ارین بنزن: تزلزل در ریاست جمهوری اردوغان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

کمک های ناکافی، اقتصاد بی ثبات و نفوذ بین المللی در معرض تهدید: در ۲۹ اکتبر ۲۰۲۳، ترکیه یکصدمین سالگرد تأسیس جمهوری توسط مصطفی کمال [آتاتورک] را جشن می گیرد. رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری قصد دارد برای مدیریت برگزاری این جشن، در انتخابات بهار پیش رو از نو انتخاب و در کتاب های تاریخ همتای آتاتورک شود. اما، عوارض داخلی و خارجی دو زلزله رخ داده در ۶ فوریه گذشته، که نشان دهنده ضعف و نقص های حکومت است، می تواند در راه تحقق بلندپروازی های او مانع ایجاد کند.

زلزله های رخ داده برای رییس حکومت ترکیه «فاجعه قرن» است. درواقع ابعاد این فاجعه با تخریب ۱۰ استان، چند ده هزار تن کشته، از جمله هزاران تن که شناسایی نشده اند و بیش از ۲ میلیون بی خانمان، که برخی از آنها مدت ها بدون دریافت کمک باقی ماندند، محله هایی که کاملا تخریب شده و زیرساخت های عمومی به شدت آسیب دیده، بسیار بزرگ بوده است. اما، در ورای وضعیت اضطراری، این فاجعه مسئله مسئولیت سیاسی رییس جمهوری و نیز نفوذ دیپلوماتیک کشور را مطرح می کند. در چند ماه مانده به برگزاری انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاست جمهوری، این انتخابات اهمیت بیشتری می یابد.

رجب طیب اردوغان که از سال ۲۰۰۳ قدرت را در دست دارد و همچنان نامزد ریاست جمهوری آینده است، می تواند و باید نگران شکست خود باشد. او و اطرافیانش بیش از همیشه می باید درباره خشونت و بی قانونی های ارتکابی خود در طول ۱۰ سال اخیر و اتهامات مربوط به تقلب و فساد پاسخگو باشند. بایرام بالجی، پژوهشگر مرکز پژوهش های بین المللی (CERI) می گوید: «اردوغان بخوبی می داند که اگر انتخابات را ببازد، باید به اتهام خیانت و اختلاس دربرابر دادگاه عالی قرار گیرد».

پیش از ۶ فوریه، به رغم نظر سنجی های متعددی که او را دربرابر رقیبان اصلی اش از حزب جمهوری خواه خلق (CHP، چپ میانه، لاییک) بازنده نشان می داد، اوضاع چندان بد هم نبود. البته، بخاطر بحران اقتصادی و تورمی که به ۸۰ درصد در سال رسیده بود، وعده هایش اثر خود را از دست داده بود. این امر به ویژه درمورد وعده این که در سال ۲۰۲۳ ترکیه در میان ۱۰ اقتصاد برتر دنیا قرار گیرد و سرانه تولید ناخالص داخلی (PIB) به ۲۵ هزار دلار برسد صادق بود. سرانه تولید ناخالص داخلی ای که در سال های اخیر ۱۹۰۳ دلار کاهش یافته و به ۹۳۲۷ دلار رسیده و کشور را در رده بیستم اقتصاد دنیا قرار داده است. اما، آقای اردوغان هنوز می توانست امیدوار باشد که برخی از استدلال هایش معقول جلوه کند. او در سپتامبر ۲۰۲۲، با تعهد ساخت ۵۰۰ هزار مسکن اجتماعی و سپس ۴ ماه بعد با اعلام افزایش ۵۰ درصد به حداقل دستمزد هنوز می توانست در نظر سنجی ها چند امتیاز به دست آورد. اقدام مردمی دیگر، لغو سن بازنشستگی بود که تا آن زمان مانع از این می شد که دو میلیون حقوق بگیر ترکیه، با آن که عوارض بازنشستگی خود را به طور کامل پرداخت کرده بودند، بتوانند از مستمری آن برخوردار شوند.

سیاست خارجی تهاجمی و مورد انتقاد «غربی ها»ی او در قفقاز یا آفریقا، در کنار بمباران های مبارزان کرد سوریه در منطقه خودمختار شمال این کشور، در داخل ترکیه از جمله در میان اپوزیسیون – جز حزب دموکراتیک خلق ها – (HDP، چپ خودمختاری طلب کرد) مورد توافق بود. همچنین، تصمیم بازپس فرستادن هزاران پناهجوی سوری، که تا دیروز «مهمان» و اکنون «ناخوانده» نامیده می شدند نیز با توافق عمومی روبرو بود (۱). سرانجام، در چهارچوب جنگ بین مسکو و کی یف، آنکارا از اِعمال تحریم ها نسبت به روسیه خودداری کرده و از موقعیت برای افزایش سهم بازار خود در این کشور بهره جسته و این امر با رضایت عمیق رأی دهندگان روبرو شده بود.

بنابراین، تا زمان وقوع زلزله وضعیت حساس بود اما آقای اردوغان می توانست به بخت خود در برنده شدن در انتخابات باور داشته باشد. با آن که در نظر سنجی ها فاصله محدوی بین او و رقیبان وجود داشت، اما او می توانست با اجرای دستکاری هایی مانند آنچه که در سال ۲۰۱۷ یا انتخابات مجلس قانونگذاری و ریاست جمهوری در سال ۲۰۱۸ انجام داد، این فاصله را پر کند.

و حالا ؟ اثر ویرانگر زلزله ها بر روی جامعه ترکیه احساس می شود. در استان های زلزله زده ۱۳ میلیون تن مستقیما آسیب دیده اند و این درحالی است که عموم مردم هم به شبکه های تلویزیونی که خبرهای آنها را پخش می کنند، چشم دوخته اند. این برنامه ها در تمام ۲۴ ساعت عملیات جستجو و امداد و نیز درخواست کمک را نشان می دهند.

۲ روز پس از وقوع فاجعه، کمال قلیچدار اوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه خلق (CHP) ویدیوی غم انگیز و سنگینی را انتشار داد که در آن ضمن ابراز «همدردی» نسبت به قربانیان، از «بی کفایتی» مقامات در اداره کشور و پخش «اخبار نادرست» انتقاد کرده بود. او نتیجه گیری می کرد که: «تنها مسئول این امر اردوغان است . از ۲۰ سال پیش، این دولت کشور را برای یک زلزله آماده نکرده بود». این حمله رودررو تغییری شدید است که در آن رهبر حزب جمهوری خواه خلق از قاعده حفظ اتحاد ملی، که در سال های گذشته حزبش به صورت نظام مند از آن تبعیت می کرد، عدول کرده است. قاعده ای که در سال های اخیر در موقعیت هایی مانند سوء قصدها، کودتای نافرجام ۱۵ ژوییه ۲۰۱۶ و نیز خلع نمایندگان کرد حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) رعایت شده بود. ژان فرانسوا پروز، جغرافی دان و ترکیه شناس می گوید: «اپوزیسیون با واکنش فوری نشان دادن و زیر سئوال بردن مدیریت بحران، تبعیض گرایی و کُندی اعزام ارتش به مناطق زلزله زده، بسیار واکنشی عمل کرد. اکرم امام اوغلو، (شهردار استانبول) به سرعت به محل زلزله رفت. در کلانشهر ها، حزب جمهوری خواه خلق با قابلیتی چشمگیر به کمک مردم شتافت و در سازماندهی کمک رسانی تقریبا جایگزین حکومت شد و زیرساخت های آسیب دیده را ترمیم کرد».

صلاح الدین دمیرتاش، رهبر مشترک پیشین حزب دموکراتیک خلق ها، که از ۵ سال پیش در زندان بسر می برد، نیز مسئولیت این فاجعه را به عهده رییس جمهوری دانست. او همچنین در انتخابات آینده به نفع نامزد حزب جمهوری خواه خلق (CHP) موضع گرفت. اگر رأی دهندگان کرد حزب دموکراتیک خلق ها (HDP) از توصیه آقای دمیرتاش پیروی کنند، ممکن است نتیجه انتخابات به شکست آقای اردوغان بینجامد.

اکنون موضوع مهم برای رییس جمهوری کنونی این است که سعی کند مسئولیت سیاسی خود را در ذهن ها به فراموشی سپرده و خود را به عنوان یک «منجی» و «فرمانده بزرگ» برای بازسازی کشور جلوه دهد. تنها به این شرط است که او می تواند به برنده شدن در انتخابات آینده امید داشته باشد. این محور جنگِ ارتباطاتی است که او همه امکانات حکومتی را برای آن بسیج کرده است.

در عرصه عمل، او ابتدا مسئله سرنوشت و قضا و قدری که بشر دربرابر آن قادر به انجام کاری نیست را مطرح کرد و سپس پذیرفت که «عیب و نقص هایی» در کار وجود داشته زیرا «غیرممکن است بتوان برای چنین فاجعه ای ایجاد آمادگی کرد» و بعد به سرعت احکام بازداشت علیه بسیاری از سازندگان ساختمان صادر شد تا مسئولیت بروز فاجعه به آنها نسبت داده شود. درواقع، تعیین این که در سطح محلی چه کسانی اجازه ساخت این بناها را داده اند و تحت تعقیب قرار دادن آنها آسان نیست. در حالی که به گفته پروز، «نهاد سازنده مسکن دولتی» (Toki)، ۴۰ درصد از ساختمان های ساخته شده پس از سال ۲۰۰۰، تخریب شده، ساختمان های مسکن اجتماعی ساخته شده توسط دولت کم و بیش مقاوم بوده است.

وعده های انجام ناشدنی

به موازات این بازداشت ها، رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که به هر خانواده آسیب دیده یک کمک ۱۰ هزار لیره ای (معادل حدود ۵۰۰ یورو) پرداخت و در مدت «یک سال» به کسانی که خانه شان تخریب شده یک خانه نو داده می شود. وعده ای غیرواقع بینانه که بسیاری از ناظران از جمله سینان اولگن، مدیر مرکز اقتصادی و مطالعات سیاست خارجی (EDAM) که یک اندیشکده مستقل مستقر در استانبول است، «بازسازی ۲۵۰ هزار ساختمان» در مدتی چنین اندک را ناشدنی می دانند.

به رغم سازماندهی یک کارزار جمع آوری کمک در سطح ملی، که همه رسانه های دولتی به آن پوشش وسیع دادند، آنکارا خیلی زود تصمیم گرفت که از جامعه بین المللی درخواست کمک کند. بیش از ۸۰ کشور به این فراخوان پاسخ مثبت دادند که از جمله آنها ایالات متحده و بسیاری از کشورهای اروپایی و نیز یونان، ارمنستان یا اسراییل بودند که ترکیه با آنها روابطی تنش آمیز دارد.

ژیل دورونسورو، استاد علوم سیاسی دانشگاه پاریس-ا پانتئون سوربن می گوید: «این که افکار عمومی ترکیه، که تاکنون شاهد این بوده که کشور توسعه طلبش فرانسه را در آفریقا به حاشیه می راند، نقش میانجی بین روسیه و غرب را بازی می کند و راه پیوستن سوئد به ناتو را مسدود کرده، ببیند که ظرف یک روز وابسته به کمک غرب می شود ناگوار است».

تعداد تحلیل گرانی که فکر می کنند این روآوردن به کمک بین المللی بتواند به نفع آقای اردوغان باشد معدود است. با دیدن دیدار آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از ترکیه در ۱۹ فوریه، میشل دوکلوس، سفیر پیشین آمریکا در ترکیه می گوید: «ترکیه تضعیف شده، بنابرین باید تلاش کند. واشنگتن به عنوان مثال، ممکن است از آن بخواهد که از همکاری با روسیه خودداری کند». همچنین، ایالات متحده می تواند به آنکارا توصیه کند که از آذربایجان بخواهد تحریم خود درمورد راهرو لاتچین، که ارمنستان را به قره باغ علیا متصل می کند، را بردارد. درواقع، فهرست نقاط برخورد دیپلوماسی (زلزله) و تناسب جدید قوای ناشی از آن که باید حل و فصل شود طولانی است.

اتحادیه اروپا برگزاری یک کنفرانس از کشورهای کمک کننده را اعلام کرده است. نکته ریشخندآمیز این است که این کنفرانس به ریاست سوئد یعنی کشوری برگزار می شود که ترکیه راه پیوستن آن به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) را سد کرده و موجب خشنودی عمیق روسیه شده است. عادی سازی روابط با سوریه ، که ولادیمیر پوتین همتای ترک خود را به آن ترغیب می کند، می تواند حاصل این کار باشد. با این حال، گارت جنکینز، تحلیل گر توصیه می کند که نباید در نتیجه گیری شتاب کرد: «زلزله باعث شده که فترتی در سیاست خارجی تهاجمی اردوغان ایجاد شود، اما این به معنای آن نیست که او به طور قطع از این سیاست چشم پوشیده است». برتراند بدیع، استاد ممتاز علوم سیاسی می افزاید: «فراموش نکنید که اردوغان قهرمان صف های " ازدواج آزاد"ی است که جانشین "ازدواج دیپلوماتیک سنتی" شده است. به این ترتیب، او منابع لازم برای مدیریت، تعبیر و تفسیر و جهت دهی به سیاست کمک بین المللی به کشور خود را دارد».

بهرحال، وقوع فاجعه بزرگ زلزله، تشدید جنگ لفظی با اسراییل یا یونان را دشوار کرده است. اولگن می گوید که ناگزیر: «کارزار انتخاباتی خیلی کمتر بر مسائل بین المللی و خیلی بیشتر بر موضوع های داخلی متمرکز خواهد بود» زیرا دورنمای انتخابات نگرانی اصلی آقای اردوغان است که دومین دوره ریاست جمهوری او در ژوئن ۲۰۲۳ به پایان می رسد. آیا برگزاری انتخابات پیش از موعد مقرر و چنان که خود رییس جمهوری پیش از وقوع زلزله گفته بود در ۱۴ ماه مه انجام می شود؟ یا چنان که پیش بینی شده بود در تاریخ ۱۸ ژوئن برگزار می شود؟ آیا او چنان که برخی از نزدیکانش توصیه می کنند، می تواند انتخابات را یک سال به تعویق افکند؟ اپوزیسیون با این کار مخالف است. قانون اساسی هم تنها در صورت درگرفتن جنگ به آن مجوز می دهد که آن هم باید با تصویب مجلس باشد. در همه این حالت ها، قانون اساسی اصلاح شده در سال ۲۰۱۷ در حالت عادی اردوغان را از نامزد شدن برای سومین دوره ریاست جمهوری منع می کند که این یکی از موارد معدود پیش بینی شده برای جلوگیری از به وجود آمدن استبداد است که برای دور زدن آن باید مجلس پیش از ماه ژوئن منحل شود... انجام این کار مستلزم داشتن ۳۶۰ رأی در مجلس است که بیش از ۳۳۵ نماینده ای است که اردوغان می تواند روی آنها حساب کند.

برگزاری انتخابات

بالجی معتقد است که: «زیاد به تعویق انداختن تاریخ انتخابات به نفع او نیست. در چند ماه، نقایص بیشتری در مدیریت بحران آشکار خواهد شد و راضی نگهداشتن همه نیز غیرممکن خواهد بود». این در حالی است که هم اکنون نیز وضعیت اقتصادی بد است و امیدی به بهبود آن نیست. دو زلزله رخ داده ۸۴ میلیارد دلار خسارت در کشور به وجود آورده و دو درصد از نرخ رشد می کاهد». اما کارشناسانی مانند بدیع معتقدند که اردوغان می تواند جهش نویی ایجاد کند: «او می تواند از این فاجعه برای بالابردن محبوبیت خود استفاده نموده و تبلیغ کند که هنگامی که آب به کشتی نفوذ می کند نباید ناخدا را تغییر داد و توده عوام رأی دهنده به او می تواند این استدلال را بپذیرد». دورونسورو به نوبه خود به کارآمدی گفتمان میهن پرستانه باور ندارد: «ترکیه غرق در مشکلات است، تورم غیرقابل کنترل شده و حکومتی ناکارآمد با زد و بند و تبانی با پیمانکاران ساختمانی دولتی بر سر کار است. نه اردوغان و نه متحد آن، حزب اقدام ملی (MHP) [راست افراطی] به نظر نمی رسد که بتوانند از جهش ملی گرایی، سرمایه و وجهه کسب کنند. این را نیز باید بیاد داشت که اپوزیسیون هم می تواند از احساسات ملی گرایانه مردم استفاده کند!».

آقای اردوغان به رغم این که صدها هزار تن ساکنان مناطق زلزله زده به صندوق های رأی دسترسی ندرند یا مدارک هویت خود را از دست داده اند، شاید بخواهد انتخابات را در شرایط اضطراری برگزار کند. او از پیش دستگاه هایی برای شمارش آراء به کار گرفته که می تواند در این زمینه برایش مفید باشد. چنگیز اختر، استاد تبعیدی در دانشگاه آتن می گوید که انتصاب ۱۱ قاضی نزدیک به حکومت در «شورای عالی انتخابات» (YSK) و حقوقدانان دیگری به ریاست کمیسیون های انتخابات از جمله تدابیر او برای اثرگذاری بر انتخابات است. امکان رد نامزدی در آخرین دقایق موجب می شود که برخی از حوزه ها بدون نامزد بماند و روند ممنوعیت حزب دموکراتیک خلق ها (HDP)، پرونده سازی و محاکمه آقای امام اوغلو، شهردار استانبول و رقیب اصلی رییس جمهوری از جمله کارهایی است که می تواند انجام شود. چنگیز اختر نتیجه گیری می کند که «شورای انتخابات در شمارش آراء با موسسه ای متعلق به بنیاد نیروهای مسلح شریک است که تخصص آن در زمینه دفاع و نرم افزار "هاولسان"(Havelsan ) است و هیچ امکانی برای درخواست بازنگری در تصمیم های شورای انتخابات وجود ندارد».

این ساختار و بسیج دستگاه امنیتی پلیسی، شبه نظامیان اسلامی- ملی گرا و درحدی کمتر ارتش- می تواند منجر به تجدید انتخاب آقای اردوغان شود. اما، زلزله ۳ ستون برنامه سیاسی او را متزلزل کرده است. این ۳ ستون عبارت از اعتبار حکومت، سیاست خارجی تهاجمی و موفقیت اقتصادی است.

۱-مقاله « پناهندگان ناخوانده سوریه ای »، لوموند دیپلماتیک، مه ۲۰۲۰ https://ir.mondediplo.com/2020/05/article3446.html

۲-مقاله «مردی که خود را سلطان می پندارد»، لوموند دیپلماتیک، ژوئیه ۲۰۱۶ https://ir.mondediplo.com/2016/07/article2563.html

نویسنده Ariane Bonzon برگردان شهباز نخعي

روزنامه نگار، مؤلف : ترکیه، زمان محک زدن. انتشارات Empreinte temps présent
https://ir.mondediplo.com/2023/03/article4372.html