اخباروگزارش های کارگری 23-24-25-26  دی ماه 1402

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

کانون نویسندگان ایران:حکم اعدام باید لغو شود!- دومین شنبه اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها. کارگران ارکان ثالث و پشتیبانی و اداری اعلام کردند:« تا تحقق کامل مطالبات خود هر هفته روزهای شنبه اعتراضات خود را ادامه خواهند داد.»

- تجمع اعتراضی کارکنان استخدامی سال 93 نسبت به بعد نفت اهوازنسبت به حذف ترفیعات منجمله به کسر مزایای ریالی یک گرید
- تجمع اعتراضی کارگران راه آهن یزد نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت پیمانکاری گار مقابل استانداری
- فراخوان تجمع افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و بی‌توجهی مسئولان ودعوت از رسانه ها برای پوشش دادن
- ادامه اعتراضات گوجه کاران  جنوب کشورنسبت  به تعرفه صادرات گوجه ‌فرنگی بابرپایی تجمع  مقابل فرمانداری پارسیان
- برگزاری تجمع اعتراضی داروسازان نسبت به فروش انترنتی دارو علیرغم تلاش های نیروهای سرکوب برای جلوگیری در نزدیکی مجلس وسازمان برنامه وبودجه
- گزارش اسماعیل عبدی از دیدار با منظر ضرابی و عباس صادقی اسوه های دادخواهی و ایستادگی
- بازجوهای اطلاعات در سنندج  شریفه محمدی فعال کارگری را برای اعتراف اجباری تحت فشار گذاشته‌اند 
- جان باختن یک کارگر شرکت برق همدان براثر برق گرفتگی
- مرگ یک کارگردر شهرستان مشکین شهر براثر واژگونی تراکتور

*کانون نویسندگان ایران:حکم اعدام باید لغو شود!
تا به کِی قرار است زندگی مردم این سرزمین در انتظار اعدام و اجرای حکم اعدام در تلخی بگذرد؟ تا به کی قرار است فریاد غالب در فضای جامعه بانگ «اعدام نکنید» باشد؟ تا کجا، تا چند، باید صدای کودکانی را شنید که در امید و ناامیدیِ درهم‌تنیده فریاد می‌زنند: پدرم را اعدام نکنید ... مادرم را اعدام نکنید ... یا شنیدن صدای پدران و مادران که: پسرم را ... دخترم را ... و یا همسرم را ... خواهرم را ... برادرم را ...؟ چندهزار انسان دیگر در حلقه‌ی طناب‌های آویخته باید آونگ شوند؟ چه‌هنگام این چرخ کشتار رسمی و «قانونی»، این نشانه‌ی تاریخ توحش، از کار می‌افتد و از حرکت بازمی‌ایستد؟ باری، متاسفانه هیچ نشانه‌ای از توقف آن در میان نیست؛ وارونه، در هفته‌های اخیر بر شمار و سرعت اعدام‌ها افزوده شده است. چندین روز است که نام شش جوان: رضا رسایی، مجاهد کورکور، محسن مظلوم، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی، وفا آذربار در فهرست اعدامی‌ها قرار داده شده و هر لحظه‌ی خانواده‌ها، دوستان و هر شهروند انسان‌دوست در انتظار هول‌انگیز قتل آن‌ها سپری می‌شود.
این اعدام‌ها شکست‌های سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و ایدئولوژیک حاکمان را نه جبران می‌کند و نه می‌پوشاند، حتی دیگر تکیه‌گاه مطمئنِ ماندگاری‌شان نیست؛ زیرا هدف آن‌ها را، پراکندن رعب و وحشت میان مردم را، تأمین نمی‌کند. وقتی زندگی مردم توأمان فلاکت و مرگ باشد، دیگر چیزی برای از دست‌دادن ندارند که بترسند. در این سرزمین هر اعدامی سیاسی است، حتی هنگامی‌که مجرمان «عادی» را بر دار می‌کنند؛ زیرا به منظور مرعوب‌کردن مردم و پس‌راندن آن‌ها انجام می‌گیرد. می‌خواهند بر زبان‌ها قفل سکوت بزنند و بر دست‌وپاها بندِ بندگی ببندند؛ این‌گونه سلب حیات از افراد به سلب حق اعتراض و حق آزادی بیان مردم گره می‌خورد. اوج‌گیری شمار اعدام‌ها در هنگام و پس از هر جنبش وسیع اعتراضی نشانی از این رویکرد است. در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی» و مدتی پس از آن، شمار اعدام‌ها چنان فزونی گرفت که تفاوتی 75 درصدی با سال پیش از آن را ثبت کرد. دستگاه‌ تبلیغات حکومتی، برای پوشاندن هدف اصلی، همواره اعدام را نوعی «مجازات مجرمان» و «اجرای عدالت» وانموده، در برابر، اما گفتمانِ «اعدام قتل‌عمدِ حکومتی است» دیگر به بخشی از باورهای عمومی تبدیل شده است. 
در میان مردمی که از فراوانی حکم اعدام و اجرای آن در چندین دهه به اشمئزاز و بیزاری رسیده‌اند، با گرفتن «قانونیِ» جان آدمی نمی‌توان مانور «عدالت» داد. برعکس، جرم‌انگاریِ حکم اعدام گامی مهم به سوی عدالت قضایی و قدمی اساسی در انسانی‌تر کردن جامعه است. باید نقطه‌ی پایانی بر صدور حکم اعدام گذاشت. و این دست نخواهد داد مگر به کوشش مردم معترض و مخالف اعدام. 
هم اکنون سایه‌ی شوم طناب دار بر سر شش جوان سنگینی می‌کند و نه فقط این، که سِیلی از احکام و اجرای اعدام به راه افتاده است، هرگاه سیل می‌آید و زندگی بخشی از مردم را نابود می‌کند، رسم مروت و انسانیت، دیگران را به کمک آن‌ها گسیل می‌دارد تا آغوش یاری و مهربانی را به روی‌شان بگشایند. در برابر سیل هستی‌برانداز احکام اعدام نیز یاری مردم بسیار راه‌گشاست. حکم اعدام این شش جوان باید لغو شود. آن‌ها زندانی سیاسی‌اند و اصولا نباید دستگیر می‌شدند. زیرا حق اعتراض، حق فعالیت سیاسی و حق آزادی بیان از حقوق اساسی و اولیه‌ی هر انسان است. 
کانون نویسندگان ایران خواهان لغو حکم اعدام رضا رسایی، مجاهد کورکور، محسن مظلوم، محمد فرامرزی، پژمان فاتحی، وفا آذربار و دیگر احکام اعدام، و آزادی تمام کسانی است که به سبب فعالیت سیاسی یا ابراز نظر و عقیده‌ی خود زندانی شده‌اند. 
۲۴ دی ۱۴۰۲
*دومین شنبه اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها
کارگران ارکان ثالث و پشتیبانی و اداری اعلام کردند:« تا تحقق کامل مطالبات خود هر هفته روزهای شنبه اعتراضات خود را ادامه خواهند داد.»
روز شنبه  23 دی برای دومین هفته متوالی،کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی برای اعتراض نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات و عدم تحقق وعده ها دست به تجمع زدند.
 
 
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث):
صبح امروز بیست و سوم دی ۱۴۰۲، شماری از همکاران اداری- پشتیبانی ارکان ثالث مجتمع‌های گاز پارس جنوبی از جمله پالایشگاههای سوم، ششم، هفتم، دهم و دوازدهم در اعتراض به عدم تحقق مطالبات تجمعاتی برگزار کردند.
بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان و بیمه آنها از مطالباتی است که طی تجمع امروز و همچنین تجمع شانزدهم دی مطرح شده است.
بعد از تجمعات گسترده هفته گذشته، همکاران بسیاری پیامک های تهدیدآمیز از مراجع امنیتی دریافت کرده بودند اما علیرغم این تهدیدات همکاران بر پیگیری خواسته ها با برگزاری تجمعات اعتراضی اصرار و اهتمام دارند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) حمایت کامل خود را از تمامی اشکال اعتراضی این همکاران اعلام نموده کارگران سایر بخشهای پالایشگاهی و پتروشیمی در پارس جنوبی را به اعتراضات هفتگی فرا می خواند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت:
1- بنا بر خبرهای دریافتی گروههایی از همکاران ارکان ثالث مجتمع‌های گاز پارس جنوبی از جمله پالایشگاههای ششم، دهم و دوازدهم، صبح امروز شنبه ۲۳ دی ماه در اعتراض به عدم تحقق مطالبات خود تجمعاتی برگزار کرده اند.
مهمترین خواسته این همکاران، بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان است.
شنبه گذشته و پس از تجمعات گسترده این همکاران، پیام های تهدیدآمیز متعددی از سوی نهادهای امنیتی برای شمار زیادی از کارگران پالایشگاههای پارس جنوبی ارسال شده بود.
 خبرهایی از تجمعات مشابه این گروه از همکاران در سایر پالایشگاهها بدستمان رسیده که پس از دریافت جزییات و تصاویر آن، متعاقبا اطلاع رسانی خواهد شد.
2- گزارشهای دریافتی حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی امروز شنبه بیست و سوم دی ماه همکاران ارکان ثالث تقریبا در تمامی پالایشگاههای گاز پارس جنوبی است.
تصاویری از تجمعات همکاران پالایشگاههای سوم، هفتم و دهم بدستمان رسیده است.
بازنگری در طرح طبقه بندی مشاغل، اقماری شدن نیروهای اداری و پشتیبانی بر اساس دو به دو و ساماندهی وضعیت استخدامی و بیمه همکاران راننده از اهم مطالبات است.
*تجمع اعتراضی کارکنان استخدامی سال 93 نسبت به بعد نفت اهوازنسبت به حذف ترفیعات منجمله به کسر مزایای ریالی یک گرید
روزشنبه 23 دی در پی فراخوان ازپیش داده شده+، کارکنان استخدامی سال 93 برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بعد نفت اهوازنسبت به حذف ترفیعات منجمله به کسر مزایای ریالی یک گرید دست به تجمع در محوطه‌ی ستاد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب روبروی بلوک یک،زدند.
 
+فراخوان تجمع اعتراضی کارکنان استخدامی سال 93 نسبت به بعد نفت اهوازنسبت به حذف ترفیعات منجمله به کسر مزایای ریالی یک گرید زمان:شنبه 23 دی – ساعت 9 صبح
مکان: اهواز: در محوطه‌ی ستاد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب روبروی بلوک یک
متن فراخوان:
حتما درجریان هستید اخیرا مسئولین وزارت نفت تصمیمی گرفته‌اند که درصورت اجرا، همکاران استخدامی 93 به بعد با کسر معادل ریالی یک گرید(5٪) مواجه می‌شوند!
به همین دلیل تعدادی از همکاران شاغل در اهواز که این ظلم برآنها روا شده قصد اعتراض دارند؛ 
تاریخ تجمع درخصوص حذف ترفیعات استخدامی‌های93 ، شنبه مورخ 23/10/1402 ساعت  9 صبح در محوطه‌ی ستاد شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب روبروی بلوک یک می‌باشد.
*تجمع اعتراضی کارگران راه آهن یزد نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت پیمانکاری گار مقابل استانداری
روزشنبه 23 دی، کارگران راه آهن یزد برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به پایمالی حقوقشان توسط شرکت پیمانکاری گار دست به تجمع مقابل استانداری زدند.
 
 
گزارشی بقلم یک کارگر:
تجمع کارگران و کارکنان نگهداری یزد 
۲۳ دی ۱۴۰۲
.تجمع تمام نیرو های استان یزد.جلوی استانداری.برای اعتراض به شرکت ظلم و ستم(گار).
لازم به یاد آوریست کارگران از قبل برای تجمع اعتراضی فراخوان داده بودند و صیح امروز در مقابل استانداری یزد تجمع کارگران انجام گرفته است ممکن است کارگران در نواحی دیگر راه آهن تجمع اعتراضی بگذارند و باید گفت بخاطر پایین بودن حقوق و مزایا و وعده های توخالی مدیران طی هفته های گذشته سانحه در راه آهن بسیار بالا رفته
تعداد کارگران بالاتر از ۱۰۰ نفر هستند که در این واحد به کار مشغولن
*فراخوان تجمع افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان و بی‌توجهی مسئولان ودعوت از رسانه ها برای پوشش دادن
دعوت از اهالی رسانه برای پوشش اخبار یک رویداد مهم و حساس
روز یکشنبه ۲۴ دی‌ماه از ساعت ۹ صبح، افراد دارای معلولیت در اعتراض به عدم اجرای ۶ ساله قانون حمایت از حقوق معلولان و بی‌توجهی مسئولان، مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع اعتراضی برگزار خواهند کرد.
لذا بدین‌وسیله از خبرنگاران، خبرگزاری‌ها، روزنامه‌ها، رسانه‌ها، سایت‌ها و کانال‌های خبری محترم و وزین دعوت به عمل می‌آوریم در راستای ایفاء مسئولیت شغلی و اجتماعی خود، این رویداد مهم و حساس را پوشش دهند.
با توجه به اهمیت این تجمع، انتظار می‌رود که اهالی رسانه با پوشش گسترده این تجمع، به تحقق اهداف آن کمک کنند.
مکان؛ میدان بهارستان، ضلع شمال غربی پارک بهارستان مقابل سازمان برنامه و بودجه
*ادامه اعتراضات گوجه کاران  جنوب کشورنسبت  به تعرفه صادرات گوجه ‌فرنگی بابرپایی تجمع  مقابل فرمانداری پارسیان
روز شنبه 23 دی، گوجه کاران برای اعتراض  به تعرفه صادرات گوجه ‌فرنگی دست به تجمع مقابل فرمانداری این شهرستان دراستان هرمزگان زدند.
 
درهمین رابطه:ادامه اعتراضات گوجه کاران استان بوشهر نسبت  به تعرفه صادرات گوجه ‌فرنگی بابرپایی تجمع  برای دومین روز
روز جمعه 22 دی، کشاورزان آبدان(برای دومین روزمتوالی) و بردخون درشهرستان دیراستان بوشهر برای اعتراض به تعرفه صادرات گوجه ‌فرنگی دست به تجمع زدند.
*برگزاری تجمع اعتراضی داروسازان نسبت به فروش انترنتی دارو علیرغم تلاش های نیروهای سرکوب برای جلوگیری در نزدیکی مجلس وسازمان برنامه وبودجه
روز شنبه 23 دی، علیرغم تلاش های نیروهای سرکوب برای جلوگیری اعتراض داروسازان نسبت به فروش انترنتی دارومقابل مجلس تجمع آنها  درپارکی نزدیکی مجلس وسازمان برنامه وبودجه برگزارشد.
 
*گزارش اسماعیل عبدی از دیدار با منظر ضرابی و عباس صادقی اسوه های دادخواهی و ایستادگی
۲۱ دیماه ۱۴۰۲ با اعضای کانون صنفی معلمان به دیدار بانو منظر ضرابی همکار محترم بازنشسته مان رفتیم که مظلومانه چهار تن از عزیزانشان را درانفجار هواپیمای مسافربری اوکراین از دست داده اند.
ایشان متولد کرمانشاه و دارای مدرک لیسانس بازرگانی ست و از ابتدای استخدام در آبان ۵۷ تا ده سال در دبیرستانهای اسلام آباد و کرمانشاه خدمت کرده و در طول مدت جنگ ایران و عراق در مناطق جنگی تدریس کرده است. سپس در سال ۶۷ به منطقه ۱۶ تهران و پس از هشت سال به منطقه ۱۱ رفته و تا بازنشستگی در این منطقه مانده اند.
در حالی این شعر در ذهنم مرور میشد
«از ننگ چه گویی که مرا نام ز ننگ است 
وز نام چه پرسی که مرا ننگ ز نام است»
با عرق شرم بر پیشانی و خاطری حزین نمی دانستیم چگونه نزد ایشان برویم،حتی پس از ۴ سال روی رفتن نزد این مادر ارجمند را نداشتیم. 
با زخمی التیام ناپذیر و دردی جانکاه هر طور بود خود را به منزل ایشان رساندیم .
این معلم شریف با روی باز پذیرای همکاران شد و فرمود کار شما عزیزان خیلی ارزشمند است و من هم در تجمعاتی که برای آزادی معلمان زندانی بوده شرکت می کردم . به یاد شعر شاملو افتادم «در اینجا چار زندان است...»
و افزودند در تمام مدت خدمت، عشق به معلمی و دانش آموزان سبب شد که سختی و شکنجه کار کردن با برخی مدیران و مربیان پرورشی را تحمل کنم.
سپس جناب عباس صادقی همسر بزرگوار ایشان از وکلای با سابقه و خوشنام دادگستری که پس از فاجعه پروانه وکالتش تمدید نشده است و با خشم و اشک و آه و حسرت تمام وقت و با دقت مسائل حقوقی ماجرا را دنبال کرده است شرح مبسوطی از فاجعه رخ داده ارائه کرد و افزود ما دادخواه هستیم و مطالباتمان جدی ست و هرگز از خون عزیزانمان نمی گذریم. 
خانم شهین شکویی از داغداران و خانواده های دادخوه نیز حضور داشتند که دختر بزرگوارشان نیلوفر ابراهیم و داماد گرامی شان سعید طهماسبی را از دست داده اند.
ایشان نیز به بیان ابعادی از ماجرا پرداختند.
در تمام مدت بانو ضرابی در حالی که بغض هایش را فرو می خورد گفت: سی سال تمام به فرزندان این آب و خاک خدمت کردم و بچه هایم را به دندان گرفتم و در جنگ، سه سال به دلیل مبارزه با خرافات مجبور به دفترداری ۳۶ ساعت در هفته شدم و راه های دور تا ۶۵ کیلومتر مدرسه را با کمترین امکانات طی کردم و نهایتا نتیجه زحماتم شد "پرپر کردن چهار گل باغ زندگی ام" 
حال «از قاضی این شهر شکایت به که گویم؟!»
در سکوت اندوهبار جمع اشکهای این مادر سرافراز جاری شد و گفت: پسرم الوند صادقی در اردیبهشت ۶۹ به دنیا آمد. فوتبال و تنیس را خوب بازی می کرد و برای رقبا کری می خواند و می خندید طوری که هنوز در و دیوار خانه صدای خنده هایش را انعکاس می دهد. الوند ریاضی خواند و موفق به دریافت مدرک فوق لیسانس مهندسی صنایع شد. 
دخترم سهند صادقی هم کارشناسی ارشد شیمی داشت و در شرکت راسن کار می کرد. همکارانش او را آرام و عمیق و سنگ صبور دوستان توصیف می کردند که رازهای ناگفته شان را به او می گفتند.پس از مهاجرت به کانادا دوره های تخصصی داروسازی را در تورنتو گذراند و در شرکت کازمتیکالب مشغول به کار شد.
نگار برقعی همسر الوند دختری دوست داشتنی،نخبه و باهوش بود که در دانشگاه مک گیل مونترال در رشته تغذیه ادامه تحصیل می داد.
نوه نازنینمان سوفی ۵ ساله بود و پیش دبستانی می رفت. تازه داشتیم قد کشیدنش را تجربه می کردیم که این جنایت هولناک رخ داد و بزرگترین غمهای عالم بر دلمان نشست و با بروز فاجعه و این جدایی دردناک، ضربه سنگینی بر خانواده ما وارد شد طوری که حتی روانشناس ها نسخه ای التیام بخش برایمان نداشتند.
ما دو راه داشتیم یکی آنکه خود را به قدرت ویرانگر افسردگی بسپاریم و نابود شویم و دیگر آنکه برای شادی روان عزیزانمان، یادگاری فرهنگی بنا کرده و البته دادخواهی کنیم.ما راه دوم را انتخاب کردیم و با آن که نخستین وظیفه خود را دادخواهی می‌دانستیم اما برای تداوم راه فرزندانمان، تصمیم گرفتیم زنگ مدرسه‌ای را به صدا در آوریم و
«دست در دست هم دهیم به مهر »
در ادامه به همراه همسرم با گروه همبند آشنا شدیم که خیر مدرسه ساز بودند و چون الوند خیلی سیستان و بلوچستان را دوست داشت ما نیز در پی آن بودیم اندکی از محنت مردم مناطق محروم بکاهیم.
برای ساخت مدرسه، روستای همت آباد بخش زرآباد شهرستان کنارک را انتخاب کردیم که دختران آن در دبیرستان در وضعیت سختی درس می‌خواندند،راه‌شان دور بود و حتی تعدادی از آنها به دلیل نبود دبیرستان در روستا، ترک تحصیل کرده بودندهمسر سهند؛ وحید امامی ،نیز برای زنده نگاه داشتن یاد و خاطره او در روستای چشمه میران جوانرود استان کرمانشاه مدرسه ای بنا کرد.
در راه بازگشت به منزل به شرف و بزرگواری خانواده هایی که عزیزانشان در خون نشستند و آنها ضمن دادخواهی برای جوانان سرزمنینمان مدرسه ساخته اند فکر می کردم .
«سلسله ی موی دوست حلقه ی دام بلاست
هرکه در این حلقه نیست فارغ ازین ماجراست»
*بازجوهای اطلاعات در سنندج  شریفه محمدی فعال کارگری را برای اعتراف اجباری تحت فشار گذاشته‌اند 
بنا به خبرهای رسیده به کانال شورای هماهنگی شریفه_محمدی، فعال کارگری که پیش‌تر  از زندان لاکان رشت به زندان سنندج انتقال یافته بود توسط بازجوهای وزارت اطلاعات در سنندج برای اعتراف اجباری علیه خود مورد ضرب و شتم قرار گرفته است 
در خبر ارسالی به کانال شورا آمده‌است این فعال کارگری گیلان پنجشنبه ۲۱ دیماه به از زندان سنندج به بازجویی اعزام شده‌است و در هنگام بازگرداندان وی به زندان  سنندج، سایر زندانیان کبودی زیر چشم، قرمزی و التهاب شدید چشمان و التهاب صورت وی را مشاهده کرده‌اند  
شریفه محمدی، چهاردهم آذرماه در حال رفتن به محل کار خود بازداشت شد. طی ۲۶ روز بازداشت، او تنها دو بار با خانواده تماس داشته است. 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*جان باختن یک کارگر شرکت برق همدان براثر برق گرفتگی
روزشنبه 23 دی، یک کارگر شرکت برق همدان حین کار در ارتفاع در مسیر همدان- تهران دچار برق گرفتگی شد ودر دم جان باخت.
*مرگ یک کارگردر شهرستان مشکین شهر براثر واژگونی تراکتور
روز جمعه 22 دی،یک راننده تراکتورحین کار  در در محور جاده‌ای زمین‌های کشاورزی روستای قورت تپه شهرستان مشکین شهر اردبیل براثر واژگونی تراکتورجان خودرا ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


اخباروگزارش های کارگری 24  دی ماه 1402
- تجمع اعتراضی  مادران 4 زندانی سیاسی محکوم به اعدام با همراهی تعدادی از بستگان و وکلا مقابل زندان اوین
- سیلی مامور انتظامی بر صورت یک پرستار/بازداشت پرستار به دلیل امتناع از خدمات‌دهی خارج از نوبت به مامور!
- غلامرضا غلامی کندازی و ایرج راهنما دو معلم زندانی استان فارس با  پیام‌های صوتی جداگانه اعلام اعتصاب کرده‌اند 
- یکشنبه های اعتراضی کارگران شاغل و بازنشسته: 
1- یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری و شرکت نفت فلات‌قاره درجزیره سیری
2- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع درشهرهای 
اهواز مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
کرمانشاه تجمع مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی وکشوری مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
گسترده تر ومستحکمترباد همبستگی بازنشستگان
وشوش مقابل فرمانداری شهرستان
3- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان ،تهران وقائمشهر با شعارهای:
«فولادی دادبزن حق تو فریاد بزن»
«با این همه ناراضی مدیرهای پروازی»
تجمع اعتراضی معلولان نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه 
خشونت، الفاظ رکیک، توهین و تهدید و ضرب و شتم معلولان توسط نیروی انتظامی  وماموران حراست سازمان برنامه و بودجه به دلیل حق‌خواهی
ربودن بلندگوی  دستی معلولان توسط ماموران حراست سازمان برنامه و بودجه
- اعتراض ارتش تک‌نفره مقابل بهزیستی چابهار
- با اعتراض گسترده شماری از مردم به ویژه کارگران بخش های مختلف صنعت نفت و همینطور جوانان بیکار و معترض منطقه غیزانیه و هویزه، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مجبور به فرار از نمایشگاه صنعت نفت در اهواز شد.
- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی منطقه رمون و بحرآسمان نسبت به فعالیت معدن مس در بالادست سد جیرفت واحتمال آلودگی آب
- تجمع اعتراضی رانندگان حمل‌ونقل تانکری پترشیمی ایلام نسبت به سیستم نوبت دهی مکانیزاسیون مقابل استانداری
- تجمع اعتراضی جمعی از اهالی روستای حاجی آباد زرین دشت نسبت به جاده مرگبار مقابل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌
- خودکشی دانش‌آموز کلاس هفتمی در چرام 
- محمد داوری، فعال کارگری را جهت اجرای حکم حبس به دادگاه احضار کردند
- محمدامین سلطان‌زاده دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشكی تبریز با رای دیوان عدالت اداری به سه ترم محرومیت از تحصیل و تبعید به کاشان محکوم شد.
- الهه محمدی و نیلوفر حامدی دو عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پس از 17 ماه حبس با قرار وثیقه 10 میلیاردتومانی برای هر نفر ، آزاد شدند.
- جان باختن 4 کارگردر سمنان در دو حادثه کاری جداگانه
- سوختگی7 کارگر در کارخانه کوشا نوین براثر ترکیدن دستگاه پاتیل ذوب
- جان باختن یک کارگر در تفرش براثر گازگرفتگی
*******
*تجمع اعتراضی  مادران 4 زندانی سیاسی محکوم به اعدام با همراهی تعدادی از بستگان و وکلا مقابل زندان اوین
روزیکشنبه 24 دی، مادران چهار زندانی سیاسی محکوم به اعدام با همراهی تعدادی از بستگان و وکلا ،برای جلوگیری از اعدام عزیزانشان بنام های پژمان فاتحی، وفا آذربار، محسن مظلوم و‌ محمد فرامرزی مقابل اوین تجمع کردند.
 
*سیلی مامور انتظامی بر صورت یک پرستار/بازداشت پرستار به دلیل امتناع از خدمات‌دهی خارج از نوبت به مامور!
اگر بدلیل نبود این پرستار اتفاقی برای بیماری بیفتد چه کسی پاسخگوست!؟
یک پرستار شاغل در بیمارستان صدیقی گله‌دار در شهرستان مهر فارس به دلیل امتناع از خدمات‌دهی خارج از نوبت به پرسنل نیروی انتظامی بازداشت شد!
منابع آگاه عنوان کرده‌اند که مامور انتظامی زمانی که با ممانعت پرستار مواجه شده، در اقدامی غیرانسانی به صورت وی سیلی زده است!
*غلامرضا غلامی کندازی و ایرج راهنما دو معلم زندانی استان فارس با  پیام‌های صوتی جداگانه اعلام اعتصاب کرده‌اند 
در  پیام غلامی کندازی آمده‌است 
اینجانب غلامرضا غلامی کندازی به اتهامات کاملا واهی محکوم به ١١ سال زندان و ٢ سال تبعید شده ام و  بیش از ٣ ماه است در زندان به سر می برم
اگر چه در جلسه دادگاه قاضی پیشنهاد پابند الکترونیکی را مطرح کردند اما چنین درخواستی به معنای پذیرفتن جرمی بود که هیچ مدرکی برای اثبات آن در پرونده وجود نداشت.
از همه همکارانم در سراسر کشور تقاضا دارم به هر شکلی که صلاح می دانند اعتراض خود را نسبت به این روند ظالمانه اعلام کنند
این جانب برای اعتراض به این احکام سفارشی و همچنین اعتراض به سکوت مسئولین از تاریخ ٢٣ دیماه ١۴٠٢ وارد اعتصاب غذا می شوم  و تا پای جان ادامه می دهم زیرا مطالبات جامعه فرهنگیان از چنان قداستی برخوردار است که همگان برای اجرای این مطالبات باید همصدا و همگام شویم.
همچنین در پیام ایرج رهنما از زندان عادل آباد شیراز آمده است 
تمام طبقات اجتماعی بر پایه اخلاق شکل گرفته اند. در سراسر گیتی همگان باور به مهربانی دارند و خشونت پرهیزند، 
اشخاصی چون هیتلر، چنگیز و.. که با تفنگ و شمشیر به دیگران حمله کرده، اعدام کردند وکشتند نتوانستند افکار خشونت آمیز خود را ماندگارکنند.
اما تمام آیین ها و مکاتب بر پایه اخلاق بر پاشده و خشونت در ٱن راهی ندارد.
توصیه من به حکومت این است که خشونت پرهیز باشد زیرا خشم نتیجه اش هرج و مرج و درگیری است
معلم رسالتش مهربانی ست پس جایش زندان نیست، ما به شما خشونت را آموزش ندادیم که با ما این چنین رفتار می کنید.
من ٩٩ روز است که بیگناه بدون هیچ اقدام و اجتماعی علیه امنیت کشور  دستگیر و زندانی شده ام
این جانب تصمیم گرفته ام برای اعتراض به حکم ظالمانه کسانی که قانون اساسی را به سخره گرفته اند اعتصاب غذا کنم از همه همکاران مطالبه گر و بیدارم تقاضای یاری دارم در صورتیکه سلامتیم دچار مشکل شود حاکمیت مسئول مستقیم است
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*یکشنبه های اعتراضی کارگران شاغل و بازنشسته: 
1- یکشنبه اعتراضی کارگران صنعت نفت نسبت به تعیین سقف حقوق، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت 30 ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از 40 سال ،عدم اجرای کامل ماده قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت و عدم ادغام صندوق بازنشستگی با سایر صندوق‌های بازنشستگی با برپایی تجمع کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری و شرکت نفت فلات‌قاره درجزیره سیری
 
 
2- یکشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته تامین اجتماعی کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله  مصوبه مزدی ضد کارگری شورای عالی کار‌ و وضعیت نامناسب خدمات بیمه درمانی با راهپیمایی  و تجمع درشهرهای 
اهواز مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
کرمانشاه تجمع مشترک بازنشستگان تامین اجتماعی وکشوری مقابل اداره کل تامین اجتماعی استان
گسترده تر ومستحکمترباد همبستگی بازنشستگان
وشوش مقابل فرمانداری شهرستان
شعارها:
«فقط کف خیابون بدست میاد حقمون»
«معیشت منزلت حق مسلم ماست»
بازنشسته داد بزن حق توفریاد بزن»
«اتحاد اعتراض علیه ظلم وفساد»
«اتحاد اتحاد علیه فقروفساد»
«تا حق خود نگیریم آروم نمی نشینیم»
«تا حق خود نگیریم یکشنبه می آئیم»
«عزت بازنشسته احیاباید گردد»
«تجمع اعتراض حق مسلم ماست»
«لشکری کشوری تامین اجتماعی اتحاد اتحاد»
«از خوزستان تا گیلان ننگ براین مدیران»
«از خوزستان تا گیلان مرگ براین مدیران»
«رئیسی دروغگو حاصل وعده هات کو»
«ما بازنشستگانیم خواهان حق مانیم»
« خیلی دروغ شنیدیم عدالتی ندیدیم »
«نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه»
«یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه»
«این همه بی عدالتی هرگزندیده ملتی»
«برای رفع تبعیض عدالت عدالت»
«ازبس دروغ شنیدیم یک روزخوش ندیدیم»
«ازبس دروغ شنیدیم ما دیگه رای نمی دیم»
«قانون کی شکسته دولت ورشکسته»
«شورای عالی کار حامی سرمایه دار»
«کشور غارت کردند مارو بیچاره کردند»
«عدالتی ندیدیم ما دیگه رای نمی دیم»
«نه سازش نه تسلیم اجرای همسان سازی »
«پیام ما به دولت خجالت خجالت»
«مدعی عدالت خجالت خجالت»
«حقوق نصف نیمه سکت کنی همینه»
«هزینه ها دلاریه حقوق ما ریالیه»
«تورم اسفبار حاکم شده توبازار»
«کومهار تورم دروغ نگید به مردم»
«زیربار ستم نمی کنیم زندگی جان فدا می کنیم در ره آزادگی ننگ براین زندگی ننگ براین زندگی»
«حاصل کار دولت غارت جیب ملت»
«حسین حسین شعارشون دروغ دزدی کارشون»
«حقوق بازنشسته پشت درهای بسته»
«ما مستمربگیران بدبخت شدیم توایران»
«تامین اجتماعی از انحصار دولت آزاد باید گردد»
«تامین غارت کردند مارو بیچاره کردند»
«تامین پردرآمد چه برسر تو آمد»
«نه مجلس نه دولت نیستند بفکرملت»
«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»
«ظلم وستم کافیه سفره ما خالیه»
«حقوق بازنشسته فقط واسه یه هفته»
«سفره بی نان ما چی میخواید از جان ما»
«ننگ ما ننگ ما صدا وسیمای ما»
«ننگ ما ننگ ما مخبر الدنگ ما»
«فقر فساد تورم بلای جان مردم»
«معیشت درمان نابودتر از هرزمان»
«چای دبش عالیه سفره ما خالیه»
«کشتی بازنشسته امروزبه گل نشسته»
تصاویر:
اهواز:
 
 
شوش:
 
کرمانشاه:
 
 
3- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته صنعت فولاد کشور نسبت به سطح نازل حقوق منجمله اجرا نشدن همسازی،عدم پرداخت مطالبات معوقه  وخدمات درمانی ناکافی مقابل صندوق بازنشستگی کارکنان فولاد درشهرهای اصفهان ،تهران وقائمشهر با شعارهای:
«فولادی دادبزن حق تو فریاد بزن»
«با این همه ناراضی مدیرهای پروازی»
 

 
*تجمع اعتراضی معلولان نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه 
خشونت، الفاظ رکیک، توهین و تهدید و ضرب و شتم معلولان توسط نیروی انتظامی  وماموران حراست سازمان برنامه و بودجه به دلیل حق‌خواهی
ربودن بلندگوی  دستی معلولان توسط ماموران حراست سازمان برنامه و بودجه
شعارها:
«اجرای ماده 27 حق مسلم ماست»
«ای معلول داد بزن حق تو فریاد بزن»
«تا قانون اجرا نشه هرروز تجمع میشه»
«معیشت شایسته حق مسلم ماست»
«نه صدقه نه منت حق می خوایم باعزت»
«حسین حسین شعارتون  معلول‌ستیزی کارتون»
«ظلم وستم کافیه سفره ما خالیه»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«ای دولت محرومان چی شد حق معلولان»
«عزا عزاست امروز معلول بی معیشت صاحب عزاست امروز»
«معلول می میرد ذلت نمی پذیرد»
 
مجموعه ای برگرفته از کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت:
+تعدادی از معلولان در اعتراض به عدم اجرای ماده ۲۷ قانون معلولان صبح امروز مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع اعتراضی برگزار کردند
+تجمع پرشور معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه که از تمام شهرها و استانها آمده بودند و خواهان کامل اجرای قانون حمایت از حقوق معلولان بودند، بخصوص اجرای کامل ماده ۲۷ قانون حمایت از حقوق معلولان برای سال ۱۴۰۳
بی تفاتی و بی توجهی مسئولان این سازمان به معلولانی که سفره‌هایشان هم خالی می‌باشد
تا کی ظلم و ستم در حق این قشری که خیلیییی هم کم توقع هستند!؟ آقاین کاخ نشین و مجلسی کجایید!؟ این بود دولت مردمی و محرومان!؟
+خشونت، الفاظ رکیک، توهین و تهدید و ضرب و شتم معلولان به دلیل حق‌خواهی
امروز صبح مطابق  تجمعات قبلی، افراد دارای معلولیت قصد خروج از در شما‌ل‌غربی پارک بهارستان و رفتن به سمت جلوی در سازمان برنامه و بودجه در خیابان دانشسرا را داشتند که با سد پلیس مواجه شدند.
یک خودرو پلیس کاملا راه را بسته بود و دو طرف خودرو هم ماموران نیروی انتظامی حضور داشتند و از عبور معلولان با رفتاری خشونت‌آمیز جلوگیری می‌کردند. در این حین با گرفتن گوشی چند نفر از معلولان، یکی از پلیس‌ها که باعث تنش و خشونت امروز بود،  با یکی از معلولان جسمی حرکتی که روی ویلچر بود درگیر شد.
امروز معلولان شاهد یک رفتار کاملا خشونت‌آمیز و تنش‌زا از سمت پلیس و ماموران حراست سازمان برنامه و بودجه بودند
امروز بدترین الفاظ رکیک ناموسی، توهین‌، تهدید و ارعاب را از ماموران نیروی انتظامی شنیدیم.
ماموری می‌گفت همه‌تون رو با ون می‌بریم و مامور دیگری سعی در جلوگیری از استفاده از بلندگو داشت و ماموران دیگری مقابلمان صف کشیدند تا درون پارک محاصره شویم!
+ربودن بلندگوی معلولان در تجمع امروز
در تجمع امروز، ماموران حراست سازمان برنامه و بودجه بلندگوی دستی معلولان را از روی ویلچر یکی از معلولان با خشونت ربودند و باعث آسیب جزئی به دست دو معلول شدند
+ گزارش پایانی از تجمع امروز
در رویداد امروز معاون رفاه و سلامت و یکی‌از کارشناسان این دفتر در میان تجمع‌کنندگان حاضر شده و به بازگویی مطالب و اقدامات سابق پرداختند. 
عزیزانی با ایثار و فداکاری از شهرهای سنندج، همدان، کرمانشاه، بروجرد، اراک، قم، نهاوند، زنجان، مهاباد، ساری، کرج، تبریز و تهران در رویداد امروز شرکت کرده بودند که بدین‌‌وسیله از این عزیزان تقدیر و تشکر می‌نماییم.
همچنین از همه افرادی که با کپی، فروارد، استوری و سایر موارد اقدام به اطلاع‌رسانی این رویداد نمودند سپاسگزاریم
*اعتراض ارتش تک‌نفره مقابل بهزیستی چابهار
اعتراض تک نفره در نهمین دوره تجمعات سراسری معلولان، مقابل بهزیستی چابهار نسبت به عدم اجرای ماده ۲۷ قانون معلولان
 
*با اعتراض گسترده شماری از مردم به ویژه کارگران بخش های مختلف صنعت نفت و همینطور جوانان بیکار و معترض منطقه غیزانیه و هویزه، مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران مجبور به فرار از نمایشگاه صنعت نفت در اهواز شد.
امروز یکشنبه ۲۴ دی، همزمان با برگزاری نمایشگاه ساخت تجهیزات نفتی در اهواز، جمعی از کارگران قرارداد معین، شهروندان اهوازی و جوانان بیکار مناطق نفتی غیزانیه و هویزه با تجمع در ورودی سالن افتتاحیه ضمن طرح مطالبات خود به عملکرد شرکت های نفتی در موضوع استخدام ها و گسترش آلایندگی اعتراض کردند که در نهایت با درگیری شدید عوامل امنیتی و حراست نفت با مردم معترض، خجسته مهر مدیرعامل نفت، از نمایشگاه فرار و به تهران بازگشت‌.
منبع:کانال شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت
*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی منطقه رمون و بحرآسمان نسبت به فعالیت معدن مس در بالادست سد جیرفت واحتمال آلودگی آب
روزیکشنبه 24 دی، جمعی از اهالی منطقه رمون و بحرآسمان دراستان کرمان برای اعتراض به فعالیت معدنی در بالادست سد جیرفت واحتمال آلوده شدن آب دست به تجمع زدند.
*تجمع اعتراضی رانندگان حمل‌ونقل تانکری پترشیمی ایلام نسبت به سیستم نوبت دهی مکانیزاسیون مقابل استانداری
روزیکشنبه 24 دی، رانندگان حمل‌ونقل تانکری پترشیمی ایلام برای اعتراض به سیستم نوبت دهی مکانیزاسیون مقابل استانداری تجمع کردند و خواستار لغو آن شدند.
 
رانندگان معترض به خبرنگاررسانه ای گفتند: با راه‌اندازی این سیستم از تعداد بار آنها کاسته خواهد شد و آنها را متضرر خواهد کرد.
*تجمع اعتراضی جمعی از اهالی روستای حاجی آباد زرین دشت نسبت به جاده مرگبار مقابل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌
روزیکشنبه 24 دی، جمعی از اهالی روستای حاجی آباد زرین دشت برای اعتراض به جاده مرگبار حاجی آباد به زیرآب مقابل اداره راهداری و حمل و نقل جاده‌ زرین دشت دراستان فارس تجمع کردند 
و خواهان دو بانده شدن این جاده شدند.
*خودکشی دانش‌آموز کلاس هفتمی در چرام 
طاها اکبر پور دانش‌آموز کلاس هفتمی مدرسه "شهید عسکری تنها" در شهرستان چرام استان کهگیلویه و بویراحمد دست به خودکشی زد.
دلیل یا دلایل این خودکشی تاسف‌بار مشخص نیست و جسد این دانش‌آموز کلاس هفتمی که خود را به دار آویخته بود، هم اکنون در پزشکی قانونی است.
این دومین خودکشی دانش‌آموزان در استان کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد که در یک هفته اخیر رخ داده‌ است.
پیش از این، یَسنا ۱۲ ساله با نوشتن وصیت‌نامه‌ای کوتاه به زبان لُری در یاسوج دست به خودکشی زد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*محمد داوری، فعال کارگری را جهت اجرای حکم حبس به دادگاه احضار کردند
محمد داوری، فعال کارگری جهت اجرای حکم حبس به شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب شیراز احضار شد. پیش‌تر شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز به ریاست قاضی سیدمحمود ساداتی، این فعال کارگری را به اتهام «توهین به رهبری» به سه سال حبس تعزیری، منع خروج از کشور با ابطال گذرنامه، منع فعالیت در فضای مجازی و اقامت اجباری در شهرستان بردسیر کرمان به مدت دو سال و به اتهام «تبلیغ علیه نظام به نفع گروه‌های معاند در فضای مجازی» به یک سال و شش ماه حبس تعزیری محکوم کرده بود.
در احضاریه‌ای که توسط شعبه اجرای احکام دادگاه انقلاب شیراز صادر و به آقای داوری ابلاغ شده است، از محمد داوری خواسته شده تا ظرف مهلت مقرر جهت اجرای حکم حبس خود را به مرجع قضایی مذکور معرفی کند. جلسه دادگاه محمد داوری ۲۸ آبان‌ماه سال جاری بدون حضور او در شعبه اول دادگاه انقلاب شیراز برگزار شده بود.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*محمدامین سلطان‌زاده دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشكی تبریز با رای دیوان عدالت اداری به سه ترم محرومیت از تحصیل و تبعید به کاشان محکوم شد.
این حکم در پی تبعید تعدادی از دانشجویان دانشگاه پس از تجمع اعتراضی به مسمومیت دانش‌آموزان صادر شده بود که در دیوان عدالت اداری عینا تایید شد.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*الهه محمدی و نیلوفر حامدی دو عضو انجمن صنفی روزنامه‌نگاران استان تهران، پس از 17 ماه حبس با قرار وثیقه 10 میلیاردتومانی برای هر نفر ، آزاد شدند.
 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*جان باختن 4 کارگردر سمنان در دو حادثه کاری جداگانه
شنبه شب (23 دی)،در یک کارخانه نساجی کویر واقع در شهرک صنعتی شهر سمنان 2کارگر براثر گازگرفتگی جان خودرا ازدست دادند و 3 کارگردچارمسمومیت شدند.
کارخانه تولید چسب واقع در شهرک صنعتی ایوانکی سمنان بر اثر انفجار 2 کارگر جان باختند و 3 کارگر دیگر هم مصدوم شدند.
*سوختگی7 کارگر در کارخانه کوشا نوین براثر ترکیدن دستگاه پاتیل ذوب
روزیکشنبه 24 دی، براثر ترکیدن دستگاه پاتیل ذوب در کارخانه کوشا نوین واقع در شهرک صنعتی مامونیه دراستان مرکزی 7 کارگر دچار سوختگی شدند.
*جان باختن یک کارگر در تفرش براثر گازگرفتگی
روز یکشنبه 24 دی،یک کارگر37 ساله در اتاق استراحت یک منزل روستایی در شهرستان تفرش  در استان مرکزی براثر گازگرفتگی جان خود را ازدست داد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 


اخباروگزارش های کارگری 25  دی ماه 1402
- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
آذربایجان غربی (شهر ارومیه)
أصفهان (شهراصفهان)
خوزستان(شهر اهواز)
چهارمحال بختیاری(شهر شهرکرد)
زنجان(شهر زنجان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهرهای بیجار،سنندج،قروه ومریوان)
کرمانشاه(شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهرخرم آباد)
مازندران(شهرساری)
مرکزی(شهراراک)
هرمزگان (شهربندر عباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل  
- تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز نسبت به عدم پرداخت مطالبات وبلاتکلیفی 17 ساله و وعده های توخالی مسئولان استانی و کشوری ازجمله رئیسی مقابل استانداری فارس 
- تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث،مناطق نفت‌خیز، اهواز
- تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت دیواندره نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل بهزیستی 
- تداوم اعتصاب غذای ایرج رهنما و غلامرضا غلامی کندازی 
- درخواست اقدام فوری فرانت لاین دیفندرز، "Front Line Defenders" نسبت به اتهامات وارده‌ی جدید به محمد حبیبی، فعال صنفی و حقوق بشری
- قوه قضائیه اعلام کرد به دلیل انتشار تصاویر بدون حجاب اجباری الهه محمدی و نیلوفر حامدی بعد از آزادی موقت از زندان، برای این دو روزنامه‌نگار پرونده جدیدی تشکیل شده است.
- رضا اقدسی فعال کارگری به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.
- استمرار برخوردهای امنیتی و انضباطی در دانشگاه‌های کشور
- تایید حکم انضباطی احمد پیروزنیا در کمیته تجدید نظر
- جان باختن 32 کارگردراستان کرمانشاه براثر حوادث کاری طی 9 ماهه سال جاری
- جان باختن یک کارگر در پارس جنوبی عسلویه براثر برق گرفتگی
*******
*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های
آذربایجان شرقی (شهرتبریز)
آذربایجان غربی (شهر ارومیه)
أصفهان (شهراصفهان)
خوزستان(شهر اهواز)
چهارمحال بختیاری(شهر شهرکرد)
زنجان(شهر زنجان)
فارس(شهرشیراز)
کردستان(شهرهای بیجار،سنندج،قروه ومریوان)
کرمانشاه(شهرکرمانشاه)
گیلان(شهررشت)
لرستان(شهرخرم آباد)
مازندران(شهرساری)
مرکزی(شهراراک)
هرمزگان (شهربندر عباس)
همدان(شهرهمدان)
واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل  
شعارها :
«شاغل و بازنشسته اتحاد اتحاد»
«عدالتی ندیدیم ازبس دروغ شنیدیم»
«عدالتی ندیدیم به مجلس رای نمی دیم»
«ازبس دروغ شنیدیم یه روز خوش ندیدیم»
«تاحق خود نگیریم دوشنبه ها همین است»
«تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم»
«می جنگیم می میریم سازش نمی پذیریم»
«نوبت ما که میشه خزانه خالی میشه»
«ما بجزحق نمی خوایم صدقه سهامدار نمی خوایم»
«مامردمیدان می خوایم تماشاگر نمی خوایم»
«بازنشسته می میرد ذلت نمی پذیرد»
«بازنشسته بیداره ازوعده ها بیزاره»
«کشتی بازنشسته امروز به گل نشسته»
«مدیربی لیاقت استعفا استعفا»
«مدیربی لیاقت نمی خوایم نمی خوایم»
«وزیربی لیاقت استعفا استعفا»
«یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه»
«حسین حسین شعارشون دروغ  و دزدی کارشون»
«مخابرات فنا شده اسیر قلدرها شده»
«سهامدار عمده حق ماهارو خورده»
«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»
«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»
«بیمه های تکمیلی حق مسلم ماست»
«هزینه های درمان حق مسلم ماست»
«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»
«سلطانی حیا کن مخابرات و رها کن»
« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»
«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»
«حقوق بازنشسته پشت درهای بسته»
«حقوق نصف نیمه سکوت کنی همینه»
«مشکل بازنشسته تا کی میخواد حل بشه»
تصاویر :
اهواز:
 
بندرعباس:
 
تهران:
 
ساری:
 
کرمانشاه:
 
*تجمع اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز نسبت به عدم پرداخت مطالبات وبلاتکلیفی 17 ساله و وعده های توخالی مسئولان استانی و کشوری ازجمله رئیسی مقابل استانداری فارس 
روز دوشنبه 25 دی برای چندین و چندمین بار،جمعی از کارگران بازنشسته مخابرات راه دور شیراز(ITI)   برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت مطالبات وبلاتکلیفی 17 ساله و وعده های توخالی مسئولان استانی و کشوری ازجمله رئیسی مقابل استانداری فارس در کلانشهر شیراز تجمع کردند.
 
*تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث،مناطق نفت‌خیز، اهواز
دوشنبه ۲۵ دی ماه ۱۴۰۲
خواست فوری این همکاران بازنگری، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل با هدف بهره مندی از مزایای برابر با سایر ارکان نفت، تخصیص و بهره مندی از بن کارت و نفت کارت و همچنین پاداش های مصوب وزارت نفت می‌باشد که در بخشنامه ها کارگران مستمر ارکان ثالث نفت را شامل نگردیده است.
کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز، در همبستگی با کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام نمودند، در صورت ادامه تبعیضات و عدم پاسخگویی مسؤلین در برابر خواسته های شان، بر تعداد ساعات و روزهای تجمعات اعتراضی در هفته خواهند افزود.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) حمایت کامل و قاطع خود را از این همکاران اعلام نموده،
سایر کارگران ارکان ثالث نفت را در حوزه های مختلف به پیوستن به اعتراضات هفتگی و به حق این همکاران فرا میخواند.
*تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت دیواندره نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان مقابل بهزیستی 
به گزارش کانال کانال کمپین پیگیری حقوق افراد دارای معلولیت،روزدوشنبه 25 دی،جمعی از افراد دارای معلولیت دیواندره درچارچوب نهمین دوره تجمعات اعتراضی سراسری نسبت به عدم اجرای ماده 27 قانون معلولان دست به تجمع مقابل بهزیستی  دیواندره تجمع زدند.
 
*تداوم اعتصاب غذای ایرج رهنما و غلامرضا غلامی کندازی 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران ضمن ابراز نگرانی از وضعیت جسمی این  دو معلم شجاع و آگاه و حمایت از مطالبات آنان بر حمایت جامعه فرهنگیان ، کارگران و فعالان مدنی از زندانیان سیاسی و صنفی تاکید دارد 
همچنین این شورا  فعالین را برای تشکیل گروه‌هایی کشوری و منطقه‌ای برای حمایت از این دو معلم دربند دعوت می‌کند
*درخواست اقدام فوری فرانت لاین دیفندرز، "Front Line Defenders" نسبت به اتهامات وارده‌ی جدید به محمد حبیبی، فعال صنفی و حقوق بشری
فرانت لاین دیفندرز، در نامه‌ای اختصاصی بە سازمان ملل و دیگر نهادهای سیاسی و حقوق بشری، نسبت به اتهامات وارده‌ی جدید به محمد حبیبی، فعال صنفی و حقوق بشری، معترض و خواهان انجام اقدامات فوری در خصوص این‌ فعال صنفی شده است. در بخش‌هایی از این نامه آمده است: 
اسفند ماه ۱۴۰۱ ، تظاهرات مسالمت‌آمیزی علیه مسمومیت‌های زنجیره‌ای دانش‌آموزان دختر در سراسر کشور آغاز شد. اعتقاد بر این است که این مسمومیت‌ها به منظور تلافی علیه زنان و دختران برای دفاع از حقوق خود در مقابله با قوانین تبعیض‌آمیز حجاب در ایران، با شرکت در تظاهرات #زن_زندگی_آزادی  بوده است. نیز بدلیل شرکت در تظاهرات مسالمت‌آمیز علیه مسمومیت‌سازی مدارس، بسیاری از معلمان، اساتید دانشگاه، مدافعان حقوق زنان، دانشجویان، و فعالان صنفی و سندیکایی، هدف نیروهای امنیتی قرار گرفتند.
محمد حبیبی، مدافع حقوق بشر، و سخنگوی و عضو هیئت مدیره کانون صنفی معلمان تهران است. محمد حبیبی، در  ۱۶ فروردین ۱۴۰۲، پس از انتشار پست‌هایی در اعتراض به مسمومیت‌های زنجیره‌ای دانش‌آموزان در ایران، در شبکه ایکس، که قبلاً با نام توییتر شناخته می‌شد، با ضرب و شتم بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب شهریار به «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» متهم شد. لازم به ذکر است که قاضی پرونده اعلام نموده بود که مستندات موجود بر علیه محمد حبیبی، برای این اتهام متناسب با اتهام "تبلیغ علیه نظام" می‌باشد. متعاقباً، این فعال صنفی علیه ماموران امنیتی شکایت کرد، و در گزارشی کاملا کذب، مأموران امنیتی اعلام کردند که حبیبی در حین دستگیری،  قصد فرار از خودروی ماموران امنیتی را داشته است، و شکایت آقای حبیبی بدون بررسی و انجام مراحل قانونی رد شد و برای ضابطان امنیتی، که در ضرب و شتم حبیبی نقش داشتند، عدم تعقیب صادر گردید. این فعال صنفی در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ پس از ۴۷ روز بازداشت، با وثیقه‌ی یک میلیارد ریال، تا زمان دادگاهی به‌صورت موقت آزاد شد. نیز در جلسه‌ی اخیر دادگاهی آقای حبیبی در روز چهارشنبه ۲۰ دی ماه  ۱۴۰۲، در اقدامی غیرقانونی دیگر، بدون هیچ اطلاع قبلی به ایشان و یا وکیل، قاضی پرونده‌ی ایشان عوض شده بود و بنا بر گزارش اولیه‌ نهادهای امنیتی، با همان اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی» دادگاهی شد.
محمد حبیبی از سال ۱۳۹۶ تاکنون چندین بار به‌دلیل فعالیت‌های صنفی و حقوق بشری بازداشت و محکوم شده است. حبیبی در مرداد ۱۳۹۷، از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، بدلیل مشارکت مسالمت‌آمیز در فعالیت‌های صنفی و کارگری، با اتهامات «تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» به هفت‌سال‌ونیم حبس تعزیری محکوم شد. و در آبان ماه ۱۳۹۹ پس از گذراندن ۳۰ ماه از دوران محکومیت خود، با تخفیف مجازات، از ندامتگاه مرکزی تهران بزرگ آزاد شد. مجددا اردیبهشت ۱۴۰۱، یک روز پیش از اول ماه می و روز معلم در ایران، حبیبی به همراه تعدادی دیگر از فعالان حقوق معلمان، از جمله جعفر ابراهیمی و رسول بداقی با خشونت فیزیکی بازداشت شدند. 
فرانت لاین دیفندرز، نسبت به اتهامات جدید علیه محمد حبیبی، و خشونت فیزیکی وارد شده به ایشان، نگران بوده  و از مقامات ایرانی می‌خواهد:
-  رفع فوری و بی‌قید و شرط همه اتهامات نسبت داده شده به محمد حبیبی
-  انجام تحقیقات، اعلام نتایج و  پاسخگویی بی‌طرفانه مسئولین در مورد اتهامات وارده، و خشونت فیزیکی به، محمد حبیبی.
-   توقف سرکوب فعالان حقوق بشر در ایران، تضمین فراهم آوردن فضایی برای انجام فعالیت‌های حقوق بشری عاری از خشونت، تهدید، ارعاب، زندان و رفع هرگونه محدودیت از جمله آزار و اذیت قضایی.
لینک خبر: 
https://www.frontlinedefenders.org/en/case/human-rights-defender-mohammad-habibi-charged
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*قوه قضائیه اعلام کرد به دلیل انتشار تصاویر بدون حجاب اجباری الهه محمدی و نیلوفر حامدی بعد از آزادی موقت از زندان، برای این دو روزنامه‌نگار پرونده جدیدی تشکیل شده است.
در اطلاعیه قوه قضائیه، آنها «دو متهم امنیتی زن» خوانده شده‌‌اند و اعلام شده به دلیل انتشار «تصاویری از کشف حجاب»، علیه‌شان اعلام جرم شده است.
قوه قضائیه می‌گوید این پرونده جدید در دادسرای عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد.
برگرفته از کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران
*رضا اقدسی فعال کارگری به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.
رضا اقدسی فعال کارگری و از کارگران اخراج شده ایران خودرو بااتهامات واهی  به چهار سال حبس تعزیری محکوم شد.این فعال کارگری سال گذشته  همراه با همسرش در اعتراضات ۱۴۰۱ چندین بار احضار و تهدید و بازداشت شدند،و از ۲ آبان ۱۴۰۲ با احضار به دادسرا قرار بازداشتش را صادر کردند.رضا اقدسی باوجود بیماری هایی که دارد در بند ۴ اوین نگهداری میشود و از ابتدایی ترین حقوق انسانی خود محروم است .وی متاهل و دارای سه فرزند میباشد.
منبع:کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران
*استمرار برخوردهای امنیتی و انضباطی در دانشگاه‌های کشور
امیررضا اصغری دانشجوی دانشگاه حکیم سبزواری در صفحه اینستاگرام خود خبر از اجرایی شدن حکم کمیته انضباطی به اتهام اخلال در امور دانشگاه داد.
 
*تایید حکم انضباطی احمد پیروزنیا در کمیته تجدید نظر
بر اساس رای صادره مورخ 1402/10/23 کمیته انضباطی مبنی بر اعتراض احمد پیروزنیا بر حکم بدوی
ممنوعیت از خوابگاه (به صورت دائمی) 
ممنوعیت از غذا  (به صورت دائمی)
ممنوعیت از وام (به صورت دائمی) 
و دیگر خدمات رفاهی و نیز
ممنوعیت از تحصیل به مدت 6 ماه
مورخ (1402/10/16) عینا تایید و با همان مفاد بالا، حکم قطعی برای این دانشجوی دکتری دانشگاه تربیت مدرس صادر شد؛ و اعتراض ایشان نیز رد گردیدـ
در کمال تاسف رویه طی شده کماکان غیرقانونی بوده و این کمیته بدون حق داشتن وکیل و حضور دانشجو برگزار شد. حتی حق رو نوشت از پرونده و کپی از حکم صادره نیز از دانشجو سلب شده و صرفا حکم به صورت شفاهی و رؤیت ابلاغ شد. پرونده ای که فرایند تشکیل آن تا صدور حکم قطعی کمتر از 20 روز به طول انجامید!
منبع 2 خبربالا:کانال شوراهای صنفی دانشجویان کشور
*جان باختن 32 کارگردراستان کرمانشاه براثر حوادث کاری طی 9 ماهه سال جاری
مدیرکل پزشکی قانونی استان کرمانشاه با اشاره به جان باختن 32 کارگربر اثر حوادث کار در استان،به خبرنگاررسانه ای  گفت: تعداد متوفیان ناشی از حوادث کار در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته که آمار متوفیان 23 نفر شامل 22 مرد و یک زن بوده، افزایش داشته است.
وی افزود: در 9 ماهه امسال آمار مصدومین ناشی از حوادث کار با  520 مورد شامل 10 زن و 510 مرد نسبت مدت مشابه سال گذشته که 510 مورد شامل 11 زن و 499  مرد بوده، افزایش داشته است.
وی اضافه کرد:در 9 ماهه امسال 23 نفر از قربانیان حوادث کار بر اثر سقوط از بلندی، 6 نفر به دلیل اصابت جسم سخت و دو نفر بر اثر سوختگی و یک نفر انفجار مین جان خود را از دست داده‌اند.
وی با اشاره به اینکه سقوط از بلندی همواره بیشترین سهم را در آمار تلفات حوادث کار به خود اختصاص می‌دهد گفت: حضور مسئول ایمنی در کارگاه‌های تولیدی به منظور کاهش حوادث ناشی از کار ضروری است و کارفرما باید بر نحوه استفاده از وسایل حفاظت فردی نظارت داشته باشد.
*جان باختن یک کارگر در پارس جنوبی عسلویه براثر برق گرفتگی
یک نیروی تکنسین در مجموعه پارس جنوبی در عسلویه بر اثر تماس با برق فشار قوی 6 هزار ولت جان خود را از دست داد.
برپایه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 25 دی، یک منبع کارگری در واحدهای ایمنی و بهداشت حرفه‌ای پروژه‌های نفت و گاز جنوب گفت: طی روزهای گذشته یک نیروی تکنسین در فاز چهاردهم مجموعه پارس جنوبی در عسلویه بر اثر تماس با برق فشار قوی 6هزار ولت جان خود را از دست داد.
بنابهمین گزارش،مرگ دلخراش این نیروی تکنسین حرفه‌ای وندور بنابر اخبار واصله به علت عدم اجرای هماهنگی‌های مربوط به بحث «مجوزهای کار» (پرمیت) بوده که باعث برق‌گرفتگی شد.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید


اخباروگزارش های کارگری 26  دی ماه 1402
- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های
قزوین(شهر قزوین)،
کردستان(شهرسنندج)،
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)،
همدان(شهر همدان)،
یزد(شهریزد)
و
اهواز ادامه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی استان خوزستان مقابل استانداری
-  سومین سه شنبه اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند
- تجمع اعتراضی کارکنان وزارت نیرونسبت به سطح حقوق،تبعیض ومدیریت وزارتخانه
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آجر جیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
- تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سیمان کنگان
- فراخوان تجمع معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
- اعتراض دانشجویان به بازداشت مجدد محمد شباهتی و اجرای حکم پرونده‌ی غیابی وی در چند دانشکده دانشگاه تهران 
- مصطفی زمانی، کارگر‌ جوشکار و از فعالین اعتصابات کارگران پروژه‌ای نفت و گاز بازداشت شد
- ایرج رهنما، غلامرضا غلامی کندازی ، محمدعلی زحمتکش و افشین رزمجویی امروز سه شنبه ۲۶دی ماه از زندان عادل آباد شیراز به زندان دادسرای نظام منتقل شدند.
- آرش صادقی بیمار است، جای او زندان نیست
- جان باختن یک کارگر در قزوین براثرسقوط در استخر کشاورزی وغرق شدن
*******
*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های
قزوین(شهر قزوین)،
کردستان(شهرسنندج)،
کرمانشاه(شهر کرمانشاه)،
همدان(شهر همدان)،
یزد(شهریزد)
و
اهواز ادامه تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی استان خوزستان مقابل استانداری 
شعارها:
« فقط کف خیابان به دست میاد حق مان»
«تجمع اعتراض حق مسلم ماست»
«اتحاد اتحاد علیه فقر وفساد»
«کشوری فولادی تامین اجتماعی اتحاد اتحاد»
« درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید»
«معلم زندانی آزاد باید گردد»
«کارگر زندانی آزاد باید گردد»
«ماملت هوشیاریم از تفرقه بیزاریم»
«فقرفساد اختلاس حاصل کارکرد شماست»
« انگل زاده آمریکاست  بچه ی ما آس و پاس»
«عامل هر تورم دولت حاج رئیسی»
«عامل هر گرونی دولت حاج رئیسی»
«عامل هر اختلاس دولت حاج رئیسی»
«تاحق خود نگیریم از پا نمی نشینیم»
«بازنشسته بپا خیز علیه فقر و تبعیض»
«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»
«أساس کاردولت حقه فریب ملت»
«مجلس سرسپرد گرونی رو آورده»
«معیشت منزلت حق مسلم ماست»
«نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت»
تصاویر:
کرمانشاه:
 
 
یزد:
 
*سومین سه شنبه اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند
روز سه شنبه 26 دی برای سومین هفته+، جمعی از اهالی اراک برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند دست به  راهپیمایی و تجمع  در میدان شهدا این شهرستان در استان مرکزی زدند.
 
+اعتراض جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند با راهپیمایی و تجمع دوباره در میدان شهدا
روزسه شنبه 19 دی، جمعی از اهالی اراک  به اعتراضشان نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند با راهپیمایی و تجمع دوباره در میدان شهدا ی مرکزاستان مرکزی ادامه دادند.
 
+تجمع اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند در میدان شهدا
روزسه شنبه 12 دی، جمعی از اهالی اراک برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند در میدان شهدای اراک تجمع کردند.
 
*تجمع اعتراضی کارکنان وزارت نیرونسبت به سطح حقوق،تبعیض ومدیریت وزارتخانه
روز سه شنبه 26 دی برای اولین بار، کارکنان و کارمندان حوزه ستادی وزارت نیرو برای اعتراض نسبت به سطح حقوق،تبعیض ومدیریت چ دست به تجمع  در ساختمان این وزارتخانه واقع درتهران، خیابان ولی‌عصر، ابتدای بزرگراه نیایش، زدند.
 
برپایه گزارش رسانه ای شده،نیروهای حراست وزارت نیرو تلاش کرد معترضان را به زیر زمین هدایت کند و این اعتراضات چند ساعت شرایط وزارتخانه را متشنج کرده بود.
بنا بهمین گزارش،برای اولین بار است که چنین تجمعی در این وزارتخانه برگزار می‌شود و این تجمع از نظر وسعت و گستردگی در نوع خود جالب توجه بوده است.
*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه آجر جیل نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی
روزسه شنبه 26 دی، کارگران کارخانه آجر جیل برای اعتراض به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی مقابل این واحد تولیدی تعطیل شده واقع دراستان خوزستان تجمع کردند وخواهان بازگشت بکار شدند.
 
کارگران تجمع کننده به خبرنگاررسانه ای گفتند:دوسال از صدور حکم تعطیلی و مزایده  این شرکت می گذرد ولی هنوز وضعیت شرکت و کارگران آن مشخص نیست.  
*تجمع اعتراضی کارگران کارخانه سیمان کنگان
فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی از تجمع اعتراضی روز سه شنبه26 دی کارگران کارخانه سیمان کنگان(شرکت بین‌المللی ساروج بوشهر)واقع  در کیلومتر 14 جاده ی کنگان به عسلویه خبر می دهد.
*فراخوان تجمع معلولان مقابل سازمان برنامه و بودجه
ما زنده به آنیم که آرام نگیریم، موجیم که آسودگی ما عدم ماست
 
در پی عدم حصول نتیجه از تجمعات قبلی( تضمین اجرای ماده ۲۷ پس از ۶ سال و از ابتدای سال ۱۴۰۳) افراد دارای معلولیت با استناد به اصل ۲۷ قانون اساسی و پایبندی به قوانین و مقررات کشور، مجددا در مقابل سازمان برنامه و بودجه تجمع برگزار می‌کنند.
لذا بدین‌وسیله از افراد دارای معلولیت و خانواده‌های آنان، فعالان این حوزه و خبرنگاران اهالی رسانه درخواست می‌شود با حضور و مشارکت حداکثری در تجمع، حق پایمال‌‌شده‌ی ۶ ساله معلولان را از دولت مطالبه کنند.
زمان؛ یکشنبه ۱ بهمن از ساعت ۹ 
مکان؛ تهران، میدان بهارستان، داخل پارک بهارستان، ضلع شمال غربی پارک
پیروزی نزدیکه هم‌تقدیر
همراه‌شو عزیز، کین درد مشترک، هرگز جدا جدا، درمان نمی‌شود
ای معلول بپا خیز، برای رفع تبعیض
ای معلول داد بزن، حقتو فریاد بزن
*اعتراض دانشجویان به بازداشت مجدد محمد شباهتی و اجرای حکم پرونده‌ی غیابی وی در چند دانشکده دانشگاه تهران 
دانشجویان دانشکده‌های علوم‌اجتماعی، روانشناسی و علوم تربیتی، علوم و فناوری‌های میان رشته‌ای و پردیس مرکزی دانشگاه تهران در اعتراض به بازداشت مجدد محمد شباهتی و اجرای حکم پرونده‌ی غیابی و غیرقانونی او، اقدام به نصب و انتشار پوستر اعتراضی کردند.
 
محمد شباهتی فعال صنفی- دانشجویی و دانشجوی دانشگاه تهران، هفته‌ی گذشته در سالروز آزادی‌اش مجددا بازداشت شد. این بازداشتِ بدون ابلاغیه و اطلاع، به جهت اجرای حکم پرونده‌ای صورت‌گرفته که وی از طریق ضبط کارت بانکی‌اش در مهرماه ۹۹ از آن مطلع شد و تمامی مراحل آن از تشکیل پرونده در سال ۹۸ تا اجرای حکم در هفته‌ی گذشته، غیابی و بدون اطلاع ایشان طی شده است.
عدم رسیدگی به درخواست واخواهی و اجرای حکم این فعال صنفی پس از ۴ سال، بخش دیگری از بدعت‌های عجیب در این پرونده است.
*مصطفی زمانی، کارگر‌ جوشکار و از فعالین اعتصابات کارگران پروژه‌ای نفت و گاز بازداشت شد
بنابر اخبار رسیده به اتحادیه آزاد کارگران ایران، روز یکشنبه ۲۴ دیماه ۱۴۰۲، مصطفی زمانی، کارگر جوشکار و از فعالین مؤثر اعتصابات سراسری پروژه‌های نفت و گاز توسط مأموران امنیتی در اصفهان بازداشت شد.
مصطفی زمانی روز یکشنبه و‌ متعاقب تماس نیروهای امنیتی که خود را پیمانکار معرفی کرده و وی را به پالایشگاه اصفهان برای مذاکره و‌ عقد قرارداد کاری دعوت کرده بودند، پس ازمراجعه توسط نیروهای لباس شخصی ربوده شده و تاکنون هیچیک از اعضای خانواده و نزدیکانش از سرنوشت او اطلاعی در دست ندارند.
بر اساس گفته‌های کارگران پروژه‌ای نفت و گاز، مصطفی زمانی سالها در اعتراضات کارگری در منطقه پارس جنوبی، فولادشهر، ایذه، هفشجان و تجمعات مقابل مجلس و وزارت نفت که منجر به افزایش دستمزد کارگران شد، حضور مؤثری داشته است.  
مصطفی زمانی پیشتر نیز توسط اطلاعات سپاه ایذه بازداشت شده بود.
مصطفی زمانی کارگر جوشکار اهل شهرستان ایذه، اخیراً در پروژه‌ی پالایشگاه آبادان واقع در عسلویه مشغول به کار بود.
*ایرج رهنما، غلامرضا غلامی کندازی ، محمدعلی زحمتکش و افشین رزمجویی امروز سه شنبه ۲۶دی ماه از زندان عادل آباد شیراز به زندان دادسرای نظام منتقل شدند.
ایرج راهنما و غلامرضا غلامی کندازی در اعتصاب غذا هستند و نگرانی‌های جامعه معلمان نسبت به وضعیت جسمی این فعال صنفی  روبه افزایش است 
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*آرش صادقی بیمار است، جای او زندان نیست
آرش صادقی با اعلام اینکه حکم حبس چهار سال و سه ماهه‌اش از مهر ماه به اجرای احکام  ارسال شده، از تلاش‌ خود برای کسب مهلت درمانی خبر داد.
این زندانی سابق سیاسی و فعال حقوق بشر، در شبکه اجتماعی اکس، نوشت: "با پیگیری وکیلم، رامین صفرنیا نامه‌ای برای پزشکی قانونی به همراه مدارک پزشکی مربوط به بیماری (کندرو سارکوم) ارائه شده تا در صورت تایید برای طی مراحل درمانی مهلت مشخصی را از اجرای احکام دریافت کنم."
آرش صادقی، اردیبهشت ماه سال جاری از سوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، بابت اتهام "اجتماع و تبانی" به سه سال و هفت ماه حبس و در مورد "فعالیت تبلیغی علیه نظام" به هشت ماه حبس محکوم شد.
وی همچنین، بابت مجازات تکمیلی به دو سال ممنوعیت خروج از کشور، دو سال ممنوعیت از عضویت در دستجات و گروه‌های سیاسی، دو سال ممنوعیت حضور در فضای مجازی محکوم شده بود.
شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران
*جان باختن یک کارگر در قزوین براثرسقوط در استخر کشاورزی وغرق شدن
روزدوشنبه 25 دی،یک کارگر 57 ساله حین کار در کناره یک حوضچه آب کشاورزی به دلیل لغزندگی لبه بیرونی استخر به داخل آب سقوط کرد و دچار خفگی شد وجان باخت.
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید