اخبار نفت

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: تجمع اعتراضی کارکنان پتروشیمی بندر امام و اخبار دیگری از نفت: -روز ۱۶ مرداد کارکنان پتروشیمی بندر امام که سال گذشته زیر نظر شرکت عملیات غیر صنعتی بندر ماهشهر قرار گرفتند، در اعتراض به بدتر شدن شرایط شغلی و معیشتی خود مقابل پتروشیمی بندر امام تجمع کردند و خواستار بازگشت مجدد به این شرکت و بهبود شرایط کاری و معیشتی خود شدند. بنا بر اخبار منتشر شده دیگری از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت بخشی از کارگرانی که در برابر وعده های پیمانکاران به کار برگشته اند،

در برابر خلف وعده ها دوباره به اعتصاب بر میگردند. از جمله بنا بر خبری هفته گذشته ۱۳۰ نفر از کارگران در شرکت pomc فاز ۱۳ پیمانکار مجتمع گاز به دلیل عدم شفافیت قرارداد و کمبود امکانات خدمات رفاهی و تردد ۱۴،۱۴ مقابل ساختمان اداری تجمع شرکت کردند. همچنین طبق خبر دیگری کارگران شاغل در فاز ١٤ شرکت تناوب در ونیت ١٤٧ بخاطر زدن زیر وعده های داده شده توسط پیمانکار در رابطه سطح مزد توافق شده تصمیم به تعطیل کار و بازگشت به اعتصاب را گرفته اند. قبلا نیز کارگران در پتروشیمی کاویان عسلویه و در شرکت ODCC پالایشگاه اصفهان به همین دلیل به اعتصاب برگشتند.
بدین ترتیب اعتصاب در نفت ادامه دارد و کارگران بر روی خواستهای خود مصر هستند. افزایش دوبرابری دستمزدها، ۲۰ روز کار و ۱۰ روز مرخصی، پرداخت بموقع دستمزدها و تسویه حساب طلبهای کارگران، بازگشت به کار کارگران اخراجی، داشتن امنیت شغلی و دائمی شدن قرار دادها، واکسیناسیون فوری و همگانی، پایان دادن به امنیتی کردن محیط کار و توقف قرار دادن کارگران معترض در لیست سیاه، بالا بردن استاندارد وضع کمپها و کیفیت غذای کارگران در حد قابل قبول از جمله خواستهای اعلام شده کارگران اعتصابی در نفت است. این کارگران خواستار کوتاه شدن دست پیمانکاران و لغو قوانین مناطق ویژه اقتصادی هستند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ شهریور۱۴۰۰ ، ۷ سپتامبر ۲۰۲۱

تجمع کارگران شرکتی مخابرات و دو خبر دیگر
- روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور جمع‌هایی از کارگران شرکتی مخابرات با خواست دائمی شدن قراردادهایشان دست به تجمع زدند. هم اکنون بخش عظیمی از کارگران و بخش های مختلفی چون معلمان و پرستاران بصورت پیمانی کار میکنند و کوتاه شدن دست پیمانکاران از محیط های کار به یک مطالبه سراسری کارگری تبدیل شده است. اعتصاب سراسری نفت با تاکید بر همین خواست به مبارزه برای جمع کردن بساط پیمانکاران قدرت بیشتری داده است.
- روز سه‌شنبه ۱۶ شهریور جمعی از قبول‌شدگان آزمون استخدامی سال ۹۹ آموزش و‌ پرورش که اصطلاحا کارنامه سبز نامیده میشوند برای چهارمین روز متوالی در اعتراض به عدم استخدام خود مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش تجمع برگزار کردند. خواست آنها استخدام فوری در آموزش و پرورش است و تا کنون تجمعات متعددی بر سر این مطالبه داشته اند.
- روز ۱۵ شهریور جمعی از معلمان و فرهنگیان ورامین در اعتراض به مشکلات تعاونی مسکن در مقابل شهرداری دست به تجمع زدند. بیش از ۲۵ سال است که به این معلمان زمین واگذار شده و هر بار به بهانه های مختلف و با وعده های دروغین اقدام به کاهش متراژ زمینهای واگذار شده میکنند. معلمان به بساط دزدی و چپاول در این تعاونی اعتراض دارند.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ شهریور۱۴۰۰ ، ۷ سپتامبر ۲۰۲۱

کارگران نیشکر تپه نظارت شورایی را اجرایی میکنند

اخراج مدیران بازنشسته فاسد و پلمپ کردن درب مدیریت

روز ۱۵ شهریور کارگران نیشکر هفت تپه در اعتراض به ادامه حضور دست نشاندگان اسدبیگی مالک خلع ید شده این شرکت بصورت جمعی تصمیم به پلمپ کردن درب دپارتمان مدیریت کارخانه را گرفتند و اعلام کردند که هیچ فردی حق ندارد که نامه ای با مهر شرکت، از جمله خرید و فروش، و صدور دستور و غیره را صادر کند. در این تصمیم گیری کارگران تاکید کردند که تا زمانی که مدیریت جدید مشخص نگردد هیچ مکاتبه ای قابل قبول آنان نیست و هر کس از تصمیم کارگران تخطی کند با کارگران روبرو خواهد شد و عواقب آن بعهده ی آن شخص خواهد بود.

در این روز کارگران نیشکر هفت تپه همچنین علیه صدور حکم اخراج رفعت جو یکی از مدیرانی که با کارگران همراهی کرده بود، توسط آمیلی که نمایندگی تام الاختیار اسدبیگی را برعهده داشته است، دست به اعتصاب زدند.

در این روز کارگران همچنین یکی از این مدیران باند اسد بیگی به اسم علامه را از دفتر مدیریت اطاق بیرون کردند و اعلام داشتند که از فردا حق حضور در شرکت را ندارد. همچنین در راستای تصمیم مجمع عمومی کارگران در این روز کارگران نیشکر هفت تپه با کف زدن و راهپیمایی به سمت هفت تپه بالا بطرف مهمانسرا و منزلی که صابریان برکنار شده در آن اسکان داشت رفته و دفتر وی را هم پلمپ کردند. صابریان قبل از پلمپ دفترش از ترس حضور کارگران، از شرکت فرار کرده بود. کارگران نیشکر هفت تپه اعلام کرده اند که فردا درب مدیریت کشاورزی و امور اداری نیز بسته میشود و سپس با باز کردن دفتر مدیریت بجای مدیرانی که بیرون کرده اند مدیران منتخب خود را جانشین میکنند.

کارگران نیشکر هفت تپه میگویند اکنون که دولت حاضر نیست هیئت مدیره و مدیر عامل جدید دراین شرکت را مشخص کند، خود به صورت شورایی امور را سرپرستی کرده و مدیران بازنشسته فاسد باند اسدبیگی را از شرکت بیرون کرده و میگویند رئیس هر بخش باید توسط کارگران همان بخش انتخاب شود.

بدین ترتیب کارگران نیشکر هفت تپه امروز عملا امور اجرایی شرکت را تحت نظارت شورایی خود در آورده و برگ جدیدی در تاریخ جنبش کارگری آفریدند. این کارگران اعلام کرده اند که با برپایی مجمع عمومی مجمع نمایندگان خود را برای نظارت بر امور اداری شرکت تعیین خواهند کرد. بعلاوه هر ماهه مجمع عمومی خود را برگزار کرده و گزارش عملکرد نمایندگانشان را خواهند گرفت و در هر روز قبل از شروع کار و بعد از آن بر سر امور جاری مجمع عمومی خواهند داشت و تصمیم گیری خواهند کرد. آنچه امروز در نیشکر هفت تپه میگذرد گذاشتن سنگ بنای شورای واقعی کارگران است.

کارگران نیشکر هفت تپه پیگیر مطالباتشان هستند. پرداخت بموقع دستمزدها و دو ماه دستمزد معوقه آنان، بازگشت به کار کارگران اخراجی، تمدید قرارداد کارگران غیر نیشکری و دفع آفات، بسته شدن پرونده های امنیتی از جمله پرونده فرزانه زیلابی وکیل این کارگران و آزادی سپیده قلیان از حامیان نیشکر هفت تپه از جمله خواستهای اعلام شده آنان است. این کارگران بر ساماندهی و منظم کردن مساله کشت و احیای کارخانه و انتخاب مدیران هر بخش با نظر کارگران همان بخش تاکید دارند. زنده باد کارگران نیشکر هفت تپه!

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۵ شهریور۱۴۰۰ ، ۶ سپتامبر ۲۰۲۱