کارکنان آمازون برای تاسیس اولین اتحادیه کارگری خود در آمریکا پیروز شدند

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

گروهی از کارگران شرکت آماوزن این غول فن‌آوری را وادار کردند که اولین اتحادیه کارگری خود را در آمریکا به رسمیت بشناسد. ۵۹ درصد از کارگران انبار این شرکت در نیویورک به پیوستن به این اتحادیه رای دادند.این گروه از کارگران که به رهبری کریس اسمالز، یکی از کارکنان سابق آمازون فعالیت می‌کند. آقای اسمالز در پی اعتراض به اقدامات ایمنی در آمازون در جریان همه‌گیری کرونا از کار برکنار شد. پیروزی آقای اسمالز شکستی بزرگ برای آمازون است که با سرسختی دربرابر تشکیل اتحادیه مقاومت کرده است.

در آلاباما، که آمازون با یک تلاش مجزا برای تاسیس اتحادیه روبروست، این شرکت توانسته نتیجه رای‌گیری کارگران را به چالش بکشد.
این دو رای‌گیری در کنار هم نقطه عطف و پیروزی مهمی برای کارگرانی هستند که مدت‌هاست از رویه کار در این شرکت شکایت می‌کنند.
آقای اسمالز بعد از رای‌گیری بطری شامپاینی از حامیان خود دریافت کرد و گفت: "ما هرکار که توانستیم کردیم تا با کارگران ارتباط برقرار کنیم."
او گفت کارزار خود را با دو میز و دو صندلی و یک چادر آغاز کرده و برای ادامه آن به کمک‌های مردمی وابسته بوده است.
شرکت آمازون در بیانیه‌ای گفته از شکست در نیویورک سرخورده است و در حال بررسی گام‌های بعدی خود است. این شرکت درعین حال ناظران را به تاثیرگذاری بر رای‌گیری متهم کرده است: "ما معتقدیم که ارتباط مستقیم با شرکت بهترین گزینه برای کارکنان ماست. ما در حال بررسی گزینه های خود از جمله اعتراض بر اساس اعمال نفوذ غیرضروری از سوی هیات ملی روابط کارگری هستیم."
ربکا گیوان، پروفسور مطالعات کارگری در دانشگاه روتگرز می‌گوید شکست آمازون از سوی آقای اسمالز و تیم سازمان‌دهندگان کارگری او "اهمیت زیادی دارد و به مثابه پیروزی داود بر جالوط است.

خانم گیوان هشدار داد که آقای اسمالز در مذاکره درباره قرارداد کاری اعضای خود مبارزه سختی را در پیش خواهد داشت: "آمازون تمام توانش را برای بی‌اثر کردن این پیروزی، ایجاد تفرقه در میان کارگران و به کار خواهد گرفت تا از قدرت محرکه این پیروزی بکاهد."

اشتباه آمازون
آمازون منابع خود را برای برای مقابله با تشکیل اتحادیه‌های کارگری جمع کرده است.
مقام‌های این شرکت می‌گویند آمازون حقوق و مزایای رقابتی به کارکنان خود می‌پردازد و معتقد است بهتر است مستقیما با کارکنان خود در ارتباط باشد.

ناتالی شرمن
خبرنگار اقتصادی بی‌بی‌سی، نیوریورک