ناصر بابامیری: به یاری زلزله زدگان بشتابیم!

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بامداد دوشنبه 6 فوریه ساعت 4 و 17 دقیقه زلزله ای با قدرت 7.8 در مقیاس ریشتر مناطق جنوبی ترکیه و شمال سوریه را بشدت لرزاند! مرکز این زمین لرزه شهر«پازارجیک» در استان «قهرمان مرعش» و در عمق 24.1 زمین بوده است، شدت زمین لرزه چنان وحشتناک بالا بوده که جدا از استان "غازی عنتاب" در ترکیه و "حلب" در سوریه، چند کشور منطقه اعم از بغداد، اربیل و دهوک در عراق، مناطقی از ایران و لیبی را نیز به لرزه افکنده است.

گزارشها تا کنون حاکی از اینست بیش از 2000 ساختمان بکلی فرو ریخته و میزان کشته شدگان نزدیک به سه هزار نفر بوده و هزاران مصدوم وجود دارد و از آمار دقیق ماندگان زیر آوار اطلاع دقیقی مخابره نشده است. بیم آن می رود میزان تلفات انسانی بسیار بالاتر از این ارقام باشد که تا کنون گزارش شده اند.
دولت ترکیه یکی از کشورهای عضو ناتو است که سالانه 20 میلیارد یورو تنها صرف بودجه نظامی برای ماجراجویی در منطقه میکند! مضاف بر اینها دولت اردوغان جت های "اف 35" آمریکایی با مبلغ 1.4 میلیارد دلار از آمریکا و پایانه موشکی پاتریوت "اس 400" پیشرفته روسی با مبلغ 4 میلیارد دلاری از کشور روسیه خریداری میکند، اما هنوز استحکامات زیر ساختی بخش زیادی از جامعه فاقد رعایت استاندارهای علمی است جهت به صفر و حداقل رساندن آسیبها . در تصویرها و ویدئوها بخوبی نمایانست، ساختمانهایی محل سکونت سرمایه داران بدلیل وجود استانداردهای ساخت برغم اینکه روی همان مدار زلزله واقع بوده اند، کمترین آسیب متوجه آنها شده است. اکثرا ساختمانهایی با خاک یکسان گشته اند که محل اسکان طبقات متوسط به پائین جامعه اند و در ساخت و ساز آن کمترین توجه به استحکامات آنها در برابر زلزله و سیل و وقایعی نظیر آن انجام شده است. این از یکسو و از دیگر سو کسی هست نداند، دولت اردوغان و سوریه چه سرمایه های نجومی صرف حدادی کردن ماسین سرکوب شهروندان معترض به وضع موجود و مخالفین سیاسی خود میکنند؟ٍ!چه سرمایه ها که خرج ماجراجویی منطقه ای میکنند؟! اما مرکز زلزله نگاری آنها که مستلزم آنست پیشرفته باشد و احتمال وقوع زلزله را پیش وقت ثبت کند قادر به آن نبوده است. بدلیل اینکه جان انسانها نزد این رژیمها پشیزی ارزش ندارد. اگر مرکز زلزله نگاری کشور را مجهز به تجهیزات علمی نکرده اند حتی آنها را موظف ننموده اند گزارشات سایر ژئوفیزیکهای کشورهای پیشرفته را رصد کنند، تا بتواند اقدامات پیشگیرانه جهت نجات جان انسانها را انجام دهند و هزاران نفر در ساعت 4 بامداد در خواب شیرین غافل گیر نشوند و زیر هزراران تن سیمان و آهن دفن گردند و بعدا دولت وارد عمل گردد! بهمین سادگی عامل اصلی فاجعه ای تراژیک در این ابعاد در وهله اول دولت ترکیه و سوریه هستند.
می طلبد از سراسر جهان کمکهای عاجلانه برای نجات جان انسانها که از یکسو زلزله هست و نیستشان را نابود کرده و از دیگر سو در محاصره سرمایه سخت زمستان گیر افتاده اند انجام گیرد و دو دولت فاشیستی را وادار کرد نگذارند ابعاد فاجعه از این فراتر رود و هزاران انسان دیگر قربانی سود اندوزی حاکمانی گردد که خود در کاخ و ویلاهایشان لم داده اند و واقعه زلزله را که جان هزاران نفر را گرفته و بیشتر شبیه جلوهای ویژه در فیلمهای علمی تخیلی میباشد، تماشا کنند!
جا دارد همینجا به مردم ترکیه و سوریه و خانواده هی دردمندی که عزیزانشان را در این واقعه هولناک از دست داده اند ابراز همدردی عمیق انسانی نمود و برای همه آسیب دیدگان آرزوی بهبودی فوری نمود!

ناصر بابامیری 06.02.2023