اخباروگزارش های کارگری 23 بهمن ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ازسرگیری یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی «تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم» - ادامه اعتصاب کارگران معدن مس درخشان دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه برای سومین روز متوالی - بیش از 5 هزار نفر از کارکنان و بازنشستگان مخابرات با امضای طوماری خواستار استعفای دسته جمعی مدیرعامل و هیات مدیره و و معاونین شرکت مخابرات ایران شدند - امروز تعدادی از خانواده‌های جانباختگان پرواز اوکراینی در یک اقدام اعتراضی شکایتشان را از دادگاه نظامی تهران پس گرفتند.

- دیدار جمعی از فعالین صنفی معلمان، کارگری،بازنشستگان فرهنگی و تأمین اجتماعی با ‎محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان
- پیام تبریک و شاد باش انجمن صنفی معلمان فارس به مناسبت آزادی محمد حبیبی
- پخش اطلاعات و اخبار به شکل روزنامه؛ دانشکده‌ی روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.
- بیانیه‌ی ۴۹۶ دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری در حمایت از حسن باقری‌نیا، عضو هیات علمی این دانشگاه
- انتشار«بیان آزاد» شماره‌ی ۱۱ نشریه‌ی الکترونیکی کانون نویسندگان ایران
- احضار ۴ نفر از اعضای هییت انجمن صنفی معلمان مریوان به دادسرا
- کبری هوتی دانش‌آموخته‌ی دانشگاه صنعت و معدن خاش در تاریخ ۱۹ بهمن با شورش نیر‌وهای امنیتی در محل سکونتش در ایرانشهر بازداشت شد.
- آزادی عادل گرجی، یاشار دارالشفاو نیلوفر میرزایی
*******
*ازسرگیری یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی
«تا حق خود نگیریم از پا نمی‌نشینیم»
یکشنبه 23 بهمن: تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش وعدم برخورداری از درمان رایگان بابرپایی تجمع مقابل سازمان اجتماعی در اهواز، شوش، شوشتر وکرمان
اهواز:

شوش:

شوشتر:

گزارش های رسانه ای شده:
1- تجمع بازنشستگان در برخی شهرها/ «مستمری بالاتر از خط فقر» حق بازنشستگان است
امروز (بیست و سوم بهمن) بازنشستگان در چند شهر و استان از جمله اهواز و کرمان، مقابل سازمان تامین اجتماعی تجمع کردند.
بازنشستگان خواسته‌های خود را برقراری مستمری بالاتر از خط فقر، ارائه خدمات درمانی رایگان بدون نیاز به بیمه‌ی تکمیلی و افزایش سطح تسهیلات ارائه شده به بازنشستگان عنوان کردند.
بازنشستگان خواسته‌های خود را برقراری مستمری بالاتر از خط فقر، ارائه خدمات درمانی رایگان بدون نیاز به بیمه‌ی تکمیلی و افزایش سطح تسهیلات ارائه شده به بازنشستگان عنوان کردند.
بازنشستگان می‌گویند: سازمان تامین اجتماعی متعلق به بیمه‌شدگان است و دولت نباید اداره و مدیریت آن را در دست داشته باشد. همین اداره‌ی دولتی موجبات بحران در سازمان را فراهم کرده است.
2- تاکید بازنشستگان کارگری شوش، کرخه و هفت تپه بر توجه به مطالبات خود
امروز (۲۳ بهمن ماه) جمعی از بازنشستگان تامین اجتماعی در شهرستان‌های شوش، کرخه و هفت تپه در استان خوزستان با حضور مقابل ساختمان تامین اجتماعی محل اقامت خود، خواستار توجه به مطالبات و خواسته‌های خود شدند.
این بازنشستگان، مهم‌ترین خواسته‌های خود را ضمن برخورداری از مستمری بالاتر از خط فقر، درمان رایگان و حذف بیمه تکمیلی با اجرای قانون الزام، عدم واگذاری بانک رفاه واجرای ۲۵درصد متناسب‌سازی اعلام کردند و گفتند: تامین اجتماعی مکلف به اجرای تعهدات و پرداخت مطالبات قانونی بازنشستگان کارگری است.
آن‌ها در ادامه خواسته‌های خود به تغییر ساختار مدیریتی سازمان به شورای عالی، افزایش سالیانه حقوق طبق ماده۴۱ قانون کار و ماده۹۶ و ۱۱۱ تامین اجتماعی، انجام انتخابات کانون شهرستان و اضافه شدن یک نماینده بازنشسته تامین اجتماعی به ترکیب شورای عالی کار تاکید کردند.
ادامه اعتصاب کارگران معدن مس درخشان دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه برای سومین روز متوالی+
کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:تداوم اعتصاب کارگران معدن مس تخت گنبد
امروز یکشنبه ۲۳ بهمن‌ماه ۱۴۰۱ کارگران معدن مس درخشان واقع در تخت گنبدِ سیرجان در استان کرمان در اعتراض به عدم پرداخت حقوق، سطح نازل دستمزدها و مشکلات بیمه‌ای برای سومین روز متوالی دست به اعتصاب زدند.
+دومین روزاعتصاب کارگران معدن مس درخشان دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه
روزشنبه 22 بهمن برای دومین روز متوالی، کارگران معدن مس درخشان واقع در منطقه تخت گنبد سیرجان در استان کرمان به اعتصابشان ادامه دراعتراض به سطح پایین حقوق و عدم پرداخت بموقع حقوق وحق بیمه دادند واز استارت زدن ماشین آلات این مجموعه معدن و کارخانه های فرآوری خودداری کردند.
منبع:فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی
*بیش از 5 هزار نفر از کارکنان و بازنشستگان مخابرات با امضای طوماری خواستار استعفای دسته جمعی مدیرعامل و هیات مدیره و و معاونین شرکت مخابرات ایران شدند
بیش از 5 هزار نفر از کارکنان و بازنشستگان مخابرات با امضای طوماری تحت عنوان«درخواست استعفای هیئت مدیره،مدیر عامل ومعاونین شرکت مخابرات ایران» خواستار استعفای دسته جمعی مدیرعامل و هیات مدیره و و معاونین شرکت مخابرات ایران شدند.
*امروز تعدادی از خانواده‌های جانباختگان پرواز اوکراینی در یک اقدام اعتراضی شکایتشان را از دادگاه نظامی تهران پس گرفتند.
عباس صادقی که پسر،‌ دختر، عروس و نوه خود را در پرواز ۷۵۲ از دست داده در پیام ویدئویی از پس گرفتن شکایت خود از دادگاه نظامی تهران خبر داد: «دردناکترین تحقیق حقیقت در این دادگاه رقم می‌خورد»
او در یک پیام ویدئویی گفت که دادگاه نظامی تهران «نه صلاحیت، نه توانایی و نه اراده رسیدگی مستقل و بی طرفانه» به این پرونده را ندارد.
او با اشاره به روند قضایی که در ایران طی شده گفت که چگونه «حقیقت را به مسلخ بردند» و متهمان اصلی پرونده تحت تعقیب قرار نگرفتند.
به گفته یکی از خانواده‌ها آقای صادقی، لایحه‌ای را تنظیم کردند و تعداد زیادی از شکات امضا کردند و در دادگاه قرائت شد و در انتها جلسه دادگاه را ترک کردند.
به گفته این شخص که در دادگاه امروز در تهران حضور داشته : «امروز ۲۰ نفر بودند و قراراست به تعداد امضا کنندگان اضافه شود.»
منبع:کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*دیدار جمعی از فعالین صنفی معلمان، کارگری،بازنشستگان فرهنگی و تأمین اجتماعی با ‎محمد حبیبی سخنگوی کانون صنفی معلمان

*پیام تبریک و شاد باش انجمن صنفی معلمان فارس به مناسبت آزادی محمد حبیبی
محمد حبیبی عزیز آزادیت مبارک‌مان باشد!
آزادی محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، پس از ۱۰ ماه از زندان اوین، جانی تازه در کالبد فعالان صنفی و جامعه معلمان کنشگر دمید و بارقه ای از شادی را در این ایام تلخ بر رخسارمان نشاند.
هر چند محمد حبیبی و دیگر معلمان زندانی ناعادلانه و خلاف همان قانون اساسی که خواست و فعالیت آن‌ها منطبق بر آن بوده و هست دربند شدند، آنان که مصداق بارز شرافت و عدالت خواهی اند و دغدغه‌مندان جامعه و آینده‌سازان ایران عزیزمان.
من آن صبحم که ناگاهان چو آتش در شب افتادم
بیا ای چشم روشن بین که خورشیدی عجب زادم
ز هر چاک گریبانم چراغی تازه می‌تابد
که در پیراهن خود آذرخش‌آسا در افتادم
چو از هر ذره‌ی من آفتابی نو به چرخ آمد
چه باک از آتش دوران که خواهد داد بر بادم
الا ای صبح آزادی
به یادآور در آن شادی
کزین شب‌های ناباور
منت آواز می‌دادم
در آن دوری و بد حالی نبودم از رخت خالی
به دل می‌دیدمت و ز جان سلامت می‌فرستادم
انجمن صنفی معلمان فارس، تبریک صمیمانه خود را به مناسبت آزادی این فعال صنفی آگاه، شجاع و شریف خدمت ایشان و خانواده محترم شان و تمامی معلمان آزاداندیش و کنشگر تقدیم می‌دارد.
به امید آن که پیش از فرا رسیدن سال نو، شاهد آزادی تمام معلمان زندانی و بازداشت شده و صدور منع تعقیب و مختومه شدن پرونده فعالان صنفی، همچنین شکستن احکام صادره برای برخی از آن‌ها باشیم.
انجمن صنفی معلمان فارس
*پخش اطلاعات و اخبار به شکل روزنامه؛ دانشکده‌ی روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه تهران.

*بیانیه‌ی ۴۹۶ دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری در حمایت از حسن باقری‌نیا، عضو هیات علمی این دانشگاه
به نام خداوند رنگین کمان
همانطور که دیده و شنیده ایم حکمی صادر شده غیر قانونی و بدون ابلاغ رسمی ، مبنی بر تعلیق معلمی گرانقدر، مسئولیت‌پذیر و عدالتخواه برای دکتر حسن باقری نیا _عضو هیئت علمی رشته علوم تربیتی و روانشناسی دانشگاه حکیم سبزواری_ که باعث ابراز تاسف و خشم ما دانشجویان و دانش پژوهان این استاد گرانقدر شده است، این اقدام از سوی مسئولین دانشگاه درحالی صورت گرفته که نه تنها ایشان با هیچ کدام از دانشجویان، دانش پژوهان و همکاران خود رفتاری نامناسب نداشتند، بلکه نزد همگان با اخلاق نیک، همدل و مهربان شناخته شده اند و ایضا جایگاه علمی و تخصصی ایشان در رشته تخصصی و انتقال محتوای آموزشی، و تعامل بالا در کلاس، نکته‌ای است بس حائز اهمیت؛ بنابراین آگاهیم که این حکم غیرقانونی برگرفته از فعالیت ایشان در فضای مجازی، در اعتراض به احکام انضباطی دانشجویان بوده و حال ما دانشجویان و دانش پژوهان دانشگاه حکیم سبزواری با شناخت به گفتار کردار و رفتار انسان دوستانه دکتر باقری نیا درخواست لغو حکم تعلیق ایشان را داریم.
باشد که سرزمینی داشته باشیم سرشار از عدالت و حق طلبی.
*انتشار«بیان آزاد» شماره‌ی ۱۱ نشریه‌ی الکترونیکی کانون نویسندگان ایران
بیان آزاد عنوان نشریه‌ی الکترونیکی کانون نویسندگان ایران است. یازدهمین شماره‌ی «بیان آزاد» به بزرگداشت بکتاش آبتین اختصاص یافته است.
در درآمد نشریه آمده است: «یک سال از قتل بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران گذشت و دادخواهی «جنایتی عمدی» هم‌چنان بی پاسخ ماند. جز این هم انتظار نمی‌رفت که حاکمان قتل می‌کنند و زبونانه از پذیرفتن بار مسئولیت در قبال جان انسان شانه خالی می‌کنند. اما اگر هزار سال بر این بگذرد، بی‌گمان دادخواهی قتل او، هم‌چون قتل‌های دیگر، هم‌چنان به قوّت خود باقی است. وانگهی، در این یک سالی که از مرگ بکتاش آبتین گذشت، بسیاری از یاران او در کانون نویسندگان ایران از فردای قتل او از ستم و آزادی‌کشی قدرت حاکم در امان نماندند: به «جرم» آزادی‌خواهی و سانسورستیزی و حق‌گویی یا سر از اتاق‌‌هایی بازجویی و استنطاق درآوردند یا پس از بازجویی‌های مکرر و طولانی «محاکمه» و راهی زندان شدند.
مجموعه‌ی حاضر ادای دینی است هرچند ناچیز به خاطره‌ی تابناک آن جان شعله‌ور که به قول فروغ «تنش به پیله‌ی تنهایی‌اش نمی‌گنجید...».
شماره‌ی جدید «بیان آزاد»، ویژه‌ی نخستین سالگرد قتل بکتاش آبتین را می‌توانید از لینک زیر دانلود کنید و بخوانید:
https://docdro.id/EdAjOwW
لینک دانلود نشریه در صفحه‌‌های فیس‌بوک و کانال تلگرام کانون نویسندگان ایران و هایلایت «بیان آزاد» این صفحه نیز در دسترس است.
*احضار ۴ نفر از اعضای هییت انجمن صنفی معلمان مریوان به دادسرا
روز چهارشنبه ۱۹ بهمن طی تماس تلفنی مریوان ۴ نفر از هیئت مدیره انجمن صنفی معلمان مریوان به نام های سیوان سلیمانی،آرام محمدی،آرام قادری وتحسین مصطفی جهت ارائه آخرین دفاع به شعبه ۱ بازپرسی دادسرای مریوان احضار شدند.
سیوان سلیمان، تحسین مصطفی، آرام قادری و آرام محمدی روز ۲۶ خرداد ۱۴۰۱ به اتهام تبلیغ علیه نظام توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شدند و سپس به قید وثیقه آزاد شدند.
گویا اکنون که دادسرا از رسیدگی به پروندهای خیزش انقلابی ژن_ژیان_ئازادی، فارغ شده قصد دارند به سرکوب معلمان ادامه دهند.
*کبری هوتی دانش‌آموخته‌ی دانشگاه صنعت و معدن خاش در تاریخ ۱۹ بهمن با شورش نیر‌وهای امنیتی در محل سکونتش در ایرانشهر بازداشت شد.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت کنند و وضعیت ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست‌.
*آزادی عادل گرجی، یاشار دارالشفاو نیلوفر میرزایی
/عادل گرجی دانش‌‌آموخته‌ی نمایش دانشکده هنر و معماری تهران مرکز که در بهار ۱۴۰۱ برای تحمل حبس به زندان رفته بود، عصر شنبه، ۲۲ بهمن، از زندان رجایی شهر آزاد شد.
/یاشار دارالشفا دانش‌آموخته‌ی سلامت و رفاه اجتماعی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی که ۲۳ مرداد جهت تحمل ۱۵ ماه حبس به زندان رفته بود، عصر شنبه، ۲۲ بهمن، از زندان رجایی شهر آزاد شد.
/نیلوفر میرزایی دانشجوی گرافیک دانشگاه الزهرا که 10 آبان مقابل درب خوابگاه توسط نیروهای اطلاعات سپاه بازداشت شده بود، امروز، ۲۳ بهمن، آزاد شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید