تجمعات بازنشستگان کشوری در چندین شهر، بزرگداشت صادق تامرادی معلم مبارز و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

حزب کمونیست کارگری ایران: اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد.  امروز ۲۶ دی بازنشستگان کشوری در شهرهای قزوین، کرمانشاه، ‌اهواز، سنندج، همدان  و یزد در اعتراض به وضع بد معیشتی و بی پاسخ ماندن مطالباتشان تجمع کردند.  در اهواز زائده درگذشت اقبال تامرادی از فعالین جنبش معلمان فضایی از خشم و انزجار از حکومت را ایجاد کرده بود. صادق چهرازی در سخنرانی ای در این تجمع از اینکه اقبال تامرادی صدای اعتراض معلمان و همه مردم بوده سخن گفت و جمعیت یکصدا شعار "ما همه اقبال تامرادی هستیم" را سر دادند.

اقبال تامرادی از اعضای شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان بود و مراسم خاکسپاری او با حضور شمار بسیاری از معلمان و مردم برگزار شد. در این مراسم کوکب بداغی یکی از معلمان استان خوزستان سخنرانی کرد و پیامهای بسیاری که از سوی تشکلهای مختلف معلمان در گرامیداشت یاد اقبال تامرادی رسیده بود را بازگو کرد. 
 حزب کمونیست کارگران به خانواده اقبال تامرادی و همه معلمان و مردم تسلیت میگوید یاد معلم مبارز اقبال تامرادی را گرامی میدارد.
در کرمانشاه جمعیت قابل توجهی از بازنشستگان کشوری با همراهی بازنشستگان تامین اجتماعی گرد آمده وبا شعارهای اعتراضی خود صحنه پرشوری از اعتراض را آفریدند.
در تجمعات  این روز بازنشستگان شعار میدادند: "اتحاد ، اتحاد ،علیه فقر و فساد"، "کشوری، فولادی، تامین اجتماعی، اتحاد اتحاد"، "بازنشسته بپا خیز، علیه فقر و تبعیض"، "تا حق خود نگیریم  از پای نمی‌نشینیم"، "گرانی، تورم ، بلای جان مردم"، و "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه".
از مبارزات و خواستهای بازنشستگان وسیعا پشتیبانی کنیم.

حزب کمونیست کارگری ایران
۲۶ دی ۱۴۰۲،  ۱۶ ژانویه ۲۰۲۴

تجمعات سراسری بازنشستگان مخابرات در شهرهای مختلف و کشاورزان در تهران
امروز دوشنبه ۲۵  دی بازنشستگان  مخابرات برای پیگیری مطالباتشان در شهرهای تهران، خرم آباد، کرمانشاه، اراک، مــریـــوان، ارومیه، بندرعباس، زنجان، اهواز، رشت و شیراز دست به تجمع اعتراضی زدند. در اهواز و کرمانشاه بازنشستگان دست به راهپیمایی زدند و با فریاد شعارهایشان صدای اعتراض خود را بلند کردند.
در تجمعات این روز بازنشستگان شعار میدادند:"می جنگیم، می میریم، سازش نمی پذیریم"، "نوبت ما که میشه، خزانه خالی میشه!"، "بازنشسته بیدار است، از وعده ها بیزار است"، "نه سازش، نه تسلیم، اجرای همسانسازی"، و "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه". 
اعتراض بازنشستگان مخابرات به وخیم تر شدن هر روز بیشتر وضع معیشتی شان، اختلاسها و دزدی ها و پاسخ نگرفتن خواستهایشان است. اجرای همسانسازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی،  درمان رایگان، اجرای آیین نامه ی استخدامی و رفاهی ۱۳۸۹ که میتواند بهبودی در دریافتی هایشان ایجاد کنند از جمله مطالبات اعلام شده آنهاست.
بنا بر خبرهای منتشر شده در این روز همچنین شماری از کشاورزان به نمایندگی از ۲۷۰ شرکت تولید کننده بذر گندم و جو بدلیل عدم پرداخت پول بذر خود که به وزارت جهاد کشاورزی تحول داده اند، مقابل این وزارت در تهران تجمع کردند.  در پلاکاردهای اعتراضی کشاورزان بر بدهی وزارت جهاد کشاورزی از سال  زراعی ۱۴۰۰ تا ۱۴۰۲ تاکید شده است. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵ دی  ۱۴۰۲،  ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴ 

 


اخبار نفت:شماره ۶۳
تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث در مناطق نفت خیز اهواز
بنا بر گزارش منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت‌(ارکان ثالث) امروز دوشنبه ۲۵ دی کارگران ارکان ثالث در مناطق نفت خیز جنوب در شهر اهواز در اعتراض به سطح نازل حقوقها و برای خواست فوری بازنگری، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل که بهبودی در سطح دستمزدهایشان ایجاد میکند دست به تجمع زدند. این چندمین حرکت اعتراضی این کارگران در این رابطه است. خواست کارگران بهره مندی از مزایای برابر با سایر ارکان نفت، تخصیص و بهره مندی از بن کارت و نفت کارت و همچنین پاداش های مصوب وزارت نفت است که در بخشنامه ها کارگران ارکان ثالث نفت را شامل نگردیده است. 
کارگران ارکان ثالث مناطق نفت‌خیز، در همبستگی با کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی اعلام نموده اند در صورت ادامه تبعیضات و عدم پاسخگویی مسؤلین در برابر خواسته هایشان، بر تعداد ساعات و روزهای تجمعات اعتراضی در هفته خواهند افزود. 
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت ضمن گزارش این خبر و اعلام حمایت کاملش از اعتراضات همکاران خود بر پیوستن تمام کارگران ارکان ثالث در حوزه های مختلف نفتی به اعتراضات هفتگی و بر حق این کارگران در منطقه نفت خیز جنوب تاکید کرده است.  اعتراضات کارگران ارکان ثالث گسترده تر شده است و  افزایش حقوقها و خواست بیرون رفتن پیمانکاران از محیط های کار دو مطالبه مهم آنها در اعتراضاتشان بوده است. از سوی دیگر اعتراضات کارگران رسمی نفت بخاطر تعرضات معیشتی حکومت و عدم پاسخگویی به خواستهایشان ادامه دارد. این اعتراضات نشانگر روند سراسری شدن اعتراضات در نفت است و شایسته بیشترین حمایتهاست.  
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۵  دی  ۱۴۰۲،  ۱۵ ژانویه ۲۰۲۴


۲۴ دی: تجمعات بازنشستگان تامین اجتماعی و فولاد در شهرهای مختلف
اتحاد اتحاد علیه فقر و فساد
امروز ۲۴ دی یکی دیگر از یکشنبه های اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی بخاطر فشار سنگین معیشتی و بی پاسخ ماندن مطالباتشان بود. بنا بر گزارشات تا کنونی در این روز بازنشستگان در شهرهای اهواز، کرمانشاه، و شوش  تجمع کرده و با فریاد شعارهای کوبنده خود صدای اعتراضشان را علیه فقر و بی تامینی و بساط چپاول و غارت حاکم بلند کردند. 
در کرمانشاه بازنشستگان شعار میدادند: "با این حقوقهای ناچیز، جان‌ها به لب رسیده"، "اجاره های سنگین، در این دولت ننگین"، "چه اشتباه کردیم چه اشتباه کردیم، مملکتو دو دستی تقدیم دزدها کردیم"، "معیشت درمان، نابودتر از هر زمان"، "دولت سرمایه دار، دشمن نیروی کار"، "درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید"، "اتحاد ،اتحاد ،علیه فقر و فساد“، ”شورایعالی کار حامی سرمایه دار“، ”فقر ، فساد ، تورم بلای جان مردم“، و "تجمع، اعتراض، حق مسلم ماست“.
در شوش بازنشستگان از کرخه و شوش و هفت تپه جمع شده بودند و با شعار "لشکری، کشوری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد" همه بخش های کارگران را به اتحاد مبارزاتی فرا میخواندند. این بازنشستگان شعار میدادند: "تامینو غارت کردند ما را بیچاره کردند"، "حقوق بازنشسته فقط واسه یک هفته"، "نوبت ما که میشه، خزانه خالی میشه"،"ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما"، "یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه"، "فقط کف خیابون بدست میاد حقمون". در خاتمه این کارگران با سر دادن سرود "زیر بار ستم نمیکنیم زندگی، جان فدا میکنیم در ره آزادی" توحش حاکم را به چالش کشیدند.
در این روز همزمان بازنشستگان فولاد در اصفهان و قائم شهر نیز تجمع داشتند. در اصفهان جمعیت قابل توجهی در تجمع شرکت داشتند و با شعار "دولت سرسپرده گرونی را آورده"، "مجلس سرسپرده گرونی را آورده" حاکمیت را به چالش کشیده و با فریاد "فولادی داد بزن، حقتو فریاد بزن،"" تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم" بر تداوم مبارزات خود تاکید کردند.
اعتراض بازنشستگان به وضع بد معیشتی، تعرضات هر روزه حکومت به زندگی خود و بی پاسخ ماندن مطالباتشان است. اجرای همسان سازی حقوقها و افزایش آن به بالا ی خط فقر سی میلیونی ، درمان رایگان، پایان دادن به اختلاس ها ودزدی ها و غارت صندوق های بازنشستگی از جمله خواستهای سراسری بازنشستگان است. بازنشستگان صدای اعتراض کل جامعه هستند و با فریاد "درد ما درد شماست مردم به ما ملحق شوید" بر اتحاد مبارزاتی سراسری مردم علیه فقر و بی تامینی تاکید دارند. از مبارزات بازنشستگان باید وسیعا حمایت کرد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ دی  ۱۴۰۲،  ۱۴ ژانویه ۲۰۲۴

 

 

 

اخبار نفت:شماره ۶۳
تجمع اعتراضی کارگران رسمی در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجاری و شرکت فلات قاره در سیری
امروز ۲۴ دی کارگران شرکت بهره‌برداری نفت و گاز  آغاجاری و شرکت نفت فلات قاره در منطقه سیری در ادامه یکشنبه های اعتراضی خود بخاطر پاسخ نگرفتن مطالباتشان  تجمع کردند. این کارگران خواستار حذف فوری و کامل سقف حقوق، برکناری مدیران فاسد و نالایق، متوقف شدن دست اندازی به صندوق بازنشستگی، اجرای ماده ده و پرداخت معوقات آن،‌ حذف محدودیت حق‌سنوات بازنشستگی و عودت کسوران مازاد مالیاتی خود هستند.
اینها مطالبات سراسری کارگران رسمی نفت است. هم اکنون بخش های مختلف کارگران در صنعت نفت، در این شاهرگ اقتصادی حکومت در اعتراضند. از مبارزات کارگران نفت باید وسیعا حمایت کنیم.
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۴ دی  ۱۴۰۲،  ۱۴ ژانویه ۲۰۲۴

 

حمایت سعید نعما دبیرکل فدراسیون اتحادیه های کارگری عراق از کارزار علیه اعدامها در ایران 
روز گذشته ۱۲ ژانویه بدنبال تماس کمپین برای آزادی کارگران زندانی، سعید نعما دبیر کل فدراسیون اتحادیه های کارگری در عراق حمایت خود را از یک هفته کارزار علیه اعدامها (۱۳ تا ۲۰ ژانویه) اعلام داشت. قبل از او نیز استفان ون سیچووسکی دبیر کل شورای اتحادیه های کارگری بریتیش کلمبیا، با ۶۰۰۰۰ عضو، اتحادیه کارگران خدمات دولتی در بریتیش کلمبیا با ۸۵۰۰۰ عضو،  پیتر تاچل از  بنیاد تاچل از انگلیس و اریک لی بنیانگزار سایت بین المللی کارگری لیبراستارت این کارزار را مورد حمایت قرار داده و طومار آنرا امضا کرده اند. 
گفتنی است که این اتحادیه ها و شخصیت ها از امضا کنندگان کارزار کمپین برای آزادی کارگران زندانی (Free Them Now) با خواست اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار بخاطر همه جنایات و سرکوبگریهایش هستند. آنها بارها در بیانیه های حمایتی خود بر لغو مجازات اعدام، پایان دادن به امنیتی کردن مبارزات و آزادی فوری کارگران و معلمان زندانی و همه زندانیان سیاسی و ممنوعیت شلاق و لغو مجازاتهای شنیع اسلامی تااکید کرده اند. کمپین برای آزادی کارگران زندانی همراه با کارزار بین المللی علیه اعدام، در جلب حمایت های بین المللی و بازتاب این کارزار در ایران تلاش میکند.
کارزار بین المللی یک هفته علیه اعدامها با قدر ت به جلو میرود. بنا بر آخرین گزارشات ۷۷ نهاد و سازمان سیاسی و احزاب و ۵۴۰ نفر از شخصیت های سیاسی به آن پیوسته اند. این کارزار توانسته است در کشورهای مختلف جهانی آکسیونهایی اعتراضی علیه اعدام سازمان دهد.  همزمان در ایران نیز نهاد دادخواهان یکی از امضا کنندگان بیانیه ده تشکل که قبل به اتحادی سراسری علیه اعدامها فراخوان داده بود، کارزار "علیه اعدام از شنبه تا شنبه" را فراخوان داده است. اولین روز فراخوان این نهاد یعنی امروز 23 دی به گرامیداشت یاد محسن شکاری اولین جوان اعدامی از بازداشت شدگان انقلاب زن زندگی آزادی اختصاص داشت. 
کمپین برای آزادی کارگران زندانی همگان را به پیوستن به کمپین جهانی علیه اعدامها در ایران و در جهان فرا میخواند. 
کمپین برای آزادی کارگران زندانی
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
۲۳ دی ۱۴۰۲، ۱۳ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۶۲

کارگران جدید الاستخدام نیز دست به اعتراض زدند

بنا بر اخبار منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، علاوه بر تجمعات کارگران ارکان ثالث شاغل در پالایشگاههای ششم، دهم و دوازدهم  پارس جنوبی، که قبلا گزارش کردیم، امروز این کارگران تقریبا در تمامی پالایشگاههای گاز پارس جنوبی تجمع و اعتراض داشته اند.

خواست اصلی کارگران ارکان ثالث افزایش دستمزدها و بهبود شرایط کار و حذف پیمانکاران است. مطالبات فوری آنها عبارتند از: بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل که میتواند بهبودی در سطح دستمزدها بدهد، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان. اعتراضات در میان کارگران ارکان ثالث گسترده است و یک خواست مهم آنان حذف پیمانکاران از محیط های کار است. اعتراضات این کارگران در کنار تجمعات ادامه دار کارگران رسمی نفت از فضای پر التهاب در نفت این شاهرگ اقتصادی کشور حکایت میکند.

طبق اخبار منتشر شده امروز همچنین بنا بر فراخوان قبلی کارگران "جدید الاستخدام" نفت در اعتراض به  تصمیم معاونت منابع  انسانی نفت برای حذف یا کاهش ریالی یک گرید از حقوقشان در مقابل بلوک یک ساختمان ستاد مناطق نفت‌خیز جنوب در اهواز دست به تجمع زدند. این کارگران استخدامی سال ۹۳ به بعد هستند. اعتراض این کارگران به تعرض به سطح حقوقشان است. با توجه به گرانی های افسار گسیخته یک خواست سراسری کارگران نفت افزایش حقوقها است. طبق گزارشات معاونت منابع انسانی نفت تصمیم گرفته است برای بعضی از کارکنان استخدامی ۱۳۹۳ به بعد، یک گرید معادل ریالی ( ۵ درصد ) از آنان کسر نماید.

 

حزب کمونیست کارگری ایران

۲۳ دی  ۱۴۰۲،  ۱۳ ژانویه ۲۰۲۴

 

اخبار نفت:شماره ۶۱
تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث در مجتمع های گاز پارس جنوبی

اعتراضات در بخشهای مختلف نفت ادامه دارد. بنا بر گزارش منتشر شده از سوی شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت صبح امروز ۲۳ دی گروههایی از کارگران ارکان ثالث در مجتمع‌های گاز پارس جنوبی از جمله پالایشگاههای ششم، دهم و دوازدهم، در اعتراض به عدم تحقق مطالبات خود دست به تجمع زدند. خواست اصلی این کارگران افزایش دستمزدهاست و مطالبات فوری آنها عبارتند از: بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل که میتواند بهبودی در سطح دستمزدها بدهد، تغییر سیستم اقماری نیروهای اداری پشتیبانی به دو- دو یا همان ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت و ساماندهی وضعیت رانندگان است.
 بنا بر همین خبر شنبه گذشته و پس از تجمعات گسترده این کارگران، پیام های تهدیدآمیز متعددی از سوی نهادهای امنیتی برای شمار زیادی از کارگران پالایشگاههای پارس جنوبی ارسال شده بود. قبلا نیز بدنبال تجمع هفدهم دیماه این کارگران پیام های تهدید آمیز داده شده بود و علیرغم آن تجمعات  اعتراضی امروز برگزار شد. گزارشات حاکی است که کارگران ارکان ثالث در سایر پالایشگاهها نیز تجمعاتی داشته اند.  بدینگونه اعتراضات در نفت گسترده است و کارگران رسمی نیز به اعتراضات سراسری خود ادامه میدهند.
 
حزب کمونیست کارگری ایران
۲۳ دی  ۱۴۰۲،  ۱۳ ژانویه ۲۰۲۴