اخباروگزارش های کارگری 17-19  اردیبهشت ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی بابرپایی تجمع در اراک وکرمانشاه مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان و راهپیمایی در شوش وتجمع مقابل فرمانداری شهرستان با شرکت زنان- ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور: چهارمین روز اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

- تجمع اعتراضی دوباره کادر اورژانس 115 تبریز نسبت به اجرانشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری،عدم پاسخگویی به مطالباتشان و وعده های توخالی
- تجمع اعتراضی پرسنل فوریت های پزشکی قزوین در خصوص عدم پرداخت معوقات و فوق العاده خاص و ناعدالتی در اجرای تعرفه خدمات پرستاری
- تجمع اعتراضی پزشکان خانواده فارس نسبت به سطح نازل سرانه و اجرای طرح سلامت وزارت بهداشت مقابل دانشگاه علوم پزشکی شیراز
- تجمع اعتراضی جمعی از متقاضیان مسکن روستای دانش نسبت به عدم واگذاری زمین مقابل فرمانداری شوش
- اطلاعیه ی حمایتی از فراخوان تجمع ۱۹ اردیبهشت ماه ، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
- اطلاعیه حمایتی مشترک:
ما دانشجویان از فراخوان سراسری معلمان و خواسته‌هایشان حمایت می‌کنیم!
- ادامه مسمومیت های شیمیایی دانش آموزان با حمله به مدرسه فنی و حرفه‌ای دخترانه چمران شهرکرد و دبیرستان نرگس همدان
- جان رفیق سلیمی در خطر است
- ایجاد مزاحمت برای دانشجویان اینبار در حین برگزاری امتحان
- به علت عدم هماهنگی دادگاه انقلاب و زندان جلسه بررسی پرونده داود رضوی کارگر زندانی بر گزار نشد.
- آزاد موقت هیراد پیربداقی از زندان اوین به قید وثیقه
*******
*یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی بابرپایی تجمع در اراک وکرمانشاه مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان و راهپیمایی در شوش وتجمع مقابل فرمانداری شهرستان با شرکت زنان
روزیکشنبه 17 اردیبهشت، کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشوربا تجمع مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی استان مرکزی وکرمانشاه دز شرهای اراک وکرمانشاه و راهپیمایی در شوش وتجمع مقابل فرمانداری شهرستان با شرکت زنان برای باری دیگر اعتراضشان را نسبت به سطح نازل حقوق منجمله مصوبه ضد کارگری شورای عالی کار‌ مبنی بر تعیین حداقل دستمزد 5 میلیون و 300هزارتومانی،بنمایش گذاشتند.

*ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور:
چهارمین روز اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
روزیکشنبه 17 اردیبهشت برای چهارمین روز متوالی، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان(شرکت رضوان درود)به اعتصابشان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ادامه دادند.
گزارشی بقلم یک کارگر:
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
اعتصاب کارگران و کارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان
تداوم اعتصاب کارگران راه آهن کرمان
محور بافق تا شورگز بم
شرکت رضوان درود
در حالی که چند روز از اعتصاب کارگران راه آهن گذشته است، مسئولین هیچ اقدامی برای پایان دادن به اعتصاب این قشر مهم جامعه انجام ندادند.
کارگران علت این اعتصاب را عدم افزایش حقوق و مزایا و حق سنوات عنوان نمودند
امیدواریم مسئولین با توجه به اینکه وعده هایی می‌دهند و هیچ کدام عملی نمیشود به این قشر زحمتکش جامعه توجه ویژه کنند و با اقداماتی گره از مشکلاتشان بگشایند.
امروز مدیر کل با نماینده های کارگران و ماموران اداره کار جلسه داشتن
شرکت رضوان درود دو تا قرارداد آورده که مامور اداره کار قرارداد ها رو پاره کرده گفته قرارداد رو اونجوری که ما میگیم باید ببندی
اگه اینجوری بشه حقوقمون روی ۱۵ میاد گفته فردا برید سر کار علی الحساب ده تومن میریزم
مدیر هم قول داد دو سال گذشته سنوات رو بگیره بده
ولی سنوات هشت سال گذشته رو باید شکایت کنیم
یادآوری:اعتصاب کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان وتجمعشان درایستگاه زرند در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
روزپنج شنبه 14 اردیبهشت، کارگران نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان(شرکت رضوان درود)دراعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل دست از کارکشیدند و درایستگاه زرند تجمع کردند.
گزارشی بقلم یکی از کارگران منتشره درشبکه های اجتماعی:
اعتصاب کارگران وکارکنان نگهداری خط و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان
کارگران شرکت رضوان درود از سال ۹۲ سنوات نداده
ده میلیون بن کارگرا رو خورده طرح طبقه بندی نداریم
کارگران این شرکت از بافق تا بم همه اعتصاب کردن حقشون میخان همه تو ایستگاه زرند تجمع کردن
خبرنگار هم اومده ولی متاسفانه پلیس راه آهن زرند با حراست مانع از مصاحبه میشن
در ضمن کارگران خطی هستیم
طبق صحبت‌های رئیس اداره کار زرند ده سال است سوابق سنوات کارگران را نداده والان باید به روز حساب کنه و به کارگران واریز کنه و مبلغ سنوات هر کارگر ۱۲۰میلیون تومان می‌شود ورئیس اداره کار زرند به رئیس شرکت گفته که باید کارگران را راضی کنی والان به کارگران گفته که از دست من شکایت نکنید من مشکل را حل میکنم البته چندین بار است که از این وعدها به کار گران داده
*تجمع اعتراضی دوباره کادر اورژانس 115 تبریز نسبت به اجرانشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری،عدم پاسخگویی به مطالباتشان و وعده های توخالی
تصاویر منتشره درشبکه های اجتماعی،حاکی از تجمع روز یکشنبه 17 اردیبهشت کادر اورژانس 115 تبریز برای باری دیگر،دراعتراض به اجرانشدن قانون تعرفه گذاری خدمات پرستاری،عدم پاسخگویی به مطالباتشان و وعده های توخالی،می باشد.

*تجمع اعتراضی پرسنل فوریت های پزشکی قزوین در خصوص عدم پرداخت معوقات و فوق العاده خاص و ناعدالتی در اجرای تعرفه خدمات پرستاری
یکشنبه ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*تجمع اعتراضی پزشکان خانواده فارس نسبت به سطح نازل سرانه و اجرای طرح سلامت وزارت بهداشت مقابل دانشگاه علوم پزشکی شیراز
روزیکشنبه 17 اردیبهشت؛جمعی از پزشکان خانواده استان فارس برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح نازل سرانه و اجرای طرح سلامت وزارت بهداشت مقابل دانشگاه علوم پزشکی شیرازتجمع کردند.
تجمع کننندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:سرانه پرداختی آنها تناسبی با افزایش تورم در جامعه ندارد.
خاطر نشان می شود که ،بر اساس اعلام وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی طرح سلامت خانواده از ابتدای اردیبهشت ماه در 57 شهرکشور آغاز شده طرحی که قرار است پزشکان خانواده را هم زیر پوشش قرار دهد.
بر اساس طرح سلامت خانواده مراقبان سلامت بعد از پایش افراد در صورت داشتن بیماری آن‌ها را به پزشک ارجاع می‌دهند.
*تجمع اعتراضی جمعی از متقاضیان مسکن روستای دانش نسبت به عدم واگذاری زمین مقابل فرمانداری شوش
روزیکشنبه 17 اردیبهشت، جمعی از متقاضیان مسکن روستای دانش برای اعتراض به عدم واگذاری زمین مقابل فرمانداری شوش تجمع کردند.
*اطلاعیه ی حمایتی از فراخوان تجمع ۱۹ اردیبهشت ماه ، شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
جنبش انقلابی #زن_زندگی_آزادی که از قتل مهسا امینی شروع شده تا تعیین تکلیف جامعه برای #آزادی_رفاه_برابری با همه افت و خیزهایش به عقب بر نخواهد گشت.
شورای بازنشستگان ایران از فراخوان تجمع سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ماه که از طرف شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران در اعتراض به حملات شیمیایی در مدارس دخترانه ، تهدید و بازداشت و حبس معلمان شاغل و بازنشسته ، تعرض به حریم خصوصی خانواده ها در دیدارهای جمعی و حمایتی ، ترور معلم مبارز #حسین_مهدی_پور و وضعیت بسیار بد معیشتی معلمان صادر شده، قویا حمایت میکند.
۴۰۲/۲/۱۷
شورای بازنشستگان ایران
*اطلاعیه حمایتی مشترک:
ما دانشجویان از فراخوان سراسری معلمان و خواسته‌هایشان حمایت می‌کنیم!
معلمان بار دیگر و دوباره پس از موج جدیدی از سرکوب علیه فعالین معلم و سایر جنبش‌ها و همچنین انقلابیون زن زندگی آزادی، فراخوان اجتماعات سراسری صادر کرده‌اند. فراخوانی که برای تجمع در روز سه‌شنبه ۱۹ اردیبهشت و برابر مجلس، ادارات و ادارات کل آموزش و پرورش صادر شده است.
این اصرار بر حق‌خواهی از طرف معلمان، برای همه انسان‌های آزاده‌ای که امروز در حال مبارزه علیه وضعیت حاکم بر کشور هستند، نویدبخش است.
معلمان که زیر بار سنگین‌ترین فشارهای امنیتی قرار داشته‌اند، در آستانه روز جهانی کارگر و روز معلم (۱۲ اردیبهشت سالروز قتل معلم معترض، ابوالحسن خانعلی در سال ۱۳۴۰) با موج جدیدی از تهدید و احضار روبرو گشتند. اما این تهدیدها همانطور که پیشتر نتوانست گام‌های استوار معلمان را برای حق‌خواهی متوقف کند، اینبار نیز تاثیر مطلوب حاکمان را نداشته و معلمان دوباره برای حق‌خواهی به میدان خواهند آمد.
ما به عنوان تشکل‌های دانشجویی که همیشه خودمان را حامی و دوشادوش جنبش‌های مبارزاتی تعریف کرده‌ایم؛ اینبار نیز اعلام حمایت خود را از #فراخوان_سراسری_معلمان اعلام کرده و در اعتراض به قتل حکومتی یکی از معلمان مبارز به نام #حسین_مهدی‌_پور، در شهر دشتیاری، سیستان‌ و‌ بلوچستان و علیه حملات شیمیایی، از دانش‌آموزان و خانواده‌هایشان، کارگران و بازنشستگان دعوت می‌کنیم که با دو خواست محوری به تجمعات اعتراضی بپیوندند:
«رعایت امنیت، شأن و منزلت انسانی معلمان و تمام مزدبگیران؛ با تامین آزادی، رفاه همگانی و برابری و نابودی ساختار تبعیض‌آمیزی که فقر و فلاکت را به عموم مردم تحمیل کرده است» و «پایان یافتن فوری حملات شیمیایی به مدارس و ناامنی شدید مدارس از طریق حملات شیمیایی سازمان‌یافته نیروهای نظامی و شبه نظامی حکومتی».
این فراخوان گام دیگری در انقلاب زن زندگی آزادی است و ما باید همه جانبه از این فراخوان حمایت کنیم.
نه به تبعیض و استثمار، نه به فقر و فلاکت عمومی
جمهوری اسلامی نابود باید گردد
زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
امضاکنندگان اطلاعیه فوق:
?تشکل دانشجویان پیشرو
?نهاد آزاداندیشان جندی‌شاپور
?نهاد آزادی‌خواهان دانشگاه تهران شمال
?نهاد اتحاد دانشجویان دانشگاه الزهرا
?جمعیت دانشجویان آزاد (دانشگاه آزاد سنندج)
?نهاد اتحاد دانشگاه صنعتی اصفهان
?دانشجویان آزاد خوراسگان (دانشگاه آزاد أصفهان)
?جمعی از دانشجویان و فعالین:
?دانشگاه اصفهان
?دانشگاه تربیت مدرس
?دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
*ادامه مسمومیت های شیمیایی دانش آموزان با حمله به مدرسه فنی و حرفه‌ای دخترانه چمران شهرکرد و دبیرستان نرگس همدان
روز یکشنبه 17 اردیبهشت، مسمومیت های شیمیایی دانش آموزان با حمله به مدرسه فنی و حرفه‌ای دخترانه چمران شهرکرد و دبیرستان نرگس همدان،ادامه یافت.
*جان رفیق سلیمی در خطر است
رفیق سلیمی فعال کارگری اهل شهر سنندج که از هفتم آذرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و در زندان مرکزی سنندج بسر میبرد، به اتهام ایجاد گروه های غیر قانونی و اقدام علیه امنیت ملی کشور به مفسد فی الارض محکوم گردیده این در حالی است که رفیق سلیمی تمامی اتهامات را رد کرده است.
*ایجاد مزاحمت برای دانشجویان اینبار در حین برگزاری امتحان
در ادامه فشارها و سرکوب حراست در دانشگاه‌ها به بهانه پوشش، این‌بار در دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز، کارت چند دانشجو به بهانه پوشش نامناسب، در حین برگزاری امتحان ضبط شد.
بر اساس گزارشات واصله، در روز ۱۳ اردیبهشت، حراست دانشگاه علوم‌پزشکی شیراز کارت کل یک ورودی از دانشجویان را ضبط می‌کند و به آنان گفته‌ می‌شود که باید بعد از امتحان در جلسه‌ای شرکت کنند در غیر اینصورت کارت آنان بازگردانده نخواهد شد. در این جلسه درخصوص پوشش به این افراد تذکر داده می‌شود. همچنین تعهدنامه‌ای به این دانشجویان داده می‌شود و این افراد تهدید می‌شوند که در صورت امضا نکردن آن، کارت دانشجویی آنان بازگردانده نخواهد شد.
*به علت عدم هماهنگی دادگاه انقلاب و زندان جلسه بررسی پرونده داود رضوی کارگر زندانی بر گزار نشد.
بعد از ۸ ماه بلاتکلیفی، جلسه بررسی پرونده داود رضوی، امروز ۱۷ اردیبهشت، به علت عدم هماهنگی دادگاه انقلاب و زندان این جلسه امروز برگزار نگردید.
پس از مراجعه وکیل به دادگاه و پیگیری هایی که انجام داد، شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب نامه احضار داود رضوی را اشتباها به زندان تهران بزرگ ارسال کرده بود، در صورتیکه ایشان مدتی است که دوباره به زندان اوین منتقل شده اند. پس از تماسی که دادگاه با زندان جهت احضار رضوی انجام داده بود متاسفانه به علت دیر جواب دادن زندان وقت اداری به اتمام رسیده بود و برگزاری جلسه به دستور قاضی پرونده به روز دیگری موکول شده است.
داود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در تاریخ ۵ مهرماه ۱۴۰۱ بازداشت شد و پس از گذشت ۸ ماه، که شامل بازجویی های طولانی، انفرادی، انتقال از زندان اوین به زندان تهران بزرگ و انتقال دوباره به اوین و مشکلات جسمی متعدد بوده است، کماکان در بلاتکلیفی به سر میبرد و‌ حتی قرار وثیقه و‌ یا مرخصی استعلاجی با‌ وجود بیماری برای ایشان‌تعیین‌نشده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد خواستار برگزاری هر چه سریعتر جلسه بررسی پرونده عضو زندانی خود داود رضوی، لغو کلیه اتهامات بی پایه و‌ اساس و‌ پرونده‌سازی علیه این‌کارگر زندانی و همچنین آزادی بی قید و شرط داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری و معلمی میباشد.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
چاره کارگران وحدت و تشکیلات
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲
*آزاد موقت هیراد پیربداقی از زندان اوین به قید وثیقه
روز یکشنبه 17 اردیبهشت، هیراد پیربداقی با تودیع وثیقه یک‌میلیارد تومانی بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 18 اردیبهشت ماه 1402
- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
از فراخوان اعتراضی سراسری معلمان برای فردا نوزدهم اردیبهشت حمایت و پشتیبانی میکنیم
- فراخوان حمایتی خانه فرهنگیان ایران از تجمع سراسری معلمان
- چهارمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرسال جدید نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان با راهپیمایی ، برپایی تجمع ، سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی ،اردبیل ، أصفهان ، ایلام ، خراسان رضوی ،خوزستان، چهارمحال بختیاری ، زنجان ،سیستان و بلوچستان، کردستان ، کرمانشاه، گیلان ،لرستان ، مرکزی وهرمزگان و دزفول مقابل اداره مخابرات شهرستان و استان تهران مقابل وزارت ارتباطات
یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع بازنشستگان مخابرات تهران مقابل وزارت ارتباطات و بازداشت کوتاه مدت تعدادی از کارگران بازنشسته حق طلب
- تجمع اعتراضی کارگران آب و فاضلاب آبادان نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگرمقابل فرمانداری شهرستان
- تجمع اعتراضی جمعی از کارکنان دانشگاه پیام نور آبادان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق
- دیوارنویسی در اعتراض به تعلیق سه دانشجو، کیانا مجیری،محمدحسین مصلایی و احمدرضا حکیمی؛ دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی
- تجمع اعتراضی اهالی چند روستای تنکابن نسبت به بی آبی مقابل دادگستری نشتارود
- میثم جعفری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» احضار شد!
- احضار کوکب بداغی پگاه فعال صنفی فرهنگیان شهرستان ایذه به دادگاه انقلاب اهواز
- احمد حیدری دقایقی پیش با قرار وثیقه آزاد شد
- آنیشا اسدالهی معلم زبان و مترجم امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ با قید وثیقه یک‌میلیارد تومانی آزاد شد
- امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت‌، فعال کارگری ریحانه‌ انصاری‌نژاد به قید وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی آزاد شد
- آزادی موقت عسل محمدی از زندان اوین به قید وثیقه
- جان باختن یک کارگر کارخانه سیمان زرندیه براثرگازگرفتگی
*******
*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
از فراخوان اعتراضی سراسری معلمان برای فردا نوزدهم اردیبهشت حمایت و پشتیبانی میکنیم
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت حمایت قاطع خود را از فراخوان معلمان به تجمعات سراسری برای فردا نوزدهم اردیبهشت ماه حمایت و پشتیبانی میکند. معلمان اعلام کرده اند که دانش آموزان خط قرمزهای ما هستند. و ما کارگران نفت نیز اعلام میکنیم که در این اعتراض با معلمان همصدا هستیم. حملات شیمیایی جان فرزندان ما را نشانه گرفته است و ما هم همراه معلمان در این اعتراضات هستیم.
ما کارگران پروژه ای نفت که الان در اعتصاب هستیم. از یکسو با مشکلات بسیاری از جمله فشارهای امنیتی و فشارهایی که پیمانکاران به ما وارد میکنند روبروییم و ازسوی دیگر زیر فشارهای روحی و روانی مضاعف بخاطر وضع فرزندانمان قرار داریم. بویژه ناامن بودن مدارس بخاطر حملات شیمایی که هر روز در این شهر و آن شهر جریان دارد همه ما مردم را بشدت نگران و خشمگین کرده است.
بعلاوه اعتراض معلمان علیه فقر و گرانی اعتراض ما کارگران نیز هست. هم اکنون تعدادی از معلمان بخاطر پشتیبانی از همین مطالبات و تاکید بر تحصیل رایگان با کیفیت و غیر ایدئولوژیک در زندان بسر میبرند باید همه معلمان زندانی بدون قیدو شرط آزاد شوند. بنابراین ما هم به عنوان خانواده های دانش آموزان و شهروندان این جامعه از تجمعات اعتراضی سراسری فردا نوزدهیم اردیبهشت حمایت کرده و شرکت میکنیم. درود بر معلمان آزاده
*فراخوان حمایتی خانه فرهنگیان ایران از تجمع سراسری معلمان

تجمع سراسری معلمان
۱۹ اردیبهشت ماه، ساعت ۱۰ صبح
تهران: مقابل مجلس
مرکز استان‌ها: مقابل ادارات کل آموزش و پرورش
شهرستان‌ها: مقابل اداره آموزش و پرورش شهرستان
از دانش‌آموزان و اولیای آنان می‌خواهیم معلمان خود را در این تجمع سراسری همراهی کنند.
*چهارمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرسال جدید نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی ،اردبیل ، أصفهان ، ایلام ، خراسان رضوی ،خوزستان، چهارمحال بختیاری ، زنجان ،سیستان و بلوچستان، کردستان ، کرمانشاه، گیلان ،لرستان ، مرکزی وهرمزگان و دزفول مقابل اداره مخابرات شهرستان و استان تهران مقابل وزارت ارتباطات
یورش نیروهای امنیتی و انتظامی به تجمع بازنشستگان مخابرات تهران مقابل وزارت ارتباطات و بازداشت کوتاه مدت تعدادی از کارگران بازنشسته حق طلب
روز دوشنبه 18 اردیبهشت،کارگران بازنشسته مخابرات کشور بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی ،اردبیل ، أصفهان ، ایلام ، خراسان رضوی ،خوزستان، چهارمحال بختیاری ، زنجان ، سیستان و بلوچستان، کردستان ، کرمانشاه، گیلان ،لرستان ، مرکزی وهرمزگان درتبریز،اردبیل ،أصفهان ،ایلام ، مشهد ،اهواز ،شهر کرد ،زنجان ، زاهدان ،سنندج ،کرمانشاه ،رشت ،خرم آباد ، اراک وبندرعباس و دزفول مقابل اداره مخابرات شهرستان و استان تهران مقابل وزارت ارتباطات جهارمین دوشنبه اعتراضی و پنجمین اعتراضشان را درسال جدید نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان برگزارکردند وخواهات اجرای آئین نامه مصوب سال 89 شرکت مخابرات،کاهش سهم بیمه تکمیلی از 50 به 20 درصد و پرداخت مطالبات شدند.
شعارها:
«شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد »
«نماینده مجلس شاسی بلند مبارک»
«مدیر بی لیاقت ننگت باد ننگت باد»
« بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن»
«تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم»
«تا حق خود نگیریم نهضت ادمه دارد»
«تا حق خود نگیریم آروم نمی نشنیم»
«نه مجلس نه دولت نیستند بفکرملت»
«سهامدار عمده حق مارا خورده»
«سهامدار غاصب و ظالم نمی خواهیم»
«مخابرات حیا کن آئین نامه را امضا کن»
«سهامدار عمده حیا کن آئین نامه را اجراکن»
«ای مخبر ستمگر حق مار اداکن»
«مخابرات حیا کن حق مارا پرداخت کن»
«مخابرات حیا کن آئین نامه را اجراکن»
«مخابرات حیا کن وعده هات را اجراکن»
«سلطانی بی وجدان حق مارا پرداخت کن»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«وعده وعید کافیه ما عمرروح نداریم»
«شرکت پردرآمد چه برسر تو آمد»
تصاویر:
اراک:

اردبیل:

اهواز:

ایلام:

بندر عباس:

رشت:

زاهدان :

خرم آباد:

سنندج:

شهرکرد:

کرمانشاه:

مشهد:

*تجمع اعتراضی کارگران آب و فاضلاب آبادان نسبت به عدم پرداخت 2 ماه حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگرمقابل فرمانداری شهرستان
روز دوشنبه 18 اردیبهشت،جمعی از کارگران آب و فاضلاب آبادان بنمایندگی از طرف 300 کارگر این شرکت برای اعتراض به عدم پرداخت 2 ماه حقوق ،حق بیمه ومطالبات دیگردست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان آبادان زدند.

*تجمع اعتراضی جمعی از کارکنان دانشگاه پیام نور آبادان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق
روز دوشنبه 18 اردیبهشت، جمعی از کارکنان دانشگاه پیام نور آبادان برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وهمسان سازی نشدن حقوق دست به تجمع دراین واحد آموزشی زدند.
*دیوارنویسی در اعتراض به تعلیق سه دانشجو، کیانا مجیری،محمدحسین مصلایی و احمدرضا حکیمی؛ دانشکده‌ی علوم اجتماعی دانشگاه علامه طباطبایی

*تجمع اعتراضی اهالی چند روستای تنکابن نسبت به بی آبی مقابل دادگستری نشتارود
روز دوشنبه 18 اردیبهشت،جمعی از اهالی چند روستای تنکابن در استان مازندران برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به بی آبی دست به تجمع مقابل دادگستری نشتارود زدند.
*میثم جعفری به اتهام «تبلیغ علیه نظام» احضار شد!

میثم جعفری دارای معلولیت خیلی شدید(آسیب نخاعی) به دلیل اعتراض به «اجرایی نشدن قانون معلولان پس از پنج سال»، به اتهام «تبلیغ علیه نظام» توسط دادسرای عمومی و انقلاب لنگرود احضار شد!
میثم جعفری روز دهم اردیبهشت همزمان با صدها نفر از معلولان سایر شهرها اعتراض خود را با تصاویری از بنر و پوسترهایی در دست و در مقابل بهزیستی لنگرود از طریق کمپین معلولان رسانه‌ای کرد که همین امر به مذاق "نظام" خوش نیامده و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» علیه این فرد معلول پرونده‌سازی و او را احضار کرده است.
*احضار کوکب بداغی پگاه فعال صنفی فرهنگیان شهرستان ایذه به دادگاه انقلاب اهواز
روز شنبه 27خرداد ماه کوکب بداغی پگاه دبیر تربیت بدنی مقطع دبیرستان مدارس شهرستان ایذه از توابع استان خوزستان توسط دادگاه انقلاب شهر اهواز مرکز استان خوزستان محاکمه خواهد شد.
این فعال صنفی باید راس ساعت10صبح 27خردادماه 1402جهت ارائه دفاعیات خود از بابت اتهامات
1- فعالیت تبلیغی علیه نظام
2 - اجتماع وتبانی به قصد بر هم زدن امنیت داخلی
3 - عضویت در گروههایی که هدف انها بر هم زدن امنیت کشور است در محل شعبه مذکور حاضر شود.
احمد حیدری دقایقی پیش با قرار وثیقه آزاد شد.
احمد حیدری فعال صنفی، که چندی پیش (۸اردیبهشت ۱۴۰۲) در دیدار با خانواده محمد حبیبی بازداشت شده بود، با سپردن وثیقه یک میلیارد تومانی، آزاد شد.
ضمن تبریک، امید داریم که تمامی فعالان صنفی که به خاطر احقاق حق زندانی هستند، آزاد شوند.
برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
*آنیشا اسدالهی معلم زبان و مترجم امروز ۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲ با قید وثیقه یک‌میلیارد تومانی آزاد شد
آنیشا اسداللهی فعال کارگری و مترجم سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه روز هشتم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲ همراه با تعدادی دیگر از فعالان کارگری و معلمی، هنگام دیدار با خانواده‌ی معلم زندانی، محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، بدون‌کوچکترین‌وجاهت قانونی بازداشت شده بود.
آنیشا اسدالهی، در تاریخ ۱۹ ام اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ در خانه به همراه همسرش کیوان‌مهتدی، فعال کارگری و عضو‌ کانون نویسندگان ایران، دستگیر شد. کیوان‌مهتدی کماکان‌در زندان اوین‌محبوس می باشد. سندیکای کارگران شرکت واحد تداوم پرونده سازی علیه آنیشا اسدالهی و‌ کیوان‌مهتدی را محکوم می‌‌کند و خواهان لغو قرار وثیقه و اتهامات بی اساس علیه ایشان می باشد.
علاوه بر آنیشا اسدالهی، ریحانه انصاری نژاد، الدوز هاشمی، ژاله روحزاد، هیراد پیربداقی و عسل محمدی، تا این لحظه به قید وثیقه آزاد شده‌اند. دیگر بازداشت شدگان ۸ اردیبهشت که ‌کماکان‌در حبس هستند، سروناز احمدی، کامیارفکور، و حسن ابراهیمی، فوری و بدون قید و شرط آزاد باید گردند.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
*امروز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت‌، فعال کارگری ریحانه‌ انصاری‌نژاد به قید وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی آزاد شد.
ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری شناخته شده، روز هشتم اردیبهشت‌ماه همراه با تعدادی دیگر از فعالان کارگری و معلمی، هنگام دیدار با خانواده‌ی معلم زندانی، محمد حبیبی، سخنگوی کانون صنفی معلمان تهران، بازداشت شده بود.
ریحانه انصاری نژاد سال گذشته در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ با هجوم ماموران وزرات اطلاعات در ساعت دو بامداد به منزل شخصی اش بدون هیچگونه وجاهت قانونی بازداشت شد. ماموران اطلاعات تا ساعت ۴ صبح منزل ایشان را تفتیش و بهم ریختند و گوشی تلفن همراه، لپ‌تاپ، لوازم الکترونیکی و برخی کتاب‌های وی را نیز ضبط کردند. ریحانه انصاری نژاد بعد از گذراندان نزدیک به سه ماه در بندهای ۲۰۹زندان اوین، از جمله در بند انفرادی، شنبه پانزدهم مرداد ۱۴۰۱ از زندان اوین با قرار وثیقه معادل یک و نیم میلیارد تومان آزاد شد. سندیکای کارگران شرکت واحد تدوام اذیت و آزار ریحانه انصاری نژاد را بشدت محکوم‌میکند و خواهان لغو قرار وثیقه و اتهامات بی اساس علیه ایشان می باشد.
علاوه بر ریحانه انصاری نژاد، الدوز هاشمی، ژاله روحزاد، هیراد پیربداقی و عسل محمدی، تا این لحظه به قید وثیقه آزاد شده‌اند. دیگر بازداشت شدگان ۸ اردیبهشت که ‌کماکان‌در حبس هستند، آنیشا اسدالهی، سروناز احمدی، کامیارفکور، و حسن ابراهیمی، فوری و بدون قید و شرط آزاد باید گردند.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
زندانی سیاسی آزاد باید گردد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۲
*آزادی موقت عسل محمدی از زندان اوین به قید وثیقه
روز دوشنبه 18 اردیبهشت عسل محمدی با تودیع وثیقه یک‌میلیارد تومانی بطور موقت از زندان اوین آزاد شد.
*جان باختن یک کارگر کارخانه سیمان زرندیه براثرگازگرفتگی
روزیکشنبه 17 اردیبهشت،یک کارگر 41 ساله کارخانه سیمان زرندیه دراستان مرکزی براثرگازگرفتگی در اتاق محل استراحتش، دچار مسمومیت شد و جان خود را از دست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 19 اردیبهشت ماه 1402

- اعتراض سراسری فرهنگیان شاغل وبازنشسته نسبت به پولی سازی آموزش و تشدید القائات ایدئولوژیک، عدم اجرای درست قانون رتبه‌بندی، همسان‌سازی نشدن حقوق بازنشستگان، ایجاد ناامنی روانی و تهدید سلامت جسمی دانش‌آموزان به ویژه دختران دانش‌آموز و تداوم پرونده‌سازی و فشارهای امنیتی برای کنشگران اجتماعی با برپایی تجمع در شهرهای اراک ،اردبیل ، أصفهان ، اهواز ،  بجنورد ،رشت ،ساری ،سنندج ، قزوین ، کرمانشاه ،همدان ویاسوج  مقابل اداره کل آموزش و پرورش و شهرهای آبدانان، اسلام آباد غرب ، الیگودرز ،بابل ، تربت حیدریه ، جلفا ، سقز ،شاباد ، شوش ، شیروان ، کازرون ،هرسین مقابل اداره آموزش و پرورش

جلوگیری نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت ازبرپایی تجمع در برخی از شهرها منجمله بوشهر

یورش وحشیانه نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع فرهنگیان حق طلب سنندج وبازداشت 2 فرهنگی

بازداشت عاتکه و آرزو رجبی در مشهد

- ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور:

ادامه اعتصاب کارگران نگهداری خط  و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای ششمین روز

- گزارشی از اعتصاب 2 روزه کارگران شرکت همراه‌خودرو سایپا در اعتراض به دستمزدهای بسیار پائین وعدم پاسخگویی درباره دیگر مطالباتشان

تجمع اعتراضی دوباره کارگران فولاد مشیز بردسیرنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل استانداری کرمان

- اعتراض کارکنان استانداری کرمانشاه نسبت به مشکلات معیشتی با تجمع وپهن کردن سفره خالی

درچهارمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرسال جدید نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان استان کرمان هم مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات در شهر کرمان تجمع کردند

- تحصن دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به احضار بیش از ۱۰ تن از دانشجویان این دانشکده به کمیته‌ی انضباطی به بهانه‌ی حجاب و رویه‌ی کلی سرکوبگرانه‌ی دانشگاه

- احضار مجدد حسن باقری‌نیا به دادسرا

- اعزام یک روزه کارگر زندانی داود رضوی به بیمارستان طالقانی و اعتراض سندیکا نسبت به عدم رسیدگی جدی و‌ مناسب پزشکی نسبت به وضعیت جسمانی و بیماری رضوی

******

*اعتراض سراسری فرهنگیان شاغل وبازنشسته نسبت به پولی سازی آموزش و تشدید القائات ایدئولوژیک، عدم اجرای درست قانون رتبه‌بندی، همسان‌سازی نشدن حقوق بازنشستگان، ایجاد ناامنی روانی و تهدید سلامت جسمی دانش‌آموزان به ویژه دختران دانش‌آموز و تداوم پرونده‌سازی و فشارهای امنیتی برای کنشگران اجتماعی با برپایی تجمع در شهرهای اراک ،اردبیل ، أصفهان ، اهواز ،  بجنورد ،رشت ،ساری ،سنندج ، قزوین ، کرمانشاه ،همدان ویاسوج  مقابل اداره کل آموزش و پرورش و شهرهای آبدانان، اسلام آباد غرب ، الیگودرز ،بابل ، تربت حیدریه ، جلفا ، سقز ،شاباد ، شوش ، شیروان ، کازرون ،هرسین مقابل اداره آموزش و پرورش

جلوگیری نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت ازبرپایی تجمع در برخی از شهرها منجمله بوشهر

یورش وحشیانه نیروهای سرکوب دستگاه رهبری و دولت به تجمع فرهنگیان حق طلب سنندج وبازداشت 2 فرهنگی

بازداشت عاتکه و آرزو رجبی در مشهد

روز سه شنبه 19 اردیبهشت، فرهنگیان شاغل وبازنشسته شهرهای اراک ،اردبیل ، أصفهان ، اهواز ،  بجنورد ،رشت ،ساری ،سنندج ، قزوین ، کرمانشاه ،همدان ویاسوج بابرپایی مقابل اداره کل آموزش و پرورش و شهرهای آبدانان، اسلام آباد غرب ، الیگودرز ،بابل ، بهمئی ، تربت حیدریه ، جلفا ، سقز ،شاباد ، شوش ، شیروان ، کازرون ،هرسین  با تجمع مقابل اداره آموزش و پرورش به فراخوان شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران پاسخ مثبت دادند واعتراضشان را نسبت به پولی سازی آموزش و تشدید القائات ایدئولوژیک، عدم اجرای درست قانون رتبه‌بندی، همسان‌سازی نشدن حقوق بازنشستگان، ایجاد ناامنی روانی و تهدید سلامت جسمی دانش‌آموزان به ویژه دختران دانش‌آموز و تداوم پرونده‌سازی و فشارهای امنیتی برای کنشگران اجتماعی،بنمایش گذاشتند.

شعارها :

«معلم زندانی آزاد باید گردد»

«مدارس خصوصی تخلف از قانون است»

«معلم بیدار است از تبعیض بیزار است»

«فرهنگی می میرد دلت نمی پذیرد»

«معلمان آگاه ذلت نمی پذیرند»

«حقوق عادلانه حق مسلم ماست»

تصاویر:

آبدانان:

 

اراک:

 

اسلام آباد غرب :

 

الیگودرز:

 

اهواز:

 

بابل:

 

بجنورد:

 

بهمئی:

 

تاکستان:

 

تربت حیدریه:

 

جلفا:

 

شاباد:

 

شوش:

 

شیروان :

 

قزوین:

 

کازرون:

 

هرسین:

 

همدان:

 

یاسوج:

 

قطعنامه پایانی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

در تجمع اعتراضی ۱۹ اردیبهشت۱۴۰۲

اگرچه آموزش و یادگیری روز و ماه و سال نمی‌شناسد و تمامی فصل های زندگی هر انسانی را شامل می‌شود، اما اردیبهشت را می‌توان ماه معلمان نامید. ماهی که به‌رغم فراموشی عمدی دستگاه‌های تبلیغاتی حکومتی، با نام تاثیرگزارترین چهره‌ها در تاریخ آموزش جدید و مبارزات معلمان در کشور مزین شده است.

این معلمان هریک به گونه‌ای براساس موقعیت تاریخی و جغرافیایی که در آن قرار گرفته بودند، برای رفع کاستی‌های جامعه خود از هیچ کوششی دریغ نکردند

بی‌توجهی حاکمان به نقش محوری معلمان در آموزش و ضرورت برخورداری آنان از رفاهی نسبی نیز انگیزه‌ای شد برای تلاش‌هایی فردی یا جمعی توسط این معلمان و ادامه دهندگان راهشان در دوره‌های مختلف و البته تقابل متحجران، چه در زیر نقاب دفاع از دین و مذهب، چه صاحبان قدرتی که آموزش را تنها در راستای پرورش افراد مطیع در برابر سیطره آنان می‌خواستند یا ترکیبی از هر دو. از اینرو همدستان قدرت‌طلب در دفاع از نظم و امنیت سلطه‌جویانه، به زندانی کردن، تبعید و حتی شدیدترین اقدامات سرکوبگرانه، کشتن و اعدام، معلمان، در دوره‌های مختلف روی آوردند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن گرامیداشت یاد و خاطره تمامی معلمانی که در راستای رشد و توسعه آموزش در این سرزمین به هر شکل کوشیده‌اند اعلام می‌دارد هرچند با توجه به ناتوانی اشغال‌کنندگان پست‌های مدیریتی در نظام آموزشی در ذیل ناکارآمدی کل نظام اجرایی و ضدیت کل حاکمیت با اندیشه و آموزش مدرن، امید به رخ دادن کمترین تغییر مثبت را از بین برده، اما همچنان پیگیر مطالبات انباشته معلمان، شاغل و بازنشسته، و حقوق دانش‌آموزان به همه روش‌های ممکن و مدنی همچون گذشته هست.

عمده‌ترین مطالبات معیشتی معلمان عبارتند از:

 -اجرای دقیق قانون مدیریت خدمات کشوری برای شاغل و بازنشسته

-اجرای دقیق رتبه‌بندی معلمان مطابق مصوبه اولیه

بازگشت به اجرای اصل ۳۰ قانون اساسی

تامین آموزش با کیفیت و امنیت مدارس به‌ویژه برای دختران دانش‌آموز

-آزادی بی قید و شرط همه فعالین در بند

قابل‌ذکر است به این باور نیز رسیده‌ایم که بدون بازنگری انتقادی و عمیق در : 

مبانی فکری‌ و سیاسی ایدئولوژی حاکم 

بدون باز اندیشی انتقادی و عمیق در شیوه‌های حکمرانی و اداره مدارس

بدون رهاسازی مدرسه و نظام آموزشی از سیطره ایدئولوژی تمامیت‌خواه حاکم، که آموزش را از سرشت طبیعی خود تهی نموده است

بدون پذیرش تفاوت‌های فردی، فرهنگی و اجتماعی دانش‌آموزان

بدون برطرف نمودن تمرکزگرایی شدید موجود در نظام آموزشی که همراه با ایدئولوژی تمامیت‌خواه و اقتدارگرا، فضای مدرسه را با خفقان، رخوت و بی‌انگیزگی و تهی‌شدن از انرژی‌های عاطفی و فرهنگی پر کرده و جایی برای نقش‌آفرینی معلمان و دانش‌آموزان در فرایند آموزش باقی نگذاشته

و بدون تغییرات بنیادی در سازوکارهای موجود و شکست خورده اداره مدرسه که با اعمال عریان قدرت و استفاده از تکنیک‌های سلطه‌جویانه عجین شده‌است، هدف نظام آموزشی نه تربیت شهروند که تربیت سربازانی همسو با القائات تنگ‌نظرانه ایدئولوژی تمامیت خواهان، فراتر نخواهد رفت.

نهاد مدرسه نیازمند درک انسان‌هاست. درک اینکه دانش‌آموزان پیشینه‌های اجتماعی و فرهنگی متفاوت، ترجیحات و سبک‌های یادگیری، هوش‌های چندگانه و مسیرهای زندگی گوناگون و علایق و نیازهای مختلف دارند. نادیده گرفتن این تفاوت‌های فرهنگی و فردی و به اجبار گنجاندن همه دانش‌آموزان در قالب‌ها و ساختارهای همگن ساز، نه تنها انگیزه و رغبت دانش‌آموزان برای یادگیری را نابود می‌کند، بلکه آنها را به مقاومت فعالانه علیه برنامه درسی سوق می‌دهد

آنچه در خیزش اجتماعی اخیر در مدارس و خیابان‌ها دیده شد، شکست کامل الگویی بود که بی‌اعتنا به تحولات عمیق در عرصه واقعیت‌های اجتماعی می‌کوشد تا ایده‌آل‌های غیرواقع‌بینانه خود را در نظام آموزشی محقق نماید.

در پایان، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران اعتراض جامعه معلمان را به موارد زیر اعلام می‌دارد:

۱بی‌توجهی آشکار به جایگاه علم و معلمان 

۲حذف عملی اصل ۳۰ قانون اساسی

۳تشدید القائات ایدئولوژیک در کتاب‌های درسی 

۴عدم اجرای درست قانون رتبه‌بندی و تبدیل آن از یک عامل تشویق معلمان به ابزاری برای مطیع کردن آنان

۵انتظار بیش از یک دهه برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان

۶عدم اجرای همین قانون نیم‌بند رتبه‌بندی برای بازنشستگان سال‌های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱

۷ایجاد ناامنی روانی و تهدید سلامت جسمی دانش‌آموزان به ویژه دختران دانش‌آموز 

۸-تداوم پرونده‌سازی و فشارهای امنیتی بر فعالین صنفی.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

گزارش تجمع ۱۹ اردیبهشت بوشهر

در پی فراخوان شورای هماهنگی، مبنی بر تجمع اعتراضی ( طبق اصل ۲۷ قانون اساسی) جهت پیگیری مطالبات فرهنگیان شاغل و بازنشسته و دانش آموزان در روز سه شنبه ساعت ده صبح تعدادی از همکاران در محل مورد نظر (مقابل اداره کل آموزش و‌پرورش استان بوشهر )حضور یافتند.

اما در این روز خیابان شهید آوینی بوشهر از شرق تا غرب مملو از نیروهای نظامی با ترکیبی از نیروهای تجسس، ضدشورش، پیاده نظام، سواره نظام به‌صورت شاسی بلند و کوتاه، استتار شده و باز ...

 اجازه هیچگونه تجمعی به معلمان ندادند و با تهدید به بازداشت و زندان معلمان را پراکنده نمودند.

مدیر کل آموزش و پرورش آقای موحدی طبق روال گذشته در محل کار خود حضور نداشت و همچنان از رویارویی با معلمان مطالبه گر گریزان بود.

بازداشت معلم معترض عاتکه رجبی

عاتکه رجبی، معلمی که از تاریخ ۲ مهر ۴۰۲در اعتراض به قتل حکومتی دانش‌آموزان دست به اعتصاب زده‌است، و به دلیل پیگیری حقوق دانش آموزان، از شغل معلمی اخراج شد، امروز ۱۹ اردیبهشت، به منظور شرکت در تجمع معلمان در شهر مشهد از خانه خارج شده و متاسفانه بازداشت شده‌است.

لازم به ذکر است که این معلم، طی چند روز گذشته، بارها مورد تهدید قرار گرفته بود.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن هرگونه برخورد قهری با معلمان، خواستار آزادی تمامی معلمان زندانی است.

طی اخبار رسیده به شورای هماهنگی، پس از بازداشت خانم عاتکه رجبی نیروهای امنیتی به منزل ایشان رفته‌ و این مکان را مورد تفتیش قرار داده‌اند.

در حالی که ملت ایران، از دست غارتگران بیت‌المال به ستوه آمده و دزدان دست در جیب ملت کرده و خون مردم را می‌مکند، نهادهای امنیتی به منزل یک معلم هجوم برده‌اند تا چه چیزی را کشف کنند؟ آیا چیزی به جز کتاب در آنجا کشف خواهند کرد؟

آیا بهتر نیست که نهادهای امنیتی، به جای برخورد با معلمان معترض، دزدانی که علنا در مناصب مختلف مشغول غارتند را مورد بازخواست قرار دهند؟

خواهر عاتکه رجبی بازداشت شد

نیروهای امنیتی با هجوم به منزل عاتکه رجبی، با درهم ریختن خانه، آرزو رجبی خواهر عاتکه رجبی را نیز بازادشت کردند. بر اساس گزارشات رسیده عاتکه رجبی در بازداشت اداره‌ی اطلاعات است.

فرزاد صفی خانپور دبیر جامعەشناسی از فعالین صنفی معلمان سنندج امروز در تجمع اعتراضی معلمان در این شهر توسط پلیس امنیت بازداشت شدە و طی تماسی کە با خانوادە داشتە گفتند کە فردا بە دادسرا ارجاع خواهند شد.

یکی دیگر از همکاران بازنشستە مقطع ابتدایی بەنام  فاتح عثمانی امروز در تجمع معلمان  سنندج بازداشت شد.

طی تماسی کە ایشان با خانوادە داشتەاند از نهاد بازداشت کنندە و محل بازداشت اظهار بی اطلاعی کردە است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن هرگونه برخورد قهری با معلمان، خواستار آزادی تمامی معلمان زندانی است

*ادامه اعتراضات کارگران راه آهن کشور:

ادامه اعتصاب کارگران نگهداری خط  و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان در اعتراض به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل برای ششمین روز

روز سه شنبه 19 اردیبهشت برای ششمین روز متوالی، کارگران نگهداری خط  و ابنیه فنی راه‌ آهن درود کرمان(شرکت رضوان درود)به اعتصابشان در اعتراض  به پرداخت نشدن مطالبات وعدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ادامه دادند.

 

گزارشی از اعتصاب به قلم یک کارگر:

اعتصاب کارگران و کارکنان خط و ابنیه فنی راه آهن کرمان

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

امروز هم اعتصاب ادامه داره از بافق تا بم

هیچکس جواب ۴۰۰ نفر کارگر رو نداده

لازم به ذکر هست این اعتصاب از چند روز پیش شروع شده و ادامه دارد این کارگران با شرکت رضوان درود کار میکنند

سنوات چند سال را شرکت پرداخت نکرده

*گزارشی از اعتصاب 2 روزه کارگران شرکت همراه‌خودرو سایپا در اعتراض به دستمزدهای بسیار پائین وعدم پاسخگویی درباره دیگر مطالباتشان

تهدید به اخراج کارگران شرکت همراه‌خودرو سایپا به دلیل مطالبه‌گری

بنابر گزارش‌های رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، کارگران شرکت همراه‌خودرو سایپا که روز چهارشنبه هفته گذشته ۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۲ در اعتراض به دستمزدهای بسیار پائین، عدم تحقق خواسته‌هایشان و همچنین عدم رسیدگی مدیرعامل سایپا به وضعیت این کارگران دست به اعتصاب زدند که بلافاصله مورد تهدید شدید مدیران شرکت قرار گرفتند و در روز پنجشنبه با وعده و وعیدهایی به اعتصاب خود پایان دادند.

مدیریت شرکت بلافاصله پس از پایان اعتصاب، تهدید کارگران به اخراج را شدت داده و قصد اجرای وعده‌ها و تحقق خواست کارگران را ندارند.

شرکت همراه‌خودرو، شرکت بسته‌بندی قطعات و از شرکت‌های اقماری سایپا واقع در مجتمع تیبا (مجتمع کفش ملی سابق) در شهر قدس است که حدود ۲۲۰ تا ۲۵۰ کارگر در آن شاغل هستند. این کارگران با سوابق چند ساله و حتی بالای ۱۶ سال سابقه، با قراردادهای یکساله حقوق‌های حداقلی دریافت می‌کنند.

این کارگران می‌گویند با توجه به عدم پاسخگویی مدیران همراه‌خودرو بارها تلاش کرده‌اند تا صدای خود را به گوش مدیران شرکت سایپا و شرکت سایپا یدک برسانند اما موفق نشده و هیچ توجهی به مشکلات آنان نشده است.

*تجمع اعتراضی دوباره کارگران فولاد مشیز بردسیرنسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی مقابل استانداری کرمان

روز سه شنبه 19 اردیبهشت برای دومین بار، کارگران کارخانه فولاد مشیزبردسیر وابسته به هلدینگ جهاد نصر کرمان براس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی و وعده های توخالی  دست به تجمع مقابل استانداری کرمان زدند.

یادآوری:تجمع اعتراضی کارگران کارخانه فولاد مشیز بردسیر نسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی وبی خیالی مسئولان مقابل استانداری کرمان

روز دوشنبه 24 بهمن، کارگران کارخانه فولاد مشیز بردسیر وابسته به هلدینگ جهاد نصر کرمان برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی وبی خیالی مسئولان مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

براساس گزارش وفیلم منتشره درشبکه های اجتماعی، کارخانه فولاد مشیز بردسیربا عدم پرداخت مطالبات کارگران تعطیل شد.

کارگران این واحد تولیدی برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی وبی خیالی مسئولان مقابل استانداری کرمان تجمع کردند.

*اعتراض کارکنان استانداری کرمانشاه نسبت به مشکلات معیشتی با تجمع وپهن کردن سفره خالی

روز سه شنبه 19 اردیبهشت،جمعی از کارکنان استانداری کرمانشاه برای اعتراض به مشکلات معیشتی دست به تجمع وپهن کردن سفره خالی  مقابل استانداری زدند .

 

*درچهارمین دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشوردرسال جدید نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بازنشستگان استان کرمان هم مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات در شهر کرمان تجمع کردند

 

*تحصن دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران در اعتراض به احضار بیش از ۱۰ تن از دانشجویان این دانشکده به کمیته‌ی انضباطی به بهانه‌ی حجاب و رویه‌ی کلی سرکوبگرانه‌ی دانشگاه.

 

این تحصن با وجود حضور پرشمار نیروهای حراست بیش از یک ساعت ادامه یافت.

 

از جمله‌ی شعارها:

-کمیته‌ها لغو نشه/ دانشگاه تعطیل میشه

-مقاومت تا برابری

-نه به تبعیض بر اساس پوشش

-معیار آزادی هر جامعه، میزان آزادی زنان آن جامعه است.

-مقاومت کنشگری/ پیکار تا برابری

-زن زندگی آزادی

*احضار مجدد حسن باقری‌نیا به دادسرا

در ادامه فشارها و سرکوب‌های صورت گرفته بر علیه این استاد دانشگاه حکیم سبزواری، اینبار بر اساس گزارش بدست آمده،حسن باقری‌نیا به دادسرای بجنورد احضار شده‌اند.

این عضو هیئت علمی چندی پیش توسط رئیس دانشگاه حکیم‌سبزواری از تدریس در دانشگاه نیز محروم شده بودند.

*اعزام یک روزه کارگر زندانی داود رضوی به بیمارستان طالقانی و اعتراض سندیکا نسبت به عدم رسیدگی جدی و‌ مناسب پزشکی نسبت به وضعیت جسمانی و بیماری رضوی

داود رضوی کارگر زندانی سندیکایی که همچنان در بلا تکلیفی به سر می‌برد، روز دوشنبه ۱۸ اردیبهشت جهت مشاوره قلب به بیمارستان طالقانی اعزام شد. دکتر پس از معاینه و گرفتن نوار قلب اظهار کرد که به اکو قلب و بررسی دقیق تر نیاز هست. از اینرو، هفته آینده مجددا  وقتی را برای معاینه تجویز کرد.

داود رضوی، عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در طول بازجویی های طولانی و حبس های انفرادی دچار این بیماری گشته، اما مسئولین زندان و قوه قضائیه برای معالجه ی بیماری ایشان تا کنون هیچ گونه اقدامی انجام نداده اند، و حتی تمام‌هزینه های بیمارستان و ویزیت ها را خانواده متقبل گشته، در صورتیکه به جای این اعزام های یک روزه اگر ایشان برای چند روز در بیمارستان بستری میشد و تمام مراحل درمان در بیمارستان و هنگام بستری انجام میشد هم پروسه کار بهتر و سریعتر پیش میرفت و همچنین خانواده ایشان برای کاهش هزینه ها می‌توانست از بیمه تکمیلی استفاده کرده و به اینصورت از فشار مالی و‌ همچنین استرس بر خانواده کاسته میشد. مسئولین زندان با این اعزام های یک روزه و کوتاه مدت فقط موجبات آزار و اذیت و تحت فشار گذاشتن داود رضوی و‌ خانواده ایشان‌ و به تاخیر انداختن معالجات مناسب را فراهم‌ آورده اند.

سندیکای کارگران شرکت واحد از مسئولان زندان و قوه قضائیه می‌خواهد که به این روند آزار دهنده پایان دهند و‌ برای رسیدگی به وضعیت جسمانی و بیماری داود رضوی اقدامات فوری و‌ موثر انجام دهند. ‌سندیکا بار دیگر اعتراض خود به‌تداوم‌ حبس و پرونده سازیهای بی پایه‌ و ‌اساس علیه اعضای زندانی خود داود رضوی، حسن سعیدی و رضا شهابی را اعلام‌نموده و‌خواستار آزادی فوری و ‌بی قید و شرط آنان و ‌سایر فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و مدنی میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره زحمتکشان وحدت و‌تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۲

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید