اخباروگزارش های کارگری 12 مهرماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

نوزدهمین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران: اگه با هم یکی نشیم، یکی یکی تموم می‌شیم! روز سه شنبه 12 مهرماه همزمان با نوزدهمین روز اعتراضات نسبت به قتل مهسا (ژینا) امینی در مقر گشت ارشاد تهران که از روزجمعه 25 شهریوربا برپایی تجمع مقابل بیمارستان کسری تهران آغازشد شاهد ادامه تجمع ،راهپیمایی و اعتصاب بشرح زیربودیم:

- ادامه تجمع وجنگ و گریز خیابانی در شهرهای:

- بندرعباس

- تهران

- دیواندره

- سقز

- سنندج

- سومین روزاعتصاب سراسری دانشجویان:

- دانشگاه اصفهان (خوراسگان)

- دانشگاه آزاد اصفهان

- دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

- دانشگاه بیرجند

- دانشگاه علوم پزشکی تبریز

- دانشگاه تبریز

- دانشگاه هنر اسلامی تبریز

- دانشگاه دامغان

- دانشگاه زنجان

- علوم پزشکی زنجان

- دانشگاه سمنان

- دانشکده دندانپزشکی دانشگاه شیراز

- دانشگاه قم

- دانشکده علوم پزشکی کردستان

- دانشکده علوم پزشکی گرگان

- دانشکده علوم پزشکی دانشگاه گیلان

- دانشگاه فردوسی مشهد

- دانشکده علوم پایه دانشگاه فردوسی مشهد

- دانشگاه امام رضا مشهد واحد خواهران

- دانشگاه یزد

- دانشگاه علوم پزشکی یزد

- دانشکده مدیریت دانشگاه تهران

و

- دانشگاه تربیت مدرس

- دانشکده زبانهای دانشگاه تهران

- دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران

- دانشکده مکانیک خواجه نصیر

- دانشگاه الزهرا

- دانشکده ادبیات و زبان‌های خارجی دانشگاه علامه

- دانشجویان علوم اجتماعی علامه

- دانشگاه بهشتی

- دانشکده کامپیوتر دانشگاه علم و صنعت

اعتصاب معلمان در مدارس شهرهای:

- سقز

- سنندج

- شیراز

- مریوان

ادامه اعتراض دانش آموزان در مدارس وخیابان :

- تهران

- سقز

-سنندج

- شیراز

- کرج

- مریوان

تدابیر جدید امنیتی برای جلوگیری از ادامه اعتصابات دانشجویی

تماس با والدین

بنا به گزارشات رسیده، در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه تهران جهت جلوگیری از ادامه اعتصاب دانشجویان تدابیر غیر معمول و نوظهوری در دست اقدام است! بدین منظور فردی که خود را حراست دانشگاه معرفی می‌کند، با تماس تلفنی با خانواده دانشجویان و دادن مشخصات هویتی و شخصی دانشجویان جهت جلب اعتماد خانواده‌ها، اذعان می‌دارد که فرزندتان فعالیت ضدنظام در فضای مجازی دارد و این آخرین اخطاریه برای شماست! این درحالیست که این دانشجویان فعالیتی انجام نداده‌اند و به‌نظر می‌رسد تنها هدف این تماس‌ها ایجاد رعب و وحشت و فشار روانی در خانواده دانشجویان جهت ایجاد خفقان و فشار برای پایان اعتصابات دانشجویان در اعتراض به سرکوب و بازداشت هم‌کلاسی‌هایشان می‌باشد.

بنا به گزارشات رسیده، دانشکده مکانیک دانشگاه خواجه نصیر واقع در ونک، در محاصره نیروهای یگان ویژه قرار گرفته است و دانشجویان امکان خروج از دانشگاه را ندارند. این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که جمعی از دانشجویان این دانشکده در تحصن به سر می‌برند.


چهارمین روز اعتصاب و اعتراض دانشجویان دانشگاه تهران

 

امروز سه شنبه 12 مهر دانشجویان دانشگاه تهران با وجود جو امنیتی غالب در دانشگاه و خیابان های اطراف آن باز دیگر تجمع کردند

این تجمع بیشتر زمان خود را در حد فاصل بین دانشکدگان هنرهای زیبا و ادبیات و علوم انسانی گذراند

به گزارش دانشجویان، زمانی که می‌خواستند در داخل دانشگاه در حین تجمع حرکت کنند دکتر وجهی معاون دانشجویی دانشگاه مانع آنها شده و گفته در صورت حرکت شما حتی در داخل دانشگاه هم نمی‌توانیم امنیتتان را تضمین کنیم

دانشجویان در این تجمع علاوه بر محکوم کردن قتل مهسا امینی و وقایع دانشگاه شریف خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند و شعارهایی نیز علیه تشکل های پوشالی دانشگاه سر دادند

چهارمین روز تحصن و اعتراض دانشجویان دانشکده زبانهای دانشگاه تهران

دانشجویان ضمن اعتراض به وقایع دانشگاه شریف و قتل مهسا امینی خواستار آزادی دانشجویان بازداشتی شدند

روایت دانشجویان از جریان اعتراض در خوابگاهها

طبق روایت دانشجویان، شبانه در خوابگاه‌های دانشگاه نیز اعتراض ها به سرکوب و بازداشت دانشجویان ادامه دارد

گزارشاتی نیز از خوابگاه‌های مختلف دریافت میکنیم که دانشجویان هر شب راس ساعت خاصی برای چند دقیقه شعارهای خود را علیه سرکوب فراگیر و شرایط رخ داده می‌دهند

بنظر می‌‌رسد که صدای اعتراض و اهمیت آن برای دانشجویان به مرحله ای رسیده است که می‌دانند که می‌توانند آن را از راه های مختلف و در جاهای مختلف به گوش دیگران برسانند

بیانیه‌ی جمعی از دانشجویان علوم اجتماعی علامه در جریان تجمع روز ۱۲ مهر

دانشجو از ۱۶ آذر ۱۳۳۲ تا کنون هویت خود را در تقابل توامان با استبداد و استعمار شکل داده است. تقابل و آشتی‌ناپذیری‌ای که به ذره‌ای از این و اندکی از آن راضی نمی‌شود. هم‌این و هم‌آن در دانشگاه بی‌معنی است و دانشجو فریاد می‌زند نه این و نه آن. دانشجو در معنای کنونی خود نه تنها تبلور اراده‌ی ملت است بلکه طنینی جهانی نیز دارد. طنینی که همگان را فارغ از وضعیت‌ها و هویت‌های متفرق‌شان به امری مشترک فرامی‌خواند: مقاومت.

مقاومت همواره هنگامی واقع می‌شود که راه‌ها مسدود است و وضعیت قابل صورت‌بندی عقلانی نیست. در چنین وضعیتی مقاومت لاجرم سرکوب خواهد شد امّا سرکوبگران بی‌خبرند که مقاومت غایتی جز در درون خودش ندارد: ایستادن از برای ایستادن. ایستادن تنها برای رسوا کردن آنان که نشسته‌اند و برای رسواکردن آنانی که مذبوحانه تلاش می‌کنند سروی چندهزارساله را که به خون شیفتگانش آبیاری شده، قطع نمایند.

سرکوب، زن و زندگی و کار و آبادی را به زیر می‌گیرد تا به خیال خود، چرخِ تاریخ، تمدن بالا بیاورد. وَه که چه استفراغ متعفنی!

در چنین وضعیتی ما دانشجویان علوم اجتماعی علامه خشم و نفرت قلبی خود را از سرکوب دانشجویان با شرافت دانشگاهِ شریف ابراز می‌کنیم. سرسپردگان بدانند که پیکره‌ی این سرو سهی متشکل از دانشجویان و کارگران و کارمندان و... است که با یکدیگر همبسته‌اند.

نکته‌ی دیگر وضعیت دوستانِ عزیز و شریف هم‌دانشکده‌ایمان بهروز شیربیگی و فرهادشجاع حیدری است که وعده‌هایی از جانب دانشگاه مبنی بر آزادی‌شان صادر شده اما تا به امروز به نتیجه‌ی کامل خود نرسیده است. همچنین باخبر شده‌ایم که در روزهای اخیر دوستِ هم‌دانشکده‌ای دیگری از ما به نامِ سید علی هاشمیان راهی بازداشت شده است. تا آزادی کامل هر سه‌ی این عزیزان به اعتصاب کلاس‌ها ادامه خواهیم داد و نخواهیم گذاشت بر نامِ بزرگشان غباری بنشیند و فراموش شود.

همچنین دستان برخی از اساتید و دیگر همراهانی که در این مسیر با دانشجویان‌شان هم‌قدم شدند و نگذاشتند موقعیت شخصی‌شان، مسئولیت انسانی‌شان را تحت‌الشعاع قرار دهد به گرمی می‌فشاریم. و دیگر اساتید را البته اگر شرافتی در خود احساس می‌کنند به همراهی فرامی‌خوانیم. صدالبته اوضاع بعضی از کارمندانِ هیئت علمی مشخص است و ما نیز خاطرشان مکدر نساخته به همان کاشت و داشت کدو و خیار و یونجه برای استفاده‌ی‌ شخصی دعوت‌شان می‌کنیم.

در پایان مجدداً بر مقاومت توامان خود در برابر استبداد و استعمار تاکید می‌کنیم: پس زنده باد زندگی و ایستادگی.

تهدید معلمان استان فارس در خصوص همراهی با تجمع

ژن، ژیان، ئازادی

زن، زندگی، آزادی

بگذار دروغ حکومت کند؛ اما بدون شرکت من

ما تعدادی معلم در استان فارس، منطقهٔ بیضا دبیر رسمی آموزش‌ و پرورش هستیم.

امروز ۱۲ مهر ۱۴۰۱ بنا به فراخوان شورای صنفی فرهنگیان، مبنی ‌بر همراهی و همبستگی قاطعانه با موج وسیع اعتراض‌ها و اعتصاب‌های عدالت‌خواهانه و حق‌طلبانهٔ مردمی، از رفتن به کلاس درس سر باز زدیم.

در این همراهی مردمی متأسفانه شاهد تهدیدهای رئیس حراست ادارهٔ آموزش‌ و پرورش بیضا، بودیم.

ایشان در دفتر مدیر مدرسه ما را تهدید کرد که اگر به کلاس نروید، افزون‌بر «ارجاع به هیئت تخلفات» به «سپاه» نیز گزارش می‌دهد؛ همچنین چند بار گفت: «اگر ناراضی هستید از آموزش‌ و پروش استعفا دهید.»

۱۲مهر۱۴۰۱

حسین اسدی جوزانی

حمیدرضا یزدانی

عکس‌های دریافتی از تحصن معلمان در سقز، سه شنبه ۱٢ مهر ۱۴۰۱

عکس‌های دریافتی از تحصن معلمان در سنندج، سه شنبه ۱٢ مهر

عکس‌ دریافتی از تحصن معلمان مدرسه‌ای در شیراز، سه شنبە ١۲ مهر ۱۴۰۱

عکس های‌ دریافتی از تحصن معلمان مدرسه‌ای در مریوان، سه شنبه ۱٢ مهر ۱۴۰۱

اعتصاب مدارس سنندج

(گزارشی از وضعیت مدارس سنندج در روز سه‌شنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۱)

در پی فراخوان شورای هماهنگی تشکلهای صنفی معلمان ایران، و به نشانه همراهی با ملت بیدار و به‌پا خواسته ایران و همراهی و همدلی با خانواده #ژینا امینی، دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف، مردم مظلوم و بی‌دفاع بلوچستان و خانوادەهای عزیزی که فرزندان آنها در اعتراضات اخیر شهید یا مجروح شده است؛ اکثر مدارس سنندج دست به اعتصاب زدند و معلمان از رفتن به کلاس خودداری نمودند.

البته از مدتها قبل‌تر و به ویژه با انتشار فراخوان شورای هماهنگی، نهادهای امنیتی، حراست و مزدوران حکومتی در اداره آموزش و پرورش به شیوه‌های گوناگون شروع به ارعاب و تهدید معلمان و مدیران مدارس نمودند و حتی از سرِ درماندگی و استیصال بخشنامه‌ای صادر نمودند که در آن شورای هماهنگی را منتسب به ضدانقلاب نموده و هرگونه همراهی یا تبعیت از فراخوان‌های شورا را جرم و مستوجب مجازات قلمداد نمودند.

ترافیک تماس‌ها و احضارها در برخی مدارس به حدی بود که انتظار کمترین همراهی نمی‌رفت اما با وجود همه این دست‌ و پازدن‌های نیروهای امنیتی، اعتصاب به نحو بسیار خوبی برگزار شد و مدرسه جدی‌تر از همیشه حضور و همراهی خود را با ملت به اثبات رساند و معلمان و دانش‌آموزان نشان دادند که به رسالت و مسولیت حساس خود آگاه هستند و برای هر اقدامی که به دفع شرّ و ظلم از مملکت و نجات مردم بینجامد آمادگی دارند و اجازه نخواهند داد دست ستمگران قاتل و جنایت‌پیشه بیش از این به خون مردم بی‌گناه آلوده شود.

اعتصاب امروز فضای گفتگو و همدلی بسیار خوبی در مدارس ایجاد کرد. اگر در مدرسه‌ای اندک محافظه‌کاری و احتیاطی از سوی مدیران یا برخی همکاران مشاهده می‌شد همکاران پیشرو با استدلال و تبیین اوضاع حساس کنونی آنها را قانع به همراهی می‌کردند. در اکثر مدارس معلمان در راهروها و حیاط مدرسه با دانش‌آموزان بحث گروهی تشکیل دادند و در خصوص وضعیت مملکت و ضرورت چنین حرکت‌هایی تبادل‌نظر می‌کردند. دستاورد چنین اقداماتی _که شاید از مدتها پیشتر هم شروع شده_ این بوده که بسیاری از دانش‌آموزان در مدارس شعارهای انقلابی سر می‌دهند و با هم سرود آزادی می‌سُرایند.

امروز مدرسه‌ای در کردستان یافت نمی‌شود که دانش‌آموزانش شعارها را بلد نباشند و با هم در مدرسه و خیابان زمزمه نکنند. این همخوانی‌ها حتی به مدارس روستایی هم سرایت کرده و از دل درّه‌ها، باغها و کوههای کردستان هم سرود آزادی و آزادگی به کائنات مخابره می‌شود.

به طور کلی در شهر و روستای کردستان، در خیابان و مدرسه و حتی در تاکسی‌ و مینی‌بوس‌ مدارس دختران مقنعه از سر برداشته و همصدا با پسران فریاد می‌زنند:

#ژن_ژیان_ئازادی

#زن_زندگی_آزادی

حمید رحمتی، بازداشت شد

روز دوشنبه ۱۱ مهر ماە، حمید رحمتی، با در دست داشتن یک پلاکارد، مقابل منزل خود دستگیر و بە انفرادی زندان دستگرد منتقل، ممنوع الملاقات و ممنوع تماس گردید.

اعتصابات دانش آموزان

روز دوشنبه یازدهم مهرماه تعدادی از مدارس استان البرز در شهر کرج برای حمایت از دانشجویان و دانش آموزان دستگیر شده دست به اعتصاب و شعار نویسی زدند.

این دانش آموزان اعلام اعتراض به سیستم مسموم آموزشی و کشتار بی رحمانه هم کلاسی‌های خود را داشتند و با پاره کردن صفحه اول کتاب درسی خود خشم و انزجار خود را از وضعیت کنونی نشان دادند.

در این ارتباط ماموران حراستی ادارات به این مدارس آمدند و مدیران را ماخذه کردند ولی نتوانستند از اعتصابات دانش آموزان جلو گیری کنند.

دو هفته از بازداشت محمدجواد خواجویی، دانشجوی رشته سینما دانشگاه معماری و هنر پارس، می‌گذرد و هنوز خبری از آزادی وی به میان نیامده است.

این دانشجو، سه شنبه ۲۹ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده و اکنون در زندان اوین به سر می‌برد.

علی طاهری دانشجوی کارشناسی ارشد رشته انیمیشن دانشگاه هنر تهران، روز ۹مهر ۱۴۰۰ توسط ۶مامور لباس شخصی در منزل محل سکونتش در تهران بازداشت شد و همه دستگاه‌های الکترونیکی او نیز توقیف شد

هم اکنون او در بند۲۰۹ زندان اوین محبوس می‌باشد

احمد نظامی‌پور دانشجوی دانشگاه آزاد قزوین و اهل قروه، روز ۲۹ شهریور توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده است.

تا بدین لحظه از مکان نگهداری و نهاد بازداشت کننده ایشان اطلاعی در دست نیست.

جلسه رسیدگی به پرونده رسول بداقی

رسول بداقی ، فعال صنفی و از اعضای شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ۱۸ مهر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار می‌شود

بنا به تویتر آقای صفرنیا وکیل پرونده پیش‌تر دیوان عالی حکم پیشین این فعال صنفی معلمان را نقض‌کرده است

لازم به یادآوری است که رسول بداقی از دهم اردیبهشت ماه در بازداشت وزارت اطلاعات به سر می برد و از چند روز پیش به بند ۴ زندان اوین منتقل شده است

شهرام آزموده آزاد شد

طبق خبرهای رسیده شهرام آزموده، سردبیر ماهنامه تالش و از فرهنگیان خوشنام این شهرستان كه به دلیل فعالیت های مجازی در خصوص اعتراضات اخیر احضار و بازداشت شده بود، به قید وثیقه آزاد شد.

شهرستان تالش در دو هفته گذشته شاهد اعتراضات زیادی بوده است. تعداد زیادی از شهروندان معترض این شهر که در جریان اعتراضات اخیر دستگیر شده اند، همچنان در بازداشت به سر می برند.

منبع 2 خبربالا: کانال شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران

تجمع اعتراضی کارگران شرکتی مخابرات اصفهان نسبت به بلاتکلیفی شغلی مقابل استانداری

روز دوشنبه 4 مهر،صدها کارگر شرکتی مخابرات أصفهان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی دست به تجمع مقابل استانداری أصفهان زدند.

تجمع کنندگان با اشاره به ادامه‌ی حذف اثر انگشت خود به خبرنگار رسانه ای گفتند:شرکت مخابرات اصفهان شرکتِ پیمانکارِ شسکام را حذف کرده و به دنبال روی کار آوردنِ یک پیمانکارِ محلی است.

آنها افزودند: راضی به امضای قرارداد با شرکتِ محلی نشدیم و به همین دلیل مخابرات اثر انگشت بیش از هزار نیروی پیمانکاری را حذف کرد. بعید می‌دانیم شرکتِ پیمانکارِ جدید توان لازم برای پرداخت مطالبات و حقوق نیروها را داشته باشد.

بدنبال تجمع روزدوشنبه، 4 مهر، مقابل استانداری اصفهان مسئولان قولِ برگرداندنِ اثر انگشت‌ها را دادند. همچنین قرار شد طرح طبقه‌بندی مشاغل تا 20مهر اجرایی شود.

آنها درخاتمه افزودند: تا امروز اثر انگشت‌ها برنگشته و از ابتدای هفته‌ی گذشته سر کار نرفته‌ایم.

اعتصاب کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی دالاهو

کارگران نیروگاه ۹۰۰ مگاواتی سیکل ترکیبی دالاهو در اعتراض به معوقات حقوق اعتصاب کرده‌اند.

این کارگران در اعتراض به وعده‌های دروغین مسئولان، دست به اعتصاب زده و ورودی نیروگاه را مسدود کرده‌اند.

برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران

بیانیه مشترک سندیکاهای کارگری فرانسه در همبستگی با اعتراضات مردم در ایران

در پی قتل مهسا ژینا امینی جوان در ۱۶ سپتامبر به دست گشت ارشاد، سراسر ایران لبریز از خشم می شود. با اعلام خبر مرگ وی، در منطقه کردستان محل زندگی او و هم چنین در تهران و در بسیاری از دانشگاه های کشور، شاهد جنبش‌های اعتراضی هستیم.

در فردای روز قتل مهسا، سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی واحد تهران و حومه در بیانیه ای اعلام می کند :

«سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه این جنایت آشکار و بیشرمانه را قویاً محکوم‌ می کند و خواهان پیگرد، محاکمه علنی و‌ مجازات کلیه مسببین به قتل رسیدن مهسا امینی می باشد.

آزادی ابراز وجود، انتخاب نوع پوشش، و‌حق تحصیل، اشتغال، طلاق و شرکت در فعالیت های اجتماعی حق کامل تمام مردم کشور اعم از زن و‌ مرد و‌ هر گروه اجتماعی دیگر می باشد.

نقض نظامند و خشونت آمیز حقوق زنان موجب گسترش نفرت عمومی از سرکوبگران شده است. باید به تبعیض ساختاری، نهادینه شده و‌ مردسالارانه علیه دختران و زنان در کشور پایان داد .

جنبش کارگری و تشکلات مستقل کارگری مدافع قاطع برابری زن و‌ مرد و مخالف تحمیل هر گونه حجاب اجباری و بی عدالتی و تبعیض علیه زنان و‌ مردم تحت ستم در ایران است.»

دوشنبه ۱۹ سپتامبر در شهر زادگاه مهسا ژینا امینی، احزاب سیاسی کرد (ممنوع شده توسط رژیم) برای یک اعتصاب عمومی فراخوان دادند. از آن زمان تاکنون، جنبش‌های مختلفی در مناطق کردستان رخ داده است که به ویژه خواستار پایان دادن به تبعیضات علیه کردها و ایجاد خودمختاری احتمالی هستند. شعار : «ژین، ژیان، آزادی» (زن، زندگی، آزادی) برگرفته از جنبش زنان آزاد کرد، به طور گسترده در تظاهرات توسط همه سر داده می شود.

در سراسر کشور هر روز هزاران نفر برای اعتراض به خیابان ها می آیند.

زنان و مردان عمدتا گشت ارشاد که زیر نظر وزیر کشور است را محکوم می کنند. گشت ارشاد پلیس ویژه ای است که مسئولیت اش نظارت بر اِعمال حجاب اجباری زنان است. بر اساس گزارش سازمان عفو بین‌الملل :

«از مارس ۲۰۱۳ تا مارس ۲۰۱۴، بیش از ۹/۲ میلیون زن ایرانی به خاطر رعایت نکردن قوانین پوشش اسلامی از پلیس اخطار دریافت کردند و ۱۸۰۸۱ زن دیگر برای پیگرد قانونی به مقامات قضایی معرفی شده و مجازات شدند».

این رویدادها ما را به یاد ۸ مارس ۱۹۷۹، روز جهانی زن، می اندازد، روزی که صدها هزار زن (و مرد) علیه اعلام حجاب اجباری، علیه سیر قهقرایی قوانین مدنی و هم چنین برای برابری بین زنان و مردان، دست به تظاهرات زدند.

تظاهرکنندگان با تخریب مجسمه‌ها، با پاره کردن تصاویر شخصیت‌های گذشته یا فعلی رژیم، به نمادهای جمهوری اسلامی که در سال ۱۹۷۹ تأسیس شد، حمله می‌کنند.

شعارهایی مانند: «مرگ بر جمهوری اسلامی»، «مرگ بر دیکتاتور»، «نه شاه و نه ولی فقیه» هر روزه سر داده می شوند.

تا ۲۶ سپتامبر، پلیس حداقل ۷۶ نفر را کشته است. کشته شدن حدیث نجفی با اصابت شش گلوله احساسات زیادی را برانگیخته است.

هزاران نفر بازداشتشده اند، برای مثال تا به امروز بیش از ۷۰۰ نفر تنها در یکی از استان های کردنشین در شمال کشور دستگیر شده اند. بسیاری از دستگیرشدگان پس از محاکمه های ناعادلانه، شکنجه شده و به حبس یا شلاق محکوم می شوند. بسیاری از خانواده های زندانیان برای آزادی بستگان خود در مقابل زندان ها تجمع کرده اند.

در مواجهه با محبوبیت این جنبش، دولت دسترسی به وسایل ارتباطی از طریق اینترنت را مسدود کرده است. در سراسر جهان بر تعداد تظاهرات در حمایت از این اعتراضات افزوده می شود.

ما سرکوب معترضان را به شدت محکوم می‌کنیم و از حکومت ایران می‌خواهیم که فوراً و بدون قید و شرط همه معترضان بازداشت شده و هم چنین مدافعان حقوق بشر، مبارزان سندیکاهای کارگری، فعالان دانشجویی، روزنامه‌نگاران و غیره را آزاد کند.

به ویژه، ما حمایت می کنیم از :

- حق اساسی زنان در صاحب اختیار داشتن بدنشان،

- لغو قانون حجاب اجباری و هم چنین کلیه قوانین مردسالارانه جاری.

پاریس، ۳ اکتبر ۲۰۲۲

کنفدراسیون دموکراتیک فرانسوی کار (س اف د ت)

کنفدراسیون عمومی کار (س ژ ت)

کنفدراسیون متحده سندیکایی (اف. اس. او)

اتحاد سندیکایی همبستگی (سولیدر)

اتحاد ملی سندیکاهای مستقل (او ان اس آ)

منبع: کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران بدنبال قتل مهسا امینی را محکوم می کند

در نامه اعتراضی کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ، خطاب به رهبری جمهوری اسلامی، آمده است:

کنفدراسیون اتحادیه های کارگری نروژ به نمایندگی از بیش از ۹۷۰ هزار کارگر در نروژ، سرکوب وحشیانه اعتراضات سراسری توسط حکومت ایران بدنبال قتل مهسا امینی توسط پلیس را محکوم می کند.

مهسا امینی، زن ۲۲ ساله ایرانی، در ۱۳ سپتامبر به اتهام عدم رعایت حجاب مناسب توسط به اصطلاح 'پلیس اخلاق' ایران دستگیر شد. او سه روز بعد در بازداشت پلیس، بنا به گزارش ها پس از ضرب و شتم و شکنجه، درگذشت.

اعتراضات در سراسر کشور به راه افتاده است و گزارش هایی مبنی بر استفاده نیروهای امنیتی از خشونت وحشیانه منتشر شده است. چندین نفر بر اثر گلوله جنگی کشته شده اند. ما نسبت به سلامتی و امنیت معترضان بیمناک هستیم و از وخامت وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی ایران عمیقا نگران می باشیم.

جنبش‌های کارگری ایران و نروژ و تشکل‌های مستقل کارگری مدافعان سرسخت برابری هستند و با تحمیل هرگونه حجاب اجباری و بی عدالتی ها و تبعیضات علیه زنان و دیگر افراد تحت ستم در ایران مخالف هستیم.

کنفدراسیون اتحادیه‌های کارگری نروژ از خواسته‌های معترضان، جنبش‌های اجتماعی و سندیکاهای کارگری مستقل برای لغو همه قوانین ناعادلانه و سرکوبگرانه که حقوق اساسی زنان را نقض می‌کنند، و از دادخواهی برای همه قربانیان سیاستهای زن‌ستیزانه، تبعیض گرانه و خشونت آمیز دولت ایران، حمایت می‌کند.

پگی هسن فولسویک

پرزیدنت، کنفدراسیون های اتحادیه های کارگری نروژ

رونوشت به:

رئیس جمهوری اسلامی ایران، ابراهیم رئیسی

سفارت جمهوری اسلامی ایران در اسلو

وزارت امور خارجه نروژ

سفارت نروژ در تهران

کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری- آی تی یو سی

منبع: کانال سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید