اخباروگزارش های کارگری 14 آبان ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

پنجاه و یکمین روزاعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! روز شنبه 14آبان ماه، پنجاه و یکمین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد،بقرارزیرادامه یافت: الف- برگزاری مراسم های خاکسپاری و گرامیداشت جان باختنگان اعتراضات سراسری اخیر:

- گرامیداشت یاد مومن زندکریمی 18 ساله از جان باختگان چهارشنبه شب (11 آبان) سنندج براثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگردولت ودستگاه رهبری برسرمزارش بمناسبت سومین روز خاکسپاریش با شرکت جمع زیادی از اهالی و سردادن شعارهایی چون«مرگ برخامنه ای»،«مرگ بر دیکتاتور» و «مرگ بربسیجی»
ب - تجمع،راهپیمایی و جنگ وگریزخیابانی درشهرهای زیر:
- بوکان
- سنندج
- مریوان
- نیشابور
ج - اعتصاب وتحریم کلاس،تجمع،راهپیمایی و حضور بدون تفکیک جنسیتی در سلف،دیوار نویسی دانشجویان و انتشار بیانیه های اعتراضی دانشجویان:
آبان ماه تابان دیکتاتوری به پایان
- دانشگاه هنر أصفهان
- دانشگاه نوشیروانی بابل
- دانشگاه علوم پزشکی کردستان(اعم از استاد، دانشجو، کاراموز و کارورز)
- دانشگاه خوارزمی واحد کرج
- دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان
- دانشگاه آزاد مشهد
- دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد
- دانشگاه آزاد تهران شمال
- دانشگاه آزاد تهران واحد علوم و تحقیقات
- دانشگاه امیرکبیر
- دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران
- دانشگاه شریف
- دانشگاه علامه
- دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه علامه
- دانشکده مهندسی شیمی، نفت و گاز دانشگاه علم و صنعت
و
- اعتصاب غذای خشک شهریار شمس دانشجوی مدیریت دانشگاه آزاد تهران شمال پس از بازداشتش برای دومین بار
د - دانش آموزان در مدارس وخیابان شهرهای :
- سنندج(حسن آباد)
- شهریار
- تهران
ه - اعتصاب کسبه بازار شهرهای:
- خاش
- سقز
- مهاباد
و
- همبستگی فاطمه عادلی بازیکن تیم فوتبال سپاهان اصفهان با اعتراضات سراسری با اعتراض نمادین پس از گل زدن
وهمچنین
- اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی سکوهای گازی نسبت به عدم افزایش دستمزد با عدم ارسال گزارشات روزانه و فرم های دستور کار تعمیراتی به مقام‌های بالاتر
- ادامه اعتراضات کارگران مترو اهواز نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان با برپایی تجمعی دیگر
تمامی اعضای دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی کرستان(اعم از استاد، دانشجو، کاراموز و کارورز) جهت اعتراض به حمله‌ی شبانه به خوابگاه ۲۲ گولان و همچنین یورش نیروهای امنیتی به تجمع دانشجویان این دانشگاه که منجر به زخمی شدن تعدادی از دانشجویان گردید در اعتصاب کامل به سر می‌برند و اعلام کرده‌اند تا زمانی که امنیت آن‌ها تامین نشود به اعتصاب خود ادامه خواهند داد.

۱۴آبان۱۴۰۱
تحصن دانشجویان دانشکده زبان ها و ادبیات خارجی دانشگاه تهران که با تهدید حراست همراه بود
به گزارش دانشجویان امروز شنبه 14 آبان، دانشجویان در مقابل دانشکده زبان ها تحصن کرده و بدون سر دادن شعار خاصی مقابل دانشکده با در دست داشتن پلاکاردهایی اعتراض خود را بیان داشتند
اما پس از دقایقی از شروع این تحصن مسالمت آمیز نیروهای حراست پردیس مرکزی دانشگاه تهران در محل حضور پیدا کرده و شروع به تهدید دانشجویان کرده اند
در حالی که مسئولین دانشگاه از یک سو دم از تجمع مسالمت آمیز و گفتگو می‌زنند از سوی دیگر اما با کوچکترین اعتراض دانشجویان نیروهای حراست دانشگاه شروع به سرکوب دانشجویان می‌کنند

گزارشی از تجمع دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی علامه با شعارهای
- قسم به خون یاران/ ایستاده‌ایم تا پایان
-مرگ بر ستمگر چه شاه باشه، چه رهبر
-مرگ بر دیکتاتور
-توپ، تانک ، مسلسل دیگر اثر ندارد/ به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد
-دانشجو/ اساتید اتحاد، اتحاد
-دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد
دانشجو تعلیق بشه/دانشگاه تعطیل میشه
- علامه متحد/ خار چشم مستبد
-رئیس حراست/ نماد وقاحت
امروز چهارده آبان ماه، دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی علی رغم حضور پرتعداد لباس شخصی ها و نیرو‌های امنیتی در اطراف دانشکده، در اعتراض به جو امنیتی موجود در دانشگاه که طی روزها و هفته‌های اخیر فزونی پیدا کرده است، رفتار قاضی مآبانه رئیس دانشکده و همچنین همکاری حراست و رئیس دانشکده با نیرو‌های امنیتی، جلوگیری غیرقانونی از ورود هم‌کلاسی‌هایشان به دانشگاه، دست به تحصن در راهرو دانشکده زدند‌ و در ادامه به جلوی درب اتاق حراست رفته و همچنین در راهرو اساتید تجمع کرده و شعار‌هایی را فریاد زدند:
- قسم به خون یاران/ ایستاده‌ایم تا پایان
-مرگ بر ستمگر چه شاه باشه، چه رهبر
-مرگ بر دیکتاتور
-توپ، تانک ، مسلسل دیگر اثر ندارد/ به مادرم بگویید دیگر دختر ندارد
-دانشجو/ اساتید اتحاد، اتحاد
-دانشجو می‌میرد، ذلت نمی‌پذیرد
دانشجو تعلیق بشه/دانشگاه تعطیل میشه
- علامه متحد/ خار چشم مستبد
-رئیس حراست/ نماد وقاحت
در ادامه این روند که با تهدید از جانب نیرو‌های امنیتی همراه بود دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی مجددا به جلوی درب حراست بازگشتند و به تحصن خود ادامه دادند. اقدامات و اعتراضات امروز دانشجویان این دانشکده، سبب تسلیم دانشگاه در برابر لغو ممنوع‌الورودی دانشجویانی شد که در روز‌های گذشته به ناحق از ورود آنان به دانشکده جلوگیری می‌شد.
لازم به ذکر است به دلیل دیوارکشی که در سلف صورت پذیرفت، دانشجویان غذای خود را در راهرو دانشکده بردند که در این میان برخی از اساتید نیز همراه با دانشجویان شدند.
۱۴آبان۱۴۰۱
اعتصاب غذای خشک شهریار شمس
شهریار شمس که حوالی ساعت یک بامداد امروز برای دومین بار توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است، در اعتراض به بازداشت شبانه و غیرقانونی خود دست به اعتصاب غذای خشک زده است‌.
گفته می‌شود وی در مسیر انتقال به زندان اوین ضرب و شتم شده و طی تماس کوتاهش با خانواده و دادن خبر انتقال به بند ۲۰۹ زندان اوین، در پاسخ به پرسش "سالمی؟" جواب داده "حدودا سالمم"، که تاییدگر وضعیت نامطلوب جسمانی وی می‌باشد.
یادآوری:
شهریار شمس دانشجوی مدیریت دانشگاه آزاد تهران شمال، حوالی ساعت یک بامداد ۱۴آبان برای دومین بار پس از شروع اعتراضات سراسری در منزل خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد. این دانشجو ساعاتی قبل از بازداشت، در حساب توییتر و اینستاگرام خود از تلاش ماموران برای دستگیری خود خبر داده بود.
شهریار شمس بار نخست در تاریخ ۵مهرماه طی یورش وحشیانه نیروهای امنیتی و ضرب و شتم خواهر وی در این جریان، مورد بازداشت قرار گرفته بود.
همبستگی فاطمه عادلی بازیکن تیم فوتبال سپاهان اصفهان با اعتراضات سراسری با اعتراض نمادین پس از گل زدن
روز جمعه 13 آبان،فاطمه عادلی بازیکن تیم فوتبال سپاهان اصفهان با اعتراض نمادینش پس از گل زدن همبستگی خودرا با اعتراضات سراسری بنمایش گذاشت.

بیانیه‌ی آغاز اعتصاب جمعی از دانشجویان دانشگاه بهشتی از شنبه ۱۴ آبان
برپاخیز، به نام زن زندگی آزادی
در اعتراض به خشونت افسارگسیخته و عریان علیه مردم بی‌دفاع در خیابان و دانشگاه، سرکوب گسترده‌ی معترضان، عدم رعایت حقوق قانونی دانشجویان و امنیتی‌سازی دانشگاه، ما دانشجویان بهشتی در کنار دیگر دانشجویان در سرتاسر ایران، از شنبه چهاردهم آبان ماه، از شرکت کردن در کلاس‌های درس سر باز خواهیم زد. و تا زمان آزادی دانشجویان زندانی، برطرف شدن جو امنیتی در دانشگاه و لغو برخوردهای امنیتی با دانشجویان معترض، به اعتصاب ادامه خواهیم داد.
و از آنان که ساکت نشسته‌اند می‌پرسیم در کدام ایران زندگی می‌کنید، کجا نشسته‌اید که فریاد «هل من ناصر» دانشجو، هم‌کلاسی و هم‌وطن خود را نمی‌شنوید؟ چقدر خون بی‌گناه دیگر باید بر زمین بریزد تا شما خواب‌زدگان بیدار شوید؟
چگونه با حقارت تدریس و تحصیل در کلاس‌های امنیتی کنار می‌آیید؟
آن قدمی که امروز برنمی‌دارید، دانشجویی را می‌تواند آزاد کند یا جان آزاده‌ای را نجات دهد.
اساتید!
این سکوت مرگ‌آور را شکسته، مقام استادی را که باید به آگاهی و ره‌نمایی شناخته شود، از انگ «صم بکم عمی» و منفعت‌طلبی نجات دهید.
نمی‌بینید صحن دانشگاه و سرسرای دانشکده‌ای را که شما در آن تدریس می‌کنید لباس‌شخصی‌ها کنترل می‌کنند؟
دانشجویان در دانشگاه تهدید و تفتیش می‌شوند، و ریاست و حراست دانشگاه از همکاری با آنان که معترضان را کتک می‌زنند و به رویشان چاقو می‌کشند ابایی ندارند.
سکوت شما کار ما را برای باز پس گرفتن دانشگاه از چنگال نیروهای امنیتی سخت‌تر می‌کند، اما بدانید ما منتظر شما نخواهیم ماند و این مسیر را با جان و دل، چه با شما و چه بی شما، ادامه خواهیم داد.
دانشجویان دانشکده ادبیات و علوم انسانی
دانشجویان دانشکده مدیریت و حسابداری
دانشجویان دانشکده علوم ریاضی
بیانیه جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران درباره‌ی تداوم اعتصابات و اعتراضات
«برای تمام آنان که صدایمان بودند»
تلاش برای خاموش کردن صدای حق خواهی هر روز شدیدتر می‌شود. ممنوع‌الورودی، ضرب و شتم، هجوم نیروهای لباس شخصی، کمیته‌ی انضباطی، بازداشت‌های گسترده در داخل دانشگاه‌ها، ربودن از خوابگاه‌ها و جنایاتی از این دست چهره‌ی غالب برخورد نیروهای امینتی و حراست دانشگاه‌ها با دانشجویان در هفته‌های اخیر بوده است. تلاش است تا ترس، ابری باشد که خورشیدمان را ناپیدا کند. در زمانه‌ای که ظلم در جامه‌ی قانون روا داشته شده، مزدوران حامی قانون شده‌اند و شریف‌ترین‌ها و آزادی‌خواهنمان ربوده می‌شوند، زمانی که عدالت‌خواهی جرم می‌شود و سرکوب نام نظم می‌شود، در چنین شرایطی به راستی چگونه انتظار می‌رود که به کلاس‌ها برگردیم؟ چگونه می‌توانیم بر روی صندلی‌هایی بشینیم که دوستان‌مان، عزیزان‌مان، نیکان و پاکانمان آنجا نشسته بودند؟ چگونه می‌توانیم این خیانت را ببینیم و سکوت کنیم؟
دانشجویان، دوستان و عزیزان. اکنون دیگر کلاس‌ها و درس معنا ندارند! چگونه به تحصیل بپردازیم وقتی دیگرانی از خودمان در بند اسارتند؟ و یا حتی از بدیهی ترین حقوق خود برخوردار نیستند؟ به راستی چگونه؟ آنان که نیستند اکنون، آنکه ربوده شد یا مضروب، آن، دیگری نیست!‍ آن خود ماست. هر که رفته ست تکه‌ای از کل ما دانشجویان است! این برای دیگری نیست که امروز کنار همیم. خیر! برای خودمان و برای مایی است که تمام تلاششان را می‌کنند تا از میان رود.
ما دانشجویان دانشگاه تهران، بدلیل حوادث بی‌شرمانه‌ی اخیر، آن هم نه تنها در دانشکد‌های دانشگاه خودمان، بلکه برای حمایت از تمام برادران و خواهرانمان که در تمام دانشگاه‌های کشور برای ایجاد این مای شکوهمند قدم برداشتند، برای دلیرانی که از بهشتی تا شریف، از فردوسی تا نوشیروانی در کنار یکدیگر بودند، برای دانشجویان دانشگاه‌های آزاد و دانشجویان علوم پزشکی که سکوت را در هنگامه‌ی ظلم جایز ندیدند، برای شجاعانی که در علامه علیه بی‌عدالتی ایستادند، برای حمایت از تمام دانشجویان کشور در هر شهر و هر دانشگاه، از تاریخ ۱۴ آبان‌ماه کلیه‌ی کلاس‌های درس را مادامی که خواسته‌های تمامی دانشجویان پاسخ داده نشود تحریم و در دانشکده‌هایمان تحصن می‌کنیم و به تمام عوامل سرکوب اعلام می‌کنیم: «بترسید! بترسید! ما همه باهم هستیم!» از اساتید تمامی دانشگاه‌ها و بخصوص دانشگاه تهران درخواست می‌کنیم تا در برابر توهینی که به ساحت علم و دانشگاه وارد آمده، سکوت نکنند و با پیوستن به این مای بزرگ، ظلم کنونی را ریشه کن کنند.
◾فهرست مطالبات دانشجویان دانشگاه تهران:
۱- آزادی بی‌قید و شرط دانشجویان بازداشتی و رفع اتهام‌های وارده، صدور منع قرار تعقیب برای دانشجویان آزاد شده
۲- رفع تعلیق‌ها و محرومیت‌های اخیر تحصیلی و ممنوع الورودی‌ها
۳- خروج تمامی نیروهای امنیتی و لباس شخصی از دانشگاه‌ها
۴- تضمین آینده‌ی تحصیلی دانشجویان بازداشت‌شده و جلوگیری از دخالت نهادهای امنیتی در جهت ستاره‌دار کردن آن‌ها
۵- برکناری تمامی عواملی از دانشگاه و حراست که در حوادث اخیر نقش داشتند.
۶- عذرخواهی رسمی از تمامی دانشجویان بابت جریانات اخیر.
۷- پایان دادن به قوانین مرتجعانه‌ی حاکم بر دانشگاه مانند تفکیک جنسیتی در سلف غذاخوری و دخالت حراست در پوشش دانشجویان
باشد که این طنین همواره در ذهن‌هایمان باشد:
رهایی حق ماست
قدرت ما جمع ماست
جمعی از دانشجویان دانشگاه تهران
بیانیه تجمع امروز( ۱۴ آبان) دانشجویان دانشگاه علم و صنعت
به نام زن زندگی آزادی
بیش از ۴۰ روز است که دانشگاه با مقاومت جانانه‌ی خود چراغ امید را روشن نگه داشته است. در این میان سرکوبگران، برای خاموش کردن دانشگاه از هیچ اقدامی فروگذار نکردند. از تعطیل‌سازی اجباری تحت لوای آموزش مجازی، تا بازداشت‌های گسترده، گسیل نیروهای لباس‌شخصی به محوطه‌ دانشگاه‌ها و خوابگاه‌ها، انبوه پرونده‌سازی‌های انضباطی، حمله به تجمعات دانشجویی و ممنوع‌الورود کردن دانشجو‌یان و تهدیدها. اما هیهات که جنبش دانشجویی با این دست اقدامات مذبوحانه طوق ذلت را بر گردن بپذیرد. هیهات که زندانی کردن برادران و خواهرانمان را ببینیم و دم برنیاوریم. در هفته‌های اخیر شاهد آن بودیم که حراست دانشگاه علم و صنعت با افسارگسیختگی دست به تهدید، آزار و درگیری فیزیکی دانشجو‌یان و ارعاب خانواده‌های آنان زده است. ماشین حکم‌زنی کمیته انضباطی بدون طی تشریفات قانونی اقدام به احضار و پرونده‌سازی برای تعداد زیادی از دانشجویان کرده و در عین حال چشم بر اقدامات عناصر بسیج ضددانشجویی، اوباشی که مسجد دانشگاه را به شکنجه‌گاه خود تبدیل کرده بودند و دست به ضرب و شتم دانشجو‌یان زده‌اند بسته است. جمع کثیری از دوستان و هم‌کلاسی‌هایمان نیز از ورود به محوطه دانشگاه محروم مانده‌اند. فضای خوابگاه‌ها با حصارکشی‌های مضاعف و نصب دستگاه‌های چهره‌نگار در خوابگاه دختران امنیتی‌تر از هر زمانیست.
هفته اخیر سه تن از بهترین فرزندان علم و صنعت، ایلیا تابعی و علیرضا عباسی در منزل خود و علی فتاحی مقابل سردر دانشگاه و با همدستی معاونت ضددانشجویی بازداشت شده اند.
در این میان جمعی خودفروخته که نام استاد و هیئت علمی را یدک می‌کشند با امضای بیانیه‌هایی ننگین حتی کلمه‌ای از ظلم و جوری که بر دانشجو‌یان روا داشته می‌شود نگفته‌اند.
ما دانشجویان علم و صنعت امروز به سان تنی واحد جمع شده ایم تا فریادی بر ستم و بی‌عدالتی باشیم. مطالبات ما تجمع‌کنندگان به شرح زیر است:
۱. آزادی تمام دانشجویان زندانی به خصوص ایلیا تابعی، علی فتاحی و علیرضا عباسی
۲. آزادی تمام زندانیان سیاسی
۳. لغو و کأن لم یکن شدن پرونده‌های کمیته انضباطی
۴. توقف ممنوع‌الورودی تمام دانشجویان
۵. بازگشت به خوابگاه دانشجویان تبعیدشده از خوابگاه کوی داخل به سایر خوابگاه‌ها
۶. رفع حصارکشی‌های مضاعف خوابگاه کوی داخل
۷. عدم ورود نیروهای نظامی و امنیتی به حریم دانشگاه
۸. توقف سرشماری‌های شبانه خوابگاه دختران
۹. برخورد با عوامل ضرب و شتم دانشجو‌یان در مسجد
۱۴آبان۱۴۰۱
قتل حکومتی مبین میرکازهی، کودک ۱۴ ساله در خاش
مبین میرکازهی، کودک ۱۴ ساله ای که در جمعه_خونین_خاش مورد اصابت مستقیم گلوله ی ماموران قرار گرفت و جان باخت.
بازداشت نوجوان دانش‌آموز ۱۵ ساله در لاهیجان
بنا بر خبرهای منتشر شده در شبکه‌های مجازی آتنا فرهمند نوجوان دانش‌آموز ۱۵ ساله، در جریان اعتراضات مردمی در این شهر بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده است.
یک منبع مطلع در این رابطه به خبرگزاری حقوق بشر ایران گفته: «آتنا فرهمند در اعتراضات لاهیجان بازداشت شده و هیچ خبری از او نیست. همچنین خواهر بزرگتر او به نام مونا فرهمند بر اثر اصابت سی گلوله ساچمه ای مجروح و در بیمارستان بستری شده است.»
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران بار دیگر برخوردهای خشونت‌آمیز و سرکوب نوجوانان و دانش‌آموزان را محکوم کرده و خواستار آزادی هرچه زودتر و بدون قید و شرط دانش‌آموزان است.
مهران محبتی دانش آموخته رشته جامعه شناسی دانشگاه شیراز که فرزند یک معلم بازنشسته گیلانی است، بیش از ۴۰ روز است که در زندان لاکان رشت به سر می برد.
او ۱۵ روز را در انفرادی برای قبول اتهامات بازجویان در فشار شدید بوده است. بازجویان مهران محبتی در حالی اتهامی را متوجه او می کنند که به گفته علیرضا قدیمی دوست او و به نقل از مهران محبتی در تماسی که از زندان با او داشته، او در شب مورد نظر بازجویان برای پذیرش اتهامات بی اساسشان در خانه بوده است و در خیابان حضور نداشت و اسناد مربوط به این موضوع هم بر طبق توییت علیرضا قدیمی نزد مادرش موجود است.
تفتیش شبانه تعدادی از دانشجویان خوابگاه امینیان دانشگاه نوشیروانی، مقابل خوابگاه
شامگاه ۱۳ آبان حوالی ساعت ۲۲:۱۵ حوالی خوابگاه پسرانه امینیان چند دانشجو در حال استفاده از تاکسی اسنپ بودند که پلیس دو خودرو این سرویس را متوقف کرد. سپس مأموران اسلحه به دست، دانشجویان را از ماشین پیاده و شروع به تفتیش کیف و وسایلشان کردند.
حراست خوابگاه سعی داشت به مأموران بگوید این افراد دانشجوی خوابگاه هستند اما پلیس بدون توجه به این موضوع و با گفتن «ما کار خودمون رو بلدیم» به جستجو ادامه داد. پس از چند دقیقه تفتیش ماشین و کیف سرنشینان، هر دو خودرو به راهشان ادامه دادند. همچنین در این میان گوشی یکی از دانشجویان دختر این دانشگاه که مشغول فیلمبرداری بود ضبط شده است.
تفتیش کیف‌های دانشجویان دانشگاه شریف در درب ورودی دانشگاه توسط حراست و هتاکی به حریم شخصی دانشجویان

هتاکی به حریم شخصی دانشجویان دانشگاه آزاد تهران شمال با تفتیش دانشجویان در درب‌های ورودی دانشگاه و اجبار به برداشتن ماسک جهت شناسایی

علی درزی دانشجوی کارشناسی معدن دانشگاه تهران ورودی ۱۴۰۰، روز شنبه ۷ آبان در جریان یورش نیروهای امنیتی به دانشکدگان فنی دانشگاه تهران، توسط نیروهای لباس شخصی در حیاط دانشکده فنی بازداشت شده است.
تا بدین لحظه از نهاد بازداشت‌کننده و وضعیت ایشان اطلاعی در دست نیست.
اسامی برخی از دانشجویانی که اخیرا آزاد شده‌اند
#محمدرضا_کریمیان، دانشگاه فردوسی مشهد، به قید وثیقه‌
#اوستا_علیزاده، دانشگاه نوشیروانی بابل
#محمد_حسینی، دانشگاه علوم پزشکی شیراز
#مهدی_جلیلوند، دانشگاه هنر و معماری پارس
#سهیل_محمدی، دانشگاه آزاد رشت
#آرش_ودودفام، دانشگاه علوم پزشکی شیراز، به قید وثیقه‌
#حسین_مومنی، دانشگاه فردوسی مشهد، به قید وثیقه
#احمد_خزانه‌دار، دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
#رامین_حبیبی، دانشگاه رازی کرمانشاه، به قید وثیقه
در صورت داشتن اطلاعات بیشتر با ما(کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور) در ارتباط باشید.
صحرا رضایی، دانشجوی ترم ۷ روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه و اهل افغانستان، از تاریخ ۲۶ مهر و در روزهای پرتشنج دانشگاه علامه، پس از تماسی که از دانشگاه با خانواده گرفته ناپدید شده است. احتمال بازداشت او بسیار زیاد است اما تاکنون هیچ‌کدام از نهادهای امنیتی پاسخی به خانواده‌ی او نداده‌اند.
گفته می‌شود وی مبتلا به بیماری قلبی است ‌و بدین‌ جهت تعیین وضعیت او بسیار حیاتی است.
یک هفته بی‌خبری از وضعیت حورا بدیهی
حورا بدیهی دانشجوی مهندسی مکانیک دانشگاه تهران ورودی ۹۹، از شب سیاه هفتم آبان دانشکده فنی و یورش نیروهای لباس شخصی به داخل دانشکده، ربوده شده و به اوین منتقل شده‌ است. از شب بازداشت تاکنون خبری از او در دست نیست و نهادهای امنیتی دائماً خانواده وی را امیدوار و ناامید می‌کنند.
بازداشت شبانه دو دانشجوی دانشگاه شریف
محمدابراهیم واعظی، دانشجوی کارشناسی ارشد اقتصاد ورودی ۱۴۰۱ وامیررضا چرچی، دانشجوی کارشناسی مهندسی شیمی ورودی ۹۷ دانشگاه شریف شامگاه ۱۴ آبان توسط نیروهای امنیتی در منزل خود بازداشت و وسایل الکترونیکی هر دو ضبط شده است.
گفته می‌شود در حال حاضر ۵ دانشجوی شریف در بازداشت به سر می‌برند.
در ادامه ی فشار بر فعالین صنفی معلمان، آقای علی قبادی، دبیر دبیرستان های ناحیه ۳ کرمانشاه، طی ماه گذشته برای چندمین بار توسط حراست و بازرسی اداره کل آموزش و پرورش احضار شد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکومیت رفتارهای قهری بر علیه فعالین صنفی معلمان، همچنان تاکید می کند این احضار و ‌تهدیدها، کمترین خللی در روحیه و اراده کنشگران صنفی و مدنی ایجاد نخواهد کرد.
ادامه بازداشت و انفرادی معلم و مربی فوتبال، حمید جعفری نصرآبادی
حمید جعفری نصرآبادی، معلم، نویسنده و مربی فوتبال، پس از ۱۸ روز بازداشت، همچنان در سلول انفرادی نگهداری می شود. با توجه به اینکه ایشان ممنوع الملاقات است و تماسشان با خانواده بسیار محدود و کنترل شده می باشد، ادامه ی نگهداری او در سلول انفرادی نگران کننده است.
تداوم بازداشت لیلا حسین‌زاده در زندان عادل‌آباد شیراز علیرغم نیاز به رسیدگی پزشکی
لیلا حسین‌زاده فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق علی‌رغم گذشت بیش از دو ماه از زمان دستگیری و ابتلا به بیماری خودایمنی کماکان در زندان عادل‌آباد شیراز در بازداشت و بلاتکلیفی بسر می‌برد.
بنابر گزارش‌های منتشرشده، امروز شنبه چهاردهم آبان‌ماه ١۴٠١، لیلا حسین‌زاده فعال دانشجویی و زندانی سیاسی سابق علیرغم گذشت ٧٧ روز از زمان دستگیری و دست و پنجه نرم کردن با بیماری خودایمنی، کماکان در زندان عادل‌آباد شیراز در بازداشت بسر می‌برد.
ابوالفضل حسین‌زاده، برادر این فعال صنفی دانشجویی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود در این رابطه نوشت: عوارض بیماری لیلا حسین‌زاده شدید شده است و او باید زیر نظر پزشک متخصص تحت درمان قرار گیرد.
او پیشتر نیز در صفحه شخصی خود نوشته بود: با توجه به دو بار تاییدیه پزشک قانونی تهران مبنی بر عدم تحمل حبس، لیلا حسین‌زاده همچنان در حبس است. او به خاطر بیماری‌اش می‌بایست مدام تحت نظر فوق تخصص درمانش را ادامه دهد و داروهای مصرفی‌اش عوارض شدیدی دارند.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
اعتراض کارکنان رسمی عملیاتی سکوهای گازی نسبت به عدم افزایش دستمزد با عدم ارسال گزارشات روزانه و فرم های دستور کار تعمیراتی به مقام‌های بالاتر
کارکنان رسمی عملیاتی 37 سکوی گازی پارس جنوبی برای اعتراض به عدم افزایش دستمزد تصمیم به عدم ارسال گزارشات روزانه و فرم های دستور کار تعمیراتی به مقام‌های بالاتر گرفتند.
برپایه گزارش منتشره،روز شنبه 14 آبان،تصمیم کارکنان رسمی شاغل در 37 سکوی گازی پارس جنوبی که بالغ بر 75 درصد گاز مصرفی کشور در کنار میعانات گازی(حدود 40 درصد از بنزین) را تامین می‌کنند، عدم ارسال گزارشات روزانه و‌ گزارشات به مقام‌های بالاتر به همراه عدم ارسال فرم های دستور کار تعمیراتی دراین برهه زمانی کنونی می باشد.
کارکنان معترض عملیاتی سکوهای گازی اعلام کردند: مسلما در صورت عدم اصلاح پایه‌های حقوقی بر اساس قانون ماده 10، برنامه های بعدی اجرایی خواهد شد.
درادامه گزارش همین منبع آمده است:لازم است جهت فهم آسان‌تر موضوع به مسئولین بی‌خرد و بی‌سواد اعلام کنیم میزان تولید در این میدان از لحاظ ارزش سوختی و حرارتی معادل برداشت روزانه 4 میلیون بشکه نفت خام می‌باشد.
ارزش روزانه 400 میلیون دلار و ماهانه 12میلیارد دلار و سالانه.....
درهمین رابطه:
فراخوان اعتصاب غذای کارکنان رسمی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای ماده10 و حذف سقف حقوقِ دسته‌ x، افزایش 10و20درصدی حقوق دسته‌y و z
از روز دوشنبه ۱۶آبان ماه، کلیه‌ی کارکنان رسمی نفت، گاز، پالایش و پخش و پتروشیمی در اعتراض به عدم اجرای ماده۱۰ پس از ۱۰سال تعلل دولت (وزارت نفت) و همچنین حرکت تبعیض‌آمیز مجلس درخصوص حذف سقف حقوقِ دسته‌ی ایکس، افزایش ۱۰و۲۰درصدی حقوق دسته‌ی وای و زِد و صدها بی‌حرمتی و بی‌اعتنایی دیگر به کارکنان مادرخرج کشور، به نشانه‌ی اعتراض به شرایط کنونی دست به اعتصاب غذا خواهند زد؛
?جهت اطلاع همکاران گرامی، لطفا با هرگونه تمایل و تفکر جهت حفظ اتحاد و آمادگی جهت اقدامات بعدی(درصورت بی‌پاسخ ماندن این حرکت) مدتی همراهی فرمایید.
?آندسته از همکاران ستادی اگر بالاخره قصد حرکتی داشتند و خواهان مشارکت هستند(طبق معمول خود را جدا ندانید) اگر در زمان کار غذا میل نمی‌کنند، می‌توانند در همراهی با همکاران عملیاتی خود، با یکساعت تأخیر کار خود را آغاز کنند.
?همکاران گرامی درنظر داشته باشید بهترین حالت برای این حرکت، نگرفتن غذا خواهد بود، نه آنکه غذا بگیرید ولی میل نکنید، خیر، کلا سمت رستوران نروید، کارت نکشید یا انگشت نزنید، عزیزان شیفتی که غذا بصورت یکبارمصرف سرو می‌شود، اصلا غذا را تحویل نگیرید.
و اما مدیرانِ آمارساز و شگفتی خلق کن! مطلع باشید هرگونه کوتاهی ناشی از ضعف بدنی همکاران بدلیل غذا نخوردن و هر اختلال احتمالی ناشی از ضعف جسمی کارکنان که در شرایط کاری پیش آید در آیینه بنگرید، مقصرش شمایید، مثل احمق‌ها دنبال مقصر و قربانی کردن این و آن نباشید.
ادامه اعتراضات کارگران مترو اهواز نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان با برپایی تجمعی دیگر
روز شنبه 14 آبان ، کارگران مترو اهوازدرادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به عدم پرداخت ماه ها حقوق و نداشتن امنیت شغلی و وعده های توخالی مسئولان برای باری دیگر دست به تجمع زدند.
تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند:برخلاف وعده‌ای که مدیران شرکت پیمانکاری کیسون به آن‌ها داده بودند، هنوز 14 ماه معوقات مزدی به کارگران پرداخت نشده است.
آنها افزودند: در آخرین پیگیری‌های کارگران بخش حراست در هفته‌های گذشته، مدیران و مسئولان قول دادند تا پنجم آبان ماه جاری حداقل بخش کمی از مطالباتمان را پرداخت می‌کنند که هنوز عملی نشده است.
آنها با بیان اینکه فعالیت پروژه قطار شهری اهواز از ماه‌های پایانی سال 97 متوقف شده و در حال حاضر فقط 113کارگر مشغول نگهبانی از تجهیزات و ماشین آلات کارگاه هستند، اضافه کردند: منتظر عملی شدن پرداخت مطالبات مزدی، معوقات بیمه‌ای و سنواتی، تامین امنیت شغلی، تعیین تکلیف وضعیت قطار شهری اهواز و مدیریت کارگاه هستیم.
کارگران با بیان اینکه مسئولیت کنونی او و همکارانش از سال 91 برعهده مجری پروژه قطار شهری اهواز سپرده شده است، گفتند: طی چند سال گذشته برای تعیین تکلیف وضعیت شغلی و مطالباتمان مراجعاتی داشته‌ایم که در نتیجه آن برخی مسئولان وعده رسیدگی به وضعیت کارگران باقیمانده قطار شهری را دادند اما هنوز نه فعالیت کارگاه آغاز شده و نه مطالبات مزدی کارگران پرداخت شده است.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید