تظاهرات زنان در کابل

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تظاهرات زنان در کابل؛ طالبان می‌گوید در مورد 'شکنجه افسر پیشین ارتش' تحقیق می‌کند: شماری از زنان معترض سه‌شنبه در مرکز شهر کابل تظاهرات کردند که گزارش شده با تیراندازی هوایی نیروهای طالبان مواجه شدند. همچنین گزارش‌هایی از برخورد خشونت‌آمیز با معترضان منتشر شده است. تظاهرکنندگان به انتشار گزارش‌ها از بدرفتاری افراد طالبان با نظامیان پیشین با وجود اعلام عفو عمومی اعتراض داشتند. اما، طالبان می‌گوید در مورد ادعاهای بدرفتاری تحقیق می‌کنیم.

در یک ویدیو یکی از این زنان معترض می‌گوید تظاهرات امروز آنان با تیراندازی هوایی زیاد و رفتار خشن طالبان مواجه شد، و زنان معترض پراکنده شدند. در یکی از ویدیوهای دیگری که از تظاهرات سه‌شنبه زنان در کابل به بی‌بی‌سی رسیده است، صدای تیراندازی شنیده می‌شود.
یکی دیگر از این زنان معترض به بی‌بی‌سی گفت که برنامه آنان تظاهرات در برابر وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان (وزارت پیشین زنان) بود که پیش از رسیدن به محل "نیروهای طالبان وارد تظاهرکنندگان شدند، محاصره کردند و با برخورد خشن و تیراندازی هوایی سعی کردند تظاهرات را بهم بزنند. "
او گفت که افراد طالبان با گزارشگرانی که برای پوشش خبری تجمع آمده بودند نیز برخورد خشن داشتند. این گزارش ها به صورت مستقل تایید نشده اند.

'خشونت علیه نظامیان پیشین '
اخیرا، ویدیویی از رفتار خشونت‌آمیز افرادی که گفته شده 'نیروهای طالبان' هستند با فردی که گفته شده یک افسر سابق ارتش افغانستان است در شبکه‌های اجتماعی نشر شده است. در این ویدیو، ظاهرا، یک فرد عصبانی مسلح یک دگرمن (سرهنگ دوم) پیشین ارتش افغانستان را در حالی که دستبند (زولانه) دارد، لت و کوب می‌کند.
بستگان این افسر ارتش به نام حبیب‌الله قادری به بی‌بی‌سی گفتند که او "سه روز پیش در کابل از طرف حوزه امنیتی ۱۵ دستگیر شد و هنوز در بازداشت طالبان به سر می‌برد".
به گفته آنها، رحمت الله پس از روی کار آمدن طالبان به ایران گریخته بود که برای همدردی در مرگ یکی از بستگان به کابل بازگشته بود. خانواده او می‌گویند "هیچ اتهام قانونی و جنایی علیه او وجود ندارد".
گفته شده که او در گذشته، فرمانده یک کندک/گردان ارتش در حومه کابل بوده است. طالبان می‌گوید این سیاست آنها نیست، و بیشتر موارد انتقام جویی‌ها "خودسرانه" یا "دشمنی شخصی" بوده است.
یک سخنگوی وزارت داخله (کشور) طالبان به بی‌بی‌سی گفت که اطلاع دقیقی از بازداشت این افسر پیشین ارتش ندارند و هنوز مشخص نیست که این حادثه در کجا رخ داده است، در حال تحقیقات این مورد هستند و "حکم دستگیری عاملان" صادر شده است.
یک ماه پیش، سازمان دیده‌بان حقوق بشر در گزارشی گفت نیروهای طالبان از زمان تسلط بر کشور، با وجودی که "عفو عمومی" اعلام شد، بیش از ۱۰۰ افسر پلیس و اداره اطلاعاتی سابق را اعدام یا ناپدید کرده‌اند.
تعداد از زنان معترض نیز گفته اند که افراد طالبان سعی کردند گوشی‌های مبایل آنان را بگیرند تا مانع عکاسی و گرفتن فیلم شوند.
شب گذشته، در اعلامیه‌ مشترک سه گروه "حرکت خودجوش زنان مبارز"،"زنان عدالت‌جو" و "تیم اتحاد و همبستگی زنان" آمده که آنها به خاطر "وضعیت اقتصادی، قتل‌های مرموز جوانان و شکنجه نظامیان پیشین" این تظاهرات را راه اندازی می‌کنند.
گروه‌هایی از زنان عمدتا پس از تسلط طالبان بر افغانستان بارها در اعتراض به رفتار و سیاست طالبان اعتراض کرده اند.

شب گذشته، در اعلامیه‌ مشترک سه گروه "حرکت خودجوش زنان مبارز"،"زنان عدالت‌جو" و "تیم اتحاد و همبستگی زنان" آمده که آنها به خاطر "وضعیت اقتصادی، قتل‌های مرموز جوانان و شکنجه نظامیان پیشین" این تظاهرات را راه اندازی می‌کنند.
یکی از این زنان معترض در میان تظاهرکنندگان می‌گوید: "تا چه وقتی تماشاگر این ظلم هستید، اینها (طالبان) هیچ قرابتی با اسلام و قرابتی با خداوند ندارند. تماشاگر ظلم و استبداد نباشید."
او مدعی است که "با وجودی که عفو عمومی اعلام کردند، صدها نظامی (پیشین) را کشته و شکنجه کرده اند." ادعایی که طالبان پیشتر رد کرده است.
معترضان همچنین شعارهای "ما حکومت قانونی می‌خواهیم."، "کار، نان، آزادی" سر دادند.
https://www.bbc.com/persian/afghanistan-59809582