اخباروگزارش های کارگری 15 مهرماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

هفته چهارم اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! روز جمعه 15 مهرماه هفته چهارم اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد با تجمع و جنگ وگریزخیابانی شبانه،سردادن شعار و بوق زدن ممتد در خیابان های أصفهان ، تهران ، سنندج ،لاهیجان و....وصدور بیانیه هایی از طرف دانشجویان دانشگاه ها برای ادامه اعتصاب و اعتراض وانتشار بیانیه هایی از طرف تشکل های مستقل معلمان شروع شد.

دعوت به تحصن جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران

پس از اتفاقات چند هفته گذشته در داخل کشور و دانشگاه‌ها، جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران با بیانیه ای دیگر دانشجویان را دعوت به تحصن کردند

زمان و مکان: شنبه 16، یکشنبه 17، دوشنبه 18 مهرماه از ساعت 10 الی 16 مقابل درب اصلی پردیس-دانشکدگان-علوم

متن بیانیه:

دعوت به اعتصابات صنفی

ما، جمعی از دانشجویان دانشکدگان دانشگاه تهران، بنا بر فلسفه مطالبه حق‌مان از شما هم‌دانشکده ای محترم دعوت میکنیم به اعتصاب مسالمت‌آمیز به صورت تحصن در ورودی دانشکدگان علوم، به هدف تحقق:

۱.برطرف سازی فضای امنیتی داخل و حریم دانشگاه، ایجاد محیط امن برای تمامی دانشجو ها و برچیده شدن نیروهای یگان ویژه در اطراف دانشگاه، که اساسا لازمه تحصیل دانشجو است

۲.عدالت‌خواهی برای دانشجویان و شهروندان بازداشت شده و بازگشت آنها به خوانواده هایشان، تعیین روند و دادخواهی برای آن عزیزانی که توسط نیرو های سرکوبگر در مدت اخیر کشته شدند.

۳.پایان وحشی‌گری و خشونت حاکمیت در فضای خیابان به واسطه گشت ارشاد، در فضای اعتراض به واسطه یگان ویژه و در فضای بازجویی به واسطه شکنجه و اعترافات اجباری.

همراه ما به تحصن بپردازید:

شنبه، یکشنبه و دوشنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۶

از تمامی دانشکدگان دانشگاه تهران درخواست داریم در کنار اعتصابات دلگرم‌کننده و کوبنده‌شان که همچنان ادامه خواهد داشت، تحصن مسالمت‌آمیز را برقرار کنند تا آندسته کوردلانی که اعتراضات برامده از خشم و اندوه‌مان را به گروه ها و گروهک های نامربوط به اهداف اصلی جنبش ما ربط میدهند؛ چاره ای جز شناخت ما به عنوان صنف دانشجوی ناراضی از وضع موجود نداشته باشند.

در آخر از تمامی اصناف کشور دعوت میکنیم در این اعتصاب تا زمان تحقق اهدافمان به ما بپیوندند:

"دانشجو با اقل دارایی در اقشار جامعه، بیشترین برای از دست دادن را دارد، جوانی، دوستی و آیندهاش را برای تمام قشر های جامعه فدا میکند"

شما نیز دلگرممان کنید.

بیانیه جمع کثیری از دانشجویان دانشگاه تهران

سردرگمی مقامات دانشگاه‌ها و وزارت علوم از تداوم اعتصاب سراسری دانشجویان و تحصن‌های گسترده اعتراضی

در هفته‌ی گذشته، دانشجویان سراسر کشور از دانشگاه‌های مختلف اقدام به تحریم کلاس‌های درسی خود کردند تا قدمی در جهت احقاق حقوق از دست رفته هم‌صنفان در بندمان و اعلام همبستگی با معترضان حاضر در خیابان داشته باشند.

گستردگی این حرکت جمعی به‌قدری بود که نام دانشگاه‌هایی برای نخستین بار در سپهر اعتراضی جریان دانشجویی به گوش خورد. از دانشگاه‌هایی که حکومت سال‌ها در آنجا سرمایه‌گذاری تبلیغاتی کرده مانند دانشگاه الزهرا، دانشگاه انقلاب اسلامی و دانشگاه امام رضای مشهد واحد خواهران گرفته، تا حضور درخشان و چشمگیر دانشگاه تربیت مدرس که مدت‌ها بود چنین اتحاد وسیعی را به خود ندیده بود. تمامی این موارد نشان‌دهنده پیروزی مقاومت جمعی دانشجویان می‌باشد و جامعه دانشگاهی را یک‌صدا در مقابل ظلم و ستم غیرقابل بخشش نهادهای بالادستی قرار می‌دهد.

همچنان با گذشت بیش از سه هفته، برخی از دانشجویان ما در بازداشت به‌سر می‌برند و این‌بار مسئولین رده‌بالای دانشگاهی در عیان‌ترین شکل از هم‌دستی و با وقاحتی بی‌شرمانه، علاوه بر اقدام فعالانه در جهت پرونده‌سازی برای دانشجویان، از هرگونه اعلام خبر مشخص و واضح درباره وضعیت هم‌صنفانمان خودداری می‌کنند. طبیعتا خطر پرونده‌سازی‌های جعلی و دروغین به‌منظور سرکوب گسترده محیط دانشگاهی در دستور کار آنان و ماموران امنیتی قرار دارد.

ما دانشجویان دانشگاه تهران، نمی‌توانیم و نمی‌خواهیم چشم و گوش خود را بر روی این جنایات آشکار ببندیم. چگونه می‌توان پس از فاجعه دانشگاه شریف و دانشگاه تبریز و تداوم بازداشت دانشجویانمان، بر سر کلاس‌هایی حاضر شویم که اکنون بی‌معناتر از هر زمان دیگری جلوه می‌کنند؟

قدرت و همبستگی دانشجویان در تداوم اعتصابات سراسری، مدیریت گستاخ دانشگاه و ناوزارتخانه وابسته علوم را دچار کلافگی کرده است. در همین راستا، ما از تمام دانشجویان دعوت می‌کنیم تا ضمن ادامه‌ی تحریم کلاس‌ها و ادامه همراهی با اعتصابات سراسری، تا آزادی تمام دانشجویان دربند، به حضور موثر خود در صحن دانشگاه مداومت ورزند.

طبیعتا هرآنچه امروز در پیش بگیریم، قدمی است برای حفظ حقوق اولیه تک‌تکمان؛ چراکه تنها موج مقاومت جمعی ماست که زورگویان و اشغالگران دانشگاهی را به عقب خواهد راند و آنان را از جمعیت زیاد ما می‌ترساند؛ تا جایی که تحت این فشار، آزادی دوستانمان و محافظت از آزادی‌های خودمان رقم بخورد.

بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه بهشتی (ملی)درباره ادامه اعتصابات

به نام ملت شریف و آزادی‌خواه ایران

ما، دانشجویان دانشگاه بهشتی (ملی در آینده)، به اطلاع مسئولین دانشگاه و نیروهای سرکوبگر رژیم سفاک می‌رسانیم تا زمانی که دانشجویان و دوستان ما در بند دژخیمان ضحاک هستند، به اعتراض و اعتصاب خود و همچنین تحریم کلاس‌های درس ادامه خواهیم داد.

اعتصاب ما تا آزادی ملت ایران و همهٔ دانشجویان ادامه دارد ...

دانشجویان دانشگاه بهشتی (ملی)

دعوت دانشجویان دانشگاه تهران برای یک پویش اجتماعی

در پی تحقق شعار زن، زندگی، آزادی و در پی جامه عمل پوشاندن به حقوقی که سالهاست در این مرز و بوم بر زنان و مردانمان نقض شده است، بنا می‌کنیم تا با پویش اجتماعی حقوق پایمال شده خود را بازگردانیم

از روز شنبه مورخ 16 مهر ماه سلف دختران و پسران مشترک خواهد بود

منبع:کانال دانشگاه تهران – دانشجو

 

تعداد جان باختگان تجمع اعتراضی روز جمعه 8 مهرزاهدان بدست نیروهای سرکوبگر دولت اسلامی و دستگاه رهبری به 95 نفر رسید

 

بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران درباره شرایط حاکم بر کشور و شکست آموزش و پرورش ایدئولوژیک حکومتی

روز جمعه 15 مهر، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بیانیه ای بشرح زیر درباره شرایط حاکم بر کشور و شکست آموزش و پرورش ایدئولوژیک حکومتی،منتشرکرد:

آموزش و پرورش ایدئولوژیک که اصرار بر آموزه‌های تحمیلی خود را به صورت بخش‌نامه‌ای و حکومتی در کنار تعطیل کردن اصل ۳۰ و آموزش رایگان، سال‌ها به مردم سرزمین ما تحمیل کرده بود، این روزها پاسخی کوبنده و رسا از سوی دانش‌آموزان دریافت کرده است. این نسل آگاه و طغیانگر این سبک از زندگی و حجاب اجباری و آموزه‌های ایدئولوژیک حاکمیت را به چالشی جدی گرفته‌اند و آن را نشانه تحکیم پایه‌های انقیاد حاکمان و ظلم بیشتر بر عموم مردم می‌دانند و این امر از یک سو شکست آموزش و پرورش و از سوی دیگر شکست کلیت دستگاه حکومتی در تربیت انسان همسو با باورهای ایدیولوژیکی خود را به درستی نشان داد. حاکمیت کنونی در میان انظار جهانیان و هزاران دوربینی که به ثبت جنایات هفته‌های اخیر پرداخته است، به سرکوب خونین اقشار مختلف جامعه خود به ویژه جوانان دست زد. نخبه‌ترین فرزندان دانشگاهی ما امروز در زندان هستند و با بی شرمی تمام، نیروهای مسلح و لباس شخصی‌های قاتل و بچه پایگاهی‌های نااهل مساجد را برای سرکوب به دانشگاه‌های ایران گسیل کردند تا دنائت را در پیوند با شناعت برای اعمالی فجیع و در پیوند با سرکوب گسترده مردمی، خلق کنند. مردمی که هفته‌هاست در خیابان‌های ایران، سیاست‌های کلی نظام کنونی ایران را مردود اعلام کرده‌اند. ایرانیان و جهانیان همچنین دیدند که دانشجویان شریف و نجیب ما که در همراهی با مردم ستمدیده صدای اعتراضشان را طنین‌انداز کردند، چگونه با هجوم سرکوبگران مواجهه شدند. چنانچه با سرکوب دانشگاه شریف، تمام دانشگاه‌های ایران به پا خاست تا از حریم دانشگاه حمایت کند. از سوی دیگر در جمعه خونین گذشته ده ها نفر از شهروندان و نمازگزاران بلوچ پس از نماز جمعه در زاهدان با گلوله مستقیم قاتلان سرکوبگر کشته شدند. امری که به درستی نشان داد که خدا و قرآن و نماز برای اربابان قدرت، تنها وسیله‌ای برای حفظ موقعیت‌های دنیوی و غارت بیشتر ملت و سیاست مبتنی بر تحمیق است. گرچه خوشبختانه امروز دستشان رو شده و فریب‌هایشان بر آفتاب افکنده شده است.

شورای هماهنگی در همراهی با اعتراضات مردم جان به لب رسیده، پیرو بیانیه‌های پیشین و در ادامه آنها در اعتراض به پادگانی شدن کل کشور، مخصوصا پادگانی شدن دانشگاه و مدرسه و زندانی شدن دانشجویان و دانش‌آموزان و همراهی با خیزش نسل طغیانگر دانش‌آموزان امروز ایران، و نیز هم پیمان شدن با خون‌های به ناحق ریخته شده فرزندان ایران در خیابان‌ها، از معلمان سراسر ایران می‌خواهد که با درک این ضرورت تاریخی در انجام وظیفه اخلاقی و ملی خود، در هفته پیش رو از روز شنبه مورخ ۱۶ مهر تا پایان هفته با تبدیل کلاس‌های درس به کرسی آزادی خواهی و عدالت طلبی در همراهی با جنبش اعتراضی مردم ایران از طبقات مختلف جامعه از دانش آموز و دانشجو و کارگر و از شهروندان عادی تا نخبگان و شایستگان و متفکران و هنرمندان و ورزشکاران، مراتب اعتراض خود را به ظلم سیستماتیک و بی عدالتی های حاکمیت، بلندتر و رساتر از همیشه طنین انداز کنند.

در پایان شورای هماهنگی به حاکمیت هشدار جدی می‌دهد که هر چه سریعتر تمامی زندانیان معترض سه هفته گذشته مخصوصا زندانیان دانش آموز، دانشجو و جوانان شجاع و همه معلمان زندانی و زندانیان عقیدتی و سیاسی را هرچه سریع‌تر آزاد کند و از برخوردهای ناشایست و نابخردانه با دانش‌آموزان آزادی‌خواه و ارعاب و تهدید خانواده آنان دست بردارد. شورای هماهنگی با توجه به شقاوت به کار گرفته شده و شلیک مستقیم به قلب جوانان وطن، با ملاحظاتی امسال هم زمان با ۵ اکتبر و برگزاری تجمع‌های سالانه به مناسبت روز جهانی معلم که حتی یک قلب پاک به تیر ناپاکان در این تجمع ها پرپر نشود، تجمع هر ساله خود را به این مناسبت برگزار نکرد. اما اگر حاکمیت بخواهد به روند سرکوب دانش‌آموزان و دانشجویان و جوانان و قاطبه ملت ادامه دهد، این شورا اعلام تجمعات اعتراضی و خیابانی را در دستور کار قرار خواهد داد.

اعتصاب دانشجویان و واکنش مسئولان دانشگاه

اکنون که یک هفته از اعتصاب دانشجویان سراسر کشور و تحریم کلاس‌های درس توسط آن‌ها می‌گذرد مسئولان دانشگاه‌ها نیز با ابزارهایی مانند رسانه یا حراست دست به کار شده اند

اخبار و گزارشات بسیاری وجود دارد که پس از شروع اعتصاب دانشجویان در دانشگاه تهران و سایر دانشگاه‌ها و همزمان تحصن و اعتراض دانشجویان در هفته گذشته حراست دانشگاه‌ها با دانشجویان تماس گرفته و آن ها را تهدید کرده اند که تجمع نکنند یا در سر کلاس درس حضور پیدا کنند. در برخی موارد حتی از طریق اساتید نیز بر دانشجویان فشار وارد نموده اند

یکی دیگر از واکنش های مسئولین برای آرام کردن دانشجویان و شکستن اعتصاب آن‌ها صدور اخباری توأمان با وعده آزادی دانشجویان است

برای مثال در هفته گذشته و پس از بازداشت تعداد زیادی از دانشجویانی که فقط قصد خروج از دانشگاه را داشتند، تعدادی از آن‌ها پس از ساعاتی یا یک شبانه روز آزاد شدند

این در حالی است که هیچ کدام از این دانشجویان جرمی مرتکب نشده بودند و حتی می‌شود گفت بسیاری از آن‌ها در تجمعات نبوده و به اشتباه و فقط برای نمایش قدرت و زهر چشم گرفتن از دانشجویان دستگیر شده بودند

علاوه بر این، اولین بار یا اولین سالی نیست که دانشجویان دانشگاه تهران پس از اعتراض برای حقوق خود، دستگیر می‌شوند و پیش از این نیز دانشجویان بسیاری در طی یک دهه گذشته بازداشت شده اند.

جدای از همکاری حراست دانشگاه با نیروهای امنیتی در تمامی بازداشت ها یادمان نمی‌رود که حتی پس از بازداشت دانشجویان، مسئولین و زمامداران دانشگاه تهران سعی در تخریب زندگی این افراد با کارهای از جمله محرومیت از تحصیل و اخراج غیابی آن ها انجام داده اند

لذا اگر اقدامات دانشگاه در راستای دفاع از دانشجویان بود باید از سالیان قبل این کار را می‌کرد. اما زمانی که می‌بینیم پس از این همه سال بازداشت دانشجویان اولین بار است که این کار را آن‌ هم فقط از طریق نمایش رسانه ای انجام می‌دهد، می‌فهمیم که تمام این اقدامات صرفا برای شکستن اعتصاب و اتحاد دانشجویان است

گزارش شماره ۱ کمیته صنفی-دانشجویی پیگیری بازداشت و سرکوب دانشجویان دانشگاه تهران

دانشگاه به دست امنیتی‌ها اداره می‌شود: دست داشتن مستقیم دانشگاه در بازداشت و تحویل دانشجویان به نیروهای امنیتی در روز چهارشنبه ۳۰ شهریور

روز چهارشنبه ۳۰ شهریور ماه، پس از اتمام اعتراضات دانشجویان در صحن دانشگاه تهران، حدود ۳۰ دانشجو هنگام خروج توسط «نیروهای حراست» بازداشت و پس از احراز هویت در ساختمان حفاظت فیزیکی پردیس مرکزی، با چشمانی بسته به نیروهای امنیتی مستقر در دانشگاه تحویل داده شدند.

در جریان احراز هویت دانشجویان، حراست از عکس‌ها و فیلم‌های ضبط‌شده توسط دوربین‌های دانشگاه جهت ایجاد فشاری مضاعف بر دانشجویان استفاده کرده است.

پس از آن، دانشجویان را با چشمانی بسته سوار ون‌های ناشناس حاضر در دانشگاه کرده‌اند و به مکانی نامعلوم منتقل کرده‌اند‌ و در این مکان دانشجویان تحت بازجویی‌ نیروهای امنیتی قرار گرفته‌اند.

پس از اتمام بازجویی‌ها و اخذ تعهد، نیروهای امنیتی دانشجویان را در بامداد پنجشنبه دوباره به دانشگاه و این‌بار به دفتر ریاست دانشگاه تهران تحویل دادند و جلسه‌ای امنیتی با حضور رئیس دانشگاه، محمد مقیمی، مدیران حراست و نیروهای امنیتی با دانشجویان تشکیل داده‌اند.

در جلسه‌ی مذکور، به دانشجویان بازداشتی گفته شده است که «باید» به خانه‌های خود بازگردند و نه تنها حق ورود به خوابگاه و دانشگاه را تا اطلاع ثانوی ندارند بلکه برای بازگشت به دانشگاه و خوابگاه نیاز به صدور مجوز دارند. به بیان دیگر این دانشجویان را تبعید کرده و در ادامه‌ی فشارها با خانواده‌های دانشجویان تماس گرفته و آن‌ها را برای تحویل فرزندانشان و تسریع فرآیند تبعید آنان، احضار کرده‌اند و با استفاده از خانه‌های امن دانشگاه تهران، اقدام به بازداشت موقت دانشجویان تا زمان رسیدن خانواده‌ها کرده‌اند.

هرچند دانشگاه سعی دارد همکاری خود را با نیروهای امنیتی خارج از دانشگاه، مخفی نگه دارد اما تحویل دانشجویان به نیروهای امنیتی آن هم در درون دانشگاه، اخذ تعهد کتبی شبانه از دانشجویان در حضور نیروهای امنیتی و رئیس دانشگاه، تبعید غیرقانونی و تهدیدآمیز دانشجویان به شهرهای محل سکونت و ممنوع‌الورود کردن دانشجویان به خوابگاه، اینبار همکاری مستقیم و فاجعه‌بار نهاد دانشگاه با نیروهایی امنیتی را آشکارتر از پیش کرده‌ا‌ست.

گزارش بازداشت تعداد زیادی از دانشجویان دانشگاه تهران در محوطه‌ی دانشگاه در روز چهارشنبه، نشان از دست داشتن مستقیم دانشگاه در سرکوب دانشجویان و همکاری مستقیم با نیروهای اطلاعاتی بیرون از دانشگاه دارد.

لکه‌ی ننگی بر دامان تاریخ دانشگاه افتاده. لکه‌ی ننگ همکاری تمام‌عیار دانشگاه با نیروهای امنیتی. این لکه‌ی ننگ را صرفا با مقاومت جمعی دانشجویان و اتحاد با اساتید آزادی‌خواه، می‌توان زدود.

سید علی حسینی دانشجوی مدیریت بازرگانی دانشگاه گیلان، روز چهارشنبه ۶ مهر پس از خروج از دانشگاه توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تا بدین لحظه از وضعیت و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.

رضا جودکی دانشجوی رشته نوازندگی دانشگاه کردستان، پس از شرکت در مراسم خاکسپاری نیکا شاکرمی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تا بدین لحظه از وضعیت و نهاد بازداشت‌کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.

احضار سه فعال کارگری به دادگاه

نصرالله امیرلو ، محمد ایران‌نژاد و مرتضی صیدی از فعالین کارگری توسط شعبه ۱۰۱ دادسرای شهر قدس احضار شدند.

این ۳ فعال کارگری باید روز دوم آبان‌ماه در شعبه مذکور و جهت رسیدگی به پرونده حاضر شوند. این در حالی است که محمد ایران‌نژاد از بابت اتهام قبلی هم اکنون در حال سپری کردن حکم چهار سال خود در زندان اوین میباشد.

این فعالین کارگری در فروردین‌ماه ۱۴۰۱ بازداشت و پس از مدتی به قید وثیقه آزاد شده بودند. محاکمه آنها از بابت اتهام تشکیل اتحادیه کارگری با رویکرد مارکسیستی در جهت اقدام علیه امنیت ملی عنوان شده است.

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

آموزش بین‌الملل (EI)، ترفند، بی‌رحمانه مقامات ایرانی برای اعتراف اجباری از دو فعال اتحادیه‌ای فرانسوی که به‌عنوان «گروگان‌های دولتی» در اسارت هستند را به شدت محکوم می‌کند.

سیسیل کوهلر و ژاک پاریس، دو عضو اتحادیه‎ی معلمان، و از اعضای (FO) فرانسه، در یک سفر توریستی خصوصی به ایران، در ماه می 2022، بازداشت شدند.

آموزش بین‌الملل، سازمانی که از آزادی بیان و حق تشکل یابی در سراسر جهان دفاع می کند، خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط این دو فعال فرانسوی و بازگشت ایمن آنان به کشورشان است.

آموزش بین‌الملل، با اعلام همبستگی مجدد خود، از فعالان بازداشتی، تشکل‌ها و همه کسانی که در ایران تحت آزار و اذیت هستند حمایت می کند.

پی‌نوشت: آموزش بین‎الملل، فدراسیون جهانی معلمان است که در ۱۷۸ کشور تعداد ۳۸۸ اتحادیه را در عضویت خود دارد و بیش از ۳۲ میلیون معلم و پرسنل پشتیبانی آموزشی را این کشورها نمایندگی می کند.

منبع:کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید