چگونگی واگذاری ننگین سرنوشت افغانستان به بربرهای طالبان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

طولانی ترین جنگ آمریکا با تحقیر شدید امپریالیسم آمریکا به پایان رسیده است. بیست سال پس از حمله به افغانستان، قدرتمندترین نیروی نظامی جهان به دست یک دار و دسته بدوی مذهبی شکست کامل خورده است.سقوط کابل پایان یک حمله رعد اسا هفت روزه بود که طی آن نیروهای طالبان منطقه ای را که بیش از نیمی از کشور را شامل می شد، از جمله پرجمعیت ترین شهرهای آن را تصرف کردند. آنها اکنون بر هر منطقه از کشور کنترل دارند.

اما نه چندان دور، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا به همه اطمینان داد که طالبان کابل را تصرف نخواهد کرد. همچنین آنها نمی توانند کنترل کل کشور را در دست بگیرند. در صورت توافق با طالبان، دولت آشتی ملی وجود خواهد داشت. ...یک ماه پیش او با اطمینان گفت: «احتمال اینکه طالبان بر همه چیز غلبه کنند و کل کشور را تصاحب کنند بسیار بعید است...

اکنون همه این وعده ها پوچ شده است. نیروهای آمریکایی حتی خروج برنامه ریزی شده خود را نیز به پایان نرسانده بودند، زمانی که طالبان مانند یک ببر تعقیب کننده به حرکت درآمدند. سرعت حمله آنها دولت در کابل را به وحشت انداخت...

پس از بسیاری از اظهارات "شجاعانه" درباره جنگ تا پایان تلخ، اکثر مقامات ارشد دولتی یا مانند رئیس جمهور غنی از کشور گریخته اند، یا در غیر این صورت برای پیوستن به طالبان تغییر موضع داده اند... ارتش افغانستان به سرعت وارد حالت انحلال شد. شهر به شهر سقوط کرد و سربازان دولتی دسته دسته تسلیم شدند و سلاح های خود را در ازای دریافت پول نقد به طالبان تحویل دادند....

رژیم فاسد و ارتجاعی اشرف غنی مانند خانه کاغذی فرو ریخت. غنی آخرین پخش تلویزیونی را برای ملت خود انجام داد و از آنها خواست تا آخرین بجنگند، سپس بلافاصله چمدان های خود را بست و با هواپیمای شخصی به تاجیکستان فرار کرد...

الگوی مشابهی در سراسر کشور مشاهده شد. در حالی که توده ها با بیانیه های رسمی دعوت به احساس امنیت کاذب میشدند، توافقنامه هایی در پشت صحنه بین مقامات رژیم قدیم و طالبان منعقد می شد. برخی گمانه زنی کرده اند که امپریالیست های ایالات متحده نیز در چنین معامله ای تا انتها شرکت کرده اند، در یک تمرین نجات دهنده برای خروج بدون خون از کابل و جلوگیری از تحقیر بیشتر.

در حالی که امثال غنی و همفکرانش مشغول مراقبت از منافع خود بودند، دسته ای از جنگجویان طالبان بدون هیچ گونه مقاومتی به پایتخت فرود آمدند. اکنون توده های افغانستانی که از دست امپریالیسم آمریکا بسیار رنج برده اند، خود را برای بازگشت حکومت تئوکراتیک آماده می کنند. بازگشت بنیادگرایان اسلامی وحشت را در قلب مردم افغانستان ایجاد کرد. با نزدیک شدن نیروهای شورشی به کابل، وحشت در پایتخت به راه افتاد.

در حالی که کارگران، فقرا، زنان و همه کسانی که از دست طالبان رنج می برند به حال خود رها شده اند، ثروتمندان مشغول نجات خود بودند. تعداد زیادی از افراد نخبه در حال فرار از کشور دیده می شوند. سایرین تغییر جهت داده و به طالبان پیوستند. گفته می شود بسم الله محمدی وزیر دفاع به همراه پسرانش به امارات فرار کردند. همایون همایون، معاون سابق رئیس جمهور و پیش از این متحد نزدیک غنی، گفت که از سوی طالبان به عنوان فرمانده پلیس کابل منصوب شده است.

در ساعاتی که کابل سقوط می کرد، هیئتی شامل فرماندهان جنگ و بازرگانان شمال کشور، که قوی ترین پایگاه رژیم قدیمی بود، در سفری به پاکستان - اصلی ترین پشتوانه مالی طالبان - مشاهده شد. احتمالاً هدف از سفر آنها مذاکره درباره نقش آینده آنها در نظم جدید بوده است. در حالی که فقرا و مظلومان به حال خود رها شده بودند.

... در طول یک هفته، تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در افغانستان از هزار نفر به سه نفر، سپس پنج هزار نفر و سپس شش هزار نفر افزایش یافت.....اما قصد اعزام نیرو به کابل مبارزه با طالبان نیست، بلکه تسهیل تخلیه حداکثر 20000 شهروند و پرسنل آمریکایی محبوس در کابل است. اما حتی این ثابت شده است که پیچیده است. با گذشت هفته، مشخص شد که ایالات متحده برای اکثر کسانی که در معرض سرکوب طالبان قرار دارند، کاری نخواهد کرد.

هزاران افغان برای دریافت ویزا و پرواز به خارج از کشور به خدمات کنسولی آمریکا رفتند - بدون شک برای اکثریت قریب به اتفاق، این تلاش بی نتیجه ماند. از روز شنبه، فرودگاه کابل مملو از افراد مأیوس کننده ای بود که سعی می کردند در آخرین لحظه قبل از تسلط طالبان از کشور خارج شوند...
در میان صحنه های هرج و مرج و وحشت در فرودگاه بین المللی، هزاران افغان مأیوس تلاش کردند تا قبل از پایان تخلیه ایالات متحده از نیروهای نظامی و غیرنظامی خود فرار کنند. در آن زمان، "دوستان" و "متحدان" افغان آنها در کمال خیانت و بزدلی به دست سرنوشت شوم واگذار می شوند....

بایدن تنها چند ماه پیش، هنگام اعلام خروج آمریکا از افغانستان، بایدن قول داد که بقای رژیم افغانستان را تضمین می کند، از ظهور مجدد حکومت کامل اسلامگرایان جلوگیری می کند و از حقوق زنان محافظت می کند. او به نحوی این کار را انجام می داد، در حالی که نیروها به فاصله ایمن منتقل می شدند. اما به سرعت مشخص شد که ایالات متحده به سختی می تواند ایمنی پرسنل خود را تضمین کند، چه برسد به امنیت مردم افغانستان....

حتی بسیاری از کسانی که امکانات مالی لازم برای تهیه بلیط های هوایی خارج از کشور را داشتند، نمی توانستند سوار هواپیماهای خود شوند. ارتش آمریکا فرودگاه کابل را تعطیل کرده بود تا بتواند پروازهای خود را ایجاد کند. البته این سرنوشت معدود افراد مرفه و طبقه متوسط بود. اکثر افغان ها حتی نمی توانند از طریق تاکسی به فرودگاه بپردازند. برای آنها، اکنون کاری برای انجام دادن ندارند، اما باید منتظر بمانند و خود را برای تحمل سختی های جدید و طاقت فرسا آماده کنند.

سرانجام، جمعیت عظیمی که از زمان به دست گرفتن کنترل طالبان بر پایتخت در فرودگاه جمع شده بودند، در پی تلاش های ناامید کننده برای فرار از کشور، باند فرودگاه را در دست گرفتند. آنها اکنون می دانستند که زندگی آنها در خطر است فقط به این دلیل که از فرودگاه به خانه باز می گردند. بر اساس گزارش ها، نیروهای آمریکایی به جای استقبال از آنها، برای متفرق کردن جمعیت افرادی که سعی می کردند به زور وارد هواپیماها شوند، به هوا شلیک کردند. روز دوشنبه دو نفر توسط سربازان آمریکایی کشته شدند، در حالی که سه نفر بر اثر سقوط از زیر هواپیما که قصد داشتند پس از بلند شدن از هواپیما به آن چسبیده باشند، جان خود را از دست دادند. این اندازه گیری نحوه نگاه امپریالیسم آمریکا به "متحدان" خود است - آنها تا زمانی که مفید باشند، گوشت دمتوپ توپ هستند. سپس مانند سطل زباله بی فایده دور انداخته می شوند.

طالبان چگونه پیروز شدند؟
دولت بایدن به سرعت مردم افغانستان را نشانه گرفته و از آنها می خواهد که "برای خود بجنگند". اما نحوه برخورد وی با خروج آمریکا از موازنه نیروها به نفع طالبان و خیانت به همان مردم حکایت میکند. وی با تعیین تاریخ خروج کامل آمریکا از ماه ها پیش، به طالبان چراغ سبز برای حمله و همچنین تمام زمان لازم برای آماده سازی آخرین حمله خود را نشان داد.

اما خیانت بسیار عمیق تر از این بود. در مذاکرات ماه فوریه، ایالات متحده به هر خواسته ای که طالبان از آنها خواسته بود، بدون هیچ گونه امتیازی در مقابل، پذیرفت. این به خودی خود باعث تقویت روحیه اسلام گرایان شد، در حالی که یک سیگنال واضح به ارتش افغانستان ارسال کرد که ایالات متحده فرش را از زیر پایش بیرون می کشد. یک اثر دومینو ایجاد شد که در آن فرماندهان و سیاستمداران افغان برای معامله با طالبان تلاش کردند.

دولت افغانستان همیشه دست نشانده امپریالیسم آمریکا بود. این وسیله ای بود برای اشغال افغانستان توسط ایالات متحده، که صدها هزار نفر جان خود را از دست داد و موجب بدبختی و رنج بی اندازه برای توده ها شد. بنابراین این دستگاه کاملاً منفور و سرکوب کننده بود. این دولت از ارتجاعی ترین فرصت طلبان تشکیل شده بود که مایل بودند کشور خود را به قیمت مناسب بفروشند-ائتلافی از تکنوکرات های سابق مهاجران، جنگ سالاران محلی و سران که رژیم و دولت برای آنها چیزی بیش از یک وسیله سود جویی فردی نبود. تحت حاکمیت آن، مردم - که اکثر آنها در فقر عمیق زندگی می کنند - بدون رشوه حتی به ابتدایی ترین خدمات عمومی نیز دسترسی نداشتند.

به چه کسی می توان اعتماد کرد؟
بدبینی امپریالیسم غربی برای همه جهان آشکار است. همان افرادی که روز به روز در مورد "ارزشهای غربی" مانند "دموکراسی" و "حقوق بشر" صحبت می کنند، اکنون از افغانستان خارج شده و یاوران محلی خود را در اختیار گروهی از بربرهای عقب مانده می گذارند. وزیر دفاع انگلیس ابراز ناراحتی کرد که ابراز ناراحتی کرد که که این دولت تلاش می کند تا شهروندان خود و برخی از افغان هایی را که با نیروهایش همکاری کرده اند تخلیه کند، اما " تعداد محدودی از افغانها تخلیه خواهند شد". تا زمانی که "کمک به مردم" به معنای بمباران و حمله به یک ملت فقیر بود، از هیچ گونه منابع دریغ نمی شد. اما خط مشی زمانی کشیده می شود که "کمک به مردم" به معنای تأمین زندگی مردم با کمک به آنها برای فرار از یک رژیم قاتل است.

امپریالیسم آمریکا و نیروهای ناتو که از آنها حمایت می کنند، به افغانستان حمله کردند و ادعا کردند که می خواهند بنیادگرایی اسلامی را ریشه کن کنند و کشوری دموکراتیک و مدرن بسازند. بیست سال بعد، صدها هزار نفر جان خود را از دست دادند و یک نسل کامل ویران شد، افغانستان یک وجب به این وعده ها نزدیک نیست.

این ترسوها پس از بیست سال ویران کردن کشور، سرانجام مانند سگ ها با دم بین پاهایشان فرار می کنند و مردم افغانستان را در اختیار بربرهای طالبان قرار می دهند. بدین منظور، آنها سزاوار لعنت ابدی توده های کارگر در همه جای دنیا هستند.

خلاصه مقاله از سابت www.marxist.com

لینک اصل مقاله:
https://www.marxist.com/afghanistan.htm