اخباروگزارش های کارگری 26 - 27 بهمن ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 - اعتصاب کارگران مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران در اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت نشدن سهم 4 درصد بازنشستگی و عدم پرداخت بموقع حقوق ومسدود کردن راه تردد باتجمع مقابل درب اصلی - اعتصاب وتجمع کارگران کارگران معدن کروم عاشورا اُرزوئیه در اعتراض به سطح نازل حقوق از جمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وشرایط سخت کاری - اعتصاب رانندگان سرویس های رفت و آمد دانش آموزان استثنایی تهران در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق

دومین تجمع جمعی از خانواده های دانش آموزان استثنایی تهران برای حمایت از رانندگان سرویس های رفت و آمد واعتراض به تعطیلی سرویس هامقابل شورای شهر تهران
- دیدار جمعی از معلمان، بازنشستگان و فعالین کارگری با خانواده رضا شهابی
- عدم پرداخت 5 ماه حقوق معلمان خرید خدمات استان سیستان و بلوچستان
- گزارش تجمع و اعتراض خوابگاه دانشگاه چمران
- اخراج دانشجویان علوم پزشکی ادامه دارد
- حکم انضباطی منع موقت از تحصیل در پاسخ به اعتراض دانشجویان
- تعلیق دو دانشجوی دیگر در دانشگاه تهران
- امجد ساعدی به قید وثیقه از زندان مریوان آزاد شد
*******
*اعتصاب کارگران مجتمع کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران در اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت نشدن سهم 4 درصد بازنشستگی و عدم پرداخت بموقع حقوق ومسدود کردن راه تردد باتجمع مقابل درب اصلی
روز چهارشنبه 26 بهمن، کارگران شرکت کشتی‌سازی و صنایع فراساحل ایران(ایزوایکو) اعتراض به سطح پایین حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل، پرداخت نشدن سهم 4 درصد بازنشستگی و عدم پرداخت بموقع حقوق دست از کارکشیدند وبا تجمع مقابل درب اصلی این مجتمع واقع در ، 37 کیلومتری غرب بندر عباس،راه تردد را مسدود کردند.

مسئول روابط‌عمومی کشتی‌سازی و صنایع فراساحل به خبرنگاریک رسانه محلی کفت: صبح چهارشنبه ۲۶ بهمن ماه جاری عده ای معترض درب را برای ورود پرسنل بستند که این امر باعث تجمع شد. وی افزود:« آنها به دلیل نبود طرح طبقه بندی مشاغل، عدم پرداخت حقوق پرسنل و پیمانکار و همچنین عدم پرداخت 4 درصد بازنشسته ها معترض بودند.
به گفته ی این مقام مسئول، طرح طبقه‌بندی مشاغل مهم‌ترین خواسته‌ی کارگران طی سالهای گذشته بوده است و این طرح در مجتمع فراساحل در شهریورماه با دو مشاور در دستور کار قرار گرفت ، این طرح پس از طی فرایند قانونی، به زودی ابلاغ و اجرا می شود.
*اعتصاب وتجمع کارگران کارگران معدن کروم عاشورا اُرزوئیه در اعتراض به سطح نازل حقوق از جمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وشرایط سخت کاری
کارگران معدن کروم عاشورا منطقه آبدشت صوغان شهرستان اُرزوئیه برای اعتراض به سطح نازل حقوق از جمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل وشرایط سخت کاری دست از کارکشیدند ودراین واحد معدنی دراستان کرمان تجمع کردند.
روز چهارشنبه 26 بهمن،کارگران معترض معدن عاشورا به خبرنگار رسانه گفتند:حدود 200 نفرند ودر عمق 700 متری کارمی کنند وعلیرغم کاری سخت دستمزد اندکی می‌گیرند وبه همین دلیل تجمع و اعتراضی انجام دادند.
آنها افزودند:ازعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل نیز بسیار گله‌مندند و به کرار به مقامات و مسئولین اطلاع داده اند.
رئیس اداره کار ارزوئیه دراین باره گفت: این حق کارگران است. ما در حال پبگیری کار آن‌ها هستیم ودر مرحله امضا و در نهایت اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستیم.
*اعتصاب رانندگان سرویس های رفت و آمد دانش آموزان استثنایی تهران در اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق
دومین تجمع جمعی از خانواده های دانش آموزان استثنایی تهران برای حمایت از رانندگان سرویس های رفت و آمد واعتراض به تعطیلی سرویس هامقابل شورای شهر تهران
روز سه شنبه 25 بهمن برای دومین بار طی 2 هفته اخیر، جمعی از خانواده های دانش آموزان استثنایی تهران برای حمایت ازرانندگان سرویس های رفت و آمد واعتراض به تعطیلی سرویس ها دست به تجمع مقابل شورای شهر تهران زدند.
تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: حدود 2 هفته است که سرویس مدارس استثنائی دیگر دنبال فرزندان‌شان نمی‌آیند، شهرداری بودجه پیش‌بینی‌شده را به شرکت‌های سرویس مدرسه نمی‌دهد و آن‌ها هم دست از کار کشیده‌اند.
یکی از مادر‌های معترض نیز گفت: هزینه درمانی این کودکان آن‌قدر بالاست که توان پرداخت روزانه هزینه اسنپ را ندارند. با مترو و اتوبوس‌های معمولی هم نمی‌توان این کودکان را جابه‌جا کرد.
بدنبال این اعتصاب وتجمع رئیس سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: با اشاره به عدم پرداخت چند ماه حقوق رانندگان سرویس،افزود:حق و حقوق رانندگان سرویس مدارس بزودی پرداخت می‌شود.
*دیدار جمعی از معلمان، بازنشستگان و فعالین کارگری با خانواده رضا شهابی
جمعی از فعالین صنفی چهارشنبه ۲۶ بهمن از خانواده رضا شهابی دیدار کردند. در این دیدار خانم ربابه رضایی همسر ایشان درباره آخرین وضعیت پرونده آقای شهابی، وضعیت سلامتی و پرونده پزشکی ایشان توضیحاتی ارائه دادند.
همچنین در ادامه این دیدار وضعیت دیگر اعضای زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد، داود رضوی و حسن سعیدی و همچنین معلمان زندانی، جعفر ابراهیمی، رسول بداقی و کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم رسمی سندیکا، نیز صحبت و با توجه به آزادیهای روزهای اخیر خواستار آزادی همه فعالین زندانی شدند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط تمامی زندانیان سیاسی، کارگران، معلمان، دانشجویان، فعالین زنان، فعالین جنبشهای رفع ستم و تبعیض ملی، جنسیتی، مذهبی ... و کلیه بازداشت شدگان اعتراضات جنبش سراسری زن، زندگی، آزادی در کشور می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۲۶ بهمن ۱۴۰۱
*عدم پرداخت 5 ماه حقوق معلمان خرید خدمات استان سیستان و بلوچستان
5 ماه حقوق معلمان خرید خدمات استان سیستان و بلوچستان پرداخت نشده است.
روز چهارشنبه 26 بهمن،یکی از این معلمان خرید خدمات به خبرنگاریک رسانه محلی گفت : سال هاست که با کمترین حقوق و بیمه در دورافتاده ترین مناطق مرزی و امنیتی مشغول به خدمت هستیم اما هیچ توجهی نمی شود.
این معلم افزود: پنج ماه است که حقوق و مزایای ما پرداخت نشده و ما پرسنل قدیم و جدید از نظر معیشت در وضعیت نابسامانی بسر میبریم.
*گزارش تجمع و اعتراض خوابگاه دانشگاه چمران
با افت شدید کیفیت غذا به خصوص در هفته‌های اخیر، ۲۳ بهمن در خوابگاه پسران علم الهدی و در پی سرو شام و ماکارونی بی‌کیفیت که غیر قابل خوردن بود؛ دانشجویات از گرفتن غذا خودداری کردند و بیش از صد نفر از حدود ساعت ۶عصر تا۱۱ شب خواستار پاسخگویی و رسیدگی مسئولین شدند و اقدام به تجمع در محوطه خوابگاه نمودند. خواسته‌ی دانشجویان تنها به امور تغذیه خلاصه نمی‌شد. موارد اعتراضی را به اختصار شرح می‌دهیم.
▪کیفیت و کمیت بد کلیه غذاها، کیفیت بد مواد اولیه و برندها، دورچین غذا، مقدار صبحانه، نبود ناظر و در صورت حضور، عدم پاسخگویی آن‌ها، محدودیت کد فراموشی و... که با وجود اعتراضات متعدد، دانشجویان شاهد بهبود کوتاه مدت شرایط و دوباره ادامه روند قبل بوده اند.
▪فقدان شورای صنفی و کارشکنی برای شکل‌گیری آن. در واقع حدود ۷ سال است (بجز یکسال) که دانشگاه چمران، بزرگترین دانشگاه جنوب غرب کشور، شورای صنفی ندارد!
▪عدم وجود پارکینگ برای دانشجویان خوابگاهی: توجه به امنیت پایین شهر اهواز و سرقت های متعدد از خودروهای دانشجویان، نیاز به آن ضروری است.
▪ کندی رسیدگی یا عدم رسیدگی به مشکلات تاسیساتی خوابگاه‌ها.
ویسی، مدیرکل امور دانشجویی، پس از پافشاری و مقاومت دانشجویان بر احقاق حقوق خود حدود ساعت ۸ حاضر شدند و شکایات دانشجوها را شنیدند و قول پیگیری و بررسی موضوع و جلسه‌ای با حضور تعدادی از دانشجویان در روزهای آتی را دادند. اما دانشجویان مخالفت کردند و خواستار حضور و پاسخگویی مسئول تغذیه شدند که ایشان تلفن خود را جواب ندادند و سپس خواستار حضور معاون دانشجویی و رئیس دانشگاه برای پاسخگویی شدند. با اعتراض دانشجویان بعد از ساعتی معاونت دانشجویی وارد خوابگاه شد، در این میان تلاش دانشجویان بسیجی برای ختم قائله هم جالب توجه بود. دانشجویان موارد متعدد مشکلات خود را مطرح نمودند. سرانجام معاونت دانشجویی بابت مشکل تغذیه چهار نفر نماینده از بین دانشجوها انتخاب کردند و همچنین برای دیگر مشکلات و درخواست‌ها قول پاسخگویی و پیگیری دادند.
*اخراج دانشجویان علوم پزشکی ادامه دارد
فاطمه محزون دانشجوی هوشبری دانشگاه علوم پزشکی بجنورد توسط شورای انضباطی مرکزی وزارت بهداشت به اخراج و ۵ سال محرومیت از تحصیل در کلیه‌ی دانشگاه‌های کشور محکوم شد.
گفتنی است حکم اخراج این دانشجو در شورای تجدید نظر به ۱۸ ماه تعلیق تغییر پیدا کرد اما در شورای مرکز این حکم به اخراج و ۵ سال محرومیت از تحصیل تبدیل شد.
*حکم انضباطی منع موقت از تحصیل در پاسخ به اعتراض دانشجویان
معصومه مومنی دانشجوی مقطع کارشناسی آهنگسازی دانشگاه هنر در شورای بدوی کمیته انضباطی به منع موقت از تحصیل به مدت یک نیمسال با احتساب سنوات محکوم شد.
پس از برگزاری جلسه دفاعیه و تجدیدنظر بدون حضور دانشجو، حکم تجدید نظر در پایان نیمسال اول و در واقع پس از اجرای حکم به وی ابلاغ و قرار بر این شد تا حکم صادره از نیمسال دوم اجرا شود.
*تعلیق دو دانشجوی دیگر در دانشگاه تهران
دو تن از دانشجویان دانشکده‌ی زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران هر کدام به منع موقت از تحصیل به مدت یک نیم‌سال با احتساب در سنوات محکوم شدند. گفتنی است هر دو حکم، حکم شورای بدوی است اما در یکی از حکم‌ها واژه‌ی قطعی بکار رفته است. به این معنی که احتمالا امکان تجدید نظر در حکم وجود ندارد.
*امجد ساعدی به قید وثیقه از زندان مریوان آزاد شد
امروز چهارشنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۱، امجد ساعدی از فعالین اجتماعی شهر مریوان پس از چهل روز بازداشت موقتاً و به قید وثیقه از زندان مریوان آزاد شد.
امجد ساعدی روز ۱۷ دیماه توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شده بود.
اتحادیه آزاد کارگران ایران آزادی امجد ساعدی را به وی، خانواده و دوستانش تبریک گفته و خواستار آزادی فوری و بیقید و شرط تمامی زندانیان سیاسی و بازداشت شدگان اعتراضات اخیر است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 27 بهمن ماه 1401
- وحشت دیکتاتوری اسلامی از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد جان باختگان اعتراضات سراسری:
حضورگسترده نیروهای سرکوب دستکاه رهبری ودولت برای ممانعت از مراسم گرامیداشت خاطره محمد مهدی کرمی و محمد حسینی بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریشان در آرامستان بهشت علی اشتهارد در استان البرز
- گرامیداشت خاطره محمد مهدی کرمی و محمد حسینی با جنگ وگریز خیابانی سراسری وسردادن شعارهای اعتراضی در شهرهای زیر:
- اراک
- اصفهان
- اهواز
- ایذه
- بروجرد
- تهران(اکباتان،میدان انقلاب، بلوار فرودس،چهارراه سرسبز،تهرانپارس،ستارخان، شهرک نفت ،صادقیه، میدان هفت‌حوض نارمک،نازی آباد)
- جوانرود
- رشت
- رویدر(استان هرمزگان)
- سرابله(استان ایلام)
- سنندج
- قزوین
- کرج(گوهر دشت وگلشهر)
- کرمانشاه
- مشهد
- نجف آباد
- دیدار جمعی از کارگران، معلمان و فعالین کارگری با محمد حبیبی
- نامه اسماعیل گرامی پس از آزادی اززندان
- بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی در اعتراض به ۶۰ روز بازداشت و بلاتکلیفی ارژنگ مرتضوی دانشجوی ورودی ۱۴۰۱ علوم کامپیوتر این دانشگاه
- نامه‌ی سرگشاده‌ی ۱۲۰ تن از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشکده‌ی علوم نظری و مطالعات عالی دانشگاه هنر در اعتراض به احکام تعلیق اساتید؛ خطاب به ریاست دانشگاه
- آخرین خبر ازتوماج صالحی بنقل ازوکیلش
- معلم مازندرانی به دلیل پخش موسیقی در کلاس اخراج شد
- بازداشت همکار فرهنگی مسعود وفایی، از سنندج
- احضار و ارعاب دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس توسط وزارت اطلاعات
- آزادی موقت کبری هوتی به قید وثیقه
- کانون نویسندگان ایران:
ر ضا خندان مهابادی، نویسنده و منتقد ادبی و عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران که از مهرماه سال ۱۳۹۹ در زندان اوین محبوس بود و در مهر‌ماه ۱۴۰۱ به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت، امشب ۲۶ بهمن از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد
- جان باختن یک کارگر ساختمانی در مشهد براثرافتادن گچ های پیش ساخته روسرش و سقوط ازبالابر
- جان باختن یک کارگر تعمیرگاه خمینی‌شهر براثر ریزش دیوار گلی بدنبال بارندگی
*******
*وحشت دیکتاتوری اسلامی از برگزاری مراسم گرامیداشت یاد جان باختگان اعتراضات سراسری:
حضورگسترده نیروهای سرکوب دستکاه رهبری ودولت برای ممانعت از مراسم گرامیداشت خاطره محمد مهدی کرمی و محمد حسینی بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریشان در آرامستان بهشت علی اشتهارد در استان البرز
*گرامیداشت خاطره محمد مهدی کرمی و محمد حسینی با جنگ وگریز خیابانی وسردادن شعارهای اعتراضی در شهرهای زیر:
- اراک
- اصفهان
- اهواز
- ایذه
- بروجرد
- تهران(اکباتان،میدان انقلاب، بلوار فرودس،چهارراه سرسبز،تهرانپارس،ستارخان، شهرک نفت ،صادقیه، میدان هفت‌حوض نارمک،نازی آباد)
- جوانرود
- رشت
- رویدر(استان هرمزگان)
- سرابله(استان ایلام)
- سنندج
- قزوین
- کرج(گوهر دشت وگلشهر)
- کرمانشاه
- مشهد
- نجف آباد
شعارها:
« سلام به سربداران، مهدی، کیان و یاران»
«کرد بلوچ آذری آزادی برابری»
«آزادی آزادی آزادی»
«جمهوری اسلامی نمی‌خوایم نمی‌خوایم»
«فقر فساد گرونی، می‌ریم تا سرنگونی»
«امسال سال خونه سیدعلی سرنگونه»
«خامنه‌ای قاتله»
« مرگ بر دیکتاتور»
« مرگ بر خامنه‌ای»
«عمامه رهبری، وقتشه که بپری»
«خامنه‌ای قاتله، ولایتش باطله»
«این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت»
«تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود»
« هیز تویی هرزه تویی زن آزاده منم»
« آهای آهای نشسته‌ها نیکای بعدی از شماست»
«مردم چرا نشستید ایران شده فلسطین»
«ما تماشاگر نمیخواهیم به ما ملحق شوید»
«برادر شهیدم خونتو پس می‌گیرم»
«قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان»
«قسم به سربداران ایستاده‌ایم تا پایان»
*دیدار جمعی از کارگران، معلمان و فعالین کارگری با محمد حبیبی

*نامه اسماعیل گرامی پس از آزادی اززندان
با سلام به دوستان،همکاران،بازنشستگان،ازکارافتادگان ومستمری بگیران عزیز
سالهاست که برای گرفتن حق وحقوق قانونی خود ودیگر بازنشستگان تلاش می کنم.درپی این روند درفروردین ۱۴۰۰ توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در منزل خود بازداشت شدم.درتمام مدت بازجویی نه از منافع خود بلکه از حق وحقوق پایمال شده ی تمامی بازنشستگان دفاع کردم ، اما درنهایت به چهار سال زندان محکوم شدم.
دراین سال ها با تغییر شرایط حاکم برجامعه ، اعتراضات مردمی افزایش یافته ودر پی آن شاهد افزایش بازداشت های بیشتری هستیم که همچنان بر تعداد زندانیان افزوده شده ومی شود.
در ۴۴ سال گذشته حاکمیت نه تنها نتوانسته زمینه های مفاسد اجتماعی(اعتیاد ، دزدی ، جنایت و..) را ازبین ببرد بلکه با پیشبرد سیاستهای خود موجب افزایش قربانیان این مفاسد اجتماعی شده وتنها راه حل مبارزه با این معضل اجتماعی را دستگیری وزندانی کردن این قربانیان دانسته و میداند.درزندان ها به تعداد تخت های سه طبقه درسلول ها افزوده شده وحتی درسلول ها تعدادی از زندانیان کف خواب ویا دربعضی زندان ها در راهروهای سالن ها می خوابند.درزندان ها تیپ های جدید(هرتیپ شامل چندین سالن است) می سازند وسالن های متروکه رابازسازی می کنند.
کنترل ونگهداری این حجم زیاد زندانی(حتی با استفاده از قرص های آرام بخش وخواب آورهای قوی وشربت متادون ...) معضلی برای حکومت شده است.
زندانیان گاه با اعتصاب غذا وگاهی با مبارزات جمعی وسرپیچی از مقررات داخلی زندان ! عرصه را بر زندانبانان تنگ کرده ومی کنند.با توجه به پایین بودن امکانات وتغذیه از نظر کمی وکیفی ! زندانی مجبور است بخش زیادی از هزینه امکانات وتغذیه را خود تامین کند ولی با این وجود هزینه نگهداری و تامین امکانات اولیه زندانیان معضلی برای حاکمیت شده است.
اگر از این فشارهای سخت افزاری بگذریم ، حاکمیت از نظر نرم افزاری بیشتر تحت فشار است.
حاکمیت خوب می داند که باعدم پاسخگویی به خواسته های اقتصادی ، اجتماعی وسیاسی جامعه ! درآینده نه چندان دور شاهد اعتراضات گسترده با شدتی به مراتب بیشتر از جنبش "مهسا امینی" خواهد بود و از آنجا که راه حل را در سرکوب ، بازداشت وزندانی کردن معترضین می داند ، پس باید فکری به حال زندان ها بکند. علاوه براینها "دستگیری وزندان" امروزه به مقولاتی تبدیل شده که تقریبا بیشتر مردم را درگیر کرده چرا که درهر خانواده وفامیلی حتما فردی دستگیر ویا در زندان می باشد و مردم از کنار چنین بی عدالتی ها وراه حل های قرون وسطایی نمی توانند به آسانی بگذرند.از طرف دیگر نباید فشارهای نهاد های بین المللی را از نظر دور داشت که همواره به مانند شمشیر داموکلس بالای سر حکومت قرار گرفته است.
این فشار های سخت افزاری ونرم افزاری، حاکمیت را بر آن داشته است که بسیاری از زندانیان را آزاد نماید از جمله بنده که پس از گذشت ۲ سال از محکومیت ۴ ساله آزاد شدم!!
از تک تک دوستان که در این مدت دوسال جویای حال بنده وهمسرم بودید وحتی درتجمعات خود خواهان آزادی من شده اید ، کمال تشکر را دارم. آرزو میکنم هم چون گذشته بتوانیم درکنار یکدیگر از حق وحقوق قانونی ومغفول مانده خود دفاع ودرجهت بدست آوردن آنها تلاش کنیم.
با احترام اسماعیل گرامی- بهمن ۱۴۰۱
*بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه خوارزمی در اعتراض به ۶۰ روز بازداشت و بلاتکلیفی ارژنگ مرتضوی دانشجوی ورودی ۱۴۰۱ علوم کامپیوتر این دانشگاه
آمدیم بنویسیم با گذشت دو ماه از بازداشت ارژنگ، حتی خبری از برگزاری دادگاه و تعیین قرار وثیقه و درنهایت آزادی‌اش نیست؛ اما دیدیم از این رقم دو ماه و شصت روز به‌سهولت گذشتن روا نیست و استفاده از واژه "بازداشت" هم درحق اتفاقی که افتاده خوش‌انصافی‌ست و واژه "ربایش" مناسب‌تر است.
وقتی که این بیانیه را می‌نویسیم، دقیقا ۶۰ شبانه‌روز است که دوست و هم‌دانشگاهی‌ جدیدالورودمان، شب‌ها به جای خانه در زندان می‌خوابد، و روزها به جای دانشگاه زیر شکنجه و بازجویی و در اعتصاب غذاست.
دو ماه پیش، غروب ۲۶ آذر ماه که خبر رسید حراست دانشگاه ارژنگ تعلیق شده را با بهانه باز پس دادن کارت دانشجویی و رفع ممنوع‌الورودی به دانشگاه کشانده و جلوی درب دانشگاه نیروهای امنیتی او را ربوده‌اند، بلافاصله بعد از آن خبر تعطیلی دانشگاه به علت آلودگی هوا تا آخر هفته منتشر شد.
هفته بعد از آن، سوم دی، مصادف با صدمین روز انقلاب‌مان، که برای ارژنگ مقابل دانشکده ادبیات دور هم جمع شدیم، به علت بارش برف و همینطور تهدیدها و سرکوب‌ چند تن از همراهانمان توسط حراستی‌ها در روزهای اخیر، خیلی زود تجمع‌مان پراکنده شد و دست از پا درازتر برگشتیم سر کار و درس‌مان.
اما همان روزها خطاب به سرپرست دانشگاه‌مان نامه‌ای زدیم و او را مسئول این اتفاق خواندیم. که همانطور که حدس می‌زدیم کوچکترین اهمیتی برای‌شان نداشت.
پدر ارژنگ زندانی سیاسی و دایی او از شهدای ۸ سال جنگ ایران و عراق است.
پس از بازداشت یا همان ربایش ارژنگ، برادرش از خود ویدئو منتشر کرد و گفت هر اتفاقی برای برادرم بیفتد، مسئولش جمهوری اسلامی‌ست. مادر و خاله‌هایش گفتند ما خانواده شهدا مخالف جمهوری اسلامی و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی ازجمله ارژنگ هستیم.
یک ماه پیش که در سی‌امین روز بازداشت ارژنگ که درگیر امتحانات پایان‌ترم بودیم، خبر رسید ارژنگ در اعتراض به اعدام‌ها، دست به اعتصاب غذا زده‌است.
الان که دوباره دست به قلم برده‌ایم، مدت‌هاست که هیچ خبری از او نداریم، نه تعیین وقت دادگاهی نه حتی احتمالی مبنی‌ بر آزادی این جوان ۱۸-۱۹ ساله حال با قید وثیقه یا بی قید و شرط.
هنوز خاطرمان هست که در محوطه دانشگاه فریاد می‌زدیم قسم به خون یاران ایستاده‌ایم تا پایان و وقت عزا نیست که هنگامه خشم است.
وقت سوگواری نه! که وقت سازماندهی‌ست.
جرم ارژنگ هیچ نیست به جز صداقت و شجاعت.
ما برای آزادی ارژنگ ایستاده‌ایم تا پایان.
*نامه‌ی سرگشاده‌ی ۱۲۰ تن از دانشجویان و دانش‌آموختگان دانشکده‌ی علوم نظری و مطالعات عالی دانشگاه هنر در اعتراض به احکام تعلیق اساتید؛ خطاب به ریاست دانشگاه

*آخرین خبر ازتوماج صالحی بنقل ازوکیلش
امیر رئیسیان: وقت رسیدگی دادگاه هنوز تعیین نشده، پرونده کاملا خوانده شده و آماده برگزاری دادگاه هستیم. در این مدت، توماج ملاقات هفتگی با پدرش داشته و نیز دو ملاقات کوتاه با وکیل. امروز اما ملاقات مفصلی با ایشان داشتم.
*معلم مازندرانی به دلیل پخش موسیقی در کلاس اخراج شد
در پی انتشار ویدیویی از دانش‌آموزان خردسال در یک مدرسه غیرانتفاعی در قائمشهر مازندان که یک ترانه پاپ مازندرانی را هم‌خوانی می‌کنند، مدیر کل آموزش و پرورش استان از اخراج معلم این مدرسه به دلیل پخش «موسیقی مبتذل» در کلاس درس خبر داد.
*بازداشت همکار فرهنگی مسعود وفایی، از سنندج
بنا بە اخبار ارسالی بە شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، مسعود وفایی، دبیر بازنشستە فیزیک روز چهارشنبه ٢٦ بهمن ماه، توسط نیروهای اطلاعات دستگیر شدە، و علت دستگیری مشخص نیست.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم‌کردن سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مردمی، بازداشت و قتل دانش‌آموزان و فرهنگیان، خواستار آزادی بدون قید شرط و سریع آقای وفایی و سایر دانش‌آموران و معلمان زندانی است.
*احضار و ارعاب دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس توسط وزارت اطلاعات
«دستی که تو را کُشته
زخم‌ هایت را
چگونه شفا خواهد داد؟»
احضار تلفنی دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به دفتر پیگیری وزارت اطلاعات امری معمول در روزهای اخیر شده است. پیش از این، کمیته انضباطی و حراست دانشگاه نزدیک به بیش از ۱۰۰ پروندۀ انضباطی (طبق برخی شنیده‌ها بیش از ۲۰۰ پرونده) با اتهامات واهی و بی‌اساس برای دانشجویان ساختند، آن‌ها را احضار کردند، کارت دانشجویی و دسترسی به سامانۀ گلستان برخی دانشجویان را مسدود کردند، در فرایندی غیرقانونی و بدون داشتن وکیل یا برگزاری جلسه‌ی رسیدگی به اتهامات و دفاعیات دانشجویان را مجبور به امضای تعهدنامه‌ای مبنی‌ بر پذیرش ضمنی اتهامات و همچنین منع حضور در اعتراضات آتی کردند.
مدیریت دانشگاه تربیت مدرس پیش از آن نیز اطلاعات خصوصی ثبت‌شد‌ه‌ی دانشجویان را از قبیل شماره تلفن، آدرس و اسم پدر در یک کانال امنیتی و مضحک به اسم «گاندو» به همراه سناریوپردازی‌های تخیلی علیه دانشجویان و به قصد ارعاب آن‌ها منتشر کرده بود.
سیاست ترس، تهدید، تماس با خانواده و ایجاد فشار روانی سیاستی است که فرهاد دانشجو، بسیح کارکنان و دیگر ریزه‌خواران دانشگاه تربیت مدرس در پیش گرفته‌اند. اما گویا فرهاد دانشجو، رئیس دانشگاه تربیت مدرس، از ترس و برای محکم‌کاری کار را به نهاد امنیتی‌تر یعنی وزارت اطلاعات سپرده است. دانشجویان را به دفاتر پیگیری وزارت اطلاعات احضار می‌کنند، آن‌ها را تهدید به بازداشت و اخراج کرده و از آن‌ها اعترافاتی اجباری می‌گیرند، پس از چند ساعت خط‌ونشان کشیدن برای دانشجویان، خانواده‌هایشان و آینده‌ی علمی و کاری‌شان در فرایندی تکراری تعهد‌نامه‌ای را به امضای دانشجویان می‌رسانند و با مِنتی فراوان از آن با عنوان «عفو» یاد می‌کنند.
تعهد‌نامه‌ای آمرانه و اجباری به منظور رسیدن به عفوی که عفودهند‌ۀ آن‌ خود مجرم است. دستی که به خون آلوده است، چگونه می‌تواند کسی را عفو کند؟
*آزادی موقت کبری هوتی به قید وثیقه
کبری هوتی اهل روستای خمیری واقع در شهرستان کسرکند و دانش‌آموخته‌ی دانشگاه صنعت و معدن خاش که در تاریخ ۱۹ بهمن با یورش نیر‌وهای امنیتی در محل سکونتش در ایرانشهر بازداشت شده بود، ۲۷ بهمن به قید وثیقه آزاد شد.
*کانون نویسندگان ایران:
ر ضا خندان مهابادی، نویسنده و منتقد ادبی و عضو پیشین هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران که از مهرماه سال ۱۳۹۹ در زندان اوین محبوس بود و در مهر‌ماه ۱۴۰۱ به زندان رجایی شهر کرج انتقال یافت، امشب ۲۶ بهمن از زندان رجایی شهر کرج آزاد شد.
اما، همچنان علی اسدالهی شاعر و منشی کانون نویسندگان ایران و کیوان مهتدی نویسنده، مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران که با حمله‌ی نیروهای امنیتی به خانه‌هایشان دستگیر شدند، در زندان به سر می‌برند و وضعیت‌شان نامشخص است‌.
هم‌زمان با آزادی برخی از نویسندگان و زندانیان سیاسی، دیگر زندانیانی نیز هستند که با احکام سنگین در زندان به سر می‌برند و خبری از آزادی‌شان به گوش نمی‌رسد.
کانون نویسندگان ایران همچون همیشه بر آزادی بی‌قید‌و‌شرط همه‌ی زندانیان عقیدتی سیاسی پای می‌فشارد و بر آزادی بیان و اندیشه بی هیچ حصر و استثنا تاکید دارد.
*جان باختن یک کارگر ساختمانی در مشهد براثرافتادن گچ های پیش ساخته روسرش و سقوط ازبالابر
یک کارگر 45 ساله حین کارجابجایی گچ های پیش ساخته با دستگاه بالابردر یک ساختمان در حال احداث در خیابان امام رضا براثرافتادن گچ های پیش ساخته روسرش به طبقه پایین سقوط کرد و زیر و به علت ضربه وارده بر سر جان خود را از دست داد.
*جان باختن یک کارگر تعمیرگاه خمینی‌شهر براثر ریزش دیوار گلی بدنبال بارندگی
روزپنج شنبه 27 بهمن، یک کارگر تعمیرگاهی واقع در خیابان امام، ابتدای بلوار توحید براثر ریزش دیوار گلی بدنبال بارندگی زیر تلی از آوار گرفتار وجان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید