حمایت ها از منشور ۲۰ تشکل گسترش می یابد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۳۲۶: منشور مشترک بیست تشکل معلمان، کارگران، بازنشستگان، فعالین حقوق زن و دانشجویان که تحت عنوان "منشور‌ مطالبات حداقلی تشکل‌های مستقل صنفی و‌ مدنی ایران" منتشر شده، در واقع منشور انقلاب زن، زندگی، آزادی و پلاتفرم اتحاد همه مردم علیه حکومت اسلامی و برای آینده بهتر است. این منشور تا هم اکنون در ایران با موجی از همبستگی و حمایت روبرو شده است.

از جمله نهادها و جمع هایی چون زن و جامعه (زن کارگر)، جوانان محلات سنندج، جوانان محلات مریوان، جوانان محلات پیرانشهر، کمیته جوانان انقلابی خامسان و زنان در کردستان علیه تبعیض جنستی طی بیانیه هایی مستقل حمایت خود را از این منشور اعلام کرده اند. همچنین هجده نهاد و تشکل و جمع نیز در بیانیه ای مشترک به این منشور پیوسته اند که در بخشی از بیانیه آنها چنین آمده است:" ما نهادها و تشکل‌های سیاسی و مبارزاتی که در جریان انقلاب زن زندگی آزادی، به این انقلاب پیوستیم، تنها راه احقاق حقوق از دست رفته مردم ایران را پیروزی انقلاب «زن زندگی آزادی» می‌دانیم و تحقق بند به بند منشور مذکور را تنها راه رسیدن به زندگی آزاد، شاد، مرفه و برابر و حکومتی سکولار که در آن شرکت مستقیم مردم در اداره کشور معنا داشته باشد، می‌دانیم." امضا کنندگان این بیانیه از همگان خواستار پیوستن به این منشور شده و مینویسند: " ما نهادها و تشکل‌ها همچنین خواهان پیوستن تمام جامعه به مطالبات مطرح شده در این منشور هستیم و اعلام می‌کنیم هرگونه اقدام و عمل سیاسی در کشور با توجه ویژه به این منشور مشروعیت و مقبولیت سیاسی دارد. از نمایندگان سیاسی و صنفی خود در تمام سطوح سیاسی درخواست داریم که این مطالبات حداقلی را ارج نهاده و آنرا سرلوحه اقدمات آتی انقلاب‌مان قرار دهند". این بیانیه با دو شعار زنده باد انقلاب و خیابان، زنده باد انقلاب زن، زندگی، آزادی خاتمه می یابد. امضای کنندگان این بیانه مشترک عبارتند از: تشکل اتحاد پزشکان، اتحاد جوانان محلات ایران(اجما)، کمیته سراسری دانشجویان کردستان، تشکل دانش آموزان انقلابی تهران، جمعی از فعالین دانشجویی دانشگاه تربیت مدرس، نهاد اتحاد دانشگاه صنعتی اصفهان، نهاد دانشجویان آزادیخواه دانشگاه خوارزمی، جمعی از فعالین و دانشجویان دانشگاه فنی دخترانه سنندج، جمعی از فعالین و دانشجویان دانشگاه یزدان پناه کردستان، جمعی از فعالین دانشگاه جندی شاپور، گروه دختران آفتاب ارومیه، گروه زنان و جوانان انقلابی تهرانسر، دانشجویان دانشگاه نوشیروان بابل، جمعی از فعالین و دانشجویان دانشگاه بهشتی، نهاد اتحاد دانشجویان استان تهران، نهاد جنبش دانشجویان استان تهران، نهاد جنبش دانشجویی دانشگاه شهر قدس، نهاد آزادیخواهان دانشگاه تهران شمال،
در خارج کشور نیز ۹ نهاد فعال در عرصه های اعتراضات اجتماعی بعنوان نهادهایی که سالهاست علیه تبعیض و بیحقوقی و سرکوب و برای آزادی و برابری مبارزه میکنند طی بیانیه مشترکی حمایت قاطع خود را از این منشور اعلام کرده اند. اسامی این نهادها عبارتند از : کمپین برای آزادی کارگران زندانی (Free Them Now)، کمیته بین المللی علیه اعدام، کمیته مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی، فدراسیون سراسری پناهندگان ایرانی، نه به تابو ، نه به خشونت علیه زنان، کودکان مقدمند ( کمپین بین المللی در دفاع از حقوق کودکان)، کمپین بایکوت جمهوری اسلامی، حق زن، و نهاد اکس مسلم اسکاندیناوی.
حزب کمونیست کارگری ایران در همان آغاز انتشار این منشور حمایت قاطع خود را از آن اعلام و از همگان خواستار پیوستن فعال به این منشور شد. این منشور همچنین مورد حمایت طیف های گوناگونی از نیروهای سیاسی دیگر قرار گرفته است از جمله: حزب کمونیست ایران، ، شورای همکاری نیروهای چپ و کمونیست، جبهه ملی ایران- اروپا، جبهه ملی ایران- سازمانهای خارج کشور، همبستگی جمهوریخواهان ایران، اتحاد جمهوریخواهان ایران، حزب چپ ایران، کنگره ملیتهای ایران فدرال، شورای دموکراسی خواهان ایران، و همبستگی برای آزادی و برابری در ایران،
علاوه بر احزاب و نیروهای سیاسی همچنین شخصیت ها و فعالین اجتماعی و سیاسی طی بیانیه های فردی و جمعی به منشور ۲۰ تشکل پیوسته اند و از آن حمایت کرده اند. حمایتها از منشور ۲۰ تشکل ادامه دارد.
حزب کمونیست کارگری همه سازمانهای مدافع حقوق انسانی و کارگری و تمام فعالین اجتماعی و همه مردم را به حمایت کامل و قاطع از منشور ۲۰ تشکل فرا میخواند. خواستهای مطرح شده در این منشور خواستهای همه کارگران و مردم است و حمایت وسیع از آن به اتحاد همه مردم سرنگونی طلب و پیشروی و شفافیت انقلاب زن زندگی آزادی بسیار کمک میکند.
سرنگون باد جمهوری اسلامی
حزب کمونیست کارگری ایران
۳۰ بهمن ۱۴۰۱، ۱۹ فوریه ۲۰۲۳