اخباروگزارش های کارگری 10 اسفند ماه 1401

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- تجمع اعتراضی خانواده های دانش آموزان یک مدرسه دخترانه نارمک تهران نسبت به مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان - تجمع اعتراضی خانواده های دانش آموزان مدرسه بهاران اردبیل نسبت به مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان- شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران: مسمومیت فرزندان ایران ادامه دارد- فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با درخواست تجمع در روز سه‌شنبه 16اسفند- بیانیه کانون صنفی معلمان در ارتباط با ایجاد مسمومیت‌های عمدی در مدرسه‌های دخترانه- استفاده مواد شیمیایی در مدارس دخترانه به سبک بشار اسد

- شماره ای دیگرازسریال تجمع اعتراضی خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام اینبار مقابل دفتر دیوان عالی قوه قضاییه در تهران
- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اهواز و شوش نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش،عیدی کارمندی(مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) وعدم برخورداری از درمان رایگان مقابل اداره تامین اجتماعی
- تجمع اعتراضی خانوادگی نابینایان نسبت به واگذاری مرکز نابینایان خزانه(موقوفه) مقابل سازمان بهزیستی کشور
- شروع مجدد تهدید و احضار دانشجویان دانشگاه خواجه‌ نصیر توسط وزارت اطلاعات
- دو ترم منع موقت از تحصیل برای دانشجوی دانشگاه گلستان
- قرار موقوفی تعقیب برای حسن باقری‌نیا
- احضار عزیز قاسم زاده به هیئت تخلفات اداری در ادامه موج تازه فشارهای آموزش و پرورش به فعالان صنفی
- جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران لحظاتی پیش برای سه روز به مرخصی آمد.
- حمایت بیش از 35 شعبه‌ی پن از کانون نویسندگان ایران
*******
*تجمع اعتراضی خانواده های دانش آموزان یک مدرسه دخترانه نارمک تهران نسبت به مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان
روز چهارشنبه 10 اسفند،جمعی از خانواده های دانش آموزان یک مدرسه دخترانه نارمک تهران برای اعتراض به مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان دست به تجمع زدند.

براساس گزارش های رسانه ای شده،مسمومیت‌های زنجیره ای دانش آموزان به تهران رسید و صبح روزچهارشنبه دانش‌آموزان مدرسه‌های دخترانه سیزده آبان، هاجر و راه زینب در مناطق تهرانسر، منطقه 13 و نارمک تهران دچار مسمومیت شدند.

*تجمع اعتراضی خانواده های دانش آموزان مدرسه بهاران اردبیل نسبت به مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان
روز چهارشنبه 10 اسفند،جمعی از خانواده های دانش آموزان مدرسه بهاران اردبیل برای اعتراض به مسمومیت های زنجیره ای دانش آموزان دست به تجمع زدند.
*شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران: مسمومیت فرزندان ایران ادامه دارد
طبق اخبار رسیده به شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران دست‌های آلوده، این بار در مدرسه دخترانه نبوت در منطقه چهار تهران را مورد هدف قرار داده و دانش آموزان این مدرسه را مسموم کرده اند.
از تعداد آسیب دیدگان آمار دقیقی به دست نیامده و مشخص نیست که چه تعداد از دانش آموزان و‌ معلمان این مدرسه مسموم شده اند.
طبق اخبار رسیده تعداد زیادی از خانواده‌های دانش آموزان، مقابل مدرسه تجمع کرده‌ و شعارهای اعتراضی سر داده اند. و طبق روال همیشگی، نهادهای امنیتی در محل حاضر شده و ضمن جلوگیری از هر نوع فیلم‌برداری، در صدد پاک کردن صورت مساله و تهدید و متفرق کردن خانواده‌های نگران بر آمدند.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم نمودن هر نوع نگاه جنسیتی در سطح جامعه، به عامران و عاملان این رفتارهای عصرحجری اعلام می‌دارد، به زودی مشخص خواهد شد که چه افرادی پشت این اعمال شوم خود را پنهان کرده‌اند، این افراد باید بدانند که در زمانی نزدیک، مورد قضاوت عموم مردم ایران قرار خواهند گرفت.
*فراخوان شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران با درخواست تجمع در روز سه‌شنبه 16اسفند
همکاران گرامی، مردم شریف ایران
سال‌هاست فرهنگیان با استفاده از کنش‌های مختلف، از جمله تجمع، تحصن و اعتصاب خواهان رسیدگی به مطالبات خود هستند.
متاسفانه در دولت و مجلس اراده‌ای جهت پاسخ به خواسته‌های بحق فرهنگیان شاغل و بازنشسته وجود ندارد.
در شش ماه گذشته، شاهد سقوط ارزش پول ملی بوده‌ایم که همچنان ادامه دارد. این اتفاق ناگوار نتیجه‌ی بی‌کفایتی مسئولان اقتصادی و سیاسی خصوصا تصمیم‌گیرندگان در عرصه سیاست خارجی بوده که نمی‌توانند توازنی در عرصه‌ی ارتباط مسالمت‌آمیز با کشورهای دیگر داشته باشند.
بدیهی است این شرایط فقر فزاینده‌ای را بر ملت شریف ایران، خصوصا فرهنگیان، بازنشستگان، کارگران و همه مزدبگیران تحمیل نموده و قادر به تامین نیازهای حداقلی زندگی خود نیستند. از طرف دیگر شاهد وقایع تاسف‌بار دیگری هستیم که به‌ویژه می‌توان به ایجاد ناامنی در مدارس از طریق "مسمومیت‌های سریالی" دانش‌آموزان اشاره کرد که سکوت معنادار مسئولان و به ویژه نیروهای امنیتی در این رابطه به هیچ وجه قابل توجیه نیست.
لذا از همه‌ی فرهنگیان شاغل و بازنشسته دعوت می‌کنیم ساعت ۱۰ صبح روز سه شنبه ۱۶ اسفند، در تجمع جهت رسیدن به خواسته‌های ذیل شرکت نمایند
- پایان دادن به جو ناامنی موجود در مدارس که نمونه بارز آن خشونت عریانی است که با روش "مسمومیت سریالی" جان و سلامتی دانش آموزان و معلمان را مورد تهدید قرار داده و باعث گسترش نگرانی و اضطراب والدین شده است.
آمران و عاملان این وقایع باید بدانند که دانش آموزان خط قرمز معلمان هستند و ما معلمان شاغل و بازنشسته در چنین شرایط دردناکی فرزندانمان را تنها نخواهیم گذاشت.
?اجرای کامل رتبه‌بندی و همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در سال جاری
? افزایش حقوق و مستمری در سال ۱۴۰۲ مبتنی بر نرخ تورم.
? آزادی همه معلمان زندانی
? محکومیت اقدامات اخیر هیات‌های بدوی در زمینه انفصال، کسر حقوق، یا بازنشستگی اجباری و برگشت به کار معلمان انفصال شده و برگشت معوقات معلمانی که کسر حقوق شده یا افزایش رتبه‌بندی شامل آن‌ها نشده است
? اعلام اعتراض نسبت به فروش فضاهای آموزشی، تفریحی، خدماتی و ورزشی متعلق به آموزش و پرورش
? رفع ممنوعیت تحصیل جهت دانش‌آموزان که در ماه‌های گذشته بازداشت‌ شده‌اند
? محکومیت برخوردهای نامناسب، تحقیرآمیز و بازداشت همکاران بازنشسته در تجمع روز نهم اسفند و درخواست آزادی فوری همه پیش‌کسوتان عزیز
در پایان اعلام می‌کنیم چنانچه به خواسته‌های فرهنگیان پاسخ مناسبی داده نشود، در سال آینده تجمعات ما بصورت پی‌درپی ادامه خواهد یافت.
زمان تجمع: سه‌شنبه ۱۶ اسفند
مکان‌های تجمع :
? تهران: مقابل مجلس
? مراکز استان‌ها: مقابل اداره کل آموزش ‌پرورش
? شهرستان‌ها: مقابل ادارات آموزش و پرورش
شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران
*بیانیه کانون صنفی معلمان در ارتباط با ایجاد مسمومیت‌های عمدی در مدرسه‌های دخترانه
روز چهارشنبه 10 اسفند، کانون صنفی معلمان ایران بیانیه ای بشرح زیر در ارتباط با ایجاد مسمومیت‌های عمدی در مدرسه‌های دخترانه منتشر کرد:
سرانجام پس از گذشت بیش از سه ماه انکار، تکذیب و آدرس غلط دادن، وزارت بهداشت مسمومیت دانش آموزان دختر در شهرهای مختلف و دادستان کل، عمدی و سازمان‌یافته بودن این حمله‌ها را تایید کردند.
پرسش‌هایی مانند اینکه آمران و عاملان چه کسانی هستند و آیا قرار است برای افکار عمومی توضیحی داده شود و نتایج پیگیری رسانه‌ای شود یا خیر، وقایع تلخ اسید پاشی در اصفهان را به یاد می‌آورد و مظنونین اولیه‌ای که جز افراطیون مذهبی نخواهند بود و انتظار برای اینکه اقدامی انجام پذیرد را دور از ذهن‌ می‌نماید.
بنا بر تعریف پلیس بین‌الملل ‌این حمله‌های سمی از جنس بیوتروریسم است. یک فرض قوی این است که در پی بازپس‌گیری دستاوردهای جنبش" زن، زندگی،آزادی " از طریق ایجاد هراس اجتماعی بین دختران و خانواده‌های آن‌هاست.
واقعیت این است که با حاکم شدن گفتمان نظامی-مداح بر نظام سیاسی کشور، زمینه برای اقدامات دیدگاه‌های واپس‌گرا در جامعه از پیش از آن نیز بیشتر فراهم شد. نیروهایی که قبلاً در مواردی برای دستیابی به برخی اهداف کوتاه مدت به کار گرفته شده و میدان عمل می‌یافتند، اکنون خود را صاحب اختیار و میدان‌دار اصلی می‌دانند و با امنیت کامل جولان می‌دهند و امنیت خاطر، سلامت جسم و روان جامعه را به هیچ می‌انگارند و مترصد تحمیل و حاکم کردن باورهای واپس‌گرایانه خود برجامعه هستند و چه بسا روسای سابق خود را نیز کنار می‌زنند. این همان آتش به اختیاری است که اکنون دامن نظام اجتماعی و سیاسی حاکم را گرفته است.
بی‌تردید چنین فرضیه‌هایی از جانب دستگاه‌های تبلیغاتی حکومتی مردود اعلام می‌شوند و باید منتظر همان جمله‌های کلیشه‌ای همیشگی از زبان سردمدارنشان باشیم. اما اگر بناست افکار عمومی باور کند که این اقدامات متحجرانه منشائی غیر از نیروهای خودی دارد، لازم است دستگاه‌های مسئول بدون اتلاف وقتِ بیش از این، چندین اقدام را فورا به اجرا گذارند:
۱. سران سه قوه به‌نحوی شفاف و قاطع علیه این اقدامات تروریستی موضع‌گیری کرده و صریحا آن را محکوم کنند.
۲. حمله به دختران دانش‌آموز، با ظن انجام آن توسط افراطیون مذهبی، حمله به عمیق‌ترین باورهای اعتقادی، فرهنگی و ارزشی جامعه است؛ بنابراین ضرورت دارد، رهبر جمهوری اسلامی، سردمداران حوزه‌های علمیه و تمام متولیان رسمی دین، برای رفع شبهه تحجر از دامان اعتقادات مورد قبول‌شان، صراحتا برعلیه این اقدامات موضع‌گیری کنند. اگر کنار رفتن روسری یا برداشتن آن باعث می‌شود برای حفظ ایمان مردم احساس خطر کنند، تهدید جان کودکان دختر و حفظ آبروی دین‌شان از برچسب تحجر و تروریسم، موضع‌گیری قاطع‌تری را می‌طلبد.
۳. اگرچه دیر هم شده، اما دستگاههای امنیتی وقضایی اگر هم تاکنون ظاهراً به این موضوع ورود نکرده‌اند، باید به طور جدی و سریع به این موضوع وارد شوند. عاملان و مهمتر از آن منشاء عقیدتی و صاحبان این باورها را شناسایی کرده بدون هیچ ملاحظه‌ای به جامعه معرفی و البته مجازات کنند. باید مشخص شود چه کسانی واقعا « علیه امنیت ملی» اقدام می‌کنند. توضیحات این دستگاه‌ها تاکنون دست‌کم نمایندگان مجلس را که قانع نکرده است.
۴. وزارت آموزش و پرورش، شخص وزیر و به ویژه حراست آموزش و پرورش ضمن محکومیت رسمی این حمله‌ها، باید گزارشی از اقدامات عملی خود در سه ماه گذشته برای مقابله با حمله‌ به مدارس و حفاظت از جان و سلامت روان دانش‌آموزان که از وظایف اصلی آنان است، ارائه کنند. حراست ها باید مشخص کنند که در شرح وظایف‌‌شان به جز برخورد و پرونده سازی برای معلمان منتقد و معترض، حراست از جان دانش‌آموزان نیز جایی دارد یا خیر؟
۵. وزارت آموزش و پرورش ضمن اعلام موضع و پیگیری‌های قضایی، اعلام کند چه برنامه‌هایی در راستای ایجاد جایگاهی ارزشمند برای زنان و دختران در مدرسه، خانواده و جامعه دارد؟
۶. دستگاه‌های تبلیغاتی رسمی، به ویژه رادیو و تلویزیون که برای مسائلی بسیار کم‌اهمیت‌تر -البته در کشورهای اروپایی و آمریکا- ده‌ها خبر و تفسیر تهیه می‌کنند و صدها بار از شبکه‌های مختلف، پخش می‌کنند؛ اگر به راستی با این تفکرات واپس‌گرایانه، مرزبندی دارند، ضروری است ضمن تشریح و روشنگری دقیق موضوع و البته پیگیری آن، ریشه‌های فکری آن را نیز روشن کنند.
۷. جدای از نهادهای رسمی حکومتی، تمامی شهروندان به طور عام و والدین و نهادهای صنفی و مدنی به صورت خاص باید در این باره موضع‌گیری و علیه برهم زنندگان امنیت فرزندان‌شان و کل جامعه، اقدامات قانونی و اعتراضی لازم را انجام دهند.
کانون صنفی معلمان ایران ضمن محکومیت شدید این اقدامات و مسامحه دستگاه‌های مسئول در پیگیری و روشن ساختن این موضوع پس از پذیرش و اعلام عمدی و سازمان‌یافته بودن این حمله‌های تروریستی به مدارس دخترانه، منتظر اقدامات عملی و فوری نهادهای مسئول، در سطح مقابله با اقدامات تروریستی و موضع‌گیری‌های صریح مطرح شده در بالاست و به سهم خود پیگیر اقدامات بعدی نیز خواهد بود.
*استفاده مواد شیمیایی در مدارس دخترانه به سبک بشار اسد
طبق آمار حکومتی بیش از ۹۰۰ دانش آموز دختر در چند مدرسه شیمیایی شده اند.
بر اساس گزارشات موجود نوع مواد شیمیایی استفاده شده از یکجور است. این ترور غیر انسانی مدارس دخترانه نشان می دهد که حاکمیت می خواهد خانواده ها از ترس شیمیایی شدن دختران آنها را به مدرسه نفرستند. دختران در مدارسی که ابتکار اعتراضی داشته اند را نگران کنند که در مراحل بعدی در محیط باز مدرسه این ترور شیمیایی را علیه معترضین انجام خواهند داد و مهمتر اینکه در اعترضات آینده همانند بشار اسد که با حمله شیمیایی به محلات معترضین در سال های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ بیش‌از دو هزار نفر را کشت این حاکمیت هم بدتر از آن را می تواند انجام دهد.
همگان بخاطر دارند که در سال ۱۳۶۷ در حلبچه صدام چه قتل عامی را بر پا کرد.
استفاده از مواد شیمیایی خارج از دست حکومت های مستبد نیست ونمی توان این عمل را به نیروهای خود سر و یا فتوای علمای خاص رجوع داد. همانطوری که کسی نفهمید قتل های زنجیرهای فتوای که بود! فرمان شلیک پرواز ۷۵۲ از کجا آمد! این عمل تروریستی در مدارس هم روشن نخواهد شد. ولی جامعه بسیار هوشیار است ومقهور تروریزم حکومت نخواهد شد.
کانون مدافعان حقوق کارگر
۱۰ اسفند ۱۴۰۱
*شماره ای دیگرازسریال تجمع اعتراضی خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام اینبار مقابل دفتر دیوان عالی قوه قضاییه در تهران
روز چهارشنبه 10 اسفند، خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام با برپایی تجمع مقابل دفتر دیوان عالی قوه قضاییه در تهران شماره ای دیگراز سریا اعتراضیشان را بنمایش گذاشتند وخواهان توقف اعدام بستگانشان شدند.
درهمین رابطه:تجمع اعتراضی خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام مقابل قوه قضاییه در تهران برای چندمین بار
روزیکشنبه 30 بهمن برای چندمین بار، جمعی از خانواده‌های زندانیان محکوم به اعدام دست به تجمع مقابل قوه قضاییه در تهران زدند وبا سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها خواهان اعدم نکردن بستگانشان شدند.
*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اهواز و شوش نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش،عیدی کارمندی(مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) وعدم برخورداری از درمان رایگان مقابل اداره تامین اجتماعی
روز چهارشنبه 10 اسفند، کارگران بازنشسته ومستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی اهواز و شوش در ادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح نازل حقوق وعدم همسان سازیش،عیدی کارمندی(مبلغ ناچیز یک میلیون و هشتصد هزار تومانی) وعدم برخورداری از درمان رایگان دست به تجمع مقابل اداره کل تامین اجتماعی در کلانشهر اهواز واداره تامین اجتماعی در شهرستان شوش زدند.

*تجمع اعتراضی خانوادگی نابینایان نسبت به واگذاری مرکز نابینایان خزانه(موقوفه) مقابل سازمان بهزیستی کشور
روز سه شنبه 9 اسفند،جمعی از نابینایان و کم‌بینایان بزرگسال و کودک به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به واگذاری مرکز نابینایان خزانه(موقوفه) به بخش خصوصی، مقابل سازمان بهزیستی کشور تجمع اعتراضی برگزار کردند.

منبع:کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت
*شروع مجدد تهدید و احضار دانشجویان دانشگاه خواجه‌ نصیر توسط وزارت اطلاعات
در چندروز اخیر در جهت افرایش سرکوب‌، دانشجویان بسیاری از دانشگاه خواجه‌ نصیر طی تماس‌هایی از وزارت اطلاعات به ساختمان وزارت در میدان فردوسی احضار شده‌اند.
بنابر اخبار واصله، دانشجویان احضار شده ابتدا رو به دیوار نشانده شده و بازجویی می‌شوند و سپس باید تعهد اجباری‌ای مبنی بر عدم شرکت در فعالیت و تجمع‌های دانشجویی بدهند.
قابل ذکر است احضار تلفنی هیچگونه وجهه قانونی نداشته و عدم حضور دانشجو منجر به حکم جلب نمی‌شود.
*دو ترم منع موقت از تحصیل برای دانشجوی دانشگاه گلستان
محمد سیادت دانشجوی مهندسی برق دانشگاه گلستان که پیش‌تر، حدود ۶۰ روز را در بازداشت سپری کرده بود، پس از آزادی به اتهام ایجاد بلوا و آشوب در دانشگاه به دو تر منع موقت از تحصیل با احتساب در سنوات محکوم شد.
*قرار موقوفی تعقیب برای حسن باقری‌نیا
پرونده‌ی حسن باقری‌نیا عضو هیات علمی گروه روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه حکیم سبزواری، که پیش‌تر از دانشگاه تعلیق شده و به شعبه‌ی ۹۰۲ دادسرای عمومی و انقلاب مشهد احضار شده بود، خاتمه اعلام شد و برای ایشان قرار موقوفی تعقیب صادر شد.
*احضار عزیز قاسم زاده به هیئت تخلفات اداری در ادامه موج تازه فشارهای آموزش و پرورش به فعالان صنفی
در ادامه فشارهای وارده بر کنشگران صنفی ایران عزیز قاسم زاده عضو هیئت مدیره و سخنگوی کانون صنفی فرهنگیان گیلان به هیئت تخلفات اداری استان گیلان فرا خوانده شده است.نکته قابل تامل این است در این احضاریه به گزارش منبع حقوقی علیه این فعال صنفی در تاریخ ۱۱ اسفند ۱۴۰۰ اشاره شده است و با توجه به اینکه یک سال از این زمان سپری شده،به نظر می رسد هیئت تخلفات اداری آموزش و پرورش که در ماه های اخیر بازوهای سرکوب خود را در استان ها و شهرستان های مختلف علیه کنشگران فعال کرده،تنها در پی پرونده سازی تازه علیه عزیزقاسم زاده بر آمده است.
در نامه هیئت بدوی بدون ذکر موارد اتهامی نوشته شده «گزارشی علیه آقای عزیز قاسم زاده از سوی منبع حقوقی در تاریخ ۱۴۰۰/۱۲/۱۱ به این هیئت واصل شده است.» بر طبق این ابلاغیه از عزیز قاسم زاده خواسته شده صبح پنج شنبه مورخ ۱۴۰۱/۱۲/۱۱ ساعت ۸:۳۰ در این هیات برای ادای توضیحات حضور رساند اما عزیز قاسم زاده گفته است که در این جلسه شرکت نخواهد کرد او در یادداشتی پیرامون دلایل عدم حضور خود نوشته است:«از آنجا که در ماه های اخیر هیات های بدوی تخلفات آموزش و پرورش در استان های مختلف، علیه منافع پرسنل خود اقدام کرده و در این راستا بر خلاف قانون و بر اساس حاکمیت سلیقه و در راستای تهدید و ترساندن معلمان، تنی چند از همکاران از جمله معلمان شریف آقایان پیروز نامی و خانم بداغی (خوزستان: هر کدام انفصال سه ماهه) لقمان افضلی (تبعید ۲ سال از سنندج به اردبیل) خانم مریم زیرک(قزوین: بازنشستگی پیش از موعد با ۲۱ سال ) و محمود ملاکی و عاتکه رجبی (بوشهر و مشهد: اخراج از آموزش و پرورش) اقدام کرده است و در استان گیلان و سایر استان های کشور هم این هیئت همکاران مختلفی از شهرستان های گوناگون را به بهانه های واهی و غیر قانونی،فراخوانده،اینجانب در اعتراض به این رویه نامبارک و غیر قانونی،حضور در این جلسه بدون مشخص بودن موارد اتهامی و با عنوان کلی «ادای توضیحات» را تنها فرصتی برای توضیح خواهان در جهت پرونده سازی های بیشتر و مشروعیت دادن به رفتار قانون شکنان در لباس٫ قانون می دانم و در این جلسه شرکت نخواهم کرد‌.عضو هیئت مدیره کانون صنفی فرهنگیان گیلان تصریح کرده :«این نهاد موظف است بر اساس
ماده 17 آیین نامه اجرایی رسیدگی به تخلفات اداری که در آن تصریح شده «هيأت هاي رسيدگي به تخلفات اداري موظفند پس از انجام بررسي هاي لازم، موارد اتهام را به طور كتبي به كارمند ابلاغ و پس از آن ده روز مهلت براي دفاع كارمند منظور كنند» موارد اتهامی اینجانب را به طور دقیق با مصداق مشخص نماید تا طی لایحه ای که به استحضار مردم کشور و معلمان شریف ایران می رسد،قضاوت نهایی را فارغ از رای و نظر این هیئت به افکار عمومی مردم آزاده و معلمان حق طلب ایران بسپرم.»
شایان ذکر است آموزش و پرورش چابکسر در پاسخ به نامه مکتوب عزیز قاسم زاده پیرامون عدم اعمال رتبه بندی برای او، در تاریخ ۱۱ دی ماه ۱۴۰۱،عدم بارگزاری مستندات را دلیل محرومیت این فعال صنفی از رتبه بندی عنوان کرده که قاسم زاده در اعتراض به این ادعای غیر قانونی و تضییع حقوق خود توسط آموزش و پرورش چابکسر، نامه ای را به تاریخ ۲۴ دی،به اداره کل آموزش و پرورش گیلان نگاشته است و با توجه به قانونی بودن مصوبه رتبه بندی،آموزش و پرورش را ذیصلاح برای تفسیر سلیقه ای و موردی از قانون ندانسته و خواهان اعمال رتبه بندی در حق خود شده که نه تنها به این خواسته قانونی او توجهی نشده،بلکه موج جدید پرونده سازی علیه او از سوی هیئت تخلفات اداری آموزش و پرورش گیلان شروع شده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن محکوم کردن موج تازه تهدیدها و سرکوب های حکومتی علیه فعالان صنفی،بار دیگر دست اندرکاران امر را به رعایت موازین قانونی دعوت می کند و تصریح می کند که فعالان صنفی هرگز با این تهدیدهای غیر قانونی، عرصه مطالبه گری قانونی را ترک نخواهند کرد و در اعتراض به رویه های نامناسب آموزشی و سیاست های ناموجه، صدای اعتراض خود را همچنان افراشته نگاه خواهند داشت.
*جعفر ابراهیمی بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران لحظاتی پیش برای سه روز به مرخصی آمد.
شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران امیدوار است مرخصی این معلم سرافراز به آزادی کامل این فعال صنفی معلمان منجر گردد.
این شورا همچنین خواهان مختومه شدن پرونده همه معلمان زندانی و کنشگران صنفی در سراسر کشور است.
در همین رابطه:جعفر ابراهیمی از زندان اوین به مرخصی درمانی آمد
جعفر ابراهیمی معلم زندانی و بازرس شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ساعاتی پیش به مرخصی درمانی آمد.
اتحادیه آزاد کارگران ایران خواستار آزادی بی‌قید و شرط جعفر ابراهیمی و‌ دیگر معلمان و کارگران زندانی و تمامی زندانیان سیاسی است.
اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۱۰ اسفند ۱۴۰۱
*حمایت بیش از 35 شعبه‌ی پن از کانون نویسندگان ایران
شبکه انجمن‌های قلم (پن) با شادباش آزادی نویسندگان ایرانی، آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی، خواهان آزادی دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران است
بیش از 35شعبه‌ی جهانی انجمن قلم (پن) از مقامات ایرانی خواهان توقف یورش‌های پیاپی به کانون نویسندگان ایران شدند.
انجمن جهانی قلم (پن)، پن آمریکا و 35شعبه‌ی دیگر از شبکه‌ آزادی بیان و قلم پن با انتشار بیانیه‌ای مشترک آزادی نویسندگان ایرانی، آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی، را شادباش گفتند از مقامات ایران خواستند با توقف یورش‌های پیاپی به کانون نویسندگان ایران، که پیشتاز مبارزه با سانسور است، دیگر اعضای زندانی این کانون را آزاد کند.
در این بیانیه آمده است:
آزادی آرش گنجی و رضا خندان‌مهابادی شادباش می‌گوییم؛ هیچ‌ انسانی نباید به «جرم» نوشتن، ترجمه یک کتاب یا مخالفت با سانسور در زندان باشد. هم‌چنین مایه‌ی خرسندی است که روند قضایی برضد دیگر اعضای کانون نویسندگان ایران، ازجمله محاکمه بی‌وجه آیدا عمیدی، مقرر در ۱۹ فوریه،، متوقف شده است. کانون نویسندگان ایران چندین دهه است که به دلیل حضور در خط مقدم دفاع از آزادی بیان و مبارزه با سانسور زیر ضرب آزارواذیت و یورش‌های بی‌وقفه‌ی حاکمیت بوده است. به نظر ما این سرکوب‌های پیوسته و پیاپی نویسندگان عضو این کانون درواقع حمله به موجودیت این تشکل است تا یکی از بلند‌ترین صداهای جامعه مدنی و عرصه‌ی ادبیات ایران را خاموش کند.
«ما اعضای شبکه‌ی جهانی قلم (پن) خواستاریم که مقامات ایران به آزارواذیت و بازجویی اعضای کانون نویسندگان ایران پایان دهند، تمامی اتهاماتی را که با مقاصد سیاسی به این نویسندگان زده‌اند بی‌قیدوشرط باطل شمارند، و علی اسدالهی و کیوان مهتدی را از بند آزاد کنند. افزون بر این، هم‌بستگی خود را با تمامی نویسندگان ایران اعلام می‌کنیم و توقف جریان شدید و به‌درازاکشیده‌ی سرکوب نویسندگان و دیگر کوشندگان عرصه‌ خلاقیت را خواستاریم؛ جریانی حاکی از دستگیری‌های بازدارنده که اغلب با محرومیت از تماس با خانواده و وکیل، شیوه‌های وحشیانه‌ی بازجویی، هتک‌حرمت در بازداشتگاه و سهل‌انگاری در مراقبت‌های پزشکی همراه بوده‌اند. ما آزادی فوری و بی‌قیدوشرط تمامی نویسندگانی را خواستاریم که به‌دلیل درخواست مسالمت‌آمیز آزادی اندیشه و بیان زندانی شده‌اند، و از جامعه‌ی جهانی و نهادهای چندجانبه‌ای چون سازمان ملل متحد می‌خواهیم به وضعیت نویسندگان و دیگر کوشندگان عرصه‌ی خلاقیت که در ایران زیر سرکوب قرار گرفته‌اند توجهی ویژه نشان دهند.»
گنجی، نویسنده و مترجم و منشی پیشین کانون نویسندگان ایران، دسامبر ۲۰۱۹ دستگیر شد و یک‌ماه بازداشت بود؛ دسامبر ۲۰۲۰ به‌دلیل ترجمه کتابی درباره‌ نقش کردها در جنگ داخلی سوریه به اتهام اقدام علیه امنیت کشور به ۱۱ سال زندان محکوم شد، و با رد درخواست تجدیدنظر او، در اکتبر ۲۰۲۱ برای گذراندن دوران حبس به زندان رفت. در پی اعلام عفو عمومی به شمار گسترده‌ای از زندانیان، در ۱۱ فوریه ۲۰۲۳ شاهد آزادی بی‌قیدوشرط و غیرمنتظره‌ی او از زندان رجایی‌شهر بودیم. رضا خندان مهابادی، نویسنده و پژوهش‌گر و عضو هیئت دبیران کانون نویسندگان ایران، و یکی از برندگان جایزه‌ی آزادی نوشتنِ پن آمریکا، در سال ۲۰۱۹ به ۶ سال حبس محکوم شد و از اکتبر ۲۰۲۰ (جز دوره‌ای کوتاه برای درمان) در زندان بود تا ۱۵ فوریه ۲۰۲۳ که بی‌قیدوشرط از زندان کرج آزاد شد. پن آمریکا و مرکز حقوق‌بشر رائول والنبرگ دادخواستی برای این دو و ۲ عضو دیگر کانون نویسندگان ایران به گروه‌کاری بازداشت‌های خودسرانه‌ی سازمان ملل تسلیم کرده بودند؛ و سازمان ملل در بیانیه‌ی خود محکومیت گنجی و خندان‌مهابادی را ناعادلانه و ناقض حقوق بشر آنان و حقوق بین‌الملل شمرد و آزادی فوری آن دو را خواستار شد.
کیوان مهتدی، نویسنده و مترجم و فعال کارگری و عضو کانون نویسندگان ایران در مه ۲۰۲۲ بازداشت شد و اکنون حکم شش سال زندان دارد. علی اسدالهی، شاعر و منشی کنونی کانون نویسندگان ایران، ماه نوامبر دستگیر و پس از ۳۱ روز بازداشت انفرادی به زندان فشافویه (تهران بزرگ) منتقل شد. او از ماه دسامبر بدون تفهیم اتهام و با تمدید غیرقانونیِ بازداشت در همان‌جا بوده است و به‌تازگی پرونده‌ او را به شعبه‌‌ای ارجاع کرده‌اند که قاضی آن به صدور احکام سنگین شهرت دارد.
علیرضا آدینه، آیدا عمیدی و روزبه سوهانی در اوایل دسامبر دستگیر و در اوایل ژانویه به‌قید وثیقه آزاد شدند اما پرونده‌های آنان باز ماند. محاکمه عمیدی که بنا بود در ۱۹ فوریه باشد برگزار نشد و روند قضایی فعلا متوقف شده است. اعضای دیگری از کانون نویسندگان ایران نیز دستگیر و سپس بی‌قیدوشرط یا با تعویق اجرای حکم آزاد شدند؛ ازجمله آتفه چهارمحالیان، شاعر و عضو پیشین هیئت دبیران که در ماه اکتبر دستگیر و به ۲سال و ۸ ماه زندان محکوم شد و اکنون با تعویق اجرای حکم آزاد شده است. آنیشا اسدالهی (خواهر علی اسدالهی) همراه با همسرش کیوان مهتدی در ماه مه دستگیر و در ماه اوت به قید وثیقه آزاد شد اما هنوز از قید اتهامات رها نشده است و هفته پیش او را به دادگاه فراخواندند.
فهرست آزادی قلمِ پن آمریکا نشان می‌دهد که ایران با بالاترین شمار نویسندگان و روشنفکران زندانی در جهان رتبه‌ی چهارم را دارد. در سال ۲۰۲۲ شمار دستگیری نویسندگان و دیگر هنرمندان در این کشور به‌شدت بالا رفته است.
شعبه‌های امضاکننده‌ی بیانیه:
پن جهانی، پن افغانستان، پن آمریکا، پن آرومان، پن ارمنستان، پن بنگلادش، پن بلاروس، پن کامبوج، پن کانادا، پن شیلی، پن کورواسی، پن دانمارک، پن انگلستان، پن فرانسه، پن آلمان، پن مستقل چین، پن ایرلند، پن اردن، پن کردها، پن مالتا، پن ملبورن، پن میانمار، پن سن‌میگوئل، پن هلند، پن کبک، پن رومانی، پن صربستان، پن سیرالئون، پن اسلوونیا، پن روماندِ سوئیس، پن سوئد، پن سیدنی، پن تریسته (ایتالیا)، پن ترکیه، پن اوگاندا، پن برون‌مرزی ویتنام، پن ایالت وِلز
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید