اخباروگزارش های کارگری 17 فروردین ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع فرهنگیان استان فارس مقابل دادگستری قدوسی شیراز برای همبستگی معلم کنشگر غلامی کندازی - بازگشت بکار کارگران حق طلب مخابرات اصفهان بدنبال کنش های دامنه دارشان وادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل - ادامه اعتراضات کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام نسبت به عدم تبدیل وضعیت وپرداخت نکردن مطالبات برحقشان مقابل استانداری - دومین روز تجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت لرستان نسبت به لغو قرارداد مستقیم مقابل شرکت - تجمع اعتراضی کارگران پسماند شهرداری بجنورد نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل فرمانداری

- تجمع اعتراضی جمعی از خانواده‌ و اولیای دانش آموزان بندرعباس نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس مقابل اداره آموزش و پرورش ناحیه دو

- احضار ۹ تن از فرهنگیان شهرستان لردگان به شعبه ی سوم دادیاریِ دادگاه انقلاب.

- آخرین گزارشات رسانه ای درباره اعتصاب کامیون داران

- جان باختن 2 کارگر مقنی جوان در عمق 10 متری چاه درشیراز براثر گازگرفتگی

- جان باختن یک کارگرنظافت شهری شهرداری کرج براثر تصادف

*تجمع فرهنگیان استان فارس مقابل دادگستری قدوسی شیراز برای همبستگی معلم کنشگر غلامی کندازی

چهارشنبه 17 فروردین:

اعلام همبستگی معلمان فارس با جناب آقای غلامی کندازی مقابل دادگستری قدوسی شیراز با همراهی همکاران از شیراز،صدرا، فراشبند، فیروزآباد، رستم و ممسنی


منبع: کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

درهمین رابطه:فراخوان جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته استان فارس برای همبستگی معلم کنشگر غلامی کندازی:

بار دیگر در کنار هم خواهیم بود و کنار هم بودنمان را به تصویر خواهیم کشید

به اطلاع معلمان شریف استان فارس می رسانیم، ما جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته این استان تصمیم گرفته ایم تا در روز چهارشنبه ۱۷ فروردین ماه، راس ساعت ۱۱:۳۰ جناب آقای غلامی کندازی از فعالین صنفی فارس را تا درب دادگاه کیفری شیراز واقع در میدان گل سرخ همراهی کنیم.

حضور شما همکار گرامی در این کنش مسالمت آمیز باعثِ دلگرمی و اتحاد بیشتر بین مطالبه گران صنفی خواهد بود و بار دیگر نشان از اتحاد میان معلمان می باشد.

جمعی از معلمان شاغل و بازنشسته استان فارس

*بازگشت بکار کارگران حق طلب مخابرات اصفهان بدنبال کنش های دامنه دارشان وادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل

روز چهارشنبه 17 فروردین، کارگران حق طلب مخابرات اصفهان از بازگشت بکارشان بدنبال کنش های دامنه دارشان وادامه اعتراضاتشان نسبت به عدم اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل،خبردادند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،نیروهای شرکتیِ مخابرات اصفهان که از ابتدای دی ماه سال گذشته به دلیل شکایت به وضعیت خود و عدم اجرای طرح طبقه ‌بندی مشاغل، اثر انگشت آن‌ها حذف شده بود، به کار برگشتند.

آنها گفتند: اواخر سال گذشته جلسه‌ای در فرمانداری تشکیل و پیرو این جلسه نیروها به کار خود برگشتند.

آنها افزودند: قرار بود بعد از بازگشت به کار بین نیروها و شرکت شسکام جلسه‌ای برای به جریان انداختنِ اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداختِ معوقات حاصل از اجرای این طرح تشکیل شود اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

آنها ادامه دادند: از ابتدا ما پیگیرِ اجرای طرح طبقه‌بندیِ مشاغل بودیم که به دلیلِ این پیگیری، شرکت شسکام اثرانگشت نیروها را حذف و آن‌ها را برای مدتی از کار اخراج کرد. همین موضوع باعث شد اولویتِ ما بازگشت به کار باشد اما موضوعی که از ابتدا به دنبال آن بودیم را همچنان با قاطعیت پیگیری می‌کنیم و اگر تا آخر این ماه اتفاقی در خصوص اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل نیفتد شکایت خود را در اداره کار ثبت خواهیم کرد.

درهمین رابطه:

+ادامه اعتراضات کارگران حق طلب اخراجی مخابرات اصفهان با برپایی تجمع مقابل اداره مخابرات

روز دوشنبه ۱۸ بهمن،جمعی از کارگران شرکتی حق طلب مخابرات اصفهان درادامه اعتراضاتشان نسبت به حذف اثرانگشت واخراج از کاردست به تجمع مقابل اداره مخابرات اصفهان زدند وخواستاربازگشت بکارشدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: امروز جلسه‌ای با حضور مقامات کشوری و لشگری و مدیران مخابرات و همچنین با حضور ویدئوکنفرانسیِ وزیر ارتباطات پیرامون دستاوردهای مخابرات در این اداره انجام شد و ما رفتیم تا صدای اعتراض خود را به گوش این مسئولین برسانیم.

خاطرنشان میشود که تعدادی از نیروهای مخابرات استان اصفهان بابت معوقات مزدی خود و عدم رعایت طرح طبقه‌بندی مشاغل از شرکت شسکام مخابرات به اداره کار شکایت کردند که در پی شکایت آن‌ها اثر انگشت و کارت ترددشان از اعتبار ساقط شد و دو نفر نیز به طور کامل اخراج شدند.

آن‌ها تا کنون پیگیری‌های بسیاری برای بازگشت به کار انجام داده‌اند. فرمانداری استان اصفهان پیش‌تر قول مساعدت به آن‌ها داده بود.

++ادامه کنش های کارگران حق طلب اخراجی شرکت مخابرات اصفهان برای بازگشت بکار با تجمع درفرمانداری

روز دوشنبه ۴ بهمن، کارگران حق طلب اخراجی شرکت مخابرات اصفهان از ادامه کنش هایشان برای بازگشت بکار با برپایی تجمع درفرمانداری کلانشهر اصفهان خبردادند.

این کارگران حق طلب اخراجی به خبرنگاررسانه ای گفتند:پیگیری‌های بسیار برای بازگشت به کار، تاکنون به نتیجه نرسیده و نیروهای شرکتی مخابرات بدون حقوق در شرایط بسیار سختی به سر می‌برند.

آنها یادآورشدند:مدیریت مجموعه از تاریخ یک دی‌ماه به دلیل پیگیریِ حقوق و درخواستِ اجرای طرح طبقه‌بندی و دریافت مابه‌التفاوت ناشی از اجرای طرح طبقه‌بندی، با حذف اثر انگشت، مانع ورود کارگران به محل کار شده و دو نفر از کارگران نیز در این پروسه به طور قطعی حکم اخراج گرفته‌اند.

*ادامه اعتراضات کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام نسبت به عدم تبدیل وضعیت وپرداخت نکردن مطالبات برحقشان مقابل استانداری

روز چهارشنبه 17 فروردین،جمعی از کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام واقع درشهرستان چواردرادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت وپرداخت نکردن مطالبات برحقشان+ دست به تجمع مقابل استانداری ایلام زدند.


کارگران تجمع کننده به خبرنگاررسانه ای گفتند: ما حدود ششصد نفر هستیم که با شرایط خیلی سخت کار می‌کنیم در واقع با شرایط سه شیفت اما با قرارداد کارگر ساده! خواسته‌ی ما این است که تکلیف‌مان را روشن کنند و جزو چارت سازمانی پتروشیمی باشیم و حقوق و مزایای کامل بگیریم؛ در حال حاضر ما با حداقل حقوق و به سختی روزگار می‌گذرانیم؛ حتی عیدی و پاداش و سنوات نداریم.

یکی از این کارگران معترض گفت: قرار بود حدود سیصد نفر از نفراتی که سال 99 بیمه داشتد و تا آخر پروژه و تا مرحله راه‌اندازی در شرکت بودند، جذب شوند اما بعد از مرحله راه‌اندازی این وعده را فراموش کردند. حالا مدیران پتروشیمی می‌گویند تکلیف نیروها را روشن می‌کنیم و نیروهای باسابقه را جذب می‌کنیم اما استانداری مخالف است؛ امروز به استانداری مراجعه و با مسئولان آن صحبت کردیم گفتند ما هیچ مشکلی نداریم. هیچ کدام جواب روشنی به ما نمی‌دهند و نمی‌دانیم چرا.

او ادامه ‌داد: چرا کارگر متخصص مکانیک باید به عنوان کارگر ساده قرارداد امضا کند و از مزایای مزدی محروم باشد؛ ما درخواست داریم تکلیف ما را روشن کنند اگر به ما نیاز دارند در اسرع وقت نسبت به جذب سازمانی ما اقدام نمایند.

+ادامه کنش های جمعی از کارگران مجتمع پتروشیمی ایلام برای احقاق حقوق برحقشان

روز یکشنبه 14 فروردین، جمعی از کارگران پتروشیمی ایلام واقع درشهرستان چواردراستان ایلام از ادامه کنش هایشان برای احقاق حقوق برحقشان،خبردادند.

آنها به خبرنگار رسانه ای گفتند: ما جمعی از کارگران روزمزد پتروشیمی‌ چوار هستیم با چندین سال سابقه‌ی کاری در همین‌ پتروشیمی؛ نزدیک به یکسال و نیم هست که به عنوان 15 روز کار و 15 روز تعطیلی، مشغول به فعالیت هستیم البته بدون عیدی، سنوات و پاداش.

آنها افزودند: برای عیدی و سنوات چندین بار اعتراض کردیم که چرا به ما عیدی و سنوات تعلق نمی‌گیرد؛ قول‌هایی به ما دادند؛ قرار بود از طرف شرکت یه مبلغی به عنوان پاداش برای تمام کارگران روزمزد در نظر بگیرند و به آنها پرداخت بشود اما سال تمام شد و خبری از پرداخت نشد. باقی کارکنان شرکت، عیدی و سنوات خود را به موقع گرفته‌اند؛ سوال ما این است که مگر ما پرسنل پتروشیمی نیستیم، چرا از تمام مزایا محرومیم؟

آنها ادامه دادند:مقامات پتروشیمی پاسخ روشنی نمی‌دهند؛ می‌گویند هنوز دستور پرداخت صادر نشده؛

این کارگران معترض در خاتمه گفتند:امیدواریم در سال جدید از امکانات و مزایای قانون کار از جمله سنوات و عیدی بهره‌مند شویم.

یکی از کارگران نیز گفت: آیا زمان پرداخت عیدی پایان سال نیست؟ چرا سال جدید شروع شده و هنوز دستوری برای پرداخت صادر نکرده‌اند؟

*دومین روز تجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت لرستان نسبت به لغو قرارداد مستقیم مقابل شرکت

روز چهارشنبه 17 فروردین برای دومین روزمتوالی، کارگران کشت و صنعت لرستان با برپایی تجمع مقابل شرکت اعتراضشان را نسبت به لغو قرارداد مستقیم وبخطرافتادن امنیت شغلی ومعیشتیشان را بنمایش گذاشتند.

تجمع کنندگان که تاکنون به‌صورت قرارداد مستقیم با شرکت کشت و صنعت مشغول به کار بوده‌اند نسبت به پایان کار با شرکت و تبدیل وضعیت و عقد قرارداد با پیمانکار جدید اعتراض دارند ونوک پیکان این اعتراضات را ادامه قرارداد همکاری در چارچوب قرارداد با پیمانکاران هدف قرار داده است.

این کارگران که بار اصلی کار نیز بر دوش آنان است، به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند: با ورود پیمانکاران چیزی به‌نام امنیت شغلی وجود نخواهد داشت و از قرارداد دائم کار محروم خواهند شد و ازسوی دیگر با تبعیض مزدی روبه‌رو خواهند شد.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران کشت و صنعت لرستان نسبت به قراردادهای جدید وبخطرافتادن امنیت شغلی ومعیشتیشان

روز سه شنبه 16 فروردین، کارگران کشت و صنعت لرستان برای اعتراض به قراردادهای جدید وبخطرافتادن امنیت شغلی ومعیشتیشان دست به تجمع در محل کارشان زدند.

کارگران معترض به خبرنگاررسانه ای گفتند: بر خلاف مصوبات اخیر شورای عالی کار مبنی بر افزایش حداقل دستمزد کارگران در سال 1401، دست اندرکاران کشت وصنعت لرستان در قراردادهایی متفاوت با قوانین بالادستی تمدید قراردادهای کارگران را مشروط به موافقت با شرایط جدیدی از جمله کار حجمی، برون سپاری به پیمانکاری و ... کرده و به کارگران اطلاع داده اند که در صورت مخالفت با شروط جدید می توانند تسویه حساب کنند.

*تجمع اعتراضی کارگران پسماند شهرداری بجنورد نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل فرمانداری

روز چهارشنبه 17 فروردین، کارگران پسماند شهرداری بجنورد برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل فرمانداری مرکزاستان خراسان شمالی تجمع کردند وخواهان عقدقراردادمستقیم شدند.


*تجمع اعتراضی جمعی از خانواده‌ و اولیای دانش آموزان بندرعباس نسبت به رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس مقابل اداره آموزش و پرورش ناحیه دو

روزچهارشنبه 17 فروردی، جمعی از خانواده‌ و اولیای دانش آموزان بندرعباس مقابل اداره آموزش و پرورش ناحیه دو بندرعباس تجمع کرده و خواستار رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مدارس شدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: گرمای هوا و نبود سیستم سرمایش مناسب و کافی در مدارس باعث شیوع بیماری در فرزندان‌شان می‌شود و جان آنها را به خطر می‌اندازد چرا که اکنون دمای هوا در بندرعباس بالای 35 درجه و با رطوبت بالاست و دانش آموزان نمی‌توانند پنجره کلاس‌ها را برای تهویه مناسب باز بگذارند.

*احضار ۹ تن از فرهنگیان شهرستان لردگان به شعبه ی سوم دادیاریِ دادگاه انقلاب.

دادستانی لردگان « نادر شریفی، کوروش قنبری، زادعلی محمودی، محمد سعیدی ابواسحاقی، کوروش شریفی، حمید اسحاقی، محمد امیری، غلامحسین موسوی و علی بابامیر» را برای پاره ای از توضیحات مبنی بر انتشار مطالب در فضای مجازی علیه نظام جمهوری اسلامی در راستای تشویش اذهان علیه اقدامات سلبی دستگاه های امنیتی و قضایی به دادگاه فراخوانده است.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت از فعالان صنفی لردگانی این خط سرکوب را محکوم نموده و خواهان مختومه شدن پرونده این عزیزان است.

برگرفته از کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

*آخرین گزارشات رسانه ای درباره اعتصاب کامیون داران

1- رئیس انجمن کامیونداران کشور مشکلات تامین سوخت و بیمه تامین اجتماعی رانندگان را دو علت اصلی اعتصاب روزهای اخیر این صنف در برخی از استان‌ها از جمله کرمانشاه، فارس و کرمان و...، قلمداد کرد.

وی در خصوص اعتصاب روز‌های اخیر این صنف افزود: دو روز گذشته، بخشی از ناوگان ما دست به اعتصاب زدند که روند بهبود وضعیت از غروب روزگذشته آغاز شد و امروز در خصوص حمل و نقل بارها، مشکلی نداشتیم.

وی درباره افزایش قیمت برخی اقلام تره‌بار به دلیل نرسیدن 90 درصد بار‌ها به میادین تره‌بار کشور، تصریح کرد: مشکلاتی در حمل میوه و تره‌بار در کشور به وجود آمد، ولی نه با این میزانی که اعلام شده است. این میزان مورد تایید نیست. طبق اطلاعی که کسب کردم، مشکل حل شده و بار‌ها همه به میادین رسیده است.

2- رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: علت گرانی گوجه اعتصاب رانندگان کامیون است آنها اجازه ارسال کالا را از شهرستان به تهران نمی‌دهند.

گوجه در حالی در برخی واحدهای صنفی به کیلویی 40 هزار تومان رسیده که راننده‌ها مانع ارسال کالا به شهرستان‌هایی از جمله تهران شدند. همین مساله باعث شد که گوجه در شهر تهران گران شود.

رئیس اتحادیه بارفروشان گفت: سال گذشته در فصل بهار قیمت گوجه کیلویی 5 هزار تومان بود امسال اما به دلیل اعتصاب کامیون‌داران گوجه در میادین اصلی میوه و تره‌بار به کیلویی 25 هزار تومان رسید.

وی افزود: در ماه‌های گذشته ورودی بار به میدان میوه 30 هزار تن بود اما در فروردین ورودی بار 3 هزار تن رسیده است. همین مساله باعث کمبود کالا در شهر تهران را به همراه داشته است.

او ادامه داد: در زمینه اعتصاب کارگران وزیر راه و معاون اول رئیس جمهور به این مساله ورود پیدا کردند و قرار شده با کامیون‌دارها صحبت کنند تا بارگیری کالا از سر گرفته شود.

وی در خاتمه گفت: در تولید محصولات کشاورزی با چالش خاصی رو به رو نیستیم اما چنانچه این اعتصاب‌ها ادامه‌دار باشد در آینده شاهد فاسد شدن حجم گسترده‌ای از میوه و صیفی‌جات هستیم.

3- گرانی گوجه فرنگی در حالی خبرساز شده است که براساس گزارش رسانه ای شده این گرانی ها به مساله ترابری بر می گردد. به طوری که گفته می شود با اعتصاب رانندگان در اعتراض نسبت به نرخ کرایه ها، روند ترابری کُند شده و لذا افزایش قیمتها طی دو روز گذشته را رقم زده است.

4- رئیس اتحادیه میادین میوه و تره بار اراک عامل اصلی افزایش اخیر قیمت گوجه را صادارت و اعتصاب کامیون داران عنوان کرد.

وی افزود: دلیل افزایش قیمتی در خصوص گوجه اتفاق افتاده بود، اعتصاب رانندگان کامیون و باز شدن صادرات این محصول بود، این محصول در مرز پرویزخان به قیمت حدود 15 هزار تومان به فروش می رسد به همین جهت فروشندگان در شهرستان ها نیز قیمت را افزایش دادند.

اوگفت: به سبب اینکه از روزچهارشنبه 17 فروردین، ماشین به میزان کافی برای جابجایی وجود دارد، قیمت گوجه در میدان از حدود 19 هزار تومان به حدود 10هزار تومان کاهش یافته است.

5- رئیس اتحادیه میوه و تره‌بارقزوین گفت: از 2 روز گذشته به‌دلیل اعتصاب کامیون‌داران و عدم وجود کامیون‌های حمل بار، گوجه فرنگی وارد استان نشد که همین موجب افزایش قیمت آن در بازار شده است.

وی ادامه داد: روز گذشته در میدان میوه و تره بار قزوین هر کیلو گوجه فرنگی در سطح عمده‌فروشی 20 هزار تومان فروخته شد؛ امروز گوجه‌ها به مقصد استان بارگیری شده است و هفته آینده قیمت آن در بازار کاهش پیدا خواهد کرد.

درهمین رابطه: اعتصاب کامیونداران کشور برای اعتراض به نرخ کرایه

روز سه شنبه 16 فروردین،گزارشاتی درباره آغاز اعتصاب کامیونداران کشوراز روزیکشنبه 14 فروردین ماه برای اعتراض به نرخ کرایه،رسانه ای شد.

یکی از غرفه داران بازار روز غفاری بیرجند با اشاره به کمبود میوه و صیفی جات به خبرنگاریک رسانه محلی گفت: سیب زمینی و میوه های موجود از چند روز گذشته است و به علت اعتصاب کامیون داران، میوه تازه و با کیفیت به استان نیامده است.

اوافزود: در حال حاضر نیز مشکلات بارگیری و اعتراضات کامیون‌داران، کمبود و افزایش قیمت برخی اقلام مانند هندوانه، پیاز و... را تحت تاثیر قرار داده است.

یکی از مغازه داران سطح شهر بیرجند با اشاره به اعتصاب کامیون داران،اضافه کرد: این اعتصاب باعث کمبود و پایین بودن کیفیت محصول شده است.

رئیس اتحادیه صنف میوه و سبزی‌فروش شهرستان اصفهان با اشاره به افزایش قیمت خرما در ماه رمضان، گفت: به دلیل اعتصاب کامیون‌داران قیمت گوجه در سطح عرضه به 18هزار تومان افزایش یافته است.

وی با بیان اینکه افزایش قیمت گوجه به دلیل اعتصاب کامیون داران از کرایه‌هایشان بوده است، افزود: در حالیکه پیش‌ از این اتفاق، قیمت گوجه در بازار بین 6 تا 9هزار تومان بود.

*جان باختن 2 کارگر مقنی جوان در عمق 10 متری چاه درشیراز براثر گازگرفتگی

روز چهارشنبه 17 فروردین،2 کارگر مقنی 35 ساله تبعه افغانستان حین کار حقر چاه در بلوار استقلال شیرازبه علت وجود گاز‌های سمی دچار مسمومیت شدید شده و جان خود را از دست دادند.

*جان باختن یک کارگرنظافت شهری شهرداری کرج براثر تصادف

روز سه شنبه 16 فروردین، یک کارگرنظافت شهری شهرداری کرج براثر برخورد یک خودرو با وی در منطقه حصارک کرج جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید