اعتصاب بزرگ و پرشور کارگران ایران خودرو در مشهد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم: امروز چهارشنبه ۱۹ آبان‌ماه شمار زیادی از کارگران شرکت ایران‌خودرو در خراسان در اعتراض به سطح نازل دستمزدها دست به اعتصاب زدند و در داخل کارخانه تجمع کردند. کارگران در این حرکت اعتراضی با شعارهایی چون "کارگر داره له میشه، مدیر پولدارتر میشه"، " نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم"، "حمایت، حمایت" و کف زدن و سوت کشیدن صحنه های درخشانی از اعتراض را آفریدند و بساط چپاولگری و استثمار وحشیانه حاکم را به چالش کشیدند. با پایان ساعت کار شیفت صبح، این کارگران خواستار پیوستن شیفت بعد از ظهر به اعتصاب شدند.

با پیوستن شیفت بعد از ظهر به اعتراض کارگران شیفت صبح که به دلیل مسافت طولانی شرکت با محل زندگی خود ناچار بودند محل را ترک کنند، ادامه تجمع را به شیفت بعد از ظهر سپردند و کارخانه را ترک کرده و قول و قرار ادامه اعتراض برای روز بعد را گذاشتند. بدین ترتیب هم اکنون کارگران ایران خودرو در مشهد یک پارچه اعتراض است.
حزب کمونیست کارگری حمایت وسیع خود را از مبارزات کارگران ایران خودرو در مشهد اعلام میکند و بر استفاده از درسهای تجربه کارگران نیشکر هفت تپه و اتکاء به مجمع عمومی بعنوان مکانی برای تصمیم گیری جمعی و برافراشتن پرچم شورا بر فراز این کارخانه تاکید دارد. حزب همچنین بر دخالت و شرکت فعال خانواده ها در این اعتصاب قدرتمند تاکید میکند. حق کارگران است که فورا دستمزدهایشان افزایش یابد و همانطور که کارگران اعتصابی نفت اعلام داشتند، دستمزد هیچ کارگری نباید از ۱۲ میلیون که خط فقر اعلام شده است، کمتر باشد. درمان و تحصیل رایگان و داشتن مسکن و برخورداری از یک زندگی شایسته انسان حق مسلم همه کارگران و مردم است.
اعتراضات در میان کارگران هر روز گسترده تر میشود و امروز دامنه اش به مراکز بزرگی چون ماشین سازی ها رسیده است. قبل از این حرکت ما شاهد اعتراضات کارگران در ماشین سازی های اراک و تبریز و ذوب آهن اردبیل بودیم. اعتراضات گسترده در نفت، هفت تپه و معادن و تجمعات گسترده است و بازنشستگان و معلمان نیز در تدارک برگزاری تجمع سراسری خود در سراسر ایران برای فردا ۲۰ آبانماه هستند. این چنین است که در سالگرد خیزش مردمی در آبان ۹۸ و در دل یک جامعه پر از التهاب و مبارزه کارگران در ابعادی چنین گسترده در اعتراض به فقر، تبعیض و چپاولگریها علیه کل سیستم سرمایه داری وحشی حاکم عملا دارند ادامه اعتراضات مردمی و خواستهای آبان را بازتاب میدهند.
پیش بسوی اعتصابات سراسری
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ آبان ۱۴۰۰ ، ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱

اطلاعیه خبری :
تحصن مربیان پیش دبستانی ایذه، تجمع معلمان بازنشسته و اعتراض کارگران سابق فولاد زاگرس

- جمعی از مربیان پیش دبستانی سال ۹۷ ایذه، پس از پیگیری و اعتراضات مکرر دو‌ شب است که مقابل استانداری خوزستان تحصن کرده‌اند و خواهان ملاقات با استاندار هستند. خواست فوری این مربیان استخدام رسمی در آموزش و پرورش است.

- روز سه‌شنبه ۱۸ آبانماه جمع‌هایی از معلمان بازنشسته سال ۹۹ از شهرهای مختلف در اعتراض به عدم پرداخت پاداش بازنشستگی مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع کردند. این معلمان برای پیگیری مطالبات خود از شهرهای مختلف به تهران آمده اند. گفتنی است که ۲۰ آبان روز تجمع سراسری معلمان است و در این روز قرار است تجعات آنان در تهران مقابل مجلس اسلامی و در شهرستانها مقابل مراکز آموزش و پرورش انجام شود.

- روز هجدهم آبانماه حدود بیست نفر از کارگران سابق فولاد زاگرس در اعتراض به اینکه بعنوان کارگر ساده در لیست بیمه قرار داده شده اند و تاثیر این مساله بر وضعیت بازنشستگی شان که یک دزدی آشکار است، به دفتر تامین اجتماعی مراجعه کرده و خواستار اصلاح فوری عنوان شغلی خود در این لیست ها شدند. به گفته کارگران سال‌هاست که در لیست بیمه آنها را بعنوان کارگر ساد رد کرده اند در صورتیکه شغل آنها در زمره مشاغل سخت و زیان آور است و تا وقتی وضعیت شغلی آنها در لیست بیمه تصحیح نشود آنها نمیتوانند از بازنشستگی پیش از موعد برخوردار شوند.

بنا بر خبرها بعد از تعطیلی ناگهانی این کارخانه در سال ۹۴، حدود ۴۰۰ کارگر فنی و متخصص بیکار شدند و بسیاری از آن‌ها به همین دلیل و رد شدن اسم خود بعنوان کارگر ساده هنوز نتوانسته‌اند به حقوق مقرر خود و برخورداری از مستمری کامل دست پیدا کنند. اعلام وضعیت شغلی کارگران به عنوان کارگر ساده در لیست بیمه یکی روش رایج اختلاس از حقوق کارگران و دزدی در محیط های کار است. این موضوع یکی از اعتراضات کارگران پروژه ای نفت نیز هست و بارها به آن اعتراض کرده اند.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۹ آبان ۱۴۰۰ ، ۱۰ نوامبر ۲۰۲۱
tel:00447435562462
tel:00447435562462