اخباروگزارش های کارگری22-25 اردیبهشت ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ادامه تجمع های اعتراضی نسبت به حذف سوبسیدها وگرانی ها - یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق ومستمری وعدم همسان سازیش مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان های آذربایجان شرقی، اصفهان،البرز،ایلام، خراسان رضوی،خوزستان،قزوین،مرکزی و….- تجمع رانندگان و کارگران بازنشسته شرکت واحد مقابل اداره مرکزی در اعتراض به عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور و عدم پرداخت سنوات خدمت

- اعتراض کارگران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

- تجمع حمایتی فرهنگیان در شیراز وآخرین خبر درباره معلمان بازداشتی روزهای 22 و 24 اردیبهشت ماه 1401 شیراز

- مجموعه ای درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- تجمع حمایتی فرهنگیان در اهواز

2- احضاررادا (روح اله) مردانی به بازپرسی دادسرای امنیت اوین

3- پایان اعتصاب غذای ابوالفضل رحیمی شاد

4- آزادی 3 کنشگر فرهنگی استان اصفهان

5- مسعود فرهیخته آزاد شد

6- آزادی ژاله روح زاد و احمد حیدری

- جان باختن 2 کارگردر تهران وبیرجند براثر حادثه کاری

*ادامه تجمع های اعتراضی نسبت به حذف سوبسیدها وگرانی ها

یکشنبه شب(25 اردیبهشت)، تجمع های اعتراضی نسبت به حذف سوبسیدها وگرانی ها ادامه یافت و بر اساس گزارشات منتشره در رسانه ها وشبکه های اجتماعی، نیروهای امنیتی وانتظامی در برخی از شهرها به معترضین حمله کردند و اینترنت چند شهرقطع شد.

بنا بهمین گزارشات،بدنبال شلیک نیروهای امنیتی وانتظامی بسوی معترضان تعدادی از آنها ازجمله در هفشجان استان چهارمحال و بختیاری جان باختند.

دور جدید تجمع‌های اعتراضی پس از نرخ مصوب افزایش قیمت‌ها آغاز شده و در روزها و شب‌های گذشته استان‌های خوزستان، لرستان، چهارمحال و بختیاری، کهگیلویه‌ و بویراحمد کانون این اعتراض‌ها بوده است.

*یکشنبه های اعتراضی کارگران بازنشسته:

تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق ومستمری وعدم همسان سازیش مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان های آذربایجان شرقی، اصفهان،البرز،ایلام، خراسان رضوی،خوزستان،قزوین،مرکزی و….

روز یکشنبه 25اردیبهشت، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی کشور به اعتراضشان نسبت به سطح نازل حقوق ومستمری وعدم همسان سازیش دست بابرپایی تجمع مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان های آذربایجان شرقی، اصفهان،البرز،ایلام، خراسان رضوی،خوزستان،قزوین،مرکزی و….در کلانشهرهای تبریز، اصفهان ،کرج،ایلام ،مشهد، اهواز، قزوین،اراک و….ادامه دادند.


تجمع رانندگان و کارگران بازنشسته شرکت واحد مقابل اداره مرکزی در اعتراض به عدم پرداخت چهار درصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور و عدم پرداخت سنوات خدمت

امروز ۲۵ اردیبهشت رانندگان و کارگران شرکت واحد که در اسفند ماه سال ۱۴۰۰ بازنشسته شده‌اند اما با گذشت بیش از دو ماه، چهار درصد حق بیمه آنان مربوط به مشاغل سخت و زیان آور پرداخت نشده است و همچنین سنوات خدمت‌شان پرداخت نشده است، تجمع اعتراضی‌ برگزار کرده‌اند.

به دلیل عدم پرداخت چهاردرصد حق بیمه مشاغل سخت و زیان آور، سازمان تامین اجتماعی اقدامی برای برقراری مستمری بازنشستگی این رانندگان وکارگران انجام نمی‌دهد. متاسفانه این رانندگان و کارگران زحمت‌کش در حال حاضر نه شاغل محسوب می‌شوند و نه بازنشسته و با مشکلات جدی از نظر معیشت و استفاده از بیمه درمانی مواجه هستند.

مدیریت شرکت واحد به بهانه عدم اعتبار و مشکلات مالی پرداخت حق بیمه صدها کارگر همچنین حق سنوات خدمت‌شان را بیش از دو ماه پرداخت نکرده است و کارگران بارها به مدیریت مراجعه کرده‌اند اما بی نتیجه بوده است.

این تجمع اعتراضی تا مخابره این خبر همچنان ادامه دارد.

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*اعتراض کارگران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

روز یکشنبه 25 اردیبهشت، کارگران سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو) نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق،اعتراض کردند.

این کارگران که بسیاری از آن‌ها در معادن ذغال‌سنگِ سراسر کشور فعالیت دارند به خبرنگاررسانه ای گفتند:در احکام حقوقی صادر شده دراردیبهشت ماه افزایش دستمزد فقط ده درصد در نظر گرفته شده است.

آنها درباره ای بخشنامه‌ی که از طرف سازمان برنامه و بودجه که در میانه‌ی ماه جاری صادر شده،اضافه کردند:اگر کارگر معدن، «کارگر» نباشد و مزدش را شورایعالی کار تعیین نکند، پس چه کسی کارگر است؟!

آنها ادامه دادند: ایمیدور به عنوان کارفرمای اصلی بسیاری از معادن و واحدهای تولیدی کشور، متعاقب بخشنامه‌ی سازمان برنامه و بودجه، احکام اردیبهشت ماه کارگران خود را صادر کرده است؛ احکامی که در آن‌ها حقوق در سال جدید فقط ده درصد زیاد شده است.

یکی از این کارگران گفت: در هفته‌های اخیر به دنبال آزادسازی‌ها، همه‌ی هزینه‌های زندگی چند برابر شده؛ آیا عادلانه است که حقوق یک کارگر معدن در این شرایط فقط ده درصد زیاد شود؟! مگر ما مدیر نجومی‌بگیرِ دولتی هستیم؟!

او افزود: چنین رویه‌ای هرگز سابقه نداشته است؛ ما از مدیران دولتی می‌خواهیم این بخشنامه را باطل کنند؛ اگر به دیوان عدالت شکایت کنیم، حتماً بخشنامه‌ی غیرقانونی باطل می‌شود اما انتظار داریم خود دولت به قانون تمکین کند؛ اجازه ندهند هزاران کارگر سراسر کشور، ناراضی باشند.

*تجمع حمایتی فرهنگیان در شیراز وآخرین خبر درباره معلمان بازداشتی روزهای 22 و 24 اردیبهشت ماه 1401 شیراز

تجمع معلمان فارس در حمایت از همکاران بازداشتی خود در تاریخ 24 اردیبهشت ماه با برخورد شدید امنیتی همراه بود، به طوریکه در این روز بیش از 20 معلم شاغل و بازنشسته به همراه خانواده بازداشت شدگان 22 اردیبهشت، دستگیر شدند.

همه معلمان بازداشت شده در روز 24 اردیبهشت به استثنای محمد علی زحمت کش و عبدالرزاق امیری، آزاد شدند.

انجمن صنفی معلمان فارس ضمن محکومیت شدید این برخوردهای قرون وسطایی، خواهان آزادی بدون قید و شرط همه معلمان بازداشت شده می باشد.

مژگان باقری،فریبا نظام زاده ،محمد عالیشوندی ،اصغرامیرزادگان،مهرداد یغمایی،افشین رزمجو،غلامرضا غلامی کندازی ،حمیدعباسی،عبدالرزاق امیری ومحمدعلی زحمتکش را آزاد کنید.

*مجموعه ای درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- تجمع حمایتی فرهنگیان در اهواز

پنجمین جلسه دادگاه اعضای هیئت مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان آقایان علی کروشاتی ،پیروزنامی و فرنگیس نسیم پوردر روز یکشنبه 25 اردیبهشت 1401 راس ساعت 10 صبح در شعبه 2 دادگاه انقلاب اهواز با ریاست قاضی آقای مهدی شاهین و حضور وکیل آقای مصطفی نیلی در حالی برگزار شد که جمعی از همکاران و فعالان صنفی استان آن ها را همراهی می کردند اتهامات وارده بر این سه کنشگر صنفی به شرح ذیل است:

1- فعالیت تبلیغی علیه نظام

2- عضویت در گروههای معاند نظام

3- اجتماع و تبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی

2- احضاررادا (روح اله) مردانی به بازپرسی دادسرای امنیت اوین

در ادامه پرونده‌سازی های متعدد سالهای اخیر برای رادا (روح اله) مردانی فعال صنفی معلمان در شهرها و مراکز چند استان کشور از جمله ( لرستان،البرز و تهران ) اخیرا طی ابلاغیه فوق که نه در ثنا مورد اتهامی ثبت شده و نه در ابلاغیه ذکر گردیده، از او خواسته شده از تاریخ هیجدهم اردیبهشت ماه جهت دفاع از اتهام انتسابی که مصداق آن مشخص نیست، با مهلت ده روزه به شعبه دوم بازپرسی دادسرای امنیت اوین مراجعه نماید.

شورای هماهنگی ضمن حمایت از رادا مردانی فعال صنفی معلمان و دیگر معلمان کنش‌گری که برایشان پرونده مفتوح تشکیل شده، اعلام می کند که هرگز روند پرونده سازی ها و بازداشت ها کمترین خللی در اراده کنشگران مطالبه گر صنفی نخواهد داشت.

3- پایان اعتصاب غذای ابوالفضل رحیمی شاد

روز یکشنبه 25 اردیبهشت،ابوالفضل رحیمی شاد معلم و کنشگر صنفی بعد از چهارده روز اعتصاب در حمایت از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی و خواسته های او به اعتصابش پایان داد.

4- آزادی 3 کنشگر فرهنگی استان اصفهان

صبح امروز، یک‌شنبه بیست و پنجم اردیبهشت ۱۴۰۱سرکار خانم فریبا معینی (عضو هیات مدیره کانون معلمان نجف آباد) ،آقای عبدالرسولرعمادی(عضو هیات مدیره کانون معلمان اصفهان)و آقای رحمان رئیسی (عضو هیات امنای شعبه سه کانون معلمان اصفهان آزاد شدند.

5- مسعود فرهیخته آزاد شد

مسعود فرهیخته فعال صنفی معلمان که در تجمع ۲۲ اردیبهشت ماه در تهران بازداشت شده بود عصر امروز ۲۵ اردیبهشت با قرار وثیقه آزاد شد. آقای فرهیخته روز اول بازداشت به بازداشتگاه گیشا و سپس به قرنطینه اوین منتقل شد.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن تبریک آزادی مسعود فرهیخته و دیگر معلمان آزاد شده، انتظار دارد در روزهای آینده سایر معلمان بازداشتی به آغوش خانواده و جامعه معلمان ایران بر گردند.

6- آزادی ژاله روح زاد و احمد حیدری

ژاله روح زاد معلم و همسر فعال کارگری زندانی اسماعیل گرامی و احمد حیدری فعال صنفی معلمان که در تجمع ۲۲ اردیبهشت بازداشت شده بودند، عصر امروز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت با قرار وثیقه آزاد شدند.

شورای هماهنگی با استقبال از آزادی معلمان در بند همچنان چشم انتظار آزادی همه معلمان بازداشتی در تجمعات اخیر است.

*جان باختن 2 کارگردر تهران وبیرجند براثر حادثه کاری

روز شنبه 24 اردیبهشت،براثردو حادثه کاری جداگانه، دو کارگر ساختمانی در تهران و بیرجند جان خود را از دست دادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،در اولین حادثه که صبح شنبه در یک مجتمع درمانی در حال ساخت تهران رخ داد، یک کارگر 54 ساله حین انجام کار از طبقه سوم به درون چاهک آسانسور سقوط کرد و جان خود را از دست داد.

بعد ازظهرشنبه نیز کارگری 65 ساله در حین کار آواربرداری در ساختمانی در خیابان هفده شهریور بیرجند بر اثر سقوط آوار بر روی سرش، جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 24 اردیبهشت ماه 1401

- گزارشی از تداوم تجمعات اعتراضی نسبت به حذف سوبسیدها وگرانی ها

- جان باختن یک نفردر اندیمشک براثر شلیک نیروهای انتظامی

- تجمع اعتراضی همزمان کارگران قراردادموقت صنعت نفت نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

- پایان اعتصاب غذای اسماعیل عبدی بدنبال در خواست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

مجموعه درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- بی خبری از حسین مهدی پور معلم اهل دشتیاری استان سیستان و بلوچستان درچهارمین روز بازداشت

2- آخرین اخبار درباره بازداشتی های روز پنج شنبه 22 اردیبهشت تهران

3- آخرین خبر درباره احضار پنج نفر از هیات مدیره و اعضای انجمن صنفی معلمان سنندج و کلاترزان

4- محاکمه اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان

5- آزادی علی‌اکبرباغانی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران، تهران با قید وثیقه

- آخرین خبر از ریحانه انصاری‌نژاد

*گزارشی از تداوم تجمعات اعتراضی نسبت به حذف سوبسیدها وگرانی ها

در ادامه اعتراضات در خیابان‌ها و انتشار ویدئوهای فراوان در شبکه‌های اجتماعی، ویدئوهایی هم از تجمع و اعتراض مردم نیشابور به گرانی‌های اخیر در قبل از ظهر روز شنبه، 24 اردیبهشت، منتشر شده است.

تعدادی از شهرهای کشور شامگاه جمعه 23 اردیبهشت بار دیگر صحنه اعتراضات به گرانی‌ها و وضعیت اقتصادی توسط گروه‌هایی از مردم بود در حالی که ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی در برخی از شهرها به شلیک گاز اشک‌آور متوسل شده‌اند و صدای تیراندازی نیز به گوش می‌رسد.

بر اساس گزارش‌ها، اعتراضات پس از استان خوزستان، شامگاه جمعه اهالی بروجرد و دورود در استان لرستان، جلیچه، جونقان و فارسان در استان چهارمحال بختیاری، شاهین‌شهر در استان اصفهان، دهدشت در استان کهگیلویه و بویراحمد نیز به برگزاری تجمعات اعتراضی اقدام کرده‌اند. در ویدیویی که از اعتراضات شهر فارسان منتشر شده صدای تیراندازی شنیده می‌شود، اما مشخص نیست که آیا شلیک تیر هوایی بوده و آیا کسی نیز در این تیراندازی‌ها آسیبی دیده است.

در ویدیوهای منتشر شده از این شهر در روز جمعه 23 اردیبهشت، ماموران برای متفرق کردن معترضان به شلیک گاز اشک آور و تیراندازی هوایی اقدام کردند.

شهرهای اندیمشک، ایذه، دزفول و سوسنگرد در خوزستان که از روزهای ابتدایی اعتراض‌های سراسری، تجمع‌هایی در آن‌ها شکل گرفته بود، به صورت پراکنده شاهد اعتراض‌ها بودند. نیروهای امنیتی و لباس شخصی در این شهرها به صورت مداوم حضور دارند و از تجمع بیش از چند نفر جلوگیری می‌کنند.

روز جمعه همچنین اعلام شد بازی فوتبال روز شنبه بین تیم‌های استقلال و فولاد خوزستان در اهواز باید بدون تماشاگر برگزار شود. با توجه به اینکه هیچ محرومیت انضباطی برای میزبان وجود نداشت و همچنین محدودیت‌های ناشی از کرونا پایان یافته است و در هفته‌های گذشته نیز بازی‌های لیگ برتر و دسته اول کشور با تماشاگر برگزار شده، می‌توان گفت که این بازی برای جلوگیری از تجمع مردم و احتمال بروز اعتراض، بدون تماشاگر برگزار خواهد شد.

در همین راستا بازی بین تیم‌های پرسپولیس و سپاهان که در زمین بی‌طرف و در شهر سیرجان برگزار می‌شود، نیز در دقیقه 90 از سوی سازمان لیگ، بدون تماشاگر اعلام شد تا مسئولان لیگ و نهادهای امنیتی از اینکه اعتراض‌ها به پخش زنده تلویزیونی کشیده نشود، خاطرشان جمع باشد.

مردم شهر رشت هم شب جمعه 23 اردیبهشت، به جمع معترضان پیوستند. ویدیویی که از این اعتراض‌ها منتشر شد، نشان می‌دهد که نیروهای امنیتی به سمت معترضان یورش بردند و مانع برگزاری این تجمع شدند.

جمعه‌شب همچنین اعتراض‌های گسترده‌ای در شهرهای بروجرد، اردبیل و شهرکرد نیز برگزار شد. ویدیوهای منتشر شده از تجمع‌های شهر بروجرد که بیش از صدها نفر از شهروندان در آن شرکت کرده بودند، صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.

در شهرهای دهدشت و درود هم شب گذشته تجمع‌هایی برگزار شد. همچنین معترضان در شهریار واقع در استان تهران نیز تجمع برگزار کردند که با برخورد ماموران مواجه شدند.

پس از گذشت دقایقی از شکل‌گیری تجمع، اینترنت به صورت منطقه‌ای قطع می‌شود. قطعی اینترنت در 10 روز گذشته و در شهرهای درگیر اعتراض‌ها به این صورت بود که در ابتدا اینترنت محله‌ای که درگیر اعتراض است، مختل می‌شود و پس از آن این اختلال به تمام شهر سرایت می‌کند.

همچنین قطعی اینترنت در گستره استانی هم در استان‌های چهارمحال و بختیاری و خوزستان طی روزهای اعتراض‌های سراسری اتفاق افتاد.

بر اساس رصد وضعیت اینترنت در ایران می‌توان گفت که با توجه به اتفاق‌های روزهای گذشته، در چه مناطقی اعتراض‌ها شکل گرفته است.

فیلتربان در شب جمعه 23 خرداد ماه، در استان فارس، استان آذربایجان غربی و به شکل خاص در شهرهای اردبیل و زنجان، اینترنت قطع بوده است. بر اساس این گزارش قطعی اینترنت مشترکان همراه اول، بیشتر از سایر اپراتورها بوده است.

گزارشی رسانه ای شده بتاریخ شنبه 24 اردیبهشت

*جان باختن یک نفردر اندیمشک براثر شلیک نیروهای انتظامی

براساس آخرین گزارشات رسانه ای شده از اعتراضات به حذف سوبسیدها وگرانی ها یکنفر دراندیمشک براثر شلیک نیروهای انتظامی جان خودراازدست داد.

*تجمع اعتراضی همزمان کارگران قراردادموقت صنعت نفت نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

روز شنبه 24 اردیبهشت، کارگران قراردادموقت صنعت نفت برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق دست به تجمع همزمان در چند شهر نفتی زدند.

در همین رابطه،کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران: تجمع اعتراضی کارکنان قرارداد موقت نفت اهواز و جزیره خارک به دلیل افزایش ۱۰ درصدی حقوق

امروز شنبه، ۲۴ اردیبهشت ماه، گروهی از کارکنان قرارداد موقت شرکت نفت اهواز و جزیره خارک، نسبت به افزایش ۱۰ درصدی حقوق خود در مقایسه با تورم و گرانی موجود تجمع اعتراضی برگزار کردند.

در این تجمع شعارهایی چون «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه» و «تورم ۱۰۰ درصدی، افزایش ۱۰ درصدی» مطرح شد.

*پایان اعتصاب غذای اسماعیل عبدی بدنبال در خواست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

روز شنبه 24 اردیبهشت، اسماعیل عبدی با انتشارمتنی بقرارزیر به اعتصاب غذایش در زندان کچویی کرج بدنبال در خواست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پایان داد:

آه اگر آزادی سرودی می‌خواند

کوچک؛ همچون گلوگاه پرنده‌ای

هیچ کجا دیواری فروریخته برجای نمی‌ماند

سالیان بسیاری نمی‌بایست

دریافتن را که

هر ویرانه نشان از غیاب انسانی است

این‌روزها، معلمان شریف ایران، بیش‌از هر زمانی دیگر، به اتحاد حداکثری نیازمندند.

اکنون، زمانِ به‌هم پیوستنِ همه نحله‌های فکری است که به آینده‌ نیکوی ایرانِ عزیز دلبسته‌اند.

جنبش معلمان ایران در سال‌های گذشته، سربلند و سرافراز خواسته‌های برحقِ خود را با تاسی به فراخوان‌های شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در سینه تاریخ به ثبت رسانده‌است. بر همین مبنا، این‌جانب اسماعیل عبدی (معلم ریاضی دبیرستان‌های اسلام‌شهر) نیز اطاعت از درخواست شورای هماهنگی را وظیفه‌ی خود می‌دانم و به دستور این نهادِ مرجع، مبنی بر شکستن اعتصاب غذا گردن می‌نهم.

با عنایت به این‌که طی سالیان گذشته و امروز شورای هماهنگی، مرجع حق خواهی جنبش مطالبه‌گری معلمان بوده و هست، اینجانب با ادای احترام به درخواست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و با عنایت به پاره‌ای از مذاکرات انجام شده، در این مرحله به اعتصاب غذای خود پایان می‌دهم و از یارانِ هم‌بند و همراه و بزگوارم در زندان مرکزی کرج آقایان:

مهدی فراحی شاندیز، منوچهر بختیاری، مهدی بیرامی، سید ساسان مکانیک‌ناریه و محمد آشتیانی که علی رغم داشتن بیماری زمینه‌ای، رنج جابه‌جایی و کف‌خوابی و به خطر انداختن جان را بر خود هموار کردند، سپاسگزاری می‌نمایم و با توجه به این‌که شرایط برخی از این‌دوستان در اثر اعتصاب وخیم است، صمیمانه می‌خواهم که به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

هم‌چنین از برادر ارجمندم ابوالفضل رحیمی شاد که مرا شرمنده‌ی محبت و همراهی خود نمود و این راه صعب را برای من هموار نمود و نیز از عزیز قاسم‌زاده، دوست و برادر ارجمندم که این‌بار نیز _هم‌چون همیشه_ یار و همراهم بود سپاسگزاری می‌نمایم و تقاضا دارم که به اعتصاب غذای خود پایان دهند.

جا دارد مراتب قدردانی و امتنان خود را به فعالان صنفی معلمی و کارگری و حقوق بشری به واسطه نگرانی‌های پیوسته‌شان، ابراز دارم. بی‌تردید با پذیرش ماده 477 توسط رئیس قوه قضائیه، انتظار نقض حکم ده سال زندان این‌جانب توسط قضات عادل در دیوان عالی کشور می‌تواند امیدواری را در جامعه معلمان فراهم آورد.

در پایان آرزومندم معلمان زندانی بازداشت شده در تجمع ۱۱ و ۲۲ اردیبهشت هرچه زودتر آزاد شوند و به آغوش خانواده و جامعه‌ی معلمان بازگردند.

متن درخواست شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از اسماعیل عبدی برای شکستن اعتصاب غذا

روز شنبه 24 اردیبهشت، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران طی نامه ای بشرح زیراز اسماعیل عبدی درخواست شکستن اعتصاب غذا کرد:

جناب آقای اسماعیل عبدی

با سلام و احترام

با عنایت به نگرانی‌های حاصله از اعتصاب غذای جنابعالی برای حفظ جان و سلامتیِ شما، هم‌چنین نگرانی‌های غیر قابل وصف پدر و مادر، همسر، فرزندان و همه‌ی همکارانتان در اقصی نقاط کشور، علی الخصوص سلامتی دوستانی که در حمایت از شما اعتصاب غذا کرده‌اند، خواهشمندیم از همین لحظه نسبت به شکستن اعتصاب غذا اقدام بفرمایید و تمامی دوست دارانتان را از غم و نگرانی برهانید.

بدیهی است شورای هماهنگی نیز از تمام ظرفیت‌های خود برای ادامه‌ی تحقق درخواست‌های قانونی و به‌حقِ شما، مصمم‌تر از گذشته، پیگیری خواهد نمود.

*مجموعه درباره اذیت آزار وبگیروببند فرهنگیان کنشگر بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- بی خبری از حسین مهدی پور معلم اهل دشتیاری استان سیستان و بلوچستان درچهارمین روز بازداشت

حسین مهدی پور معلم جوان اهل دشتیاری استان سیستان و بلوچستان، روز چهارشنبه 21 اردیبهشت ماه توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شد.

تاکنون از وضعیت و محل نگهداری ایشان بی‌خبریم.

2- آخرین اخبار درباره بازداشتی های روز پنج شنبه 22 اردیبهشت تهران

تجمع روز پنجشنبه ۲۲ اردیبشهت در تهران با حضور پر رنگ و ممانعت نیروها و بازداشت حدود ۳۰ نفر از معلمان و انتقال آنها به بازداشتگاه وزرا، شکل نگرفت.

تا عصر همان روز معلمان بازداشت شده آزاد شدند، به غیر از:

آقای احمد حیدری؛ دبیر ادبیات

خانم ژاله روحزاد؛ معلم بازنشسته

آقای مسعود فرهیخته دبیر دبیرستان های کرج

که به دادسرای اوین منتقل شده بودند.

طبق آخرین اخبار، آقایان احمد حیدری،مسعود فرهیخته و خانم ژاله روحزاد همچنان در بازداشت هستند.

روز شنبه 24 اردیبهشت ماه ، خانم ژاله روحزاد با دستبد به دادسرای اوین منتقل شد.آقایان حیدری و فرهیخته نیز به دادسرا منتقل شدند ؛ولی بعد از چند ساعت انتظار برای رسیدگی به پرونده ؛ از طرف بازپرس اعلام شد که امروز وقت ندارند و فردا به پرونده رسیدگی می شود.

3- آخرین خبر درباره احضار پنج نفر از هیات مدیره و اعضای انجمن صنفی معلمان سنندج و کلاترزان

احضار مجدد پنج نفر از هیات مدیره و اعضای انجمن صنفی معلمان سنندج و کلاترزان: آقایان صلاح حاجی میرزایی، مجید کریمی، محمدرضا مرادی، کورش عزت امینی، و خانم نسرین کریمی.

طبق تماس ستاد خبری با افراد احضار شده، اعلام گردید ساعت ۴ امروز به ستاد خبری مراجعه کنند.


درهمین رابطه:بە دنبال احضار پنج نفر از هیات مدیره و اعضای انجمن صنفی معلمان سنندج و کلاترزان، آقایان صلاح حاجی میرزایی، مجید کریمی، محمدرضا مرادی، کورش عزت امینی، و خانم نسرین کریمی امروز شنبه 24 اردیبهشت جمعی از فعالان صنفی آنها را همراهی کردند.


اما ستاد خبری سنندج از پذیرش این دوستان خودداری کرد و آنها را به شعبه ۲ بازپرسی دادگاه ارجاع داد. سپس دوستان احضار شده و همکاران همراه به دادگاه مراجعه نمودند اما دادگاه هم به بهانه شلوغی و فشردگی کارها بازجویی از این دوستان را به روزهای پایانی هفته موکول کرد.

تصمیم و برنامه نهادهای مذکور هرچه باشد انجمن و جامعه معلمان ذره‌ای از خواسته‌های مشروع خود کوتاه نخواهد آمد و با اتحاد و توان بیشتری راه خود را ادامه خواهد داد.

4- محاکمه اعضای هیات مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان

روز یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۱ پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات آقایان علی کروشاتی ، پیروز نامی و خانم فرنگیس نسیم‌پور میباشد.

لازم به ذکر است سومین و چهارمین دادگاه این فعالین صنفی به علت عدم حضور قاضی پرونده تشکیل نگردید.

5- آزادی علی‌اکبرباغانی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران، تهران با قید وثیقه

روز شنبه 24 اردیبهشت،علی‌اکبرباغانی عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان ایران، تهران با قید وثیقه با استقبال همکاران آزاد شد.

*آخرین خبر از ریحانه انصاری‌نژاد

ریحانه انصاری‌نژاد غروب امروز شنبه ۲۴ اردیبهشت‌ماه طی تماس تلفنی با خانواده اعلام کرده است که در بازداشتگاه ۲۰۹ زندان اوین (تحت نظارت وزارت اطلاعات) بسر می‌برد و حال عمومی وی خوب است.

این فعال کارگری که حدود ده سال قبل نیز سابقه‌ی چندماه بازداشت دارد، حدود ساعت ۲ بامداد پنج‌شنبه ۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ طی مراجعه ۶ نفر به منزل شخصی‌اش بازداشت شد و تا امروز خبری از نهاد بازداشت‌کننده و مکان نگهداری‌اش در دست نبود. همچنین خانواده ریحانه انصاری‌نژاد همچنان نگران کمردرد و پا درد شدیدش هستند که از عوارض بیماری آرتریت روماتوئید وی است.

ریحانه انصاری‌نژاد هیچ جرمی مرتکب نشده و باید فوری و بدون هیچ قید و شرطی آزاد شود.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

اخباروگزارش های کارگری 23 اردیبهشت ماه 1401

- فراخوان انجمن صنفی معلمان فارس برای تجمع روزشنبه 24 اردیبهشت ماه در حمایت از همکاران بازداشتی مقابل دادستانی شیراز

- شروط اسماعیل عبدی برای پایان دادن به اعتصاب غذایش در سیزدهمین روز

- دوزادهمین روز اعتصاب غذای ابوالفضل رحیمی شاد و دومین روز اعتصاب غذای عزیز قاسم زاده در همبستگی بااسماعیل عبدی

- دیدار تعدادی از فعالان مدنی با خانواده جعفرابراهیمی و رسول بداقی و اعلام حمایت از معلمان زندانی

- آمار و اسامی معلمان بازداشتی در تجمع ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱بهمراه مجموعه ای در همین رابطه بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

- گزارش رسانه ای شده درباره اعتراضات نسبت به حذف سوبسیدها و گرانی در کشور

- کنش های کارگران شهرداری های کشور در نیمه اول اردیبهشت ماه 1401

- اتحادیه آزاد کارگران ایران:

دستگیری دو فعال سندیکایی فرانسوی خانم سیسیل و آقای ژاک کوهلر را قویا محکوم می‌کنیم

- بیانیه آموزش بین الملل: معلمان و فعالان سندیکایی در ایران باید فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند!

- آخرین خبر درباره رضاشهابی بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه

- سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد را محکوم می‌کند

*فراخوان انجمن صنفی معلمان فارس برای تجمع روزشنبه 24 اردیبهشت ماه در حمایت از همکاران بازداشتی مقابل دادستانی شیراز

با توجه به بازداشت 9 نفر از معلمان و فعالین فارس در تجمع روز پنج شنبه 22 اردیبهشت ماه به صورت کاملا غیر قانونی و متوحشانه و بی توجهی نهادهای مربوطه نسبت به درخواست انجمن صنفی معلمان فارس مبنی بر همکاری آن ها در آزادی معلمان بازداشت شده در حالی که بسیاری از معلمان بازداشت شده در سراسر کشور امروز آزاد شده‌اند اما دادستانی استان فارس به این مسئله و درخواست انجمن صنفی معلمان فارس اهمیتی نداده‌اند؛

لذا انجمن صنفی معلمان فارس جهت حمایت از همکاران بازداشت شده روز شنبه 24اردبیهشت ماه ساعت 9 و 30 دقیقه صبح مقابل دادستانی شیراز واقع در فلکه گاز اعلام تجمع می نماید.

*شروط اسماعیل عبدی برای پایان دادن به اعتصاب غذایش در سیزدهمین روز

روز جمعه 23 اردیبهشت،اسماعیل عبدی همزمان با سیزدهمین روز اعتصاب غذایش شروطش را برای پایان دادن به اعتصابش اعلام کرد:

بنابه گزارش کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران،اسماعیل عبدی معلم زندانی در زندان کچویی کرج شکستن اعتصاب غذایش را منوط به تحقق شرط‌های ذیل کرده‌است:

۱-۱- بازگشت به زندان اوین؛

با توجه به اینکه مرجع اجرای حکم در پروندهٔ اسماعیل عبدی دادسرای امنیت تهران است و هر تصمیم قضایی نسبت به خواستهٔ وی، توسط مرجع تهران است و نه کرج؛

۱-۲ اعطای اختیار کامل در اجرای حکم به مرجع قضایی کرج، تا امکان بهره‌مندی اسماعیل عبدی از تسهیلات قانونی و پیگیری حقوق وی میسور شود.

۲- تعیین تکلیف درخواست اعادهٔ دادرسی نسبت به حکم محکومیت مبنی بر ۱۰ سال حبس، با توجه به اینکه اسماعیل عبدی پس از تحمل ۶ سال حبس، بدون آزادی، با حبس ۱۰ ساله مواجه شد که اکنون بیش از یک سال از آن را سپری کرده‌است.

*دوزادهمین روز اعتصاب غذای ابوالفضل رحیمی شاد و دومین روز اعتصاب غذای عزیز قاسم زاده در همبستگی بااسماعیل عبدی

ابوالفضل رحیمی شاد در همبستگی با همکار زندانی خود اسماعیل عبدی در دوازدهمین روز اعتصاب غذا به سر میبرد.

همچنین عزیز قاسم زاده که در تجمع پنجشنبه حمایت خود را از اعتصاب غذای اسماعیل عبدی اعلام کرده در دومین روز از اعتصاب غذا به سر میبرد.

*دیدار تعدادی از فعالان مدنی با خانواده جعفرابراهیمی و رسول بداقی و اعلام حمایت از معلمان زندانی

روزجمعه 23 اردیبهشت، تعدادی از فعالان مدنی با خانواده جعفرابراهیمی و رسول بداقی دیدار و حمایتشان را از معلمان زندانی اعلام کردند.

*آمار و اسامی معلمان بازداشتی در تجمع ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱بهمراه مجموعه ای در همین رابطه بنقل از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

تهران

١- مسعود فرهیخته

٢- احمد حیدری

٣- ژاله روح‌زاد

فارس

١- افشین رزمجو

٢- غلامرضا غلامی

٣- محمد عالیشوندی

۴- مهرداد یغمایی

٥- اصغر امیرزادگان

٦- حمید عباسی

٧- خانم مژگان باقری

٨- خانم نظام‌زاده

۹- یک همکار خانم که تا این لحظه اطلاعاتی از ایشان نداریم.

مریوان

١- مسعود نیکخواه

اصفهان

١- آقای عمادی

٢- رحمان رئیسی

٣- خانم معینی

یزد

١- مهدی کلانتری

٢- حمیده زارع

نجف آباد

۱- فریبا معینی

لیست تکمیل و به روز رسانی میشود

درهمین رابطه:

1- فریبا معینی عضو هیات اجرایی شعبه نجف آباد کانون فرهنگیان استان اصفهان صبح روز شنبه 23 اردیبهشت قبل از طلوع آفتاب در منزل دستگیر شد.

ایشان دبیر ادبیات با سابقه کاری 31 سال دبیری آموزش و پرورش شهرستان نجف آباد میباشند.

2- از طرفی به گزارشات رسیده حداقل سه نفر از همکاران دستگیر شدن که اطلاعی از نام آنها نیست، از همکاران استان اصفهان درخواست می شود در صورت داشتن اطلاعات در زمینه بازداشت همکاری در استان جهت پیگیری به نمایندگان شعبه ها و اعضا هیات مدیره کانون استان اصفهان اطلاع دهید.

3- پیرو اخبار رسیده به کانال شورای هماهنگی احمد چنگیزی عضو هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان یزد امروز ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۱ در پی احضار پس از مراجعه بازداشت و روانه زندان شدند.

شورای هماهنگی ضمن محکوم کردن احضارها، پرونده سازی ها علیه فعالین صنفی و‌ بازداشت ها خواستار توقف این رویه و آزادی معلمان زندانی است و در عین حال بر ادامه اعتراضات تا حصول نتیجه تاکید دارد.

4- احضار فعالان صنفی سنندج به ستاد خبری

عصر جمعه ماموران اطلاع رسانی ستاد خبری طی تماس تلفنی با برخی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان کردستان (سنندج) و همکاران فعال، درخواست آدرس منزل برای ابلاغ احضاریه را نمودند و با ارائە احضاریە مکتوب در درب منزل به افراد زیر برای حضور در ستاد خبری در روز شنبه ۲۴ اردیبهشت ساعت ۱۰ صبح، اطلاع داده شده است:

۱- محمد رضا مرادی

۲- مجید کریمی

۳- صلاح حاجی میرزایی

۴- نسرین کریمی

۵- کورش عزت امینی

ما معلمان طی تجمعات متعدد طی سال جاری تمامی مطالبات برحق خود را به گوش جامعه و مسئولان رسانده ایم. مسولان بخش امنیتی و انتظامی به جای احضار دلسوزان و فعالان جامعه بهتر است پیگیر اجرای مطالبات و رسیدگی به قانون شکنی مسئولان و مدیران وزارت آموزش و پرورش و برخی وزارت خانه‌های مرتبط باشند.

زیرا ما تا رفع تمامی مشکلات و رسیدن به خواسته های برحق خود در میدان خواهیم ماند.

انجمن صنفی معلمان کردستان(سنندج - کلاترزان)

5- پیروزنامی دبیر کل کانون صنفی معلمان خوزستان،علی کروشات عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان و حسام کرائی از فعالین صنفی خوزستان لحظاتی پیش با قرار کفالت آزاد شدند.

همچنین سیامک چهرازی از فعالین شناخته شده اهواز با استقبال همکاران آزاد شد.

6- روز چمعه 23 اردیبهشت صفررمضانی و دکتر احسان اسدی ازکنشگران فرهنگی استان گیلان با استقبال همکاران آزاد شدند.

7- هفت همکار یاسوجی که در تجمع روز پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت شده بودند همگی روز جمعه 23 اردیبهشت با استقبال همکاران آزاد شدند.

*گزارش رسانه ای شده درباره اعتراضات نسبت به حذف سوبسیدها و گرانی در کشور

براساس گزارش رسانه ای شده،روز جمعه 23 اردیبهشت،شهرهای خرم آباد دراستان لرستان وفارسان در استان چها محال بختیاری تظاهراتی دراعتراض به حذف سوبسیدها و گرانی برپاشد.

بنا بهمین گزارش،عصر روز جمعه منطقه ماسور در جنوب خرم آباد عصر جمعه شاهد شکل گیری تجمعی بود که با شعار علیه افزایش قیمت ها ادامه پیدا کرد.

معترضین سعی داشتند اقدام به بستن خیابان کنند که با دخالت نیروی انتظامی متفرق شدند.

منطقه چلیچه از توابع فارسان استان چها محال بختیاری نیز روز جمعه با تجمعی چند ده نفره همراه بود که عنیروی انتظامی اقدام به متفرق سازی جمعیت حاضر کردند.

*کنش های کارگران شهرداری های کشور در نیمه اول اردیبهشت ماه 1401


توضیحات

رخداد

بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

جرح یک تن و فوت یک کارگر در اثر ریزش کانال آب

فوت

نامشخص

معاونت عمرانی

قائمشهر

04/02/1401

1

به دلیل عدم افزایش قراردادحق الزحمه

تجمع

خودمالک

پسماند

تبریز

05/02/1401

2

سومین روز تجمع مقابل فرمانداری به سبب عدم پرداخت ماه ها حقوق

تجمع

دولتی

عمران، تاسیسـات، آتش نشانی، خدمات و فضای سبز

شوش

06/02/1401

3

احضار و تهدید تلفنی به مقابله با تجمع روز کارگر

احضار

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

06/02/1401

4

تجمع مقابل شهرداری و فرمانداری به دلیل عدم پرداخت به موقع حقوق

تجمع

خصوصی

نامشخص

کوت‌عبدالله

07/02/1401

5

به سبب کاهش حقوق ها از شهرداری تا مقابل ساختمان شورای شهر راهپیمایی کردند

راهپیمایی

دولتی

تمام بخش ها

اهواز

07/02/1401

6

کارگران به اعتراض عدم پرداخت حقوق ها جلسه افطاری را ترک کردند

ترک جلسه

دولتی و خصوصی

تمام کارگران

تبریز

07/02/1401

7

چهارمین روز تجمع

تجمع

دولتی

عمران، تاسیسـات، آتشنشانی، خدمات و فضای سبز

شوش

10/02/1401

8

*اتحادیه آزاد کارگران ایران:

دستگیری دو فعال سندیکایی فرانسوی خانم سیسیل و آقای ژاک کوهلر را قویا محکوم می‌کنیم

دستگاه‌های سرکوب و نیروهای امنیتی طی سالیان متمادی و بطور مداوم در حال پرونده‌سازی علیه فعالین کارگری و جنبش معلمان به منظور سرکوب اعتراضات حق‌طلبانه آنان بوده‌اند و اینک، آنان با دستگیری دو نفر از فعالین سندیکای نیروی کار فرانسه که با ویزای قانونی به ایران آمده‌اند و عضو تشکلی مستقل از دولت فرانسه و مشغول مبارزات عدالت‌طلبانه در آن کشورند، درصدد برآمده‌اند تا حضور آنها را در ایران مرتبط با اعتراضات معلمان تحت عنوان "ایجاد آشوب" به خورد افکار عمومی بدهند.

جنبش کارگری یک جنبش بین‌المللی است و ارتباط تنگاتنگ بین تشکل‌های این جنبش، امری متداول و جزئی از حقوق اولیه تشکل‌های کارگری در بسیاری از کشورهاست.

همانطور که کارفرمایان و دولت‌های سرمایه‌داری این حق را برای خود قائل‌اند تا در نهادها و سازمان‌‌های بین‌المللی و منطقه‌ای به منظور پیشبرد اهداف خود عضو شوند، جنبش کارگری نیز از همان آغاز، یعنی از بیش از دو قرن پیش تلاش کرده است در سطح جهانی خود را در برابر کارفرمایان و دولت‌های سرمایه‌داری متشکل کند و در راه همبستگی و اتحاد طبقاتی در ابعادی بین‌المللی بکوشد.

وجود چندین کنفدراسیون بین‌المللی و اتحادیه‌های جهانی کارگری که متشکل از اتحادیه‌های کارگری در کشورهای مختلف هستند بخشی از این همبستگی بین‌المللی است. برای نمونه و بطور مشخص "آموزش بین‌الملل " بیش از ۱۷۰ تشکل معلمان در سراسر جهان را در بر می گیرد. کنفرانس‌ها و نشست‌های این تشکل بطور علنی و با پوشش خبری آزاد هر ساله برگزار می‌شود و نمایندگان تشکل‌های عضو این سازمان در اقصی نقاط جهان در آن شرکت می‌کنند.

تلاش بجا و درست تشکل‌های صنفی معلمان ایران برای همکاری با تشکل جهانی "آموزش بین‌الملل" بر کسی از جمله بر حکومت و نیروهای امنیتی پوشیده نیست. علاوه بر این جنبش کارگری ایران به یمن مبارزات گسترده کارگران برای رسیدن به حقوق پایه‌ای خود به ویژه در دو دهه‌ی اخیر یکی از بخش‌های رزمنده جنبش کارگری جهانی محسوب می‌شود و بسیاری از فعالین این جنبش در سطح جهانی به ویژه در نزد اتحادیه‌ها و سندیکاهای کارگری چهره‌های شناخته شده‌ای هستند.

بنابراین حکومت خود نیز می‌داند که به‌رغم همه سرکوب‌گری‌ها و توطئه‌ها، جنبش کارگری ایران در سطح جهانی تنها و بی صدا نیست. این حق مسلم تشکل‌های کارگری و معلمان است که در سطح جهانی با هم ارتباط برقرار کنند، از تجارب هم بیاموزند، از یکدیگر حمایت کنند و در راه همبستگی و اتحاد طبقاتی بین‌المللی تلاش و مبارزه کنند.

بدون تردید دستگیری دو فعال سندیکای کارگری فرانسه و نسبت دادن اتهام ارتباط آنها با اعتراضات برحق معلمان تحت عنوان "آشوب"، توطئه‌ای است علیه تشکل‌های صنفی معلمان و تلاش برای توجیه سرکوب جنبش معلمان.

ما با محکوم کردن توطئه‌چینی علیه جنبش معلمان و تشکل‌های صنفی آنان و با تاکید بر آزادی فوری خانم سیسیل و آقای ژاک کوهلر دو عضو فدراسیون آموزش و فرهنگ سندیکای نیروی کار فرانسه، اعلام می‌داریم جنبش کارگری و جنبش معلمان و دیگر جنبش‌های مطالباتی در ایران حق دارند با تشکل‌های مستقل جهانی ارتباط و مراوده داشته باشند و بدیهی است نه تنها دولت ایران، بلکه هیچ دولتی نمی‌تواند در سطح جهانی مانع ارتباطات بین‌المللی کارگران و معلمان شود.

اردیبهشت ۱۴۰۱

*بیانیه آموزش بین الملل: معلمان و فعالان سندیکایی در ایران باید فوری و بدون قید و شرط آزاد شوند!

آموزش بین‌الملل، فدراسیون جهانی معلمان، دستگیری فعالین تشکلهای صنفی معلمان در ایران را محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان است.

سرکوب هدفمند علیه معلمانی که از دانش‌آموزان، جامعه و حقوق خود به عنوان فعالین اتحادیه های صنفی دفاع می‌کنند، باید پایان یابد.

ما دستگیری های غیرقابل توجیه ده ها معلم در شهرهای مختلف در روز اول ماه مه را محکوم می کنیم، روزی که برای تجلیل و گرامیدشت کارگران در سراسر جهان است. ما همچنین خواستار توقف بازداشت و آزار و اذیت کسانی هستیم که به طور مسالمت آمیز از آزادی همکاران خود دفاع می کنند.

مقامات مستصلانه تلاش میکنند تا اعتراضات مسالمت آمیز اتحادیه های صنفی کارگری را بر سر دستمزدهای پایین معلمان، بودجه ناکافی آموزش و زندانی کردن معلمان سندیکایی متوقف کنند.

این دستگیری ها و بازداشت ها نقض آزادی تشکل، حق تشکل و آزادی بیان است.

ما خواستار آزادی و رعایت کامل حقوق انسانی فعالین بازداشت شده هستیم:

اسکندر لطفی (کانون صنفی معلمان مریوان و سخنگوی شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران)

رسول بداقی (کانون صنفی معلمان اسلامشهر و نماینده کانون صنفی در شورای هماهنگی)؛

محمد حبیبی (سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران)؛

جعفر ابراهیمی (کانون صنفی معلمان تهران، بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران)؛

علی اکبر باغانی (عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران)؛

محسن عمرانی (کانون صنفی معلمان بوشهر)؛

محمود ملاکی (کانون صنفی معلمان بوشهر)؛

رضا امانی فر (کانون صنفی معلمان بوشهر)؛

اصغر حاجب (کانون صنفی معلمان بوشهر)؛

هادی صادق زاده (اکانون صنفی معلمان مشهد)؛

شعبان محمدی، (کانون صنفی معلمان مریوان) در ۱۱ مه ۲۰۲۲ بازداشت شد؛

مسعود نیکخواه (کانون صنفی معلمان مریوان).

ما همچنین فراخوان اتحادیه‌های آموزش و پرورش در سراسر جهان را برای آزادی اسماعیل عبدی، که در حبس به سر می‌برد و از اول ماه مه اعتصاب غذا را آغاز کرده است، یکبار دیگر تکرار می‌کنیم. او تا سال ۲۰۳۱ به اتهامات واهی محکوم به حبس است. حبس طولانی مدت و بدرفتاری در زندان سلامت او را به شدت تحت تاثیر قرار داده است. خانواده اسماعیل (همسر، دو دختر و پسر وی) توسط نیروهای امنیتی مورد اذیت بوده اند و قربانی این وضعیت شده اند و در شرایط ناامنی قرار دارند.

آموزش بین‌الملل از دولت ایران می‌خواهد:

بدون قید و شرط تمام اتهامات علیه فعالین سندیکایی زندانی و مدافعان حقوق انسانی در ایران را لغو کند.

به حقوق معلمان و کارکنان آموزش و پرورش برای سازماندهی و آزادی تشکل و آزادی بیان از جمله حق تجمع مسالمت آمیز بدون ترس از مداخله مقامات احترام گذاشته و این حقوق را رعایت کند.

گفتگو با تشکل های های نماینده معلمان و کارکنان آموزش و پرورش در مورد مسائل مربوط به سیاست آموزشی و معلمان را نهادینه کند.

به حقوق و حریم خصوصی اعضای خانواده رهبران و فعالین زندانی احترام گذاشته و امنیت و سلامتی آنها را تضمین کند.

لینک به بیانیه آموزش بین الملل به زبان انگلیسی:

https://www.ei-ie.org/en/item/26486:statement-teachers-and-trade-unionists-in-iran-must-be-immediately-and-unconditionally-released

ترجمه از اتحاد بین المللی در حمایت از کارگران در ایران

۱۳ مه

*آخرین خبر درباره رضاشهابی بنقل از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه

رضا شهابی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس رانی تهران و حومه که در روز گذشته ۲۲ اردیبهشت ماه توسط ماموران اطلاعاتی در منزلش بازداشت شده بود طی تماس تلفنی کوتاه امروز ۲۳اردیبهشت با خانواده اش اعلام کرده در بند ۲۰۹ زندان اوین میباشد.

*سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد را محکوم می‌کند

روز گذشته ۲۲ اردیبهشت ساعت ۲ بامداد ماموران وزارت اطلاعات به منزل فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد یورش می‌برند و تا ساعت ۴ صبح منزل ایشان را تفتیش و بهم می‌ریزند و ضمن بازداشت ایشان، گوشی تلفن همراه، لب‌تاب، لوازم الکترونیکی و برخی کتاب‌های وی را نیز ضبط می‌کنند. از محل نگهداری ایشان تا این لحظه هیچ اطلاعی وجود ندارد.

هجوم نیروهای اطلاعاتی در ساعات ۲ بامداد به منزل ریحانه انصاری نژاد در حالی صورت گرفته ، که ایشان با دختر جوانش به تنهایی در منزل سکونت داشته اند و این رفتار خشونت آمیز نیروهای اطلاعاتی باعث رعب و وحشت دختر جوان این فعال کارگری شده است ، بطوری که تبعات این برخوردها میتواند تاثیرات بسیار منفی در روحیه دختر جوان این فعال کارگری بگذارد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت فعال کارگری ریحانه انصاری‌نژاد و دیگر بازداشت‌های زنجیره‌ای فعالین کارگری و معلمان را قویا محکوم می‌کند و ضمن نگرانی عمیق از بی‌خبری از وضعیت ایشان خواهان آزادی وی و همه فعالین کارگری و معلمان زندانی و مختومه شدن پرونده‌های قضایی علیه آنان می‌باشد.

اخباروگزارش های کارگری 22 اردیبهشت ماه 1401

- تجمع سراسری فرهنگیان شاغل وبازنشسته کشوربرای احقاق حقوق برحقشان منجمله آزادی همکاران حق طلب زندانیشان

- گزارش کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران درباره تعداد شهرهایی که فرهنگیان شاغل وبازنشسته تجمع برپاکردند

- مجموعه ای بنقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران درباره بگیر وببند های امروز

- قطع نامه پایانی تجمع ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

- بیانیه سندیکاها و تشکلات کارگری و بازنشستگان مستقل پیرامون تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف نسبت به گرانی‌ها

- گزارشات رسانی شده درباره اعتراضات نسبت به حذف سوبسیدها و گرانی در کشور

1- اعتراضات پراکنده در برخی شهرهای کشور

2 - تجمعات شبانه خوزستان و قطع اینترنت

ادامه تظاهرات جنوب ایران در اعتراض به گرانی ها

- رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت شد

- ریحانه انصاری بازداشت شد

- آخرین خبرها درباره بازداشت دو فعال سندیکایی فرانسه در ایران:

1- روزنامه لوموند - 12 ماه مه:

فرانسه خواهان آزادی فوری دو شهروند دستگیرشده ی خود در ایران شد

2- گزارش رسانه ای شده:

فرانسه در اعتراض به بازداشت دو تبعه فرانسوی سفیر ایران را احضار کرد

- تجمع اعتراضی کارگران قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

- ادامه کنش های کارگران شهرداری ایرانشهر برای پرداخت مطالباتشان و عدم پاسخگویی مصلحتی مسئولان شهری واستانی

- تجمع اعتراضی تعدادی از کارگران مس سرچشمه نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری کرمان

- جان باختن یک کارگر در شرق تهران براثر سقوط در چاه

*تجمع سراسری فرهنگیان شاغل وبازنشسته کشوربرای احقاق حقوق برحقشان منجمله آزادی همکاران حق طلب زندانیشان

روز پنج شنبه 22 اردیبهشت،بدنبال فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران برای برپایی تجمع سراسری در همبستگی با معلمان زندانی وآزادیشان و دست یابی به مطالباتشان، فرهنگیان شاغل وبازنشسته در حدود 40 شهردست به تجمع مقابل اداره آموزش و پرورش زدند.

تجمع کنندگان بابرافراشتن پلاکاردها ودست نوشته ها، سردادن شعارها،ایراد سخنرانی،خواندن سرودوآواز وقرائت قطعنامه عزم راسخشان را درراه احقاق حقوق برحقشان مبنی بر همسان‌سازی حقوق ‌بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری،اجرای رتبه‌بندی‌شاغلان حداقل هشتاد درصد حقوق‌هیات‌علمی،آموزش رایگان بنمایش گذاشتند وخواهان پایان دادن به برخورد های امنیتی با فرهنگیان کنشگر واذیت وآزارشان و آزادی معلمان زندانی شدند.

در رشت مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان گیلان صحنه جالبی از همبستگی بین داش آموزان ومعلمان با سردادن شعارهایی از جمله «معلم عزیزم من همراه تو هستم »،«شاگرد عزیزم حقت رو پس میگیرم »، «آموزش رایگان حق فرزند ایران»ودر آغوش هم کشیدند بنمایش در آمد.

در همین تجمع عزیز قاسم زاده با آواز خوانی،همزمان با دوازدهمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی آغاز اعتصاب غذایش را برای همبستگی با وی اعلام کرد.

 

در کرج منیر عبدی همسر اسماعیل عبدی در تجمع مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان البرز حصور یافت وسخنانی در باره آخرین وضعیت همسرش در دوازدهمین روز اعتصاب غذایش ایراد کرد.


*گزارش کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران درباره تعداد شهرهایی که فرهنگیان شاغل وبازنشسته تجمع برپاکردند

تصاویر و فیلم تجمع شهرهایی که تاکنون به دست کانال شورای هماهنگی رسیده:

۱- مریوان

۲- سنندج

۳- سقز

۴- بیجار

۵- دهگلان

۶- کرمانشاه

۷- آمل

۸- شیراز

۹- نورآباد ممسنی

۱۰- گیلان

۱۱- اهواز

۱۲- اردبیل

۱۳- سردشت

۱۴- شهرضا

۱۵- رشت

۱۶- کرج

۱۷- فسا

۱۸- قزوین

۱۹- خراسان‌شمالی

۲۰- آبدانان

۲۱- هرسین

۲۲- اراک

۲۳- تهران

۲۴- لنگرود

۲۵- ساری

۲۶- رضوانشهر

۲۷- اسلام آباد غرب

۲۸- تبریز

۲۹- زاهدان

۳۰- دیواندره

۳۱- همدان

۳۲- گچساران

۳۳- بوکان

۳۴- تاکستان

۳۶- بانه

زنده باد اتحاد معلمان

*مجموعه ای بنقل از شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران درباره بگیر وببند های امروز:

1- تهران:

جو تهران به شدت امنیتی است و خیابان بهارستان مملو از نیروهای یگان ویژه و لباس شخصی و نیروی انتظامی میباشد واجازه شکل گیری هیچگونه تجمعی داده نشده است ون های نیروهای امنیتی در جلوی مترو بهارستان نیز مستقر هستند.

مسعود فرهیخته و لطف‌اله جمشیدی که در تجمع امروز 22 اردیبهشت حضور داشتند مقابل مجلس بازداشت شدند.

2- یاسوج:

از پایین اداره کل نیروهای امنیتی به صف ایستاده اند و اجازه تشکیل تجمع را نمی دهند.

بالای 50 نفر از همکاران بازداشت شده اند.

3- اهواز:

سیامک چهرازی از فعالین شناخته شده اهواز که در تجمع امروز 22 اردیبهشت حضور داشت با ضرب و شتم شدید در مقابل اداره کل آموزش و پرورش خوزستان بازداشت شد‌.

پیروز نامی دبیر کل کانون صنفی معلمان خوزستان وعلی کروشات عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان خوزستان و حسام کرائی از فعالین صنفی خوزستان در پی مراجعه به پلیس امنیت در خصوص پیگیری وضعیت سیامک چهرازی بازداشت شدند.

در همین رابطه:امروز با فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، معلمان غیور خوزستانی با وجود جو شدید امنیتی و ارعاب و تهدید، با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی تجمعی اعتراضی برگزار کردند‌.

متاسفانه بعد از اتمام تجمع، نیروهای لباس شخصی با هتک حرمت و به شکل وحشیانه ای جناب آقای سیامک چهرازی از فعالان غیور صنفی را بازداشت کردند و حتی با قنداق تفنگ تعدادی از معلمان را که قصد دفاع از ایشان را داشتند، مورد ضرب و شتم قرار دادند. لازم به ذکر است که برخورد با ایشان به قدری وحشیانه بوده که سر ایشان را به جدول میکوبند.

ما معلمان خوزستان در برابر این هتک حرمت و رفتار فراقانونی و غیراخلاقی نیروهای لباس شخصی سکوت نخواهیم کرد.

4- هرسین:

نیروهای امنیتی از روز چهارشنبه با انواع فشارهای مختلف مانع تجمع فرهنگیان هرسین شدند.

افکار عمومی قضاوت خواهند کرد پیروز واقعی کیست.

5- اصفهان:

بنا بر خبرهای واصله صبح امروز پنج شنبه بيست ودوم ارديبهشت ماه هزار وچهارصد ويك ، ساعت هفت ونیم صبح ماموران حكومتی با مراجعه به خانه ی رحمان رئيسی اين كنشگر حق جوي صنفی اصفهان را دستگير كرده اند.

6- مریوان:

مسعود نیکخواه عضو هیئت مدیره انجمن صنفی فرهنگیان کردستان / مریوان که در روز چهارشنبه ظهر آزاد شده بودند طبق اخبار رسیده دیشب ساعت 2 بامداد روز پنج شنبه 22 اردیبهشت با هجوم نیروهای امنیتی در منزلش مجدد بازداشت شد.

*قطع نامه پایانی تجمع ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

همکاران ارجمند و معلمان فرهیخته

تجمع امروز را در حالی برگزار می کنیم که بخش هایی از حاکمیت، در ستیزی آشکار با اصول ۲۶ و ۲۷ قانون اساسی، موج گسترده هجوم خود را به سمت کنشگران صنفی سراسر کشور نشانه گرفته است.

و این کار صرفا به خاطر اعتراض به تعطیلی اصل ۳۰ قانون اساسی و تضییع حقوق میلیون ها دانش آموز و خانواده هایشان طی سه دهه بوده است.

شاید در هیچ کجای جهان مرسوم نباشد که حاکمیتی آموزگاران سرزمینش را به واسطه گوشزد نمودن قدرتمداران به تمکین از قوانین کشور، به مجازات های سخت محکوم نماید.

همکاران ارجمند و معلمان سراسر کشور:

اخیرا، بخشی از حاکمیت، در اقدامی نانجیبانه و ناجوانمردانه، حرکت اصیل، قانونمند و مطالبه گرانه ما معلمان را که چند دهه قدمتی صادقانه دارد به دست های نامرئی بیگانه ربط داده است اما دریغ که ما معلمان همواره از اینکه عظمت سرزمین ما با سیاست های نادرست، مورد تاخت و تاز بیگانگان قرار گیرد به شدت، معترض بوده ایم.

ما ضمن محکوم کردن این اتهامات نخ نما از زعمای امور انتظار داریم که صدای اعتراض مسالمت آمیز و نجیبانه جامعه معلمان را بشنوند.

همکاران ارجمند، دانش آموزان عزیز و اولیا محترم:

ما امروز در اینجا گرد هم آمد ه ایم تا صدای معلمان مظلومی باشیم که به علت فعالیت جهت آموزش بهتر و بهبود وضعیت معیشتی معلمان و بازنشستگان راهی زندان شده اند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی اقدامات توام با خشونت با فرهنگیان و بازداشت های اخیر را شدیدا محکوم نموده و خواسته های فرهنگیان را به شرح ذیل اعلام می نماید.

۱- آزادی بدون قید و شرط معلمان زندانی

۲ - پایان دادن به برخوردهای توام با خشونت با فرهنگیان و اتمام پرونده سازی ها و احضار و تهدید کنشگران صنفی

۳- آزادی فوری همه معلمانی که در هفته گذشته در شهرهای تهران، بوشهر، مریوان و سایر نقاط کشور بازداشت شده اند.

۴- رسیدگی فوری به خواسته های اسماعیل عبدی معلمی که در هفتمین سال زندان و علی رغم بیماری های مختلف در دوازدهمین روز اعتصاب غذاست.

۵- اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری

۶- اجرای درست رتبه بندی و همسان سازی حقوق بازنشستگان

۷- تمکین مسئولان نظام به قانون اساسی و اجرای اصول ۲۶ ،۲۷ ، ۳۰ و فصل سوم قانون اساسی که در آن حقوق ملت به رسمیت شناخته شده.

در پایان از وزیر آموزش و پرورش درخواست می کنیم که به جای تهدید معلمان، مدافع حقوق شهروندی همه معلمانی باشد که در محدوده مسئولیت او در حال انجام وظیفه هستند.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

۱۴۰۱/۲/ ۲۲

*بیانیه سندیکاها و تشکلات کارگری و بازنشستگان مستقل پیرامون تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف نسبت به گرانی‌ها

اعلام پشتیبانی از اعتراض های دلیرانۀ مردم ایذه، اهواز، سوسنگرد، شیراز، شادگان و دزفول علیه افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی.

گرانی مداوم و کمر شکن ارزاق عمومی و دیگر کالاهای اساسی و جهش سرسام آور قیمت ها به دنبال حذف یارانه های این اقلام، زنگ های خطر را در سرتاسر کشور به صدا درآورده است: خطر فرو رفتن هرچه بیشتر کارگران و توده های میلیونی مردم در باتلاق فقر و درماندگی و افزایش محرومیت آن ها، در اثر سیاست های مخرب و خانمان برانداز حکومت - که تماما در خدمت سرمایه داران و باندهای قدرت قرار دارد - بیش از پیش بار بحران های داخلی و خارجی را بر دوش کارگران و توده های مردم محروم و به جان آمده گذاشته و بخش های هرچه وسیع تری از آنان را به زیر خط فقر و فلاکت پرتاب می کند.

مردم البته سال هاست که به این وضعیت فاجعه بار، که زندگی نسل های کنونی و آینده را به تباهی می کشد پی برده و در فرصت های گوناگون نارضایتی و اعتراض خود را در شهرها و نقاط مختلف کشور با صدای بلند اعلام داشته اند.

در چند روز گذشته نیز شاهد مقاومت دلیرانه و آگاهانۀ مردم ایذه، اهواز، سوسنگرد، شادگان، شیراز، دزفول و چند شهر دیگر در مقابل این موج گرانی ها و سیاست های مخرب و ضد مردمی بوده ایم که نه تنها نشان از رنج و نارضایتی عمیق مردم در این شهرها دارد، بلکه به نوبه خود بیانگر خشم و انزجار بخش های گسترده ای از کارگران و زحمتکشان در دیگر شهرها و روستاها، علیه چنین سیاست ها و برنامه هایی می باشد. برنامه ها و سیاست هایی که بیش از پیش مردم زیر ستم و استثمار را به لبۀ پرتگاه فقر و استیصال کشانده و آنان را به ورطۀ نابودی و خانه خرابی سوق می دهد.

امضا کنندگان این بیانیه به عنوان بخشی از مردم کارگر و زحمتکش ایران معنا و حقانیت این اعتراضات را با پوست و گوشت خود حس کرده و پشتیبانی خود را از مردم دلیر و آگاه سوسنگرد، ایذه، اهواز، شیراز، شادگان، دزفول و دیگر شهرها اعلام می کنند.

به باور تشکل های امضا کننده این بیانیه و کارگران و فعالان کارگری متشکل در این تشکل ها، برای مقابله با گرانی‌ها و وضعیت روز افزون فقر و فلاکت عمومی و همچنین ایجاد تغییرات اساسی و تعیین کننده در کشور، راهی جز اتحاد و همبستگی هرچه بیش تر میان بخش های مختلف طبقه کارگر و پشتیبانی از اعتراضات و مبارزات کارگران، معلمان، بازنشستگان، پرستاران، زنان مبارز، دانشجویان، دانش آموزان و . . . از جنبش های اعتراضی و مقاومت و مبارزه مردمی وجود نداشته و نخواهد داشت.

واقعیت این است که اعتراضات مردم کارگر و زحمتکش هنگامی به نتیجه خواهد رسید و حاکمیت را به عقب نشینی وادار خواهد کرد که با آگاهی و استقامت تداوم داشته و بر تشکل های مستقل و متکی به خود کارگران و دیگر جنبش های اجتماعی در کارخانه ها و کارگاه ها، محلات، دانشگاه ها، مدارس و جنبش اعتراضی و اعتصابی آنان متکی باشد.

اعتراضات متحد و متشکل، رمز پیروزی مبارزات حق طلبانۀ کارگران و زحمتکشان و تمامی مردم آزادی خواه و عدالت طلب در جامعه است.

تاریخ ۲۲اردیبهشت ۱٤٠۱

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

گروه اتحاد بازنشستگان

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کانون گفتگویی بازنشستگان تامین اجتماعی

برگرفته از کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

*گزارشات رسانی شده درباره اعتراضات نسبت به حذف سوبسیدها و گرانی در کشور

1- اعتراضات پراکنده در برخی شهرهای کشور

پنج شنبه شب، تعداد محدودی از شهرهای کشور شاهد برگزاری تجمعات پراکنده اعتراضی نسبت به اجرای قانون اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها بود.

1-لرستان، درود:

حدود 50 نفر در تجمعی محدوددر شهرستان درود لرستان با سر دادن شعارهایی خواستار بازگشت قیمت‌ها به قبل شدند؛ با وجود تلاش برخی برای ایجاد حرکت‌های التهاب آفرین، این تجمع با حضور عوامل انتظامی پایان یافت.

2- خوزستان،ایذه:

شهرستان ایذه در خوزستان نیز بعد از ظهر پنجشنبه شاهد برگزاری تجمع اعتراضی چند ده نفری بود؛ در این تجمع برخی تحریک کنندگان با تلاش برای انحراف در تجمع، به برخی از اموال عمومی در این شهر حمله ور شدند.

حمله به برخی فروشگاه‌های زنجیره‌ای و همچنین اقدام به آتش زدن یکی از مساجد شهر، موجب شد که با ورود عوامل انتظامی تجمع کنندگان متفرق شوند.

3- خوزستان،اندیمشک:

اندیمشک دیگر شهر استان خوزستان نیز شاهد تجمع حدود 200 نفری بود.

4- خوزستان،دزفول:

شهرستان دزفول نیز طی دو روز گذشته تجمعات پراکنده‌ای را شاهد بود؛ تعدادی از افراد در چهارراه شریعتی این شهر تجمع کرده و شعارهای ساختار شکنانه سردادند.

تجمع کنندگان که تعداد آنها حدود ۳۰۰ نفر تخمین زده می‌شود با دخالت عوامل انتظامی متفرق شدند؛ دادستان عمومی و انقلاب دزفول اعلام کرد که 15 نفر از کسانی که سعی داشتند تجمعات این شهر را به آشوب بکشند بازداشت شدند.

5- کهگیلویه و بویر احمد و شهرستان بویراحمد،یاسوج:

شهرستان یاسوج هم روز پنج شنبه با تجمع حدود30 نفره و بازداشت 7 نفرشان روبرو شد.

6- چهارمحال بختیاری،شهرکرد:

تعدادی از مردم شهرکرد مرکز استان چهارمحال بختیاری هم عصر روز پنجشنبه در معابر اصلی این شهر و در اعتراض به افزایش قیمت‌ها تجمع کردند؛ چهارراه فصیحی محل اصلی این تجمع گزارش شده و تعداد تجمع کنندگان نیز حدود 200 نفر گزارش شده است.

7- چهارمحال بختیاری، جونقان:

شهرستان جونقان نیز عصر پنجشنبه شاهد تجمعی 30 الی 40 نفره بود؛ در این تجمع نیز برخی شعارها علیه افزایش قیمت‌ها و در مواردی شعارهای ساختار شکنانه سر داده شد.

8- استان تهران، فشافویه:

شهرستان فشافویه تهران هم تجمعی چند ده نفره به همراه شعار علیه افزایش قیمت‌ها هجوم به یکی از فروشگاه‌های زنجیره‌ای را به خود دید.

2 - تجمعات شبانه خوزستان و قطع اینترنت

ادامه تظاهرات جنوب ایران در اعتراض به گرانی ها

اعتراض‌ به گرانی‌های اخیر در شهرهای استان خوزستان در جنوب ایران ادامه دارد.

گفته شده در ادامه اعتراض های مردم خوزستان؛ ایذه خطوط نت بلاکس و رایتل قطع شده و برخی از اپراتورها هم اختلال مواجه‌اند.

این در حالی است که اعتراض‌ به گرانی‌های اخیر در شهرهای استان خوزستان در جنوب ایران کماکان ادامه دارد. دزفول، ایذه، شادگان، سوسنگرد، اهواز، حمیدیه، مسجدسلیمان و ماهشهر شهرهایی‌‌اند که تا روزپنج شنبه 22 اردیبهشت اعتراض‌های گسترده‌ای در آن‌ها شکل گرفته است. هم‌زمان با شروع اعتراض‌ها، گزارش‌های زیادی از کندی سرعت اینترنت در سراسر ایران وجود دارد و از 16 اردیبهشت، اینترنت همراه در جنوب ایران و شهرهایی که اعتراض‌ها در آن‌ها شکل گرفت، در بعضی ساعات، به طور کامل قطع شد و سرعت اینترنت خانگی هم بسیار پایین بود.

نت‌بلاکس، یک نهاد ناظر بر اینترنت که وضعیت دسترسی به اینترنت را در سراسر جهان رصد می‌کند، چهارشنبه شب، 21اردیبهشت، براساس داده‌های شبکه‌ای از اینترنت ایران، گزارشی منتشر کرد که نشان می‌داد اینترنت بین‌المللی اپراتور رایتل تقریبا کامل قطع بوده است. در این گزارش همچنین اشاره شده که خدمات سایر ارائه‌دهندگان اینترنت همراه و ثابت هم اختلال داشته‌ است. بنابر اعلام نت‌بلاکس، کاهش سرعت اینترنت در میانه اعتراض‌های مردمی، ممکن است جریان آزاد اطلاعات را محدود کند.

در همین راستا، وب‌سایت فیلتربان نیز در گزارشی به قطعی اینترنت همراه در شهرهای اهواز، آبادان، حمیدیه، سوسنگرد و ایذه دست‌کم به‌مدت 48 ساعت، اشاره کرد. به گزارش فیلتربان، قطعی اینترنت همراه ابتدا کامل بود و سپس دسترسی‌ها به طور محدود و برای استفاده از سرویس‌های خدماتی داخلی، باز شد. این قطعی اینترنت گسترده‌‌ترین قطعی اینترنت استانی در ایران است که دست‌کم پنج شهر را به مدت 72 ساعت در خاموشی کامل اینترنت فرو برد.

چهارشنبه شب تجمع‌های اعتراضی گسترده‌ای در برخی شهرهای جنوبی ایران برگزار شد. در این میان، ویدیوهای زیادی از دزفول منتشر شد که بر اساس آن‌ها، شهروندان دزفولی در اعتراض به گرانی‌های اخیر با شعارهای بسیار اعتراضی علیه برخی مسوولان و «مرگ بر گرانی» اعتراض خود را به گرانی‌های اخیر اعلام می‌کنند.

*رضا شهابی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت شد

امروز پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ساعت ۹ صبح پنج مامور وزرات اطلاعات به منزل رضا شهابی مراجعه و نگهبان ساختمان را مجبور کردند درب آپارتمان را بزند و به محض اینکه لای درب باز شد، ماموران با وجود اینکه همسر و دختر آقای شهابی لباس مناسب نداشتند درب را هل داده و به زور وارد خانه ایشان شدند. مامورین بلافاصله با دو دوربین شروع به فلیمبرداری کرده و بدون توجه به اعتراضات دختر ایشان شروع به تفتیش منزل کرده‌اند و تلفن آقای شهابی را ضبط کرده‌اند.

مامورین پس از بازداشت شهابی به محل کار ایشان مراجعه می‌کنند و کل کارگاه را بهم ریخته‌اند و تا مخابره این خبر هنوز مشخص نیست که ایشان را به کجا برده اند.

شهابی در طول محکومیت شش ساله زندان قبلی در پی اعتصابات غذا دچار مشکلات عدیده جسمی مانند فشار خون و قند شده است و به دلیل ضرب و شتم بازداشت سال ۸۹ جراحی کمر و گردن کرده است. ایشان همچنین بیماری حاد کلیه و کبد دارد که دو مرتبه سنگ شکن کلیه کرده است. درزمان بازداشت امروز فشار خون شهابی از حد طبیعی خارج شده بطوری که مجبور شده از قرص فشار استفاده کند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن محکوم کردن بازداشت رضا شهابی، نگرانی عمیق خود را نسبت به وضعیت این عضو سندیکا اعلام می‌دارد و مسئولیت هرگونه مخاطره جانی برای ایشان را متوجه قوه قضاییه و زندانبان می‌داند. سندیکای کارگران شرکت واحد، خواستار آزادی بی قید وشرط ایشان می‌باشد.

*ریحانه انصاری بازداشت شد

بر اساس خبر دریافتی، ریحانه انصاری فعال کارگری در بامداد پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه بازداشت شده است.

بر اساس این خبر ۵ مرد و یک زن در ساعت ۲ بامداد پنج شنبه ۲۲ اردیبهشت ماه به منزل مسکونی ریحانه انصاری هجوم برده و او را بازداشت کرده اند.

در ضمن وسائل شخصی ریحانه انصاری، از جمله چند جلد کتاب و جزوه، لپ تاب و موبایل را با خود برده و تمامی وسائل شخصی ایشان و دختر ریحانه را مورد بازرسی قرار داده اند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری بازداشت ریحانه انصاری را شدیداً محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط ریحانه انصاری می باشد.

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

*آخرین خبرها درباره بازداشت دو فعال سندیکایی فرانسه در ایران:

1- روزنامه لوموند - 12 ماه مه:

فرانسه خواهان آزادی فوری دو شهروند دستگیرشده ی خود در ایران شد

وزارت خارجه فرانسه روز پنجشنبه اعلام کرد دو شهروند این کشور در ایران دستگیر شده اند و خواستار آزادی فوری آنها شد.

این وزارتخانه طی بیانیه ای اعلام کرد: دولت فرانسه این دستگیری بی اساس را محکوم می کند و خواستار آزادی فوری این دو شهروند فرانسوی است.

وزارت اطلاعات ایران روز چهارشنبه گفته بود که دو اروپایی را به اتهام دامن زدن به “ناامنی” در ایران دستگیر کرده است، این وزارتخانه ملیت این دو تن را فاش نکرده بود.

کریستف لالاند، دبیر فدرال اتحادیه آموزش FNEC FP-FO فرانسه، پیشتر گفته بود ممکن است یکی از کارکنان اتحادیه و همسر او که برای تعطیلات به ایران رفته و مفقود شده اند، همان دو نفری باشند که ایران می گوید آن ها را دستگیر کرده است.

تلویزیون دولتی ایران روز چهارشنبه به نقل از وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد که دو دستگیر شده متهم به “سازمان دهی هرج و مرج و بی نظمی اجتماعی با هدف بی ثبات کردن (ایران)” در ارتباط با سرویس های اطلاعاتی خارجی هستند.

به گزارش رسانه‌های ایران، این بازداشت‌ها همزمان با سفر انریکه مورا، هماهنگ‌کننده مذاکرات هسته‌ای اتحادیه اروپا به تهران، صورت گرفته است.

حکومت ایران دستگیری این دو تن را به فعالیت های شورای هماهنگی فرهنگیان مربوط کرده است. همزمان موج گسترده ای از بازداشت فعالان معلمین و کارگران در ایران آغاز شده است. به نظر می رسد حکومت ایران قصد دارد با تحت فشار گذاشتن بیشتر شورای هماهنگی فرهنگیان و احیانا غیرقانونی کردن و سرکوب آن، مانع ادامه ی تظاهرات و اعتراضات معلمین که هر بار گسترده تر از بار پیش می شود، بشود.

2- گزارش رسانه ای شده:

فرانسه در اعتراض به بازداشت دو تبعه فرانسوی سفیر ایران را احضار کرد

یک روز بعد از رسانه‌ای شدن بازداشت دو اروپایی، منابع خبری غربی روز پنجشنبه گزارش دادند، وزارت خارجه فرانسه «بازداشت دو تبعه فرانسوی در ایران» را محکوم و سرپرست سفارت ایران را احضار کرد. در بیانیه این وزارتخانه ادعا شده است: «دولت فرانسه خواستار آزادی فوری این دو شهروند فرانسوی است».

*تجمع اعتراضی کارگران قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران نسبت به عدم افزایش 57 درصدی حقوق

روز چهارشنبه 21 اردیبهشت، کارگران قرارداد مدت موقت شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به عدم افزایش 57 درصدی دست به تجمع زدند.


قابل یادآوری است که این تجمع در اعتراض به اعلام چند روز قبل معاون وزیر نفت مبنی بر افزایش حقوق کارکنان قرارداد مدت موقت بر اساس افزایش سالانه کارکنان دولت انجام شد.افزایش حقوق کارگران تابع قانون کار در سال 1401تقریبا 57 درصد و افزایش کارکنان دولت حدودا 10درصد بوده است.

تجمع کنندگان به خبرنگار یک رسانه محلی گفتند:دریافتی آنها می بایست تابع قانون کار باشد و طی سال های گذشته در حق آنها اجحاف صورت گرفته است.

در حالیکه در اکثر آیتم ها حقوق کارکنان مدت موقت بر اساس قانون کار محاسبه می شود اما در موضوع افزایش سالیانه نفت افزایش حقوق کارکنان دولت را ملاک افزایش سالیانه قرار داده است.

*ادامه کنش های کارگران شهرداری ایرانشهر برای پرداخت مطالباتشان و عدم پاسخگویی مصلحتی مسئولان شهری واستانی

روز پنج شنبه 22 اردیبهشت، کارگران شهرداری ایرانشهردر استان سیستان و بلوچستان از ادامه کنش های دامنه دارشان برای پرداخت دستکم 4 ماه حقوق وحق بیمه و14 سال عیدی و پاداش پایان سال و عدم پاسخگویی مصلحتی مسئولان شهری و استانی خبردادند.

کارگران حق طلب شهرداری ایرانشهر به خبرنگاررسانه ای گفتند: چندین سال است مدیران مرتبا وعده می‌دهند که به زودی بخشی از مطالباتمان را می‌پردازند اما با اینکه چندروز مانده به آغاز خرداد ماه هنوز خبری از پرداختی‌ها نیست.

یکی از کارگران معترض شهرداری ایرانشهرگفت: علی‌رغم اطلاع مسئولان کسی به جدیت برای رفع کامل مشکلات کارگران شهرداری وارد میدان نشده و هرگاه کارگران اعتراضی داشته‌اند، اقداماتی موقتی و در حد مُسَکِن انجام شده است.

او با بیان اینکه مسئولان استانی نمی‌خواهند یا نمی‌توانند مشکلات کارگران را رفع کنند، افزود:مسوولان استانی و مدیریت شهری ایرانشهر باید جوابگوی 650 کارگرزحمتکش خدماتی و فضای سبز شهرداری ایرانشهر باشند.

اوادامه داد: بی‌توجهی به کارگران در شهرداری ایرانشهر باعث لطمه زدن به زندگی آنان شده است که باید جلوی این نابسامانی را گرفت هرچند ما کارگران از پیگیری مسئولان مستقر در ایرانشهر قطع امید کرده‌ایم.

*تجمع اعتراضی تعدادی از کارگران مس سرچشمه نسبت به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری کرمان

روز پنج شنبه 22 اردیبهشت،حدود 30 نفر از کارگران پیمانی وشرکتی مس سرچشمه(ایثارگر)برای اعتراض به عدم تبدیل وضعیت مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.


تجمع کنندگان درباره علت تجمعشان به خبرنگار رسانه ای گفتند: شرکت ملی مس ایران به قانون استخدامی کشورعمل نکرده است.

آنها اضافه کردند:بر اساس این قانون بایستی از وضعیت قراردادی، شرکتی و پیمانی به نیروی رسمی این شرکت تبدیل وضعیت شوند.

معترضان با حمل بنرهایی با مضمون اینکه «آیا زمان اجرای قانون مصوب و ابلاغ شده مجلس شورای اسلامی در سال ۹۹ نرسیده است؟ مسبب اجرایی نشدن این قانون چه کسانی هستند؟»

*جان باختن یک کارگر در شرق تهران براثر سقوط در چاه

روز پنج شنبه 22 اردیبهشت،یک کارگر 45 ساله تبعه افغانستان حین کار در یک ساختمان در حال تخریب واقع در خیابان گلبرگ ، نرسیده به فلکه اول تهرانپارس تهران به درون چاه سقوط کرد وجان خودرا ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید