اخباروگزارش های کارگری17-18- 19 دی ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

صدوچهاردهمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: نگاهی به خبرها وگزارش های روز شنبه 17 دی ماه،همزمان با صدوچهاردهمین روزاعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: محمد مهدی کرمی و محمد حسینی را زدند – یادشان گرامی باد. بامداد روزشنبه 17 دی،رژیم جنایتکار و خونخوار اسلامی برای ایجاد جو رعب و وحشت وجلوگیری از ادامه اعتراضات به خیال خام خودش محمد مهدی کرمی و محمد حسینی اززندانیان اعتراضات سراسری را اعدام کردند.

- مراسم خاکسپاری مجتبی قناعتی خلاری دز جان بختگان اعتراضات سراسری شیراز در آرامستان دارالرحمه این شهر
مجتبی قناعتی در9 دی‌ماه ازطرف نیروهای سرکوب دولت ودستگاه رهبری دستگیر شد وپیکر بی جانش پس از 5 روز 14 دی در خارج از شهرشیراز پیدا شد.
- اعتراض شبانه دانشجویان در خوابگاه دخترانه چمران دانشگاه تهران با سر دادن شعارها و همراهی همسایه‌ها
▪از جمله شعارها:
"هر یه نفر کشته شه هزار نفر پشتشه"
"از کردستان تا تبریز فقر و فساد و تبعیض"
"فقر و فساد گرونی میریم تا سرنگونی"
"زن زندگی آزادی"
"آزادی آزادی آزادی"
- اعتراض شبانه دانشجویان در خوابگاه دانشگاه الزهرابا سر دادن شعار«مرگ بر دیکتاتور»
- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ایلام نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وبی خیالی مسئولان مقابل ساختمان شورای شهر
- تداوم اعتراض کارکنان رسمی شاغل در سکوهای تولیدی گاز پارس جنوبی
- طومار اعتراضی کارگران رسمی شاغل وبازنشسته استان آذربایجان شرقی نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
- مرگ ومصدومیت 3 کارگر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در حادثه تیراندازی
تجمع اعتراضی کارگران شهرداری ایلام نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وبی خیالی مسئولان مقابل ساختمان شورای شهر
روز شنبه 17 دی، کارگران شهرداری ایلام برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق وبی خیالی مسئولان دست به تجمع مقابل ساختمان شورای شهرزدند.

تداوم اعتراض کارکنان رسمی شاغل در سکوهای تولیدی گاز پارس جنوبی
کارکنان رسمی شاغل در ۳۴ سکوی تولید گاز منطقه پارس جنوبی از روز ۱۴ دیماه در اعتراض به عدم رسیدگی به خواسته‌های کارکنان عملیاتی وزارت نفت دست به اعتراض زده و تا به امروز علیرغم حفظ و تداوم روال تولید، از ارسال گزارشات تولید خودداری کرده‌اند.
لازم به ذکر است که از ۳۷ سکوی تولید گاز منطقه پارس جنوبی تنها ۳ سکوی SPD1 و SPD8 و SPD14D در این اعتراض شرکت نکرده و مابقی ۳۴ سکوی گازی در روزهای گذشته گزارشات تولید را ارسال نکرده‌اند.
کارکنان رسمی صنعت نفت خواستار اجرای ماده ۱۰ قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و پرداخت بک‌پی آن، حذف مالیات زیاد از حقوق‌ها، حذف سقف حقوقی، افزایش حقوق و دستمزد، پرداخت پاداش بازنشستگی، بهبود خدمات رفاهی و وضعیت بهداشت و درمان، ابطال اساسنامه صندوق نفت و رسیدگی به دیگر مطالباتشان هستند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران
۱۷ دی‌ماه ۱۴۰۱
طومار اعتراضی کارگران رسمی شاغل وبازنشسته استان آذربایجان شرقی نسبت به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات
جمعی از کارگران رسمی شاغل وبازنشسته استان آذربایجان شرقی با امضای طوماری ضمن اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق ومطالبات خواهان استعفای مجید سلطانی از مدیریت شرکت مخابرات شدند.
امجد ساعدی بازداشت شد
امروز شنبه ۱۷ دی ماه ۱۴۰۱ امجد ساعدی از فعالین کارگری و مدنی ساکن مریوان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
هنوز از دلایل بازداشت و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.
لازم به ذکر است که این دومین بار در طول خیزش مردمی جاری است که این فعال کارگری بازداشت میشود.
انتقال مسعود فرهیخته از زندان دو الف سپاه زندان اوین به تیپ ۶ زندان تهران بزرگ
مسعود فرهیخته از زندان دو الف سپاه به تیپ ۶ زندان تهران بزرگ منتقل شد و در بدو ورود با استقبال گرم زندانیان مواجه شد. روحیه او در تماسی که امروز با همسرشان داشته مثل همیشه بسیار عالی توصیف شده است. مصطفی نیلی وسهیل عربی از جمله زندانیانی هستند که در کنار مسعود فرهیخته در تهران بزرگ در زندان به سر می‌برند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران خواهان آزادی مسعود فرهیخته و دیگر معلمان زندانی، کنشگران حقوقی و مدنی و معترضان است. این شورا همچنین خواهان بهره‌مندی همه زندانیان از حقوق مصرحه در قوانین جاری کشور و آییین دادرسی مدنی و حق انتخاب وکیل تعیینی برای دفاع از اتهامات انتسابی است.
شقایق علیزاده، دانشجوی دانشگاه هنر تبریز، در تاریخ ۱۵ دی با هجوم ۶ نیروی امنیتی در ارومیه بازداشت شده است.
از وضعیت فعلی و اتهامات وارده به ایشان اطلاع دقیقی در دست نیست.
سه ترم تعلیق تحصیلی، حاصل کمیته‌ی انضباطی امنیتی
نامه‌ی حکم قطعی تعلیق سه ترم از تحصیل با احتساب سنوات، برای رامان گرگین پاوه، دانشجوی کامپیوتر دانشگاه آزاد واحد گوهردشت کرج
بنابر اخبار رسیده تعداد زیادی از دانشجویان این دانشگاه با حکم کمیته انضباطی دانشگاه تعلیق از تحصیل شده‌اند و با وجود درخواست تجدیدنظر دانشجویان، رای نهایی توسط کمیته تغییری نکرده است و ضربات تحصیلی و روحی وارد بر دانشجویان از جانب مسئولین دانشگاه مهم شمرده نشده است.
آزادی مشروط شهاب بیات دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد همدان
شهاب بیات دانشجوی مهندسی شهرسازی دانشگاه آزاد همدان که در تاریخ ۹ آبان در آرامگاه بوعلی همدان بازداشت و در دادگاه بدوی به ۳ سال حبس تعزیری محکوم شده بود، پس از تحمل ۳ماه از مدت حبس، حکم وی از ۳سال به ۳ماه تعزیری و ۲سال و ۹ماه تعلیقی تغییر پیدا کرد و امروز، ۱۷دی، آزاد شد.
گفتنی است که از حکم ۳ماهه‌ی او، ۲۴ روز باقی مانده‌ است که مشروط بر زدن حضوری هر روزه در سازمان اطلاعات، آزاد شده است.
آزادی موقت محمد لاسجردی دانشجوی برق دانشگاه علم و فرهنگ به قید وثیقه
محمد لاسجردی دانشجوی برق دانشگاه علم و فرهنگ که در روز ۱۶ آذر بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شد.
آزادی موقت یگانه کرمانی وسارا کاظمی
یگانه کرمانی وسارا کاظمی دانشجوهای رشته روانشناسی دانشگاه حکمت مشهد در تاریخ ۲۴ آبان بازداشت و ۱۰ روز بعد به قید وثیقه آزاد شدند.
گفته میشود برای این دو دانشجو همچنان به طور مداوم جلسات بازپرسی برگزار میشود.
مرگ ومصدومیت 3 کارگر شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران در حادثه تیراندازی
روز شنبه 17 دی،بدنبال تیراندازی یک کارگر حجمی واحد شیمیایی شرکت بهره‌برداری نفت و گاز گچساران به دلیل نداشتن امنیت شغلی واختلاف کاری با کارفرما اقدام به تیراندازی کرد ویکی از کارگران این شرکت در دمخودراازدست داد و2 کارگر دیگر مصدوم شدند.
گزارشی درباره جان باختن کارگرکارخانه نورد آریان فولاد بوئین زهرا + بر اثر حادثه کار
رضا خلج 26 ساله و اهل روستای یریجان از توابع بخش مرکزی شهرستان بوئین زهرا در استان قزوین حین کار درکارخانه نورد آریان فولاد بوئین زهرا واقع در جاده ترانزیتی بوئین زهرا به تهران 10 کیلومتر بعد از شهرک صنعتی اشتهارد بدلیل گیر کردن بدن وی به پولی دینام برق جان خودرا ازدست داد.
+جان باختن کارگر جوان یک واحد صنعتی بویین زهرا
روزسه شنبه 13 دی،یک کارگر26 ساله یک واحد صنعتی بویین زهرا براثرحادثه کاری جان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 16 دی ماه 1401
آغازهفته هفدهم اعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
روزجمعه 16دی ماه،اعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران با ادامه بقرارزیر وارد هفته هفدهم شد:
- ادامه جمعه های اعتراضی اهالی استان سیستان وبلوچستان علیرغم بگیر وببندهای وحشیانه با تجمع وراهپیمایی در شهرزاهدان
- شعارها:
«مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر»
«استاندار بسیجی نمیخوایم نمیخوایم»
«مرگ بر استاندار داعشی»
«امسال سال خونه سید علی سرنگونه»
« نه سلطنت نه رهبری دموکراسی برابری»
«نه کولبری نه سوخت بری، آزادی برابری»
« مرگ بر خامنه ای»
«سکوت ما بردگی است، مقاومت یعنی زندگی»
«ما را با ربوده شدن جوانانمان تهدید نکنید؛ فردای پیروزی نوبت ماست»
«زن زندگی آزادی»
«کُرد و بلوچ آذری، آزادی برابری»
«بلوچستان خون و قیام است از ما به تهران این پیام است»

- ادامه تجمع وراهپیمایی در گالیکش استان گلستان
- جنگ وگریز خیابانی شبانه درسنندج
- سومین روز ارسال نکردن گزارش کارگران رسمی صنعت نفت برای اعتراض به عدم افزایش دستمزد
- اطلاعیه انجمن صنفی معلمان مریوان و سروآباد_کوردستان
سومین روز ارسال نکردن گزارش کارگران رسمی صنعت نفت برای اعتراض به عدم افزایش دستمزد
روزجمعه 16 دی برای سومین روز متوالی، کارگران رسمی سکوهای گازی با ارسال نکردن گزارش به اعتراضشان نسبت به عدم افزایش دستمزد ادامه دادند.
صدور حکم حبس برای دو معلم اهل سنقر و کلیائی
علی حسین شمایلی و کیومرث واعظی، دو معلم کُرد اداره آموزش و پرورش شهرستان سنقر و کلیایی از توابع استان کرمانشاه، با اتهامات "تبلیغ علیه نظام و تحریک و اغوا مردم" در مجموع به ١١ سال و ١٠ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت این احکام صادره، خواستار لغو تمامی این احکام، و آزادی فوری و بدون قید و شرط همه‌ی دانش‌آموزان و معلمان زندانی می‌باشد.
ابلاغ حکم اخراج به عاتکه رجبی از طرف هیئت بدوی آموزش و پرورش احمدآباد
در روز ۳۰ آبان ماه، حکمی مبنی بر اخراج عاتکه رجبی، از طرف هیئت بدوی آموزش و پرورش استان خراسان رضوی صادر و ابلاغ شد. عاتکه رجبی، معلم در اعتراض به بازداشت و کشتار کودکان و نوجوانان، و نیز بازداشت همکاران، بە جرم اندیشیدن، از تاریخ دوم مهرماه دست به اعتصاب زد. ایشان در فایلی تصویری در اعلام همبستگی با اعتصاب آقای سعید مطهری، اعلام نمود که “بنده با آموزش و پرورشی که به جای ایجاد محیطی مناسب برای گفت و گو و رفع نیازها و نگرانی های نوجوانان مان اجازه میدهد نیروهای سرکوبگر احساس آرامش و امنیت را از فرزندان مان سلب کنند حاضر به همکاری نیستم”
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکومیت شدید صدور این حکم ناعادلانه بر علیه عاتکه رجبی، و نیز محفوظ دانستن حق پیگیری قانونی برای ایشان، تأکید می‌کند اجرایی نمودن این حکم، محروم نمودن دانش‌آموزان و آموزش و پرورش از معلمی توانمند و آگاه است و مدیریت این نظام توان جذب این عنصر آگاه و مستقل را ندارد.
اطلاعیه انجمن صنفی معلمان مریوان و سروآباد_کوردستان
همکاران و معلمان گرامی ونستوه شهرستان مریوان:
سلام و عرض ادب
همانطور که مطلع هستید با آغاز آبان ماه سال جاری تحصیلی، اداره کل آموزش و پرورش استان کردستان در یک حرکت غیرقانونی اقدام به کسر حقوق تعدادی از همکاران شاغل در مدارس نمود و بعد از آن نیز در اقدامی دیگر، برای تعداد دیگری از همکاران نیز نامه اتهامی مبنی بر شرکت در تحصن در دو روز مشخص ارسال شده بود و از این همکاران خواسته بودند دفاعیه اتهامات وارده را ظرف مدت ده روز به هیات بدوی رسیدگی به تخلفات اداری ارسال نمایند. بلافاصله در اقدامی غیرقانونی دیگر و بدون توجه به احکام رتبەبندی صادرشده، مزایای رتبەبندی ازحقوق آذرماه جمعی دیگر از همکاران کسر گردید. این عمل غیرقانونی موجبات نگرانی و واکنش همکاران فرهنگی مریوان را فراهم کرد. در همین راستا، همکاران از طریق گروه تلگرامی انجمن صنفی معلمان مریوان و سروآباد، نامه‌ای مبنی بر حمایت و پشتیبانی از این همکاران در صفحه کانال تلگرامی منتشر نمودند. همکاران اعلام نمودند که این رفتار غیرقانونی را برنمی‌تابند و در مقابل این نوع اقدامات کوتاه نخواهند آمد. لذا ضمن حمایت قاطعانه از همکاران بیان داشتند ما همه با هم در مدارس در کنار هم بوده و اگر بزعم اداره کل، غیبت یا تحصنی صورت گرفته کنشی جمعی بوده و به هیچ وجه مجازات و ستم بر تعدادی از همکاران در قبال انجام این کنش جمعی را نخواهند پذیرفت. بە منظور پیگیری این موضوع، مورخه ۱٤۰۱٫۱۰٫۱۰ پنج نفر از همکاران فرهنگی به عنوان نماینده معلمان برای تحویل نامه سرگشاده‌ی اعتراضی ۶۰۰ نفر از همکاران و همچنین، رایزنی، مذاکره و اعلام حمایت از همکاران خود به اداره کل آموزش وپرورش استان کردستان مراجعه نمودند. متاسفانه علیرغم هماهنگی مدیرکل از دیدار با نمایندگان معلمان امتناع ورزید. نمایندگان معلمان نیز یک برگ از متن نامه همراه با اسامی همکاران را تحویل روابط عمومی مدیرکل داده و اعلام می‌نمایند این برخورد غیراخلاقی را رسانه‌ای خواهند کرد و درصورت ادامه این رفتارها و تضییع حق معلمان، اعتراضات خود را بصورت میدانی انجام خواهند داد. در ادامه پیگیری این قضیه نمایندگان معلمان به استانداری کردستان مراجعه کرده و با مشاور اجتماعی استانداری کردستان ملاقات و گفتگو کردند و ضمن ابراز نگرانی از برخورد تنگ نظرانه مدیر کل، مطالبه و درخواست همکاران را به اطلاع ایشان رساندند. مشاور استاندار بعد از شنیدن سخنان گروه، قول مساعد دادند که موارد نگرانی معلمین را به اطلاع استاندار برسانند و در کوتاه‌ترین زمان ممکن نتیجه اقدامات خود را به اطلاع نمایندگان معلمین مریوان خواهند رساند.
در ادامه پیگیریهای موضوع ذکر شده در تاریخ ۱۰/۱۳ روز سەشنبە، جمعی دیگر از همکاران مریوان و سروآباد با رئیس اداره آموزش و پرورش مریوان دیدار و در مورد مشکل حذف مزایایی رتبه‌بندی و بازخواست چند نفر از همکاران به هیئت تخلفات اداری کارکنان دولت گفتگو کردند. آقای محمدی با گشاده‌رویی از جمع همکاران استقبال کرده و گفتگوها در فضایی کاملا دوستانه صورت گرفت. نمایندگان معلمان توضیحات مفصلی پیرامون مشکلات ارایه کردند و ضمن تاکید بر غیرقانونی بودن اقدامات صورت گرفته بر علیه همکاران (که محوریت بحث جلسه بود)، خواهان ارائه‌ی سندی رسمی در خصوص اقدامات صورت گرفته شدند. همچنین در ادامه بر قانونی بودن اقدامات و کنش‌های اعتراضی معلمان بر مبنای قوانین موجود تاکید کرده و واکنش مسئولان به این کنش‌ها را فراقانونی تلقی کرده و یادآوری کردند در صورت انجام هر گونه اقدامی در راستای نهایی کردن مجازات یاد شده منتظر کنش اعتراضی معلمان مریوان در قالب تحصن و یا تجمع باشند.
در ادامه نمایندگان معلمان بر محوریت مریوان در انجام کنش مدنی در قالب انجمن‌ و نهادهای مدنی تاکید کرده و گفتند؛ اقدام حاکمیت در خصوص همکاران کاملا غیرقانونی می‌باشد. نمایندگان معلمان با بیان این نکته اشارە کردند که مجریان قانون باید پایبند به اجرای قانون باشند تا دچار کاهش مشروعیت و بحران‌آفرینی نشوند، ما در اینجا با یک حالت متناقض مواجه هستیم، همه دولتها برای ایجاد نظم از شهروندان می‌خواهند قوانین را رعایت کنند، حال آنکه در این سرزمین ما باید از حاکمان بخواهیم قانون‌مدار باشند.
در ادامه گفت و گو از ریاست اداره خواستند مشکل همکاران را با جدیت پیگیری کرده تا مانع از پیچیده‌تر شدن وضعیت پیش‌آمده شوند. در پایان ریاست اداره در مورد اقدامات صورت گرفته توضیحاتی ارائه کردند. ایشان یادآور شدند در جلسات برگزار شده مدافع حقوق همکاران مریوانی بوده و در ادامه هم از هیچ کوششی دریغ نخواهد کرد و به رایزنی خود برای حل نهایی مشکل خواهند پرداخت.
پیام تبریک انجمن صنفی معلمان فارس به مناسبت آزادی بانو فهیمه سادات هاشمی
بانو فهیمه سادات هاشمی دبیر ریاضی ناحیه ۴ شیراز که در روز دوشنبه ۱۴ آذرماه در مقابل درب منزلشان توسط نیروهای امنیتی دستگیر شده بود، دیروز پنج شنبه ۱۵ دی ماه آزاد شد.
انجمن صنفی معلمان فارس، ضمن تبریک آزادی این همکار گرامی به ایشان، خانواده محترم و جامعه فرهنگیان کنشگر، خواهان پایان دادن به سرکوب و بازداشت معلمان و آزادی بی قید و شرط تمامی معلمان زندانی و بازداشتی از جمله بانو ژیلا خیر معلم هنرمند کازرون می باشد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارش های کارگری 19 دی ماه 1401
صدوشانزدهمین روزاعتراضات سراسری پس از قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران
نگاهی به خبرها وگزارش های روز دوشنبه 19 دی ماه، همزمان با صدوشانزدهمین روزاعتراضات سراسری پس ازقتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران:
- تجمع اعتراضی نسبت به اعدام ها مقابل زندان رجایی شهرکرج با حضور مادر وپدر محمد قبادلو
ازاولین ساعات روز دوشنبه 19 دی،جمعی باهمراهی مادر وپدر محمد قبادلوبرای اعتراض به اعدام ها دست به تجمع مقابل زندان رجایی شهر کرج زدند.
- گرامیداشت خاطره محمد حسینی بمناسبت سومین روز خاکسپاریش علیرغم جوشدید امنیتی وحضور گسترده نیروهای سرکوب دولت اسلامی ودستگاه رهبری برسرمزارش و با حضور خانواده محمد مهدی کرمی
- گرامیداشت یاد محمد مهدی کرمی بمناسبت سومین روز خاکسپاریش بر سر مزارش
- گرامیداشت خاطره آوات قادرپور از جان باختگان اعتراضات سراسری بوکان بمناسبت چهلمین روز خاکسپاریش در روستای ملالر
- «به یاد غزل»
یادبود غزل نوریان، فارغ‌التحصیل دانشکده مهندسی و علم مواد دانشگاه صنعتی شریف و مسافر هواپیمای اوکراینی در لابی این دانشکده


- شعارنویسی دانشجویان خوابگاه کوثر


- روزیکشنبه 18 دی: اعلام حمایت دانشجویان دانشکده ریاضی تهران با حضور حداکثری در جلسه تدریس دکتر مجید علیزاده، استاد دانشکده ریاضی دانشگاه تهران، که به بهانه‌های واهی و با هدف ایجاد رعب و وحشت در سایر اساتید، حقوق این استاد به همراه حداقل دو تن از اساتید دیگر این دانشکده، قطع شده‌است.

- کانون نویسندگان ایران:بزرگداشت یاد بکتاش آبتین دربندسیاسی زندان رجایی‌شهر
- کانون نویسندگان ایران:
هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز این آسمان غم‌زده غرق ستاره‌هاست
- بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت اعدام‌های اخیر
- اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه یدکی موتور برای افزایش دستمزد منجمله اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نداشتن امنیت شغلی
- تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزنفت آغاجاری نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل وزارت نفت
- ادامه کنش های کارگران قرارداد موقت جهاد کشاورزی برای افزایش دستمزداز جمله اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
- ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته شرکت ملی مس ایران نسبت به تغییر اساسنامه وقرارگرفتن زیر نظر شورای عالی رفاه با برپایی تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی درکرمان
- جان باختن یک کارگر در کاشان براثر برق گرفتگی
کانون نویسندگان ایران:بزرگداشت یاد بکتاش آبتین دربندسیاسی زندان رجایی‌شهر
در سالگشت قتل یار سربلند کانون نویسندگان ایران بکتاش آبتین در محافل، جرگه‌ها و انجمن‌هایی یاد این ستم‌کشته‌ی عزیز را گرامی داشتند و بار دیگر بر ادامه‌ی راه پرفروغ آزادی‌خواهی او پای فشردند، از جمله‌ی این مراسم بزرگداشت بکتاش آبتین در زندان رجایی‌شهر در میان یاران هم‌زنجیر او طی دوره‌ای که بکتاش به «جرم» آزادی‌خواهی در زندان به سر می‌برد، مشروح خبر تا جایی که به دست ما رسیده به قرار زیر است:
بزرگداشت یاد بکتاش آبتین در بند سیاسی زندان رجایی‌شهر
گروهی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر یاد بکتاش آبتین را گرامی داشتند
روز گذشته ۱۸ دی ماه به مناسبت سالروز قتل بکتاش آبتین، شاعر، مستندساز و عضو کانون نویسندگان ایران، جمعی از زندانیان سیاسی زندان رجایی‌شهر یاد او را گرامی داشتند. در این مراسم ابتدا به یاد بکتاش آبتین و دیگر جانباختگان راه آزادی یک دقیقه سکوت اعلام شد و سپس برخی حاضران از جمله رضا خندان(مهابادی)، آرش گنجی، سعید ماسوری و پیمان پورداد، پیرامون زندگی، مرگ و آثار ادبی و هنری بکتاش آبتین سخن گفتند.
کانون نویسندگان ایران:
هر شب ستاره‌ای به زمین می‌کشند و باز این آسمان غم‌زده غرق ستاره‌هاست
هفدهم دی‌ماه خبر اجرای حکم اعدام دو جوان معترض بازداشت‌شده، محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، منتشر شد که گفته می‌شود به خون‌خواهی یک مأمور عضو بسیج بوده است.
سال‌هاست که بسیاری از کشورهای جهان به کارزار مخالفت با اعدام پیوسته‌اند. اما در این‌جا می‌بینیم از آغاز جنبش آزادی‌خواهی مردم که حاکمیت سرکوب‌گر صدها معترض را، اغلب، وحشیانه بازداشت و زندانی و گاه «مقتول» کرده است و دادگاه‌ها آماده‌ی صدور احکام سنگین شده‌اند، ریزه‌خواران سفره‌ی قدرت که ‌هیچ مسئولیتی در دایره‌ی قضا و جزا ندارند پی‌درپی وحشت‌زده فریاد «اعدام کنید» سر داده‌اند.
با اعدام محسن شکاری و مجید‌رضا رهنورد در آذرماه، فریادهای «اعدام بس!» در سراسر جهان طنین‌انداز شد و در پی آن هشدارها ‌آمد که «راه رفته را آزمودن خطاست». اما ادامه‌ی موج تازه‌ی اعدام‌های شتابزده نشان می‌دهد که حاکمیت به‌ستوه‌آمده از ایستادگی مردم آزادی‌خواه جز سرکوب هرچه بیش‌تر راهی پیش روی خود نمی‌بیند. برای قدرت‌نمایی و گرفتن زهرچشم، در یک روند قضایی معیوب هم‌چنان زندانیان سیاسی را پشت درهای بسته، بدون حضور وکیل یا وکلای مستقل انتخابی، در غیاب هیئت منصفه و مردم تماشاگری که بر صحت داوری شهادت دهند، محاکمه می‌کند و از میان آنان گردن‌هایی را برای طناب دار برمی‌گزیند که گاه حتی واپسین وداع با خانواده و عزیزان خود از آن‌ها دریغ می‌شود. حاشا که این دست حرکات مذبوحانه هرگز و هیچ‌کجا جز افزودن بر خشم مردم مثمر ثمر بوده باشند؛ آزادی‌خواهان در سراسر تاریخ با ایستادگی و نثار جان خود بر این حقیقت گواهی داده‌اند.
بیانیه‌ی شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران در محکومیت اعدام‌های اخیر
ارغوان خوشه خون
بامدادان که کبوترها
بر لب پنجرەی باز سحر غلغله می‌آغازند
جان گل رنگ مرا
بر سر دست بگیر
به تماشاگه پرواز ببر
آه بشتاب که هم پروازان
نگران غم هم پروازند
معلمان و دانش آموزان گرانقدر و ملت شریف ایران:
بار دیگر در روزهای اخیر پس از اعدام #محسن_شکاری و #مجید_رضا_رهنورد شاهد اعدام #محمد_مهدی_کرمی و #سید_محمد_حسینی بودیم.
در حالیکه این دو جوان تا صدور و تایید رای در دیوان، حق داشتن وکیل انتخابی را نداشتند و وقتی با تلاش برخی وکلای شریف، نهایتا اعاده دادرسی #سید_محمد_حسینی، جوان کارگری که هیچ پشت و پناهی در زندگی نداشت و در یک مرغداری کار می کرد، پذیرفته شد و این امید می رفت که او از مرگ رهایی یابد، اما هفدهم دی ماه او و محمد مهدی کرمی، ورزشکاری که دارای مدال‌های کشوری و جهانی برای سرزمین ما بود، به دار آویخته شدند.
نحوه محاکمه آنها بدون طی تشریفات حقوقی و امکان بهرمندی از وکیل تعیینی و شرایط دادگاه علنی برای رفع شبهەها، اعتراض اغلب حقوقدانان کشور را بر انگیخته است. در کنار عدم رعایت حقوق قانونی متهمان برخی از فقها از عدم انطباق این اعدام‌ها با موازین فقهی نیز تأکید ورزیدند. اما حاکمیت مغرورانه و سرمستانه چنین تصور می‌کند که با عجله و شتاب در اعدام جوانان می‌تواند بر ناکارآمدی خود، که علت العلل اصلی خیزش اخیر به جان آمدگان است، سرپوش بگذارد و با ایجاد ترس و تهدید، معترضان را خاموش کند.
معلمان، دانش آموزان و ملت شریف ایران:
دردناک ترین و رنج آورترین قصه این اعدام‌ها این است که حاکمیت مدعی حکومت مستضعفان و فقرا اینک، برای مجازات سراغ فقیرترین و بی‌بهرەمندترین و در عین حال شریف‌ترین لایەهای طبقاتی جامعه رفته تا دریابیم علی‌رغم این شعارهای فریبنده در چهار دهه، دین و اخلاق و همه هنجارها تنها سرپوشی برای چپاول و غارت بیشتر سرمایەهای مادی و معنوی مردم این سرزمین بوده است.
سحرگاه ۱۹ دی قرار بود دو جوان دیگر به نام‌های #محمد_قباد_لو و #محمد_بروغنی نیز به دار آویخته شوند اما ابعاد اعتراض گسترده رسانەای و حضور مردم شریف در همراهی با این دو خانواده دردمند، خوشبختانه مانع انجام این کار شد و نشان داد که همبستگی و اتحاد جمعی چگونه می‌تواند موجب پیروزی شود. در دو مورد اخیر نیز ضمن عدم رعایت حقوق متهمان، بنابر گفته خانواده و برخی وکلا ۲۰ پزشک معتمد قوه قضاییه بر بیماری #محمد_قباد_لو صحه گذاشتەاند و عجیب تر آنکه مادر او دردمندانه فریاد می‌زند که در سایت ناجا توضیح داده شده که قتل کرم پور در رباط کریم انجام شده و سخنران مراسمش نحوه کشته شدن او را برای حاضران توضیح داده اما قتل او را به گردن فرزندش و با زیر گرفتن ماشین، که اساسا چنین اتفاقی در آن لحظه روی نداده، نسبت دادەاند.
پرسش مهمی که حاکمیت تاکنون بدان پاسخ نداده این است که اگر اصرار به درستی مدعیات خود دارد، چرا تا کنون به هیچ کدام از این ادعاها که عدم بررسیش، جان بی گناهانی را ستانده است، وقعی ننهاده است و می خواهد تنها منبع درست نشان دادن همه سناریوهای ساختگیش را صدا و سیمای غیر ملی و کم مخاطب قرار دهد؟ چرا اجازه برگزاری دادگاه علنی به این متهمان نمی‌دهد؟ چرا وکلای انتخابی و تعیینی حق ورود برای دفاع از آنها را ندارند؟ چرا اساسا، شفاف سازی پیرامون این پروندەها و قانع کردن افکار عمومی برای حاکمیت کمترین ارزشی ندارد.
آیا جز این است که با رعایت همه اصول دادرسی، سناریوهای ساختگی که از نظر اکثریت مردم رسوا و مردود شده، دیگر نمی‌تواند حتی اندک طرفداران باقی مانده از آنها را هم قانع نماید.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن اعتراض به تداوم اعدام جوانان و محکومیت آن، خواهان توقف احکام اعدام همه متهمان و اعاده دادرسی عادلانه برای این جوانان وطن با حضور وکلای تعیینی است. بی تردید این روند اگر بر اساس قانون انجام گیرد، مشخص خواهد شد که در صدور این احکام علیه فرودستان حق طلب، چه سخاوت بی رحمانەای در گشادگی صدور احکام ظالمانه جهت ایجاد رعب و وحشت در جامعه به خرج داده‌اند تا صدای اعتراض بر ظلم و تبعیض و بی‌عدالتی را خاموش کنند. اما سیاست ترس و فشار تا زمانی که چرخه ظلم و بی عدالتی به مسیر خود پرشتاب‌تر ادامه دهد، نه تنها کمترین اثری ندارد که نهایتا پایەهای ستم و ظلم را خواهد سوزاند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران
۱۹ دی ۱۴۰۱
اعتصاب وتجمع کارگران کارخانه یدکی موتور برای افزایش دستمزد منجمله اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نداشتن امنیت شغلی
روز دوشنبه 19 دی، کارگران کارخانه یدکی موتور برای افزایش دستمزد منجمله اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نداشتن امنیت شغلی دست از کارکشیدند ومقابل این واحدتولیدی واقع در شهرک صنعتی کاوه ساوه تجمع کردند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: حدود 600 تا 700 کارگر در کارخانه یدکی موتور با سوابق مختلف مشغول کارند که از میزان دریافتی دستمزد خود رضایت ندارند.
آنها افزودند: همه ما در طول سالهای گذشته برای افزایش حقوق تلاش کردیم، طرح طبقه‌بندی مشاغل که از چندین سال پیش در این کارخانه اجراشده نیاز به بازنگری دارد.
آنها ادامه دادند:در حال حاضر طرح طبقه‌بندی مشاغل برای کارگران دیگر کارایی ندارد. بنابراین تقاضای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل مهم‌ترین خواسته‌ی کارگران طی سالهای گذشته بوده است.
آنها همچنین گفتند: بخش دیگری از مشکلات ما تغییر عناوین شغلی و قراردادهاست.از ابتدای زمستان قردادها یک ماهه شده و امنیت شغلی کارگران به خطر افتاده است. بخش دیگری از نگرانی ما نیز ناشی از تغییر عناوین شغلی سخت و زیان‌آور است که این تغییرات در زمان بازنشستگی پیش از موعد کارگران را دچار مشکل می‌کند.
تجمع اعتراضی کارگران فضای سبزنفت آغاجاری نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل وزارت نفت
روز دوشنبه 19 دی، کارگران فضای سبزنفت آغاجاری خودرا از خوزستان به پایتخت رساندند تا با برپایی تجمع مقابل وزارت نفت صدای اعتراضشان را نسبت به بلاتکلیفی شغلی هرچه بیشتر منعکس کنند.

براساس گزارش رسانه ای شده ،63نفر از کارگران بیکار شده فضای سبز شرکت نفت آغاجاری واقع در شهرستان امیدیه استان خوزستان که بدنبال بازگشت به کار خود هستند، صبح امروز مقابل ساختمان وزارت نفت تجمع کردند.
یکی از کارگران با بیان اینکه برای پیگیری وضعیت بلاتکلیف شغلی‌مان به تهران آمده‌ایم ، در تشریح وضعیت بلاتکلیف شغلی خود و همکارانش افزود: از سال 86 به صورت مستقیم و بدون قرار داد با شرکت نفت فعالیت داشتیم، تا اینکه پایان آذر ماه سال گذشته (1400) به یکباره با پافشاری شرکت نفت آقاجری به پیمانکار واگذار شدیم و کارفرما تصمیم گرفت بجای عقد قرارداد دائمی که سال‌ها در انتظارش بودیم، همه ما کارگران را به قرار داد حجمی و در نهایت روزمزدی تبدیل وضعیت کند. از آن موقع تا هم اکنون امنیت شغلی نداریم.
وی افزود: ما 63 کارگر، در واقع نیروی جایگزین 97 کارگر دیگر فضای سبز شرکت نفت در ایام مرخصی، بیماری و یا به هر دلیل دیگر جذب شرکت نفت شده‌ایم اما در طول این سال‌ها از ما به صورت تمام وقت برای مشاغل دیگر استفاده شده است.
او با بیان اینکه بعد از گذشت یکسال مجددا پایان آذر ماه سال جاری با پایان عقد قرار داد پیمانکار با شرکت نفت آقاجری ما کارگران دوباره کنار گذاشته شده‌ایم، افزودند: با اصرار کارگران از شرکت نفت آقاجری یک ماه دیگر با فعالیت کارگران موافقت شده بنابر این اگر وضعیت شغلی ما تا پایان دی ماه مشخص نشود برای همیشه بیکار خواهیم شد.
ادامه کنش های کارگران قرارداد موقت جهاد کشاورزی برای افزایش دستمزداز جمله اجرای طرح طبقه بندی مشاغل
روز دوشنبه 19 دی ، کارگران قرارداد موقت جهاد کشاورزی از ادامه کنش های دامنه دارشان برای افزایش دستمزداز جمله اجرای طرح طبقه بندی مشاغل خبردادند.
آنها به خبرنگاررسانه ای گفتند: بالای ده سال با حداقل حقوق و بدونِ اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل کار کردیم و با توجه به اوضاع اقتصادی و وضعیتِ بدِ معیشتی دیگر نمی‌توان با حقوق‌های ناچیز گذرانِ زندگی کرد.
نیروهای قرارداد موقت کارگری وزارت جهاد کشاورزی همچنین در نامه‌ای به رعیتی‌فرد (معاون روابط کار وزیر کار) خواستار اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل شدند و گفتند: با مشکلاتِ جدی معیشتی و نابرابری مزدی مواجه هستیم.
ادامه اعتراضات کارگران بازنشسته شرکت ملی مس ایران نسبت به تغییر اساسنامه وقرارگرفتن زیر نظر شورای عالی رفاه با برپایی تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی درکرمان
روز دوشنبه 19 دی،جمعی از کارگران بازنشسته شرکت ملی مس ایران درادامه اعتراضشان نسبت به تغییر اساسنامه وقرارگرفتن زیر نظر شورای عالی رفاه برای باری دیگر دست به تجمع مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی درکرمان زدند.

بنابه گزارش رسانه ای شده، صندوق بازنشستگی شرکت ملی مس ایران از تاریخ 5 اسفندماه 1400 زیر نظر شورای عالی رفاه قرار گرفته و از همان تاریخ کارگران بازنشسته شرکت ملی مس ایران نسبت به این تصمیم، اعتراض دارند.
ادامه بلاتکلیفی شغلی 2 کارگر حق طلب شرکت مخابرات أصفهان با بیست سال سابقه کار زیر سایه سکوت مصلحتی مسئولان
بلاتکلیفی شغلی 2 کارگر حق طلب شرکت مخابرات أصفهان با بیست سال سابقه کار زیر سایه سکوت مصلحتی مسئولان
براساس گزارش رسانه ای شده،دو نفر از نیروهای پیمانکاری مخابرات اصفهان که به دلیلِ نمایندگی کارگران برای رسیدن به مطالباتشان بیکار شده‌اند، همچنان بلاتکلیف هستند. این نیروها سابقه‌ی بیست سال کار در مخابرات را دارند.
نیروهای مخابرات اصفهان پیشتر در اعتراض به روی کارآمدن پیمانکاران محلی، برای مدتی قرارداد کار را امضا نکرده و خواستار ادامه‌ی کار دو شرکت پیمانکار قبلی شده بودند. بعد از گذشت مدتی از این اعتراض سرانجام با وعده‌‎ی ادامه‌ی اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل، نیروهای مخابرات مجبور به امضای قرارداد کار شدند.
در این بین دو نفر از نمایندگان کارگری نتواسنتند به کار برگردند و آن‌ها همچنان بعد از بیست سال کار بلاتکلیف هستند.
ناپدیدسازی قهری بنیامین رخشانی دانش‌آموز ۱۵ ساله
بنیامین رخشانی دانش‌آموز ۱۵ ساله بلوچ اهل زاهدان در جریان دستگیری‌های گسترده اخیر روز جمعه ۱۶ دی‌ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی شهر چابهار بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
ناپدیدسازی قهری دو دانش‌آموز در جوانرود
کیان میراحمدی ۱۹ ساله و مانی نوری ۱۷ ساله دو دانش‌آموز اهل شهر جوانرود در جریان دستگیری‌های گسترده اخیر توسط نیروهای امنیتی شهر جوانرود بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
ناپدیدسازی قهری حسام محمدی تبار در جوانرود
در ادامه بازداشت‌های گسترده توسط نیروهای حکومتی در شهر جوانرود دوشنبه ۱۲ دی نوجوان ۱۸ ساله‌ای به نام حسام محمدی تبار در خیابان سعدی ربوده شده و تاکنون از سرنوشت و محل نگهداری او خبری در دست نیست.
ناپدیدسازی قهری ریبوار نجفیان، دانش آموز ۱۸ ساله
ریبوار نجفیان، ۱۸ ساله و اهل سو، از توابع سنندج، در جریان دستگیری‌های اخیر در سنندج، روز دوشنبه ۱۲ دی‌ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی شهر سنندج بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
کیوان مهتدی، معلم، نویسنده و مترجم به شش سال حبس تعزیری محکوم شد
کیوان مهتدی معلم، نویسنده و مترجم و عضو کانون نویسندگان ایران، پس از ۲۴۵ روز بازداشت موقت به اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» به پنج سال حبس و به اتهام «تبلیغ علیه نظام» به یک سال حبس تعزیری محکوم شد.
بازداشت‌ کیوان مهتدی بخشی از یک موج سرکوب گسترده بود که به بهانه‌ی سفر دو معلم سندیکالیست فرانسوی، حکومت شمار قابل توجهی از معلمان، فعالان و نویسندگان را زندانی کرد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران پیش‌تر به دادرسی ناعادلانه و محکوم کردن بازداشت معلمان و کارگران اعتراض و خواستار آزادی بی قید و شرط معلمان و کارگران زندانی ، منجمله آقای مهتدی شده بود.
تداوم بازداشت امیررضا حسینی پس از ۷۲ روز
امیررضا حسینی دانشجوی روانشناسی دانشگاه آزاد شهر قدس ورودی ۹۸ که در روز ۷ آبان بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شده بود، پس از ۷۲ روز همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد و دادگاه از تعیین کردن قرار وثیقه برای ایشان امنتا می‌ورزد.
گفتنی است این دانشجو در دادگاه بدوی به ۳‌سال و ۷ماه حبس به اتهام اجتماع و تبانی و تبلیغ علیه نظام محکوم و اکنون در انتظار دادگاه تجدیدنظر است.
علی زیرایی دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مددکاری علوم اجتماعی علامه طباطبایی، ورودی ۱۴۰۱، یکشنبه ۱۸ دی بازداشت شد.
از نهاد بازداشت کننده و محل نگهداری وی اطلاعی در دست نیست.
آزادی موقت زهره جم به قید وثیقه
زهره جم دانش‌آموخته رشته هنر و دبیر اسبق شورای صنفی دانشگاه تربیت مدرس که در تاریخ ۲۸ آذر بازداشت شده بود، ساعاتی پیش به قید وثیقه آزاد شد.
آزادی موقت محمد شباهتی به قید وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی
محمد شباهتی فعال صنفی-دانشجویی دانشگاه تهران و عضو اسبق شورای صنفی دانشگاه نوشیروانی بابل که روز ۱۶ آذر بازداشت شده بود، بعد از گذشت ۳۵ روز به قید وثیقه‌ی یک میلیارد تومانی آزاد شد.
آزادی موقت نازیلا معروفیان به قید وثیقه ۶۰۰ میلیونی
نازیلا معروفیان، خبرنگار و دانشجوی دانشگاە علامە که روز ۸ آبان پس از انتشار مصاحبه خود با امجد امینی (پدر مهسا امینی) بازداشت شده بود، امروز به قید وثیقه ۶۰۰ میلیونی آزاد شد.
آزادی موقت لیلا حسین‌زاده به قید وثیقه از زندان اوین
لیلا حسین زاده بیش از ۴ ماه بود که بدون هیچ اتهام جدیدی در حالی که از بیماری خودایمنی رنج زیادی می‌برد در بازداشت موقت بود و هم‌اکنون وضعیت بیماری وی نگران کننده است.
آزادی موقت محمدعلی کامفیروزی به قید وثیقه آزاد
محمدعلی کامفیروزی، وکیل پایه یک دادگستری و فعال دانشجویی سابق که در تاریخ ۲۳ آذر بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شد.
ژیلا خیر آزاد شد
ژیلا خیر فعال صنفی معلمان و دبیر هنر کازرون که در تاریخ یک آذر ماه ۱۴۰۱ توسط نیروهای امنیتی کازرون بازداشت و به زندان عادل آباد شیراز منتقل شده بود امروز ۱۹ دی ماه به قید وثیقه آزاد شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن تبریک آزادی خانم خیر،خواهان آزادی دیگر معلمان زندانی و همه کنشگران مدنی و معترضان خیابانی است.
پیام تبریک انجمن صنفی معلمان فارس به مناسبت آزادی بانوی شجاع فارس ژیلا خیر

با آن که به هیچ جرم دربند شدی
گل جامه درید ز شوق آزادی تو
آزادیت مبارک همکار عزیز
امروز دوشنبه ۱۹ دی ماه ۱۴۰۱‌ آزادی ژیلا خیر، فعال و کنشگر آگاه و شریف فارس(پس از ۴۹ روز بازداشت) کام فعالان صنفی و جامعه فرهنگیان کنشگر را در این ایام بسیار تلخ اندکی شیرین نمود.
انجمن صنفی معلمان فارس ضمن تبریک و شاد باش آزادی این همکار فرهیخته و شجاع به ایشان، خانواده محترم شان و تمامی معلمان کنشگر ایران، خواهان و آرزومند آزادی تمامی معلمان بازداشت شده و زندانی می باشد، زیرا جای معلم زندان نیست و اندیشه حبس شدنی نمی باشد.
جان باختن یک کارگر در کاشان براثر برق گرفتگی
روز دوشنبه 19 دی ،یک کارگر 35 ساله حین کار جوشکاری در طبقه سوم ساختمان در حال ساخت واقع در میدان کاظمیه شهرک فاز 2 ناجی آباد کاشان براثربرق گرفتگی جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید