اخباروگزارش های کارگری23-24 شهریورماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی زرین دشت نسبت به قتل یک کودک کار مقابل دادگستری شهرستان - سکته قلبی و مغزی مهسا امینی بدنبال یورش وحشیانه گشت ارشاد به وی - فراخوان تجمع بازنشستگان پارک شهر - تصادف های سریالی سرویس رفت و آمد کارگران و گزارشی بقلم یکی از راه آهن فیروزان دراستان همدان - این روزها در بند امنیتی زندان عادل آباد شیراز چه می گذرد؟! - بی توجهی مسئولین زندان اوین در اعزام رضا شهابی به بیمارستان خارج از زندان علیرغم وخامت جسمانی شدید و تاکید پزشک زندان - رد درخواست تجدیدنظر فاطمه بهمنی و تأیید حکم دادگاه بدوی علیه او

- دیدار اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با وکیل شجاع و دلسوز جناب آقای دکتر شهاب تجری

- آزادی مریم زیرک عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان قزوین با تودیع40 میلیون تومانی واستقبال گرم کنشگران فرهنگی قزوین

- تصفیه‌ی دانشگاه در جریان است!

*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی زرین دشت نسبت به قتل یک کودک کار مقابل دادگستری شهرستان

صبح روزپنج شنبه 24 شهریور، جمعی از اهالی زرین دشت برای اعتراض به قتل یک کودک کارمقابل ساختمان دادگستری این شهرستان دراستان فارس جمع کردند.

براساس گزارش های رسانه ای شده،این نوجوان 16 ساله پس از اینکه به خانواده‌اش گفت از طرف سه نفر از جمله صاحب کارش مورد تجاوز قرار گرفته، روز یکشنبه گذشته جنازه‌اش در بیابان‌های شهر حاجی‌آباد شهرستان زرین‌شهر پیدا شد.

اخبار منتشرشده درشبکه های اجتماعی حاکی از این است که امیرحسین خادمی نوجوان 16 ساله پس از اینکه به خانواده‌اش اعلام می‌کند از سوی چند نفر مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته است، برای پیگیری قضائی، اقدام به شکایت در مرجع قضائی می‌کند اما چند روز پس از این اقدام، جسد وی در یکی از بیابان‌های حاجی‌آباد کشف می‌شود.

*سکته قلبی و مغزی مهسا امینی بدنبال یورش وحشیانه گشت ارشاد به وی

مهسا امینی در حال حاضر در کما به سر می‌برد؛ به تشخیص پزشکان مهسا دچار سکته قلبی و مغزی شده است. پزشکان خانواده او را از نجات جواب کرده‌اند.

مهسا امینی اهل سنندج است و 22 سال سن دارد. به گفته کیارش برادر مهسا، بازداشت مهسا تا وقتی او را در کما یافتند، تنها دو ساعت زمان برد. ⁠

مهسا امینی به همراه خانواده‌اش برای سفر تفریحی از سنندج به تهران آمده بود اما سه‌شنبه شب(22 شهریور) در تهران توسط نیرو‌های گشت ارشاد بازداشت می‌شود، به اماکن تهران منتقل شده و پس از دو ساعت او را با آمبولانس به بیمارستان کسری تهران انتقال می‌دهند.

پس از انتشار این خبر در روز چهارشنبه 22 شهریور در شبکه‌های اجتماعی، جو بیمارستان کسری با حضور نیرو‌های انتظامی به شدت امنیتی شد. ⁠

دایی مهسا امینی، دختری که توسط گشت ارشاد دستگیر و سپس دچار سکته شد، گفت: روزچهارشنبه 23 شهریور، فرمانده پلیس به همراه چند همکارش آمدند دیدار ما. هر چه پرسیدیم چه شده؟ قول دادند که تصاویر دوربین‌های مداربسته را به زودی به ما نشان می‌دهند.

عصر روز سه‌شنبه، ماموران گشت ارشاد مهسا امینی را در بزرگراه حقانی تهران دستگیر می‌کنند. دو ساعت بعد، کیارش متوجه می‌شود که خواهرش به کما رفته و با ماشین آمبولانس از ساختمان وزرا خارج شده است.

پزشکان بیمارستان کسری، تشخیص سکته قلبی و مغزی داده‌اند. تا ساعت 20 و 30 دقیقه روز سه‌شنبه، قلب مهسا همچنان می‌تپید اما مغزش دیگر هشیار نبود.

دایی مهسا، آنچه را روزگذشته در بیمارستان گذشته بود برایم شرح داد: «دیروز فرمانده پلیس به همراه چند همکارش آمدند دیدار ما. هر چه پرسیدیم چه شده؟ قول دادند که تصاویر دوربین‌های مداربسته را به زودی به ما نشان می‌دهند. من بهشان گفتم که هرکاری هم بکنند بی‌فایده است. می‌خواهند صورت مساله را پاک کنند.»

پرسیدم برای چه آمده بودند؟ گفت: «آمدند گفتند نگران نباشید؛ سپرده‌ایم ناهار و شام به شما بدهند. معلوم نیست چه کسی این بلا را سر مهسا آورده؛ بهش گفتم این مشکل حل شدنی نیست. امروز نوبت دختر ما بود، فردا نوبت دختری دیگر است. فقط صورت مساله را پاک می‌کنید.»

*فراخوان تجمع بازنشستگان پارک شهر

زمان:دوشنبه 28 شهریور – ساعت 10

مکان: مقابل صندوق بازنشستگی کشوری

بازنشستگان عزیز کشوری!

دوستان پارک شهر تصمیم گرفتند ساعت ۱۰صبح روز دوشنبه ۱۴۰۱/۶/۲۸ در صندوق بازنشستگی کشوری جهت مطالبات خود بشرح ذیل حضور داشته باشند.

۱_طلب ۶ ماه افزایش حقوق طبق حکم و فیش از تاریخ مهر سال ۱۳۹۹ تا فروردین ۱۴۰۰چرا صندوق از پرداخت آن ممانعت می کند ؟.

۲_مبلغ تصویب ۹هزار میلیاردتومان از فروش سهام شرکت های دولتی بابت مطالباتمان که قبلا جدول آن در جلسه حضوری تحویل صندوق بازنشستگی کشوری داده ایم پرداخت کنند .

۳_ مطالبات از سال ۸۷تا کنون طبق ماده ۱۲۵قانون مدیریت خدمات کشوری (اعلام تورم بانک مرکزی ) که هیات وزرا تاکنون هیچ اقداماتی انجام نگرفته است .

۴_نا کار آمد بودن بیمه آتیه سازان حافظ و اجرا نشدن ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری برای بازنشستگان .

جناب اسکندری ماده ۸۵ را دستاورد دولت سیزدهم برای اجرا اعلام کردند اما خبری نیست !!

تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینم.

دراین موارد بحث و تبادل نظر می‌شود و ممکن است خیلی مسائل دیگر هم باشد.

*تصادف های سریالی سرویس رفت و آمد کارگران و گزارشی بقلم یکی از راه آهن فیروزان دراستان همدان

ماکارگرهای فیروزان نمیدانیم صدای خودمان را به گوش کی برسانیم راننده مینی بوس ناشی رو آوردن الان شیش ماه که جرات نداریم ماکارگران حرفی بزنیم .

جان خودمان روازسرراه آوردیم صدباربیشترخواستیم تصادف بکنیم که خدابه مارحم کرده.

این آقااصلا راننده نیست ازحراست میخواهیم که ورودکند.

ماهم خانواده داریم این آقاتوعمرش مینی بوس سوارنشده این شیش ماهه باهزارترس واسترس همیشه سوارماشین میشیم.جرات هم نداریم حرفی بزنیم.پس مابایدصدای خودمان رابه گوش کی برسانیم.

این آقاقبل ازاین شیش ماه اصلا مینی بوس نداشته.ازفامیل های خودشان هست چارتاگاووگوسفندفروخته یه مینی بوس خریده آورده انش اینجافرداکه اتفاقی بیفتدکی جواب خانواده هارامیدهد.این باردوم هست که داریم میگوییم ولی پیگیری نمیکنن.

*این روزها در بند امنیتی زندان عادل آباد شیراز چه می گذرد؟!

در زندان عادل آباد چه می گذرد و چه خطراتی جان مهدی فتحی معلم مطالبه گر زندانی را تهدید می کند

تفکیک جرایم دو واژه ایست که در گفتمان نمایشیِ مسئولانِ دستگاه قضا و سازمان زندان ها بسیار به کار می رود

مهدی فتحی معلمِ شرافتمندِ فارس در ماه اخیر دو بار مورد هجوم محکومان غیر امنیتیِ مستقر در بند امنیتی قرار گرفته است

۱- دست‌ نوشته های ایشان توسط یکی از محکومین که جرمش تجاوز و سرقتِ می باشد به سرقت رفت؛ و البته این دست نوشته ها، خود می دانید کجاست!

۲- روز چهارشنبه، بیست و سوم شهریور، این کنشگر صنفی، از طرف محکومِ کلاهبردار و عضو گروهکِ مجاهدین خلق، تهدید به قتل گردیده است

چنانچه مسئولین زندان بیش از این نسبت به این جنایات سکوت کنند، جامعه معلمین فارس ساکت ننشسته و اسامی کارمندان و زندانیانی که در این امر دست داشته اند را منتشر می کند.

نگذارید سکوتِ این معلم افشاگر، آتشفشان شود

مهدی فتحی تنها نیست

معلمان زندانی تنها نیستند

باز نشر از کانال انجمن صنفی معلمان فارس

*بی توجهی مسئولین زندان اوین در اعزام رضا شهابی به بیمارستان خارج از زندان علیرغم وخامت جسمانی شدید و تاکید پزشک زندان

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که چهار ماه در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی بود وبتازگی با پایان یافتن بازجویی ها به بند چهار زندان اوین منتقل شده ، از ناحیه گردن و کمر بعلت جراحی های دوران زندان قبل بشدت مورد اذیت وآزار قرار گرفته و از شدت درد شب ها نمیتواند بخوابد .

با توجه به اینکه پزشک زندان در روزهای گذشته پس از معاینه رضا شهابی کارگر زندانی، تاکید اعزام به بیمارستان خارج از زندان ، جهت انجام اسکن ام آی آر فوری را تجویز کرده اند اما تاکنون مسئولین زندان هیچ اقدامی جهت اعزام ایشان انجام نداده اند و درد جسمانی این فعال سندیکایی در روزهای گذشته شدت یافته و بخش چپ بدنش دچار سر شدگی های پی درپی میشود که این علائم از نظر پزشکی اصلا خوب نیست و میتواند صدمات جبران ناپذیری به این فعال سندیکایی در بند وارد کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد مجددا تاکید میدارد حفظ جان و سلامت زندانی با زندانبان میباشد و مسئولیت هرگونه عواقب جسمانی برای ایشان متوجه زندانبان و قوه قضائیه میباشد.

*رد درخواست تجدیدنظر فاطمه بهمنی و تأیید حکم دادگاه بدوی علیه او

بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، شعبه اول دادگاه انقلاب شهرستان شازند درخواست تجدیدنظرخواهی فاطمه بهمنی از فعالین صنفی معلمان استان مرکزی را به دلیل اقدام به اعتراض خارج از فرصت زمانی قانونی رد کرده است.

فاطمه بهمنی پیشتر در شعبه اول دادگاه انقلاب شازند به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام، به پرداخت مبلغ ۱۰ میلیون تومان جریمه نقدی بدل از شش ماه حبس محکوم شد.

فاطمه بهمنی پیشتر نیز در سال ۱۳۹۷، در جریان تحصن معلمان در اراک به همراه همسرش بازداشت و به زندان این شهر منتقل شده بود. این زوج معلم نهایتا، در دو پرونده جداگانه در دو دادگاه مجموعا به دو سال حبس تعلیقی به مدت سه سال و پرداخت ۸ میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده بودند.

خانم بهمنی همچنین در تاریخ ۳ دی‌ماه ۱۴۰۰ در جریان سلسله تجمعات اعتراضی معلمان، توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده بود.

*دیدار اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با وکیل شجاع و دلسوز جناب آقای دکتر شهاب تجری

روز چهارشنبه ۲۳ شهریور ماه، اعضای انجمن صنفی فرهنگیان شاغل و بازنشسته کرمانشاه با وکیل شجاع و دلسوز جناب آقای دکتر شهاب تجری دیدار نمودند و قدردانی خود را از ایشان، در خصوص وکالت ایشان در پرونده دو نفر از اعضای انجمن آقایان علی صادقی و خان عزیز اسماعیلی، ‌ابراز داشتند.

*آزادی مریم زیرک عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان قزوین با تودیع40 میلیون تومانی واستقبال گرم کنشگران فرهنگی قزوین

خانم مریم زیرک عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان قزوین که به دلیل اعتراض به بازنشستگی زود هنگام و اتفاقات رخ داده در روز سه شنبه مورخ ۲۲ شهریور دستگیر و بازداشت شده بود. امروز پنج شنبه مورخ ۲۴ شهریورماه با استقبال گرم اعضای هیئت مدیره کانون صنفی و تعدادی از فعالان صنفی فرهنگیان قزوین با سپردن وثیقه ۴۰ میلیون تومانی آزاد شد.


منبع 2 خبر بالا:کانال شوراهماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

*تصفیه‌ی دانشگاه در جریان است!

محمد شباهتی، دانشجوی مردم‌شناسی و فعال صنفی ‌دانشجویی دانشگاه تهران از ثبت‌نام ترم جدید و ادامه‌ی تحصیل محروم شد. صفحه‌ی سامانه‌ی جامع آموزش این دانشجو با کلیدواژه‌ی آشنای «نقص در مدارک» بسته شده و مشخص نیست این اقدام فراقانونی و امنیتی که در پی سرکوب و حذف هرچه‌ بیشتر فعالین دانشجویی است، به دستور و مداخله‌ی کدام نهاد صورت گرفته است.

علاوه بر ممانعت فراقانونی از ادامه‌ی‌ تحصیل، در اقدامی موازی و در بازه‌ی تعطیلی دانشگاه در تابستان، برای این دانشجو حکم کمیته‌ی انضباطی غیابی نیز صادر شده و به «تذکر کتبی با درج در پرونده»، «توبیخ کتبی با درج در پرونده» و «دریافت خسارت» محکوم شده است.

گزارش تکمیلی:

پیش‌تر، در پی اعتراض و مقاومت دانشجویان دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه تهران در برابر تفکیک جنسیتی فضاهای دانشگاهی و به طور مشخص در برابر ممانعت‌های دانشگاه و حراست از بازی فوتبال مشترک دانشجویان دختر و پسر، محمد شباهتی ازطریق اطلاع شفاهی مسئول آموزش از وجود نامه‌ای از جانب کمیته انضباطی مطلع شد. شباهتی به دلیل عدم رعایت مفاد آیین‌نامه در متن ابلاغیه از جمله مشخص‌نبودن اتهام، تاریخ واقعه مذکور و همچنین عدم تشریح آن، از دریافت ابلاغیه امتناع کرده و عدم وجاهت جلسه‌ی مذکور و طبیعتا عدم حضور خود را به آموزش اعلام کرده بود. در ادامه با حضور جمعی از دانشجویان در آموزش دانشکده و اعتراض به ازسرگیری سرکوب فعالین دانشجویی، مشخص شد نامه‌ی مشابهی برای دو تن دیگر از دانشجویان نیز ابلاغ شده است

پس از اتمام بازه‌ی امتحانات و دقیقا همزمان با شروع تعطیلی تابستانه دانشگاه ، «دکتر ملی»، مدیر کل حراست دانشگاه، طی «تماس تلفنی» با محمد شباهتی وی را به حضور در دفتر خود فراخواند. شباهتی نیز با تاکید مجدد بر غیرشفاف و غیرقانونی‌بودن متن ابلاغیه و اعتراض به اعمال فشارهای فراقانونی از جمله تماس تلفنی ایشان، از حضور در دفتر رئیس حراست خودداری کرد.

چندی بعد، شباهتی یک روز پیش از تشکیل جلسه‌ی مجدد کمیته، با تماس تلفنی دیگری از جانب حراست، از ارسال یک ابلاغیه دیگر به «ایمیل» خود مطلع شد. هرچند درنتیجه‌ی اعتراض و عدم حضور این دانشجو، ابلاغیه‌ بعدی با اصلاحات ارسال شد اما صدور آن تحت عنوان «ابلاغیه‌ی دوم» و آن هم از طریق ایمیل شخصی و همچنین مطلع کردن دانشجو یک روز پیش از جلسه، هدفی جز اعمال فشار هرچه بیشتر برای اجبار این دانشجو به حضور در جلسه‌ای غیرقانونی در ایام تعطیلی دانشگاه نداشت. عجیب‌تر اینکه، با اصلاح ابلاغیه و ذکر اتهام و حادثه، مشخص شد موضوع احضاریه مربوط به روزی‌ست که این دانشجو اصلا در دانشگاه حضور نداشته است!

کمیته انضباطی، نهایتا با شکست در اجبار شباهتی به حضور در جلسه‌ی کمیته یا اتاق بازجویی حراست، با هدف تعجیل در فرآیند پرونده‌سازی پیش از بازگشایی مجدد دانشگاه، به صدور حکم غیابی انضباطی برای وی متوسل شد.

لازم به ذکر است محمد شباهتی، پیشتر نیز در سال ۹۹ در پرونده‌ای قضایی با فرآیندی عجیب و کاملا غیابی، به ۵ سال حبس تعزیری محکوم شد که این حکم هم‌اکنون در دایره‌ی اجرای احکام است. به نظر می‌رسد با بازگشایی مجدد دانشگاه بعد از تعطیلی امنیتی چند سال اخیر، بازوی امنیتی و سرکوبگر دانشگاه، قصد دارد با اعمال فشار حداکثری، صدای اعتراض دانشجویان را خاموش کند و با شکست خود در نتیجه‌ی مقاومت‌هایی از این دست، به اهرم‌هایی فراقانونی و امنیتی نظیر صدور حکم غیابی و محرومیت از تحصیل، متوسل می‌شود.

همچنین، خبر ممانعت‌‌های گسترده دستگاه سرکوب از پذیرش دانشجویان بهایی در سال تحصیلی پیش رو، نشان‌دهنده‌ی گسترش این رویه‌های مسبوق به سابقه برای حذف و تصفیه هر چه بیشتر دانشجویان غیرخودی و یکدست‌سازی دانشگاه است. رویه‌ی همیشگی سرکوب، تقلیل اعتراض و توان جمعی دانشجویان، به تعدادی محدود با هدف جلوگیری از گسترده‌شدن اتحاد آنان است. ما دانشجویان تنها با اتکا بر قدرت جمعی‌مان می‌توانیم در برابر حذف هم‌کلاسی‌هایمان و هجوم سرکوبگرانه‌ی دانشگاه بایستیم.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 23 شهریورماه 1401

- هفتمین روز تجمع اعتراضی خانواده‌های محکومین به اعدام علیه مجازات اعدام و برای توقف اعدامها در ایران مقابل دفتر قوه قضاییه در تهران

- خودسوزی منجر به فوت کارگر اخراجی پتروشیمی بیستون

- امروز چهارشنبه ۲۳شهریور خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی و خانواده کیوان مهتدی به دادستانی عمومی وانقلاب تهران مراجعه کردند

- انتقال لیلا حسین‌زاده به زندان عادل‌آباد شیراز و ادامه‌ی بازداشت غیرقانونی وی

- بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون محاکمه و نقش مسئولین امنیتی خانه کارگر در پرونده‌سازی علیه پروین محمدی

- صدور قرار منع تعقیب برای فعالین صنفی معلمان شهر سقز و اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان_سقز:

سلیمان عبدی، عزیز مرزی، طاهر حامدی، حسن رحیمیان، حسام‌الدین خاکپور، کیوان محمدی، محسن شکوهی، حسین محمدی، قادر یثرابی، خالد عبدالهی، احمد قادری، طاهر قادرزاده، خالد شیخی، صلاح حسینی، اسماعیل ریحانی، زاهد مرادی، آمانج امینی، محمد فتاحی، لقمان‌الله مرادی و انور فرج‌زاده

- فروریختن قسمتی دیگر از ساختمان متروپل آبادان وگرفتارشدن دستکم یک کارگر زیرآوار

*هفتمین روز تجمع اعتراضی خانواده‌های محکومین به اعدام علیه مجازات اعدام و برای توقف اعدامها در ایران مقابل دفتر قوه قضاییه در تهران

روزچهارشنبه 23شهریورعلیرغم یورش روز دوشنبه نیروهای امنیتی به تجمعشان وبازداشت تعدادی از آنها+ برای هفتمین روز غیرمتوالی ، خانواده‌های محکومین برای انعکاس هرچه بیشر صدای اعتراشان نسبت به اعدام علیه مجازات اعدام دست به تجمع مقابل دفتر قوه قضاییه در تهران زدند و خواستارتوقف اعدامها در ایران شدند.

+ ششمین روز تجمع خانواده زندانیان محکوم به اعدام در برابر قوه قضاییه

امروز دوشنبه ۲۱ شهریور تجمع خانواده محکومین به اعدام در مقابل قوه قضاییه در تهران برای ششمین روز برگزار می شد که نیروهای پلیس از تدوام آن جلوگیری کردند. شماری از اعضای خانواده ها که روز ۲۰ شهریور دستگیر شده بودند آزاد شده اند ولی هنوز افرادی در بازداشت بسر می برند.

از جمله فرهاد قهرمانی دیروز در اعتراضات نه به اعدام ، مقابل مجلس توسط پلیس امنیت ونک بازداشت شده است.

فرهاد قهرمانی ۳۳ ساله، فرزند محمد تقی قهرمانی ، زندانی سیاسی که سال ۹۰ اعدام شد.

برادر فرهاد، فرزاد قهرمانی و همچنین پسر عموی وی علی قهرمانی نیز از زندانیان سیاسی قیام آبان۹۸ بودند .

*خودسوزی منجر به فوت کارگر اخراجی پتروشیمی بیستون

یکی از کارگران شرکت پتروشیمی کرمانشاه واقع در بخش بیستون از توابع شهرستان هرسین به نام سجاد امیری ۳۰ ساله پس از اخراج از این شرکت به دلیل مشکلات معیشتی اقدام به خودسوزی و جانش را از دست داد.

بر اساس گزارش‌های منتشرشده، سجاد امیری روز دوشنبه ۲۱ شهریور ۱۴۰۱ مقابل ساختمان شرکت پتروشیمی بیستون اقدام به خودسوزی نموده که پس از انتقال به مراکز درمانی به دلیل درصد بالای سوختگی جانش را از دست داده است.

سجاد امیری در این شرکت چند سال سابقه کار داشته و طی روزهای اخیر بدون هیچ گونه توضیحی توسط مسئولین شرکت پتروشیمی بیستون اخراج شده و به دلیل فقر و مشکلات معیشتی اقدام به خودسوزی کرده است.”

منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

*امروز چهارشنبه ۲۳شهریور خانواده های رضا شهابی و حسن سعیدی و خانواده کیوان مهتدی به دادستانی عمومی وانقلاب تهران مراجعه کردند.

امروز ۲۳شهریور ماه خانم‌ ربابه رضایی همسر رضا شهابی و خانم نسرین رحیمی همسر حسن سعیدی برای بلاتکلیفی همسرانشان و عدم قبول وثیقه برای این کارگران زندانی از سوی دادسرای زندان اوین به دادستانی مراجعه کردند که قرار شد هفته آینده چهارشنبه دادستان عمومی و انقلاب تهران دیداری با خانواده این زندانیان داشته باشد .

در این دیدار خانم آنیشا اسدالهی همسر کیوان مهتدی و خانواده اش نیز حضور داشتند .

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*انتقال لیلا حسین‌زاده به زندان عادل‌آباد شیراز و ادامه‌ی بازداشت غیرقانونی وی

لیلا حسین‌زاده که روز ۲۹مردادماه مقابل درب منزل خود با ضرب و شتم بازداشت شده، پس از جابجایی‌های مکرر میان بازداشتگاه زندان اوین، بازداشگاه اداره اطلاعات شیراز و بازداشتگاه نیروی انتظامی شیراز، هشت روز پیش به قرنطینه زندان عادل‌آباد و سپس بند مواد مخدر این زندان منتقل شده است و تا روز گذشته از حق تماس جهت برقراری ارتباط با خانواده خویش محروم بوده و این محرومیت همچنان با نداشتن حق تماس با وکیل ادامه دارد.

بنا به اخبار واصله، در آغاز بازداشت وی، قرار وثیقه صادر شده اما اجازه تماس با وثیقه گذار داده نشده و علت آن نیز نگهداری ۱-۷ روز جهت "انجام تحقیقات" عنوان شده است اما با وجود اتمام این مدت، وی بدون قرار بازداشت همچنان در بازداشتی غیرقانونی به سر می‌برد.

گفتنی‌است این فعال صنفی‌دانشجویی پس از انتقال به شیراز، هر بار جهت بازجویی به بازداشتگاه وزارت اطلاعات برده شده و پس از آن به بازداشتگاه سروش نیروی انتظامی بازگردانده می‌شد. ادامه‌ی بازداشت خودسرانه و خلاف قوانین حال حاضر کشور، سبب تشدید بیماری خودایمنی حسین‌زاده شده و به گفته‌ی وی، داروها اثرگذاری خویش را از دست داده و پیشرفت بیماری به صورت عارضه‌ی پوستی، مشکلات دستگاه گوارش، مفاصل و چشم‌ها بروز یافته است. این درحالیست که پیش از این، پزشکی قانونی گواهی "عدم تحمل کیفر" برای حسین‌زاده صادر کرده است و بدین جهت قوه قضائیه باید پاسخگوی فشارها و بدعت‌های غیرقانونی و تحمیل آن بر زندگی فعالین و زندانیان سیاسی باشد.

برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور

*بیانیه اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون محاکمه و نقش مسئولین امنیتی خانه کارگر در پرونده‌سازی علیه پروین محمدی

امروز چهارشنبه ۲۳ شهریور ۱۴۰۱ پروین محمدی نائب دبیر اتحادیه آزاد کارگران ایران به همراه وکیل خود آقای حسین تاج ساعت هشت و سی دقیقه صبح در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران حاضر شد اما پرونده‌ی وی به دلیل عدم حضور قاضی این شعبه به شعبه‌ی ۲۶ ارجاع و مجدداً در این شعبه مورد محاکمه قرار گرفت و تا زمان صدور رای با قرار کفالت ۲۰۰ میلیون تومانی موقتاً آزاد گردید.

همانگونه که در بیانیه‌های قبلی اطلاع‌رسانی کردیم، این پرونده‌ی قضائی به شکل غیابی و بدون هیچگونه اطلاع و یا ابلاغی به پروین محمدی، به اتهام تبلیغ علیه نظام و با مصادیق ایراد سخنرانی در جمع کارگران بازنشسته در رابطه با حادثه پلاسکو در سال ۹۶ علیه او مفتوح و در ۲۹ آذرماه سال ۹۹ حکم یکسال زندان به ایشان ابلاغ شد.

لازم به ذکر است این پرونده قضائی در پی اقدام امنیتی مسئولین خانه کارگر و گزارش از سخنرانی پروین محمدی درمورد حادثه پلاسکو در جمع بازنشستگان و ارسال آن به نهادهای امنیتی تشکیل شده است.

این اولین بار نیست که مسئولین امنیتی خانه کارگر به عنوان یکی از بازوان نهادهای سرکوبگر امنیتی علیه کارگران و فعالین مستقل کارگری اقدام به شکایت، پرونده‌سازی و تحرکات پلیسی می‌کنند. هنوز هم اقدام مقامات خانه کارگر در حمله به دفتر سندیکای شرکت واحد در سال ۸۴‌ و ضرب و شتم آنان از حافظه‌ها پاک نشده است.

خانه کارگر در مقام یک جریان سیاسی-امنیتی در چند دهه‌ی گذشته نقشی جدی در سرکوب و انحلال تشکل‌ها و شوراهای مستقل کارگری ایفا و با نفوذ پلیسی در مراکز کارگری مانع از ایجاد تشکل‌ها و محافل مستقل کارگری شده و بطور مشخص در وضعیت فلاکتبار فعلی کارگران و مزدبگیران نقشی محوری ایفا کرده‌ است.

بر طبقه‌ی کارگر ایران پوشیده نیست که فقر و فلاکت تحمیل شده به کارگران از طریق تعرض مداوم به دسترنج آنان و تعیین دستمزدهای چندین برابر زیر خط بقا، حاصل نقش‌آفرینی سازمانیافته‌ی همین عوامل خانه کارگر در همسوئی با حکومت و کارفرمایان بوده است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با ابراز انزجار از محاکمه‌ی پروین محمدی، بر افشایِ بیشتر بازجویان امنیتی خانه کارگر تأکید و خواهان پایان دادن به پرونده‌سازی‌های امنیتی علیه تمامی کارگران و مزدبگیران و آزادی فعالین صنفی و سیاسی زندانی است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۳ شهریور ۱۴۰۱

*صدور قرار منع تعقیب برای فعالین صنفی معلمان شهر سقز و اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان_سقز:

سلیمان عبدی، عزیز مرزی، طاهر حامدی، حسن رحیمیان، حسام‌الدین خاکپور، کیوان محمدی، محسن شکوهی، حسین محمدی، قادر یثرابی، خالد عبدالهی، احمد قادری، طاهر قادرزاده، خالد شیخی، صلاح حسینی، اسماعیل ریحانی، زاهد مرادی، آمانج امینی، محمد فتاحی، لقمان‌الله مرادی و انور فرج‌زاده

قرار منع تعقیب فعالین و اعضای انجمن صنفی معلمان کردستان_سقز، توسط دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان صادر شد.

بر اساس این قرار که توسط شعبه دوم دادیاری دادسرای عمومی و انقلاب سقز صادر شده، این عزیزان از اتهام اختلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب و تبلیغ علیه نظام و تجمع غیرقانونی تبرئه شده‎اند.

در تاریخ ۲۶ خرداد ماه امسال، در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان و فرهنگیان شاغل و بازنشسته کشور در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان در مقابل ادارات آموزش و پروش بسیاری از شهرها دست به تجمع زدند. روز قبل از برگزاری این تجمع و نیز در این میان تجمع معلمان، شماری از فعالان صنفی در شهر سقز توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند و پس از بیش از یک هفته بازداشت غیرقانونی، با تودیع قرار وثیقه تا پایان مراحل دادرسی از زندان سقز آزاد شدند.

شورای هماهنگی تشکل‎های صنفی معلمان ایران، ضمن استقبال از قرار منع تعقیب این فعالین صنفی معلمان، و تبریک به ایشان و تک تک جامعه ی فرهنگی ایران، خواستار پایان دادن پرونده‎سازی علیه فعالین صنفی, و ‌نیز همچنان با تاکید خواهان آزادی بی قید و شرط سایر همکاران بازداشتی است.

*فروریختن قسمتی دیگر از ساختمان متروپل آبادان وگرفتارشدن دستکم یک کارگر زیرآوار

روز چهارشنبه 23 شهریور،ضلع شرقی و بخشی از قسمت میانی ساختمان متروپل آبادان فروریخت و دستکم یک کارگر زیرتلی از آوار گرفتارشد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید