« بزنید به چاک، اینجا خبری نیست»

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

داستان کوتاهی که برای اولین بار منتشر می شود: دومینیک منوتی، تاریخ‌ دان و کنشگراجتماعی، دیر به طرف ادبیات آمد، از سر استیصال، زمانی که دورنمای دگرگونی بنیادین در جامعه رنگ می باخت. داستانهای کوتاه او به شکل روایات مستند نوشته شده که حکایت از خیانت نخبگان و خشم مردم دارد و حال و هوای پنجاه سال پیش شهر مارسی را بازسازی می کند.

تیتر اول روزنامه Le Quotidien de Marseille خبر از قتلی در اتوبوس می دهد. یکی از مسافران اتوبوس که مهاجر الجزایری بوده در حالت جنون، گلوی راننده را بریده و به چهار سرنشین نیز با چاقو حمله کرده است.

۲۷ اوت ۱۹۷۳

بیانیه مطبوعاتی سندیکاها: مراسم تشییع جنازه گرلاش در روز سه شنبه ۲۸ اوت برگزار می شود. ازشهروندان دعوت می کنیم که در این مراسم شرکت کنند. این واقعیت که قاتل یک مهاجر است نباید منجر به توسعه نژادپرستی شود.

مارسی، ساعت ۱۰ شب، ۲۸ اوت ۱۹۷۳

در منطقه اپرا، درست در مرکز شهر، محله پررونق بارهای آمریکایی، امشب پرنده پر نمی زند. برای ادای احترام به گرلاش هیچ کس در خیابان ها نیست، همه درها بسته و چراغ ها خاموش است. روز قبل گلوی یک راننده اتوبوس شریف، سرکار با چاقو بریده شد. آنروز بیش از پنج هزار نفردر فضای آغشته از نفرت در شهر تظاهرات کردند :

« اتفاقی نیس، قاتل یه الجزایریه ، معلومه دیگه. ما به اندازه کافی از دست جنایتکارای الجزایری کشیدیم. باید همه شون راریخت تو دریا، آدمکش ها!... برگردین کشورتون...»

شهر ساکت است و یخ زده، در انتظار فاجعه.

درکل محله تنها یک بارـ رستوران به نام لافودر (صاعقه) متعلق به مردی به نام پریرا باز است. پریرا یک مهاجر پرتغالی است که مدتی طولانی با OAS (۱) همکاری می کرده است، آنهم زمانی که این سازمان ممنوع بود. همه پنجره ها پشت پرده‌های ضخیم پنهان اند و هیچ روزنه نوری از بیرون دیده نمی شود، درون کافه پنجاه مرد چپیده اند، عرق می‌ریزند، هل می دهند، همدیگر را بلند صدا می‌زنند، می‌خندند، فحش می‌دهند، آواز می‌خوانند و گاه کف می زنند. بین صداهای بلند و نعره ها، بشقاب‌های مزه که مادر پریرا حاضر کرده، دست به دست می گردد، هویج و لوبیا با زیره، صدف‌ با سس تند و زیتون‌های فلفل زده که روی همه آنها به مقدار زیاد پودر رازیانه پاشیده شده است. این همه ادویه و فلفل مناسب ذائقه «فرانسوی های بیرون رانده از الجزایر» است که بخش عمده مشتریان لا فودر را تشکیل می دهند.

سرگروهبان پیکن روی چهارپایه ای جلوی بار چمباتمه زده است. از مشتریان قدیمی است و از این کافه خیلی خوشش می آید، در این جو احساس راحتی می کند با میزوصندلی های چوبی، پیشخوان مسی، دیوارهای زرد کم رنگ و سه عکس سیاه و سفید بزرگ از ژنرال سالازار، دیکتاتور پرتغال که پریرا به او وفادا است. دورتا دور را که نگاه می کند تقریباً همه را می شناسد، مانند او بسیاری ازمشتریان از بازماندگان الجزایر متعلق به فرانسه از دست رفته ، می باشند. در میان آنها افسران پلیس زیاد اند، همه مثل یک خانواده. او در مورد راهپیمایی آنروز با بغل دستی اش گپ می زند، یک پلیس دون پایه، لوک روسی، او را از زمانی که هر دو در پاسگاه پلیس منطقه پانزدهم مارسی کار می کنند، می‌شناسد. یکی از ته کافه با صدای بلند و با خنده ای پرصدا می گوید:

– به سلامتی گرلاش…

پیکن با بالا بردن گیلاس اش به او پاسخ می دهد:

– به سلامتی گرلاش که خودمون انتقام خونشو می گیریم.

همه با هم سر می دهند :

– به سلامتی گرلاش

– برای راه اندازی کمیته دفاع مارسی، از این بهتر نمی شد تصور کرد. اهالی مارسی هرگز فراموش نمی کنند. جسد راننده، تشت خون، اتوبوسی که بی راننده جلو می رود، آن عرب بی سرو پای دیوانه...

ـ مزخرف نگو، قاتل دیوانه نیست، عرب بی سروپاست، همین.

ـ ای حرامزاده های سندیکالیست، سیاست بازی را کنار بگذارید، به فکر خانواده مقتول باشید…

– دهنشون رو بستیم. همه جا اعلامیه های ما پخش می شه، روی همه دیوارها پوسترهامون با شعار «مارسی می ترسد»، با امضای کمیته دفاع مارسی می درخشه... کمیته یعنی ما. تو راهپیمایی فقط در مورد ما حرف می زدن.

– داداش خوب چشاتو وا کردی؟ همه شون از ترس به خودشون ریده بودن، هیشکی جرات نکرد آفتابی شه، نه خربزه فروشه، نه کارگر تو کارگاه، همه کرکره ها را کشیده و تو سوراخ موش تپیده بودن.

– کاش همیشه اینطور بمونه

پریرا به نوبه خود گیلاس اش را بالا می برد :

ـ این به خود ما بستگی داره. کمیته دفاع مارسی پیروز میشه.

فریادی به او پاسخ می دهد:

– عربهای پاپتی، همه رو بریز تو دریا

بقیه همه باهم شعار را سر می دهند و پا می کوبند:

– عربهای پاپتی، همه رو بریز تو دریا

وقتی هیاهو فروکش می کند، گروهبان ارشد پیکن بلند می شود و بدنش را می کشد. احساس قدرت می کند، گرم است و آماده. او به سمت بغل دستی اش، لوک روسی، خم می شود:

ـ ما باید یه کم هلشون بدیم تا تو دریا شیرجه بزنن. کی حاضره دست به کار شه؟ وراجی بسه، هان، لوک. من خودم آماده ام. تو چی؟ حالش رو داری یه چرخی بین غربتی ها بزنیم؟

وقتی گروهبان چیزی از لوک بخواهد، او بی چون و چرا اجرا می کند. در پاسگاه پلیس محله پانزدهم، پیکن یک مقام ارشد است.

پریرا، چند متر دورتر، ایستاده، بطری عرق در دست و خندان، با احتیاط به تماشای «مشتریان» می پردازد. وقتی بلند می شود پیکن را می بیند، ، آرواره هایش متورم است و از چشمهایش خون می بارد، از آن قیافه های قلدر روزهای بد. هنگامی که او با لوک به سمت آشپزخانه و خروجی سرویس راهی می شوند، پریرا به سوور، رفیق خوبش، راننده سابق مسابقات اتومبیل رانی که حرفه اش را در اثر یک تصادف جدی از دست داده، اشاره می کند. رفیق اش به عنوان نگهبان در شب های شلوغ بار به او کمک می کند. مثل امشب. این جور شبها بروز هر اتفاقی، محتمل است. سوور یواش جلو می آید، پریرا ، پیکن و لوک را به او نشان می دهد.

ـ اون دو تا رو می بینی؟ نمی دونم کجا می رن آتیش بسوزونن. یه جوری باهاشون برو. حواست به پیکن باشه، اون یکی مهم نیس. مواظب باش گوه کاری نکنه. به یه کلکی ببرش خونه ور دست زنش. آدرسش رو بلدی؟ ( سوور سری تکان می دهد، پریرا دو اسکناس در جیب او فرو می کند) اینم واسه اضافه کاریت، ممنونم پسر. بعدش جستی بیا واسم تعریف کن.

سوور برای اینکه کمتر احساس تنهایی کند دست یک رفیقش را می گیرد و به پیکن در پارکینگ می‌پیوندد:

ـ داری میری دوردور بزنی، منم باهات بیام؟

پیکن کمی فکر می کند، آیا به این دو نفر نیاز دارد، بله یا خیر؟ شاهدانی امن، مثل اعضای خانواده و در صورت لزوم قادر به پخش شایعات. مثلاً از طریق پریرا. به این ترتیب می تواند دایره همدستان را گسترش دهد و نتیجه کار از یک ضربه فردی بیشتر شود. خوب، بد هم نیست.

ـ خوب، اما نه با ماشین من. من باید دستم باز باشه، راحت باشم. شما هم با مرسدس بنزفرد اعلا تون ما را دنبال کنین.

سپس پیکن در صندلی مسافر خودروی فیات خود می نشیند و کلید را به لوک می دهد:

ـ خودت برون ، من امشب زیادی خوردم.

پیکن به لوک توضیح می‌دهد که مرسدس به آنها می‌پیوندد، دو خودرو در کنار هم حرکت می کنند:

ـ اول یه دور بزنیم ببینیم اوضاع دست کیه. از دروازه اکس بالا میریم، بعد اگه همه چی میزون بود، میریم طرف منطقه لا کالاد.

سوور با تردید می گوید:

– لا کالاد، ، من اونجاها رو خوب بلد نیسم، تو پس کوچه ها و بن بستا گم نشم ؟

– نگران نباش، اینجا زمین بازی پاسگاه پلیس محله پانزدهمه، من و لوک مثل کف دس می شناسیم. اینجاها کلی خاطره داریم، یه کم مثل اونجاست ( الجزایر ـ م). شما از اونجا نیومدی، نمی تونی بفهمی چه حالی داره. پس بریم دروازه اکس تا از نزدیک فضای چای نعنا و کوس کوس(خوراک مغربی.م) را حس کنیم.

در طول مسیر پیکن به دیوارها نگاه می کند تا پوستر های کمیته دفاع مارسی (۲) را ببیند و مایوس هم نمی شود. بیش از صد پوستر بر دیوارها دیده می شود. «مارسی می ترسد» همه جا را گرفته، احساس پشت گرمی می کند. خونش به جوش می آید.

آنها به دروازه اکس می رسند. منطقه ای که معمولاً در این ساعت بسیار پرجنب‌وجوش است اینبار خلوت می باشد، مغازه‌ها پرده آهنی را پایین کشیده اند، کسی در خیابان‌ها قدم نمی‌زند. دو ماشین کنار هم حرکت می کنند و شیشه ها پایین می آید. پیکن به سوی سوور رو می کند :

– حتم داشتم اینطوری بشه، «مارسی می ترسد» واسه اینکه جو بالا بگیره شعار خوبیه ، اما حالا این دیگه کمه، حالا ترس افتاد به جون اینا، همه شون جفت کردن. بزن بریم لاکالاد.

نفس پیکن بوی تند عرق رازیانه می دهد، سوور فکر می کند الان بهترین وقت برای بردنش به خانه است، اما چگونه به او بگویید؟ کله شق است. ماشین ها روشن می شوند.

دار و دسته پیکن از جاده مادرگ به طرف لاکالاد در راه است. در نیمه راه نزدیک منطقه شمال مارسی، کامپاین له وک، یک ون پلیس پارک شده کنار جاده سر راهشان سبز می شود. لوک با تکان دادن دست به پلیس سلام می کند.

– ون مال پاسگاه پلیس محله پونزدهمه. حتما اینجا کشیک می دن، «نظارت ساکن » ، که جلوی زد و خوردهای بعد از تشییع جنازه گرلاش را بگیرن.

ـ راسش منم واسه همین اومدم بابا.

در چهارراه، دو ماشین به آرامی به سمت بلوار پومونت حرکت می کنند. در سمت چپ، بار ترمینوس در حال بسته شدن است و سه یا چهار مرد آنجا را تمیز می کنند .

پیکن فکر می کند که این موقعیت خوبی باشد.

– داداش یه دور تو منطقه بزن ، بعد یواش دوباره از جلو ترمینوس رد شو.

سر چهارراه دو خودرو از کنار ون پلیس که در حال «نظارت ساکن» بود، عبور می کنند و به سوی بلوار پومونت ادامه می دهند. جلوی ترمینوس، مرد جوانی از بار بیرون آمده، روی دیوار پایین تراس نشسته و پاهایش به سمت بلوار آویزان است.

پیکن به لوک می گوید : ـ ادامه بده. آهاان، حالا دور بزن، برمی گردیم کافه، جلوش وایسا، می خوام دو کلوم با اون بچه که رو دیوار نشسه گپ بزنم، تو موتور رو خاموش نکن، هر وقت گفتم دوباره راه بیفت، ملتفت شدی ؟

ـ آره بابا، شیرفهم شدم.

–  (نشانه ای به سوور) جلوی کافه وای میسیم، می خوام با آن پسره اختلاط کنم. تو برو جلو منتظرمون بمون. زیاد طول نمی کشه، ده برو بابا جون.

فیات دور میزند و آرام جلو می رود، مرسدس از کنارش عبور می کند. پیکن پنجره اش را پایین می کشد، به سمت راست می چرخد. خیلی متمرکز، تمام حرکاتی را که قرار است در لحظات بعدی انجام دهد، تجسم می کند، دست راستش را به سمت کمربندش می برد و روی اسلحه اش می کشد، سر جایش است، تمام روز و در مراسم تشییع جنازه گرلاش، آن را در کنار خود نگه داشته است، اسلحه را با دست نوازش می دهد. هیجانش بالارفته، ماشین جلوی میله می‌ایستد. پیکن به زبان عربی مرد جوان را صدا می زند و او از دیوارپایین می پرد و نزدیک می شود. پیکن با حرکتی بسیار روان و سریع اسلحه خود را در می آورد، سینه مرد جوان که به سمت او خم شده را نشانه می رود، با احساسی آمیخته از نفرت و لذت، به وسط جناق سینه شلیک می کند، قربانی وقت ندارد کوچکترین حرکتی برای عقب نشینی انجام دهد، بدنش بلند و به عقب پرتاب می شود، قاتل گلوله دوم را قبل ازآنکه بدن پسر حتی زمین را لمس کند به شکم او شلیک می کند، لوک دنده عوض می کند و با سرعت جلو می رود، پیکن، تخلیه شده، بی رمق، گلوله سوم را به طور تصادفی رها می کند، مرسدس بنز پشت فیات استارت می زند، دو ماشین به چپ می پیچند و ناپدید می شوند.

چند کیلومتر جلوتر، دو ماشین می ایستند، پارک می کنند. لوک، رنگ پریده سفید مثل گچ، دستانش می لرزد، به پیکن می پرد :

ـ حرومزاده، تو بدون اینکه نظرم را بپرسی منو می بری وسط جهنم... اگر می دونستم چه گندی میخوای بزنی لامصب، فکر می کنی به ون پلیس های محله پانزدهم سلام می کردم؟

– اولا، بیخود نگو نمی دونستی. یعنی وقتی گفتم یه دور بزنیم محله عربها، تو حالیت نشد منظورم چیه؟ دوما، نترس گندی بالا نیومده که. همه ما بچه های مارسی، دوس داریم این بی ریشه ها گورشونو گم کنن برگردن تو نکبت خودشون. دولت و سیاسیون که هیچ گوهی نمی خورن. آدمای استخون داری مثل ما باهاس جورشونو بکشن. من این بچه ریقو را به درک واصل کردم که حساب کار دست بقیه بیاد و به خودشون بگن، واسه حفظ جونمون هم شده بهتره دممون رو بذاریم رو کولمون و در بریم به دیار خودمون. مارسی ای ها که خوشحال میشن. کک چه کسی از مردن یه بچه عرب می گزه؟ روزنامه ها؟ قاضی ها؟ پلیس ها ؟ بهت میگم، هیشکی، احد الناسی خم هم به ابرو نمی آره.

سوور دوستانه به لوک نزدیک می شود.

– پیکن راس میگه، کسی پاپی نمیشه بفهمه قضیه چی بوده. اونجا که پارک کرده بودیم از لای شاخ وبرگهای درختها ون بچه های پانزدهمی دیده می شد که خیلی دور نبودن. قبلش هم که ما رو دیده بودن می دونستن تو محله پرسه می زنیم. صدای تیر اول که بلند شد اونا هم شنیدن، شب بی صدا و آرومیه، موتور ماشینشونو روشن کردن و بعد از شلیک سوم، دور زدن، رفتن طرف پاسگاه پونزدهم. دوس نداشتن داخل این ماجرا بشن. کاری که شده، شده دیگه و کسی هم پی اش را نمی گیره. پیکن رو برسونیم خونه بعد هم سه تایی برگردیم لا فودر تا شب همونجا بمونیم. لازم باشه اونجا بیشتر ازپنجاه تا از بر و بچه ها شهادت می دن که ما همش تو کافه بودیم. بیاین بریم.

آخر داستان

به گزارش مطبوعات منطقه، در شب ۲۸ به ۲۹ اوت ۱۹۷۳، در مارسی سه نفرکه تبارشان از آفریقای شمالی بود به قتل رسیدند.

یک جوان ۱۶ ساله الجزایری در لا کالاد کشته شد.

جسد یک نفر از اهالی آفریقای شمالی غرق در خون در بندر اسکاد کشف شد.

یک الجزایری هم کنار راه آهن با ضربه تبر بر سرش به قتل رسید.

در طول سه هفته اول سپتامبر ۱۹۷۳، ۱۷ یا ۱۸ نفر که تبارشان از شمال آفریقا بود، شبها در محله های مختلف مارسی به قتل رسیدند.

هرگز نه محاکمه ای شد و نه محکومیتی.

در رمانی به نام مارسی ۱۹۷۳ (۳) قتل پسر جوان در لا کالاد را از دید خانواده مقتول و کمیسر داکین کارمند کلانتری مارسی در آن سال بازگو می کنم. این داستان کوتاه همان ترور را از نگاه قاتل روایت می کند.

۱ ـ l’Organisation armée secrète (OAS) سازمان ارتش سری، در سال ۱۹۶۱ توسط هواداران الجزایر فرانسوی تشکیل شد.

۲ ـ کمیته دفاع از مارسی

۳ ـ مارسی 1973 ، Les Arènes, Paris, 2020

JPEG - 221.3 kb
نویسنده Dominique Manotti برگردان مرمر کبير  
۲۶ اوت ۱۹۷۳

Dominique Manotti
تاریخ‌ دان و کنشگراجتماعی
اسناد پيوسته

https://ir.mondediplo.com/2023/07/article4490.html