اخباروگزارش های کارگری 22 آذر ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

هشتاد ونهمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: چه خبرها ازروز سه شنبه 22 آذرماه هشتاد ونهمین روز اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران ؟ - مراسم خاکسپاری عباس منصوری 19 ساله اهل شهرستان شوش در استان خوزستان به دلیل پخش کردن شکلات توسط نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری بازداشت وزندانی شد و چند روز پس از آزادی جان باخت.

- مراسم گرامیداشت یاد مجید رضا رهنورد در مشهد در جوشدید امنیتی و رعب و وحشت وباسردادن شعارهای اعتراضی
- اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی ،اجرای آهنگ دسته جمعی وسرود وآواز خوانی و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:
- دانشکده‌ حفاظت و مرمت دانشگاه هنر اصفهان
- دانشکده‌ معماری و شهرسازی دانشگاه هنر اصفهان
- دانشگاه نوشیروانی بابل
- دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز

- خوابگاه دخترانه دانشگاه دامغان
- دانشگاه فردوسی مشهد

- دانشکده ادبیات دانشگاه بهشتی
- دانشکده حقوق دانشگاه بهشتی
- پردیس فنی مهندسی دانشگاه بهشتی (عباسپور)
- دانشکده‌ معماری دانشگاه بهشتی
- دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران
- پردیس هنرهای زیبا دانشگاه تهران
- دانشگاه سوره


- دانشکده برق دانشگاه شریف
- دانشکده مدیریت دانشگاه علامه
- دانشگاه علوم و تحقیقات تهران
- دانشگاه فرهنگیان، پردیس باهنر تهران
و
- نامه جمعی از اساتید دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه‌نصیردر اعتراض به سرکوب ها دردانشگاه وبرای آزادی دانشجویان زندانی
- نامه ۲۹۳ نفر از اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد خطاب به وزیر بهداشت درخصوص تجدید نظر در آیین‌نامه جدید کمیته انضباطی
- دانش آموزان در مدرسه وخیابان:
- اعتراض دانش آموزان اهواز با شعارهای:«اگه با هم یکی نشیم یکی یکی کشته می‌شیم»،«هیز تویی هرزه تویی دختر آزاده منم»،«آزادى آزادى…»و.....
- دانش‌آموزان دبیرستان دخترانه‌ای در شیراز
- اعتراضات دانش‌آموزان کامیاران
- دانش‌آموزان دبیرستان مریم میرزاخانی کرمان
- دانش‌آموزان مدرسە موسک مریوان
و
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
علیه اعدامها و در محکومیت قتل مجید رضا رهنورد و محسن شکاری اعتصاب کنیم
همچنین
- تجمع اعتراضی پرستاران در شیراز و تهران
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
علیه اعدامها و در محکومیت قتل مجید رضا رهنورد و محسن شکاری اعتصاب کنیم
روز ۲۱ آذر خبرگزاری قوه قضاییه خبر اعدام مجیدرضا رهنورد جوان ۲۳ را اعلام کرد.
این اقدام حکومت شمشیر کشیدن به روی همه مردم و از جمله ما کارگران است که بیش از ۴۳ سال زندگی و معیشتمان به یغما رفته و نابود شده است.
معنای این کار یعنی خفه کردن هر صدای اعتراضی که به فقر و بیحقوقی و گرسنگی و چپاول و غارت بلند می شود.
یعنی خفه کردن صدای مردمی که فریاد میزنند زن، زندگی، آزادی.
بنابراین دیگر جای تامل نیست؛ این اعدامها و تهدید به مرگ عزیزانی که در بازداشت هستند، موضوع اعتراض همه ما مردم است.
این جنایت آنقدر شنیع است که حتی درون خود حاکمیت هم نزاع و دعواست. ما دیگر این سرکوبها را بر نمی تابیم، ما دیگر فقر و بی تامینی و بساط چپاول پیمانکاران مفتخور و دزدی ها و چپاول ها را بر نمی تابیم.
خوشبختانه فراخوانهایی از سوی همکاران به اعتصاب داده شده است. همکاران رسمی برای روز ۲۶ آذر فراخوان به تجمع اعتراضی بزرگ و سراسری داده اند و همکاران دیگر در پتروپالایش ها برای روزهای سوم، چهارم و پنجم دیماه فراخوان به اعتصاب داده اند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، ضمن حمایت از همه این فراخوانها، چاره کار را در متشکل و همبسته شدن برای اعتصاب می داند.
تاکید ما بر پاسخ فوری علیه سرکوب و اعدام توسط دستگاه قضاییه جنایتکار است و این پاسخ چیزی جز اعتصاب ما کارگران نفت و بستن شیرهای نفت نیست.
ما کارگران پیمانی نفت در جاهایی توانسته ایم این آمادگی را ایجاد کنیم اما برای اعتصاب سراسری نیاز به آمادگی های سراسری است بنابراین شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از تمامی همکاران در همه بخشها درخواست میکند فعالانه با ادمین کانال ارتباط برقرار کرده تا سریعتر زمانی برای اعتراض سراسری تا پایان دادن به این جنایات را زمانبندی کنیم.
باید کاری کرد تا این بساط قتل و جنایت و اعدام جمع شود.
ما بر همه خواستها و مطالباتمان تاکید داریم.
تجمع سکوت و پرفرمنس اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم‌پزشکی تبریز در اعتراض به احکام اعدام

امروز سه‌شنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۱ دانشجویان علوم‌پزشکی تبریز در اعتراض به احکام ناعادلانه اعدام معترضین و همچنین حکم اعدام حمید قره حسنلو و حکم همسرش فرزانه قره حسنلو، تجمع و راهپیمایی سکوت کردند.
این تجمع حدود ساعت ۱۲:۳۰ از مقابل سلف امید شروع شد. سپس دانشجویان با در دست داشتن پلاکاردها و طناب‌های دار، به سمت حوض آگورا راهپیمایی سکوت کردند. پس از رسیدن به این حوض، چند نفر از دانشجویان اجرای کوچکی در اعتراض به اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد و سایر احکام اعدام معترضین اجرا کردند. در آخر اجرا، بر روی طناب‌های دار و پلاکاردها به صورت نمادین خون پاشیده شد.
تجمع امروز دانشجویان دانشگاه سوره در اعتراض به احکام اعدام، علی‌رغم جو امنیتی و ضبط کارت و گوشی تعدادی از دانشجویان.
از جمله شعارها:
"محسن ما رو بردن، جنازه‌شو آوردن"
"برادر شهیدم، خونت رو پس می‌گیرم"
"ما همه با هم هستیم، شما باید بترسید"
۲۲ آذر ۱۴۰۱
نامه جمعی از اساتید دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه‌نصیردر اعتراض به سرکوب ها دردانشگاه وبرای آزادی دانشجویان زندانی
جمعی از اساتید دانشکده برق و کامپیوتر دانشگاه خواجه نصیر در نامه‌ای خطاب به ریاست دانشگاه اعتراض خود را به اتفاقات اخیر دانشگاه و دستگیری دانشجویان به جناب دکتر کریمی، ریاست دانشگاه، بیان کردند و پیگیری آزادی این دانشجویان را خواستار شدند.
نامه ۲۹۳ نفر از اساتید دانشگاه علوم پزشکی مشهد خطاب به وزیر بهداشت درخصوص تجدید نظر در آیین‌نامه جدید کمیته انضباطی
بخشی از نامه:
مفاد شيوه‌نامه‌ی جديد در برخي از موارد مغاير با اصول قانون اساسی است، در حالی كه شيوه‌نامه برای چگونگی اجرای يك مصوبه قانونی نوشته مي‌شود و نمی‌تواند ناقض قوانين جاری كشور باشد.
موارد تشدید تنبیهات، افزایش مصادیق تخلفات، نقض حق دفاع دانشجو و تضعیف استقلال کمیته انضباطی در شيوه‌نامه‌ی جديد كه در مكاتبات اخير دانشگاهيان كشور در فضای مجازی (مانند بيانيه مورخ شانزدهم آذرماه ١٤٠١ اعضای هيئت علمی دانشگاه فردوسی مشهد) هم به آنها پرداخته شده است، موجب می‌شود دانشجويان از حقوق خود در ابراز و بيان خواسته‌ها به شيوه‌ای قانونی محروم شده و در معرض صدور احكام انضباطی قرار گيرند.
بی خبری از وضعیت سونیا شریفی، کودک ۱۶ ساله‌ی اهل آبدانان
سونیا شریفی دانش آموز ۱۶ ساله‌، دو ماه پیش توسط اطلاعات سپاه در آبدانان ربوده شد. بر اساس گزارشات رسیده به شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، با وجود تعیین وثیقەی یک میلیاردی، سونیا را به کانون اصلاح تربیت فرستادەاند و همچنان در بازداشت می باشد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم‌کردن سرکوب خشونت‌بار اعتراضات مردمی، بازداشت و قتل دانش‌آموزان و فرهنگیان، خواستار آزادی بدون قید شرط و سریع دانش ‌آموزان و معلمان زندانی است.
تداوم بی‌خبری از وضعیت دو نوجوان بلوچ بازداشت شده در زاهدان
بنابر خبرهای منتشره در رسانه‌های محلی، از سرنوشت مسلم بازانزهی و صادق بارانزهی دو برادر نوجوان بلوچ که روز جمعه ۱۱ آذرماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شدند همچنان خبری در دست نیست. خانواده‌ی این دو برادر از طریق دادگاه و ارگانهای امنیتی پیگیری کردند، منتها تاکنون کسی پاسخگوی آنان نبوده است.
محکومیت شهاب بیات به ۳ سال حبس
شهاب بیات دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد همدان، که در تاریخ ۹ آبان ساعت ۵ عصر در آرامگاه بوعلی توسط نیروهای وزارت اطلاعات بازداشت و پس از ۱۰ روز بازجویی به زندان مرکزی همدان منتقل شده است، طی دادگاه بدوی برگزار شده در تاریخ ۱۵ آذر و به قضاوت قاضی اسماعیلی، به ۳ سال حبس محکوم شد.
گفتنی است وی بدلیل ضرب و شتم شدید حین بازجویی، دچار شکستگی دندان شده و با اینحال از حق رسیدگی پزشکی و حتی انتقال دارو از جانب خانواده نیز محروم است و همچنین از صدور قرار وثیقه برای وی اجتناب شده است.
ماهان امانی دانشجوی رشته کامپیوتر دانشگاه آزاد آبادان در تاریخ ۱۷ آذر در محدوده هتل کاروانسرا توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شده‌است و به قرارگاه ابوالفضل اهواز منتقل شده‌است.
گفته می‌شود پدر ایشان، رامین امانی نیز به دلیل پیگیری وضعیت فرزندش بازداشت شده‌است.
از وضعیت فعلی و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
۴۰ روز بازداشت و بلاتکلیفی ژاسمین حاج‌میرزا‌حسینی
ژاسمین حاج‌میرزامحمدی دانش‌آموخته گرایش سفال و سرامیک دانشگاه سوره، در تاریخ ۱۲ آبان در مراسم چهلم حدیث نجفی در بهشت سکینه کرج بازداشت و به زندان کچویی کرج منتقل شده است. علی رغم گذشت ۴۰ روز از بازداشت، وی حق تماس با خانواده نداشته و قرار وثیقه‌ جهت آزادی‌اش رد شده است.
۲۲ روز بازداشت و بلاتکلیفی علی اسدالهی
علی اسدالهی دانشجوی ارشد رشته ادبیات فارسی دانشگاه تهران، شاعر و منشی کانون نویسندگان ایران که در تاریخ ۳۰ آبان بازداشت شده بود، بیش از دوهفته تماسی با خانواده نداشته و بی‌خبری از ایشان موجب نگرانی خانواده شده‌است. بنا به توییت خواهر وی، ایشان ۲۲ روز است که در انفرادی به سر میبرد.
یک استاد در دانشگاه شهید باهنر کرمان ممنوع‌الورود شد
زهرا خشک‌جان استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید باهنر کرمان به دلیل عدم برگزاری کلاس‌ در روزهای ۱۴، ۱۵ و ۱۶ آذر، به کمیته‌ی تخلفات اعضای هیات علمی احضار شد و هم اکنون از ورود به دانشگاه و برگزاری کلاس‌ها منع شده است.
آزادی موقت امیرحسین عسکری به قید وثیقه‌ی ۶۰۰ میلیونی
امیرحسین عسکری، دانشجوی رشته مهندسی کامپیوتر دانشگاه صنعتی امیرکبیر ورودی۹۷ که روز ۱۰ آبان در منزل خود در سمنان بازداشت و به بند ۲۰۹ اوین منتقل شده بود، شامگاه ۲۱ آذر به قید وثیقه‌ی ۶۰۰ میلیونی آزاد شد.
آزادی موقت سید وحید موسوی به قید وثیقه‌ی ۱ میلیاردی
سید وحید موسوی، دانش‌آموخته و فعال سابق دانشجویی دانشگاه شیراز پس از گذشت ۷۵ روز بازداشت، دوشنبه ۲۱ آذر به قید وثیقه‌ی ۱ میلیاردی از زندان عادل‌آباد شیراز آزاد شد.
دانشگاه هنر تهران دسترسی ۶۴ نفر از دانشجویان ممنوع‌الورود را به سامانه جامع آموزش(گلستان) قطع کرده است.
این اقدام مشکوک دانشگاه بدون هیچ اعلام قبلی به این دانشجویان صورت گرفته و امکان تعلیق تحصیلی ایشان در سکوت و بی‌قانونی محض، گمان می‌رود.
آموزش و پرورش خوزستان در اقدامی غیر قانونی و در همدستی آشکار با خواسته نیروهای امنیتی علی رغم اینکه اعمال رتبه بندی برای پیروز نامی در ماه گذشته انجام شده بود، با فشار نیروهای امنیتی، رتبه بندی او را حذف کرده است.
این در حالی است که پیروز نامی هم اکنون به قید وثیقه در انتظار دادگاه است و هیچ حکمی درباره او صادر نشده است و آموزش و پرورش خوزستان به جای اینکه مدافع حقوق پرسنل خود باشد، در تضییع حقوق یک فعال صنفی خوشنام خوزستان پیش قدم شده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن اقدام معلم ستیزانه آموزش و پرورش خوزستان در حق پیروز نامی هشدار می‌دهد عواقب این اقدام غیر قانونی مسلما گریبان بانیان آن را خواهد گرفت.
تجمع اعتراضی پرستاران در شیراز و تهران
یکشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۱ گروهی از پرستاران فوریت پزشکی تهران و پرستاران شیراز در اعتراض به عدم اجرای صحیح قانون تعرفه‌گذاری پرستاران تجمع کردند. پرستاران شیراز که مقابل دانشگاه پزشکی این شهر تجمع کرده بودند، نوشته‌هایی حاوی مطالباتشان از جمله رسیدگی به وضعیت پرستاران قراردادی و شرکتی و اجرای قانون تعرفه‌گذاری پرستاران در دست داشتند.
پرستاران فوریت‌های پزشکی تهران که به شرایط کار از جمله شیفت‌های طولانی و کمی دستمزد معترضند در تجمع روز یکشنبه خواستار اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری شدند.
یکی از پرستاران معترض در تهران گفته است وزارت بهداشت بودجه لازم را به اجرای کامل قانون تعرفه‌گذاری پرستاران اختصاص نداده و گروه‌های بسیاری را از همان تعرفه‌گذاری نامناسب کنار گذاشته است.
او پرسیده: «نیروهای اورژانس بیشترین فشار کاری و استرس را متحمل می‌شوند، چرا باید از مزایای مزدی محروم باشند؟
هفته گذشته پرستاران در مشهد تجمع مشابهی برگزار کرده بودند. کانال‌های اطلاع رسانی پرستاران در تلگرام نوشته‌اند تجمع‌های دیگری هم از سوی پرستاران سایر شهرها برگزار شده که به دلیل تدابیر امنیتی شدید حراست، هیچگونه تصویری از این تجمع‌ها منتشر نشده است.»
منبع:کانال اتحادیه آزاد کاگران ایران
جان باختن یک کارگر در عمق 120متری چاهی در مشهد
دوشنبه شب(21 آذر)،یک کارگر 35 ساله حین کار تعمیر در عمق 120متری چاهی واقع در محدوده پیچ ساغروان شهرک صنعتی ماشین‌سازی و فناوری‌های برتر مشهد،دچار خفگی شد وجان خودرا از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید