اخباروگزارش های کارگری 25-26-27-28 بهمن ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران- دومین روزاعتصاب صدها کارگر مخازن نفتی کوه مبارک جاسک دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه- راهپیمایی کشاورزان اصفهان با شعارهای«به اصفهان نفس بدید زاینده رود را پس بدید»،«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»،«وزیربی لیاقت استعفا استعفا»و...- اعتراض متقاضیان مسکن ملی پروژه 368 واحدی گلشهرزنجان نسبت به عدم تحویل آپارتمان هابا تجمع وبرپا کردن چادر

- تجمع اعتراضی متقاضیان خرید خودرو شرکت بهمن خودرو نسبت به افزایش قیمت مقابل وزارت صنعت
- تولد ۱۲ سالگی آیدین، پسر شریفه محمدی، در شرایطی، توسط دوستانش در مدرسه، جشن گرفته شد که آیدین ۷۱ روز است مادرش را ندیده و حتی صدای مادرش را نشنیده است.
- آخرین  خبرها از پرونده توماج صالحی
- مرگ ومصدومیت 2 کارگرجوان درشهرضا براثر گازگرفتگی
*******
*ادامه اعتصاب کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران
 
صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:
امروز چهارشنبه بیست و پنجم بهمن ماه ۱۴۰۲، اعتصاب در گروه ملی صنعتی فولاد همچنان ادامه دارد.
از روز گذشته، کارگران همه فعالیتهای شرکت در تمامی بخشها را متوقف کرده اند.
دلیل این دور از اعتصاب، وجود نواقص و ایرادات اساسی در برخی آیتم های طرح طبقه بندی مشاغل و مطالبه همسان سازی دستمزدها با شرکت های فولادی مشابه و همجوار است.
کارگران گروه ملی فولاد:
 به بند بند حقوق خود آگاه هستیم و تا زمانی که تک تک این بند بند برآورده نشود آرام نخواهیم نشست.
در اول این پیام سخنی هرچند کوتاه با جناب نجفی نماینده کارگر بگوییم که در اول راه قول دادی که هیچگونه حرکتی بدون اطلاع کارگر انجام ندهی و تمام جزئیات را اول  به سمع کارگران برسانی وهر تصمیمی که کارگر گرفت و بر سر آن به اجماع رسید همان میشود مصوبه اما متاسفانه زیر این قول وقرار زدی و بدون هیچگونه اتخاذ تصمیمی از قبل و مشورتی با کارگران بک پی را به ثمن بخس اهدا کردی و در یک فریب بزرگ همدست و همداستان بانک شدی و به کارگر از پشت خنجر زدی که قطعا بعد از این اتفاقات تصمیمی بزرگ در مورد تو و کسانیکه پشت تو قرار گرفته اند اتخاذ میشود واین خیانت بزرگ را بدون جواب نخواهیم گذاشت ،
در مورد توجیهاتی که میکنی هم بهتر است واضح اقرار کنی که یا ترسیدی و امضا کردی یا تطمیع شدی چون که این قرار ما نبود. 
واما در مورد حق قانونی وشرعی خودمان باید بگوییم ما همچنان بر حرفی که زدیم پایبندیم و خطوط تولید همچنان متوقف خواهند ماند . زمانی که حرکت کردیم به امید اتحادی که با هم داریم پا پیش گذاشتیم و همچنان بر این اتحاد راسخ اعتقاد داریم. همکارانی که لرزه بر دلشان افتاده و گمان میکنند که نمی‌توانند در برابر فشارهای وارده از سوی حراست مقاومت کنند بهتر است از مرخصی های باقی مانده استفاده کنند که  اگر کمک حال دوستان خود نیستند لااقل حلقه ضعیف زنجیر نبوده و باعث اختلال در صفوف همکاران نشوند. مدیرانی از قبیل قاسم حسینی و امثال قاسم حسینی که گمان میکنند از طریق معرفی همکاران به حراست باعث تثبیت جایگاه خود میشوند این را بدانند که در این مورد سخت در اشتباهند و این کارگران هستند که تعیین میکنند چه کسی لیاقت مدیریت بخش محل خدمتشان را دارد. سرنوشت مدیری که در مقابل کارگر قرار میگیرد هم لازم به تذکر و یادآوری  نیست. 
اعتصابی که شکل گرفته اعتصابی درون شرکتی،صنفی و کاملا قانونیست که به مطالبه حقوق قانونی کارگرانی میپردازد که تمام عمر و جوانی خود را صرف شرکتی کرده اند که حالا مدعیانی از خارج از آن داعیه دایه مهربان تر از مادر را برایش دارند.
به بند بند حقوق خود آگاه هستیم و تا زمانی که تک تک این بند بند برآورده نشود آرام نخواهیم نشست.
حضرات مدیر هم دیگر زحمت اعلام اسامی به حراست را به خود ندهند. البته که این طرح بدون هیچگونه زحمتی بهترین امتیازها را برای شما داشت و همیشه مانند لاشخورها فقط پس مانده زحمت کارگران را میخوریدو کارگران همه خطرات را به جان میخرند و شما سود میکنید که این نه تنها زرنگی و باهوشی نیست بلکه نهایت بی غیرتی می باشد. 
علی محمدی ،مسعود بنی نعمه و ابراهیم نصیر نیا بدانند که بااین حجم از پرونده سازی هاراه به جایی نمیبرید و این راه ناکجا آباد می باشدو قطعا این راه پایانش به سود کارگر خواهد بود،
زاهد ممبینی با مشورتهای موذیانه و ضد کارگری حواست باشد که کاملا حواسمان هست که پاتوق تو وعلی محمدی درکجاست.
*دومین روزاعتصاب صدها کارگر مخازن نفتی کوه مبارک جاسک دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه
روز چهارشنبه 25 بهمن برای دومین روز متوالی، حدود 500 کارگر مخازن نفتی کوه مبارک جاسک (هلدینگ پترو امید آسیا وشرکت های پیمانکاری زیر مجموعه اش لیدوما،رژین صنعت، آذرستان،صدرا ،فرا پترو...) برای اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه دست به اعتصاب زدند وبا تجمع از رفتن برسرکارشان خودداری کردند.
  
 
 
*راهپیمایی کشاورزان اصفهان با شعارهای«به اصفهان نفس بدید زاینده رود را پس بدید»،«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»،«وزیربی لیاقت استعفا استعفا»و...
فیلم منتشره در شبکه های اجتماعی از راهپیمایی روز سه شنبه 24 بهمن کشاورزان اصفهان با شعارهای«به اصفهان نفس بدید زاینده رود را پس بدید»،«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»،«وزیربی لیاقت استعفا استعفا»و...خبرمی دهد.
*اعتراض متقاضیان مسکن ملی پروژه 368 واحدی گلشهرزنجان نسبت به عدم تحویل آپارتمان هابا تجمع وبرپا کردن چادر
روز چهارشنبه 25 بهمن،جمعی از متقاضیان مسکن ملی پروژه 368 واحدی گلشهرزنجان به مدیریت بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای اعتراض به پیشرفت کند پروژه و عدم تحویل آپارتمان ها دست به تجمع وبرپاکردن چادر در محل پروژه زدند.
 
براساس گزارش رسانه ای شده،متقاضیان 368 گلشهر مطالبه‌ای که دارند این است که افرادی که آورده خود را تکمیل کرده‌اند و واحد‌های آنان آماده است تحویلشان شود و بیشتر از این بار مستاجری را به دوش نکشند، از سویی دیگر عده‌ای ازمتقاضیان نیز به روند کند اجرای پروژه اعتراض دارند و معتقدند بنیاد مسکن نتوانسته این پروژه را همانند سایر پروژه‌ها که همزمان احداث آن‌ها در سایر نقاط شهر زنجان آغاز شده و تحویل متقاضیان شده پیش ببرد به عبارتی نمره پایینی به عملکرد بنیاد مسکن می‌دهند که نتوانسته به وعده‌های خود عمل کند.
*تجمع اعتراضی متقاضیان خرید خودرو شرکت بهمن خودرو نسبت به افزایش قیمت مقابل وزارت صنعت
روز چهارشنبه 25 بهمن، جمعی از متقاضیان خرید خودرو شرکت بهمن خودرو در قالب سامانه یکپارچه برای اعتراض به افزایش قیمت 200 میلیون تومانی  دیگنیتی و فیدلیتی مقابل وزارت صنعت تجمع کردند.
 
*تولد ۱۲ سالگی آیدین، پسر شریفه محمدی، در شرایطی، توسط دوستانش در مدرسه، جشن گرفته شد که آیدین ۷۱ روز است مادرش را ندیده و حتی صدای مادرش را نشنیده است.
آیدین جان، بدون شک امروز شریفه، همچنان مقاوم و استوار، در پشت آن دیوارهای بلند سیمانی زندان، هم‌صدا و هم‌شوق با همکلاسی‌هایت، تولدت را فریاد زده و شمع دوازده سالگیت را در کنار تو فوت کرده است. شریفه امروز و تمامی این ۷۱ روز، تو را چنان در رویاهایش به آغوش کشیده که هیچ نگهبانی و دیواری و زندانی، توان گرفتن شادی آن رویا را از او ندارد.
تولد ۱۲ سالگی آیدین، پسر شریفه محمدی، در شرایطی، توسط دوستانش در مدرسه، جشن گرفته شد که آیدین ۷۱ روز است مادرش را ندیده و حتی صدای مادرش را نشنیده است. پدر آیدین، سیروس فتحی، نیز به دلیل اطلاع‌رسانی از وضعیت بازداشت و روند غیرقانونی وضعیت شریفه، نیز در معرض اتهام و‌ برای ایشان نیز پرونده‌ای قضایی باز شده است.
شریفه محمدی، فعال صنفی_کارگری ساکن رشت روز ۱۴م آذر ماه در رشت بازداشت، پس از تفتیش منزل و ضبط وسایل شخصی به بازداشتگاه اداره اطلاعات این شهر و سپس به زندان سنندج منتقل شد. پس از گذشت بیشتر از دو ماه بازداشت، شریفه همچنان در انفرادی، بدون حق ملاقات با خانواده و از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*آخرین  خبرها از پرونده توماج صالحی
 وکیل توماج صالحی از قطعی شدن حکم موکلش در پرونده دوم وی خبر داد واضافه کرد: با این حال از طرق دیگر اعتراض، من جمله اعاده دادرسی درخواست اعمال ماده 477 را می‌دهیم.
امیر رئیسیان افزود: اعتراض ما به حکم بدوی یکسال حبس در تجدیدنظرخواهی شعبه 17 اصفهان رد شده و حکم ایشان قطعی محسوب می‌شود.
وی با بیان اینکه این حکم از نظر قضایی قطعی است،ادامه داد: با این حال از طرق دیگر اعتراض، من جمله اعاده دادرسی، درخواست اعمال ماده 477 را می‌دهیم.
رئیسیان در مورد درخواست مرخصی از سوی موکل خود گفت: مشکل ما مرخصی و این قبیل مسائل نیست، مساله اصلی پرونده قبلی ایشان است که مربوط به سال 1401 می‌شود، حکم اخیر مربوط به پرونده 1402 و فایل تصویری است که ایشان منتشر کرد. بازداشت قبلی ایشان بازداشت موقت بود و در واقع قرار وثیقه ایشان در جریان بازداشت دوم مجددا تبدیل به قرار بازداشت شده است.
*مرگ ومصدومیت 2 کارگرجوان درشهرضا براثر گازگرفتگی
روز سه شنبه 24 بهمن،دوکارگر 27 و 26 ساله  بدلیل استفاده یک واحد تولیدی شهرک صنعتی رازی شهرضا از اجاق گازبرای گرمایش بر اثر استنشاق گاز منوکسیدکربن دچار گازگرفتگی شدند ویکی از آنها جان خود را ازدست داد ودیگری به بیمارستان منتقل شد از وضعیت وی خبری در دست نیست.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 26 بهمن ماه 1402
- بهره گیری مدیران گروه ملی صنعتی فولاد ایران از اعتصاب شکنی بجای پاسخگویی به مطالبات کارگران
- اعتصاب کارگران سایت 5 مارون رامشیردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه دوهفته را پشت سرگذاشت
- ادامه اعتصاب کارگران مخازن نفتی کوه مبارک جاسک دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه برای سومین روز
- فراخوان گردهمایی بزرگ پرسنل شرکت بهره برداری مترو تهران پیرو نظرسنجی صورت گرفته  
- اعتراض صدها نفر از اهالی روستای آبکسر ساری نسبت به جاده ناایمن با بستن مغازه ها و مسدود کردن محور کمربندی ساری به جویبار وایجاد راهبندان
- ادامه اعتراضات مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین با تجمع مقابل استانداری و دادگستری و راهپیمایی در سطح شهر با شعارهای«داد بزن دادبزن حق تو فریاد بزن»،«غفاری وجدان نداره قوه عدالت نداره»،«غفاری دزدی کرده دولت دولت حمایت کرده» ،«عزا عزاست امروز روز عزاست امروز سرمایه های ملت پیش شماست امروز»،«مسئول بی لیاقت استعفا استعفا»،«مادیگه رای نمی دیم عدالتی ندیدیم»،«مادیگه رای نمی دیم ازبس دروغ شنیدیم» و.....
صف آرایی نیروهای سرکوبگر دستگاه رهبری و دولت دربرابر حق طلبان وپاسخ تجمع کنندگان با شعار«توپ تانک اسلحه جواب ما نمیشه»،«می جنگیم می میریم حق مونو می گیریم»
- ادامه اعتراضات هزاران مال باخته تلفنی شرکت کوروش پردازان آیسا نسبت به متواری شدن مالک وتعطیلی دفتر شرکت وعدم پاسخگویی مسئولان
- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی تهران نسبت به عدم تحویل بموقع موبایل‌هایشان در دفتر موبایل موسوی
- کانون نویسندگان ایران:
«اجرایی شدن» حکم سپیده رشنو
- در ادامه اعتصاب دوم فوریه رانندگان حمل ونقل شهری ( اتوبوس و مترو ) آلمان
- فراخون سازمان ملل برای توجه به دو مناسبت قابل توجه
*******
*بهره گیری مدیران گروه ملی صنعتی فولاد ایران از اعتصاب شکنی بجای پاسخگویی به مطالبات کارگران
کارگران گروه ملی فولاد:
امروز(پنج شنبه 26 بهمن) آقایون حراستی با استفاده از برخی عوامل دست خود در بخشهای مختلف اقدام به راه اندازی خطوط تولید نمود. البته هدف از این کار قراردادن کارگر در مقابل کارگر است که قطعا این اشخاص معلوم الحال را جز کارگران نمی‌دانیم و در وقت مناسب پاسخ مناسبی دریافت خواهند کرد.
آقایون هم بدانند که با این خوش خدمتی ها نمیتوانند کارگر را مجبور به کاری بر خلاف میلش کند. برای چه کسی دارید خود شیرینی میکنید چرا مشکل کارگر را حل نمیکنید ، تولید زور زورکی نداریم.
حراست با این کار امروز ثابت کرد که طرف کارفرما ست و هیچوقت با کارگر نبوده. 
به تمام تیم مدیریتی شرکت هشدار می‌دهیم که فقط تا روز یکشنبه فرصت دارید مشکل طبقه بندی و همسان سازی را حل کنید. 
اگر تا روز یکشنبه مشکل حل نشود ، کارگر حل مشکلش را در کف خیابان های اهواز خواهد یافت.
اقای نجفی اهدای بک پی به کار فرامایی که اینقدر راحت کارگر را دور میزند و راحت حق کارگر را میخورد به نظر شما کاری عاقلانه بود؟
*اعتصاب کارگران سایت 5 مارون رامشیردراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه دوهفته را پشت سرگذاشت
براساس خبرهای منتشره درشبکه های اجتماعی روزپنج شنبه 26 بهمن، اعتصاب کارگران سایت 5 مارون رامشیر(شرکت پیمانکاری دانش بنیان پترو نیرو صبا) دراعتراض به عدم پرداخت ماه ها حقوق و حق بیمه دوهفته را پشت سرگذاشت.
یادآوری:
/هشتمین روز اعتصاب کارگران واحدهای نمزدایی،نمک زدایی وفشارافزایی مارون پالایشگاه بید بلند در اعتراض به  قراردادهای ضدکارگری و عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 2 ماه حق بیمه
روز جمعه 22 دی ماه برای هشتمین روز متوالی، کارگران واحدهای نمزدایی،نمک زدایی وفشارافزایی مارون پالایشگاه بید بلند(شرکت پیمانکاری دانش بنیان پترو نیرو صبا) در اعتراض به  قراردادهای ضدکارگری و عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 2 ماه حق بیمه به اعتصابشان ادامه دادند.
براساس گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی مدیریت شرکت پترو نیرو صبا هم به تلاش های مذبوحانه خود برای شکستن اعتصاب منجمله تهدید کارگران به اخراج از کار ادامه داد.
/اعتصاب کارگران واحدهای نمزدایی،نمک زدایی وفشارافزایی مارون پالایشگاه بید بلند در اعتراض به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 2 ماه حق بیمه یک هفته را پشت سر گذاشت
کارگران واحدهای نمزدایی،نمک زدایی وفشارافزایی مارون پالایشگاه بید بلند(شرکت پیمانکاری دانش بنیان پترو نیرو صبا) واقع در جنوب شرقی شهرستان اهوازیک هفته است که برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 4 ماه حقوق و 2 ماه حق بیمه در اعتصاب بسر می برند.
 
 برپایه گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی شرکت پیمانکاری دانش بنیان پترو نیرو صبا از حربه های دخالت نیروی انتظامی وتهدید کارگران به تشکیل پرونده قضایی برای شکستن استفاده کرده ولی تابه امروز به نتیجه نرسیده است واعتصاب کارگران کماکان ادامه دارد.
*ادامه اعتصاب کارگران مخازن نفتی کوه مبارک جاسک دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه برای سومین روز
روز پنج شنبه 26 بهمن برای سومین روزمتوالی، اعتصاب کارگران مخازن نفتی کوه مبارک جاسک (هلدینگ پترو امید آسیا وشرکت های پیمانکاری زیر مجموعه اش لیدوما،رژین صنعت، آذرستان،صدرا ،فرا پترو...) دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه ادامه پیدا کرد.
درهمین رابطه:دومین روزاعتصاب صدها کارگر مخازن نفتی کوه مبارک جاسک دراعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه
روز چهارشنبه 25 بهمن برای دومین روز متوالی، حدود 500 کارگر مخازن نفتی کوه مبارک جاسک (هلدینگ پترو امید آسیا وشرکت های پیمانکاری زیر مجموعه اش لیدوما،رژین صنعت، آذرستان،صدرا ،فرا پترو...) برای اعتراض به عدم پرداخت چند ماه حقوق و حق بیمه دست به اعتصاب زدند وبا تجمع از رفتن برسرکارشان خودداری کردند.
  
 
 
*فراخوان گردهمایی بزرگ پرسنل شرکت بهره برداری مترو تهران پیرو نظرسنجی صورت گرفته  
ما پرسنل زحمتکش شرکت بهره برداری به دلایل زیر و علیرغم صبر و نجابت چندین و چند ماهه و آزمودن تمامی مسیرهای مذاکره و عدم دریافت پاسخ قانع کننده از جانب مدیران شرکت، به منظور شنیده شدن صدای بحق خود تصمیم به برگزاری گردهمایی گرفته ایم.
۱: مالیات مضاعفی که امسال آن هم در این شرایط سخت معیشتی از حقوق پرسنل کسر می شود در صورتی که در حال حاضر پرسنل برای امرار معاش و زندگی آبرومندانه چاره ای ندارند جز این که ۳۰ روز ماه را آن هم در کارهای سخت و شیفتی سر کار باشند که این مالیات اضافه هم شده ظلم مضاعف، هر چند در مجموعه شهرداری تهران برای جبران آن ، مابه التفاوت مالیات مذکور به حساب پرسنل شهرداری واریز می گردد ولی این جبران سازی کما فی السابق مشمول پرسنل شرکت ما نگردید. چطور می شود در زمان تعیین درصد افزایش سالانه حقوق، پرسنل شرکت بهره برداری زیرمجموعه شهرداری محسوب می گردند ولی به وقت پرداخت مزایای رفاهی، فوق العاده ها، ترمیم حقوق و مواردی از قبیل همین جبران مابه التفاوت مالیات، شرکت بهره برداری یک شرکت مستقل تلقی می گردد.
 قسم حضرت عباس را باور کنیم یا دم خروس را
۲: عدم پرداخت وام خرسند ساز بانک شهر علیرغم اینکه تمامی پرسنل شهرداری در سال گذشته از این تسهیلات منتفع شدند.
۳: عدم پرداخت کارانه علیرغم اینکه پرسنل شهرداری و برخی از شرکت های تابعه کارانه نیمسال اول را در مهرماه امسال دریافت نموده اند.
۴: نبود انگیزش و تعلق سازمانی به دلیل عدم پرداخت مزایای مبتنی بر نظام انگیزشی برای کلیه پرسنل متناسب با شغل و پست سازمانی.
۵: فریز شدن گروه شغلی سهم زیادی از پرسنل علیرغم توقف بیشتر از ۵ سال در گروه شغلی فعلی خود بر خلاف طرح طبقه بندی مشاغل شرکت. 
۶: انتصابات سفارشی و تیمی بدون درنظر گرفتن لیاقت، توانایی و سابقه کارکنان در شرکت علی الخصوص در واحد‌های تخصصی و همچنین واحد انتظامات که رفته رفته در حال نابودی می باشد.
۷: تصمیمات سلیقه ای و همراه با بغض نسبت به پرسنل از جمله جابجایی محل کار و ابطال گواهی نامه راهبری و ایضا تغییر ناایمن دستورالعمل های تخصصی شرکت بدون توجه به هشدارهای فنی و دلسوزانه پرسنل و بدون در نظر گرفتن عواقب اجرایی آن ها.
و...
لذا از تمامی همکاران دلسوز و دغدغه مند درخواست می کنیم برای پیگیری حق و حقوق خود در روز دوشنبه مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۳۰ ساعت ۱۳ در محوطه ساختمان اداری کالج (حضور به هم برسانید.
 از تمامی همکاران و پرسنل انتظار می‌رود با حضور فعال، پیگیر احقاق حق خود گردند.
*اعتراض صدها نفر از اهالی روستای آبکسر ساری نسبت به جاده ناایمن با بستن مغازه ها و مسدود کردن محور کمربندی ساری به جویبار وایجاد راهبندان
غروب پنج شنبه 26 بهمن،کسبه بازار روستای برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت  به جاده ناایمن مغازه هایشان رابستند و حدود هزار نفر از اهالی این روستا از توابع بخش کلیجان ‌رستاق شهرستان ساری در استان مازندران دست به  تجمع ومسدود کردن محور کمربندی ساری به جویبار زدند و مانع تردد خودروها شدند.
این تجمع اعتراضی باعث مسدود شدن جاده برای یک ساعت و ترافیک حدود 5 کیلومتری  شد.
*ادامه اعتراضات مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین با تجمع مقابل استانداری و دادگستری و راهپیمایی در سطح شهر با شعارهای«داد بزن دادبزن حق تو فریاد بزن»،«غفاری وجدان نداره قوه عدالت نداره»،«غفاری دزدی کرده دولت دولت حمایت کرده» ،«عزا عزاست امروز روز عزاست امروز سرمایه های ملت پیش شماست امروز»،«مسئول بی لیاقت استعفا استعفا»،«مادیگه رای نمی دیم عدالتی ندیدیم»،«مادیگه رای نمی دیم ازبس دروغ شنیدیم» و.....
صف آرایی نیروهای سرکوبگر دستگاه رهبری و دولت دربرابر حق طلبان وپاسخ تجمع کنندگان با شعار«توپ تانک اسلحه جواب ما نمیشه»،«می جنگیم می میریم حق مونو می گیریم»
براساس فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی روز پنچ شنبه 26 بهمن، مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین درادامه اعتراضات دامنه دارشان+ دست به تجمع مقابل استانداری و دادگستری و راهپیمایی در سطح شهر با شعارهای«داد بزن دادبزن حق تو فریاد بزن»،«غفاری وجدان نداره قوه عدالت نداره»،«غفاری دزدی کرده دولت دولت حمایت کرده» ،«عزا عزاست امروز روز عزاست امروز سرمایه های ملت پیش شماست امروز»،«مسئول بی لیاقت استعفا استعفا»،«مادیگه رای نمی دیم عدالتی ندیدیم»،«مادیگه رای نمی دیم ازبس دروغ شنیدیم» و.....زدند.
تجمع کنندگان دربرابر صف آرایی نیروهای سرکوبگر دستگاه رهبری و دولت شعارهای «توپ تانک اسلحه جواب ما نمیشه»،«می جنگیم می میریم حق مونو می گیریم» سر دادند.
+تجمع اعتراضی دوباره مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«  دادبزن داد بزن حقتو فریاد بزن»
براساس فیلم های منتشره درشبکه های اجتماعی،روزشنبه 21 بهمن برای دومین بار، مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین دست به تجمع مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«  دادبزن داد بزن حقتو فریاد بزن»زدند.
+تجمع اعتراضی مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«قریشی حیا کن این بازی رو رها کن»
فیلم های کوتاه منتشره درشبکه های مجازی،ازتجمع روزسه شنبه 17 بهمن مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«قریشی حیا کن این بازی رو رها کن»خبرمی دهند.
*ادامه اعتراضات هزاران مال باخته تلفنی شرکت کوروش پردازان آیسا نسبت به متواری شدن مالک وتعطیلی دفتر شرکت وعدم پاسخگویی مسئولان
روز پنج شنبه 26 بهمن،جمعی ازمالباختگان تلفنی شرکت کوروش پردازان آیسا برای اعتراض به متواری شدن مالک وتعطیلی دفتر شرکت وعدم پاسخگویی مسئولان دست به تجمع مقابل دفتر مرکزی درحال تعطیلی وتحویل به صاحب ملک زدند.
درهمین رابطه:
تجمع اعتراضی هزاران مال باخته تلفنی شرکت کوروش پردازان آیسا
روزشنبه 7 بهمن، هزاران مال باخته تلفنی شرکت کوروش پردازان آیسا برای اعتراض دست به تجمع مقابل دفتر مرکزی این شرکت درتهران زدند وخواستار بازپرداخت میلیاردها تومان پول خود شدند.
 
  
بنابه گزارش رسانه ای شده،هزاران مال باخته که حدود سه ماه قبل هر کدام با پرداخت مبالغ بین 30 تا 40 میلیون تومان با انگیزه خرید گوشی تلفن همراه آیفون اقدام به پیش خرید گوشی از این شرکت کرده بودند حالا با خلف وعده و عدم انجام تعهد از سوی مدیران مواجه شده و خواستار بازپسگیری پول‌های خود هستند.
گفتنی است ،این شرکت که در سال 1397 توسط امیرحسین شریفیان در استان تهران راه اندازی شد در ابتدای فعالیت خود با اهدای گوشی آیفون به برخی از هنرمندان مشهور و همچنین خبرسازی در برخی رسانه‌ها با پرداخت هزینه، نمایی زیبا از فعالیت خود به نمایش گذاشته بود ،اما اکنون با خلف وعده، هزاران نفر از پیش خرید کنندگان گوشی آیفون را که با انگیزه‌هایی مثل 30 درصد خرید ارزان‌تر از بازار پایشان به این شرکت باز شده بود اکنون کاسه چه کنم در دست گرفته و با هجوم به دفتر مرکزی خواستار بازپس گیری پول‌های خود هستند ولی هیچ مقامی از سوی این شرکت حاضر به گفتگو و ارائه توضیح نیست و فقط ماموران انتظامی با حضور در منطقه با تلاش خود در حال آرام کردن مالباختگان هستند.
اینکه این شرکت چگونه موفق به اخذ مجوز واردات گوشی آیفون در شرایط تحریمی شده است باید دید وزارت صمت و گمرک چه پاسخی دارند؟!
*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی تهران نسبت به عدم تحویل بموقع موبایل‌هایشان در دفتر موبایل موسوی
براساس فیلم رسانه ای شده بدنبال ماجرای مال باختگان شرکت کوروش پردازان آیسا،روزپنج شنبه 26 بهمن،جمعی از اهالی تهران نسبت به عدم تحویل بموقع موبایل‌هایشان در دفتر موبایل موسوی تجمع کردند.
گزارش رسانه ای شده:دفتر موبایل موسوی که به شیوه‌ای مشابه گوشی آیفون می‌فروشد و از قضا اسپانسر باشگاه استقلال تهران نیز شده، با هجوم مردم مواجه شد. گروهی از مردم در شبکه‌های اجتماعی این مجموعه نسبت به عدم تحویل موبایل‌هایشان همچون کوروش کمپانی در موعد مقرر اعتراض کردند که حالا با توجه به فرار کوروش کمپانی، نگرانی گروهی از خریداران منجر به هجوم‌شان به دفتر این شرکت برای مطالبه گوشی‌های موبایل‌شان شده است.
*کانون نویسندگان ایران:
«اجرایی شدن» حکم سپیده رشنو
سپیده رشنو، شاعر معترض به حجاب اجباری روز پنج‌شنبه ۲۶ بهمن ۱۴۰۲ در حساب‌های کاربری خود در شبکه‌های اجتماعی خبر داد: «به محض رسیدن پرونده به اجرای احکام، ممنوع‌الخروج» شده است. رشنو همچنین افزود که حکم سه سال و هفت ماه حبس او بابت پرونده‌ی اول مربوط به «اعتراض در اتوبوس»، حکم چهار ماه حبس او بابت پرونده‌ی دوم در ارتباط با «اعلام خبر تعلیق دانشگاه» و حکم یک و نیم میلیون تومان جزای نقدی مربوط به پرونده‌ی سوم یعنی «حضور با پوشش انتخابی در روز دادگاه پرونده دوم» اجرایی شده است.
به گفته‌ی رشنو او باید برای اجرای حکم سه سال و ۱۱ ماه حبس در چند روز آینده خود را به اجرای احکام زندان اوین معرفی کند.
*در ادامه اعتصاب دوم فوریه رانندگان حمل ونقل شهری ( اتوبوس و مترو ) آلمان
بدنبال اعتصاب سراسری ( غیر از ایالت بایرن )  حمل ونقل شهری  دوم فوریه 2024 در آلمان+ ،اتحادیه کارگری وردی ( Verdi ) باردیگر جهت فشار به کارفرما در پذیرش خواسته های رانندگان و کارکنان حمل ونقل شهری ،در ایالت نورد راین وستفالن ( پرجمعیت ترین ایالت آلمان ) روز  پنج شنبه 15 فوریه اعلام اعتصاب کرد.
این اتحادیه علاوه برچانه زنی برای افزایش حقوق ،تاکیدش حول شرایط کاری بهتر ازجمله کاهش ساعت کار از طریق آموزش و استخدام نيروي بیشتر ،  داشتن زمان استراحت مناسب‌تر و نیز پرداخت بهتر اضافه کاری می باشد .
کارفرما تاکنون به بهانه های مختلف ازپذیرش این خواسته های انضمامی  از جمله نداشتن توانایی مالی طفره  رفته است.
اتحادیه ÖPNV    (حمل و نقل شهری )که زیر مجموعه اتحادیه کارگری (خدمات) وردی می باشد ،امیدوار است که با اعتصاب امروز بتواند فردا ، روزجمعه در چانه زنی   خواسته های اعضای خود را به کارفرما بقبولاند.
+اعتصاب هشدار آمیز در حمل و نقل محلی !
 "توقف برای حرکت بهتر"
 (اعتصاب برای به تکان در آوردن کارفرما )
رانندگان حمل ونقل شهری ( اتوبوس و مترو ) روزجمعه دوم‌ فوریه برای پاسخگو کردن کارفرما در بیش از صد وسی شهر وشهرستان و روستا (غیر از ایالت بایرن) دست به اعتصاب زدند.
  در این اعتصاب  بیش از نود هزار راننده و بخش های کاری  حمل و نقل شهری شرکت داشتند .آنان خواهان بهبود شرایط کار ( کاهش ساعت کار ، آموزش و استخدام نیروی جدید ، کاهش فشار روی رانندگانی که شیفت کاری دارند) و نیز پرداخت بهتر ( افزایش حقوق) شدند....
آلمان _ دوم فوریه 2024
*فراخون سازمان ملل برای توجه به دو مناسبت قابل توجه
دوشنبه دوازدهم فوریه/ 23 بهمن سازمان ملل توجه جهانیان را بدو مناسبت با محتوای حقوق بشری جلب کرد:
روز بین المللی مقابله با سرباز کودک ها یا بکار گیری کودکان در مخاصمات مسلحانه و تاکید بر اینکه بکار گیری کودکان در مخاصمات و فعالیت های نظامی ، نقض حقوق بشر است و باید عوامل آن پاسخگو باشند. سازمان ملل هم چنین یادآوری کرده که نیروهای حافظ صلح این نهاد برای حمایت از کودکان درگیر در مخاصمات ، تلاشهای متنوعی را معمول می دارند. البته گفته نشده که یکی از پروتکل های الحاقی کنوانسیون حقوق کودک هم در جهت مبارزه با این پدیده است .
https://peacekeeping.un.org/en/child-protection
روز بین المللی پیشگیری از افراطی گری خشن به عنوان ابزاری در خدمت تروریسم . این مناسبت فرصتی است برای توجه دادن جهانیان به اینکه افراطیون خشونت طلب عامل بی ثباتی و نقض حقوق بشر در هر نقطه دنیا هستند و باید از این گونه تفکرات و باورها جلوگیری و اجازه نداد که در هیچ جامعه ای گسترش پیدا کند.
https://www.un.org/en/observances/prevention-extremism-when-conducive-terrorism-day
در هر دو موضوع یاد شده جامعه ایران نیز هم مواضعی داشته و هم بحثهای چالشی وجود دارد که معمولا به عنوان طرح سئوال مطرح میشود و جواب دادن به هر مورد ساده نیست.
برگرفته از کانال جمعیت دفاع از حقوق کودکان کار و خیابان
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

اخباروگزارش های کارگری 27 بهمن ماه 1402
- بازهم بستن کارت تردد تعدادی از کارگران حق طلب گروه ملی صنعتی فولاد ایران
- تجمع اعتراضی اهالی روستاهای بهرام آباد و متاع جیرفت نسبت به آغاز به کار معدن مس قلعه ریگ
- فراخوان نمایشگاه رسانه‌ها ویژه ناشنوایان
- نگرانی دانشجویان از وضعیت آرمیتا پاویر فعال دانشجویی دانشگاه مدنی آذربایجان
- ابراز نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از تشدید بیماری گوارش داود رضوی در زندان
- مبارزات مداوم كارگران كشاورزى  هند عليه شرايط كار مرگبار و سياست هاى نو ليبرال نارندرا مودى 
*******
*بازهم بستن کارت تردد تعدادی از کارگران حق طلب گروه ملی صنعتی فولاد ایران
کارگران گروه ملی فولاد:
بستن کارتهای تردد کارگران که تنها جرمشان اعتراض به نحوه ی اجرای ناقص و ناعادلانه طرح طبقه بندیی مشاغل است از لحاظ قانونی در نوع خودش یک تخلف است وبیشتر شبیه یک شوخی می باشد . متاسفانه باید بگوییم که شاهکار قرن را جناب نجفی انجام دادتا  حق قانونی وشرعی کارگران که همان بک پی می باشد را در مقابل هیچ اهدا کرد! به چه کسانی؟به کسانی که پا روی حلقوم حق کارگر میگذارند و نه تنها مانع بلکه آن را به راحتی هرچه تمام تر قطع ونابود میکنند و کارگر را با اینکه از حق بک پی خود گذشته  و اهدا کرده اخراج هم میکنندکه چرا به نوع اجرا اعتراض میکنی؟شوخی نیست اقای نجفی؟ببین در این مرحله چه کردی و چه گندی به حقوق کارگران زدی که حالا باید کارگرانی که تورا بعنوان نماینده روزی انتخاب کردند تلاش کنند گندی را که زدی را بتوانند پاک کنند. 
باید این جمله تاریخی را با آب طلا بر سر در جهان بنویسند که همیشه خائنین هستند که نتیجه جنگها را مشخص و معین میکنند .  کارت بستن و اخراج همکاران خود را بر نمی تابیم و هشدار می دهیم که هرچه زودتر کارت همکاران باز شود و بیش از آن ما را عصیانی تر نکنید.
*تجمع اعتراضی اهالی روستاهای بهرام آباد و متاع جیرفت نسبت به آغاز به کار معدن مس قلعه ریگ
روز چهارشنبه 25 بهمن،جمعی از هالی روستاهای بهرام آباد و متاع جیرفت دراستان کرمان برای اعتراض به آغاز به کار معدن مس قلعه ریگ در منطقه دست به تجمع زدند.
به گزارش یک منبع خبری محلی، این اعتراض به دلیل تخریب محیط زیست و مصادره زمین های مردم بلوچ در این منطقه شکل گرفته است.
اهالی این منطقه می گویند که مسئولان در حال تخریب محیط زیست، بی توجه به دام و زمین های کشاورزی و مسکونی متعلق به مردم، مصادره زمین ها برای پیشبرد اهداف استخراجی معدن و عدم بکارگیری جوانان بومی و عدم مشخص کردن درآمد معدن برای شهروندان این منطقه هستند.
*فراخوان نمایشگاه رسانه‌ها ویژه ناشنوایان
فراخوان «نمایشگاه رسانه‌ها» آخرین فرصت‌ مطالبه‌گری افراد دارای معلولیت در سال ۱۴۰۲ برای رساندن صدایشان به سطح جامعه از طریق رسانه‌هاست.
وعده ما یکشنبه ۲۹ بهمن ساعت ۱۰ مصلای تهران ورودی شماره ۱ شبستان 
مکان؛ خیابان دکتر بهشتی، روبروی خیابان میرعماد، مصلای تهران
با حضورمان رسانه‌های کشور را غافلگیر کنیم
*نگرانی دانشجویان از وضعیت آرمیتا پاویر فعال دانشجویی دانشگاه مدنی آذربایجان
روز گذشته در پی ادامه اعتصاب غذای آرمیتا پاویر برای اعتراض به وضعیت خود در زندان تبریز گروهی از دانشجویان در حمایت از او نامه‌ای را منتشر کردند.
متن این نامه به شرح ذیل است:
اکنون یک سال و نیم از آن روز گرم تابستان در ۲۵ شهریور ماه ۱۴۰۱ که خون پاک مهسا باعث جوش و خروش میان مردم شد می‌گذرد؛ بیش از یک سال است که دانشگاه در خط اول مبارزه با ارتجاع و استبداد جمهوری اسلامی با وجود تمام سرکوب‌ها و تهدیدها و تحدیدها به مسیر خود ادامه می‌دهد و همین مقاومت باعث شده تا نهادهای امنیتی خارج از دانشگاه‌ها عزم خود را برای تهی کردن هر چه بیشتر دانشگاه‌ها از دانشجویان شریف و آزاده و آگاه جزم کنند. 
یک سال و نیم است که دانشجویان زیادی در ایران طعم زندان و تعلیق و اخراج و انواع محرومیت‌ها را چشیده‌اند و این روال همچنان ادامه دارد. 
خبری که این روزها نه تنها جامعه‌ دانشجویی بلکه ایران را متاثر کرده مربوط به یکی از همان دانشجویان شریفی است که به رسم شرافت و نوع‌دوستی نتوانست در برابر قتل حکومتی مهسا امینی سکوت کند و از همان روزهای ابتدایی خیزش در دانشگاه مدنی تبریز همگام با دیگر دانشجویان این سرزمین صدای اعتراض خود را به گوش رساند؛ آرمیتا پاویر دانشجوی شجاع و مبارزی است که در این مدت به انحای مختلف مورد آزار و اذیت قرار گرفته است: بازداشت همراه با خشونت در آبان ماه ۱۴۰۱ در نزدیکی دانشگاه که ۴۰ روز به طول انجامید؛ بازداشت مجدد در تیر ماه ۱۴۰۲ و نهایتا بازداشت در شهریور ۱۴۰۲ و انتقال او به زندان مرکزی تبریز که از آن زمان تا کنون همچنان زندانی است و در یکی از بیدادگاه‌های جمهوری اسلامی به دلیل دفاع از حقانیت و انسانیت به دو سال حبس محکوم شد، این‌ تنها بخشی از آزارهای صورت گرفته در قبال او است. 
آرمیتا پاویر در طول دوران بازداشت چندین بار به دلیل رفتار غیرقانونی مسئولان زندان و شرایط سختی که بر او تحمیل شده بود دست به اعتصاب غذا زد و اکنون نیز بیش از دو هفته است که چنان عرصه را بر خود تنگ دیده که تصمیم گرفته دست از جان عزیز و باارزشش بشوید و با زندگی خود به جنگ آن نامروتان برود، آرمیتا بیش از دو هفته است که لب به غذا نزده و در برابر فشارها برای شکستن اعتصاب غذایش گفته است: «بیمارستان نمی‌روم و به هزار و یک دلیل اعتصابم را نخواهم شکست. تحت هیچ شرایطی گردن خم نخواهم کرد و برای مردن هم آماده‌ام. »
در برابر پافشاری آرمیتا برای ادامه اعتصاب غذایش مسئولان زندان او را تهدید کرده‌اند که به بیمارستان روانی منتقلش خواهند کرد؛ مجنون‌سازی رویه‌ای است که جمهوری اسلامی سال‌هاست از آن برای پرونده‌سازی علیه زندانیان سیاسی استفاده می‌کند و گویا این بار قصد کرده اراده و جسارت آرمیتا را با این تهدید در هم شکند. 
ما جمعی از دانشجویان محروم از تحصیل در دانشگاه‌‌های سراسر ایران که خود مورد ظلم این حکومت قرار گرفته‌ایم، هشدار می‌دهیم که ادامه‌ی سرکوب و فشار بر دانشجویان و علی‌الخصوص آرمیتا پاویر می‌تواند منجر به نتایج زیان‌باری شود که دود آن بیش از هر کسی به چشم نظام خواهد رفت، ما توصیه می‌کنیم که مسئولان قضایی در تبریز چشمان خود را باز کرده و پیش از آنکه دیر شود به خواسته‌های به حق و قانونی آرمیتا پاویر که همان دادرسی عادلانه و منصفانه است جامه‌ی عمل بپوشانند و حق آزادی را که از او سلب شده به او بازگردانند.
برگرفته از کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*ابراز نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از تشدید بیماری گوارش داود رضوی در زندان
با وجود گذشت بیش از پانصد روز از زندان داود رضوی، محبوس در زندان اوین، و علیرغم پیگیری های پزشکی در زندان و انجام آندوسکوپی از معده و تشخیص ورم معده از سوی پزشکان بیمارستان طالقانی، متاسفانه به دلیل عدم ادامه درمان پزشکی و عدم وجود شرایط پرهیز کامل تغدیه در زندان، بیماری گوارش این کارگر زندانی مجددا تشدید گردیده و مشکلات جسمانی جدی برای ایشان بوجود آورده است، بطوریکه فشار درد معده مرتبا به قلب این فعال سندیکایی فشار میآورد و این کارگر ۶۳ ساله زندانی بعد از هر وعده غذایی مرتبا در رنج و عذاب میباشد.
با توجه به شرایط حاد بیماری آقای رضوی در زندان، بی توجهی به درمان این کارگر زندانی میتواند خطرات جبران ناپذیری برای ایشان داشته باشد که هرگونه مسئولیت و عواقب ناشی از بی توجهی پزشکی برای زندانی متوجه زندانبان و قوه قضائیه میباشد.
کارگر زندانی آزاد باید گردد
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه
۲۷ بهمن ۱۴۰۲
*مبارزات مداوم كارگران كشاورزى  هند عليه شرايط كار مرگبار و سياست هاى نو ليبرال نارندرا مودى 
از ماه نوامبر ٢٠٢٠ در اوج واگيرى ويروس كرونا ، موج تازه اى از مبارزات كارگران كشاورزى هند عليه سياست هاى نو ليبرا ل ، دولت راستگراى ناراندرا مودى را به لرزه در آورد . روز پنجشنبه ۲۶ نوامبرسال ٢٠٢٠ ، هند شاهد بزرگترین اعتصاب سازمان‌یافته در تاریخ بشر بود. در اين روز  ۲۵۰میلیون کارگر و کشاورز به همراه متحدان خود در میان دانشجویان، فمینیست‌ها  و سوسياليست ها  ، در اعتصاب سراسری عليه سه " قانون اصلاحى " تعديل ساختارى  كه باعث لايه لإيه شدن كارگران كشاورزى و پرتاب آنها به بخش هاى غير رسمى و موقتى سازى نيروى كار مى شود و عليه شرکت هاى بزرگ كشاورزى شركت کردند.
 اعتصاب توسط ائتلافی از جنبش‌های کارگران و کشاورزان ، با ۱۰ کنفدراسیون متشکل از بیش از ۲۰۰ گروه کشاورز در سراسر هند، سازمان یافته است. گروه‌های حقوق زنان، اتحادیه‌های دانشجویی و سازمان‌های مختلف جامعه مدنی نیز در اعتصاب شرکت کردند. اعتصاب هم چنین مورد حمایت احزاب چپ و گروه‌های مخالف دولت قرار گرفته است.
برخی از خواسته‌های اصلیِ مندرج در منشور ۱۲ ماده‌ای ارائه شده توسط برگزارکنندگان، شامل لغو مجموعه‌ای از قوانینی است که اخیراً توسط دولت مودی تصویب شده و لغو حمایت‌های اساسی از کارگران و قیمت‌های محصولات کشاورزی، بازگشت سیاست‌های عدم سرمایه گذاری دولتی، اجرای طرح‌های رفاهی برای کارگران روستایی و گسترش سیاست‌های رفاهی برای کمک به توده‌های آسیب‌دیده از عواقب اقتصادی پاندمی كوويد  ۱۹ بود.  
پس از يك سال مبارزه خستگى ناپذير كشاورزان كه برخوردار از حمايت اتحاديه ها و نهادهاى غير دولتى و مدنى و زنان بودند توانستند كه دولت راستگرا نارندرا مودى را به عقب نشينى وادار كنند و مودى حاضر شد كه قوانين ضد كارگران كشاورزى را در نوامبر ٢٠٢١ پس بگيرد.
اما در سال جارى ، ٢٠٢٣ با بالا رفتن تورم و گرانى و افزايش هزينه توليد و افزايش قيمت انرژى و فشار روز افزون و گسترده بر كشاورزان ، كارگران كشاورزى بار ديگر در هفته گذشته اعلام تظاهرات و راهپيمايى به طرف دهلى را تدارك ديدند. اين تظاهرات در زمانى برگزار مى شود كه در ماه آوريل ٢٠٢٤ انتخابات نخست وزيرى هند در پيش است و نخست وزير مودى بر اى بقاى  خود در پست نخست وزيرى مجبور است كه سياست. ملايمترى را در ارتباط با كشاورزان معترض در پيش بگيرد. تظاهرات اخير دقيقا در ادامه اعتراضات سال هاى ٢٠٢٠ و ٢٠٢١ است كه سياست هاى راستروانه و نوليبرالى دولت مودى و كمپانى هاى بزرگ كشاورزى را هدف قرار داده است .  
در دو دهه گذشته ، قبل از موج اعتراضات گسترده كشاورزان در سال ٢٠٢٠ و قبل از معرفى سياست هاى اقتصادى نو ليبرا ل توسط دولت راستگرا مودى ، در مجموع فشار هاى كمر شكن اقتصادى بر كارگران كشاورزى و خانواده هاى آنان به حدى بوده است كه كارگران كشاورزى و كشاورزان خرده پا در سال هاى گذشته  در مقياس بالايى دست به خودكشى زده اند و به زندگى اسفبار خود پايان داده اند . بنا به گزارش فعالان كارگرى و مطبوعات هند . " کشاورزان در تعدادی از ایالت‌های هند، به ویژه در جنوب و غرب، به دلیل کاهش قیمت محصولات تولیدی، کاهش محصول، افزایش هزینه‌ها و افزایش قرضه‌ها در معرض بحران زراعتی قرار گرفته اند. این امر باعث شده تا بسیاری از آنها دست به خودکشی بزنند.
طبق آمار منتشر شده توسط "اداره ملی آمار جرایم هند" حدود ۲۵۷ هزار دهقان بین سال های ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۰ خود را در این کشور کشته اند.
روزنامه "تایمز هند"، برآورد می‌کند که تنها در ایالت "ماهاراشترا"، هفت دهقان روزانه خود را می‌کشند. بحران زراعتی و خودکشی دهقانان مرد باعث شد تا اعتراضات گسترده‌ای در دهلی نو در اواخر ماه نوامبر ٢٠١٩ راه اندازی شود. بیش از۱۰۰ هزار کشاورز به پایتخت رفتند و خواستار دریافت راه حلی از دولت نخست وزیر نارندرا مودی شدند. رتی بایس، یکی از بنیانگذاران گروه "سواراجیا میترا" در منطقه "ماهاراشترا" که یکی از بالاترین میزان خودکشی کشاورزان در این کشور را دارد، می گوید: «۸۰ درصد کار در مزرعه توسط زنان انجام می‌شود و در عین حال، دولت هند این زنان را به عنوان دهقان به رسمیت نمی‌شناسد».
گروهی از سازمان های غیر دولتی، فعالان و محققان موسوم به "ماکام" در مورد  ۵۰۵ خانواده‌ زراعتی تحقیق کرده اند که یکی از اعضای مردشان خودکشی کرده است.
براساس نتایج به دست آمده، دولت و بخش وسیع جامعه، زنان کشاورز را نادیده گرفته اند. سیما کولکارنی مسئول ماموریت ملی " ماکام" به دویچه وله گفت: «مقام‌ها تنها پس از خودکشی شوهر یک زن دهقان با او صحبت می‌کنند. آنهم تنها به خاطر تائید خودکشی».
نكته قابل توجه در ارتباط با اعتصابات كارگران كشاورزى و كشاورزان خرده پا كه داراى زمين زراعتى كوچكى هستند اين است كه با شروع اعتصابات و اعتراضات كشاورزان هند  ، اكثريت مردم هندى تبار كه در كانادا و استراليا و امريكا و انگلستان به عنوان شهروند اين كشورها زندگى مى كنند  به دفاع از مبارزات كشاورزان هند ، در اين كشورها اعتراضات گسترده اى را سازمان دادند و از نهادهاى مدنى  و اتحاديه هاى كارگرى و دولت ها و  نهادهاى قدرت در اين كشورها خواستند  كه از مطالبات حق طلبانه كارگران كشاورزى هند دفاع كنند و همچنين خواستار اين بودند كه اين كشورها دولت راستگراى نارندرا مودى را مجبور كنند كه به مطالبات كشاورزان هند توجه نشان دهد و از اعمال سياست هاى ضد كارگران كشاورزى دست بردارد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 28 بهمن ماه 1402
- اعتراض سراسری کارگران ارکان ثالث صنعت نفت نسبت عدم تبدیل وضعیت،سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل،تبعیض در پرداخت مطالبات و شرایط کاری ناایمن ونامناسب با برپایی تجمع مقابل دفتر ریاست جمهوری، ساختمان مرکزی ملی حفاری در اهواز و همچنین دکل‌های حفاری مناطق مختلف عملیاتی
- ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع سراسری مقابل استانداری های البرز،بوشهر، خراسان رضوی،خوزستان،فارس یزد و قم در بیمارستان بهشتی
- ادامه اعتراضات کارگران ذوب آهن  فولاد خزر نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجتمع
- ادامه اعتراضات کارگران کارخانه کک ‌سازی طبس نسبت به سطح نازل حقوق و وعده های توخالی مدیران با برپایی تجمع
- تجمع اعتراضی متقاضیان پروژه طرح نهضت ملی مسکن واوان اسلامشهرنسبت به بلاتکلیفی مقابل وزارت راه و شهرسازی
-  تجمع اعتراضی جمعی از اهالی سراوان نسبت به صدور قبض‌های میلیونی برق مقابل ساختمان مدیریت اداره برق سراوان
- تجمع اعتراضی مال باختگان شرکت برهان سهند مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضائیه
- تجمع اعتراضی متقاضیان خودروی تارا دستی مقابل وزارت صنعت
- بازداشت محمد یوسفی،حمزه برزگر ومحمد محمودی، سە کودک جوانرودی، توسط نیروهای امنیتی 
- جان باختن یک کارگر در قم براثر سقوط به داخل چاله آسانسور
*******
*اعتراض سراسری کارگران ارکان ثالث صنعت نفت نسبت عدم تبدیل وضعیت،سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل،تبعیض در پرداخت مطالبات و شرایط کاری ناایمن ونامناسب با برپایی تجمع مقابل دفتر ریاست جمهوری، ساختمان مرکزی ملی حفاری در اهواز و همچنین دکل‌های حفاری مناطق مختلف عملیاتی
روزشنبه 28 بهمن، کارگران ارکان ثالث صنعت نفت درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت عدم تبدیل وضعیت،سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل،تبعیض در پرداخت مطالبات و شرایط کاری ناایمن ونامناسب دست به تجمع مقابل دفتر ریاست جمهوری، ساختمان مرکزی ملی حفاری در اهواز و همچنین دکل‌های حفاری مناطق مختلف عملیاتی زدند.
 
 
 
 
درهمین رابطه:تجمع گسترده کارگران ارکان ثالث نفت،امروز شنبه ۲۸ بهمن ماه ۱۴۰۲.
کارگران ارکان ثالث نفت در تهران مقابل دفتر ریاست جمهوری، ساختمان مرکزی ملی حفاری در اهواز و همچنین دکل‌های حفاری مناطق مختلف عملیاتی تجمعات اعتراضی خود را با شکوه تر از قبل برگزار کردند.
اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث نفت؛
حذف کامل شرکتهای پیمانکاری واسطه تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، رفع تبعیضات مزدی و امکانات رفاهی و لغو کامل اصل ۴۴ قانون اساسی است که به اعتقاد همکارانمان اساس همه فساد موجود در واگذاری بخشهای دولتی به بخش خصوصی ،بویژه واگذاری پیمانهای کلان نفتی به پیمانکاران مافیایی و مفتخور است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث)  اعلام میدارد با وجود همه سنگ اندازی ها در عقب انداختن اعتراضات کارگری، پاسخ محکم کارگران ارکان ثالث بدین ترتیب نشان دهنده عبور کارگران از همه تدابیر از بالا و قطعاً گسترش اعتراضات بیشتر از گذشته خواهد بود.
ما همه کارگران را در بخشهای مختلف به تجمعات گسترده نفت فرامیخوانیم.
*ادامه اعتراضات پرستاران کشورنسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری با برپایی تجمع سراسری مقابل استانداری های البرز،بوشهر، خراسان رضوی،خوزستان،فارس یزد و قم در بیمارستان بهشتی
روز چهارشنبه 25 بهمن، پرستاران کشوردرادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به سطح نازل حقوق ،عدم پرداخت بموقع مطالبات،کمبود نیرو و شرایط سخت کاری دست به تجمع همزمان مقابل استانداری های البرز،بوشهر،خراسان رضوی،خوزستان،فارس ویزد و قم در بیمارستان بهشتی زدند.
 
*ادامه اعتراضات کارگران ذوب آهن  فولاد خزر نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل مجتمع
روزشنبه 28 بهمن، کارگران ذوب آهن  فولاد خزردرادامه اعتراضشان+ نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع مقابل مجتمع واقع در شهر صنعتی رشت زدند.
 
+تجمع اعتراضی کارگران مجتمع ذوب آهن  فولاد خزر نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل استانداری گیلان
روز دوشنبه 23 بهمن،کارگران مجتمع ذوب آهن  فولاد خزر(به  بزرگتری سهامداری موسسه جامعه الامام الصادق)واقع در شهر صنعتی رشت برای انعکاس هرچه بیشترصدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مبنی بر تعطیلی کارخانه،سطح نازل حقوق وعدم پرداخت ماه ها چندرغاز حقوق دست به تجمع مقابل استانداری گیلان زدند.
*ادامه اعتراضات کارگران کارخانه کک ‌سازی طبس نسبت به سطح نازل حقوق و وعده های توخالی مدیران با برپایی تجمع
درهفته ای که پشت سرگذاشتیم، کارگران کارخانه کک ‌سازی طبس برای اعتراض به سطح نازل حقوق منجمله عدم بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل و همسان نبودن حقوقشان با کارگران دیگر شرکت‌های معدنی وتوخالی در آمدن وعده مدیران افزایش حقوق دست به تجمع زدند.
روزشنبه 28 بهمن،یکی از این کارگران به خبرنگاررسانه ای گفت: هفته گذشته شماری از کارگران کارخانه کک‌سازی طبس از زیرمجموعه شرکت توسعه معادن و فلزات، به محقق نشدن وعده‌های مدیران برای افزایش حقوق اعتراض کردند.
این کارگرافزود: برخلاف وعده‌ای که مدیران کارخانه کک‌سازی طبس در روز 4 بهمن ماه سال جاری برای افزایش حقوق داده بودند+، فقط حدود دو میلیون تومان به حساب کارگران واریز شد.
وی افزود: مدیران کارخانه کک‌سازی وعده داده بودند تا روز‌های پایانی بهمن ماه، افزایش حقوق برای همه کارگران اعمال می‌شود اما هفته گذشته با دریافت فقط 2 میلیون تومان متوجه شدیم و افزایش حقوقی در کار نیست.
او اضافه کرد: تا پیش از تغییرات به طور میانگین در طول سال گذشته مبلغی معادل 60 میلیون تومان بابت همین مزایا و پاداش تولید به هر کارگر پرداخت شد، اما در سال جاری فقط دو میلیون تومان بابت مناسبت‌ها دریافت کرده‌ایم.
این کارگر گفت: کارگران خواستار بازنگری در اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و نزدیک کردن حقوق خود به کارگران دیگر شرکت‌های معدنی هستند. در این کارخانه چند سال پیش طرح طبقه‌بندی مشاغل انجام شد و ضریب افزایش حقوق کارگران همچنان با افزایش حداقلی در سطح پایینی قرار دارد.
+تجمع اعتراضی کارگران کارخانه کک ‌سازی طبس نسبت به سطح نازل حقوق
روز چهارشنبه 4 بهمن، کارگران کارخانه کک ‌سازی طبس برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به سطح نازل حقوق دست به تجمع دراین واحدتولیدی واقع در کیلومتر 25 محور طبس- یزد دراستان خراسان جنوبی زدند.
 
آنهابه خبرنگاررسانه ای گفتند: حدود 360 کارگر با سوابق کاری بالا در سخت‌ترین شرایط و آلایندگی مشغول کار دراین کارخانه هستند اما حداقل حقوق دریافتی کفاف مخارج زندگی کارگران را نمی‌دهد.
آنها افزودند: ما انتظار داریم که برای مشکلات این کارخانه به صورت ریشه‌ای چاره اندیشیده شود. از وقتی که کارخانه کک‌سازی فعالیت خود را آغاز کرده، علارغم سود بدست آمده، کارگران دچار مشکل هستند لذا ما می‌گوییم اگر کارخانه سود ده است کارگران هم باید از آن سهم ناچیزی داشته باشند.
آنها ادامه دادند:مدیریت کارخانه کک‌سازی سال جاری برخی مزایای مربوط به حق افزایش تولید، حق پاداش و بهره‌برداری و کمک‌های غیر نقدی و رفاهی و مناسبتی که در سال‌های گذشته به آن‌ها پرداخت می‌شد را کاهش و حتی در برخی موارد بطور کامل قطع کرده است.
آنها گفتند: کارفرما دلیل قطع شدن مزایای مزدی را کمبود منابع مالی عنوان می‌کند و این در حالیست که سال جاری تقریبا دو برابر سال گذشته تولید کک داشته‌ایم.
آنها اضافه کردند: تا پیش از تغییرات به طور میانگین در طول سال گذشته مبلغی معادل 30 تا 40 میلیون تومان بابت همین مزایای و پاداش تولید به هر کارگر پرداخت شد، اما در سال جاری هنوز پرداختی حتی بابت مناسبت‌ها دریافت نکرده‌ایم.
این کارگران همچنین خواستار بازبینی و اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغلی که از حدود یک سال قبل در این واحد تولیدی در حال اجراست، شدند.
*تجمع اعتراضی متقاضیان پروژه طرح نهضت ملی مسکن واوان اسلامشهرنسبت به بلاتکلیفی مقابل وزارت راه و شهرسازی
روز چهارشنبه 25 بهمن، متقاضیان پروژه طرح نهضت ملی مسکن واوان اسلامشهر برای اعتراض به بلاتکلیفی مبنی برقصورشرکت پیمانکاری آریا عمران پارس مقابل وزارت راه و شهرسازی در تهران تجمع کردند.
 
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 28 بهمن،این متقاضیان که سال 1398در طرح نهضت ملی مسکن ثبت نام کردند و اولین آورده خود را سال 1399واریز کرده و تا امروز 240 میلیون تومان پرداخت کرده اند و قرار بود پروژه دو ساله تحویل شود که با کم کاری شرکت پیمانکار این پروژه هنوز 40 درصد هم پیشرفت ندارد.
*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی سراوان نسبت به صدور قبض‌های میلیونی برق مقابل ساختمان مدیریت اداره برق سراوان
روز شنبه 28 بهمن، جمعی از اهالی سراوان برای اعتراض به صدور قبض‌های میلیونی برق مقابل ساختمان مدیریت اداره برق این شهرستان در استان سیستان و بلوچستان زدند.
به گزارش منابع خبری محلی،در چند ماه اخیر برای مشترکین اداره برق استان سیستان و بلوچستان قبض‌های با مبالغ میلیونی تا سقف 1۵ میلیون و بصورت نادر تا 26میلیون نیز صادر شده است و این در حالیست که این مشترکین هیچ گونه وسایل برقی جدید یا افزایش در نحوی استفاده برق نداشته اند اما صرفا مبلغ قبض آنها افزایش پیدا کرده است.
*تجمع اعتراضی مال باختگان شرکت برهان سهند مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضائیه
روزشنبه 28 بهمن، مال باختگان شرکت برهان سهند فعال دربازار بورس دست به تجمع اعتراضی مقابل دفتر ارتباطات مردمی قوه قضائیه درتهران زدند وخواهان رسیدگی هرچه سریعتر پرونده شدند.
 
*تجمع اعتراضی متقاضیان خودروی تارا دستی مقابل وزارت صنعت
روز چهارشنبه 28 بهمن برای باری دیگر،متقاضیان خودروی تارا دستی که سال گذشته در سامانه یکپارچه خودرو ثبت نام کرده بودندبرای اعتراض به عدم ارسال فراخوان خودروی ثبت نامی آن ها توسط ایران خودرو دست به تجمع مقابل وزارت صنعت درتهران زدند.
 
براساس گزارش رسانه ای شده، متقاضیان خودرو تارا دستی ثبت نام کرده در طرح سامانه یکپارچه خودرو در اسفند 1401، به دلیل عدم ارسال فراخوان خودروی ثبت نامی آن ها توسط ایران خودرو و اخباری مبنی بر ارسال فراخوان اجباری تارا v1 پلاس به جای خودرو خودروی ثبت نامی آن ها (تارا با گیربکس 5 سرعته دستی) که 180 میلیون تومان نیز گرانتر است؛ برای دومین بار در فصل زمستان دست به تجمع زدند.
قابل یاد آوری است که سازمان تعزیرات حکومتی چندی پیش اعلام کرده بود جلوی سرپیچی و خلف وعده ایران خودرو را در این رابطه (یعنی تغییر اجباری مدل و کلاس خودرو) را خواهد گرفت اما با گذشت چندین هفته هنوز نتیجه پیگیری این سازمان مشخص نشده است.
*بازداشت محمد یوسفی،حمزه برزگر ومحمد محمودی، سە کودک جوانرودی، توسط نیروهای امنیتی 
روز چهارشنبه ١٨ بهمن‌ماه ۱۴۰۲، محمد یوسفی ١٧ ساله، حمزه برزگر ١۶ ساله و محمد محمودی ١۶ ساله، سه کودک اهل شهر جوانرود، بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شده‌اند.
بر اساس گزارشات منتشر شدە، بازداشت این سه کودک در پی ابراز خوشحالی آن‌ها از شکست تیم حکومتی فوتبال ایران مقابل قطر صورت گرفتە است.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*جان باختن یک کارگر در قم براثر سقوط به داخل چاله آسانسور
یک کارگر 38 ساله به نام فرشید محمودی حین کار در یک ساختمان‌های درحال احداث واقع در خیابان پردیسان قم براثر سقوط از طبقه هفتم به داخل چاله آسانسور جان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید