اخباروگزارش های کارگری21-22 آبان ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- صاحب منصبان هرکجا پامی‌گذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومی‌شوند: تجمع اعتراضی جمعی از اهالی چهارمحال و بختیاری نسبت به اجرای طرح‌های انتقال آب ازاستان مقابل استانداری همزمان با سفر وزیر نیرو- آغازهفته دوم اعتصاب کارگران معادن زغال سنگ کرمان (بخش دولتی)در اعتراض به واگذاری تشکیل جلسه بی حاصل درفرمانداری زرند وترک جلسه توسط کارگران حاضربدلیل اهانت فرماندار- ادامه اعتراضات بازنشستگان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و انتقال صندوق هما به صندوق بازنشستگان کشوری بابرپایی تجمع مقابل ساختمان ادارت مرکزی فرودگاه مهرآباد

- تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات نیشابورنسبت به بلاتکلیفی شغلی دراداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی

- از اعتصاب غذای مهدی فتحی فعال صنفی معلمان چهار روز گذشت

- نصرت بهشتی به 7 سال زندان محکوم شد

- عدم پذیرش وکیل جعفرابراهیمی از سوی دادگاه انقلاب

- تجمع اعتراضی اهالی روستای سادات امامزاده سلطان ابراهیم نسبت به مصادره قسمتی از زمین‌های خود در منطقه گله بوتاه توسط اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه مقابل فرمانداری

- بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینباراتوبوس حامل کارگران معدن چادرملوومصدومیت 29 نفر - خامت حال دونفر از مصدومین

*صاحب منصبان هرکجا پامی‌گذارند با اعتراض وحق طلبی روبرومی‌شوند:

تجمع اعتراضی جمعی از اهالی چهارمحال و بختیاری نسبت به اجرای طرح‌های انتقال آب ازاستان مقابل استانداری همزمان با سفر وزیر نیرو

روز شنبه 22 آبان همزمان با سفر وزیر نیرو، جمعی از اهالی چهارمحال و بختیاری با تجمع مقابل استانداری درشهرکرد وسردادن شعار اعتراضشان« اینجا چهارمحاله، بردن آب محاله» را نسبت به اجرای طرح‌های انتقال آب ازاین استان بنمایش گذاشتند.


گزارش رسانه ای شده:وزیر نیرو امروز به منظور بررسی مسائل و مشکلات حوزه آب استان چهارمحال و بختیاری و بازدید از برخی طرح‌های آبرسانی از جمله طرح بن به بروجن، سد کوهرنگ 3، سد باباحیدر و سد خرسان 3 به این استان سفر کرده است.

چهارمحال و بختیاری سرچشمه رودخانه‌های زاینده‌رود، کارون و بخشی از دز است و افزایش یا کاهش بارش‌ها در این استان، استان‌های خوزستان، اصفهان و فلات مرکزی را تحت تاثیر خود قرار می‌دهد.

به دلیل تداوم خشکسالی در چهارمحال و بختیاری در حال حاضر 18 هزار و 493 نفر در 68 روستای استان با تانکر، آبرسانی سیار می‌شود و این روستا‌ها در تمامی نقاط استان به ویژه در شهرستان‌های لردگان، خانمیرزا و اردل پراکنده شده است.

برخی از این روستا به سبب خشکیدگی مخازن آب و برخی از روستا‌ها به سبب نبود خطوط آبرسانی با تانکر آبرسانی سیار می‌شود.

خشکسالی‌هایی از سال 1386در چهارمحال و بختیاری آغاز شده و پیامد‌های ناگواری بر منابع آب، محیط‌زیست و فعالیت‌های اقتصادی این استان به‌ویژه در بخش کشاورزی داشته است.

چهارمحال و بختیاری دارای 10شهرستان با نزدیک به یک میلیون نفر جمعیت است که 100درصد مساحت این استان در سال جاری درگیر خشکسالی شده است.

*آغازهفته دوم اعتصاب کارگران معادن زغال سنگ کرمان (بخش دولتی)در اعتراض به واگذاری

تشکیل جلسه بی حاصل درفرمانداری زرند وترک جلسه توسط کارگران حاضربدلیل اهانت فرماندار

اعتراضات کارگران معادن زغال سنگ کرمان (بخش دولتی)نسبت به واگذاری این شرکت به مجموعه شرکت تجارت دالاهو از مجموعه‌های وابسته به موسسه صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد که از روز شنبه 15 آبان با اعتصاب و تجمع درمحل کارشان آغاز ودر روزهای بعد باتجمع وبرپایی چادرمقابل ساختمان شرکت دنبال شد،روزشنبه 22 آبان وارد دومین هفته خودشد.

روزجمعه 21 آبان،کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان جلسه بی حاصل فرمانداری شهرستان زرند را بدلیل اهانت فرماندارترک کردند.

کارگران شرکت معادن زغال سنگ کرمان که روز گذشته (21آبان) در فرمانداری زرند با مقام‌های شرکت معادن زغال سنگ کرمان، فرماندار زرند، مدیران شرکت فولاد تجارت دالاهو و مقام‌های امنیتی و نظامی استان جلسه داشتند، به خبرنگار رسانه ای کفتند: این جلسه بدون نتیجه پایان یافت.

آنها افزودند:به دلیل آنچه آنها «اهانت» فرماندار زرند به کارگران می‌دانند، به وی معترض و از همکاران خود خواستار ترک جلسه شدند.

کارگران معترض درخاتمه گفتند:با توجه به وضعیتی که به وجود آمده، در محل کار خود حاضر نمی‌شوند.

درهمین رابطه:ادامه اعتراضات کارگران معادن زغال سنگ کرمان (بخش دولتی)در اعتراض به واگذاری برای پنجمین روزمتوالی با تجمع شبانه روزی مقابل ساختمان شرکت

روز چهارشنبه 19 آبان برای پنجمین روز متوالی، کارگران معادن زغال سنگ کرمان (بخش دولتی)به اعتراضشان نسبت به واگذاری ادامه دادند ودر چهارمین روزتجمع شبانه روزیشان مقابل ساختمان شرکت وبرپایی چادر خواستار ملاقات با مدیرعامل صندوق بازنشستگی فولاد شدند.


برپایه گزارش رسانه ای شده،عامریان، مدیرعامل صندوق فولاد در جلسه استانداری که بررسی اعتراضات کارگران این معدن تشکیل شده، حاضر شده است.

*ادامه اعتراضات بازنشستگان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و انتقال صندوق هما به صندوق بازنشستگان کشوری بابرپایی تجمع مقابل ساختمان ادارت مرکزی فرودگاه مهرآباد

روزشنبه 22 آبان،جمعی از بازنشستگان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران درادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق و انتقال صندوق هما به صندوق بازنشستگان کشوری دست به تجمع مقابل ساختمان ادارت مرکزی فرودگاه مهرآباد زدند.


تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند: حقوق مهرماه خود را به طور کامل دریافت نکرده‌ایم. مبلغ 7 میلیون تومان تا این لحظه در دو مرحله واریز شده، ابتدا مبلغ 2 میلیون تومان و سپس 5 میلیون تومان در روز پنجشنبه (20مهرماه) پرداخت شد. بازنشستگان ساکن شهر تهران مبلغ 5 میلیون تومان را دریافت کرده‌اند اما مبلغی برای اهالی دیگر شهرها واریز نشده است.

آنها ادامه دادند: مسئولان درنظر دارند تا صندوق بازنشستگان هما را به صندوق بازنشستگی کشور منتقل کنند. مخالفت خود را با این موضوع اعلام کرده‌ایم و همچنان بر این موضوع پافشاری می‌کنیم. معتقد هستیم، این تصمیم منجر به بروز مشکلات بیشتر خواهد شد.

*تجمع اعتراضی معلمان خرید خدمات نیشابورنسبت به بلاتکلیفی شغلی دراداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی

روز شنبه 22 آبان، معلمان خرید خدمات نیشابوربرای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی مبنی بر لغو پذیرش در آموزش‌وپرورش نیشابور بعد از یک ماه از فعالیت تحصیلی، دراداره کل آموزش و پرورش استان خراسان رضوی تجمع کردند.


به گزارش یک منبع خبری محلی،در حالی که طی هفته گذشته خبر دعوت به کار نیروهای خرید خدمات یا همان طرح حمایتی در آموزش‌وپرورش نیشابور و فیروزه منتشر شد و تعدادی از این افراد نیز از ادامه کار انصراف دادند، اما متأسفانه با اختلاف دیدگاه آموزش‌وپرورش نیشابور با اداره کل آموزش‌وپرورش خراسان رضوی در مورد ساعت و نحوه به کارگیری نیروها، تمام این افراد با دریافت پیامکی تلخ، مجبور به ترک کار و در نتیجه لغو ابلاغ‌شده‌اند.

*از اعتصاب غذای مهدی فتحی فعال صنفی معلمان چهار روز گذشت

مهدی فتحی که در زندان عادل آباد شیراز به سر می برد در اعتراض به حکم ناعادلانه و همچنین قطع ارتباط باخانواده دست به اعتصاب غذا زده است.

در حالی که این معلم زندانی از نارسایی قلبی رنج می برد زندان هیچ اقدام موثری از جمله ارجاع ایشان به متخصصین امر و خدمات بیمارستانی انجام نداده است.

شورای هماهنگی تشکل های صنفی معلمان ضمن محکوم کردن رفتارهای غیر قانونی علیه زندانیان خواستار رسیدگی فوری به خواسته های آقای فتحی است.

اسکندر لطفی

سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*نصرت بهشتی به 7 سال زندان محکوم شد

نصرت بهشتی معلم بازنشسته و فعال صنفی فرهنگیان خراسان رضوی که در 13 مرداد 1400 بوسیله ی وزارت اطلاعات دستگیر و بازداشت شده بود ، پس از ماه ها بلا تکلیفی در شعبه ی 4 دادگاه انقلاب مشهد به اتهام تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور توسط قاضی منصوری محاکمه و به 5 سال زندان محکوم شد.

این محاکمه طی دو روز در دفترشعبه ی 4 دادگاه انقلاب اسلامی مشهد انجام شد.

به گفته ی نزدیکان خانم بهشتی روز دوم دادگاه بدون حضور وکیل انجام شد . وکیل پرونده علت حضور نداشتن خود را بی اطلاعی از برگزاری دادگاه عنوان کرد.

به گفته ی نزدیکان خانم بهشتی قاضی پرونده اتهامات وی را تبلیغات مارکسیستی در مدرسه و کلاس درس همچنین اقدام علیه امنیت کشور ابراز داشته است.

این درحالیست که خانم بهشتی در سال 1392 بازنشست شده است.

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*عدم پذیرش وکیل جعفرابراهیمی از سوی دادگاه انقلاب

امروز شنبه ، ۲۲ آبان ، آقای جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به همراه وکیل خود، آقای بزرگی در شعبه چهارم دادگاه انقلاب کرج برای مطالعه پرونده حاضر شدند. اما قاضی به استناد تبصره ماده ۴۸ آیین دادرسی وکلای این فعال صنفی را برای مطالعه و حضور در دادگاه نپذیرفت و به آقای ابراهیمی اعلام نموده‌اند وی می‌تواند از وکلای انتصابی قوه قضاییه وکیل انتخاب نماید. جعفر ابراهیمی ضمن تاکید بر حق قانونی خود مبنی بر انتخاب آزادانه وکیل از پذیرش وکیل مورد تأیید تبصره ماده 48 امتناع نموده است.

تبصره ماده ۴۸ که مورد اعتراض وکلا و حقوق‌دانان مستقل است در تضاد آشکار با اصل ۳۵ قانون اساسی یعنی حق انتخاب آزادانه و مختارانه وکیل برای طرفین دعوا است ضمن اینکه همین تبصره در مرحله بازپرسی برای وکلای مستقل محدودیت قرار داده است و حتی طبق تبصره موجود نیز متهم می‌تواند در مرحله دادگاه وکیل مورد اعتماد خود را انتخاب نماید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران هر نوع پرونده‌سازی برای فعالان ازجمله جعفر ابراهیمی را محکوم نموده و به عملکرد خلاف قانون قاضی اعتراض دارد اگر متهم نتواند از مشورت وکیل برخوردار باشد بی‌شک این دادرسی عادلانه نخواهد بود. سؤال اساسی اینجاست که وقتی متهم و وکیلش پرونده را مطالعه نکرده و حتی کیفرخواست به آنان ابلاغ نشده است آقای ابراهیمی چگونه قادر خواهد بود در دادگاه در برابر اتهامات از خود دفاع نماید؟! انتظار می‌رود دادگستری استان البرز نسبت به این ظلم آشکار اقدام نماید و شرایط حضور وکیل در دادگاه برای جعفر ابراهیمی فراهم گردد.

لازم به ذکر است قرار است بازرس شورای هماهنگی روز چهارشنبه ۲۶ آبان در دادگاه انقلاب با اتهامات بی‌اساس تبلیغ علیه نظام و اقدام علیه امنیت کشور محاکمه شود اتهاماتی که در تمام مراحل از بازجویی تا بازپرسی از طرف آقای ابراهیمی به‌صورت کامل رد شده است.

اسکندر لطفی

سخنگوی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*تجمع اعتراضی اهالی روستای سادات امامزاده سلطان ابراهیم نسبت به مصادره قسمتی از زمین‌های خود در منطقه گله بوتاه توسط اداره منابع طبیعی شهرستان ایذه مقابل فرمانداری

روز شنبه 22 آبان،جمعی از اهالی روستای سادات امامزاده سلطان ابراهیم برای اعتراض به مصادره قسمتی از زمین‌های خود در منطقه گله بوتاه توسط اداره منابع طبیعی ایذه مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان خوزستان تجمع کردند.

*بازهم تصادف سرویس رفت وآمد کارگران اینباراتوبوس حامل کارگران معدن چادرملوومصدومیت 29 نفر - خامت حال دونفر از مصدومین

بامداد روزشنبه 22 آبان،براثر تصادف اتوبوس سرویس کارگران معدن چادرملو یزد از مبدأ اصفهان در گردنه ملااحمد نایین با یک تریلی 29 نفر منجمله راننده اتوبوس مصدوم شدند.

حال دو نفر از کارگران مصدوم وخیم گزارش شده است.

اخباروگزارش های کارگری 21 آبان ماه 1400

- جمعی از اهالی اصفهان به شعار درخواستی کشاورزان«همشهری گرامی حمایت حمایت»پاسخ مثبت دادند وهمزمان باسفر وزیرنیرو دست به تجمع دربستر تشنه زاینده رود زدند 

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:چند خبر دریافتی- عدم پرداخت بیش از 11 ماه حقوق کارگران معدن زغال سنگ آق دربند سرخس

- اسامی بروزشده استان ها وشهرستان هایی که فرهنگیان شاغل وبازنشسته روز پنج شنبه 20 آبان تجمع اعتراضی برپا کردند(27 استان وبیش از 50 شهر) بهمراه تصویر پلاکارد «یک اختلاس کم بشه رتبه بندی حل میشه»درتجمع روز جمعه 20 آبان فرهنگیان شاغل وبازنشسته قم :

- کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران :

آمار نهایی شهرهای شرکت کننده در تجمعات روز پنجشنبه ۲۰ آبان ماه

- تشکیل زنجیره انسانی اهالی روستای اغولبیک شهرستان تکاب دراعتراض به تخریب طبیعت بکر و غارت ذخایر طبیعی همزمان با آغاز حفاری معدن سنگ در منطقه ( قوخوخ بولاغ)

- جان باختن 3 کارگر جوان دراصفهان براثر استنشاق گاز منوکسیدکربن

*جمعی از اهالی اصفهان به شعار درخواستی کشاورزان«همشهری گرامی حمایت حمایت»پاسخ مثبت دادند وهمزمان باسفر وزیرنیرو دست به تجمع دربستر تشنه زاینده رود زدند

روزجمعه 21 آبان همزمان با سفروزیرنیرو به اصفهان،جمعی از اهالی این کلانشهر به شعار درخواستی کشاورزان«همشهری گرامی حمایت حمایت»پاسخ مثبت دادند وبابرپایی تجمع دربستر خشک زاینده رود وسردادن شعارهای«زاینده رود جاری حق مسلم ماست»،«زاینده رود را پس بدید به اصفهان نفس بدید» و«کشاورزکشاورز حمایتت می کنیم»ضمن بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به بی آبی زاینده رود،خواهان تامین حق آبه کشاورزان شدند.

لینک فیلم های رسانه ای شده:

- https://media.imna.ir/d/2021/11/12/0/1740399.mp4

- https://media.imna.ir/d/2021/11/12/0/1740435.mp4

لینک فیلم هایی دیگر:

- https://t.me/ettehad/94602

- https://t.me/ettehad/94603

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:چند خبر دریافتی

- هفته پیش حدود ۶۰ نفراز کارگران شرکت پتروالکتریک در پلیمرپادجم بدلیل عدم دریافت حقوق از برج تیر و سایر مطالبات تجمع کردن و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.

- کارکنان شاغل در پالایشگاههای مجتمع گاز از نوع تردد و وضعیت کاری ناراضی هستن و خواستار ادامه روند در شرایط شیوع کرونا هستند. عدم رعایت پروتکلهای سازمان بهداشتی جهانی در محیط های کار قربانیان بسیار گرفته و این یک موضوع مهم اعتراضات کارگران از جمله کارگران نفت است.

- هفته پیش رانندگان استیجاری شرکت شاهین صنعت جنوب در پالایشگاه چهارم بدلیل عدم دریافت مطالبات اعتصاب کردن و سر کار حاضر نشدند. این اعتصاب باعث شده بود کارکنان دیر به محل کار برسند و در نمونه خود همبستگی جالبی بود. در نتیجه اعتصاب رانندگان کل کار پالایشگاه برای چند ساعت با مشکل روبرو شد و جلوه ای از قدرت این اعتراضات بود.

- بر اساس طرح سن بازنشستگی کارکنان رسمی صنعت نفت که در شورای عالی اداری نهایی شده و بزودی به چهار شرکت اصلی ابلاغ خواهد شد، سن بازنشستگی کارکنان رسمی صنعت نفت هم مانند سایر دستگاههای اجرایی تابع قانون خدمات کشوری خواهد بود و این کارگران با ۳۰ سال سابقه بازنشسته خواهند شد. این در حالیست که قبلا کارگران رسمی نفت در سن ٦٠ و ٦٥ سالگی میتوانستند بازنشست شوند. این اولین باری نیست که چنین تصمیماتی گرفته میشود اما با اعتراض کارگران عقب زده میشود. سرنوشت این طرح نیز چیزی جز این نخواهد بود.

در نتیجه این تصمیم بطور مثال کارگری که دیرتر به استخدام نفت درآمده و کمتر از سی سال کار کرده است، باید این سی سال را پر کند تا بتواند بازنشسته شود. بدین ترتیب ممکن است کارگری به سن هفتاد سالگی برسد و تازه بتواند بازنشسته شود. بعلاوه سوال کارگران اینست که مابه‌التفاوت پاداش پایان سنوات بلوکه شده بازنشستگانی که از سال ۹۷ تاکنون با بیش از ۳۰ سال سابقه بازنشسته شده‌اند، چه میشود؟ آیا به آنها پرداخت خواهد شد؟ . از جمله کارکنان وزارت نفت گاهاً با ۴۰ سال سابقه بازنشسته شده‌اند و با توجه به قانون سقف پاداش پایان سنوات، پاداش سنواتی که بالای ۳۰ سال کار کردند را دریافت نکرده‌اند.

در این میان وضعیت کارگران پیمانی و قرارداد موقت به لحاظ بازنشستگی بسیار اسفناک است. این کارگران مطابق موازین تامین اجتماعی بازنشسته میشوند. این کارگران سالها کار کرده اند، اما بدلیل موقت بودن قراردادها بعضا به سن بالای شصت رسیده اند و هنوز شرایط استفاده از چندرغاز مقرری بازنشستگی را ندارند. امروز یک مطالبه فوری ما کارگران در نفت اینست که قراردادهای موقت باید فورا دائمی شوند. بعلاوه سن بازنشستگی باید مبنا باشد و نه شرط سی سال کار که حق ما را ضایع میکند. ( با سپاس از همکاران که برای کانال خبر میفرستند)

*عدم پرداخت بیش از 11 ماه حقوق کارگران معدن زغال سنگ آق دربند سرخس

11 ماه حقوق و 15 روز حقوق اردیبهشت 93 و یک ماه عیدی سال 1399 کارگران معدن زغال سنگ آق دربند سرخس د ر استان خراسان رضوی پرداخت نشده است.

*اسامی بروزشده استان ها وشهرستان هایی که فرهنگیان شاغل وبازنشسته روز پنج شنبه 20 آبان تجمع اعتراضی برپا کردند(27 استان وبیش از 50 شهر) بهمراه تصویر پلاکارد «یک اختلاس کم بشه رتبه بندی حل میشه»درتجمع روز جمعه 20 آبان فرهنگیان شاغل وبازنشسته قم :

آذربایجان شرقی(تبریز،جلفا)،

آذربایجان غربی(ارومیه،بوکان)،

اردبیل(اربیل)،

اصفهان(اصفهان،داران،نجف آباد)،

البرز(مقابل مجلس)،

ایلام(ایلام)،

بوشهر(بوشهر،گناوه)،

تهران(مقابل مجلس)،

چهارمحال و بختیاری(شهرکرد،لردگان)،

خراسان رضوی(مشهد)،

خراسان شمالی(شیروان)،

خوزستان(الیگودرز،اندیمشک،اهواز،ایذه ،باغملک،بهبهان،دزفول،ماهشهر)،

زنجان(ابهر،زنجان)،

فارس(زرین دشت،شیرا ز،فراشبند،مرودشت،ممسنی)

قزوین(قزوین،تاکستان)

قم(قم)،

کردستان(دیواندره،سقز،سنندج، مریوان)،

کرمان(شهربابک)،

کرمانشاه(کرمانشاه،اسلام آبادغرب)،

کهگیلویه و بویراحمد(یاسوج)،

گیلان(بندرانزلی،رشت)،

لرستان(بروجرد،پلدختر،خرم آباد،دورود)،

مازندران(آمل،ساری)،

مرکزی(اراک)

هرمزگان(بندرعباس)،

همدان(همدان،ملایر)

یزد(یزد)

پلاکارد «یک اختلاس کم بشه رتبه بندی حل میشه»درتجمع روز جمعه 20 آبان فرهنگیان شاغل وبازنشسته قم:


*کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران :

آمار نهایی شهرهای شرکت کننده در تجمعات روز پنجشنبه ۲۰ آبان ماه

این تجمعات با فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان که مجموعه کشوری کانون ها و انجمن های صنفی معلمان است ، انجام شد .

مجموعا در این تجمعات معلمان و بازنشستگان فرهنگی از 29 استان و 75 شهر به شرح زیر به فرخوان پاسخ مثبت داده و در تجمع شرکت کردند:

۱ و۲. تهران و البرز

۳.اصفهان

۴.کرمانشاه

۵.سنقر کلیایی

۶.رشت

۷.بندر انزلی

۸.سنندج

۹.لردگان

۱۰.بجنورد

۱۱.شیروان

۱۲.قم

۱۳.شیراز

۱۴.زرین دشت

۱۵.نوراباد و ممسنی

۱۶.فراشبند

۱۷.داراب

۱۸.ایلام

۱۹.پلدختر

۲۰.خرم آباد

۲۱.الیگودرز

۲۲.بروجرد

۲۳.کوهدشت

۲۴.درود

۲۵.تبریز

۲۶.اهواز

۲۷.ایذه

۲۸.ماهشهر

۲۹.اندیمشک

۳۰.یاسوج

۳۱.بوشهر

۳۲.گناوه

۳۳.اراک

۳۴.کامیاران

۳۵. ساری

۳۶.بابل

۳۷.امل

۳۸.نکا

۳۹.همدان

۴۰.ملایر

۴۱.زنجان

۴۲.یزد

۴۳ .دزفول

۴۴.قزوین

۴۵.بوکان

۴۶.جلفا

۴۷.داران

۴۸.جوانرود

۴۹.دیواندره

۵۰.مریوان

۵۱‌.سقز

۵۲.بندر عباس

۵۳.خرم بید (استان فارس)

۵۴.ارومیه

۵۵.تاکستان

۵۶.مشهد

۵۷.کرمان

۵۸ .شهرکرد

۵۹.گچساران

۶۰.دهدشت

۶۱.لوداب

۶۲ .اسلام اباد غرب

۶۳.شهربابک

۶۴.شهرضا

۶۵.مرودشت

۶۶.بهبهان

۶۷.خمینی شهر

۶۸.جهرم

۶۹.ابهر

۷۰.رزن

۷۱.میاندوآب

۷۲.باغملک

۷۳.نجف آباد

74. بیرجند

75. اردبیل

از تجمعات دو استان ، گلستان ، سیستان و بلوچستان هیچ خبری دردست نیست.

۲۰آبان ماه

*تشکیل زنجیره انسانی اهالی روستای اغولبیک شهرستان تکاب دراعتراض به تخریب طبیعت بکر و غارت ذخایر طبیعی همزمان با آغاز حفاری معدن سنگ در منطقه ( قوخوخ بولاغ)

روز جمعه 21 آبان، اهالی روستای اغولبیک شهرستان تکاب دراستان آذربایجان غربی برای انعکاس صدای اعتراضشان به تخریب طبیعت بکر و غارت ذخایر طبیعی همزمان با آغاز حفاری معدن سنگ در منطقه ( قوخوخ بولاغ) این روستا دست به تشکیل زنجیره انسانی زدند و خواستارتوقف حفاری و جلوگیری از تخریب طبیعت شدند .


برپایه گزارش رسانه ای شده،اهالی این روستا با تشکیل زنجیره انسانی دور تار دور ادوات کاوش و محل استخراج نمونه های سنگ معدنی درمحل معدن تازه ثبت شده در ارتفاعات (قوخوخ بولاغ) این روستا اعتراض خود را به تخریب طبیعت بکر و غارت ذخایر طبیعی اعلام کردند.

*جان باختن 3 کارگر جوان دراصفهان براثر استنشاق گاز منوکسیدکربن

صبح روزجمعه 21 آبان،پیکر بی جان 3 کارگر ساختمانی 20تا 25 ساله در یک ساختمان نیمه‌کاره در خیابان شریف واقفی سه راه ملک پیداشد.

این 3 کارگر میهمان براثر استنشاق گاز منوکسیدکربن بدلیل بخاری بخاری بدون دودکش جانشان راازدست دادند.

اخباروگزارش های کارگری 20 آبان ماه 1400

- تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان شاغل وبازنشسته کشور نسبت به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی نشدن حقوق ‌بازنشستگان

- گزارشی کوتاه از تجمعات اعتراضی و مطالبه‌محور فرهنگیان ایران

- گزارشی تکمیلی از تجمعات اعتراضی و مطالبه‌محور فرهنگیان ایران

- کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

مسعود فرهیخته و چند تن دیگر از فرهنگیان دستگیر شدند.

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

بازداشت و ضرب وشتم مسعود فرهیخته از معلمان معترض توسط عوامل امنیتی در مترو بهارستان تهران پس از پایان تجمع

- اعتصاب غذای معلم زندانی مهدی فتحی

- گزارش اجمالی اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون روند اعتصاب کارگران شرکت ایران‌خودرو خراسان (

- ادامه دور جدید اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص سهم آب و وعده های توخالی مسئولان برای چهارمین روز متوالی

همراه با گزارش تصویری از تجمع چهارروزه ازجمله صف آرایی یگان ویژه ضد شورش مقابل گشاورزان حق طلب

*تجمع اعتراضی سراسری فرهنگیان شاغل وبازنشسته کشور نسبت به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی و همسان‌سازی نشدن حقوق ‌بازنشستگان


روزپنج شنبه 20 آبان، فرهنگیان شاغل وبازنشسته کشوردردستکم 26 استان به سومین فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران درسال تحصیلی جدید پاسخ مثبت دادند وبرای اعتراض به عدم اجرای طرح رتبه‌بندی به میزان 80 درصد حقوق هیأت علمی دانشگاه ها و همسان‌سازی نشدن حقوق ‌بازنشستگان براساس قانون مدیریت خدمات کشوری دربیش از 50 شهر دست به تجمع مقابل اداره آموزش وپروش زدند.


فرهنگیان شاغل وبازنشسته استان های البرزوتهران مقابل پس از اجتماع مقابل مجلس دست به راهپیمایی در مسیر مجلس تا میدان بهارستان زدند.


کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران از بازداشت مسعودفرهیخته از کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر و چند تن دیگر از فرهنگیان تجمع کننده مقابل مجلس توسط نیروی انتظامی وانتقالشان به نقطه ی نامعلومی خبرداده است.


استان ها وشهرستان هایی که فرهنگیان شاغل وبازنشسته تجمع اعتراضی برپا کردند بقرارزیراست:

آذربایجان شرقی(تبریز،جلفا)،

آذربایجان غربی(ارومیه،بوکان)،

اصفهان(اصفهان،داران،نجف آباد)،

البرز(مقابل مجلس)،

ایلام(ایلام)،

بوشهر(بوشهر،گناوه)،

تهران(مقابل مجلس)،

چهارمحال و بختیاری(شهرکرد،لردگان)،

خراسان رضوی(مشهد)،

خراسان شمالی(شیروان)،

خوزستان(الیگودرز،اندیمشک،اهواز،ایذه ،باغملک،بهبهان،دزفول،ماهشهر)،

زنجان(ابهر،زنجان)،

فارس(زرین دشت،شیرا ز،فراشبند،مرودشت،ممسنی)

قزوین(قزوین،تاکستان)

قم(قم)،

کردستان(دیواندره،سقز،سنندج، مریوان)،

کرمان(شهربابک)،

کرمانشاه(کرمانشاه،اسلام آبادغرب)،

کهگیلویه و بویراحمد(یاسوج)،

گیلان(بندرانزلی،رشت)،

لرستان(بروجرد،پلدختر،خرم آباد،دورود)،

مازندران(آمل،ساری)،

مرکزی(اراک)

هرمزگان(بندرعباس)،

همدان(همدان،ملایر)

یزد(یزد)

*گزارشی کوتاه از تجمعات اعتراضی و مطالبه‌محور فرهنگیان ایران

بنابر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران امروز ، پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰، فرهنگیان بازنشسته و شاغل تجمع اعتراضی با مطالبه اصلی رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌هیات‌علمی و همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری در شهرهای مختلف برگزار نمودند.

بنا بر اخبار ارسالی به شورای هماهنگی تاکنون این تجمع در ۲۲ استان‌ برگزار شده‌است. فرهنگیان در استان لرستان در شهرهای بروجرد ، دورود ، الیگودرز، کوهدشت، پل‌دختر و خرم‌آباد در استان کردستان در شهرهای سقز ، مریوان و سنندج ، دیواندره در استان خوزستان در شهرهای دزفول، ایذه، اندیمشک ، بندرماهشهر و اهواز در استان گیلان در شهرهای رشت و بندرانزلی در استان فارس در شهرهای شیراز، نورآباد و ممسنی، داراب در استان اصفهان در شهرهای اصفهان و شهرضا ، استان مازندران در شهرهای آمل و نکا، ساری و بابل در استان همدان در شهرهای همدان و ملایر، در استان بوشهر در شهرهای بوشهر و گناوه در استان کرمانشاه در شهرهای کرمانشاه و سنقر در استان خراسان شمالی در شهرهای بجنورد و شیروان برگزار گردید.

همچنین تجمع در شهرهای زرین‌دشت (چهارمحال‌و‌بختیاری) ، قم ، ایلام، تبریز ، یاسوج، اراک، یزد، زنجان و بوکان(آذربایجان غربی)، قزوین با استقبال معلمان روبرو شد.

فرهنگیان استان تهران و البرز نیز امروز در میان تدابیر شدید نظامی و امنیتی در مقابل مجلس دست به تجمع زدند و در پایان مسیر مجلس تا میدان بهارستان را راه‌پیمایی نمودند.

لازم به ذکر است برخی فعالان صنفی و کانون‌ها و انجمن‌های صنفی طی هفته گذشته، برای تعلیق تجمع امروز تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشتند اما آنان با تاکید بر حق بودن و قانونی و صنفی بودن مطالبات مقاومت کرده و بر تحقق مطالبات پافشاری نمودند.

شورای هماهنگی چون گذشته در کنار معلمان ایستاده و از معلمانی که به فراخوان جواب مثبت دادند قدردانی و تشکر می‌کند و به سایر فرهنگیان عزیز که بنابر هر دلیل نتوانستند در تجمع امروز شرکت نمایند برای پیوستن به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی فرهنگیان و شرکت در برنامه‌ها و فراخوان‌های شورای هماهنگی فراخوان می‌دهد.

پیروزی ما در گرو تقویت تشکل‌یابی مستقل و همبستگی ماست.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۰ آبان ۱۴۰۰

*گزارشی تکمیلی از تجمعات اعتراضی و مطالبه‌محور فرهنگیان ایران

سراسر ایران امروز صحنه اعتراضات صنفی معلمان شاغل و بازنشسته بود.

بنابر فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران امروز ، پنجشنبه ۲۰ آبان ۱۴۰۰، فرهنگیان بازنشسته و شاغل تجمع اعتراضی با مطالبه اصلی رتبه‌بندی‌شاغلان هشتاددرصد حقوق‌هیات‌علمی و همسان‌سازی‌بازنشستگان مبتنی‌ بر قانون مدیریت خدمات کشوری در شهرهای مختلف برگزار نمودند.

بنا بر اخبار ارسالی به شورای هماهنگی تاکنون این تجمع در ۲۷ استان‌ و ۶۲ شهرستان برگزار شده‌است. فرهنگیان در استان لرستان در شهرهای بروجرد ، دورود ، الیگودرز، کوهدشت، پل‌دختر و خرم‌آباد در استان کردستان در شهرهای سقز ، مریوان، دیواندره و سنندج ، دیواندره در استان خوزستان در شهرهای دزفول، ایذه، اندیمشک ، بندرماهشهر و اهواز در استان گیلان در شهرهای رشت و بندرانزلی در استان فارس در شهرهای شیراز، نورآباد و ممسنی، داراب، فراشبند، جهرم، خرم‌بید در استان اصفهان در شهرهای اصفهان، داران، خمینی‌شهر و شهرضا ، استان مازندران در شهرهای آمل و نکا، ساری و بابل در استان همدان در شهرهای همدان و ملایر، در استان بوشهر در شهرهای بوشهر و گناوه در استان کرمانشاه در شهرهای کرمانشاه و سنقر، اسلام‌آباد‌غرب و جوانرود در استان خراسان شمالی در شهرهای بجنورد و شیروان ، استان چهارمحال‌و‌بختیاری در شهرهای لردگان، لوداب، زرین دشت و شهرکرد در استان آذربایجان‌غربی در شهرهای ارومیه و بوکان در استان آذربایجان‌شرقی شهرهای تبریز و جلفا در استان قزوین در شهرهای قزوین و تاکستان در استان کهگیلویه‌و‌بویراحمد در شهرهای یاسوج، دهدشت و گچساران برگزار گردید.

همچنین تجمع در مقابل اداره‌کل در شهرهای بندرعباس، مشهد، کرمان قم ، ایلام ، اراک، یزد، زنجان با استقبال معلمان روبرو شد.

فرهنگیان استان تهران و البرز نیز امروز در میان تدابیر شدید نظامی و امنیتی در مقابل مجلس دست به تجمع زدند و در پایان مسیر مجلس تا میدان بهارستان را راه‌پیمایی نمودند.

لازم به ذکر است برخی فعالان صنفی و کانون‌ها و انجمن‌های صنفی طی هفته گذشته، برای تعلیق تجمع امروز تحت فشار نیروهای امنیتی قرار داشتند اما آنان با تاکید بر حق بودن و قانونی و صنفی بودن مطالبات مقاومت کرده و بر تحقق مطالبات پافشاری نمودند.

شورای هماهنگی چون گذشته در کنار معلمان ایستاده و از معلمانی که به فراخوان جواب مثبت دادند قدردانی و تشکر می‌کند و به سایر فرهنگیان عزیز که بنابر هر دلیل نتوانستند در تجمع امروز شرکت نمایند برای پیوستن به کانون‌ها و انجمن‌های صنفی فرهنگیان و شرکت در برنامه‌ها و فراخوان‌های شورای هماهنگی فراخوان می‌دهد.

پیروزی ما در گرو تقویت تشکل‌یابی مستقل و همبستگی ماست.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۲۰ آبان ۱۴۰۰

*کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

مسعود فرهیخته و چند تن دیگر از فرهنگیان دستگیر شدند.

امروز پنج شنبه 20 آبان 1400 مسعودفرهیخته از کانون صنفی فرهنگیان اسلامشهر و چند تن دیگر از فرهنگیان تجمع کننده در جلوی مجلس بوسیله ی نیروی انتظامی دستگیر و به نقطه ی نامعلومی منتقل شدند.

خبرهای تکمیلی در این باره به زودی پخش خواهد شد.

کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

بازداشت و ضرب وشتم مسعود فرهیخته از معلمان معترض توسط عوامل امنیتی در مترو بهارستان تهران پس از پایان تجمع

تجمع اعتراضی معلمان امروز ۲۰ آبان در تهران و همزمان در ۵۱ شهر کشور در اعتراض به عدم اجرای رتبه بندی برگزار گردید.

پس از پایان تجمع نیروهای امنیتی لباس شخصی در مترو بهارستان با حمله به معلمان داخل مترو قصد بازداشت چند تن از معلمان را داشتند که پس از ضرب وشتم چندتن از معلمان که قصد سوارشدن به مترو را داشتند ، آقای مسعود فرهیخته از فعالین بازنشسته معلم را بزور بازداشت کردند که در حال حاضر خبری از وضعیت این معلم بازنشسته در دسترس نیست.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن حمایت از تمامی مطالبات معلمان شاغل و بازنشسته ، بازداشت خشونت بار مسعود فرهیخته معلم بازنشسته را محکوم می کند.

*اعتصاب غذای معلم زندانی مهدی فتحی

امروز در حالیکه معلمان شاغل و بازنشسته مقابل اداره کل اموزش و پرورش استان فارس فریاد مهدی فتحی آزاد باید گردد سر دادند، ولی خبرهایی که از زندان عادل آباد به گوش می‌رسد بسیار نگران کننده است.

مهدی فتحی معلم زندانی از دو روز پیش اعتصاب غذا کرده است، قبل از اعتصاب غذا طبق یاداشتی که از زندان به خانواده رسیده است، مهدی قاضی پرونده را در جریان شرایط جسمی خود قرار داده است ( نارسایی قلبی مهدی قبل از حضور در زندان طبق مدارک پزشک متخصص کاملا محرز است ) و اکنون با اعتصاب غذا معلوم نیست چه سرنوشتی در انتظار این معلم با شرف و عدالت خواه است.

همکاران و خانواده فتحی خواهان رعایت حقوق این زندانی و اعزام وی به بیمارستان جهت درمان هستند . هر گونه مشکلی که برای ایشان بوجود آید مسئولیتش بر عهده قاضی پرونده و مسئولین زندان است. ما خواستار رعایت حقوق اولیه انسانی نامبرده هستیم. همچنین از مقامات قوه قضائیه می خواهیم که پرونده ایشان در دادگاه علنی مورد بررسی قرار گیرد.

تا دیر نشده مهدی فتحی ازاد باید گردد.

جمعی از فرهنگیان فارس

منبع:کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*گزارش اجمالی اتحادیه آزاد کارگران ایران پیرامون روند اعتصاب کارگران شرکت ایران‌خودرو خراسان (

روز چهارشنبه ۱۹ آبان‌ماه کارگران شیفت a صبح کارخانه ایران‌خودرو خراسان در بخش‌های مونتاژ، بدنه، رنگ و دیگر قسمت‌ها در اعتراض به سطح نازل دستمزدها، تفاوت فاحش دریافتی‌ها با دیگر همکاران خود در سایر مراکز ایران‌خودرو، اِعمال اضافه کاری اجباری، عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و سایر مشکلات دست به اعتصاب زده ‌‌و در داخل سالن‌های کارخانه تجمع کردند.

به دنبال آن، مدیر منابع انسانی شرکت به میان کارگران آمد و تلاش کرد تا کارگران به سر کار برگردند اما کارگران مصمم بر اعتصاب‌شان پافشاری کردند و خواهان تحقق فوری خواسته‌های‌شان شدند.

کارگران شیفت صبح از رفتن به نهار سر باز زدند و با حضور کارگران شیفت b بعدازظهر و پیوستن شیفت جدید به اعتصاب، کارگران شیفت صبح به خانه‌های‌شان بازگشتند.

پس از آن زاهدی مدیرعامل شرکت به میان کارگران اعتصابی آمد و با وعده و وعید تلاش کرد تا کارگران را از ادامه اعتصاب منصرف کرده و به سر کار بازگرداند، اما کارگران با سر دادن شعارهای “ حقوق ۴ میلیونی نمیخوایم نمیخوایم” و وعده وعید کافیه” و “ دروغگو دروغگو” تلاش مدیرعامل را نیز بی نتیجه گذاشته و اعلام کردند که به اعتصاب خود ادامه خواهند داد و خواهان افزایش فوری دستمزدها، همسان‌سازی حقوق با سایر کارخانجات ایران‌خودرو، حذف اضافه‌کاری اجباری و تحقق دیگر مطالبات‌شان هستند.

برپایه تصمیم کارگران قرار بود اعتصاب در شیفت شب نیز ادامه یابد اما مدیریت کارخانه از ترس اینکه این اعتصاب همچنان ادامه‌دار باشد، برخلاف رویه‌ی کاری کارخانه که روز پنجشنبه نیز بصورت سه شیفت و روز جمعه بصورت لانگ شیفت خط تولید فعال است، شب گذشته ساعت ۸ اقدام به تعطیلی کارخانه تا روز شنبه کردند.

بنابر اعلام کارگران شرکت، این اعتصاب هنوز ادامه دارد و کارگران مشغول رایزنی و مشورت هستند تا همکاران شیفت‌های سه‌گانه در بخش‌های مختلف درباره چگونگی ادامه اعتصاب و مذاکره با مدیریت تصمیم گیری واحدی اتخاذ کنند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۲۰ آبان‌ماه ۱۴۰۰

*ادامه دور جدید اعتراضات کشاورزان اصفهان نسبت به عدم تخصیص سهم آب و وعده های توخالی مسئولان برای چهارمین روز متوالی

همراه با گزارش تصویری از تجمع چهارروزه ازجمله صف آرایی یگان ویژه ضد شورش مقابل گشاورزان حق طلب

روز پنج شنبه 20 آبان برای چهارمین روز متوالی، کشاورزان اصفهان دردورجدید اعتراضشان نسبت به عدم تخصیص سهم آب و وعده های توخالی مسئولان به تجمعشان ادامه دادند.

روز پنج شنبه 20 آبان،یکی از حاضران درتجمع با بیان اینکه کشاورزان تا زمانی که پاسخ صحیحی از مسئولان دریافت نکنند به تحصن خود ادامه خواهند داد، به خبرنگاررسانه ای گفت: اگر شرکت آب منطقه‌ای استان اصفهان بتواند سایر مصارف سد را کنترل کند، می‌تواند نیاز آب شرب و حقابه کشاورزان را تامین کند.

یکی دیگر از کشاورزان معترض گفت: در دو روز گذشته مسئولان پاسخ قانع کننده‌ای به کشاورزان ارائه نکرده‌اند، تا کنون هیچ یک از مصوباتی که در جلسات با نمایندگان کشاورزان تصویب شده عملی نشده است.

وی افزود: همین موضوع منجر شده است کشاورزان دیگر اعتمادی به نمایندگان خود نداشته باشند و اکنون تا زمانی که پاسخی از مسئولان دریافت نکنند به اعتراض خود ادامه خواهند داد.

*گزارش تصویری از تجمع چهارروزه ازجمله صف آرایی یگان ویژه ضد شورش مقابل گشاورزان حق طلب:
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید