طالبان: 'برخورد قانونی' با تظاهرات بدون مجوز

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اعلامیه طالبان در مورد 'برخورد قانونی' با تظاهرات بدون مجوز؛ ابراز نگرانی سازمان ملل در مورد حقوق زنان: گروه طالبان گفته است که راه‌پیمایی‌ها و تظاهرات بعد از این مشروط است و اهداف و شعار‌های اعتراض‌ها باید از قبل مشخص باشد و با نیروهای امنیتی در میان گذاشته شود. همزمان یک نهاد سازمان ملل در مورد تضعیف حقوق زنان در حکومت طالبان ابراز نگرانی کرده است. در نخستین اعلامیه وزارت داخله گروه طالبان آمده است که اعتراض‌ها و تظاهرات باید یک روز زودتر با نیروهای آنها شریک گردد و مجوز اعتراضات باید از وزارت عدلیه گروه طالبان گرفته شود.

در اعلامیه این گروه آمده است که آنها با متخلفین "برخورد قانونی" خواهند کرد. اما روشن نیست فعلا گروه طالبان پیرو کدام قانون هستند.
در ۲۴ روز گذشته که نیروهای نظامی طالبان وارد کابل شده‌اند، گروه‌های مختلف، به دلایل متعدد به خیابان‌ها آمدند و قدرت طالبان را به چالش کشیدند. زنان در راه‌پیمایی‌های سه هفته گذشته نقش فعال داشتند.
چهارشنبه، ۱۷ سنبله/شهریور، شماری از زنان در کارته چهار کابل و همچنین ولایت بدخشان در شمال شرقی کشور به خیابان‌ها آمدند و از جمله شعار" کابینه بدون زن ناکام است ناکام است" سر دادند.
طالبان ۳ خبرنگار روزنامه اطلاعات روز که به پوشش این رویداد رفته بودند را بازداشت کردند و سپس در حالیکه آنها را شدیدا مورد لت‌وکوب قرار داده بودند، رها کردند.
اسکندر کرمانی، خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی در کابل می‌گوید که طالبان با چالش جدی و جدید عیله قدرت خود روبرو شد‌ه‌اند که در دوره قبلی حکومت‌شان با آن برخورد نکرده بودند.
روز گذشته، شماری در کابل، هرات و مزارشریف علیه طالبان راه‌پیمایی اعتراضی کرده و شعار‌های "آزادی" و "مرگ بر پاکستان" سر دادند.
در اعتراض‌های دیروز در هرات دست‌کم دو تن از معترضان کشته شده اند. روشن نیست که آنها در شلیک مستقیم افراد طالبان جان داده اند، و یا در شلیک‌های هوایی این گروه که برای متفرق کردن معترضان انجام داده بودند.
اعتراض‌های روز گذشته در کابل که بیشتر شرکت‌کنندگان آن ظاهرا زنان و دختران بودند، با برخورد خشونت‌آمیز طالبان روبرو شد. معترضان علیه آنچه مداخله آشکار پاکستان در جنگ برای تصرف پنجشیر می‌دانند، به خیابان‌ها آمده بودند.
ویدئوهایی که از این اعتراضات مخابره شده، زنانی را نشان می‌دهد که با آنکه افراد گروه طالبان آن‌ها را لت‌ و کوب می‌کنند و با شلیک هوایی تلاش می‌کنند آنها را متفرق سازند، اما به اعتراض‌های خود ادامه می‌دهند.
شماری از روزنامه‌نگاران روز گذشته در حالی که جریان اعتراض‌ها در کابل را پوشش می‌دادند یا بازداشت شدند یا مورد لت‌وکوب قرار گرفتند.

ابراز نگرانی سازمان ملل
یک مقام سازمان ملل متحد در کابل روز چهارشنبه گفته است که طالبان از قول خود برای محترم شمردن حقوق زنان افغان غفلت می کنند.
به گزارش خبرگزاری فرانسه الیسون داویدیان، نماینده "دفتر زنان سازمان ملل" گفت که طالبان "این بیانیه را تکرار کرده است که حقوق زنان در چارچوب اسلام محترم خواهد بود، اما هر روز گزارش هایی از محدودتر شدن حقوق زنان دریافت می کنیم."
او در یک کنفرانس ویدئویی با خبرنگاران در نیویورک گفت برای نمونه "زنان از خروج از خانه بدون محرم (عضو مذکر خانواده) منع شده اند" و "در برخی ولایات مانع رفتن آنها سر کارهایشان شده اند."
طالبان روز سه شنبه یک دولت سرپرست معرفی کرد که همه اعضای آن مردان عضو این جنبش اسلام گرا هستند.
الیسون داویدیان گفت: "طالبان دیروز با اعلام دولت موقت یک فرصت حیاتی برای نشان دادن این موضوع که واقعا به ساختن یک جامعه پذیرا برای همه و مرفه متعهد است را از دست داد."
او اضافه کرد: "الان وقت آن است که طالبان نشان دهد که دولتی برای همه افغان ها تشکیل می دهد."
"زنان سازمان ملل" یکی از آژانس های این سازمان است که برای برابری جنسیتی و توانمند کردن زنان در اطراف جهان کار می کند.
https://www.bbc.com/persian/afghanistan-58488548