اخباروگزارش های کارگری14-18 دی ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- کانون نویسندگان ایران :حاکمیت آزادی‌ستیز بکتاش آبتین را به قتل رساند. - کانون نویسندگان ایران :اطلاعیه‌ی خانواده‌ی زنده یاد بکتاش آبتین - کانون صنفی معلمان ایران:بکتاش آبتین درگذشت. - اتحادیه آزاد کارگران ایران : بکتاش آبتین را سیستمی به قتل رساند که زندان‌هایش قتلگاه است و دادگاه‌هایش بیدادگاه - بدنبال مرگ بکتاش آبتین، شعار مرگ بر دیکتاتور زندان اوین را به لرزه در آورد - زنده باد یاد وخاطره جان باختگان قتل موشکی هواپیمای اوکراینی گرامیداشت یاد جان‌باختگان پرواز PS752 وحق خواهی خانواده هایشان با برپایی تجمع در فرودگاه امام

- تجمع اعتراضی سراسری دوباره کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری

- سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

تصویر از اعتراض چراغ روشن کردن و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر رانندگان شرکت واحد روز ۱۸ دی

- ادامه اعتراضات کارگران پروژه تونل آزادراه منجیل نسبت به عدم پرداخت مطالبات،بازی پینگ پنگ شرکت پیمانکاری وکارفرما اصلی با آنها و وعده های توخالی مسئولان با برپایی تجمع در محوطه کارگاه و محل فعالیت پیمانکار اصلی

- تجمع اعتراضی کارکنان موسسه مالی و اعتباری کاسپین نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل استانداری گلستان

- تجمع اعتراضی شبانه روزی رانندگان تریلی نسبت به پایمالی حقوقشان از طرف شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد ایران خودرو تبریز مقابل پارکینگ کارخانه درممقان

- شادی گیلک برای گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان اوین شد

- زهرا محمدی برای سپری کردن دوران محکومیت خود راهی زندان سنندج شد

- بیانیە انجمن صنفی معلمان کردستان سقز و زیویە در محکومیت احکام قضایی علیه فعالین آموزش به زبان مادری و حکم صادره علیه زهرا محمدی

گلستان تک‌گل خواستنی نیست

- افسانه عظیم‌زاده و نگار مسعودی به دادگاه انقلاب تهران احضار شدند

- تجمع اعتراضی کشاورزان امامزاده جعفر گچساران نسبت به حفر چاه عمیق توسط جهاد کشاورزی

- اجتماع تولیدکنندگان و سرمایه گذاران منطقه آزاد ارس برای اعتراض به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مقابل درب ورودی فاز صنعتی منطقه آزاد ارس

- جان باختن یکی از کارکنان عوارضی آزادراه خرم‌آباد - پل زال حین کار براثرتصادف

*کانون نویسندگان ایران :حاکمیت آزادی‌ستیز بکتاش آبتین را به قتل رساند.

مردم ایران!

آزادی‌خواهان ایران و جهان!

بکتاش آبتین (۱۳۵۳-۱۴۰۰)، شاعر، فیلم‌ساز، و عضو دلاور و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران را سرکوب‌گران آزادی‌کُش عامدانه به قتل رساندند.

بکتاش آبتین روز ۱۲ آذر ماه با علایم آشکار کرونا به بهداری زندان اوین مراجعه کرد و تا سه روز بعد از آن بدون دریافت هیچ درمانی در مسیر میان بهداری و بند سرگردان بود. در روز ۱۵ آذر وخامت حال آبتین به جایی رسید که زندانبانان او را شبانه و در بی‌خبری کامل به بیمارستان منتقل کردند. با آن که دو روز بعد با پی‌گیر خانواده و هم‌بندان آبتین سرانجام آشکار شد که او در بیمارستان طالقانی بستری است، اما مسئولان زندان و بیمارستان هم‌چنان از دادن هرگونه آگاهی درباره‌ی بیماری آبتین امتناع می‌کردند. آبتین به تخت بیمارستان زنجیر شده بود؛ بدون ملاقات و بی‌هیچ خبری از بیرون. بدین‌گونه، ده روز حیاتی ابتدای بیماری در زندان و در بیمارستان طرف قرارداد زندان زیر فشار نیروهای امنیتی عامدانه تلف شد. روز ۲۲ آذر ماه، بدن نیمه‌جان آبتین به بیمارستان دیگری منتقل شد و روند درمان در شرایطی وخیم آغاز شد. بیماری، عوارض آن و فشار روانی ده روز نخست، ذره ذره جسم آبتین را تحلیل برد. روز ۱۱ دی ماه، پزشکان به ناچار او را به خواب مصنوعی فرو بردند تا شاید بتوانند او را از مرگ تدریجی تحمیل‌شده نجات دهند. ظهر ۱۸ دی ماه، قلب پرشور بکتاش آبتین ایستاد و برگ سیاه دیگری به جنایت‌های جمهوری اسلامی افزوده شد.

بکتاش آبتین شاعری آزادی‌خواه و آزاداندیش بود که عمر کوتاه و پُر بار خود را دست‌مایه‌ی شورانگیزترین سروده‌های خود کرد؛ از رنج و شادمانی مردم نوشت و سرود آزادی را با همه‌ی وجود خویش زیست و جانِ گران‌قدر خود را فدای آزادی و آرمان‌های آزادی‌خواهانه‌ی کانون نویسندگان ایران کرد. او فیلم‌سازی شجاع و خلاق و مستقل بود که بی‌هراس از دیو مخوف سانسور زوایای زندگی انسان ایرانی را به تصویر کشید و صدها تصویر، ایده، و شعر ناسروده را با خود به آغوش خاک برد.

دریغا سرکوب‌گران ظلمت‌خو که این هنرمند مردمی و آزادی‌خواه را در اوج خلاقیت و بالندگی، در روز روشن از مردم و جامعه‌ی ادبی و هنری ایران ربودند، به زندان‌اش افکندند و عامدانه با اخلال در روند درمان‌اش، چراغ پُر فروغ جان عاشق و شیدای او را در برابر طوفان بی‌داد نهادند و خاموش کردند.

کانون نویسندگان ایران چنان که پیش از این بارها اعلام کرده است، حاکمیت جمهوری اسلامی و دستگاه قضایی و امنیتی آن را عامل و مسئول فاجعه‌ی مرگ و بلکه قتل تبهکارانه‌ی بکتاش آبتین می‌داند و صدای دادخواهی خود را به گوش جهانیان می‌رساند و از همه‌ی آزادی‌خواهان، نهادهای مستقل هم‌سو و مدافعان حقوق بشر می‌خواهد چشم بر این جنایت نبندند و فریاد اعتراض خود را رساتر کنند.

کانون نویسندگان ایران هم‌چنان نگران سلامت سه عضو زندانی خود، رضا خندان مهابادی، که هم اکنون با بیماری کرونا دست‌وپنجه نرم می‌کند، کیوان باژن و آرش گنجی و همه‌ی زندانیان سیاسی و عقیدتی است و بیم آن دارد که هر آینه با تداوم سیاست‌های جنایت‌کارانه، فاجعه‌ای دیگر به بار آید.

کانون نویسندگان ایران با ابراز تسلیت قتل بکتاش آبتین به خانواده، یاران او در کانون نویسندگان ایران، و جامعه‌ی مستقل فرهنگی کشور و اعلام تعهد به ادامه‌ی راه او در مبارزه با سانسور و دفاع از آزادی اندیشه و بیان بی‌هیچ حصر و استثنا در مراسم بدرقه و خاک‌سپاری او در کنار خانواده‌اش خواهد بود.

کانون نویسندگان ایران

۱۸ دی ۱۴۰۰

درهمین رابطه:حکومت آزادی‌ستیزان، گُردی از دلاوران آزادی‌خواه ‌را از ما گرفت:بکتاش آبتین درگذشت.

بکتاش آبتین (۱۴۰۰- ۱۳۵۳)، شاعر، فیلمساز و عضو پایدار و برجسته‌ی کانون نویسندگان ایران که جان شیرین خود را فدای آزادی کرد، از میان ما رفت.

کانون نویسندگان ایران ضمن تسلیت به خانواده‌ی آبتین، یاران او در کانون نویسندگان ایران، جامعه‌‌ی مستقل فرهنگی کشور و همه‌ی مردم آزادیخواه، ظرف ساعات آتی، بیانیه‌ای به این مناسبت منتشر خواهد کرد و افکار عمومی را در جریان جزئیات ستمی که بر بکتاش آبتین رفت قرار خواهد داد.

بکتاش آبتین زنده است چون روح آزادی‌خواهی و ستیز با پلشتیِ استبداد و ستم زنده است.

کانون نویسندگان ایران

۱۸ دی ۱۴۰۰

*کانون نویسندگان ایران :اطلاعیه‌ی خانواده‌ی زنده یاد بکتاش آبتین

ساعتی پیش خانواده‌ی بکتاش آبتین اطلاعیه‌ای درباره‌ی مراسم خاکسپاری او منتشر کرد که متن آن در ادامه آمده است:

«به اطلاع مردم عزیز و هنرمندان و یاران بکتاش آبتین می‌رسانیم که مراسم خاکسپاری شاعر و فیلمساز عزیز ما روز دوشنبه ۲۰ دی ۱۴۰۰ انجام خواهد شد. متعاقبا‌‌ً ساعت و محل مراسم اعلام می‌شود.»

خانواده‌ی بکتاش آبتین

۱۸ دی ۱۴۰۰

*کانون صنفی معلمان ایران:بکتاش آبتین درگذشت.

پنجره را به پهنای جهان می گشایم!

جاده تهی است. درخت گرانبار شب است

ساقه نمی لرزد، آب از رفتن خسته است

تو نیستی ، نوسان نیست

تو نیستی، و تپیدن گردابی است

تو نیستی ، و غریو رودها گویا نیست،

و دره ها ناخواناست...

بکتاش آبتین متولد ۱۳۵۳، شاعر، فیلمساز و عضو کانون نویسندگان ایران که با وجود بیماری زمینه‌ای در دوران کرونا مشغول گذراندن دوران حبس خود در زندان اوین بود، پس از این که دومین بار به کرونا مبتلا شده بود و با تعلل مسئولان زندان برای انجام به موقع اقدامات درمانی، جان شیرین خود را فدای آزادی کرد.

کانون صنفی معلمان ایران درگذشت جانگداز او را به خانواده آبتین، همراهانش در کانون نویسندگان ایران، جامعه مستقل فرهنگی کشور و همه مردم آزادی‌خواه، تسلیت عرض می‌کند.

روحش شاد، یادش گرامی.

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

*اتحادیه آزاد کارگران ایران :

بکتاش آبتین را سیستمی به قتل رساند که زندان‌هایش قتلگاه است و دادگاه‌هایش بیدادگاه

بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون نویسندگان ایران که در زندان به کرونا مبتلا شده بود امروز شنبه ۱۸ دیماه ۱۴۰۰ از میان ما رفت.

مرگ بکتاش آبتین نه بر اثر بیماری، بلکه به دلیل انتقال دیرهنگام به بیمارستان اتفاق افتاد. بکتاش آبتین را همانگونه که کانون نویسندگان ایران اعلام کرد، “حکومت آزادی‌ستیزان” از ما گرفت.

بکتاش آبتین غریو‌ رسای آزادیخواهی، استبدادستیزی و مبارزه با جهل و جُور بود که جان خود را در این مسیر فدا کرد.

“حکومت آزادی‌ستیزان” محمد مختاری‌ها، جعفر پوینده‌ها، فرزاد کمانگرها و بکتاش آبتین‌ها را به مسلخ مرگ کشانده و می‌کشاند تا هرگونه آزادیخواهی و استبدادستیزی را سرکوب کند.

این وظیفه‌ی بشریت متمدن و آزادیخواه است که با دامن زدن به مبارزات، هم بساط قتلگاه‌های حکومت که همانا زندان‌ها هستند را جمع کند و هم مانع از تداوم قتل‌های زنجیره‌ای آزادیخواهان، که بیش از چهار دهه در جریان است گردد.

مردم ایران، امروز خشمگین‌تر و خونین‌دل‌تر از هر زمانی صفحات کتاب کشتار عزیزان‌شان را ورق میزدند و داغدار دومین سالروز به قتل رساندن ۱۷۶ نفر از سرنشینان هواپیمای اوکراینی بودند که قتل عامدانه‌ی بکتاش آبتین نیز صفحه‌ای دیگر به این کتاب افزود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران با تسلیت به خانواده‌ی بکتاش آبتین عزیز، یاران و همکاران او در کانون نویسندگان و تمامی آزادیخواهان ایران، اعلام می‌کند تا زمانی که مبارزه برای آزادی و برانداختن جُور و جهل در جریان است، بکتاش آبتین نه تنها زنده است بلکه پرچم برافراشته‌ی این مبارزات خواهد بود.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۸ دیماه ۱۴۰۰

*بدنبال مرگ بکتاش آبتین، شعار مرگ بر دیکتاتور زندان اوین را به لرزه در آورد

ساعتی پیش و بدنبال دریافت خبر مرگ بکتاش آبتین از سوی زندانیان سیاسی بند ۸ اوین، طنین شعار مرگ بر دیکتاتور، مرگ بر...، مرگ بر...، فضای زندان اوین را در بر گرفت.

زندانیان سیاسی بند ۸ اوین ابتدا در هواخوری بند با سر دادن این شعارها دست به اعتراض زدند و سپس همه آنان از سالن‌های مختلف با حضور در سالن ۸ (محل حبس بکتاش آبتین) در حالی که رئیس بند و مسئولین حفاظت زندان نیز در آنجا بودند به سر دادن شعار مرگ بر دیکتاتور و دیگر شعارها ادامه دادند بطوریکه رئیس بند و مسئولین حفاظت زندان مجبور به ترک سالن شدند.

زندانیان سیاسی بند ۸ اوین پس از این اعتراض که نزدیک به یک ساعت ادامه داشت با ترک سالن دست به تحصن در کریدور مقابل سالن ۸ زده اند و این تحصن و اعتراض تا لحظه دریافت این خبر ادامه دارد.

کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران به نقل از صفحه اینستاگرام جعفر عظیم‌زاده

*زنده باد یاد وخاطره جان باختگان قتل موشکی هواپیمای اوکراینی

گرامیداشت یاد جان‌باختگان پرواز PS752 وحق خواهی خانواده هایشان با برپایی تجمع در فرودگاه امام

انجمن خانواده‌های جانباختگان پرواز PS752:

درسحرگاه 18 دی ماه 1398، پرواز PS752 تنها سه دقیقه بعد از برخواستن از فرودگاه بین المللی IKA تهران، با دو موشک سرنگون شد. پس از سه روز انکار و تحت فشارهای سنگین بین المللی، سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران (IRGC) اعتراف کرد که بویینگ 737-800 با موشکهای سپاه سرنگون شده است. تا به این لحظه، واقعیت و چگونگی این جنایت سهمگین آشکار نشده است. در این عملیات فجیع 176 مسافر و خدمه بیگناه این پرواز، جان خود را از دست دادند.

گرامیداشت یاد جان‌باختگان پرواز PS752 وحق خواهی خانواده هایشان با برپایی تجمع در فرودگاه امام

روز پنج شنبه 18 دی همزمان با دومین سالگرد سرنگونی هواپیمای اوکراینی توسط سپاه پاسداران،خانواده های جان‌باختگان پرواز PS752 باتجمع در فرودگاه امام،بنمایش گذاشتن تصاویرعزیزانشان وگلباران کردنشان،سردادن شعارها وایراد سخنرانی ها با گرامیداشت یادشان خواهان حقیقت وعدالت شدند.

*تجمع اعتراضی سراسری دوباره کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری

روز شنبه 18 دی دوباره، کارکنان دستگاه قضایی کشوربرای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری دست به تجمع در مراکز استان ها،شهرستان ها وشهرهای بزرگ وکوچک زدند.

بنابه گزارشات رسانه ای شده، در اولین روز کاری پس از رد کلیات طرح فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه در مجلس، امروز کارکنان این قوه در دادگستری‌های بسیاری از شهرهای کشور دست به تجمع اعتراضی زدند.
در پی رد شدن کلیات طرح فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه در جلسه علنی روز ۱۵ دی‌ماه مجلس شورای اسلامی، کارکنان این قوه امروز با برگزاری تجمع‌هایی مراتب اعتراض خود را اعلام کردند.

تعیین فوق‌العاده خاص کارکنان قوه قضاییه در هفته‌های آخر ریاست سیدابراهیم رئیسی بر قوه قضاییه با نام طرح تسری فوق‌العاده خاص کارمندان سازمان زندان‌ها و اقدامات تأمینی و تربیتی کشور به کارکنان اداری قوه قضائیه در مجلس اعلام وصول شد و در کمیسیون اجتماعی مورد بررسی قرار گرفت.

این طرح از ابتدای تدوین آن مورد حمایت جدی حجت‌الاسلام رئیسی بود و حتی آنطور که معاون وقت منابع انسانی قوه قضاییه گفته است، با همکاری محمد مصدق، معاون اول فعلی قوه قضاییه تدوین شده است. با وجود این دولت حجت‌الاسلام رئیسی در مرحله تصویب، به مخالفت با آن برخاست.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی سراسری کارکنان دستگاه قضایی کشور نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی

روزدوشنبه 10 آبان، کارکنان دادگستری کشوربرای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به سطح پایین حقوق و توخالی در آمدن وعده ابراهیم رئیسی مبنی بر تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری دست به تجمع همزمان درچندین شهرستان زدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:میانگین دریافتی آنها کمتر از 5 میلیون تومان در ماه است. آنها افزودند: همچنین به عدم تحقق وعده‌ ابراهیم رئیسی برای تصویب طرح تسری فوق‌العاده سختی سازمان‌ زندان‌ها به کارکنان اداری دادگستری در زمانی که مسئولیت قوه قضاییه را بر عهده داشت معترض هستند.

*سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه:

تصویر از اعتراض چراغ روشن کردن و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر رانندگان شرکت واحد روز ۱۸ دی :

حراست شرکت واحد از حضور در خط رانندگانی که در اعتراض "چراغ روشن و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر" نقش محوری داشتند، ممانعت کرد

امروز شنبه ۱۸ دی، حراست و مدیریت شرکت واحد برای ممانعت از شکل‌گیری اعتراض "چراغ روشن و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر" رانندگان در خطوط بی‌آرتی، از خروج اتوبوس رانندگانی که نقش محوری در اعتراضات دارند ممانعت کرد و این رانندگان را در توقفگاه نگاه داشته است.

برای مشاهده تصاویراعتراض امروزرانندگان شرکت واحد تهران به کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مراجعه کنید.

*ادامه اعتراضات کارگران پروژه تونل آزادراه منجیل نسبت به عدم پرداخت مطالبات،بازی پینگ پنگ شرکت پیمانکاری وکارفرما اصلی با آنها و وعده های توخالی مسئولان با برپایی تجمع در محوطه کارگاه و محل فعالیت پیمانکار اصلی

روز شنبه 18 دی، کارگران پروژه تونل آزادراه منجیل درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات،بازی پینگ پنگ شرکت پیمانکاری وکارفرما اصلی با آنها و وعده های توخالی مسئولان دست به تجمع در محوطه کارگاه و محل فعالیت پیمانکار اصلی زدند.

یکی از کارگران پروژه تونل آزادراه منجیل به خبرنگار رسانه ای گفت: کارفرمای شرکت مجری ساخت پروژه تونل شماره سه و چهار محور منجیل به رشت در محدوده رودبار که مسئولیت حدود 200 کارگر را برعهده دارد، علارغم متوقف کردن این پروژه عمرانی، مطالبات عقب افتاده کارگران را نمی‌پردازد.

وی ادامه داد: در مراجعه به دفتر کارفرما و طرح درخواست حقوق، او عملی شدن این امر منوط به پرداخت مطالبات معوقه کارفرمای اصلی شد اما ظاهرا نه کارفرمای اصلی و نه پیمانکار پروژه زیر بار پرداخت مطالبات کارگران نمی‌روند.

این کارگر افزود: یک تا دو سال است که در این پروژه عمرانی فعالیت داریم. هر کدام از کارگران از شهرستانها و استانهای مختلف برای کار در این پروژه به رودبار ومنجیل مهاجرت کرده‌اند اما در طول کارهیچ وقت حقوق به موقع نگرفته‌اند.

یکی دیگر از کارگران گفت:درحالیکه قرار بود همه مطالبات مزدی کارگران پروژه تونل آزادراه منجیل در روزهای گذشته پرداخت شود و به‌رغم وعده‌های مسئولان، این پرداختی هنور انجام نشده است.

او گفت: برای دریافت طلب خود شکایت نکرده‌ایم و در حال حاضر دو تا چهار ماه حقوق معوقه طلبکار بودیم که یک ماه آن چند روز پیش به حساب کارگران واریز شد.

او در ادامه درباره میزان طلب کارگران افزود: به جز تعدادی نگهبان که هنوز مشغول کارند؛ سایر کارگران که در این پروژه ترک کار شده‌اند، دسته اول تا تاریخ 25 مهر ماه کار کرده‌اند که حقوق ماه‌های شهریور و مهر را به همراه عیدی و سنوات سال 99 طلبکارند و دسته دوم هم کارگران راننده‌های ماشین آلات و سایر تجهیزات هستند که مطالباتشان حدود 4 ماه و تاریخ ترک کار آن‌ها تا 27 آذر ماه است.

در پایان روزکارگران پیمانکاری پروژه تونل سه و چهار آزادراه منجیل گفتند: از صبح امروز و بعد از پیگیری مطالبات معوقه دو تا چهار ماهه خود با حضور نماینده پیمانکار اصلی شرکت و ورود برخی مسئولان شهرستانی، تصمیم بر این گرفته شد تا جلسه‌ای فردا یکشنبه (19دی ماه) برای رسیدگی به خواسته‌های کارگران در شورای تامین شهرستان برگزار شود.

این کارگران ادامه دادند: اعضای شورای تامین شهرستان رودبار و نمایندگان شرکت پیمانکاری و کارگران در این جلسه حضور خواهند داشت.

به گفته آن‌ها، در این جلسه درباره پرداخت مطالبات معوقه کارگران کارگاه و پیمانکاران جزء پروژه تونل آزادراه منجیل تصمیم‌گیری خواهد شد.

*تجمع اعتراضی کارکنان موسسه مالی و اعتباری کاسپین نسبت به نداشتن امنیت شغلی مقابل استانداری گلستان

روز شنبه 18 دی، کارکنان موسسه مالی و اعتباری کاسپین برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به نداشتن امنیت شغلی دست به تجمع مقابل استانداری گلستان زدند.

تجمع کنندگان درباره علت تجمعشان به خبرنگاررسانه ای گفتند: عدم امنیت شغلی و فقدان شفافیت آینده کار خود دانسته .

آنها افزودند:با این وضعیت همه ما در حال بیکار شدن هستیم.

*تجمع اعتراضی شبانه روزی رانندگان تریلی نسبت به پایمالی حقوقشان از طرف شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد ایران خودرو تبریز مقابل پارکینگ کارخانه درممقان

بیش ازیک هفته است که حدود 300 رانندگان تریلی برای اعتراض به پایمالی حقوقشان از طرف شرکت های پیمانکاری طرف قرارداد ایران خودرو تبریز مقابل پارکینگ کارخانه درممقان کیلومتر 30 جاده تبریز آذرشهر تجمع می کنند.


روز شنبه 18 دی،رانندگان معترض به خبرنگاررسانه ای گفتند: شرکت ایران خودرو، حمل خودرو‌های سواری را به شرکت‌های پیمانکاری واگذار کرده و این شرکت‌ها با رانندگان قرارداد بسته اند.

شرکت پیمانکاری با شرکت ایران خودرو تبریز، قرارداد 100درصدی تعرفه مبلغ مصوب عقد کرده، اما با رانندگان قرارداد 60 درصد کرایه مصوب عقد و پرداخت می‌کند.

لازم به تذکر است از 60 درصد کرایه هم 20 درصد را پرداخت و بقیه را تا 8 ماه آینده پرداخت می کنند و بیش از یک سال است که شرکت پیمانکار به رانندگان بدهکار است.

*شادی گیلک برای گذراندن دوران محکومیت خود راهی زندان اوین شد

امروز شنبه ۱۸ دیماه شادی گیلک که برای گذراندن دوران محکومیت یکساله خود توسط شعبه ۱ اجرای احکام دادسرای مقدس تهران احضار شده بود راهی زندان اوین شد.

شادی گیلک پرستار و همسر آرش جوهری فعال کارگری زندانی است که نزدیک ۱۷ ماه است در زندان اوین محبوس است.

در مدت اخیر خانواده شادی و آرش چندین بار برای اعطای مرخصی به آرش جوهری درخواست کرده بودند اما مسئولین قضایی با مرخصی آرش موافقت نکردند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۸ دیماه ۱۴۰۰

*زهرا محمدی برای سپری کردن دوران محکومیت خود راهی زندان سنندج شد

امروز شنبه ۱۸ دیماه زهرا (زارا) محمدی برای سپری کردن دوران محکومیت خود راهی زندان سنندج شد و پیش از آن مورد بدرقه‌ی جمعی از فعالین و مردم سنندج در مقابل دادگستری این شهر قرار گرفت. زهرا محمدی، مدرس زبان کُردی و عضو انجمن نوژین، خرداد ۹۸ بازداشت و پس از نزدیک به ۶ ماه بازداشت با تودیع وثیقه موقتاً از زندان آزاد شد. او در دادگاه بدوی به اتهام تشکیل دسته و جمعیت به قصد بر هم زدن امنیت ملی به ۱۰ سال حبس تعزیری محکوم شد که بعدتر در دادگاه تجدیدنظر این محکومیت به ۵ سال کاهش یافت.

زهرا محمدی در حالی که برای تحمل ۵ سال حبس خود راهی زندان می‌شود از پشتیبانی مردم تشکر می‌کند و می‌گوید “خاک بر سر آن دشمنی که به زندان امید بسته است”.

*بیانیە انجمن صنفی معلمان کردستان سقز و زیویە در محکومیت احکام قضایی علیه فعالین آموزش به زبان مادری و حکم صادره علیه زهرا محمدی

گلستان تک‌گل خواستنی نیست

کشورهایی با تنوع ملیت، قومیت فرهنگ و زبان گوناگون، به طور طبیعی در طی سالیان متمادی و به درازای تاریخ بشری، تابلویی زیبا برای نمایاندن این همه زیبایی بوده‌اند و آنانکه این موهبت را قدر دانسته‌اند، در استفاده از تمام ظرفیت‌های موجود برای پیشرفت و آبادانی دیار خود بیشترین همراهی را از جانب قشرهای مختلف مردم، داشته‌اند. اما در صورتی که به هر دلیل یکی از گروههای قومی، نژادی درون یک کشور از جانب سیاست‌ورزان مورد بی‌مهری و تبعیض واقع شوند، علاوه بر محروم شدن کشور از ظرفیت و توانایی‌های بالقوه ایشان زمینه‌ی ایجاد نارضایتی‌ها نیز فراهم می‌شود.

درک درست شرایط، شناخت دقیق ویژگی‌های متنوع گروههای مختلف شهروندان یک کشور و تلاش برای حفظ حقوق طبیعی آنان از اصلی‌ترین وظایف حاکمان است. ذوب نمودن تمامی تنوع‌ها در فرهنگ غالب و تلاش برای یک شکل درآوردن جامعه، سیاستی کاملآ شکست خورده است که پیمودن راه رفته چیزی جز دوری باطل عاید رهروان نمی‌نماید.

با وجود همه‌ی تاییدات علمی مبنی بر لزوم آموزش به زبان مادری ( حداقل در سال‌های ابتدایی مدرسه ) و همچنین نص صریح قانون اساسی در اصل ۱۵، تا کنون به دلایل مختلف و با امنیتی کردن موضوع، در طول این سال‌ها اراده‌ی جدی برای توجه به این ابتدایی‌ترین حق طبیعی ملت کورد دیده نشده و همچنان شاهد آموزش اجباری کودکان ابتدایی به زبانی غیر کوردی هستیم.

در این شرایط، و با درک درست واقعیت‌های جامعه، آنچه را که وظیفه‌ی قانونی دولت و نهادهای رسمی زیر مجموعه‌ی آن است را افراد و انجمن‌های مردم‌نهاد، داوطلبانه به دوش کشیده و آنچه را که سازمان‌ها و ادارات متولی آموزش عمدا یا سهوا به ورطه‌ی فراموشی سپرده‌اند، با جان و دل پذیرفته‌اند و عملا در اجرای قانون بدون هیچ چشم داشتی مشارکت نموده‌اند.

انجمن‌های مردم‌نهادی که آموزش زبان کوردی را بر عهده گرفته‌اند هدفی جز خدمت به مردم خود و آگاهی بخشی عمومی نسبت به یادگیری زبان مادری، نداشته و ندارند اما آنچه جای حیرت و تاسف عمیق است به جای قدردانی از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر ایشان عملا با احکام قضایی سنگین، ناعادلانه و خلاف قانون روبرو می‌شوند که نمونه آن محکومیت خانم زهرا محمدی به ۵ سال حبس می‌باشد.

انجمن صنفی معلمان کردستان سقز و زیویه این نوع برخوردها با فعالین آموزش زبان کوردی را قویا محکوم نموده و خواستار متوقف شدن این رویه‌ی ناروا در صدور حکم علیه زهرامحمدی می‌باشد.

انجمن صنفی معلمان کردستان (سقز و زیویه)

۱۴۰۰/۱۰/۱۸

*افسانه عظیم‌زاده و نگار مسعودی به دادگاه انقلاب تهران احضار شدند

افسانه عظیم‌زاده فعال اجتماعی حوزه زنان و کودکان کار و نگار مسعودی عکاس و مستندساز و فعال حوزه زنان به شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران احضار شدند.

جلسه‌ی محاکمه این دو و چند نفر دیگر که در ارتباط با این پرونده دستگیر شده‌ بودند قرار است روز ۲۶ دیماه برگزار شود.

نگار مسعودی در تاریخ ۶ آبانماه سال ۹۹ توسط نیروهای اطلاعات سپاه دستگیر، و پس از ۷۴ روز بازداشت در بند ۲ الف زندان اوین با قرار وثیقه یک میلیارد و چهارصد میلیون تومانی موقتاً آزاد شد. افسانه عظیم‌زاده نیز در تاریخ ۲۵ آذرماه سال ۹۹ توسط اطلاعات سپاه دستگیر و پس از ۴۰ روز بازداشت و بازجویی در سلول انفرادی بند ۲ الف اوین با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی موقتاً آزاد گردید.

نگار مسعودی و افسانه عظیم‌زاده به دو اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی و فعالیت تبلیغی علیه نظام متهم شده بودند اما در ابلاغیه صادره به اتهامات نگار مسعودی اتهام اشاعه فساد و فحشا نیز اضافه شده است که ایشان از وارد شدن این اتهام کاملا بی اطلاع بوده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۸ دیماه ۱۴۰۰

*تجمع اعتراضی کشاورزان امامزاده جعفر گچساران نسبت به حفر چاه عمیق توسط جهاد کشاورزی

روز شنبه 18 دی،جمعی از کشاورزان امامزاده جعفر گچساران برای اعتراض به حفر چاه عمیق توسط جهاد کشاورزی دست به تجمع در محل زدند.

کشاورزان معترض به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:حفر چاه عمیق باعث کم شدن آب یا خشک شدن آب در این منطقه و لطمات جبران ناپذیری به کشاورزان این منطقه می شود .

*اجتماع تولیدکنندگان و سرمایه گذاران منطقه آزاد ارس برای اعتراض به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مقابل درب ورودی فاز صنعتی منطقه آزاد ارس

صبح روز شنبه 18 دی، تولیدکنندگان و سرمایه گذاران منطقه آزاد ارس برای اعتراض به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده مقابل درب ورودی فاز صنعتی منطقه آزاد ارس اجتماع کردند.

*جان باختن یکی از کارکنان عوارضی آزادراه خرم‌آباد - پل زال حین کار براثرتصادف

رئیس پلیس راه فرماندهی انتظامی لرستان گفت: یک دستگاه تریلر در برخورد با باجه اخذ عوارض در آزادراه خرم‌آباد - پل زال موجب مرگ متصدی عوارضی شد.

وی درگفتگو با خبرنگاررسانه ای افزود: صبح روزشنبه 18 دی، یک دستگاه تریلر به علت نقص فنی باعث برخورد به باجه بلیت فروشی در عوارضی آزاد راه خرم‌آباد – پل زال گدید که موجب مرگ متصدی فروش بلیت شد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 16 دی ماه 1400

- تصمیمات مدیران شرکت پتروشیمی شازند بدنبال اعتراضات چند روزه کارگران این مجتمع

- سوداندوزی کارفرمایان و بی خیالی مسئولان عامل تصادفات مرگبار سرویس های رفت و آمد وقربانی شدن کارگران

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:اعتصاب در پتروشیمی رجال جواب داد

- شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

گزارشی از منوچهر کارگر پتروشیمی مهر در فاز دو پتروشیمی منطقه ویژه عسلویه

"کارگران شمعی که از هر دو طرف میسوزند"

- اعتراض کارگران شهرداری شهرستان ایوان نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات و وضعیت نابسامان این نهاد

- کنش های کارگران شهرداری های کشور در نیمه اول دی ماه 1400

-

*تصمیمات مدیران شرکت پتروشیمی شازند بدنبال اعتراضات چند روزه کارگران این مجتمع

روز پنج شنبه 16 دی پس از اعتراضات چندرور اخیر کارگران مجتمع پتروشیمی شازند مدیرعامل بهمراه جمعی از مدیران شرکت در جمع کارگران حاضرشدند.

بدنبال این نشست اطلاعیه ای از طرف روابط عمومی وبین الملل شرکت درباره پاسخ مدیران ارشد به خواسته کارگران منتشرشد.

بخش هایی از این اطلاعیه که در شبکه های اجتماعی منتشر شده بقرار زیراست:


درهمین رابطه:اعتراض کارگران مجتمع پتروشیمی شازند نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل وعدم یکسان‌سازی مشاغل و قراردادهای کاری

روز چهارشنبه 15 دی،جمعی از کارگران مجتمع پتروشیمی شازند واقع در اراک - کیلومتر 22 جاده بروجرد،اعتراضشان را نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل وعدم یکسان‌سازی مشاغل و قراردادهای کاری،ابرازکردند.

این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند:این مجموعه حدود 3500 نفر نیروی انسانی دارد که با قراردادهای متفاوت مشغول به کار هستند. طرح طبقه‌بندی مشاغل و اعمال ضریب ریالی، حق فراورش، فوق‌العاده حق جذب، یکسان‌سازی قراردادها از خواسته‌های نیروی کار پتروشیمی شازند است.

*سوداندوزی کارفرمایان و بی خیالی مسئولان عامل تصادفات مرگبار سرویس های رفت و آمد وقربانی شدن کارگران

حادثه‌ی مرگبارِ چهارم دی ماه، در جاده‌ای اتفاق افتاده که محلی‌ها آن را «جاده شرکت‌های نفتی غرب کارون» می‌نامند. یعنی این جاده مسیرِ همیشگیِ کارگرانِ شرکتهای نفتی است؛ جاده‌ای که به گفته‌ی مردم و پلیس، بارها حوادث ناگواری به خود دیده است.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 16 دی،در فاصله‌‎ی کمتر از دو هفته، پنج تصادف مرگبار برای اتوبوس‌های کارگران رخ داده است. صبح شنبه چهار دی ماه، تصادف مرگبار اتوبوس حامل کارگران نفتی در محور اهواز – خرمشهر منجر به مرگ ده کارگر شد. حوالی ساعت هشت صبح روز سه‌شنبه، هشت دی ماه بر اثر واژگونی یک دستگاه وانت‌بار حامل کارگران فصلی در محور جاده دزفول به شوش در استان خوزستان، 9 کارگر مصدوم شدند. دوازدهم دی ماه در استان خراسان رضوی تصادف مینی‌بوس حامل کارگران یک واحد معدنی در تایباد منجر به فوت 2 نفر و زخمی شدنِ 14 نفر دیگر شد. فردای همان روز در سیزده دی ماه بر اثر واژگونی یک دستگاه مینی‌بوس حامل کارگران در محور سلماس به تسوج در استان آذربایجان شرقی، 13 کارگر به بیمارستان سلماس منتقل شدند. عصر چهاردهم دی ماه نیز تصادف سرویس حامل کارگران در شوش 2 کشته و 3 مصدوم داشت.

مقصران اصلیِ حوادثِ مرگبار: سرویس‌های کارگریِ فرسوده، جاده‌هایِ ناایمن/ کارفرمایان، مسئولان

اگرچه هر کدام از این حوادث ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند اما نمی‌توان علل مشترکی که باعث بروز چنین تصادفاتی شده را نادیده گرفت. حوادث بسیاری که برای سرویس‌های کارگری در طول سال رخ می‌دهد به صورت توامان هم متوجه‌ی عملکرد کارفرمایان است و هم عملکرد مسئولان.

کارفرمایان برای کم کردن بار هزینه‌ی خود از ایمنی مایه می‌گذارند؛ آن‌ها ترجیح می‌دهند به جای استفاده از ایمن‌ترین سرویس‌ها، ارزان‌ترین را انتخاب کنند. یکی از کارگرانِ حادثه‌دیده‌ی تصادف مرگبارِ چهارم دی ماه در مصاحبه‌ای می‌گوید: «شرکت از مینی‌بوس‌های قدیمی استفاده می‌کرد تا هزینه‌ی کمتری به راننده بدهد.» در معرضِ خطر قرار گرفتنِ هر روزه‌ی کارگران، همان چیزی است که از این نگاه سود محور، نصیب کارگران می‌شود.

در کنار سهم کارفرمایان در وقوع چنین حوادثی، نقش مسئولانِ مربوطه را نمی‌توان نادیده گرفت. جاده‌ها در خیلی از نقاط ایران به خصوص در نقاط دورافتاده ایمنی لازم را ندارند، از طرفی برای نوسازیِ و از رده خارج کردنِ وسایلِ نقلیه‌ی قدیمی اقدامی جدی صورت نگرفته است. سرویسی که به لحاظ ایمنی پُر از ایراد است وقتی در جاده‌های دورافتاده و ناایمن به حرکت درمی‌آید، تصادف‌های بسیار و واژگونی‌هایِ مرگبار به همراه می‌آورد.

حادثه‌ی مرگبارِ چهارم دی ماه، در جاده‌ای اتفاق افتاده که محلی‌ها آن را «جاده شرکت‌های نفتی غرب کارون» می‌نامند. یعنی این جاده مسیرِ همیشگیِ کارگرانِ شرکتهای نفتی است؛ جاده‌ای که به گفته‌ی مردم و پلیس، بارها حوادث ناگواری به خود دیده است اما تکرار حوادث در این جاده نشان می‌‎دهد فکری برای بهبود وضعیت این جاده‌ها نشده است.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:اعتصاب در پتروشیمی رجال جواب داد

اعتراض قدرتمندانه همکاران عزیز ما در پتروشیمی رجال واقع در سایت شماره سه منطقه ویژه پتروشیمی سربندر که از روز شنبه چهارم دی با خواسته هایی چون : افزایش دستمزدها، دائمی شدن قراردادها و کتبی بودن آن، اجرای طبقه بندی مشاغل،پرداخت تمامی اقلام مزدی،پرداخت بدی آب و هوا،پرداخت مطالبات جمعه کاری ها و ایام تعطیل و همینطور پاداش ایام کرونا از روز شنبه چهارم دی آغاز شده بود مسئولان شرکت و مقامات استان و شهرستان را وادار به پذیرش خواسته های شان کرد.

اعتصاب این گروه از همکاران سبب شد تا به اعتراف احسان راستی مدیرعامل مجتمع سفارش مشتری قریب به یک هفته عقب بیافتد.

مدیران پتروشیمی با همکاری مدیران منطقه ویژه هفته گذشته تلاش کردند تا نیروهایی جدید را از سایر سایت ها و پتروشیمی های منطقه به شرکت بیاورند تا به جای کارگران اعتصابی هر چه زودتر سفارش های تولید را آماده سازند.اما همکاران هوشیار ما با اتحاد و همبستگی مقابل این تصمیم سد و مانع ایجاد کرده و اجازه این کار را ندادند.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت همچون همیشه از اعتصاب یکپارچه و صدای واحد این بخش از همکاران خود در شرکت خصوصی رجال حمایت کرده و ضمن تبریک به این عزیزان آمادگی دارد تا تجارب ارزنده خود در اعتصاب قدرتمند کارگران پروژه ای و پیمانی را در اختیار این همکاران قرار دهد.

ما تا برچیده شدن کامل بساط پیمانکاران در همه بخش های صنعت نفت و حذف قوانین ظالمانه مناطق ویژه و پیگیری کامل خواسته های به حق خود در کنار همکاران عزیز و زحمتکش خود هستیم و خواهیم بود.

*شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:

گزارشی از منوچهر کارگر پتروشیمی مهر در فاز دو پتروشیمی منطقه ویژه عسلویه

"کارگران شمعی که از هر دو طرف میسوزند"

کارگرانی که به جای آسمان آبی سقفی از ساندویچ پَنِل ، گِرِیتینگ ، تخته ، بست و لوله در محیطی کاملاً امنیتی و نابرابر به دور از خانواده ، مشغول در شرکت هایی که نه ساعت کاری مناسب با سلامت آنها و نه حتی با قوانین سازمان جهانی کار دارند .

پیمانکاران و کارفرمایانی که به دنبال کارگران و نیروهای ارزان قیمت و سازمان نیافته هستند.

با ساعت های کاری روزانه بیش از ۸ ساعت که عیناً مشاهده گردیده که به روزی ۱۷ ساعت کاری نیز میرسد .

کارگرانی که اگر بیش از توان خود و نظر کارفرما کار نکنند تسویه خواهند شد. شرکت هایی که بدون هیچ ایده جدیدی که منافع کارگر در آن در نظر گرفته شود و فقط جهت استثمار بیشتر نیروی کار و کارگر جهت پیشبرد اهداف سرمایه داری خود بر چپاول سلامتی و روح روان طبقه کارگر نهادینه شده اند.

اکنون به سمتی رفته‌ایم که در خیلی از کارها نتیجه مهم‌تر از وسیله شده در حالیکه در مجموع، کارگر تعهدی به نتیجه ندارد.

به عبارتی دیگر در وضعیت عادی کارگر موظف است در زمان مشخصی کار کند و بعد کار تعطیل می‌شود و چنانچه کارگر نتوانست کار را در همان زمان مشخص انجام دهد، به روز بعد محول می‌شود.

در واقع کار از جنس کارگری است ولی از ماهیت کارهای مقاطعه کاری که باید نتیجه را محقق کرد استفاده می‌شود.

متاسفانه در صنعت هدف جایگزین وسیله شده و این وضعیت استثمار هرچه بیشتر نیروی کار را با خود به همراه دارد کارگرانی که به استثمار محض و مطلق کشیده شده اند.

*اعتراض کارگران شهرداری شهرستان ایوان نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات و وضعیت نابسامان این نهاد

روزپنج شنبه 16 دی، کارگران شهرداری ایوان اعتراضاشان را نسبت به عدم پرداخت حقوق ومطالبات و وضعیت نابسامان این نهاداین شهرستان دراستان ایلام ابرازکردند.

این کارگران برای یک کانال خبری محلی ازجمله نوشتند: ما جمعی از اقشار کم درآمد و بد حقوق هستیم که در شهرداری ایوان مشغول انجام وظیفه می باشیم.

رسمی و‌ غیر رسمی ندارد، همه گله مندیم، بیمه نداریم، حقوق معوق زیادی طلبکاریم، اضافه کار که نگرفتیم و آن هم به قول خودشان، آخر سال می دهند، حقوق‌ گرفتن مان نه نظمی دارد و‌ نه ترتیبی، هیچ کجای دنیا انتظار نمی کشند که چهار الی شش ماه کار کنند بعد حقوق ماه اول دریافت نمایند، هیچ بن رفاهی و پاداشی به ما تعلق نمی گیرد در صورتی که در سال های پیش بن‌ رفاهی برای کارکنان در نظر گرفته می شد.

به لحاظ امکانات و وسایل نقلیه متأسفانه در حد زیر صفر هستیم، ماشین آلات نقلیه، آتش نشانی و فضای سبز که تعمیری هستند.

آتش نشانیی که باید در موارد بحرانی به داد مردم برسد، متأسفانه ماشینش خراب و اوراقی است ولی هنوز اصرار به استفاده از آن دارند.

مردم ایوان تا به این لحظه شانس آورده اند که اتفاق بزرگی نیفتاده است. اگر خدایی ناخواسته ساختمان دو طبقه ای دچار آتش سوزی شود، نیروهای امدادی و آتش نشانی نمی توانند با حریق مقابله کنند چون امکانات و تجهیزات مناسبی ندارند.

از هر کی علت ماجرا را می پرسیم، می گویند بقیه مقصرند؛ مسئولینی که حقوق منظم و ثابت می گیرید، این حق را به ما هم بدهید که ما نیز مثل شما حقوق منظم بگیریم تا دخل و‌ خرج مان را با هم جفت و جور کنیم. به خدا انتظار زیادی نیست.

*کنش های کارگران شهرداری های کشور در نیمه اول دی ماه 1400

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

توضیحات

رخداد

تحت نظر بخش

محل خدمت

شهرداری شهر

تاریخ

شماره

370 کارگر به دلیل معوقات مزدی خود دست به تجمع زدند

تجمع

خصوصی

خدمات شهری

نیشابور

01/10/1400

1

پیام تسلیت به کارگران فوت شده در سانحه رانندگی در خرمشهر

پیام تسلیت

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

07/10/1400

2

نسبت به وجود 4 ماه معوقات مزدی

اعتراض

خصوصی

فضای سبز

شهرکرد

08/10/1400

3

این کارگر خدمات توسط شهردار مورد ضرب و شتم قرارگرفته است

ضرب و شتم

دولتی

خدمات

پیرباز / گیلان

1400/10/09

4

به دلیل تصادف در حین کار

فوت

نامعلوم

نامعلوم

اهواز

09/10/1400

5

اعتراض به نرخ گذاری ها و برخورد اداره تعزیرات با آنها مقابل اداره تاکسیرانی تجمع کردند

تجمع

خودمالک

تاکسیرانی

همدان

11/10/1400

6

شادباش بابت آزادی لیلا حسین زاده

بیانیه

دولتی

اتوبوسرانی

تهران

12/10/1400

7

به دلیل عدم پرداخت حقوق های معوقه در مقابل فرمانداری تجمع کردند

تجمع

دولتی

نامعلوم

خرمشهر

14/10/1400

8

اقدام به خودکشی به دلیل پرداخت نشدن حقوق ها معوقه

خودکشی

دولتی

خدمات

خرمشهر

15/10/1400

9

*کانون نویسندگان ایران:وضعیت بکتاش آبتین همچنان وخیم‌ است.

با گذشت چند روز از کمای مصنوعی، بهبودی در وضعیت بکتاش آبتین، شاعر، فیلمساز و عضو زندانی کانون نویسندگان ایران حاصل نشده است و عفونت ریه نیز بر وخامت حال او افزوده است. کادر درمان در تلاش‌اند که علاوه بر کنترل نوسان سطح اکسیژن خون که در بعضی ساعت‌ها به حدود ۵۰ می‌رسد، عفونت را نیز کنترل کنند و اجازه ندهند با توجه به‌ بالا رفتن سدیم، آسیبی متوجه کلیه‌های آبتین شود. عصر امروز، ۱۶ دی ماه، سطح اکسیژن به ۷۵ رسیده است و کادر درمان امیدوارند که در روزهای آتی کمتر با افت اکسیژن مواجه شوند.

کادر درمان آبتین با وجود آنکه ده روز پس از شروع بیماری کار درمان را آغاز کردند، تا این لحظه از هیچ تلاشی برای بهبود او فروگذار نکرده‌اند و در حال حاضر در حال پیگیری راه‌های تکمیلی برای ادامه‌ی درمان او هستند. هر روز طاقت‌فرسایی که بر آبتین می‌گذرد، یادآور آن ده روزِ حیاتی ابتدای بیماری است که حکومت عامدانه تلف کرد.

بکتاش آبتین از ۱۱ دی ماه برای ادامه‌ی درمان در وضعیت کمای مصنوعی قرار گرفته است. او از ۱۲ آذر با علائم کرونا به بهداری اوین مراجعه کرد و تنها پس از وخامت حالش به بیمارستان طرف قرارداد زندان منتقل شد. خانواده و وکیل آبتین یک هفته پس از آن توانستند برای او از زندان مرخصی استعلاجی بگیرند و او را که در وضعیتی وخیم قرار داشت به بیمارستان دیگری منتقل کنند. روندی که آبتین از ابتدای پرونده‌سازی حکومت تا کمای مصنوعی طی کرده است، گواه روشن نقش مستقیم حکومت در شرایط کنونی او است.

از زمان بستری آبتین تا کنون هر روز شاهد حضور و همدلی جمعی از فعالان حوزه‌های گوناگون در بیمارستان محل بستری او بوده‌ایم. کانون نویسندگان ایران تا این لحظه کوشیده است با هماهنگی کادر درمان و خانواده‌ی بکتاش آبتین افکار عمومی را در جریان وضعیت او قرار دهد. از رسانه‌ها و همه‌ی کسانی که نگران آبتین هستند می‌خواهیم که اخبار موثق درباره‌ی سلامت او را از طریق هیئت دبیران و صفحات رسمی کانون نویسندگان ایران دنبال کنند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 15 دی ماه 1400

- نهمین روز اعتصاب کارگران مجتمع پتروشيمی متانول کاوه دراعتراض به سطح نازل حقوق،قراردادها ،شرایط نامناسب کاری،نداشتن امنیت شغلی و یکه تازی کارفرمایان زیرسکوت مصلحتی مقامات استانی، کشوری و حتی اداره کار

-آخرین خبرها درباره اعتراضات کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها پس از گذشت 10 روز

1- سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر: موافقت با 8 مورد از درخواست‌های کارگران پتروشیمی رجال

2- مدیرعامل پتروشیمی رجال:تصمیم داشتیم تا نیروی انسانی به کارگاه وارد کنیم تا سفارش را در زمان مقرر تحویل دهیم اما معترضان اجازه چنین کاری را نمی‌دادند

- اقدام به خودکشی کارگر شهرداری خرمشهر بدلیل عدم پرداخت مطالبات

- اعتراض کارگران مجتمع پتروشیمی شازند نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل وعدم یکسان‌سازی مشاغل و قراردادهای کاری

- دوران ملوک الکارفرمایی:

اخراج 2 وپاک شدن اثرانگشت وحذف کارت تردد 62 کارگر حق طلب شرکت مخابرات اصفهان

- کانون نویسندگان ایران :به قتل نویسندگان آزادی‌خواه پایان دهید!

- سندیکای کارگران شرکت واحد احضار ده‌ها تن از کارگران به پلیس امنیت برای تهدید و ارعاب و ممانعت از اعتراض شنبه ۱۸ دی را محکوم می‌کند

- سعید رضایی و احسان رضایی به دادسرای عمومی و انقلاب رشت احضار شدند

- تجمع اعتراضی جمعی از متقاضیان مسکن ملی سقزنسبت به درخواست پیش پرداخت دوم خارج از چارچوب قرارداد مقابل اداره راه و شهرسازی

- تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان علوم پزشکی و دارو سازی نسبت به امتحان حضوری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در خوابگاه‌ مقابل وزارت بهداشت

*نهمین روز اعتصاب کارگران مجتمع پتروشيمی متانول کاوه دراعتراض به سطح نازل حقوق،قراردادها ،شرایط نامناسب کاری،نداشتن امنیت شغلی و یکه تازی کارفرمایان زیرسکوت مصلحتی مقامات استانی، کشوری و حتی اداره کار

کارگران مجتمع پتروشيمی متانول کاوه واقع در سواحل غربی شهرستان دير استان بوشهر واقع در پارس شمالی از روز سه شنبه 7 دی ماه،برای انعکاس صدای اعتراضشان انسبت به سطح نازل حقوق،قراردادها ،شرایط نامناسب کاری،نداشتن امنیت شغلی و یکه تازی کارفرمایان زیرسکوت مصلحتی مقامات استانی، کشوری و حتی اداره کاردر اعتصاب هستند.


برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ چهارشنبه 15 دی،کارگران شرکت متانول کاوه، از تاریخ 7دی ماه 1400 در اعتراض به شرایط نامناسبی که بر فضای کار در این شرکت حاکم است، دست به اعتصاب زده اند. آنها نسبت به وضعیت اسفناکی که از حیث حقوق، مزایا و شرایط کار معترضند، صدای اعتراضی که به گفته خودشان به دلیل لابی گری و نفوذ پتروشیمی کاوه در بین مقامات استانی، کشوری و حتی اداره کار به جایی نمی رسد!

استثمار نوین کارگری در پتروشیمی کاوه

بنابهمین گزارش،پرسنل این شرکت در بخش های مختلف، مستند به مواد مختلف قانون کار، نسبت به غیرقانونی بودن قراردادهای کاری و عدم برخورداری از امتیارات و مزایای کارکنان سایر پتروشیمی ها معترضند.آنچه در ادامه می آید به واقع، درد دل و داستان پرآب چشم کارگران و پرسنل پتروشیمی کاوه است.

دستمزدهای اندک و قوانینی که در پتروشیمی کاوه نقض می شود

کارگران و پرسنل پتروشیمی کاوه در خصوص عدم رعایت قانون کار از طرفی و قواعد عرفی از طرف دیگر که به استثمار و بهره کشی از آنها منجر شده می گویند:« مجموعه افرادی که در بخش های مختلف پارس جنوبی مشغول به کارند، از مزایای بدی آب و هوا استفاده می کنند در حالی که این امتیاز شامل حال کارگران و کارکنان پتروشیمی کاوه نمی شود. در این پتروشیمی بر خلاف هر ارگان، شرکت یا سازمانی که قرارداد کاری با کارکنان امضا می کنند، قراردادها یک طرفه و بدون امضای کارفرما است. حتی نسخه همین قرارداد غیرقانونی و ناقص نیز تنها نزد کارفرماست. بسیاری از شرکت های پتروشیمی و مجموعه های صنعتی مشمول طرح طبقه بندی مشاغل می شوند در حالی که کارکنان شرکت متانول کاوه از این امتیاز محرومند. درهمین رابطه گفتنی است که شرکت متانول کاوه در مجموعه پارس جنوبی تنها شرکتی است که ضریبی برای پایه حقوق ندارد و تنها همان پایه حقوق کارگری با اضافه کار ناچیز را به کارگران پرداخت می کند. در تمام پتروشیمی‌ها و شرکت های زیر مجموعه وزارت نفت و پتروشیمی، حق شیفت کاری ۲۵درصد است و هزینه جمعه کاری و تعطیل کاری در قالبی غیر از حقوق، پرداخت می شود، شرکت متانول کاوه اما حق شیفت را تنها ۱۵ درصد و تعطیلِ کاری را در رقمی بسیار نازل پرداخت می‌کند؛ این اجحاف در حالی است که شرکت تنها از محل فروش متانول روزانه چیزی بالغ بر ۵۰میلیارد تومان درآمد دارد و این رقم به غیر از فروش اکسیژن و نیتروژن است. حال سوال اینجاست که در کشوری که خط فقر بالای 10 میلیون تومان است، یک کارگر شرکت کاوه چطور با حقوق 3 تا 5 میلیون در ماه زندگی کند.»

اعتراض برابر با اخراج!

به گفته کارگران شرکت متانول کاوه، پرسنل و کارگران این شرکت به هیچ عنوان امنیت شغلی ندارند؛ با کوچکترین اعتراض به وضعیت حقوق و شرایط زندگی، تهدید به اخراج یا اخراج می شوند. شکایت پرسنل به مقامات استانی، مرکز و اداره کار نیز به دلیل لابی های قدرتمند این شرکت به جایی نمی رسد. به گفته کارگران: «مدیران شرکت برای سرکوب کارگران و خاموش کردن صدای اعتراض آنها، سرپرستان را به جان آنها انداخته اند، سرپرستان که از مدیران امتیاز می گیرند، با کوچکترین اعتراض، کارگران را اخراج، آنها را تحقیر و عزت نفسشان را لگد مال می کنند. مدیران در پاسخ اعتراض کارکنان می گویند: هر کس ناراضی است، برود! چیزی که زیاد است نیروی کار! نماینده های کارگران نیز نماینده واقعی آنها نیستند چون اغلب غیر بومی اند در حالی که 60 درصد نیروی کار متانول دیر بومی اند، نیروهایی که حتی اجازه مرخصی رفتن هم ندارند حتی اگر بیمار باشند و شرایط کار کردن را نداشته باشند.»

زندگی در قعر دوزخ!

در کنار حقوق و دستمزدهای بسیار نازل کارکنان و کارگران شرکت متانول کاوه که نه تناسبی با حجم و سختی کار و هزینه های جاری زندگی دارد و نه شباهتی به سایر پتروشیمی های منطقه، شرایط زندگی و خدمات رفاهی برای کارگران و کارکنان ساکن با توجه به بدی وضعیت آب و هوا در تابستان و زمستان بندر دیر، غیرقابل تحمل و حتی غیر انسانی است. فیلد کاری شاغلینِ در مناطق نفت خیز و پتروشیمی ها به دلیل قرار گرفتن مدام در معرض آلاینده ها و دمای بالای هوا در تابستان به خودی خود پرخطر و طاقت فرساست، پتروشیمی کاوه نیز با عدم توجه به وشرایط زندگی کارکنان و کارگران ساکن در منطقه، ادامه کار و زندگی را برای آنها غیر ممکن کرده است.

کارگران متانول کاوه در این خصوص می گویند:« وضعیت آب آشامیدنی و غیره آن اسفناک است، در تابستان و گرمای وحشتناک منطقه، افراد ناچارند با آبی بالای 50 درجه و غیر بهداشتی استحمام کنند. در خصوص مسکن نیز وضعیت به همین ترتیب است، تعدادی خانه با کیفیت بسیار پایین وجود دارد که به افراد معدودی داده می شود، بقیه کارکنان می بایست با همین حقوق اندک خود برای برای اسکانشان بکنند. اگر کارگر یا عضو پرسنلی بخواهد در مدت مرخصی خود اندکی از این جهنم دور باشد باز هم با مشکل مواجه می شود زیرا وضعیت مرخصی شرکت کاوه استثمار گونه است به این معنا که در استاندارد جهانی برای شیفت های کاری ۱۲ ساعته، یک روز آف در نظر گرفته می‌شود، شرکت کاوه اما در اضای ۱۴ روز کار با شیفت های ۱۲ ساعته، به جای ۱۴ روز تنها ۷ روز مرخصی می دهد. غذایی که شرکت به کارکنان می دهد بسیار کم است و قابل خوردن نیست، وضعیت سیستم حمل و نقل نیز اسفناک است، سرویس کارگران و کارکنان مینی بوس های فرسوده و از رده خارج و بدون سیستم سرمایشی و گرمایشی است. وضعیت آب و شرایط بهداشتی خوابگاه ها نیز رضایت بخش نیست.

دستمزدی که یک پنجم شرکت های پارس جنوبی است

یکی از مهم ترین مطالبات کارگران و کارکنان شرکت متانول کاوه از ابتدای تاسیس این شرکت، درخواست افزایش حقوق و دستمزد متناسب به ساعات و سختی کار، به ویژه روال پرداخت دستمزد در سایر پتروشیمی های منطقه است.

کارگران این شرکت می گویند: «سالهاست که مدیران وعده افزایش حقوق و بهبود شرایط زندگی کارگران و کارکنان را می دهند اما، تنها به این وعده ها عمل نکرده اند بلکه هر ماه به بهانه های مختلف از دستمزد کارگران کاسته اند؛ همین اجحاف و وعده های بی اساس سبب شده که بسیاری از مهندسین و پرسنل این شرکت به سایر پتروشیمی های منطقه بروند؛ این شرکت سالانه 200 نفر خروجی نیرو دارند. حقوق کارکنان و کارگران شرکت متانول کاوه، تقریبا یک پنجم شرکت های پارس جنوبی است. در واحدهایی از شرکت کاوه مانند بخش عمران، بعضی از افراد حقوق ۳ میلیون دریافت می کنند، سقف حقوق نیز بین ۵ تا ۸ تومان در ماه است؛ یعنی حقوق فردی که ۶ سال سابقه دارد به سختی به 8میلیون می‌رسد، افراد تازه استخدام شده نیز در بهترین حالت 4 تا 5 میلیون حقوق دریافت می کنند. اجحاف دیگری که در حق کارکنان شرکت متانول می شود، عدم پرداخت کامل کارانه(2درصد تولید) و پادش است. این در حالی است که پتروشیمی متانول کاوه بزرگترین پتروشیمی متانول جهان با ظرفیت روزانه ۷۰۰۰ تن تولید است.» به گفته کارگران و کارکنان شرکت متانول کاوه میانگین حقوق دریافتی کارکنان در بخش های مختلف به ترتیب زیر است:

• نفرات شیفتی تعمیرات: ۶ میلیون

• شیفت برق، ابزار دقیق، اتوماسیون: ۷ میلیون

• نفرات عادی کار: ۴ الی ۵ میلیون

• بهره برداران: ۸ الی ۹ میلیون

*آخرین خبرها درباره اعتراضات کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها پس از گذشت 10 روز

1- سرپرست فرمانداری بندر ماهشهر: موافقت با 8 مورد از درخواست‌های کارگران پتروشیمی رجال

روزچهارشنبه 15 دی،سرپرست فرمانداری بندر ماهشهربه خبرنگار رسانه ای گفت: 8 درخواست از 9 درخواست کارگران پتروشیمی رجال مورد موافقت و تصویب قرار گرفت.

وی افزود: در پی اعتراضات کارگران پتروشیمی رجال، کمیسیون کارگری این شهرستان با حضور نمایندگان کارگران و مدیران این پتروشیمی و تمام اعضای کمیسیون تشکیل شد.

اوادامه داد: از مجموع 9 درخواست کارگران پتروشیمی رجال، 8 مورد پذیرفته و به تصویب رسید و تنها درخواست باقی مانده نیز برای بررسی مجدد به اداره کار منطقه ویژه ارجاع شد.

2- مدیرعامل پتروشیمی رجال:تصمیم داشتیم تا نیروی انسانی به کارگاه وارد کنیم تا سفارش را در زمان مقرر تحویل دهیم اما معترضان اجازه چنین کاری را نمی‌دادند

روزچهارشنبه 15 دی مدیرعامل پتروشیمی رجال در ارتباط با اعتراض کارگران پتروشیمی رجال به خبرنگاررسانه ای گفت: برخی از نیروی کار پتروشیمی دست به اعتراض زدند. این گروه تلاش کردند از اشتغال دیگر نیروهای شرکت نیز جلوگیری کنند. کارگران معترض نه تنها دست از کار کشیدند بلکه مانعی برای دیگران بودند. از همین رو فعالیت پتروشیمی متوقف شده بود.

وی افزود: همه‌ی مطالبات معترضان وجاهت قانونی ندارد. خواسته آن‌ها منطبق بر قوانین مناطق آزاد و ویژه‌ی اقتصادی نیست. اعتراض و خواسته کارگران به شورای کارگری و شورای تامین شهرستان ارجاع و مصوبات این شورا روز سه‌شنبه (چهاردهم دی ماه) ابلاغ شد و پتروشیمی رجال از تمامی موارد تمکین خواهد کرد. شورای تامین درخواست کرده است تا مواردی مثل تقویم مزایای اعیاد را اعلام کنیم و مبلغ وام‌های کارگران را افزایش دهیم، تمامی موارد اجرا خواهد شد.

وی با بیان اینکه برخی از خواسته‌های کارگران در مرحله اجرا قرار دارد، توضیح داد: اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل از خواسته نیروی کار پتروشیمی رجال است که از سال 96 به صورت آزمایشی اجرا می‌شود. به دلیل اینکه مناطق آزاد و ویژه اقتصادی از شمول قانون کار بیرون هستند، پروسه اجرای طرح طولانی شده است.

وی ادامه داد: سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی نسبت به اقدام ما یعنی مشاوره با تهران برای اجرای طرح طبقه‌بندی انتقاداتی وارد کرده است. سازمان خواهان بررسی و مشاوره در درون منطقه است. این مسائل سبب شده تا اجرای نهایی طرح با وقفه همراه باشد.

مدیرعامل پتروشیمی رجال با بیان اینکه خواسته کارگران به هیچ وجه حداقلی نیست بلکه حداکثری است، تصریح کرد: با توجه به مصوبه شورای تامین مشکلات پیش‌آمده برطرف خواهد شد. ما موظف به تحویل کالای سفارشی هستیم و با توجه به اعتراض‌های اخیر از زمان تحویل سفارش 6 روز عقب هستیم. تصمیم داشتیم تا نیروی انسانی به کارگاه وارد کنیم تا سفارش را در زمان مقرر تحویل دهیم اما معترضان اجازه چنین کاری را نمی‌داند.

درهمین رابطه:اعزام نیروهای یگان ویژه ازطرف مسئولین در نهمین روز تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها بجای پاسخگویی به خواسته هایشان

روز سه شنبه 14 دی همزمان با نهمین روز تجمعات اعتراضی کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها مسئولان بجای پاسخگویی به خواسته هایشان نیروهای یگان ویژه را اعزام کردند.

اهم مطالبات کارگران پتروشیمی رجال براساس گزارشات رسانه ای شده:

1- پرداخت معوقات جمعه کاری و تعطیل کاری از سال 1383تا سال 1397

2- اعمال بدی اب و هوا با توجه به مصوبه سازمان‌منطقه ویژه در سال 1397

3- برگزاری انتخابات نمایندگی کارگری در مجتمع

4- یکساله قرارداد زدن با توجه به کارکرد مستمر بیش از18 سال سابقه در مجتمع و دادن یک‌نسخه از قرارداد به کارگر

5- دادن خانه سازمانی با توجه به قانون و عرف سازمان منطقه ویژه

6- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

*اقدام به خودکشی کارگر شهرداری خرمشهر بدلیل عدم پرداخت مطالبات

روز چهارشنبه 15 دی ،یک کارگر بخش خدمات شهرداری خرمشهر که قصد خودکشی داشت با وساطت ارباب رجوع حاضر در صحنه از کارش منصرف شد.

درهمین رابطه،یکی از کارگران شهرداری خرمشهربه خبرنگار رسانه ای گفت: در حال حاضر چندین ماه است شهرداری خرمشهر حقوق معوقات کارکنانش را نپرداخته و نیروهای آن تحت فشار مالی بسیار قرار دارند. مسئولان این سازمان چندی پیش قول داده بودند حقوق معوق پرسنل را بپردازند.

وی افزود: بیشتر نیروهای شهرداری به دلیل داشتن عدم دریافت حقوق، شرمنده خانواده‌شان هستند. اجاره خانه، پول قبض آب، برق و گاز ... امان‌شان را برید‌ه است.

وی ادامه داد: مردم خرمشهر تا کنون حدود 29 شهردار و 6 دوره شورای شهر را دیده‌اند ولی هیچ دوره‌ای مانند این دوره وضعیت نابسامانی نداشته‌‌اند. از یک طرف زباله‌ها در سطح شهر مانده و از طرف دیگر شهردار قبلی بیش از صد نیرو به شهرداری اضافه کرده که نه توان پرداخت حقوق پرسنل و نه ارائه خدمات در سطح شهر را دارد.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر نسبت به دنبال نخود سیاه فرستادن بجای پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری ویژه

روز سه شنبه 14 دی، کارگران شهرداری خرمشهر برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به دنبال نخود سیاه فرستادن بجای پرداخت مطالبات دست به تجمع مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان دراستان خوزستان زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،امروز کارگران شهرداری خرمشهر به دلیل وعده های بی سرانجام واریزی یک وام 50 میلیون تومانی در ازای مطالبات 6 ماهه خود در مقابل ساختمان فرمانداری ویژه خرمشهر به نشانه اعتراض تجمع کردند.

*اعتراض کارگران مجتمع پتروشیمی شازند نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل وعدم یکسان‌سازی مشاغل و قراردادهای کاری

روز چهارشنبه 15 دی،جمعی از کارگران مجتمع پتروشیمی شازند واقع در اراک - کیلومتر 22 جاده بروجرد،اعتراضشان را نسبت به اجرا نشدن طرح طبقه بندی مشاغل وعدم یکسان‌سازی مشاغل و قراردادهای کاری،ابرازکردند.

این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفتند:این مجموعه حدود 3500 نفر نیروی انسانی دارد که با قراردادهای متفاوت مشغول به کار هستند. طرح طبقه‌بندی مشاغل و اعمال ضریب ریالی، حق فراورش، فوق‌العاده حق جذب، یکسان‌سازی قراردادها از خواسته‌های نیروی کار پتروشیمی شازند است.

*دوران ملوک الکارفرمایی:

اخراج 2 وپاک شدن اثرانگشت وحذف کارت تردد 62 کارگر حق طلب شرکت مخابرات اصفهان

روز چهارشنبه 15 دی، کارگران شرکت مخابرات اصفهان ازاخراج 2 وپاک شدن اثرانگشت وحذف کارت تردد 62 همکارحق طلبشان خبردادند.

آنها در تشریح ماجرا به خبرنگاررسانه ای گفتند: تعدادی از نیروهای مخابرات استان اصفهان بابت معوقات مزدی خود و عدم رعایت طرح طبقه‌بندی مشاغل از شرکت شسکام مخابرات به اداره کار شکایت کردند.

آنهاافزودند: پیگیری شکایت سبب شده از ابتدای این ماه اثر انگشت و کارت تردد به مرکز این گروه حذف و از اعتبار ساقط شود.

آنهاادامه دادند: : به دنبال این اتفاق با شرکت مخابرات تماس گرفتیم اما به ما گفتند از شکایت خود صرف‌نظر کنید در غیر اینصورت اجازه‌ی ورود به محیط کار را ندارید.

آنها درخاتمه گفتند:در حال حاضر دو نفر از نیروها اخراج شده‌اند و اثرانگشت باقی نیروها حذف شده است.

*کانون نویسندگان ایران :به قتل نویسندگان آزادی‌خواه پایان دهید!

ماه پیش با‌خبر شدیم که چهار نویسنده‌ی عضو کانون نویسندگان ایران، بکتاش آبتین، رضا خندان (مهابادی)، کیوان باژن و آرش گنجی در زندان اوین به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند. وضع دو تن از آنان، آبتین و خندان، نگران‌کننده بود. زندانبانان حکومت بکتاش آبتین را با وجود علائم آشکار بیماری، بی‌ هیچ درمان موثری چندین روز میان بند و بهداری سرگردان کردند و سرانجام انتقال شبانه‌ی آبتین به بیمارستان، در بی‌خبری هم‌بندان و خانواده‌اش، زمانی صورت گرفت که از او تنها جسمی نیمه‌جان باقی مانده بود. اما مأموران حکومت دست از آزار او‌ برنداشتند و همان جسم نیمه‌جان را هم در بیمارستان طالقانی تهران، با غل و زنجیر و در حضور سنگین نیروهای امنیتی، به تخت بستند. بی‌خبری از آبتین در این وضعیت هم چندین روز ادامه داشت. کوشش اولیه‌ی خانواده و وکیل بکتاش برای گرفتن مرخصی استعلاجی از زندان برای پیگیری درمان او بی‌نتیجه بود، و این وجه دیگری از برخورد عامدانه‌ی حکومت بود که یکراست جان او را نشانه گرفته بود. سرانجام زندانبانان زمانی به او مرخصی دادند که ریه‌هایش درگیر بیماری شده و سلامتش سخت به وخامت گراییده بود و روزها، ساعت‌ها و چه بسا لحظه‌های ابتدایی مراقبت پزشکی که دوره‌ی حیاتی درمان است یکسر از دست رفته بود. سپس همین ماجرا بر رضا خندان (مهابادی) گذشت، با این تفاوت که اندکی زودتر به درخواست مرخصی او پاسخ دادند. امروز وضع بکتاش آبتین سخت نگران‌کننده است تا جایی که او در حال جنگیدن با مرگ است و چند روزی است که پزشکان او را به کمای مصنوعی برده‌اند، و این یعنی آخرین تقلاها برای زنده ماندن و جَستن از مرگ.

تازه از مراسم ناتمام یادبود بیست و سومین سالگرد ستم‌کشتگان راه آزادی، محمد مختاری و محمدجعفر پوینده، باز آمده بودیم که اخبار تکان‌دهنده یکی از پس دیگری بر سرمان آوار شد تا در خاطرمان مکرر شود که قاتلان پیشین نه تنها «خودسر» نبودند بلکه مدرسان بازجوها و زندانبانان امروز بوده‌اند و راه آنان همان است که تا دیروز بود؛ دیروز با کارد و طناب می‌کشتند و امروز با پرونده‌سازی، به قتلگاه بردن، رها کردن زندانی بیمار به حال خود و کشتن او با مرگی تدریجی. این سرنوشت شومی است که نه تنها برای نویسندگان زندانی بلکه برای همه‌ی زندانیان سیاسی از جمله زنان زندانی رقم خورده است. در ماه‌های گذشته زندانیانی به دلیل بیماری، عدم اعزامِ به موقع به بیمارستان و در سکوت خبری، قربانی سیستم سرکوبگر حکومتی شده‌اند که جز کشتار، ستم، فقر و فساد و خرافات حاصلی ندارد و جامعه را به ورطه‌ی افسردگی و نیستی می‌برد. حکومتی که وقتی توان تبدیل جامعه به گورستان را ندارد، به جانِ زندانیان سیاسی می‌افتد و تا می‌تواند انتقام شکست‌هایش را از مخالفان، نویسندگان، و منتقدانِ در بند می‌گیرد. حاکمان، آمران و عاملان ستمگر و سیاه‌کار جمهوری اسلامی به خیال خام خود با به بند کشیدن و قتل عمد و خاموش نویسندگان مستقل و آزادی‌خواه و زنان و مردان مبارز، به همه‌ی مردم معترض پیام می‌دهند که از اعتراض و آزادی‌خواهی دست بردارند. غافل از آنکه کانون نویسندگان ایران سر سوزنی از آرمان‌هایش پا پس نخواهد کشید. کانون هرگز یاران خویش را تنها نخواهد گذاشت و تا درمان کامل، در کنارشان خواهد بود، گرچه این چیزی از مسئولیت حکومت نمی‌کاهد. بی‌تردید، وظیفه‌ی حفظ سلامت و درمان زندانیِ بیمار بر عهده‌ی زندانبان است و چنان که بارها گفته‌ایم حکومت جمهوری اسلامی، مسئول عواقب هر اتفاقی‌ست که برای نویسندگان زندانی به‌خصوص بکتاش آبتین پیش آید. حکومت عامدانه جان زندانیان سیاسی را به بازی گرفته است و آنان باید پیش از وقوع هر فاجعه‌ای آزاد شوند، خاصه آنکه همه می‌دانیم این نویسندگان هیچ جرمی مرتکب نشده‌اند که بخواهد مجازاتی برایشان در کار باشد.

کانون نویسندگان ایران، پرونده‌سازی و قتل خاموش نویسندگان آزادی‌خواه را محکوم می‌کند، حکومت جمهوری اسلامی و وزارت اطلاعات و قوه قضاییه‌ی آن را مسئول مستقیم هر اتفاق ناگواری می‌داند که برای بکتاش آبتین رخ دهد. کانون خواهان بستن پرونده‌های قضایی، آزادی کامل، بی قید و شرط و فوری اعضای دربند خود و دیگر زندانیان سیاسی و عقیدتی است.

۱۵ دی ۱۴۰۰

*سندیکای کارگران شرکت واحد احضار ده‌ها تن از کارگران به پلیس امنیت برای تهدید و ارعاب و ممانعت از اعتراض شنبه ۱۸ دی را محکوم می‌کند

طی دو روز گذشته ده‌ها تن از کارگران شرکت واحد تلفنی به مرکز پلیس امنیت تهران احضار شده‌اند. کارگران در تلفن پلیس امنیت که با سرشماره +9821218 انجام شده است تهدید شده‌اند که نباید در اعتراض شنبه۱۸ دی "روشن کردن چراغ اتوبوس و حرکت با سرعت ۳۰ کیلومتر و تجمع کارگران تعمیرگاه و توقفگاه در مقابل دفاتر مدیریت در سامانه‌ها" شرکت کنند.

البته بسیاری از کارگران به درستی در پاسخ به تلفن پلیس اعلام کرده‌اند که پلیس قانونا نمی‌تواند کسی را احضار کند و مقام قضایی باید بصورت مکتوب احضاریه بفرستد. اما تعدادی از کارگران پس از احضار تلفنی با ترغیب و ایجاد هراس عوامل مدیریت به مرکز پلیس امنیت مراجعه کرده‌اند که با تهدید بیشتر مواجه شده‌اند.

همکاران گرامی

اعتراض و اعتصاب حق مسلم کارگران برای رسیدن به حقوق‌شان هست و باید در برابر ایجاد ارعاب برای ممانعت از شرکت در اعتراضات مقاومت کرد. این حق ماست که از مدیریت ناکارآمد بخواهیم که بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل که سال‌هاست معوق شده است را فوری اجراء کند و دیگر مطالبات معوق کارگران را پرداخت نماید. باید همبستگی داشته باشیم و از مدیریت بخواهیم تا کارگران اخراج از کار سندیکایی که برای دفاع از حق همه کارگران فراقانونی از کار اخراج شده‌اند، شاغل گردند. پلیس چرا باید همیشه کارگران را تهدید کند؟ اگر بنا باشد پلیس به کارفرما کمک کند که حق کارگران را پرداخت نکنند. کارگران هم با اتحاد و همبستگی و برگزاری اعتراضات از حق خودشان دفاع می‌کنند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هماهنگی پلیس با حراست و مدیریت شرکت واحد و ایجاد ارعاب برای ممانعت از اعتراض حق‌طلبانه کارگران را محکوم می‌کند و از کارگران می‌خواهد با احضار تلفنی به مقر پلیس مراجعه نکنند و با همبستگی و اتحاد در اعتراض روز شنبه ۱۸ دی شرکت و از حق خود دفاع کنند.

چاره رنجبران وحدت و تشکیلات است

۱۵ دی ۱۴۰۰

*سعید رضایی و احسان رضایی به دادسرای عمومی و انقلاب رشت احضار شدند

امروز چهارشنبه ۱۵ دی‌ماه ۱۴۰۰ ابلاغیه‌ای برای سعید رضایی و احسان رضایی صادر شده است که ظرف مدت ۵ روز باید برای دفاع نسبت به اتهامات انتسابی در دادسرای عمومی و انقلاب رشت حاضر گردند.

سعید و احسان رضایی که روز ۲۷ مهرماه توسط مأموران وزارت اطلاعات در منزل‌شان بازداشت شده بودند و پس از چندین ساعت بازجویی موقتاً آزاد شدند، به “فعالیت تبلیغی علیه نظام جمهوری اسلامی“ ، “تبلیغ به نفع گروه های معاند نظام جمهوری اسلامی”، “نشر اکاذیب” و “توهین به رهبری” متهم شده‌اند.

سعید و احسان رضایی از فعالین کارگری و مدنی رشت هستند و هیچگونه عملی غیر از فعالیت‌های مطالباتی و مدنی نداشته‌اند. دستگیری و پرونده‌سازی علیه این فعالین توسط نهادهای امنیتی نیز در راستای سرکوب جنبش‌های اعتراضی و اجتماعی است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران احضار و پرونده‌سازی علیه سعید و احسان رضایی را قویاً محکوم می‌نماید و خواهان منع تعقیب قضایی از ایشان است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۵ دیماه ۱۴۰۰

*تجمع اعتراضی جمعی از متقاضیان مسکن ملی سقزنسبت به درخواست پیش پرداخت دوم خارج از چارچوب قرارداد مقابل اداره راه و شهرسازی

روز چهارشنبه 15 دی، جمعی از متقاضیان مسکن ملی سقزبرای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به پیامک وزارت راه مبنی بردرخواست پیش پرداخت دوم خارج از چارچوب قرارداد مقابل اداره راه و شهرسازی این شهرستان دراستان کردتان تجمع کردند.


تجمع کنندگان به خبرنگاریک رسانه محلی گفتند:پس از گذشت بیش از یک و نیم سال و پرداخت 40 میلیون تومان اولیه، طرح ملی مسکن در سقز هنوز در ابتدای کار و آماده سازی زمین است و فعالیت عمرانی خاصی نداشته که درخواست پرداخت مرحله دوم را نموده اند در حالیکه طبق قانون مرحله دوم باید بعد از فونداسیون صورت بگیرد.

*تجمع اعتراضی جمعی از دانشجویان علوم پزشکی و دارو سازی نسبت به امتحان حضوری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در خوابگاه‌ مقابل وزارت بهداشت

روزچهارشنبه 15 دی، جمعی از دانشجویان علوم پزشکی و دارو سازی برای اعتراض به امتحان حضوری و عدم رعایت پروتکل های بهداشتی در خوابگاه‌ دست به تجمع مقابل وزارت بهداشت زدند.


دانشجویان در این تجمع پلاکاردها ودست نوشته هایی همچون «خوابگاه مرکز انتشار اومیکرون»، «دانشجو بازیچه شما نیست» و «آموزش مجازی، آزمون مجازی»، «دانشجویان علوم پزشکی پیش‌مرگ تصمیمات وزارت بهداشت» دردست داشتند .

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
اخباروگزارش های کارگری 14 دی ماه 1400

- ادامه سریال تصادف سرویس رفت وآمدکارگران – اینبار مرگ ومصدومیت چند کارگر کارخانه پاک چوب خوزستان

- تصادف مینی بوس حامل 16 کارگر شرکت نفت

جزئیات تکه تکه شدن 10 جوان و تازه داماد در سرویس تردد

- اعزام نیروهای یگان ویژه ازطرف مسئولین در نهمین روز تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها بجای پاسخگویی به خواسته هایشان

- تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر نسبت به دنبال نخود سیاه فرستادن بجای پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری ویژه

- تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی اهواز نسبت به افزایش تعرفه های آموزشی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان

- شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- اعتراض معلمان خریدخدماتی

2- دادگاه اعضای هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان خوزستان به اسفندماه موکول شد.

3- مهدی فتحی به صورت موقت آزاد شد.

- تجمعات اعتراضی دانش آموزان کنکوری نسبت به گرانی کتاب‌های درسی در مقابل دانشگاه تهران

- تجمع وراهپیمایی اهالی روستا‌های نصرآباد یزد نسبت به دفع غیر بهداشتی فضولات یک واحد گاوداری

- ادامه اعتراضات مالباختگان مجتمع تجاری آدینه رشت نسبت به عدم تحویل واحدهای خریداری شده بابرپایی تجمع مقابل دادگستری گیلان ومجتمع

*ادامه سریال تصادف سرویس رفت وآمدکارگران – اینبار مرگ ومصدومیت چند کارگر کارخانه پاک چوب خوزستان

صبح روزسه شنبه 14 دی،مینی بوس حامل کارگران کارخانه پاک چوب خوزستان واقع در شهرک صنعتی شهرستان شوش دانیال با یک دستگاه کمپرسی در جاده شوش به زیگورات چغازنبیل تصادف و راننده و یکی از کارگران در این حادثه جان باختند و3 کارگر دیگر مصدوم شدند.

*تصادف مینی بوس حامل 16 کارگر شرکت نفت

جزئیات تکه تکه شدن 10 جوان و تازه داماد در سرویس تردد


16 مرد بودند. 16 کارگر شرکت نفت. از یک قوم‌وطایفه با سرنوشتی غم‌انگیز. عماد و مالک برادر بودند. فخرالدین و حلیم باجناق. جعفر پدر بود؛ سعید، ناهی و وحید هم پسرعمو. عبدالرضا یکی‌یکدانه مادر بود، محمدامین نورچشمی خانواده، حاتم هم تازه داماد. منصور، امیر، جاسم، صالح، سجاد و نزار هم دیگر سرنشینان مینی‌بوس مرگ جاده اهواز به خرمشهر بودند.

از مینی‌بوس هیچ نماند. نه سقفی نه صندلی. همه‌اش از هم جدا شد، خرد شد، تکه‌تکه شد. سرنشینان بنز اسقاطی هم یا جان دادند یا با تنی خونی به بیمارستان منتقل شدند. سرنشینان همان 16 کارگر شرکت نفت بودند که در آن شنبه سیاه هرگز به مقصد نرسیدند.

حالا 10 روزی از آن تصادف مرگبار می‌گذرد. تصادف زنجیره‌ای و خونین جاده اهواز به خرمشهر. شاخ‌به‌شاخ مینی‌بوس با کامیون ایسوزو جان ۱۰ کارگر نفتی ساکن دارخوین را گرفت. 6 سرنشین دیگر مینی‌بوس اما با تنی خونی به بیمارستان منتقل شدند.

اجساد تکه‌تکه شدند همانند خود مینی‌بوس. نه از مینی‌بوس چیزی ماند نه از سرنشینانش. یکی سر نداشت دیگری صورت. آن یکی هم دست و پا و تنه. وضعیت وحشتناکی بود.

صبح سیاه شنبه

شنبه چهارم دی‌ماه بود که کامیون ایسوزو حامل احشام به‌علت خواب‌آلودگی راننده با مینی‌بوس ایاب‌وذهاب کارگران نفتی یادآوران در 15 کیلومتری سه‌راه حسینیه جاده اهواز به خرمشهر برخورد و یک خودروی سواری رانا و خودروی سواری پژو نیز با مینی‌بوس برخورد کردند. تصادف تلخی که تصاویرش دهشتناک است‌.

در آن صبح تلخ امیر و دیگران دیدند که خودروی ایسوزو قصد داشت از تریلر سبقت بگیرد اما نشد. ایسوزو با مینی‌بوس فخرالدین شاخ‌به‌شاخ شد. امیر از شدت برخورد به بیرون پرت شد؛ آن هم از شیشه جلو. سقف مینی‌بوس از جا کنده شد. نه صندلی سرجایش بود نه مسافری. فقط برگشت نگاهی به مینی‌بوس قدیمی انداخت.

دیگر همسفرانش در جاده و حاشیه جاده بی‌نفس و خونین افتاده بودند. سیل جمعیت در جاده سرازیر شده بود. مردمی که کمکی نمی‌کردند. فیلم می‌گرفتند؛ تماشاچی بودند. دیگر چیزی ندید. بی‌هوش شد. وقتی چشمانش را باز کرد در بیمارستان بود. نیم‌ساعت، 40 دقیقه‌ای طول کشید تا خودروهای امدادی آمدند. تن‌های بی‌جان را بردند و پیکر خونین سرنشینان را به بیمارستان رساندند.

حقوق ناچیز

امیر 30 سال دارد. ازدواج کرده و 3 بچه دارد. پایش را پلاتین کار گذاشته‌اند و سرش را 9 بخیه زده‌اند.

13 سال بود که در شرکت مهندسی توسعه نفت کار می‌کردم. در دوران کرونا 15 روز سرکار بودیم 15 روز در خانه، اما حالا که کرونا کمتر شده 23 روز موظف بودیم سرکار باشیم.

7 روز در خانه. ساعت 6 هر روز سوار مینی‌بوس قدیمی فخرالدین باجناقم می‌شدیم و به سمت شرکت می‌رفتیم. 80 کیلومتر از دارخوین محل زندگی‌مان تا شرکت فاصله دارد. شرکت از مینی‌بوس‌های قدیمی استفاده می‌کرد که هزینه کمتری به راننده بدهند. برای 160 کیلومتر مسیر رفت‌و‌آمد هر روز در این جاده دوطرفه و خطرناک ماهی 8 میلیون تومان پرداخت می‌کردند. این در حالی بود که مینی‌بوس هم 50 روز در خدمت شرکت بود اما قرارداد نداشت.

اینها را امیر روزسه شنبه 14 دی به خبرنگاررسانه ای می‌گوید مردی که 4 روزی است از بیمارستان مرخص شده. دکتر 3 ماه برایش استعلاجی نوشته است، اما هراس دارد که می‌تواند باز به سرکارش بازگردد یا نه. در این مدت حقوق ناچیزش را دریافت می‌کند یا نه؟


پرداخت هزینه‌های بیمارستان با پول قرضی

تمام هزینه‌های بیمارستان را خودم پرداخت کردم. بیمه تکمیلی که نداشتیم. در همان زمان که در بیمارستان بودم از شرکت درخواست وام کردم تا بتوانم هزینه‌های درمان را پرداخت کنم. 20 میلیون هزینه بیمارستان بود. وام 20 میلیونی خواستم. جیبم خالی بود. حتی خواستم ماهی یک میلیون و پانصد از حقوق ماهانه‌ام کم کنند ولی شرکت زیربار نرفت.

20 میلیون تومان قرض کردم. هیچ هزینه‌ای را شرکت پرداخت نکرد. حتی به ما سر هم نزدند. تا اینکه پس از یک هفته 15 میلیون تومان پول واریز کردند به حسابم وگفتند این همان وامی است که درخواست داده بودی. این در حالی است که خود شرکت نفت در خرمشهر و اهواز بیمارستان دارد اما ما 6 مجروح حادثه به درمانگاه‌ها و بیمارستان‌های دیگر منتقل شدیم که تجهیزات ناکافی داشت و پول گزاف می‌گرفت.


حتی قرارداد نداشتیم

امیر در تماس با شرکت متوجه شده که مهر تصادفی در پرونده او و دیگر همکاران مصدومش خورده است. یعنی حقوق این 3 ماه استعلاجی‌اش هیچ. باید قرض کند تا بتواند از این شرایط بحرانی بیرون بیاید.

از برج ۲شرکت تهران‌افرا کار را گرفت. شرکت تهران‌افرا زیرنظر شرکت سینوپک کار را آغاز کرد. خیلی از اعضای شرکت قرارداد جدید را امضا نکردند. من هم جزو کسانی هستم که زیربار این قرارداد نرفتم. سمت کاری‌ام سوپروایزری است اما در قرارداد سمت دیگری به نامم خورده. استخدام که نبودیم قرارداد پیمانکاری هستیم.

دو ماه پیش بود که برای سمت کاری‌ام حتی به دفتر تهران نامه فرستادم ولی تا الان نتیجه‌ای نگرفتم. حقوقم با کارگر فرقی ندارد. ماهی ۶ میلیون تومان برای ۱۳ سال سابقه کار دریافتی حقوقم است. چندوقت پیش گفتند که باید حقوق‌ها طبقه‌بندی شود. طبقه‌بندی هم شد. نفری ۲۰ هزار تومان اضافه کردند اما ماه بعد همین 20 هزار تومان را هم از حقوق‌مان کسر کردند.»

دو باجناق امیر به نام حلیم و فخرالدین و تنها برادرزنش محمدامین در این حادثه جان‌شان را از دست داده‌اند. 7 سرنشین دیگر مینی‌بوس هم قوم‌وخویشش بودند پسرعموها و اقوام دیگر.

داغ 2 باجناق و برادر زن:فخرالدین، محمد امین و حلیم


داغ بزرگی است که حالا در غم از دست دادن آنها قوم بالدی به سوگ نشسته‌اند. رحمان بالدی یکی از همین طایفه است. مردی که سابقه کار در همین شرکت را دارد. چهار سال همین مسیر را هر روز به سمت میدان نفتی یادآوران می‌رفت، اما دو سالی است که در شرکت دیگری مشغول به‌کار است. رحمان 37 سال دارد. بغضش را مدام فرو می‌دهد. صدایش اما رساست. فریاد می‌زند و جزئیات زندگی همه مردان کشته‌شده در مینی‌بوس مرگ را به تصویر می‌کشد. فخرالدین راننده مینی‌بوس بود از سه سال پیش به استخدام شرکت در آمد، سه بچه داشت. دختر کوچکترش هنوز 40 روزش نشده بود که این حادثه رخ داد.

حلیم دیگر باجناق امیر بود. مردی که یک‌سال سابقه کار در شرکت نفت داشت. حالا او رفته است و چهار دختر و پسرش تنها مانده‌اند.

هشت ماهی بود که از ازدواج محمدامین می‌گذشت. او تنها پسر خانواده بود. پس از هفت خواهر، خدا این پسر را به خانواده آقای بالدی هدیه داده بود. هنوز داغ پدرش یک ساله نشده بود که محمدامین هم در مینی‌بوس مرگ جان داد. مادر حتی نتوانست در مراسم تشییع تن بی‌سر پسرش را ببیند. تنها پسری که نان‌آور خانه‌اش هم شده بود.

مرگ برادران بالدی:عمادو مالک در کنار دختر خردسالش


او از مالک و عماد بالدی هم گفت. دو برادری که همکار بودند و هم‌مسیر. سرنوشت‌شان هم یکی بود. هر دو در آن شنبه سیاه جان‌شان در مینی‌بوس رفت. 12 سالی بود که یتیم بودند. مادر تنها همین دو پسر را داشت.

مالک ازدواج کرده بود. 10 سال سابقه کار داشت و 5 دختر. دو دخترش دوقلو بودند. سارا دختر بزرگش تازه کلاس اول درس می‌خواند. عسل و امیره دخترهای دوقلویش هستند. یک سال بیشتر ندارند. عماد هم 24 سال داشت. مادرشان تازه چشم‌هایش را جراحی کرده بود اما جواب نداد. او با چشمان کم‌سو داغدار دو پسرش است. چه کسی باید جوابگوی اینها باشد. مالک و دیگران دیگر باز نمی‌گردند. ما با وعده‌ووعید خو گرفته‌ایم. ای‌کاش دیگر وعده ندهند. هر سال با درخواست بودجه می‌خواستند این جاده باریک و دوطرفه را چهاربانده کنند اما نکردند. این نخستین حادثه این جاده مرگ نیست آخریش هم نخواهد بود.

رحمان بالدی از دیگر همقطاران مینی‌بوس اسقاطی شرکت می‌گوید. از مردانی که به مقصد نرسیدند و در 15 کیلومتری شرکت جان‌شان را از دست دادند.

حاتم و عبدالرضا:


حاتم 22 سالش بود. تازه به خواستگاری رفته بودند. دختری را نشان کرده بودند قرار بود پنجشنبه هفته آینده جشن مراسم ازدواج‌شان باشد اما او هم همانند 9 مرد دیگر ایل و طایفه‌مان جانش را از دست داد. از عبدالرضا نگویم. مادرش از وقتی خبر مرگ پسرش را شنیده دیوانه شده شب و روز دیوانه‌وار در خیابان‌ها راه می‌رود. شب‌ها بر سر مزار پسرش می‌خوابد. آخر او هم یکی‌یکدانه مادر بود. تک‌پسر بود. عبدالرضا چهار بچه داشت اما برای مادر همان یکی‌یکدانه حساب می‌شد.

دیگر مردان از دست‌رفته:وحید، جعفر و ناهی


وحید هم یکی دیگر از مسافران مینی‌بوس مرگ پس از خدمت سربازی در شرکت مشغول به کار شد. برای اینکه ازدواج کند و خانه‌ای مستقل داشته باشد سر کار رفت. نمی‌خواست برادرش فرید و بچه‌هایش خانه پدری را ترک کنند. فرید برادر بزرگ‌تر بود که در خانه قدیمی‌شان زندگی می‌کرد. وحید اما برای ساخت خانه‌اش تلاش می‌کرد تا روزی ازدواج کند اما او هم به آرزویش نرسید.

جعفر اما مسن‌ترین سرنشین این مینی‌بوس بود. مردی 50 ساله که 10 سالی سابقه کار در شرکت داشت. از سال پیش جور پسرش موسی را هم می‌کشید پسری که در حادثه کاری از ناحیه پا صدمه دیده بود. موسی کارگر روزمزد بود و با دستگاه کار می‌کرد که پایش را از دست داد. از سال پیش روی ویلچر می‌نشست. دچار معلولیت شده بود. جعفر با همه گرفتاری‌اش دست از کار نکشید. سایه‌سر بچه‌هایش بود که او هم از دست رفت.

ناهی هم یک پسر چهار ساله داشت. مرد جوانی که امید خانواده‌اش بود، اما سرنوشتش همانند دیگر مردان مینی‌بوس بود. مرگ او را هم در آغوش گرفت.

مراسم بزرگ خاکسپاری:


همه این مردان در زمین خاکی نزدیکی کوی آلبو بالد دفن شدند. مراسم تشییع‌شان شلوغ بود. همه آمده بودند. همه شهر به سوگ مردانی از قوم بالدی نشستند و در فراقشان مویه کردند، اما از مسئولان شرکت خبری نبود. رحمان می‌گوید: «از شرکت تنها 6 کیسه برنج آوردند و چند کارتن روغن برای جمعیت 10 هزار نفری که به مراسم تشییع آمده بودند. نه هزینه‌های کفن‌ودفن دادند نه هزینه‌های بیمارستان را.

وضعیت مصدومان حادثه

او از وضعیت مردان مصدوم حادثه هم گفت: مردان مصدوم حادثه هم به بیمارستان‌های دولتی خرمشهر و اهواز منتقل شدند. بیمارستان‌هایی که هیچ تجهیزاتی ندارند. بیمارستان‌هایی که از ماقبل جنگ به همین شکل بوده‌اند و مجهز نشده‌اند. مصدومان را حتی به بیمارستان‌های خود شرکت نفت هم نبردند. بیمارستان‌های مجهزی که در خرمشهر و اهواز دایر است. 6 مصدوم حادثه وضعیت‌شان وخیم بود. تنها امیر مرخص شده است. کاش حداقل آنها را به بیمارستان‌های شرکت منتقل می‌کردند. پس از مرخصی هم این مردان باید هزینه‌های سرسام‌آور را پرداخت کنند. در خانه بمانند تا دوره درمان‌شان تمام شود اما بدون حقوق.

*اعزام نیروهای یگان ویژه ازطرف مسئولین در نهمین روز تجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها بجای پاسخگویی به خواسته هایشان

روز سه شنبه 14 دی همزمان با نهمین روز تجمعات اعتراضی کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها مسئولان بجای پاسخگویی به خواسته هایشان نیروهای یگان ویژه را اعزام کردند.


اهم مطالبات کارگران پتروشیمی رجال براساس گزارشات رسانه ای شده:

1- پرداخت معوقات جمعه کاری و تعطیل کاری از سال 1383تا سال 1397

2- اعمال بدی اب و هوا با توجه به مصوبه سازمان‌منطقه ویژه در سال 1397

3- برگزاری انتخابات نمایندگی کارگری در مجتمع

4- یکساله قرارداد زدن با توجه به کارکرد مستمر بیش از18 سال سابقه در مجتمع و دادن یک‌نسخه از قرارداد به کارگر

5- دادن خانه سازمانی با توجه به قانون و عرف سازمان منطقه ویژه

6- اجرای طرح طبقه بندی مشاغل

درهمین رابطه:هفتمین روزتجمع اعتراضی کارگران پتروشیمی رجال نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها

روزیکشنبه 12 دی برای هفتمین روز متوالی، کارگران پتروشیمی رجال به اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت،اجرانشدن کامل طرح طبقه بندی مشاغل وپرداخت نشدن حق بدی آب و هوا ، تعطیل کاری و جمعه کاری‌‌ها بابرپایی تجمع ادامه دادند.

*تجمع اعتراضی کارگران شهرداری خرمشهر نسبت به دنبال نخود سیاه فرستادن بجای پرداخت مطالبات مقابل فرمانداری ویژه

روز سه شنبه 14 دی، کارگران شهرداری خرمشهر برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به دنبال نخود سیاه فرستادن بجای پرداخت مطالبات دست به تجمع مقابل فرمانداری ویژه این شهرستان دراستان خوزستان زدند.

بنا به گزارش رسانه ای شده،امروز کارگران شهرداری خرمشهر به دلیل وعده های بی سرانجام واریزی یک وام 50 میلیون تومانی در ازای مطالبات 6 ماهه خود در مقابل ساختمان فرمانداری ویژه خرمشهر به نشانه اعتراض تجمع کردند.

*تجمع اعتراضی مربیان پیش دبستانی اهواز نسبت به افزایش تعرفه های آموزشی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان

روزسه شنبه 14 دی ماه،جمعی از مربیان پیش دبستانی اهواز برای اعتراض به افزایش تعرفه های آموزشی مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان خوزستان تجمع کردند وخواستار حذف این تعرفه ها شدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:افزایش تعرفه های آموزشی پیش دبستانی با وجود گذشت چهار ماه از سال تحصیلی عادلانه نیست و والدین هم نسبت به این افزایش معترض هستند.

مربیان اداره آموزش و پرورش ناحیه چهار اهوازافزودند: از ابتدای امسال تعرفه دریافتی پس از تعیین تعرفه ها در ابتدای سال تحصیلی جدید مجددا برای رفاه حال پیمانکار اقدام به افزایش تعرفه نوآموزان کرده است.

برپایه گزارش رسانه ای شده،مربیان پیش دبستانی زیر پوشش پیمانکار فعالیت دارند و حقوق و بیمه آنها توسط پیمانکاری که در مزایده آموزش و پرورش برنده شده است قرار می گیرند.

افزایش تعرفه دوره پیش دبستانی تنها در ناحیه چهار آموزشی اهواز مطرح شد و در کنار مربیان، اولیای دانش آموزان نیز نسبت به این افزایش تعرفه معترض هستند.

خاطرنشان می شود که 141مربی پیش دبستانی در آموزش وپرورش ناحیه چهار اهواز حدود سه هزار نوآموز را در سال تحصیلی جاری آموزش می دهند.

*شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران:

1- اعتراض معلمان خریدخدماتی

در برخی مناطق، دولت به جای اینکه خودش وظیفه استخدام و پرداخت حقوق را به عهده بگیرد برای اینکه هزینه برایش ارزان شود دست به برون‌سپاری زده‌است.

بنابراین دولت به افراد یا موسساتی اجازه می‌دهد در مدرسه دولتی یا خصوصی با استخدام نیروی غیررسمی و موقتی در ازای دریافت پول به دولت خدمات آموزشی ارایه نمایند.

معلمان خرید خدماتی به کسانی گفته می‌شود که توسط موسس (فرد یا شرکت) برای تدریس در اینگونه استخدام می‌شوند. حقوق این معلمان باید بر مبنای حداقل دستمزد قانون کار پرداخت گردد اما نه تنها حقوقشان کامل پرداخت نمی‌گردد بلکه بیمه آنان ۱۶ روز در ماه محاسبه می‌گردد و در تعطیلات نوروز و تابستان حقوق دریافت نمی‌کنند.

این شرایط اسفناک باعث شد که هفته پیش معلمان خرید خدماتی تصمیم به اعتراض در این هفته بگیرند اما با تهدیدات از سوی حراست‌ها مواجه شدند اما در برخی از استان‌ها از جمله اصفهان و یزد دست به تجمع زدند و باعث تعطیلی کلاس‌ها شدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان دفاع از حقوق تمام معلمان از جمله نیروهای خرید خدماتی را وظیفه خود می‌داند و خواهان امنیت شغلی برای آنان است.

درهمین رابطه:

2- دادگاه اعضای هیات مدیره کانون صنفی فرهنگیان خوزستان به اسفندماه موکول شد.

بنا بر احضاریه دریافتی توسط وکلا و آقایان علی کروشات و پیروزنامی و خانم فرنگیس نسیم‌پور، قرار بود جلسه رسیدگی به اتهامات این فعالان صنفی روز شنبه گذشته برگزار گردد. در همین راستا آقای مصطفی نیلی وکیل افتخاری شورای هماهنگی به همراه فعالان صنفی در زمان مقرر در دادگاه حاضر شدند. اما دادگاه بدون ارایه توضیحی برگزار نگردید.

دادگاه می‌توانست عدم برگزاری را به متهمان پرونده و وکلا ابلاغ نماید تا این وکیل شریف مجبور به رفتن از تهران به اهواز نباشد. لازم به ذکر است جمعی از فرهنگیان روز شنبه در حمایت از این فعالان صنفی ، آنان را برای حضور در دادگاه همراهی نمودند.

خانم نسیم‌پور و آقایان نامی و کروشات از فعالان صنفی شناخته شده هستند که در راستای دفاع از منزلت و معیشت معلمان و حقوق دانش‌آموزان با اتهامات واهی امنیتی روبرو شده‌اند و در احضاریه جدید باید هفدهم اسفندماه در دادگاه حاضر شوند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران ضمن حمایت قاطع از این فعالان صنفی خواهان مختومه شدن پرونده و صدور قرار منع تعقیب برای آنان است. شورای هماهنگی بر آزادی بی‌قید و شرط تمام معلمان زندانی و مختومه شدن پرونده فعالان صنفی و احضار معلمان تاکید دارد.

3- مهدی فتحی به صورت موقت آزاد شد.
امروز چهاردهم دی ماه هزار و چهارصد پس از یکصد و سیزده روز حبس انفرادی در زندان عادل آباد شیراز مهدی فتحی از کنشگران صنفی فارس با قرار وثیقه آزاد شد.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران خواهان آزادی بی‌قید و شرط تمام معلمان زندانی و مختومه شدن پرونده فعالان صنفی است.

*تجمعات اعتراضی دانش آموزان کنکوری نسبت به گرانی کتاب‌های درسی در مقابل دانشگاه تهران

طی چند روز اخیر منجمله روزسه شنبه 14 دی،جمعی از دانش آموزان کنکوری بابرپایی تجمع مقابل دانشگاه تهران اعتراضشان را نسبت به گرانی بیش از اندازه کتب درسی مورد نیاز و کتاب‌های تستی و کمک منعکس کردند.

*تجمع وراهپیمایی اهالی روستا‌های نصرآباد یزد نسبت به دفع غیر بهداشتی فضولات یک واحد گاوداری

روز سه شنبه 14 دی برای سومین بار،جمعی از اهالی روستا‌های محسن آباد، تقی آباد و خشک آباد دراستان یزد برای اعتراض به دفع غیربهداشتی فضولات دامی یک واحد گاوداری بدون در نظر گرفتن شرایط زیست محیطی در نزدیکی این روستا‌ها و چاه‌های آب آشامیدنی و قنوات احداث گردیده اقدام به راهپیمایی و تجمع اعتراضی در اطراف این واحد دامی نموده و خواستار توجه و اقدام عاجل مسئولین ذیربط جهت رفع این مشکل شدند.

تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: که تا بحال بار‌ها و بار‌ها با نامه نگاری، مراجعه به بخشداری، فرمانداری و نمایندگان مجلس در ادوار مختلف و دیگر دستگاه‌های مسئول این مسئله را مطرح و پیگیری نموده که متاسفانه اقدامی در جهت رفع این مشکل برداشته نشده است و مردم به دلیل آلودگی هوا، آب آشامیدنی و کشاورزی و ازبین رفتن محصولات کشاورزی و به خطر افتادن سلامت خود چاره‌ای جز تجمع اعتراضی نداشته اند.

قابل یاد آوری است اهالی این روستا ها در روز‌های جمعه 22 و چهارشنبه 27 مرداد ماه سال جاری نیز در همین مکان تجمع اعتراضی برپا کرده بودند.

*ادامه اعتراضات مالباختگان مجتمع تجاری آدینه رشت نسبت به عدم تحویل واحدهای خریداری شده بابرپایی تجمع مقابل دادگستری گیلان ومجتمع

روزسه شنبه 14 دی،ده ها نفراز مالباختگان مجتمع تجاری آدینه رشت درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم تحویل واحدهای خریداری شده ابتدا دست به تجمع مقابل دادگستری گیلان زدند وسپس به تجمعشان مقابل این مجتمع ادامه دادند.

براساس گزارش رسانه ای شده،تجمع کنندگان ، نسبت به تاخیر ساخت این مجتمع که قرار بود سال 92 به آن‌ها تحویل داده شود، اما با گذشت 8 سال از آن زمان هنوز نیمه کاره مانده است و به کندی پیش می‌رود معترض بودند .

ساخت مجتمع آدینه از سال 88 آغاز شد و اکنون با گذشت 12 سال حدود 50 درصد پیشرفت کار دارد .

این مجتمع جنب مصلی خمینی رشت در حال ساخت است.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید