالیت‌های گوناگون از جمله اعتراض، آموزش و پرورش کشور را از لبه پرتگاه نجات دهند.

هشدار داده و توصیه می‌کنیم با چنین برنامه‌هایی بیش از این عِرض خود را نبرید؛ زیرا حرکت معلمان با خواسته‌های معیشتی-منزلتی که در یک سال گذشته بیش از همیشه پویا، زنده و واقعی ست با این برنامه‌های مستهجن! نه تنها آرام نمی گیرد بلکه آتش خشم‌شان را برافروخته‌تر خواهد کرد.

چراغی را که ایزد برفروزد، گر احمق پف کند ریشش بسوزد!

کانون صنفی معلمان ایران

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

*نامه مهم خانواده های معلمان بازداشتی آقایان: اسکندرلطفی،شعبان محمدی،مسعود نیکخواه و رسول بداقی

""هیاهوی بسیار برای هیچ""

بر طبق اصل سی و هفت قانون اساسی جمهوری اسلامی «تا زمانی که جرم یک فرد در یک دادگاه صالحه به اثبات نرسد‌، نمی توان فرد را مجرم شناخت»

چند روزی است صدا و سیما هم صدا با تعدادی از سایت‌ها و روزنامه های به اصطلاح امنیتی، در اقدامی غیر قانونی و به دور از هرگونه اخلاق حرفه ای و با لگدمال کردن حقوق شهروندی، بدون توجه و ملاحظه، با هدف توجیه دستگیری بی دلیل معلمین فعال صنفی، اقدام به پخش فیلم و عکس عزیزانمان نموده و با خواندن آنان تحت عنوان محکومین امنیتی و همکاری در جاسوسی، قبل از برگزاری هر گونه دادگاه و یا حتی حق انتخاب وکیل، اقدام به تحت تاثیر قرار دادن قضات، و زیر سوال بردن استقلال قوه قضائیه نموده و در دنیای کوچک عقل و فکر خود حکم محکومیت آنان را صادر نموده اند.

دیدار با افراد غیر ایرانی در هیچ جای قانون عملی مجرمانه محسوب نگردیده و تعریف جاسوسی که همانا قرار دادن اطلاعات مهم کشور در زمینه های نظامي، سیاسی و یا امنیتی در اختیار بیگانگان باشد، توسط چند معلم فعال صنفی، باور پذیر نیست. چون نه معلم دسترسی به اطلاعات سری و حیاتی کشور دارد و نه صرفا دیدار با دو معلم هم صنف خارجی(خانم سیسیل کوهلر معلم و عضو اتحادیه معلمان فرانسه و همسرش آقای ژاک پاریس که او هم یک معلم بیش نیست) می تواند مصداق جاسوسی تلقی شود.

نمونه اینگونه تیترهای جنجالی و هیاهو و سر و صدا برای اخبار ناموثق و بی پشتوانه از این رسانه ها مسبوق به سابقه است و نیازی به توضیح ندارد. نیازی به اشراف پیچیده اطلاعاتی نیست کافیست حساب‌های خالی معلمان دستگیر شده و قسط های معوقه و شغل های دومشان را خوب ببینید تا بدانید هیچ جاسوسی در راه خدا جاسوسی نمی کند و کافیست سابقه بیش از بیست سال فعالیت صنفی و آموزشی و تدریس عزیزانمان در دور افتاده ترین روستاها را با چشمانی بی غرض دوباره بررسی کنید تا مطمئن شوید آنها از فردای دیدار با یک به اصطلاح شما جاسوس مزدور بیگانه وارد کار صنفی نشده اند.

ما خانواده معلمین بازداشت شده اصلا تعجب نمی کنیم که امروز هم هنوز با حروف الفبا نام و مشخصات اختلاسگران و مفسدان اقتصادی و ابر بدهکاران بانکی در رسانه های عمومی درج می شود ولی صدا و سیما و کیهان بدون هیچگونه محکومیتی، اجازه هتاکی و جاسوس نامیدن عزیزانمان را فقط به حکم معلم و البته معترض بودن، به خود می دهند. ما خانواده معلمان بازداشتی، حق اعاده حیثیت و شکایت از تمام عوامل پخش این چنین گزارش‌های مغرضانه را برای خود محفوظ می دانیم و تا حصول نتیجه نهایی از کلیه عوامل ذیربط شکایت خواهیم کرد.

خانواده های معلمان بازداشتی: اسکندر لطفی،شعبان محمدی،مسعود نیکخواه و رسول بداقی

*بیانیه از هفت تپه در حمایت از فعالین بازداشتی و محکومیت سناریوسازی امنیتی

در روزهای گذشته شاهد پحش فیلمی از صدا و سیما بودیم که اتهامات امنیتی نخ نما و دون شان شعور هر مخاطبی را علیه تنی چند از فعالین معلمان و کارگری ردیف کرده بود. این بیانیه ی ما، تکذیبیه ای در مورد این فیلم بی محتوا نیست زیرا که این فیلم نیازی به تکذیبیه ندارد که خود سراسر کذب و وهن است و هیچ مخاطب با شعوری حتی لحظه ای تعمق نیاز ندارد که به این نتیجه برسد که این فیلم چیزی نیست جز یک روش کلیشه ای و نخ نما برای پرونده سازی علیه حق طلبی.

ما بدینوسیله اعلام میکنیم که در کنار معلمان و فعالین کارگری در سایر نقاط کشور و دوشادوش آنها نه تنها میگوییم که اینگونه فیلم های امنیتی هراسی در دل مردم معترض و رعبی در دل فعالین و نمایندگان معلمی-کارگری و صنفی ایجاد نمیکند بلکه ما را به این اقناع میرساند که ما مسیر درستی را رفته ایم که باعث ترس در دستگاه سرکوب شده است. این فیلم ها به ما اثبات میکند که ما مسیر درستی رفته ایم که دستگاه سرکوب نیاز پیدا کرده است که باز هم و باز هم و برای بار چندم خود را رسوا کرده و علیه یاران صدیق و شریف و عزیز تر از جان ما، سناریو سازی کند.

ما حمایت خود را از فعالین دربند اعم از فعالین کارگری معلمی و یا فعالین کارگری دیگر تشکلات مستقل و یا فعالین مسنقل و یا منفرد و معترضین دیگری که به دنبال استیفای حقوق حقه خود هستند اعلام میداریم. ما اعلام میکنیم که از تمامی زندانیان سیاسی و عقیدنی نیز حمایت میکنیم و دوشادوش مردم متعرض و فعالین دربند برای احقاق حقوق خود و حقوق دیگر بخش های کارگری تمام تلاش خود را به کار خواهیم بست.

ما اعلام میکنیم تمام ظرفیت های مادی و معنوی خود، تمام تجربه مبارزاتی خود، تمام ذهن و جان و انرژی و زمان خود و تمام امکان رسانه ای و تریبون های خود را بدون درنگ و شبانه روز در خدمت تلاش مشترک برای آزادی بی قید شرط فعالین دستگیر شده اعم از معلمان عزیز، کارگران شرکت واحد، فعالین مستقل و ... که در این فیلم نخ نمای امنیتی نام یا تصویر آنها آمده است خواهیم گذاشت.

همکاران عزیز و یاران! ما در هفت تپه تجربه مشابهی داریم وقتی که علیه عزیزان ما فیلم امنیتی طراحی سوخته را نشر دادند، تنها نتیحه اش رسوایی بیشتر برای دستگاه سرکوب و مستحکم تر شدن صفوف اتحاد و مبارزه ما بود. ما این فیلم ها را نشانه ی بدی نمیدانیم بلکه برعکس نشانه ی موفقیت فعالیت های خودمان میدانیم زیرا که این تلاش های ما در دل دستگاه سرکوب و استثمار و فلاکت پراکنی، هراس انداخته است.

تبریک به معلمان عزیز در سراسر کشور که کارگران هشیار و بیدار در عرصه آموزش هستند، تبریک به کانون های صنفی معلمان این تشکلات مبارز در طبقه کارگر، تبریک برای مبارزات درخشان شما که خیابان را از آن خود کرده اید، تبریک به کارگران هشیار و رزمنده در شرکت واحد، تبریک به مردم معترض در خیابان ها که برای حقوق حقه خود با تمام توان آمده اند: تبریک به همه ما که دستگاه سرکوب در برابر ما کم آورده و از این روست که دست به کار سناریو و فیلم و تقلا شده است.

بار دیگر ضمن اعلام حمایت از فعالین بازداشت شده، خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط آنها هستیم. در مورد فیلم و سناریوهای امنیتی هیچ خواسته ای نداریم زیرا از این فیلم ها هر چه بیشتر بهتر؛ که ما را شاد میکند زیرا که نشانه ی ترس سرکوبگران از یکی بودن ماست. بیشتر بسازید تا بیشتر شاد و متحد شویم.

- تا آزادی همه فعالین بازداشت شده

- دوشادوش شما در مبارزه برای احقاق حقوق مشترکمان

- در کنار مردمان معترض در سراسر کشور

جمعی از کارگران هفت تپه از بخش های مختلف شرکت

چهارشنبه - ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

*سناریوی کثیف وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی علیه معلمان و کارگران محکوم به شکست است پس از یک هفته پخش شایعات و رجزخوانی های مزدوران وزارت اطلاعات در فضای مجازی، سرانجام "گزارشی" تهوع آور از شبکه "صدا و سیمای" جمهوری اسلامی در مورد دستگیری دو تن از فعالین سندیکایی فرانسه در هنگام ترک ایران پخش شد. پخش این گزارش، گواه دیگری از استیصال و دستپاچگی نیروهای امنیتی در مواجهه با اوج گیری مبارزات کارگری، معلمی و مردمی در ایران و در همان حال آغاز یک رسوایی دیگر برای جمهوری اسلامی است.

وزارت اطلاعات رژیم پیش از این با انتشار بیانیه ای پر طمطراق و مشمئز کننده، از اقدام خود در «بازداشت دو فرد اروپایی سازمان دهنده آشوب و بی ‌نظمی" در ایران خبر داده و ادعا کرده بود که " کلیه ملاقات های پنهان آنها و خطوط عملیاتی مخرب انتقالی به برخی از کانون های مرتبط منجمله به تشکل غیر قانونی موسوم به شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان، تحت نظارت و کامل امنیتی قرار گرفته و مستند شده است". این وزارت همزمان قول داده بود که بزودی "بخشی از مستندات صوتی و تصویری به استحضار ملّت شریف ایران خواهد رسید".

با پخش این گزارش، "مستندات صوتی و تصویری" دستگاه اطلاعاتی رژیم و بازجو خبرنگاران "صدا و سیما" در معرض قضاوت همگان قرار گرفت. بنا به این "گزارش" ابلهانه، کل ماجرا از این قرار است که دو "جاسوس" حرفه ای فرانسوی، که "سازمان دهنده آشوب و بی نظمی" هستند، بطور قانونی به ایران مسافرت کرده اند و با چهار نفر از فعالین کانون های صنفی معلمان ملاقات دوستانه ای داشته اند و از این دیدار عکس جمعی نیز گرفته اند که موجود است. این "جاسوسان" همچنین در یک رستوران عمومی با تعدادی از فعالین و دوستان سندیکای کارگران شرکت واحد تهران چای و شام صرف کرده اند و عکسهای یادگاری و سلفی نیز گرفته اند، که همگی نشان دهنده "جاسوسی" و "توطئه چینی" این دو نفر و دنباله روی و اصلا همکاری فعالین سرشناس و معتبر جنبش مستقل سندیکایی ایرانی با این "جاسوس" هاست. باورش مشکل است، اما این همه آن چیزی است که این گزارش شرم آور قصد دارد به مخاطب انتقال دهد.

اما این دو متهم به "جاسوسی" چه کسانی هستند؟ آنها دو فعال سندیکایی فرانسوی یعنی خانم سیسیل کوهلر و همسرش آقای ژاک پاریس هستند که هر دو از معلمان شناخته شده و عضو "فدراسیون ملی آموزش، فرهنگ و کارآموزی حرفه‌ای - سندیکای نیروی کارگری" فرانسه (FNEC FP-FO) می باشند. در مورد خانم سیسیل در سایت فدراسیون جهانی معلمان، آموزش بین الملل، می خوانیم که وی از سال ۲۰۰۹ آموزگار بوده و از سال ۲۰۱۶ نیز از مسئولین روابط بین المللی "فدراسیون ملی آموزش، فرهنگ و کارآموزی حرفه‌ای - سندیکای نیروی کارگری" بوده است. بنا به گزارش این فدراسیون، سیسیل و همسرش برای گردشگری به ایران سفر کرده بودند.

"سربازان گمنام" دستگاه های امنیتی رژیم با آن بیانیه ها و این گزارش و جاسوس نامیدن دو فعال سندیکایی که بطور قانونی به ایران رفته اند، در واقع به شعور مردم ایران توهین می کنند. این گونه سناریوسازی های احمقانه و نخ نما شاید بتواند، مزدوران و خشک مغزان " ذوب شده در ولایت فقیه" را قانع کند، اما تنها موجب خشم، نفرت و انزجار دیگران می شود. آخر چه کسی (جز مزدوران رژیم) باور می کند که در عصر اسکایپ، زوم، جیتسی، واتساپ، سیگنال و دها پلاتفرم دیگر این دو معلم شناخته شده فرانسوی با اسم و رسم واقعی خود و با ویزای قانونی به ایران رفته اند تا "مطالبات به حق" معلمان را "منحرف" کنند و جامعه را به "آشوب" بکشانند. این "جاسوسان" مگر از راه دور و بدون در خطر قرار دادن جان خود و دیگران نمی توانستند برای رسیدن به همان هدف ادعایی وزارت اطلاعات، از این پلاتفرم ها استفاده کنند. تکرار این نوع سناریوی سازی های نخ نما شده و تهوع آور تنها استیصال و درماندگی رژیم جمهوری اسلامی و دستگاه های اطلاعاتی امنیتی آن را به نمایش می گذارد.

واکنش اذهان عمومی و بیانیه ها و اطلاعیه های که تا کنون نسبت به این گزارش منتشر شده نیز به خوبی نشان می دهد که این سناریوسازی بیشرمانه و احمقانه، از هم اکنون به ضد خود تبدیل شده است. سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه در بیانیه اخیر خود اعلام کرده است، "اتهامات امنیتی علیه فعالین کارگری و معلمان و فعالین جنبشهای دانشجویی و جنبشهای برابری طلب و آزادیخواه در ایران سابقه دیرینه دارد و به هیچ عنوان در اراده ما و جنبش مستقل کارگری در ایران تاثیری نداشته است. بنابراین به مقامات یادآور می شویم که بیش از این صبر و حوصله طبقه کارگر و مردم محروم ایران را آزمایش نکنید". شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان نیز در واکنش به "پروژه سازان معلم ستیز" و اقدام ناشیانه" گفته است که "ضمن محکوم کردن این شیوه های تخریبی رسوا و نخ نما شده اعلام می کند چنین پروژه غیر اخلاقی و معلم ستیزانه، موجب رسوایی بیشتر سناریو سازان و محبوبیت بیشتر معلمان دستگیر شده و اتحاد میان جامعه معلمی خواهد شد."

وزارت اطلاعات رژیم و سناریو سازان آن اما چنان سراسیمه اند که حتی از تجارب خود در این مورد درس نمی گیرند. در نمونه پیشین از این نوع سناریوسازی و در رابطه با کارگران هفت تپه، نیروهای امنیتی به کمک ژورنالیسم وابسته و بازجو خبرنگاران خود، با اعتراف گیری زیر شکنجه و تهیه برنامه ای سراپا دروغ و انزجار آور، تحت عنوان "طراحی سوخته" و پخش آن در تلویزیون دولتی تلاش کردند تا اعتراضات به حق چندین هزار کارگر هفت تپه را به "عوامل" خارج نسبت دهند و به این طریق زمینه را برای سرکوب آنان فراهم کنند. آن سناریو سازی با اعتراض کارگران هفت تپه، تشکل های مستقل کارگری در ایران و جهان و اعتراض افکار عمومی به این شیوهای کثیف، خنثی شد. توطئه و سناریوی جدید وزارت اطلاعات نیز از هم اکنون به سرنوشت توطئه قبلی دچار شده و محکوم به شکست است .

اعتراضات روزهای اخیر معلمان، کارگران اتوبوسرانی و مردم به ستوه آمده نشان می دهد که چنین اقدامات مذبوحانه ای نمی توانند در عزم معلمان و کارگران و مردم ایران برای دستیابی به مطالبات اشان، خلل ایجاد کنند. واقعیت این است که با پا گیری مجدد تشکلات مستقل کارگری و معلمان ایران، بیش از دو دهه است که آنان خواسته های خود را به انواع مختلف از جمله در اعتراضات و اعتصابات سراسری بیان کرده اند، برای تحقق آن کوشیده و هزینه های بسیار سنگین پرداخته اند. "آشوب" نامیدن اعتراضات کارگران، معلمان، و مردم به ستوه آمده توسط دستگاه ها امنیتی رژیم و نسبت کذب دادن این اعتراضات به "عوامل خارجی" ، نشان گر وحشت و سراسیمگی رژیم ضد کارگر جمهوری اسلامی از گسترش بیشتر اعتراضات سراسری و دست و پا زدن برای توجیه تراشی جهت سرکوبهای بیشتر و در عین حال حاکی از نگرانی عمیق آنها از روند رو به رشد همبستگی بین المللی طبقاتی با مبارزات کارگران و معلمان و دیگر جنبشهای اجتماعی پیشرو در ایران است. این حق اولیه فعالین و تشکل های کارگری از جمله تشکل های معلمان ایران و سندیکای کارگران شرکت واحد است که با دیگر فعالین، هم قطاران و هم طبقه ای های خود در سطح جهانی ارتباط بگیرند و مراوده و دوستی داشته باشند.

ما هم صدا با تشکلات کارگری و معلمی در ایران توطئه های وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب گر جمهوری اسلامی ایران علیه کارگران، معلمان، تشکلات مستقل و فعالان اجتماعی و فرهنگی را شدیدا محکوم می کنیم، و در افشای پرونده سازی ها، سناریو سازی ها و نسبت دادن اتهامات بی پایه و اساس به فعالین کارگری و معلمی و دیگر فعالین سیاسی و اجتماعی تلاش خواهیم کرد. ما خواهان آزادی فوری دو فعال سندیکایی فرانسوی و همه فعالین کارگری و معلمی بازداشت شده در روزهای اخیر و کلیه زندانیان سیاسی هستیم.

اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۸ مه ۲۰۲۲

*هفدهمین روز اعتصاب غذای فرهنگی کنشگر بانه در زندان

صفحه اینستاگرام عثمان اسماعیلی:

فاتح مجیدی معلم اخراجی شهرستان بانه که از تاریخ 1401/02/06 همراه با هفت تن دیگر از کارگران و فعالان کارگری شهر بانه بازداشت شد، امروز هفدهمین روز از اعتصاب غذا را سپری میکند و گویا حال ایشان بسیار مساعد نیست و به یکی از درمانگاه‌های سنندج انتقال یافت.

در صورت وخیم‌تر شدن حال ایشان مسئولین نیروهای سپاه پاسداران و دادگاه قضائی سنندج باید جوابگو باشند.

به امید آزادی هر چه زودتر فعالین کارگری بازداشتی.

*آزادی فریبا نظام‌ زاده کنشگر فرهنگی فارس با تودیع وثیقه 700 میلیون تومانی

فریبا نظام‌ زاده از فعالین صنفی فارس که در تجمع ۲۲ اردیبهشت بازداشت شده بود با وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی ساعتی پیش آزاد شد.

شورای هماهنگی با استقبال از آزادی معلمان در بند همچنان چشم انتظار آزادی همه معلمان بازداشتی در تجمعات اخیر است.

*آخرین خبر ازاعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تهران در اعتراض به افزایش 10 درصدی حقوق بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اخبار اعتصاب شماره ۶

براساس پیگیری های انجام شده تعدادیازده تن از همکاران معترض به عدم مصوبه دستمزد سال ۱۴۰۱ همچنان در زندان اوین میباشند که وحیدفریدونی یکی از چهره های شناخته شده این بازداشت ها میباشد که درمحل تجمع مقابل اداره مرکزی شرکت واحد در بین تجمع کنندگان سخنرانی کرد و ساعاتی بعد توسط عوامل لباس شخصی بازداشت شد و به همراه دیگر بازداشتی ها به زندان اوین منتقل شدند.

برای آقای وحید فریدونی قرار وثیقه پانصدمیلون تومانی صادر شده که خانواده ایشان تا حدود ساعت ۳بعدازظهر در دادسرای زندان اوین بودند برای سپردن وثیقه، که ازسوی دادسرا اعلام گردید درمورد کلیه بازداشتی ها فردا ۲۹اردیبهشت تصمیم گیری شود .

اسامی تعدادی از بازداشتی های اعتصاب رانندگان بی آرتی عبارتند از

۱-وحید فریدونی ۲-علیرضا زارعی ۳-جواد صادقی پور۴-محمد عباس دایی۵-احمدصاحی پور

سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار آزادی بی قید وشرط تمامی بازداشت شدگان دوروز اخیر و همچنین آزادی رضا شهابی عضوهیئت مدیره این سندیکا میباشد

*تجمع اعتراضی کارگران قرار موقت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، مارون نسبت به افزایش 10 درصدی حقوق مقابل ساختمان مناطق نفت خیز جنوب در اهواز

تجمع اعتراضی کارگران قرار موقت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری، نسبت به افزایش 10 درصدی حقوق و مقابل شرکت بهره‌برداری نفت و گاز واقع در آغاجاری

روز چهارشنبه 28 اردیبهشت، کارگران قرار موقت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، مارون و آغاجاری درادامه اعتراضاتشان نسبت به افزایش 10 درصدی حقوق برای باری دیگرهمزمان وجداگانه دست به تجمع مقابل ساختمان مناطق نفت خیز جنوب در اهوازوآغاجاری زدند.

کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:

تجمع کارکنان قرار موقت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، مارون و آغاجاری

امروز چهارشنبه ٢٨ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، کارکنان قرار موقت شرکت بهره‌برداری نفت و گاز کارون، مارون و آغاجاری، به ترتیب در مقابل ساختمان مناطق نفت خیز جنوب در اهواز و شرکت بهره‌برداری نفت و گاز واقع در آغاجاری دست به تجمع زدند.

این افراد با سر دادن شعارهایی از قبیل «نه کارگریم نه کارمند، زندگیمون هدر رفت» و «افزایش ده درصدی تورم صد درصدی » نسبت به عدم تحقق مطالبات و همچنین افزایش ده درصدی دستمزد خود اعتراض کردند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

امروز چهارشنبه ۲۸ اردیبهشت همکاران قرارداد موقت در شرکت های بهره برداری کارون؛مارون و آغاجری در اعتراض به افزایش ده درصدی دستمزدها دست به اعتراض زدند.

این چندمین تجمع اعتراض آنها در روزهای گذشته است.

در اهواز تجمع همکاران مقابل ساختمان مناطق نفتخیز جنوب و در آغاجاری مقابل شرکت بهره برداری نفت و گاز برگزار شد.

 

درهمین رابطه:

+تجمع اعتراضی کارگران و کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون اهواز نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق مقابل ساختمان مرکزی مناطق نفتخیز جنوب

کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:کارگران و کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون اهواز در اعتراض به وضعیت حقوقی خود مقابل ساختمان مرکزی مناطق نفتخیز جنوب تجمع اعتراضی برگزار کردند .

این تجمع در پی فراخوان قبلی و در اعتراض به اعلام معاون وزیر نفت مبنی بر افزایش حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت بر اساس افزایش سالانه کارکنان دولت انجام شد.

در حالیکه در اکثر آیتم ها حقوق کارکنان مدت موقت بر اساس قانون کار محاسبه می شود اما در موضوع افزایش سالیانه، افزایش حقوق کارکنان دولت را ملاک افزایش سالیانه قرار داده است.

این کارگران روز شنبه بیست و چهارم اردیبهشت نیز در بعضی از شهرهای نفتی از جمله اهواز، گچساران و خارگ دست به تجمع زده و خواستار اعمال افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه شورای عالی کار شدند.

++تجمع اعتراضی همزمان کارگران قراردادموقت صنعت نفت نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

روز شنبه 24 اردیبهشت، کارگران قراردادموقت صنعت نفت برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق دست به تجمع همزمان در چند شهر نفتی زدند.

تصاویر:


*اعتراض کارگران شهرداری شوش نسبت به توخالی در آمدن وعده های مسئولان مبنی بر پرداخت مطالبات معوقه

روز چهارشنبه 28 اردیبهشت، کارگران شهرداری شوش از توخالی در آمدن وعده مسئولان بدنبال تجمعات اعتراضی چند روزه شان مقابل فرمانداری+ مبنی برپرداخت مطالبات معوق خبردادند واعتراضشان را اعلام کردند.

تعدادی از کارگران شهرداری شوش واقع در استان خوزستان به خبرنگاررسانه ای گفتند: به‌صورت مشخص حدود 300 کارگر تحت مسئولیت پیمانکاران مختلف با 17 تا 18 سال سابقه کار در شهرداری مشغول کارند که در مجموع سه ماه از مطالبات خود را از کارفرما دریافت نکرده‌اند.

این کارگران گفتند: در آخرین اعتراضاتمان، مسئولان شهری وعده پرداخت مطالبات کارگران را در روز‌های آینده دادند اما هنوز اتفاق خاصی نیفتاده است.

کارگران شهرداری شوش تصریح کردند: آخرین حقوقی که دریافت کرده‌ایم، مربوط به بهمن ماه سال 1400بوده است که شهردار آن را پایان همان ماه به حساب کارگران واریز کرد اما هنوز از پرداخت مابقی مطالبات‌مان خبری نیست.

یکی از کارگران معترض شهرداری شوش نیز گفت:علارغم پیگیری مداوم برای دریافت مطالباتمان، هنوز هیچ مسئولی پاسخگوی مطالباتمان در شهرستان نیست.

او گفت: بعد از چند ماه معوقات مزدی، کارگران در اردیبهشت ماه سال‌جاری چندین روز تجمع اعتراضی برپا کردند که در نتیجه آن مسئولان شهری وعده رسیدگی به وضعیت مطالبات کارگران را دادند اما با گذشت 7 تا 8 روز از این وعده، هنوز از پرداخت معوقات مزدی کارگران خبری نیست.

وی با بیان اینکه معترضان به دنبال وصول مطالبات و مشخص شدن وضعیت شغلی خود هستند، در ادامه افزود: بی‌پولی و سرگردانی این تعداد کارگر در شهر شوش مشکلات زیادی را برای آن‌ها و خانواده‌هایشان ایجاد کرده است.

+ شماره ای دیگر از سریال تجمع اعتراضی کارگران شهرداری شوش نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه ونداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان مقابل فرمانداری

تهدید کارگران حق طلب به اخراج از کارو شکایت

روز دوشنبه 12 اردیبهشت، کارگران شهرداری شوش بابرپایی تجمع مقابل فرمانداری شهرستان شوش شماره ای دیگر از سریال اعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت چندماه حقوق وحق بیمه ونداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان،بنمایش گذاشتند.


یکی از کارگران شهرداری شوش از ادامه اعتراض خود و همکارانش خبر داد وبه خبرنگاررسانه ای گفت: به نظر می‌رسد مسئولان شهرستان شوش بعد از گذشت 9 روز از آغاز اعتراض کارگران شهرداری شوش، هنوز پیگیر مطالبات کارگران نیستند.

وی افزود:مهم‌ترین خواسته کارگران پرداخت سه تا چهار ماه معوقات حقوقی سال گذشته و جاری و تضمین امنیت شغلی کارگران است.

او گفت: بعد از گذشت 9 روز مسئولان شهرستان همچون روزهای گذشته به مطالبات کارگران شهرداری شوش بی‌توجهی نشان می‌دهند و شاید با این کار می‌خواهند کارگران را از مطالبه‌گری منصرف کنند.

این کارگر که به نمایندگی از سایر کارگران سخن می‌گفت، با انتقاد از برخی مسئولان نهادهای دولتی همانند فرمانداری و اداره کار، درباره برخورد شهرداری با کارگران تصریح کرد: شهرداری به جای پرداخت حقوق کارگران آن‌ها را تهدید به اخراج می‌کند و از تعدادی از کارگران نیز طرح شکایت کرده و از آنها تعهد گرفته است.

او با بیان اینکه مشکلات مالی، نبود درآمد پایدار و عدم وصول مطالبات شهرداری مشکلات زیادی در پرداخت حقوق و مزایای کارگران ایجاد کرده است، افزود: سرگردانی کارگران شهرداری شوش ادامه دارد.

*بلند شدن دوباره صدای اعتراض کارگران شهرداری ایرانشهر نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه وبی خیالی مطلق مسئولان

روز چهارشنبه 28 اردیبهشت، کارگران شهرداری ایرانشهر برای چندین وچندمین باراعتراضشان را نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وحق بیمه وبی خیالی مطلق مسئولان ایرازکردند.

یکی از کارگران شهرداری ایرانشهربه خبرنگاریک رسانه محلی گفت: همه پاکبانان شبانه روز زحمت می کشند، اما حقوق مان هر چند ماه یکبار پرداخت می شود و روند پرداختی منظمی ندارد.

وی افزود: ما همیشه شرمنده خانواده های خودمان در تامین نیازهای ضروری شان هستیم و این امر سبب شده که فرزندان ما گوشه گیر و ناامید شوند.

این پاکبان شهرداری ایرانشهر تصریح کرد: اکنون برای پرداخت قرض های خود، پول آب، برق، گاز، خرج زندگی درمانده شدیم، ما هم حقی داریم که مانند سایر نهادها حقوق مان سر ماه به موقع پرداخت شود.

*گزارشی رسانه ای شده درباره گروگانگیری اداره اموال تملیکی ایلام ایلام توسط یک کارگر اخراجی

فردی مسلح با ورود به اداره اموال تملیکی ایلام اقدام به درگیری مسلحانه و گروگانگیری کرد.

صبح روز چهارشنبه 28 اردیبهشت،کارمند سابق اداره اموال تملیکی ایلام اقدام به گروگانگیری کارمندان این اداره کرد.

گفته می‌شود شخص گروگان گیر از نیروهای سابق این مجموعه بوده که در روزهای گذشته از کار معلق شده بود.

وی پس از به رگبار بستن با اسلحه کلاشینکف کارکنان، اقدام به خودکشی کرد.

2 زن، یک مرد و خود ضارب در این حادثه کشته شدند. چهار مجروح نیز در بیمارستان امام بستری هستند. حال عمومی برخی از مجروحان نامساعد گزارش شده است.

نیروهای امنیتی و نوپو در محل حاضر بوده و آمبولانس ها در حال حرکت به محل گروگان گیری هستند.

فرد گروگانگیر پس از کشتن سه نفر و مجروح کردن تعدادی از همکاران سابقش، خودکشی کرد.

کشته‌شدگان دو زن به نام های روشنی و نعمتی و یک مرد به نام میلاد فتاحی هستند.

یکی از مجروحان این حادثه نیز یوسف فریادی زاده ،رئیس سازمان اموال و املاک ایلام است.اسامی سایر مصدومان نیز ناصر خسروی - احمد محمدیان- سعید رستم بیگی-حافظ ربیع بیگی- حنا نعمتی و ایوب فرج اللهی است.

گفته می شود حال مصدومان حادثه وخیم است.

همچنین برپایه مشاهدات عینی خبرنگار ایلام ،بین برخی از بستگان کشته شدگان این حادثه با خانواده (ن- ر ) کارمند معلق شده درگیری پیش آمد که منجر به دخالت پلیس شد.

فرمانده انتظامی استان ایلام هم درباره این گفت : این حادثه صبح امروز- چهارشنبه 28 ار دیبهشت ماه- در محل ‌این اداره در استان ایلام رخ داد و در پی آن یکی از کارکنان اقدام به گروگانگیری کرد.

وی افزود: در این حادثه که تعدادی زخمی شدند، گرو‌گانگیر‌ سه نفر از کارکنان این اداره را کشت . انگیزه فرد گروگانگیر در دست بررسی بوده و جزئیات بیشتر این حادثه متعاقبا منتشر می شود.

ضارب سلاح خود را که گفته می شود یک سلاح گرم و یک قبضه نارنجک بود، در گونی برنج مخفی کرده بود

یکی از مصدومان حادثه امروز در ایلام به نام ساسان ملک زاده دقایقی پیش به دلیل شدت جراحات در بیمارستان امام این شهرستان جان باخت و شمار کشته شدگان به 5 نفر افزایش یافت.

*جان باختن یک کارگر در فاز 2 پالایشگاه آبادان

روز چهارشنبه28 اردیبهشت، یک کارگر حین کارحفر کانال در فاز 2 پالایشگاه آبادان دچار حادثه شد و ساعتی پیش جان خود را از دست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 27 اردیبهشت ماه 1401

- شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پروژه غیر اخلاقی و معلم ستیزانه رامحکوم می کند

- آخرین گزارش ها درباره دومین روز اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تهران در اعتراض به افزایش 10 درصدی حقوق و همبستگی با همکاران حق طلب بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

- تداوم بازداشت رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد.

- مجموعه ای درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر وهمبستگی میان حق طلبان بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

1- اسامی کنشگران فرهنگی زندانی:

2-احضار احسان الله اسدی و صفررمضانی ملقب به عمو صفر به شعبه سوم بازپرسی و دادسرای عمومی دادگاه انقلاب شهرستان لنگرود

3-ارجاع پرونده ايرج كاردان فعال صنفی شازند به شعبه3 بازپرسی اراك

4-آزادی محمود ملاکی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی

5- بی خبری از وضعیت شعبان محمدی

6-احضار صلاح آزادی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان / مریوان به داداگاه

*شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پروژه غیر اخلاقی و معلم ستیزانه رامحکوم می کند

پروژه سازان معلم ستیز در اقدام ناشیانه دیگری با انتشار این ویدئو نشان دادند در ستیز با معلمان مرزی نمی شناسند.

فعالان صنفی دستگیر شده دو دهه است در پی احیای اصل ۳۰ قانون اساسی در تجمعاتی شرکت کرده اند که محوریت آن آموزش بوده و با آرام ترین و مسالمت آمیزترین زبان به مطالبه گری پرداخته اند. نه شیشه ای شکسته شده و نه آشوبی در هیچ نقطه ای رخ داده.

آنچه همواره جریان داشته استمرار بر خواسته های صنفی و مطالبه گری بوده.

این خط تخریب با سه هدف انجام شده :

?نخست از میدان به در کردن دلسوزترین و فداکارترین کنشگران صنفی شناخته شده طی دو دهه و صدور احکام سنگین علیه آنها

?دوم زیر سوال بردن شورای هماهنگی که به مرجع بی بدیل اعتراضات معلمان تبدیل شده و با این سناریو سازی ها می خواهند معلمان را از حضور در فراخوان های شورا و پیامدهایش بترسانند

?سوم باج گیری از دولت فرانسه به وقت لزوم.

شورای هماهنگی ضمن محکوم کردن این شیوه های تخریبی رسوا و نخ نما شده اعلام می کند چنین پروژه غیر اخلاقی و معلم ستیزانه، موجب رسوایی بیشتر سناریو سازان و محبوبیت بیشتر معلمان دستگیر شده و اتحاد میان جامعه معلمی خواهد شد.

*آخرین گزارش ها درباره دومین روز اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تهران در اعتراض به افزایش 10 درصدی حقوق و همبستگی با همکاران حق طلب بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

1- ادامه اعتصاب رانندگان شرکت واحد از اولین ساعات بامداد امروز ۲۷اردیبهشت در سامانه های خطوط بی آرتی ، کارگران واحدهای تعمیرگاه و پنجری وتوقفگاهها هم به اعتصاب پیوستند , باوجود اینکه تمامی مدارس و دانشگاهها وادارات را درتهران تعطیل کرده اند اما تاثیرات اعتصاب رانندگان شرکت واحد خطوط بی آرتی در سطح شهرتهران کاملا مشهود میباشد .

رانندگان اعلام کرده اند تا آزادی کامل بازداشتی ها و تحقق مطالبات به این اعتصاب ادامه خواهند داد.

2- اعزام ۳۰ راننده از اتوبوسرانی کرج به توقفگاه غرب سامانه یک بی‌آرتی (پارکینگ استادیوم آزادی) برای شکستن اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

3- رانندگان و کارگران شرکت واحد فریب ترفندهای نخ نمای شهردار یا هر مسئول دیگری را نمی‌خورد و تا افژایش حقوق قطعی و آزادی کارگران بازداشتی اعتصاب ادامه دارد.

سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت

4- سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

اخبار اعتصاب شماره یک:

رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.

رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.

رانندگان سامانه پنج شاغل نشدند.

پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.

رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.

تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.

عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.

در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.

5- سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

اخبار اعتصاب شماره دو:

رانندگان سامانه دو با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.

رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.

رانندگان سامانه پنج با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.

رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.

تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.

عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.

در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.

6- سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

اخبار اعتصاب شماره سه:

صبح امروز ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شدند محمد رمضانی در میان بازداشت شدگان بوده است. دیروز پلیس حین متفرق کردن کارگران از مقابل اداره مرکزی وحید فریدونی و خانم اسدی و چند تن دیگر از کارگران را بازداشت کرده است.

رانندگان سامانه دو با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.

رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.

رانندگان سامانه پنج با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.

رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.

تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.

عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.

در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.

7- سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

اخبار اعتصاب شماره چهار:

رانندگان عصر کار سامانه یک با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

صبح امروز ۱۲ تن از رانندگان سامانه ۶ بازداشت شدند محمد رمضانی در میان بازداشت شدگان بوده است. دیروز پلیس حین متفرق کردن کارگران از مقابل اداره مرکزی وحید فریدونی و خانم اسدی و چند تن دیگر از کارگران را بازداشت کرده است.

رانندگان سامانه دو با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

رانندگان توقفگاه غرب سامانه حاضر به رفتن به خط نشدند با فشار پلیس مجبور به ترک توقفگاه شدند.

رانندگان سامانه چهار حاضر به حضور در خط نشدند و با فشار پلیس توقفگاه را ترک کردند.

رانندگان سامانه پنج با تاکید بر ادامه اعتصاب شاغل نشدند.

پلیس همچنان با ایجاد رعب و وحشت و بعضا دستگیری و تحت تعقیب قرار دادن کارگران تلاش می‌کند اعتصاب را بشکند.

رانندگان و کارگران بازداشتی روز گذشته هنوز آزاد نشده‌اند.

تصمیم شهرداری عوض نشده و حاضر نیست حقوق کارکران را مطابق مصوبه شورایعالی کار افزایش دهد.

عوامل پلیس در سطح توقفگاه‌ها در حال آمد و رفت هستند.

در شماره‌های بعدی اخبار اعتصاب تکمیل می‌گردد.

8- اعلام حمایت کارگران مترو از اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

منتشر شده در کانال تلگرامی اتحادیه راهبران مترو تهران


چاره زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات است

9- پیام رسیده به سندیکا در خصوص اعزام آتش‌نشانان برای رانندگی با اتوبوس و شکستن اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد، اما آتش‌نشانان نپذیرفتند و با مدیران خود بطور لفظی درگیر شدند.


چاره زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات است!

10- سه‌شنبه ۲۷ اردیبهشت، ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

اخبار اعتصاب شماره پنج:

تعدادی از رانندگان روز گذشته مقابل اداره مرکزی بازداشت شده‌اند که اسامی همه آنان مشحص نیست. اسامی برخی از آنان عبارت است از: وحید فریدونی(شاغل در سامانه جانبازان)، خانم اسدی(شاغل در سامانه جانبازان)، محسن اکبری (شاغل در تعمیرگاه زرند سامانه یک) و علی شایقی، از میان بازداشت شدگان دیروز علی شایقی امروز آزاد شد. برای وحید فریدونی وثیقه پانصد میلیون تومانی صادر شده و در زندان اوین می‌باشد. از دیگر بازداشتی‌های دیروز خبری در دست نیست.

امروز صبح نیز حدود ده تن در سامانه شش بازداشت شده‌اند. محمد رمضانی، عباس تاجیک و اکبر رزمی در میان بازداشت شدگان هستند. شایان ذکر هست همسر آقای رزمی پس از بازداشت شوهرش به سامانه شش مراجعه و شدیدا اعتراض می‌کند و ایشان را تم نیز بازداشت می‌کنند. بازداشت شدگان امروز ابتدا به پایگاه نهم پلیس امنیت شهر ری منتقل می‌شوند و پس از آن هر دو نفر را تحویل بازذاشت‌گاه یکی از کلانتری‌های اطراف می‌دهند.

چاره زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات است!

*تداوم بازداشت رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد.

رضا شهابی از رانندگان اخراجی شرکت واحد و از اعضای سندیکا که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه درمنزل شخصی اش توسط مامورین وزرات اطلاعات بازداشت شده ، بعد از گذشت شش روز همچنان در بند ۲۰۹ زندان اوین در بازداشت مو قت بسر میبرد .

شهابی از فعالین سندیکای اتوبوس رانی تهران و فعال کارگری میباشد و تمام فعالیت هایش در راستای منافع کارگری است .

رضا شهابی دارای بیماری های زمینیه ای است و از نظر جسمانی تحمل زندان برایش دشوار میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت این عضو سندیکا را قویا محکوم میکند و خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان میباشد.

*تداوم بازداشت فعال کارگری؛ ریحانه انصاری نژاد

ریحانه انصاری نژاد، فعال کارگری که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ماه در منزل شخصی اش توسط مامورین وزرات اطلاعات بازداشت شده و به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردیده است، همچنان در بازداشت به سر می برد.

ریحانه انصاری نژاد که از فعالین خوشنام کارگری می باشد جرمی جز دفاع از حقوق و منافع کارگران نداشته و کلیه فعالیتهای ایشان در همین راستا بوده است.

لازم به توضیح است ریحانه انصاری نژاد از بیماری شدید آرترو روماتوئید رنج می برد و به همین دلیل تحمل زندان برای ایشان دشوار است.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکلهای کارگری بازداشت و پرونده سازی علیه این فعال کارگری را محکوم نموده ،خواستار آزادی فوری و بی قید وشرط ایشان میباشد.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۱۴۰۱/۲/۲۷

*مجموعه ای درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر وهمبستگی میان حق طلبان بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

1- اسامی کنشگران فرهنگی زندانی:

1. اسکندر (سۆران) لطفی

2. مسعود نیکخواه

3. شعبان محمدی

4. محسن عمرانی

5. جعفر ابراهیمی

6. محمد حبیبی

7. رسول بداقی

8. محمود ملاکی

9. رضا امانی‌فر

10. مژگان باقری

11. اصغر امیرزادگان

12. فریبا نظام زاده

13. محمد عالیشوندی

14. محمد علی زحمتکش

15. عبدالرزاق امیری

16. مهرداد یغمایی

17. حمید عباسی

18. افشین رزمجویی

19. غلامی کندازی

20. محسن بهرامی

21. مهدی کلانتری

22. حمیده زارع

23. احمد چنگیزی

24. فریبا معینی

25. هادی صادق زاده

26. حسین مهدی پور

2-احضار احسان الله اسدی و صفررمضانی ملقب به عمو صفر به شعبه سوم بازپرسی و دادسرای عمومی دادگاه انقلاب شهرستان لنگرود

‌‏


بر اساس ابلاغیه ی فوق آقایان دکتر احسان الله اسدی و صفررمضانی ملقب به عمو صفر باید ظرف پنج روز پس از دریافت این ابلاغیه به شعبه سوم بازپرسی و دادسرای عمومی دادگاه انقلاب شهرستان لنگرود برای اخذ آخرین دفاع به اتهام «دعوت به تجمع غیر قانونی» حضور یابند.

شایان ذکر است که علاوه بر اینکه فراخوان های تجمع توسط اشخاص داده نمی شود و این ابلاغیه تنها به همین دلیل می تواند مخدوش باشد، مطابق اصل ۲۷ قانون اساسی:

«تشکیل اجتماعات و راهپیمایی‌ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است.» از همین رو شورای هماهنگی تشکل ها ی صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن احضار این دو فعال صنفی خوشنام انتظار دارد مقامات قضایی و تصمیم سازان علیه جنبش معلمان با اتمام قانون ستیزی و احترام به اصول قانون اساسی بیش از این به تعدی حقوق شهروندی ملت نپردازند.

3-ارجاع پرونده ايرج كاردان فعال صنفی شازند به شعبه3 بازپرسی اراك

بنا بر اخبار واصله پرونده آقای ايرج كاردان فعال صنفی شازند که پیش از این در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۱ در دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب شازند قرار عدم صلاحیت گرفته بود، اینک در پیامک ارسالی برای این فعال صنفی، این پرونده با شماره

140126920000192670 و شماره بايگانی 0100122

به شعبه3 بازپرسی اراك ارجاع شده است.

4-آزادی محمود ملاکی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر با قید وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی

آزادی محمود ملاکی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر که در تجمع ۱۱ اردیبهشت بازداشت شده بود با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی لحظاتی پیش با استقبال همکاران آزاد شد.

شورای هماهنگی با استقبال از آزادی معلمان در بند همچنان چشم انتظار آزادی همه معلمان بازداشتی در تجمعات اخیر است.

5- بی خبری از وضعیت شعبان محمدی

7 روز از بازداشت شعبان محمدی عضو انجمن صنفی معلمان کردستان_مریوان میگذرد،هنوز هیچ اطلاعی از محل بازداشت و وضعیت وی در دست نیست.

به اطلاع عزیزانی که به طرق مختلف نگران و پیگیر وضعیت شعبان محمدی هستند، می رسانیم، نامبرده در تاریخ ۲۱ اردیبهشت ماه سال جاری، در یکی از خیابانهای شهر مریوان توسط نیروهای امنیتی لباس شخصی بازداشت شد. پس از پیگیری های خانواده، مسئولین قضایی و امنیتی در شهر مریوان، به ما اطلاع دادند که شعبان محمدی را به ستاد خبری اداره اطلاعات سنندج، انتقال داده اند. اما پس از گذشت یک هفته از بازداشت ایشان، هیچ اطلاعی از وضعیت سلامتی وی نداریم.

بی خبری از وضعیت سلامتی شعبان محمدی در حالی نگرانی ما را دو چندان کرده که نامبرده از نارسایی کلیە، مشکلات روده و معده رنج می برد، کە پس از آزادی شان در پنجم اسفند ۱۴۰۰ که مدت ۲۵ روز را در سلول های اطلاعات در بازداشت بود؛ این بیماری ها تشدید شده بودند. از این رو مسئولیت سلامتی شعبان محمدی متوجه ستاد خبری اطلاعات سنندج و مراکز قضایی این شهر می باشد.

6-احضار صلاح آزادی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان / مریوان به داداگاه

آقای صلاح آزادی از اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان / مریوان به داداگاه احضار شد.

طبق این احضاریه به آقای آزادی اعلام گردیده است که ساعت ۱۰ صبح روز یازدهم‌ خردادماه به دادگستری شهرستان مریوان مراجعه نمایند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان خواهان توقف پرونده سازی بر علیه فعالین صنفی معلمان‌ و‌ آزادی بی قید و شرط همکاران فرهنگی می باشد

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 26 اردیبهشت ماه 1401

- پرونده سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب، محکوم است!

- ساعت شماراعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تهران در اعتراض به عدم افزایش 57 درصدی حقوق بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

- تجمع اعتراضی کارگران و کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون اهواز نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق مقابل ساختمان مرکزی مناطق نفتخیز جنوب

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اعتراضات ما مردم علیه سونامی گرانی بر حق است

مجموعه ای درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر وهمبستگی میان حق طلبان بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

1- رسول کارگر آزاد شد

2- اصغرحاجب آزاد شد

3- دیدار جمعی از دوستان و فعالان صنفی با علی اکبر باغانی ( عضو پیشکسوت هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران _تهران)

4- دیدار جمعی از کنشگران صنفی با مسعود فرهیخته یک روز پس از آزادی

- محمود صالحی: افشین رشیدی آزاد شد

*پرونده سازی، بازداشت و نشر و پخش اکاذیب از طرف وزارت اطلاعات و دیگر نیروهای سرکوب، محکوم است!

مبارزات طبقه کارگر ایران برای یک زندگی انسانی و حق ابراز وجود و دستیابی به ابتدایی‌ترین حقوق پایمال شده‌شان نه تنها در دوران کرونا کاهش نیافته بلکه ابعادی گسترده تر پیدا کرده است. اعتراضات سراسری معلمان برای حق آموزش رایگان و همگانی، برای دستمزد بالای خط فقر و برای حق تشکل و آزادی معلمان زندانی در سراسر کشور با حمایت دانش آموزان و جامعه لحظه‌ای متوقف نشده است.

در روزهای اخیر یک بار دیگر شاهد گسترش موج دستگیری فعالین کارگری، معلمین و فعالین مدنی و هنری بوده‌ایم. همچنین اعتراضات سراسری مردم کارگر، زحمتکش و ستم دیده ایران علیه گرانی، فساد، غارت اموال عمومی، بی‌عدالتی‌های لجام گسیخته و نقض ابتدایی‌ترین حقوق انسانی با وجود سرکوب‌های گسترده کماکان ادامه دارند و تعداد زیادی بازداشت شده و اخبار مربوط به قتل رساندن مردم توسط نیروهای انتظامی و امنیتی گزارش شده است.

مقامات امنیتی، قضایی و اجرایی حکومت از آنجا که از هرگونه پاسخ انسانی و مسئولانه نسبت به مطالبات بر حق طبقه کارگر و مردم محروم و ستم دیده ایران ناتوان بوده و هستند، بیش از پیش به راه حل همیشگی شان، یعنی سرکوب، پرونده سازی، بازداشت، سناریو سازی و نشر و پخش اکاذیب و اتهامات نخ نمای امنیتی، متوسل شده‌اند.

با وجود اینکه وزارت اطلاعات هنوز رسما اسامی بازداشتی‌های اخیر همراه با اتهامات آنان را به روشنی به اطلاع عموم نرسانده است، اما عوامل وزارت اطلاعات از طریق پخش اخبار و شایعات دروغین و کاملا بی‌پایه و اساس در شبکه‌های مجازی در حال پرونده سازی علیه فعالان کارگری و معلمین بازداشت شده در روزهای اخیر می‌باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد، به عنوان بخشی از جنبش مستقل کارگری در ایران، حق کامل و وظیفه خود می‌داند که با تمامی بخش‌های طبقه کارگر در ایران و سراسر جهان در ارتباط باشد و در همبستگی بین‌المللی با کارگران، از ارتباطات خود با کارگران سایر نقاط دنیا دفاع کرده و آنرا حق بدیهی خود می‌داند.

سندیکای کارگران شرکت واحد، هر گونه اتهام وارده و پخش اکاذیب علیه اعضای خود از جمله رضا شهابی که در تاریخ ۲۲ اردیبهشت بازداشت شده است، و دیگر بازداشت‌های کارگری و فرهنگی را محکوم می‌کند. کلیه فعالین کارگری و اجتماعی در روزهای اخیر از جمله آنیشا اسدالهی، ریحانه انصاری‌نژاد، کیوان مهتدی و همچنین معلمان بازداشتی از جمله رسول بداقی، جعفر ابراهیمی، اسکندر لطفی، محمد حبیبی، محسن عمرانی ... باید بدون هر گونه قید و شرط آزاد شوند.

آزادی انجمن، تشکل، بیان، تجمع، اعتراض، اعتصاب و همبستگی طبقاتی و بین‌المللی از ابتدایی‌ترین حقوق شناخته شده جهانی تشکلات کارگری است و تداوم سرکوب این آزادی‌های بنیادی، که در مقاوله نامه‌های سازمان جهانی کار و دیگر مقاوله‌نامه‌های بین‌المللی که جمهوری اسلامی موظف به رعایت آنها است به صراحت لحاظ شده‌اند، تنها به گسترش هر چه بیشتر انزجار عمومی از سرکوب‌گران منتج خواهد شد.

سندیکای کارگران شرکت واحد به عنوان عضو فدراسیون جهانی کارگران حمل و نقل، بخشی از جنبش جهانی کارگران در بخش عمومی است و همینجا از تمامی کارگران در جهان و از نهادهای بین‌المللی کارگری می‌خواهد که مقامات جمهوری سلامی ایران را در نشست آتی سازمان جهانی کار، از ۲۷ مه تا ۱۱ جون ۲۰۲۲، و در سطوح دیگر به دلیل سرکوب، بازداشت و پخش اکاذیب علیه فعالین کارگری و معلمان تحت شدیدترین فشارها قرار دهند. اتهامات امنیتی علیه فعالین کارگری و معلمان و فعالین جنبشهای دانشجویی و جنبشهای برابری طلب و آزادیخواه در ایران سابقه دیرینه دارد و به هیچ عنوان در اراده ما و جنبش مستقل کارگری در ایران تاثیری نداشته است. بنابراین به مقامات یادآور می شویم که بیش از این صبر و حوصله طبقه کارگر و مردم محروم ایران را آزمایش نکنید. کلیه فعالین کارگری و معلمین را فوری و بدون قید و شرط آزاد کنید!

سندیکای کارگران شرکت واحد بدین وسیله کارزار داخلی و بین‌المللی خود برای آزادی رضا شهابی و دیگر بازداشتی‌های روزهای اخیر را اعلام می‌کند و تا لغو هر گونه اتهام و پرونده سازی دروغین علیه آنان و آزادی بدون قید و شرط‌شان این کارزار را ادامه خواهد داد. از عموم تشکل‌های کارگری و مدافعان حقوق کارگران و فعالین صنفی و اجتماعی می‌خواهیم که آگاهانه حربه‌های عوامل امنیتی را افشا کنند و با درایت و هماهنگی کامل مهر پایانی بر این طرح‌ها و سناریو سازی های ورشکسته بزنند.

اخبار مربوط به سندیکای کارگران شرکت واحد و این کارزار از طریق کانال تلگرامی، اینستاگرام و ایمیل رسمی سندیکا به اطلاع عموم خواهد رسید. در درج و باز انتشار آنها با ما همراهی کنید.

دوشنبه۲۶اردیبهشت۱۴۰۱

*ساعت شماراعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تهران در اعتراض به عدم افزایش 57 درصدی حقوق بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

1- شکل‌گیری هسته اولیه تحصن رانندگان و کارگران شرکت واحد در درب توقفگاه شرق سامانه یک بی‌آرتی در اعتراض به نادیده گرفتن مصوبه مزد شورایعالی کار و اعمال ده درصد افزایش حقوق برای کارگران شرکت واحد


2- رانندگان و کارگران سامانه سه بی‌آرتی نیز تحصن مشابهی برگزار کرده‌اند.

شکل‌گیری هسته اولیه تحصن رانندگان و کارگران شرکت واحد در درب توقفگاه سامانه سه بی‌آرتی واقع در جنب اداره مرکزی شرکت واحد در اعتراض به نادیده گرفتن مصوبه مزد شورایعالی کار و اعمال ده درصد افزایش حقوق برای کارگران شرکت واحد

یک اتوبوس از کارگران تعمیرگاه زرند سامانه یک برای محلق شدن به این اعتراض در حرکت هستند.


3-رانندگان شاغل در پایانه آزادی در اعتراض به عدم رعایت مصوبه مزد شورایعالی کار و افزایش ده درصدی برای سال ۱۴۰۱ مسافر سوار نمی‌کنند و برای عدم برخورد پلیس اتوبوس‌ها را رها کرده و رفته‌اند.

4- دوشنبه ۲۶ اردیبهشت رانندگان و کارگران دست از کار کشیده و به سمت اداره مرکزی حرکت کرده‌اند.


5- تحصن و اعتصاب امروز دوشنبه ۲۶اردیبهشت رانندگان شرکت واحد خطوط بی آر تی هم اکنون مقابل درب سامانه ۳ اداره مرکزی شرکت واحد

6- دوشنبه ۲۶ اردیبهشت شکل‌گیری هسته اولیه تحصن رانندگان و کارگران در توقفگاه بخارایی سامانه چهار.


7- ۲۶ اردیبهشت رانندگان و کارگران سامانه پنج بی‌آرتی در حال حرکت بسمت اداره مرکزی شرکت واحد و پیوستن به تحصن.

8- ۲۶ اردیبهشت برگشت تعداد زیادی از رانندگان سامانه ۵ بی‌آرتی به داخل توقفگاه و حرکت بسمت اداره مرکزی برای پیوستن به تحصن.


9- دوشنبه ۲۶ اردیبهشت بازگشت تعداد زیادی از رانندگان سامانه چهار به توقفگاه برای پیوستن به تحصن.

10- دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، حضور پرشمار نیروی انتظامی در توقفگاه سامانه چهار شرکت واحد برای فشار بر رانندگان و کارگران و شکستن اعتصاب


سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه دخالت پلیس براس شکستن اعتصاب و دخالت در مطالبه گری کارگران را قویا محکوم می‌کند.

11- دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد تا این لحظه(ساعت ۱۹:۳۰) ادامه دارد.

کارگران بدرستی فریاد می‌زنند که حقوق مسلم خود را می‌خواهند و حاضر نیستند نماینده برای دیدار با شهردار به داخل ساختمان بفرستند و فریاد می‌زنند شهردار بیا اینجا اما تا این لحظه زاکانی به میان اعتصاب کنندگان نیامده است و به تعداد تحصن کنندگان مقابل اداره مرکزی شرکت واحد افزوده شده است.

12- دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، به دلیل اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد جابجایی مسافران با اتوبوس‌های نظامی انجام می‌شود.

13- زاکانی، شهردار تهران به میان اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد آمده است.


14- بازداشت چند تن از رانندگان و کارگران در پی حضور شهردار تهران در میان اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد

وحید فریدونی در میان بازداشت شدگان است.

15- امشب ۲۶ اردیبهشت، افرادی از سپاه در سامانه چهار در حال آموزش رانندگی هستند تا فردا بجای رانندگان شرکت واحد مسافران را جابجا کنند

به دلیل هراس مدیریت شهر تهران و نیروهای امنیتی از ادامه اعتصاب رانندگان و کارگران شرکت واحد در روز سه‌شنبه ۲۷ اردیبهست، افرادی از سپاه را به سامانه چهار بی‌آرتی واقع در نازی آباد آورده‌اند و در حال آموزش رانندگی به این افراد با اتوبوس‌های شرکت واحد هستند. و در حین آموزش چندین تصاذف روی داده است که برخی از عکس‌ها را مشاهده می‌کنید.

سندیکای کارگراو شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، عدم توجه مسئولان به خواسته‌های بحق کارگران شرکت واحد و تلاش مذبوحانه‌شان برای اخلال در اعتصاب کارگران را محکوم می‌کند. سندیکا نسبت به تداوم رانندگان و کارکران بازداشت شده در جریان اعتصاب هشدار می‌دهد و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط کارگران بازداشت شده می‌باشد.

گزارشات رسانه ای شده:

1- جابجایی شهروندان با اتوبوس‌های پلیس

در پی تجمع تعدادی از رانندگان اتوبوس‌های شرکت واحد و پیش آمدن مشکل برای بخشی از سیستم حمل و نقل شهری، نیروی انتظامی اتوبوس‌های خود را برای جابجایی شهروندان اعزام کرد.

یک منبع آگاه در فرماندهی انتظامی تهران بزرگ اظهار کرد: به دنبال اخلال در سرویس‌دهی خطوط بی‌آرتی، پلیس تعدادی اتوبوس را به منظور خدمت‌رسانی در نظر گرفته است.

وی گفت: درحال حاضر به خطوط بی‌آرتی که در سرویس‌دهی دچار ضعف شده بودند، اتوبوس‌هایی از سمت فرماندهی انتظامی فرستاده شده تا مردم دچار مشکل نشوند.

2- اعتراض کارکنان شرکت واحد تهران: شهردار بی لیاقت استعفا استعفا!

برخی اخبار در فضای مجازی حاکی از اعتراض و تجمع رانندگان و کارگران بازنشسته و شاغل شرکت واحد تهران است.

امروز دوشنبه ۲۶ اردیبهشت، رانندگان و کارگران شرکت واحد در درب توقفگاه سامانه سه بی‌آرتی واقع در جنب اداره مرکزی شرکت واحد در اعتراض به نادیده گرفتن مصوبه مزد شورایعالی کار و اعمال ده درصد افزایش حقوق برای کارگران شرکت واحد تحصن کرده اند.

مسافران اتوبوس های حمل و نقل عمومی در برخی از خطوط تندرو ۳، ۴ و ۵ پایتخت در ساعات اخیر سرگردان شده‌اند. اتوبوس‌ها با فاصله خیلی زیاد به ایستگاه‌ها وارد می‌شوند و در برخی خطوط ساعت‌ها است که اتوبوسی وارد ایستگاه‌ها نشده است.در اقدامی خلاف عرف مدیریت شهری، زاکانی حقوق کارگران شرکت واحد را براساس مصوبه دولت درباره کارمندان خود، تنها ۱۰ درصد افزایش داده است. رانندگان اتوبوس‌های واحد به این تصمیم شهرداری اعتراض داشته و به همین دلیل در برخی از خطوط دست از کار کشیده‌اند.پیش از این نیز اخباری مبنی بر اعتراض رانندگان اتوبوسرانی بخش خصوصی درخصوص جبران نشدن دستمزد خدمات شنیده شده بود.

طبق گزارش‌های رسیده از سطح شهر برخی شهروندان تهرانی درخطوط پرمسافر مانند راه آهن –پارک وی و خط تندروی چمران مدت هاست در انتظار آمدن اتوبوس هستند و در این ایستگاه‌ها شاهد ازدحام جمعیت هستیم.


3- اعتراض رانندگان بی‌آرتی به افزایش ده درصدیِ حقوق

جمعی از رانندگان اتوبوس‌های خطوط بی‌آرتی امروز (دوشنبه، ۲۶اردیبهشت ماه) در اعتراض به نادیده گرفتنِ مصوبه‌ی شورایعالی کار در افزایش ۵۷درصدیِ دستمزد اعتراض کردند.

این کارگران در واقع به بخشنامه‌ای سازمان استخدامیِ کشور معترض هستند. طبق این بخشنامه که در اردیبهشت ماه صادر شده است، مزد کارگرانِ نهادهای دولتی باید ده درصد افزایش یابد. این در حالیست که براساس قانون کار، افزایش مزد تمام کارگرانِ مشمول قانون کار باید تابع تصمیمات شورایعالی کار باشد.

شورایعالی کار حداقل دستمزد امسال را ۵۷ درصد و سایر سطوح را ۳۸ درصد افزایش داد.

*تجمع اعتراضی کارگران و کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون اهواز نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق مقابل ساختمان مرکزی مناطق نفتخیز جنوب

کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:کارگران و کارکنان قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون اهواز در اعتراض به وضعیت حقوقی خود مقابل ساختمان مرکزی مناطق نفتخیز جنوب تجمع اعتراضی برگزار کردند .

این تجمع در پی فراخوان قبلی و در اعتراض به اعلام معاون وزیر نفت مبنی بر افزایش حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت بر اساس افزایش سالانه کارکنان دولت انجام شد.

در حالیکه در اکثر آیتم ها حقوق کارکنان مدت موقت بر اساس قانون کار محاسبه می شود اما در موضوع افزایش سالیانه، افزایش حقوق کارکنان دولت را ملاک افزایش سالیانه قرار داده است.

این کارگران روز شنبه بیست و چهارم اردیبهشت نیز در بعضی از شهرهای نفتی از جمله اهواز، گچساران و خارگ دست به تجمع زده و خواستار اعمال افزایش حقوق در سال ۱۴۰۱ بر اساس مصوبه شورای عالی کار شدند.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی همزمان کارگران قراردادموقت صنعت نفت نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

روز شنبه 24 اردیبهشت، کارگران قراردادموقت صنعت نفت برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق دست به تجمع همزمان در چند شهر نفتی زدند.

تصاویر:


*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

اعتراضات ما مردم علیه سونامی گرانی بر حق است

سونامی و موج عظیم گرانی های کمرشکن، درد مشترک همه ما کارگران، معلمان ، بازنشستگان و همه بخش های مردمی است.

دستمزدهای چندین بار زیر خط فقر زندگی بخش عظیمی از ما کارگران و ما مردم را به نابودی کشانده است.

در یک چنین شرایطی می بینیم که همکاران قرارداد موقت و قرارداد معین ما در نفت و کارگران شاغل در دستگاههای دولتی که قاعدتا باید مشمول قانون کار باشند، افزایش ۵۷ درصدی دستمزد مصوب شورای عالی کار که خود چند بار زیر خط فقر است، شامل حالشان نمی شود و گفته شده مزد آنها فقط ده درصد افزایش خواهد داشت.

از سوی دیگر همین مشکلات دامنگیر بازنشستگان هم هست. اجرای طرح همسان سازی و متناسب سازی با هزار دست انداز روبرو شده و انسانهایی که سالها کار کرده و الان باید در آسایش زندگی بگذرانند امروز نگران بدست آوردن لقمه نانی هستند.

معلمان نیز با همین مشکلات دست و پنجه نرم میکنند. اجرای طرح رتبه بندی به طرح سرهم بندی شده و سردواندن معلمان تبدیل شده است و این لیست بسیار است.

همه ما به دستمزدهای زیر خط فقر اعتراض داریم، به ویژه اکنون با چندین برابر شدن قیمت ها حتی تهیه نان خالی هم برای ما کارگران و ما مردم با مشکل روبروست.

محرومیت از اولیه ترین بیمه های اجتماعی چون درمان رایگان و تحصیل رایگان و تسهیلات لازم برای داشتن مسکن نیز وضع را بشدت بحرانی کرده است.

در این شرایط است که مردم شهر به شهر به خیابان آمده و فریاد اعتراضشان به گرانی ها و سونامی گرانی بلند است.

این فریاد همه ما مردم به بساط مافیایی سیستم حاکم است.

اعتراضات مردم در کف خیابان، اعتراضات معلمان و بازنشستگان و بخش های مختلف معترض جامعه، اعتراض ما کارگران پروژه ای و پیمانی نفت نیز هست و بنابراین از این اعتراضات قاطعانه حمایت و پشتیبانی میکنیم و همصدا با مردم معترض و با فریاد معیشت، منزلت، حق مسلم ماست، پیگیر مطالباتمان هستیم.

از همین رو ما همانطور که قبلا نیز اعلام کرده ایم خواستهای معلمان خواستهای همه ما کارگران و ما مردم است و قاطعانه از اعتراضات آنها پشتیبانی میکنیم و اعتراض شدید خود را به تشدید فشارهای امنیتی بر روی معلمان عزیز و دستگیریها و ادامه بازداشت معلمان دربند اعلام میکنیم و بشدت نگران وضع معلم گرامی اسماعیل عبدی هستیم. باید اسماعیل عبدی، تمامی معلمان و کارگران عزیز زندانی و همه زندانیان سیاسی فورا و بدون وقفه و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شوند.

ما به عنوان مطالباتی فوری بار دیگر تاکید میکنیم که باید دستمزدهایمان بی هیچ بهانه ای مطابق با ارقام درخواستی اعلام شده مان افزایش یابد و مزد هیچ کارگری و هیچ فردی نباید کمتر از ۱۶ میلیون باشد. ۲۰ روز کار و ده روز استراحت حق مسلم ماست .

مابرده نیستیم؛ دست پیمانکاران از سر ما و از سفره ما کارگران نفت باید کوتاه شود و قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی و مناطق آزاد تجاری لغو شوند.

ما کارگران پیمانی نفت همراه با مردم معترض به گرانی ها اعلام میکنیم که هزینه گرانی ها را دولت باید بپردازد. تحمل این وضعیت غیر ممکن است و جز اعتراض و مبارزه راهی در مقابل ما کارگران و ما مردم باقی نمانده است.

این بربریت و بردگی باید پایان پیدا کند.

همین الان و فوری باید به کالاهای اساسی مورد نیاز ما مردم سوبسید پرداخت شود تا بتوانیم نفس بکشیم.

بیمه درمانی و تحصیل رایگان و داشتن مسکن حق همه ما مردم است و باید فورا اجرایی شود.

در عین حال ما این سرکوبگری ها را بر نمی تابیم و باید به امنیتی کردن مبارزات پایان داده شود.

حق تشکل، حق اعتراض و تجمع حقوق پایه ای ماست.

در آخر خطابمان به همه کارگران، معلمان و بخش های مختلف هم طبقه ای خودمان و مردمی که از فقر و گرسنگی به امان آمده است اینست که بیایید تا بر محور مشترک این مطالبات همراه یکدیگر شویم و از مبارزات یکدیگر حمایت و پشتیبانی کنیم. به بازنشسته عزیز اطمینان دهیم که در یکشنبه های اعتراضی همراهش هستیم و همه با هم یکصدا اعلام کنیم :

" فقط کف خیابون بدست میاد حقمون "

" معیشت، منزلت حق مسلم ماست "

*مجموعه ای درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر وهمبستگی میان حق طلبان بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

1- رسول کارگر آزاد شد

مژده ای دل که مسیحا نفسی می آید.

آقای رسول کارگر عضو هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان فارس با مرخصی پایان حبس به آغوش خانواده بازگشت

ضمن تبریک آزادی به این معلم فرهیخته و آزاد اندیش و خانواده گرامی ایشان و همه معلمان ایران زمین، منتظر آزادی دیگر معلمان دربند هستیم.

2- اصغرحاجب آزاد شد

اصغرحاجب عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان بوشهر که در تجمع ۱۱ اردیبهشت بازداشت شده بود با وثیقه ۲۰۰ میلیون تومانی لحظاتی پیش آزاد شد.

شورای هماهنگی با استقبال از آزادی معلمان در بند همچنان چشم انتظار آزادی همه معلمان بازداشتی در تجمعات اخیر است.

3- دیدار جمعی از دوستان و فعالان صنفی با علی اکبر باغانی ( عضو پیشکسوت هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران _تهران)

به امید آزادی همه ی معلمان زندانی

دوشنبه ؛ ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

4- دیدار جمعی از کنشگران صنفی با مسعود فرهیخته یک روز پس از آزادی

به امید آزادی همه ی معلمان زندانی

دوشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

*محمود صالحی: افشین رشیدی آزاد شد

افشین رشیدی یکی از دستگیرشدگان بانه ، امروز دوشنبه ساعت ۳ بعدازظر بعد از سپری کردن ۲۱ روز بازداشت با قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شد .

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید