تظاهرات در مدارس و دانشگاه‌های ایران: «این دیگه اعتراض نیست، شروع انقلابه»

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

بی‌بی‌سی : در ادامه اعتراضات در ایران دانش آموزان دختر بار دیگر در اقدامی بی‌سابقه مقعنه‌ها را برداشته و علیه مقام‌های جمهوری اسلامی شعار داده‌اند. همزمان تظاهرات در دانشگاه‌ها با شعار «این دیگه اعتراض نیست، شروع انقلابه» ادامه یافته است.ویدئوهایی که روز سه شنبه - ۱۲ مهر - به تایید بی‌بی‌سی رسیده دختران دانش‌آموز را در مدارس و همچنین درحال راهپیمایی در خیابان‌های چندین شهر مختلف ایران نشان می‌دهد.اینها بخشی از اعتراضات وسیع‌تری است که از زمان جان باختن مهسا (ژینا) امینی، در پی بازداشت توسط گشت ارشاد، سراسر ایران را فراگرفته است.

در روز سه‌شنبه -۱۲ مهر ۱۴۰۱ - ویدیوهایی از اعتراض‌های دانش‌آموزان دختر در مارلیک و فردیس کرج، تهران، مریوان، سنندج و سقز منتشر شده است.
همچنین ویدیویی از اعتراض گروهی از دانش‌آموزان پسر در باغ فیض تهران و گوهردشت کرج منتشر شده که در آن دانش‌آموزان اعتصاب کرده‌اند و از مدیر و ناظم می‌خواهند که با آنها همراهی کنند.
یک روز پیش‌تر در کرج دختران دانش‌آموز یک مقام آموزشی را از مدرسه بیرون راندند.
دختران با شعار «خجالت، خجالت» و پرت کردن آنچه به نظر بطری‌های آب می‌رسد این مقام را وادار به خروج از مدرسه کردند.
در ویدئوی دیگری آن هم در کرج دانش‌آموزان فریاد می‌زنند: «اگر با هم یکی نشیم، یکی یکی کشته می‌شیم.»
اعتراض دانش‌آموزان دختر از روز دوشنبه شروع شد و عکس‌هایی از دخترانی که در حرکتی اعتراضی با موی باز در کلاس‌ها ایستاده‌اند منتشر شد.
برخی از آنها انگشت وسط خود را به سوی عکس رهبر جمهوری اسلامی و همچنین بنیانگذار جمهوری اسلامی نشانه رفته‌اند.
همزمان روز سه‌شنبه کانون شوراهای هماهنگی تشکل‌های صنفی معلمان ایران در کانال تلگرامی خود نوشت که گروهی از آموزگاران در استان فارس از ادامه اعتصابات حمایت کرده‌اند.
بر اساس این گزارش معلمان گفته‌اند «امروز ۱۲ مهر ۱۴۰۱ بنا به فراخوان شورای صنفی فرهنگیان، مبنی ‌بر همراهی و همبستگی قاطعانه با موج وسیع اعتراض‌ها و اعتصاب‌های عدالت‌خواهانه و حق‌طلبانهٔ مردمی، از رفتن به کلاس درس سر باز زدیم».
سازمان حقوق بشری هەنگاو، واقع در نروژ، و کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان هم از در جریان بودن اعتصاب و اعتراض در شهرهای سقز و سنندج در استان کردستان خبر می‌دهند.

با قید وثیقه، شروین حاجی‌پور و حسین ماهینی آزاد شدند
همزمان امروز گزارش شد شروین حاجی پور خواننده ترانه «برای» از زندانی در ساری با قرار وثیقه آزاد شده است. این آهنگ به ترانه اعتراضی بسیاری از ایرانیان بدل شده است.
او در یک استوری که در صفحه اینستاگرام خود منتشر کرد از مردم برای حمایت از او در دوران بازداشت تشکر کرد و نوشت: ««برای سرزمینم، پرچمم، مردمم می‌مانم و می‌خوانم.» آقای حاجی‌پور نوشت: «متاسفم، از اینکه یک سری جریان‌های خاص خارج از ایران که هیچ نسبتی با آن‌ها نداشتم، بعد از انتشار این قطعه از آن استفاده‌های سیاسی نادرست کردند.»
شروین حاجی پور پس از پخش گسترده قطعه «برای...» بازداشت و در زندان نهادهای امنیتی شهر ساری بود اما روز سه شنبه اعلام شد او به قید وثیقه فعلا آزاد شده است.
بنابر گزارش‌ها، حسین ماهینی، کاپیتان سابق تیم پرسپولیس، هم روز سه‌شنبه به قید وثیقه آزاد شده است.
آقای ماهینی به علت حمایت از علی کریمی و همچنین اعتراضات در ایران، چند روز پیش بازداشت شده بود.
بازداشت او بازتاب گسترده‌ای در میان جامعه فوتبالی ایران داشت به طوری که گفته می شود تیم فوتبال پرسپولیس، روز جمعه گذشته در اعتراض به بازداشت او قصد به میدان رفتن در برابر تیم تراکتورسازی تبریز را نداشته است.
در آن مسابقه بازیکنان پرسپولیس - به غیر از مهدی ترابی و وحید امیری - مچ‌بند مشکی به دست بستند و بعد از مسابقه هم یحیی گل‌محمدی یک بار دیگر با «بی‌اهمیت» خواندن فوتبال از ناراحتی خود و اعضای تیمش سخن گفت.

دیگر اعتراض‌های چشمگیر سه‌شنبه
بر اساس گزارش‌هایی که امروز از اصفهان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، برخی از مغازه‌ها و واحدهای تجاری بسته است و گفته شده که این وضعیت به دلیل اعتصاب کسبه در حمایت از اعتراضات است
بر اساس گزارش های رسیده از ایران، شهروندان در خیابان شریعتی تهران که از معابر اصلی شهر است دست به تجمع زده اند
تصاویری که به دست بی‌بی‌سی رسیده ترافیک سنگین، بوق و شعار «مرگ بر دیکتاتور» را نشان می‌دهد که گفته می‌شود در اولین ساعات بامداد امروز سه‌شنبه ۱۲ مهر در خیابان آزادی تهران جریان داشته است
تظاهرات در دانشگاه‌ها
بر اساس گزارش‌ها روز سه شنبه - ۱۲ مهر - دانشجویان از جمله در دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، ارومیه، سمنان، اصفهان، بوشهر، زنجان، تبریز، بابل، فردوسی مشهد، علوم پزشکی یزد، خواجه نصیر و الزهرای تهران همچنان به اعتراض علیه حجاب اجباری و علیه سرکوب ادامه داده‌اند.
در تجمع معترضان در دانشگاه مشهد شعار داده می شود: «این دیگه اعتراض نیست، شروع انقلابه.»
در ویدیویی از اعتراضات در دانشگاه سمنان دانشجویان شعار می‌دهند: «ایران شده بازداشتگاه، اوین شده دانشگاه.»
در دانشگاه فردوسی مشهد هم دانشجویان شعار «عدالت، آزادی، حجاب اختیاری» سر می‌دهند.
این اعتراضات یک روز بعد از آن صورت می گیرد که آیت‌الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی بعد از دو هفته سکوت خود را در مورد ناآرامی‌ها شکست و از واکنش دولت در سرکوب معترضان دفاع کرد. او آمریکا و اسرائیل را به دامن زدن به «آشوب‌ها» متهم کرد.
او همچنین به طور کامل از نیروهای امنیتی که با خشونت اعتراضات را سرکوب کرده‌اند حمایت کرد.
تظاهرات و اعتراض‌های گسترده در پی جان باختن مهسا امینی، دختر ۲۲ ساله، اهل سقز که در زمانی که در بازداشت گشت ارشاد بود به کما رفت شروع شد. او روز ۲۲ شهریور - ۱۳ سپتامبر - بازداشت شد و روز جمعه ۲۵ شهریور درگذشت.
خانواده او می‌گویند که ماموران با باتوم به سر او ضربه زده و سرش را به خودروی گشت ارشاد کوبیده‌اند. پلیس بدرفتاری با او را تکذیب کرده و گفته که خانم امینی در اثر «نارسایی ناگهانی قلبی» جان باخته است.
دور تازه اعتراضات ضدحکومتی از شمال غربی ایران در نواحی کردنشین شروع شد و فورا سایر بخش‌های کشور به آن پیوستند.
سازمان حقوق بشر ایران در تازه‌ترین اطلاعیه خود در روز سه شنبه گفته است تعداد کشته شدگان اعتراضات اخیر خیابانی در ایران تا این لحظه به «دست‌کم ۱۵۴ نفر» رسیده است.
سازمان حقوق بشر ایران در اطلاعیه خود گفت که می‌تواند با اطمینان بگوید «تعدادی از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که بر مبنای تعاریف بین‌المللی کودک محسوب می‌شوند. بر مبنای گزارش‌هایی که سازمان حقوق بشر ایران دریافت کرده، ۹ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند اما هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت نکرده است.»
بر اساس این گزارش بیشترین کشته‌شده‌ها از استان‌های سیستان و بلوچستان، مازندران، گیلان و آذربایجان غربی بوده‌اند و شمار کشته‌شدگان «جمعه خونین» در زاهدان هم دست‌کم ۶۳ نفر اعلام شده است.
روز جمعه ۸ مهر ماه، تجمعی پس از نماز جمعه در زاهدان در اعتراض به تجاوز فرمانده انتظامی چابهار به یک دختر نوجوان بلوچ شکل گرفت که با سرکوب نیروهای حکومتی همراه شد.
کشته‌شدگان پس از اعتراضات به جان باختن مهسا امینی از ۱۷ استان مختلف و بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰، ۲۱ و ۲۲ سپتامبر گزارش شده‌اند.

بازداشت‌ها
در تازه‌ترین بازداشت‌ها در ایران در پی اعتراضات سراسری در این کشور، گزارش شده است که حسین درواری، محسن طهماسبی، آرین اقبال و عادل طالبی، متخصصان حوزه تکنولوژی که در زمینه اختلالات اینترنت فعالیت داشتند، بازداشت شده‌اند.
دوستان آرین اقبال گفته‌اند که دستکم «۴ مرد و یک زن» به هنگام بازداشت وی حضور داشته‌اند و اینکه این ماموران هیچگونه «حکمی که نامی و یا آدرسی در آن ذکر شده باشد، نداشته‌اند». به گفته دوستان آقای آرین آنها تنها «شش صفحه» را نشان داده و گفته‌اند که بر اساس آن می‌توانند برای «بازداشت هر شخصی» اقدام کنند.
در پی اعتراضات سراسری، حکومت ایران شبکه اینترنت را به شدت محدود کرده و با فعالان این حوزه برخورد می‌کند.
سرتیپ محمد عبدالله پور، فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در گیلان، از بازداشت ۱۰۶ نفر خبر داد و آنها را «از لیدرهای اغتشاشات در استان» خواند.
او همچنین گفت «همه کسانی‌که به اموال مردم و دولت در گیلان آسیب رساندند» و «۸ تیم و کانون شورشی» هم در گیلان دستگیر شده‌اند.
وب سایت خبری ‏‏هەنگاو هم می‌گوید ماموران امنیتی گلاله وطن دوست وکیل دادگستری در سنندج را دستگیر کردند. بر اساس این گزارش خانم وطن دوست پرونده‌های خشونت خانگی را حتی بدون گرفتن دستمزد قبول می کرده است.

واکنش تازه مقام‌های جمهوری اسلامی
سرتیپ احمد وحیدی، وزیر کشور ایران سه شنبه گفت «کسانی که شعار‌هایی همچون زن، زندگی، آزادی را درست کردند؛ شنیع‌ترین صحنه‌ها را برای دفاع از زنان به وجود‌ آوردند و آزادی را در بی حجابی و بی حیایی زنان می‌بینند.»
آقای وحیدی که زمانی فرمانده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه پاسداران بود گفت: «دشمن به دنبال ضربه زدن به قدرت جمهوری اسلامی است و برای ایجاد تردید در بانوان عزیز کشور نسبت به ارزش های اسلامی حرکت می‌کند.»
در بیش از دو هفته اعتراض‌های اخیر بعضی از زنان معترض با درآوردن روسری خود یا آتش زدن آن به حجاب اجباری اعتراض کرده‌اند.
همزمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی می گوید مجددا مواضعی را در اقلیم کردستان عراق هدف قرار داده است.
بر اساس گزارش خبرگزاری تسمیم وابسته به سپاه، حملات امروز در منطقه سیدکان و ارتفاعات هلگورود و بربزین در اقلیم کردستان عراق بوده است.
تسنیم می گوید سپاه این مناطق را با پهپادهای مهاجر ۶ و «راکت‌اندازهای چندگانه مورد حمله پهپادی و توپخانه‌ای» قرار داده است.
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در هفته های اخیر چندین بار اهدافی را در اقلیم کردستان هدف قرار داده و گفته مقصود از آن ضربه به مخالفان جمهوری اسلامی ایران بوده است.

دولت عراق از اقدام سپاه پاسداران انتقاد کرده است.

در زاهدان «اوضاع جنگی است»
شاهدان عینی از شهرهای سیستان و بلوچستان می‌گویند زاهدان و چند شهر دیگر این استان بعد از شلیک مستقیم به نمازگزاران و معترضان در روز جمعه و نزدیک مسجد مکی این شهر، وضعیت امنیتی و نظامی به خود گرفته است.
یک شاهد عینی می‌گوید علاوه بر حضور گسترده نظامیان در سطح شهر و جلوگیری از شکل گیری هر تجمعی در خیابان‌ها «ماموران با لباس بلوچی به مردم - حتی در صف نانوایی - تیراندازی می‌کنند ... مغازه‌ها را آتش می‌زنند... بعضی از ترس بازداشت سایر جوانان و مردان، جنازه کشته شده خود را به خانه برده‌اند تا شناسایی نشود».
یک شاهد عینی دیگر اوضاع در زاهدان را «جنگی» خوانده و می‌گوید «خرابکاری با لباس بلوچی» برای این ادعا که شهر با «تهدیدهای تروریستی» روبروست بهانه شده است.
«کسی نیست بپرسد، یعنی تهدیدهای امنیتی دقیقا بعد از شلیک به نمازگزاران در روز جمعه شروع شده؟»
پیش‌تر مولوی عبدالحمید، امام جمعه زاهدان هم گفته بود:‌ «اکثر تیرها به سرو قلب نمازگزاران شلیک شده ومشخص است که کار تک تیراندازها بوده است.»
به گفته امام جمعه اهل سنت «بیش از ۴۰ نفر نمازگزار» در جریان تیراندازی ماموران امنیتی کشته شده‌اند اما شاهدان عینی از این شهر می‌گویند آمار «بسیار فراتر» از این است و همزمان حال بسیاری از ۱۰۰ مجروح این واقعه حالشان وخیم است.

سایر تحولات مهم سه‌شنبه

خبرگزاری مهر گزارش داده که علی کریمی تحت تعقیب قضائی قرار گرفته است
به نوشته روزنامه گل چاپ تهران، مهدی ترابی، بازیکن شماره ۹ پرسپولیس قصد داشت در صورت گلزنی مقابل تراکتور تصویر پلیس را نشان دهد. این مهاجم (و و حید امیری که در اواخر مسابقه به میدان آمد) تنها بازیکنان ایرانی پرسپولیس بودند که در طول بازی با تراکتور مچ‌بند مشکی نبستند. ترابی در اواخر بازی یک ضربه پنالتی را از دست داد
گری کاسپاروف، قهرمان سابق شطرنج و از مخالفان ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در توییتی نوشته است که پس از شنیدن صحبت‌های مسیح علینژاد ، فعال سیاسی مخالف جمهوری اسلامی و پس از دیدن آنچه در خیابان‌های ایران می‌گذرد «هرچند بیان آن برایم دردآور است اما کاش مردان روس به اندازه زنان ایرانی شجاع بودند»
‌دو منبع نزدیک به خانواده نیکا شاکرمی، معترض ۱۶ ساله، به بی‌بی‌سی فارسی گفته‌اند که امروز «ماموران امنیتی جسد را از غسال‌خانه شهر خرم‌آباد دزدیند و مخفیانه در روستای ویسیان به خاک سپردند»
ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران به بیانیه شب گذشته جو بایدن، رئیس جمهور ایران در محکوم کردن سرکوب معترضان و وعده تسهیل دسترسی به اینترنت و شبکه‌های امن واکنش نشان داده و از آن انتقاد کرده است
ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران گفته است به اظهارات روز گذشته آیت الله علی خامنه ای واکنش نشان داده و گفته «رهبری معظم انقلاب اسلامی در سخنرانی‌شان تحلیل جامعی نسبت به حوادث اخیر ارائه فرموده و دلیل فتنه‌ها علیه کشور و انقلاب را مطرح کردند که برای همگان قابل درک بود».