اخباروگزارش های کارگری 19 بهمن ماه 1402 و چند خبر دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

 ادامه اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها بابرپایی تجمع در پالایشگاه دوم برای دومین روز متوالی

- تجمع اعتراضی مالباختگان پروژه واگذاری زمین پارسه نسبت به بلاتکلیفی 6 ساله مقابل فرمانداری اسلامشهر
- جان باختن یک کارگردر کرج زیر مصالح ساختمانی
- جان باختن یک کارکر جوان درتهران زیر جرثقیل
- اعتصاب دستیاران مطب ها ی پزشکی برلین برای افزایش حقوق پس از 60 سال
- در همبستگی با اعتصاب کارگران خدمات زمینی شرکت هواپیمایی لوفت هانزا
*******
*ادامه اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها بابرپایی تجمع در پالایشگاه دوم برای دومین روز متوالی
روزپنج شنبه 19 بهمن،اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها بابرپایی تجمع در پالایشگاه دوم برای دومین روز متوالی ادامه پیدا کرد.
درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث پالایشگاه دوم پارس جنوبی
پنجشنبه ۱۹ بهمن ۱۴۰۲
صبح امروز، همکارانمان طبق قرار و برنامه قبلی، دومین روز متوالی از پنجمین هفته تجمعات اعتراضی کارگران مجتمع گاز پارس جنوبی را برگزار نمودند.
اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث پارس جنوبی؛
حذف کامل شرکتهای پیمانکاری واسطه تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، بهره مندی از مزایا بدون تبعیض در پرداخت، مانند گاز کارت و بن کارت و استفاده از امکانات رفاهی - اجتماعی برابر با سایر ارکان نفت و... می‌باشد.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) در کنار این همکاران، برپایی اعتراضات و اعتصابات کارگری را تنها راه تحقق خواسته های طبقه کارگر در برابر قوانین برده داری موجود میداند و با حمایت کامل و همه جانبه از آن، همه کارگران نفت را به گسترش اعتراضات فرامیخواند.
*تجمع اعتراضی مالباختگان پروژه واگذاری زمین پارسه نسبت به بلاتکلیفی 6 ساله مقابل فرمانداری اسلامشهر
روزپنج شنبه 19 بهمن،کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران با انتشار فیلم کوتاهی از تجمع اعتراضی مالباختگان پروژه واگذاری زمین پارسه الهیه نسبت به بلاتکلیفی 6 ساله مقابل فرمانداری اسلامشهر،خبرداد.
درهمین رابطه:تجمع خریداران پروژه پارسه اسلامشهر پس از شش سال بلاتکلیفی
چندسال پیش زمینی توسط یک هیئت امنا سه نفره خریداری و به امید واگذاری زمین به خریداران فیش این طرح، روی آن نام پارسه گذاشته شد.
این زمین در جوار کمربندی شمالی اسلامشهر و در انتهای شهرک الهیه قرار دارد. 
برخی از خریداران حتی شکایت به دستگاه قضایی هم بردند اما قرارداردی که زیر آن را امضا کرده اند کمک خاصی به آنها نکرد و نهایتا راه به جایی نبردند. 
حالا بعد از سالها بلاتکلیفی و گران شدن روزافزون زمین و بی ارزش شدن رقم سرمایه اولیه خریداران، باز هم اعضای پروژه هیئت امنایی پارسه در مقابل فرمانداری اسلامشهر تجمع کردند تا با استفاده از ظرفیت شورای تامین نگاه تازه ای به این موضوع بیاندازند.
داود سرمدی، معاون فرماندار اسلامشهر به حاضران قول داد تا جلسه ای با حضور اعضای هیئت امنای این پروژه و نماینده معترضان برگزار کند تا شاید شاکیان به حقشان برسند.
*جان باختن یک کارگردر کرج زیر مصالح ساختمانی
یک کارگر حین کار انتقال بلوک از طریق بالابردرساختمانی واقع در منطقه کمالشهر کرج بر اثر سقوط مصالح ساختمانی بر سرش جان خودرا ازدست داد.
*جان باختن یک کارکر جوان درتهران زیر جرثقیل
روزپنج شنبه 19 بهمن،یک کارگر 25 ساله اپراتور جرثقیل تبعه افغانستان حین کار گودبرداری در محله زعفرانیه تهران حین سقوط دستگاه جرثقیل به داخل محل گودبرداری به عمق بیش از 30 متر به بیرون از کابین پرتاب شد ودردم جان باخت.
*اعتصاب دستیاران مطب ها ی پزشکی برلین برای افزایش حقوق پس از 60 سال
روز پنجشنبه 8 فوریه پس از60 سال ،دستیاران مطب ها ی پزشکی برلین دراعتراض به سطح پایین  دستمزدها تجمع برگزار کردند تا صدای شان برای تامین هزینه زندگی شنیده شود.
بهمین دلیل بسیاری از مراجعه کنندگان با در بسته مطب های خصوصی مواجه شدند.
اکثر پزشکان با تایید خواسته و اعتراض پرسنل خود ، ازکاهش در آمدهای خود بدلیل رفرم های وزارت بهداشت می گویند. 
آنان تامین درخواست همکاران  خودرا بدون تغییر سیاست وزارت بهداشت و بیمه ها دشوار دانستند.با این حال گویاافزایشی بین چهار تا پنج درصد مورد توافق نماینده پزشکان  با نماینده اعتصاب کننده ها قرار گرفته است .
لازم به یادآوری دستیاران پزشکان و دندان پزشکان در آلمان تاکنون در تشکلی سازمان یافته نیستند.
*در همبستگی با اعتصاب کارگران خدمات زمینی شرکت هواپیمایی لوفت هانزا
اعتصاب ۲۷ ساعته کارگران بخش زمینی شرکت هواپیمایی لوفت هانزا باعث لغو صدها پرواز از روز گذشته شده است. نزدیک به ۹۰ درصد از پروازهای این شرکت لغو شده اند- و این اعتصاب می تواند به انحای مختلف ادامه یابد. به گفته اتحادیه کارگری وردی (Verdi) اگر لوفت هانزا نسبت به مطالبات کارگران اقدام‌نکند اعتصاب می تواند گسترش یابد. اعتصاب ۲۷ ساعته کارکنان زمینی لوفت هانزا به دلیل عدم پاسخگویی مناسب هیئت مدیره شرکت نسبت به مطالبات طرح شده طی مذاکرات جمعی صورت گرفته است و سندیکای وردی گفته است که اگر شرکت پیشنهادات قبلی خود، از جمله در مورد افزایش دستمزدها،  را به میزان قابل توجهی بهبود نبخشد، این اعتصابات می توانند متعددتر و طولانی تر شوند. نمایندگان اتحادیه وردی مدیریت لوفت هانزا را به بی احترامی با کارکنان خود متهم کرده اند و خواستار پایان یافتن به استانداردهای دوگانه در برخورد به پرسنل بخش پرواز و زمینی, بهبود شرایط کار، بهبود خدمات به مسافران و افزایش دستمزدها می باشند. 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه حمایت و‌ همبستکی خودرا با همقطارانمان در اتحادیه کارگری خدمات آلمان (وردی) اعلام میکند. سندیکای کارگری وردی در گذشته همواره از سندیکای کارگران شرکت واحد و حقوق کارگران حمل و ‌نقل و طبقه کارگر ایران بطور عموم دفاع کرده و برای آزادی کارگران زندانی اقداماتی نیز صورت داده است. 
همبستگی میان ما کارگران مرز نمی شناسد، و بهبود وضعیت کارگران در هر کشوری به کل جنبش کارگری و‌ موفقیت آن یاری میرساند. 
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه
۱۹ بهمن ۱۴۰۲
این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

اخباروگزارش های کارگری 16-17-18 بهمن ماه 1402

- بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران "نه به  اعدام"- دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های آذربایجان شرقی (شهرتبریز) آذربایجان غربی (شهرهای ارومیه وخوی) اردبیل(شهراردبیل) خوزستان(شهر اهواز) زنجان(شهر زنجان) سیستان وبلوچستان(شهرزاهدان)


کردستان(شهرهای بیجار،سقز،قروه،سنندج ومریوان) کرمان(شهرکرمان) کرمانشاه(شهرکرمانشاه) گیلان(شهررشت)

 مازندران(شهرساری)

مرکزی(شهراراک)

هرمزگان(شهربندرعباس)

واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل 

- ادامه اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها با برپایی تجمع در پالایشگاه پنجم برای سومین روز در هفته جاری

- کارگران گروه ملی فولاد:

1- بازگشت بکار کریم سیاحی بصورت قراردادی

2- پیش از بازگشت بکار:با هدف اعتراض به لجاجت مدیریت با کریم سیاحی علیرغم تمام مجوزهای قانونی و برای اینکه نشان دهیم کارگران گروه ملی هرگز خوبی را فراموش نکرده و همیشه در کنار هم هستند ، فردا ساعت ۱۰ صبح مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۷ همگی در کنار کریم سیاحی ایستاده و جلوی درب شرکت با همکاران تحصن خواهیم کرد.

- تجمع کارگران سد ونیروگاه  دز دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و استخدام های سفارشی ادامه دارد

- روز شمار اعتصاب غذای غلامرضا غلامی کندازی

بیست و چهارمین روز از اعتصاب غذای فعال صنفی معلمان فارس

- سبد معیشت، ابزاری برای افشاگری و یا وسیله ای برای عوام فریبی

- رضا اقدسی با وجود بیماری  از حق درمان محروم است

- آزادی موقت سعید یوزی با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی

- جان باختن یک کارگر جوان در حادثه آتش سوزی مرغداری دزفول

- جان باختن یک کارگر دربابل بر اثر سقوط ازداربست

*******

*بیانیه شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران "نه به  اعدام"

دانش‌آموزان عزیز، معلمان شجاع و آگاه و مردم شریف ایران

در طول تاریخ تنها یک پدیده تغییر نکرده و آن هم خود تغییر بوده است نیک می‌دانیم تغییر اراده مردم می‌باشد. هر جامعه و سیستمی اراده‌ای برای تغییر نداشته باشد محکوم به نیستی خواهد بود.

اعتراضات مردم ایران در سال‌های اخیر نشان از آن دارد که خواهان ایجاد تعییرات اساسی هستند، آن‌ها  همواره برای رسیدن به اهداف،  تحرکات مدنی و اجتماعي را سر‌لوحه‌ی کار خود قرار داده‌اند.

آنچه که حاکمیت آن را اغتشاش می‌خواند همانا اراده جمعی برای  تغییر می‌باشد و نباید با مجازات‌های غیرقابل برگشت مواجه شود.

آنچه در این میان سبب تحمیل مجازات‌های سنگین به مردم و اراده عمومی جامعه می‌شود، وجود قوانینی است که حاصل اراده عمومی نیستند.

بر کسی پوشیده نیست که قوانین مجازات در مجالسی مصوب شده که نماینده  اکثریت مردم نیست و این قوانین با اصول اساسی حقوق بشر ناسازگاری دارند و به همین دلایل باعث رویارویی اراده عمومی جامعه که خواهان تغییر هست با اراده عده‌ای قانون‌گذار می‌گردد که شدیدترین مجازات را به معترضانی که اراده‌ی عمومی جامعه هستند، تحمیل می‌کنند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، معتقد است نهاد حقوق مدرن برای مجازات ابزارهای متعدی در اختیار دارد که براساس میزان تاثیر آن بسته به شرایط و موقعیت می‌توان دست به انتخاب زد. مهمترین رکن مجازات در نهاد حقوقی مدرن قبول اشتباه از سوی نهاد صادر کننده حکم است و پیوسته این را مدنظر قرار داده است. اگر نهاد مجازات کننده اشتباهی کسی را مجازات کرد اولا باید بتواند مانع اجرای مجازات شود و دوما تا سرحد توان برای جبران اشتباه نهاد حقوق و مجری، خسارت برای مجازات شونده را جبران کند. اما صرف مبنا قرار دادن "حد" برای تمام نهاد حقوق و تسری دادن آن مجازات‌ها در دنیای مدرن پذیرفتنی نیست. از سوی دیگر به دلیل اینکه مجازات شدید و غیرقابل جبران اعدام مورد قبول اراده عمومی  جامعه نیست و خواهان لغو مجازات اعدام می‌باشد.

در سال ۱۴۰۱، در اوج اعتراضات چون احتمال شکست را پیش‌بینی می‌کردند مسئولین در مورد حق اعتراض، شنیدن صدای اعتراضات و اختصاص مکان‌هایی برای اعتراض مردم را بیان کردند که نشانه‌ای از  پذیرش اراده عمومی از سوی مسئولین بود. اما در کوتاه‌مدت با استیلای قدرت نظامی و سرکوب شاهد چرخش این گفته‌ها و وعده‌ها بودیم.

در سال ۱۴۰۲ شاهد سرکوب شدید، ایجاد جو رعب و وحشت، اخراج، زندان و اعدام معترضانی بودیم که بصورت مسالمت‌آمیز اراده عمومی برای تغییر در شیوه اداره مملکت را در خیابان فریاد زدند.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، ضمن محکوم کردن اقدامات و اعدام‌های اخیر اعلام می‌نماید که مجازات اعدام عملی غیر انسانی، غیرعقلانی، غیراخلاقی و از همه مهمتر محصول اراده اقلیت حاکم است که باعث وهن‌شان مردم متمدن و شریف است. هر حاکمیتی که بخواهد با گسترش مجازات و استیلای سلطه به بقای خود ادامه بدهد بر مردم مغلوبی حکومت خواهد کرد که فاقد اراده بوده و در نتیجه حتی از سقوط آن نظام و دفاع از شان خود قاصر هستند. تا امروز مجازات اعدام نتوانسته مردم ایران را مغلوب کند اما چون حکومت‌های محکوم به شکست در منتهی‌الیه عمر خود تنها راه بقای خود را استفاده از مجازات‌های خشن در دادگاه‌هایی می‌دانند که با قانون اساسی آن کشور سازگاری ندارد. با توجه به این که تفکیک قوا در حاکمیت امروز ایران حتی به صورت صوری وجود ندارد و دستگاه‌های اجرایی، قضایی و قانون‌گذاری بصورت مداوم در کار یکدیگر مداخله می‌نمایند و نماینده اکثریت نسبی جامعه نیستند، فاقد وجاهت و مشروعیت برای اجرای احکام سنگین اعدام می‌باشند.

تجربه لغو مجازات اعدام در بسیاری از کشورها نشان داده است که لغو اعدام به هیچ‌عنوان سبب افزایش جرم و جنایت نشده و بنابراین از مجامع جهانی و کشورهای توسعه یافته می‌خواهیم که تجربه و دستاوردهای خود را در اختیار تشکل‌های مردم نهاد بگذارند تا با علم و اطلاعات بیشتر در جهت لغو مجازات اعدام در ایران گام بردارند. بدیهی است تداوم سرکوب، زندان و اعدام نمی‌تواند مانع از بیان خواسته‌های بحق مردم شود، بلکه موجب خشم، نفرت عمومی و بازتولید خشونت می‌گردد. بنابراین از حاکمیت جمهوری اسلامی می‌خواهیم بیشتر از این با اراده عمومی جامعه تقابل و دشمنی نکند و در اسرع وقت دستگاه یکدست شده حاکمیت، اراده مردم در لغو مجازات اعدام را پذیرفته و در جهت لغو مجازات اعدام اقدام نماید.

شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران

*دوشنبه اعتراضی کارگران بازنشسته مخابرات کشور نسبت به کاهش قدرت خرید ،عدم پرداخت مطالبات و قطع خدمات بیمه تکمیلی درمان بابرپایی تجمع،راهپیمایی ،سردادن شعارها وبرافراشتن پلاکاردها مقابل یا درساختمان مرکزی شرکت مخابرات استان های

آذربایجان شرقی (شهرتبریز)

آذربایجان غربی (شهرهای ارومیه وخوی)

اردبیل(شهراردبیل)

خوزستان(شهر اهواز)

زنجان(شهر زنجان)

سیستان وبلوچستان(شهرزاهدان)

کردستان(شهرهای بیجار،سقز،قروه،سنندج ومریوان)

کرمان(شهرکرمان)

کرمانشاه(شهرکرمانشاه)

گیلان(شهررشت)

مازندران(شهرساری)

مرکزی(شهراراک)

هرمزگان(شهربندرعباس)

واستان تهران در پایتخت مقابل ساختمان مرکزی شرکت مخابرات ایران در بلوار سردار جنگل 

شعارها :

«فقط کف خیابون بدست میاد حق مون»

«عدالتی ندیدیم ما دیگه رای نمی دیم»

«ازبس دروغ شنیدیم ما دیگه رای نمی دیم»

«این همه بی عدالتی هرگز ندیده ملتی»

«عدالتی ندیدیم فقط دروغ شنیدیم»

«تاحق خود نگیریم طوفان بپا می کنیم»

«از خوزستان تا تهران ننگ برمدیران»

«دولت جنایت می کند مجلس حمایت می کند»

«سهامدار خیانت می کند وزیر حمایت می کند»

«خواسته بازنشسته اجرای آئین نامه»

«بازنشسته دادبزن حق تو فریاد بزن»

«ازخوزستان تا تهران مرگ برمدیران»

«مدیران حیا کنیدوعده ها را اجراکنید»

«رسانه داخلی انعکاس انعکاس»

« مسول بی لیاقت  شرکت رو کرده غارت»

«یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه»

«تاحق خود نگیریم  دوشنبه ها می آئیم»

«تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم»

«وعده وعید کافیه سفره ما خالیه»

«کشتی بازنشسته امروز به گل نشسته»

«بجای یک مردکاری نشسته یک نظامی»

«مدیربی لیاقت استعفا استعفا»

«همش دروغ شنیدیم حمایتی ندیدیم»

«سهامداران عمده(ستاداجرایی فرمان امام،دولت و....)حق ماهارو خورده»

«سهامداران عمده ننگت باد ننگت باد»

«سهامداران عمده شرمت باد شرمت باد»

«مخابرات ایران قانون نمی پذیرد»

«اجرای آئین نامه حق مسلم ماست»

«مخابرات حیا کن آئین نامه را اجراکن»

«نه سازش نه تسلیم اجرای آئین نامه»

«مدیراستانی ما پیگیر کار ما شو»

«سلطانی حیا کن مخابرات و رها کن»

«سلطانی دروغگو ننگت باد ننگت باد»

«سلطانی دروغگو حاصل وعده هات کو»

«سلطانی بی سواد شرکت و دادی به باد»

« شرکت پر درآمد چه بر سر تو آمد»

«14 سال خیانت مخابرات خجالت»

«14 سال خیانت مدیر عامل خجالت»

«معیشت وخوارباربروز باید گردد»

«بیمه بی فرانشیز حق مسلم ماست»

«هزینه درمانی واریز باید گردد»

تصاویر :

ارومیه:


خوی:


زنجان:


*ادامه اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها با برپایی تجمع در پالایشگاه پنجم برای سومین روز در هفته جاری


درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث، پالایشگاه پنجم مجتمع گاز پارس جنوبی

دوشنبه ۱۶ بهمن ماه ۱۴۰۲

همکارانمان صبح امروز برای سومین روز از پنجمین هفته متوالی، تجمع اعتراضی خود را با طرح مطالباتی از قبیل، حذف شرکتهای پیمانکاری، اجرای صحیح و کامل طرح طبقه بندی مشاغل، بهره مندی از گاز-بن کارت و مزایا و شرایط رفاهی برابر و بدون تبعیض در پرداخت با سایر ارکان نفت و... برگزار کردند.

در پاسخ به همکارانمان در مورد تنها پالایشگاه معترض  امروز این است که شما امروز تنها نبودید، پیش روترین کارگران معترض بودید که همه کارگران نفت، کارگران معترض، مزدبگیران و جنبش‌های حق طلبانه را که هرروزه در محیط های کاری یا خیابان بی حقوقی و فقر و فلاکت را فریاد میزنند، پشت سر خود داشته اید و فردا کارگران نفت در مناطق نفت‌خیز، ملی حفاری، نفت و گاز گچساران، سکوهای دریایی و فلات قاره و... پرچم اتحاد با شما را در دست خواهند داشت.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) در همبستگی با این همکاران، کارگران بخشهای دیگر نفت را به اعتراضات کارگری فرامیخواند.

یاد آوری:

1- کارگران ارکان ثالث و پیمانکاری پالایشگاه پنجم، ششم و هشتم مجتمع گاز پارس جنوبی، پس از پنجمین هفته تجمع در روزهای شنبه، با قرار قبلی تجمعات هفتگی خود را به دو روز در هفته(شنبه ویکشنبه) افزایش دادند

2- پنجمین شنبه اعتراضی کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها

روز شنبه  14 بهمن برای پنجمین هفته متوالی،کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی(  پالایشگاه های پنجم، ششم، هفتم، هشتم، نهم، دهم و دوازدهم پارس جنوبی) برای اعتراض نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات و عدم تحقق وعده ها دست به تجمع زدند.


*کارگران گروه ملی فولاد:

1- بازگشت بکار کریم سیاحی بصورت قراردادی

با سلام خدمت همکاران محترم

مطلع شدیم که خوشبختانه مشکل همکار عزیزمان آقای کریم سیاحی برطرف شده و ان شاءالله ایشان از فردا و بصورت پرسنل قراردادی به محل کار خود باز خواهند گشت.

شکی نیست که این بازگشت کریم مانند تمام نتایجی که قبلاً در کنار هم در شرکت کسب کردیم نتیجه اتحاد و همدلی کارگران شرکت عظیم گروه ملی فولاد اهواز است.

فلذا بدین ترتیب تجمعی که قرار بود فردا و به حمایت از کریم سیاحی صورت گیرد ملغی میگردد.

از تمامی دوستان و همکارانی که به هر شکلی کنار دوست و برادرمان کریم سیاحی ایستادند و از این همکارمان دفاع و حمایت کردند کمال تشکر و قدردانی را داریم.

کارگران گروه ملی مردان روزهای سخت هستند و اثبات کردند که در هر شرایطی کنار هم بوده و یکدیگر را تنها نمی‌گذارند.

2- پیش از بازگشت بکار: با هدف اعتراض به لجاجت مدیریت با کریم سیاحی علیرغم تمام مجوزهای قانونی و برای اینکه نشان دهیم کارگران گروه ملی هرگز خوبی را فراموش نکرده و همیشه در کنار هم هستند ، فردا ساعت ۱۰ صبح مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۷ همگی در کنار کریم سیاحی ایستاده و جلوی درب شرکت با همکاران تحصن خواهیم کرد.

با سلام خدمت همکاران محترم

هیچ کس علی الخصوص کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز نمی‌تواند منکر نقش کریم سیاحی در حفظ کیان این شرکت باشد.

در زمانی که بودن و نبودن این شرکت به تار مویی بند بود ، کریم سیاحی جلودار صفوف کارگری قرار گرفت تا همه با هم  این شرکت را از خطر سقوط نجات دادیم.

تمام کسانی که امروز اینگونه با کریم بدرفتاری و بدقولی میکنند و تمام کسانی که امروز از این شرکت ارتزاق دارند همه بدون استثنا مدیون شجاعت و جسارت کریم سیاحی هستند.

کریم سیاحی هرگز همکارانش را تنها نگذاشت پس حالا زمان آن فرا رسیده که همکاران نیز ادای دین کرده و در کنار کریم بایستند.

با هدف اعتراض به لجاجت مدیریت با کریم سیاحی علیرغم تمام مجوزهای قانونی و برای اینکه نشان دهیم کارگران گروه ملی هرگز خوبی را فراموش نکرده و همیشه در کنار هم هستند ، فردا ساعت ۱۰ صبح مورخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۷ همگی در کنار کریم سیاحی ایستاده و جلوی درب شرکت با همکاران تحصن خواهیم کرد.

امروز نسبت به همکار خود بی تفاوت باشیم فردا نوبت ما خواهد بود. امروز همه ما کریم سیاحی هستیم.

*تجمع کارگران سد ونیروگاه  دز دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و استخدام های سفارشی ادامه دارد

فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی در روز دوشنبه 16 بهمن،از ادامه تجمع کارگران سد ونیروگاه  دز دراعتراض به عدم تبدیل وضعیت و استخدام های سفارشی برای هشتمین روز خبر می دهد.

یاد آوری:

1- ادامه اعتراض کارگران سد ونیروگاه  دز نسبت به عدم تبدیل وضعیت و استخدام های سفارشی با برپایی تجمع خانوادگی مقابل فرمانداری اندیمشک

روزپنج شنبه 12 بهمن، کارگران روزمزد سد ونیروگاه  دز منجمله رانندگان درادامه اعتراضشان نسبت به عدم تبدیل وضعیت و استخدام های سفارشی دست به تجمع خانوادگی مقابل فرمانداری اندیمشک زدند.


تجمع کنندگان به خبرنگاررسانه ای گفتند: 62 نفر نیروی جدید که در آن‌ها افراد غیر بومی نیز وجود دارد در استخدامی جدید قبول شده و با ورودشان به سد با آن‌ها قرارداد بسته اند در حالی که آن‌ها سال‌های زیادی است که در سد دز اندیمشک به صورت روز مزد کار انجام می‌دهند، اما هنوز وضعیت استخدامی شان مشخص نیست و قرارداد کاری ندارند.

تجمع کنندگان ادامه دادند:  کارفرما به ما گفته است یا باید مانند گذشته با شرایط روز مزد به کارتان ادامه دهید و اگر نمی‌توانید بپذیرید اخراج می‌شوید.

آنها در خاتمه اضافه کردند:با تجمع در فرمانداری خواستار تبدیل وضعیت خود و قراردادی شدن هستند.

2- تجمع اعتراضی کارگران اخراجی سد و نیروگاه دزنسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی مقابل فرمانداری اندیمشک

فیلم کوتاه منتشره درشبکه های اجتماعی از تجمع اعتراضی روز چهارشنبه 11 بهمن کارگران اخراجی  سد ونیروگاه دزنسبت به بلاتکلیفی شغلی و معیشتی مقابل فرمانداری اندیمشک خبرمی دهد.

*روز شمار اعتصاب غذای غلامرضا غلامی کندازی

بیست و چهارمین روز از اعتصاب غذای فعال صنفی معلمان فارس


ما سرانجام

آزادی را

میان همه تقسیم خواهیم کرد

حالا دستت را به من بده

از سکو بالا بیا

روی تخته کلاس باران و بنفشه

بنویس :

اینجا

هر کسی

حق دارد رویایی داشته باشد....

صدایشان باشیم

غلامرضا غلامی کندازی

محمدعلی زحمتکش

ایرج رهنما

افشین رزمجویی

فراموش نخواهید شد

لحظه به لحظه با شما هستیم

انجمن صنفی معلمان فارس

*سبد معیشت، ابزاری برای افشاگری و یا وسیله ای برای عوام فریبی

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

فرامرز توفیقی فعال به اصطلاح کارگری و عضو کمیته دستمزد، در تاریخ ۱۴۰۲/۱۱/۱۲ در گفتگو با ایلنا از حداقل دستمزد سخن میگوید. او در پی محاسبات خود میگوید« سال گذشته در کمیته دستمزد، نرخ سبد معیشت به صورت غیرواقعی(غیر واقعی؟!!)، حدود ۱۴ میلیون تومان محاسبه شد. در روزهای اخیر، مدیران اقتصادی دولت، تورم دی‌ماه سال جاری را ۴۳.۷ درصد اعلام کردند. بنابراین اگر این تورم ۴۳.۷ درصدی را که چندان واقعی هم نیست(که چندان واقعی هم نیست؟!!)، روی سبد معیشت سال قبل اعمال کنیم به این نتیجه می‌رسیم که اثر ریالی تورم بر سبد معیشت، رقم ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان است؛ در واقع با فرض صحت(با فرض صحت؟!!) آمارهای رسمی، باید ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به سبد تصنعی ۱۴ میلیون تومانیِ سال گذشته اضافه کنیم که حاصل آن می‌شود ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان». این گفته های او نشان میدهد که هر ساله کمیته دستمزد ، با آمارهایی که فرضی بوده و صحت ندارند سبد معیشت را محاسبه میکنند که نتیجتاّ  بقول خودشان غیر واقعی میباشد!

در برخورد با "محاسبه سبد معیشت" دو حالت پیش میآید:

حالت اول: "محاسبه سبد معیشت" این ارزش را دارد که میتوان “حداقل دستمزدِ" سال کنونی را با “سبد معیشتِ" سال کنونی مقایسه نمود و نشان داد حکومتی که خود را طرفدار مستضعفین میداند تا چه اندازه در حق کارگران ظلم و اجحاف میکند. در حالیکه سبد معیشت، ۱۴ میلیون تومان (مبلغ کمیته دستمزد برای سال کنونی) میباشد، حکومت حداقل دستمزد ۸ میلیون تومان را تصویب کرده است! و در سال پیش رو باید حداقل دستمزد آن را با مبلغ ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان مقایسه نمود تا به ظلم و ستمی که بر کارگران روا شده بیشتر پی برد.

حالت دوم: "اما هنگامی که هدف مقایسه نیست؛ بلکه انتظار بر این است که "حداقل دستمزد" برابر با سبد معیشت شود؛ باید به کارگران رهنمود داد که چگونه میتوانند به این مبلغ دست یابند. توفیقی میگوید «پایه دستمزد کارگران باید لااقل به ۲۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان برسد؛ اما آیا دولت به چنین امری رضایت می‌دهد؟ من بعید می‌دانم». 

این نهایت عوام فریبی میباشد که یک فعال کارگری! چنین وانمود نماید که دلسوز کارگران است و بگوید پایه دستمزد آنها باید یک عدد چرب و چیلی (دو و نیم برابر دستمزد کنونی) باشد ولی در نهایت بگوید « آیا دولت به چنین امری رضایت می‌دهد؟ من بعید می‌دانم ». این یک امر طبیعی میباشد و همه کارگران نیز میدانند که حکومت هرگز چنین مبلغی را به کارگر نمیدهد. یک فعال کارگری باید رهنمود بدهد که کارگران برای بدست آوردن این مبلغ چرب و چیلی! و یا هر مبلغ دیگری چه باید بکنند.

دستمزد در میدان مبارزه افزایش مییابد نه با ماشین حساب، نه با بیانیه این گروه یا آن گروه. کارگران باید مبارزه کنند تا بتوانند خواسته های خود را بگیرند. تنها سلاح کارگران، اعتصابات، تجمعات و راهپیمایی ها میباشد. اما برای افزایش دادن دستمزد (و یا بدست آوردن هر خواسته ای) مبارزه لازم هست ولی کافی نیست. اینکه کارگران تا "چه مبلغی" میتوانند دستمزد خود (و حداقل دستمزد) را افزایش دهند بستگی به زور و قدرت آنها در مقابل کارفرما و حکومت دارد. هر چقدر زور و قدرت آنها در عرصه مبارزه بیشتر باشد؛ میتوانند دستمزد بیشتری بدست آورند. این زور و قدرت کارگران در اتحاد و تشکلهای آنها تبلورمییابد، از تشکلهای بسیار ساده و آبکی گرفته تا تشکلهای مستحکم، از تشکلی ساده در یک واحد کارگری گرفته تا تشکلی در سطح یک کشور.

این روزها که مبارزات کارگران شاغل در واحدهایِ کارگریِ پراکنده؛ برای افزایش دستمزد بشکل پراکنده صورت میگیرد، تنها رهنمود به کارگران این واحدها این است: «کارگران در هر کجا که هستید و در هر زمانی، بدون توجه به مصوبه شورای عالی کار و بدون توجه به مبلغ "خط فقر" و یا "سبد معیشت" و یا "میانگین هزینه های زندگی یک خانواده چهار نفره شهری" و یا هر "مبلغ از پیش تعیین شده ای"، برای حداکثر مبلغی که میتوانید به چنگ آورید(در حقیقت متناسب با قدرتتان)، مبارزه کنید». با چنین توضیحاتی؛ از آنجا که کارگران در واحدهای کارگری پراکنده، دارای زور و قدرت یکسانی نیستند، نمیتوان برای آنها "عددی را از پیش تعیین کرد" و از آنها خواست برای این مبلغ مبارزه کنند(چه بسا در یک واحد کارگری، کارگران قدرت بیشتری نسبت به کسب "مبلغ از پیش تعیین شده" داشته باشند و نباید به آن مبلغ قانع باشند). بنابراین در حالت دوم که «انتظار بر این است که "حداقل دستمزد" برابر با سبد معیشت قرار گیرد»، بعلت این بینشِ خوشبینانه که کارگران میتوانند بدون مبارزه به خواسته خود برسند و یا با پذیرش مبارزه ولی ندیدن قدرتهای متفاوت کارگران در واحدهای کارگری پراکنده، از اساس غلط  و عوامفریبانه است.

۱۵ بهمن ۱۴۰۲

*رضا اقدسی با وجود بیماری  از حق درمان محروم است

رضا (غلامرضا) اقدسی، فعال کارگری و از کارگران اخراجی شرکت ایران خودرو، بیش از یک ماه است که با وجود پارگی پرده گوش، از دسترس به درمان و رسیدگی پزشکی محروم است.

این فعال کارگری که دوره محکومیت حبس خود را در زندان اوین سپری می‌کند، از هفته دوم دی ماه سال جاری دچار پارگی پرده گوش شد و در این مدت، گوش وی دچار التهاب شدید شده است.

رضا اقدسی پیشتر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به اتهام "فعالیت تبلیغی علیه جمهوری اسلامی" به هشت ماه حبس و بابت اتهام "اجتماع و تبانی" به سه سال و هفت ماه زندان و در مجموع، به چهار سال و سه ماه حبس تعزیری محکوم شد.

این زندانی سیاسی روز سه‌شنبه دوم آبان ماه سال جاری، پس از احضار و مراجعه به بازپرسی اوین، بازداشت و به زندان اوین منتقل شد.

رضا اقدسی در جریان جنبش زن، زندگی، آزادی، در پاییز سال گذشته نیز، توسط نیروهای امنیتی در منزل شخصی خود به همراه همسرش، بازداشت شده بود.

*آزادی موقت سعید یوزی با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی

سعید یوزی فعال کارگری و عضو کمیته پیگیری برای ایجاد تشکلهای کارگری بعد از یک ماه بازداشت در بند ۲۰۹ زندان اوین، بتاریخ پانزدهم بهمن ماه  ۱٤۰۲ با قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی بطور موقت آزاد گردید.

منبع 2 خبربالا:کانال کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

*جان باختن یک کارگر جوان در حادثه آتش سوزی مرغداری دزفول

یک کارگر 22 ساله تبعه افغانستان براثر آتش سوزی در سالن یک مرغداری دزفول واقع در جاده شوشتر بعد از بنه قیصرجان خودرا ازدست داد.

*جان باختن یک کارگر دربابل بر اثر سقوط ازداربست

روز دوشنبه 16 بهمن، یک کارگر ساختمانی در حین کاربر روی داربست یک ساختمان درحال ساخت واقع در بلوار طبرسی بابل دراستان مازندران از طبقه هفتم به طبقه اول سقوط کرد وپس از انتقال به بیمارستان جان خودرا ازدست داد.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 


خباروگزارش های کارگری 17 بهمن ماه 1402

- تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث صنعت نفت نسبت عدم تبدیل وضعیت،سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل،تبعیض در پرداخت مطالبات و شرایط کاری ناایمن ونامناسب مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت درتهران با شعار«زندگی با عزت حق مسلم ماست»

- سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع در استان های مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های

کرمانشاه(شهرکرمانشاه)

ویزد( شهریزد)

و

خوزستان تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مقابل استانداری در شهر اهواز

- ششمین سه شنبه اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند با شعار«هوای پاک حق اراک»

- تجمع اعتراضی جمعی از کادردرمان شهرستان‌های شادگان، آبادان و خرمشهرنسبت به اخراج ازکار مقابل دانشگاه علوم پزشکی آبادان

- تجمع اعتراضی مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«قریشی حیا کن این بازی رو رها کن»

- تجمع اعتراضی جمعی از آهن فروشان تهران نسبت به عملکرد شهرداری منطقه 20 تهران مقابل ساختمان شورای شهرپایتخت

- غلامرضا غلامی کندازی اعتصاب غذای خود را تعلیق کرد

*******

*تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث صنعت نفت نسبت عدم تبدیل وضعیت،سطح پایین حقوق از جمله عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل،تبعیض در پرداخت مطالبات و شرایط کاری ناایمن ونامناسب مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت درتهران با شعار«زندگی با عزت حق مسلم ماست»


تجمع پرشور اعتراضی کارگران ارکان ثالث، در مقابل ساختمان مرکزی وزارت نفت

تهران، سه شنبه ۱۷ بهمن ماه ۱۴۰۲

اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث نفت؛

حذف شرکتهای پیمانکاری تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل با در نظر گرفتن عدالت در پرداخت و بدون تبعیض. بهره مندی از بن کارت و نفت-گاز کارت. بهره مندی از خدمات رفاهی اجتماعی صنعت نفت. بهره مندی از تسهلات بانکی با مبالغی همسان با سایر ارکان استخدامی نفت. اجرای رای دیوان عدالت به شماره ۳۱۸۸ در خصوص حق سنوات کارگران ارکان ثالث نفت و... می‌باشد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) گسترش اعتراضات کارگری به مراکز اداری و ستادی نفت را همانگونه که کارگران مبارز و شجاع فولاد اهواز عملی نمودند، زمینه ساز و اعتراضات و اعتصابات کارگری را تنها راه تحقق خواسته های حق طلبانه کارگران اعلام نموده، در کنار این همکاران، کارگران سایر بخشهای نفت را به اعتراضات پرشور کارگری فرامیخواند.

*سه شنبه های اعتراضی بازنشستگان کشوری نسبت به عدم اجرای قانون همسان سازی حقوق بازنشستگان(اجرا نشدن ماده 30 قانون برنامه ششم توسعه)با تجمع در استان های مقابل صندوق بازنشستگی کشوری در استان های

کرمانشاه(شهرکرمانشاه)

ویزد( شهریزد)

و

خوزستان تجمع مشترک بازنشستگان کشوری و تأمین اجتماعی مقابل استانداری در شهر اهواز

شعارها:

«پیام ما به دولت خجالت خجالت»

«اتحاد اتحاد علیه فقر وفساد»

«دولت انتصابی دروغ میگه حسابی»

«ای دولت دروغگو حاصل وعده هات کو»

« فقط کف خیابان به دست میاد حق مان»

«بازنشسته داد بزن حق تو فریاد بزن»

«تا حق خود نگیریم هر روز همین بساطه»

«بازنشسته بپاخیز علیه ظلم وتبعیض»

«بازنشسته دادبزن حق تو فریاد بزن»

«وعده وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود»

«ای دولت دروغگو حاصل وعده هات کو»

«حسین حسین شعارشون دروغ و دزدی کارشون»

«کومهارتورم دروغ نگید به مردم»

«ایران پردرآمد چه برسر توآمد»


*ششمین سه شنبه اعتراضی جمعی از اهالی اراک نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند با شعار«هوای پاک حق اراک»

روز سه شنبه 17 بهمن برای ششمین هفته متوالی، جمعی از اهالی اراک برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به مازوت سوزی نیروگاه شازند دست به  راهپیمایی در خیابان و تجمع  در در سطح این شهرستان در استان مرکزی با شعار«هوای پاک حق اراک» زدند.


*تجمع اعتراضی جمعی از کادردرمان شهرستان‌های شادگان، آبادان و خرمشهرنسبت به اخراج ازکار مقابل دانشگاه علوم پزشکی آبادان


کانال اتحادیه آزاد کارگران ایران:

تجمع اعتراضی پرسنل بیمارستان‌های خوزستان در اعتراض به اخراج از کار

شماری از پرسنل بیمارستان‌های شهرستان‌های شادگان، آبادان و خرمشهر که در آستانه تبدیل وضعیت اخراج شده‌اند، با برپایی تجمع مقابل دانشگاه علوم پزشکی آبادان خواهان رسیدگی مسئولان به مطالبات خود شده‌اند.

حدود ۱۵۰ نفر از کادر درمان این شهرستانها بعد از هشت سال سابقه خدمت و چند سال نبرد با کرونا از کار اخراج شده‌اند در حالی که منتظر تبدیل وضعیت قراردادهای شغلی خود بودند.

به گفته یکی از معترضان، اخراج کادر درمان در حالی به بهانه مشکلات مالی بیمارستان‌ها صورت می‌گیرد، که هر ماه میلیاردها تومان اختلاس در دانشکده علوم پزشکی آبادان اتفاق می‌افتد.

*تجمع اعتراضی مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«قریشی حیا کن این بازی رو رها کن»

فیلم های کوتاه منتشره درشبکه های مجازی،ازتجمع روزسه شنبه 17 بهمن مالباختگان خودرویی شرکت ریحان تاک قزوین مقابل دادسرای عمومی و انقلاب استان با شعار«قریشی حیا کن این بازی رو رها کن»خبرمی دهند.

*تجمع اعتراضی جمعی از آهن فروشان تهران نسبت به عملکرد شهرداری منطقه 20 تهران مقابل ساختمان شورای شهرپایتخت

روزسه شنبه 17 بهمن، جمعی از آهن فروشان تهران برای اعتراض به عملکرد شهرداری منطقه 20 تهران مقابل ساختمان شورای شهرپایتخت تجمع کردند.


*غلامرضا غلامی کندازی اعتصاب غذای خود را تعلیق کرد

غلامی کندازی از اعضای هیات مدیره انجمن صنفی معلمان فارس و معلم زندانی در پیامی صوتی اعلام کرد که با توجه به خواست شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان و فعالین صنفی   از امروز(سه شنبه 17 بهمن) اعتصاب غذای خود را به حالت تعلیق  درآورد

پیام کامل آقای کندازی را در فایل صوتی مندرج در کانال تلگرام  شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران بشنوید

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید

 

 

خباروگزارش های کارگری 18 بهمن ماه 1402

- به بهانه استفاده ابزاری مدیر آموزش و پرورش مریوان از  کودکان  برای یک نمایش حاکمیتی

کودکان را در چارچوب اندیشه و تفکری که خود در ایجاد آن هیچ نقشی نداشته اند سلاخی نکنید.

- ادامه اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها بابرپایی تجمع در پالایشگاه دوم

- آخرین خبرها از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران:

کارگران گروه ملی فولاد:

 این نحوه طبقه بندی که با فریب به سود بانک رقم خورد به هیچ عنوان مورد قبول نمی باشد

صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:

1- به گوش باشید که پرچم مطالبه گری را از زمین برمی‌داریم و آن را در مرکز شهر می‌کوبیم تا صدایش کل خوزستان و کشور را به رعشه درآورد.

2- یاد آوری نکاتی درباره سه دوره اعتصاب‌های سال جاری

- بی توجهی مسئولان قضایی و زندان نسبت به وخامت وضعیت سلامتی سه عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد

- شریفه محمدی در محرومیت کامل از ملاقات و سایر حقوق اساسی خود است

- زنده زنده سوختن 3 کارگر درحادثه آتش سوزی انبار پلاستیک خاورشهر تهران

- جان باختن یک کارگر در کرمانشاه بر اثر سقوط از ارتفاع

- اعتصاب کارکنان وکارگران بخش خدمات و لجستیک شرکت هواپیمایی لوفت هانزا

*******

*به بهانه استفاده ابزاری مدیر آموزش و پرورش مریوان از  کودکان  برای یک نمایش حاکمیتی

کودکان را در چارچوب اندیشه و تفکری که خود در ایجاد آن هیچ نقشی نداشته اند سلاخی نکنید.

مدارس آزمایشگاه دستگاه ایدئولوژیک حاکمیت نیست، کودکان را چون ماده خامی به کار نگیرید که از چرخ دنده های بی رحم آن ابزار سرکوب تولید شود.

یک دست کردن ساختار حکومت با آمدن رییسی و عزل و نصب‌های مدیران عینیت یافت

در این میان آموزش و پرورش عملا به ویترین تمامیت خواهی و ساختن رباط های انسان گونِ دولت رییسی و نهادهای امنیتی بدل شده و با  نصب مدیران همسو، مطیع و فرمانبر محض تلاشی مضاعف برای تحمیل مبانی ایدئولوژیک مدنظر حاکمیت بر آموزش و پرورش  شکل گرفته‌است و  عملا آموزش و پرورش از یک نهاد آموزشی و علمی به سطح پایگاه بسیج تنزل یافته‌است. این یعنی قتل خرد و تولید موجودی نا انسانی.

  بنا به خبرهای رسیده به شورای هماهنگی ،  آموزش و پرورش مریوان و با محوریت رییس این اداره  برای چندمین بار  برنامه‌هایی خارج از فعالیت آموزشی مدارس را تدارک دیده‌است  که با مشارکت اجباری مدیران و معلمان و دانش آموزان  نمایشی از استیلای نامشروع حاکمیتی عرضه کند ، در آخرین برنامه

مدارس ابتدایی و متوسطه اول سطح شهر مریوان( پایه سوم تا نهم) که هفته آینده (21الی 26 بهمن) شیفت صبح هستند، مکلف کرده‌است  روز سه‌شنبه 24 بهمن در یک مکان عمومی جمع شوند و برای آنها جشن تکلیف سیاسی !! اجرا کند و در این گردهمایی اجباری برنامه‌های چون  سرود سلام فرمانده را اجرا کند 

در چنین شرایطی بر عهده  اولیای دانش آموزان و معلمان شرافتمند است که مانع از اجرای هرگونه برنامه اجباری و تحمیل ایدئولوژی بر کودکان شوند و این انتظار هست که اولیا مانع حضور فرزندان خود در نمایش‌های کذایی حاکمیتی شوند.

عصری که کودکان ما در آن زیست می کنند عصر مقاومت در برابر همگون سازی های زور محور توسط دولت ها در سراسر جهان است.

کودکان خود را به قربانگاه نخواهیم فرستاد. این حیاتی ترین وظیفه پدران، مادران و معلمان است، تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد.

شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان ایران

*ادامه اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها بابرپایی تجمع در پالایشگاه دوم

روزچهارشنبه 18 بهمن،اعتراض کارگران پالایشگاه های مجتمع گاز پارس جنوبی نسبت به سطح نازل حقوق منجمله عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، اجرانشدن  دو هفته کار- دو هفته استراحت در بخش اداری و پشتیبانی مجتمع، زیرساخت نامناسب خوابگاه‌ها، فرسوده بودن امکانات و تجهیزات و عدم شمول قانون کار برای راننده‌های غیرمالک وعدم پرداخت بموقع مطالبات وعدم تحقق وعده ها بابرپایی تجمع در پالایشگاه دوم ادامه پیدا کرد.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث پالایشگاه دوم مجتمع گاز پارس جنوبی

چهارشنبه ۱۸ بهمن ماه ۱۴۰۲

همکارانمان اعلام نمودند، در تمامی مدت اعتراضات کارگری در مجتمع گاز پارس جنوبی در هفته ها و روزهای اخیر، با وجود همه کارشکنی ها و تهدیدهای مدیر منابع انسانی، حراست و مدیریت پالایشگاه دوم در پیشگیری از اعتراضاتمان، امروز با عبور از همه این تمهیدات، تجمع اعتراضی خود را برگزار نمودیم تا بگوییم، در برابر هرگونه اعمال قدرت از بالا، نه سکوت میکنیم و نه مماشات!

اهم مطالبات کارگران ارکان ثالث مجتمع گاز پارس جنوبی، حذف شرکتهای پیمانکاری واسطه تامین نیروی انسانی، اصلاح و اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، بهره مندی بدون تبعیض از مزایای مزدی مانند گاز کارت و بن کارت و خدمات رفاهی- اجتماعی برابر با سایر ارکان نفت و...می‌باشد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران غیر رسمی نفت(ارکان ثالث) همراه با این همکاران مبارز، با همه امکانات خود از اعتراضات کارگری حمایت نموده، کارگران سایر بخشها را به گسترش تجمعات در نفت فرامیخواند.

*آخرین خبرها از کارگران گروه ملی صنعتی فولاد ایران:

کارگران گروه ملی فولاد:

 این نحوه طبقه بندی که با فریب به سود بانک رقم خورد به هیچ عنوان مورد قبول نمی باشد

جهت همفکری و هم اندیشی روز شنبه ساعت ۱۰ صبح جنب تالار اجتماعات گرد هم خواهیم آمد.

با سلام خدمت همکاران محترم

بارها اعلام کرده بودیم که بانک ملی هیچگاه به فکر کارگر نبوده و آنچه در وهله اول اهمیت برای بانک قرار دارد نقدینگی است که وارد خزانه بانک میشود نه رفاه کارگر و پولی که در جیب کارگر میرود.

زمانی که توافقنامه کارفرما و به اصطلاح نماینده امضا شد هشدار دادیم که منتظر بمانید تا اصل فیش چاپ شود ولی متاسفانه گویا بعضی همکاران اصلا به تجربه اعتقادی نداشته و قصد دارند تمام مدت خدمت خود را با آزمون و خطا بگذرانند. فرایندی که تا به امروز فقط به سود بانک و به ضرر کارگر بوده است.

با واریز حقوق دی ماه توهینی کاملا آشکار به صنف کارگر شکل گرفت که اگر بی پاسخ بماند سکوت نشانه رضایت است را به کارفرما مخابره میکند در حالی که این امر در مورد کارگران گروه ملی صدق نکرده و این نحوه طبقه بندی که با فریب به سود بانک رقم خورد به هیچ عنوان مورد قبول نمی باشد و علاوه بر محمدی و بانک ملی ، ما ، نجفی را که همیشه ادعا داشته مسلط بر قوانین بوده و توافق موفقی را امضا نموده است مقصر میدانیم.

تفاوت در فیش مدل طبقه و فیش اصلی که امروز به دست کارگر رسید مصداق بارز کلاهبرداری بوده و از نظر پرسنل گروه ملی به کلی باطل است.

اگر فیش حقوق تا روز شنبه طبق آنچه خود شما اعلام کرده بودید اصلاح و بارگزاری نشود باز هم خیابانهای اهواز شاهد امواج خروشان کارگران شرکت گروه ملی فولاد اهواز خواهند بود.

جهت همفکری و هم اندیشی روز شنبه ساعت ۱۰ صبح جنب تالار اجتماعات گرد هم خواهیم آمد.

صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد:

1- به گوش باشید که پرچم مطالبه گری را از زمین برمی‌داریم و آن را در مرکز شهر می‌کوبیم تا صدایش کل خوزستان و کشور را به رعشه درآورد.

 اطلاعیه

مدیریت شرکت با ایراداتی که در فیش‌های صادر شده اعمال کرده روشن کرد که قصد دارد کار و زندگی ما را بار دیگر به بازی بگیرد.

با آنکه تاکنون به مرحله اجرای طرح طبقه‌بندی رسیده‌ایم، اما امروز و پس از صدور فیش ها، باز هم اثرات فساد و تبعیض در ارقام فیش‌ها و برخی آیتم‌ها داد می‌زند و مدیریت عامدانه در روند اجرای طرح و به حق ما دستبرد زده است.         

داد از اینهمه بیداد!

همکاران گرامی و ارجمند

همانطور که در جریان اوضاع ملتهب و آشفته‌ای که مدیران شیاد و حیله‌گر بوجود آورده‌اند هستید، امکان ادامه تولید به این شکل به معنای رضایت از منافع کارفرما و حتی عقب‌نشینی نسبت به آخرین توافقی است که چندان هم رضایت بخش نبود و و وعده داده بودیم در صورت فریبکاری و دغلبازی به زودی با اتحاد قدرتمندتر تمام شک و تردیدهای همکاران از بین خواهد رفت.

گروه ملی تا زمانیکه در چنگال این ام‌الفسادهای مافیایی است روی خوش نمی‌بیند و اعتراضات ما ادامه خواهد داشت.

با توجه به بازیچه قرار گرفتن کار و معیشت و مطالبات ما، تمامی پرسنل گروه ملی و شفق را به مجمع عمومی جهت تصمیم‌گیری در وضعیت فعلی فرا می‌خوانیم.

دیگر هیچ توافق و مذاکره‌ای را به رسمیت نمی‌شناسیم.

طبقه‌بندی را بدون اخلال و دستکاری می‌خواهیم و همسان‌سازی و تغییر مدیریت را همین امروز طلب می‌کنیم و اینبار کوتاه نخواهیم آمد.

مدیریت منابع انسانی و امور تشکیلات و روشها اگر نمی‌خواهند مانند بلایی که بر سر محمدی نالایق آمد تکرار شود، بهتر است در مجمع ما حاضر شده و فورا ایرادات را حل و فصل کرده و فیشها را مطابق انتظار و برابر آنچه که به عنوان نمونه منتشر شد اصلاح نمایند.

اگر به درد این کار هم نمی‌خورند پس وظیفه دیگری در شرکت برایشان تعریف نشده و چاره‌ای نیست که خودمان دست به کار شویم.

شنبه آخرین فرصت ما به شما خواهد بود.

این کارگر گروه ملی و این میدان عمل.

اگر تمام فیش‌ها در تمام بخش‌ها اصلاح نشود، هیچ مدیر و مسئول و مزدوری نمی‌تواند پیش‌بینی کند که دامنه خشم کارگر تا به کجا خواهد کشید و خیابان‌های شهر پذیرای چه طوفانی خواهد بود! 

بنا بود که این صنعت و مزایای آن نصیب زحمتکشان و مردم گردد اما حلقه‌های مافیای قدرت و ثروت همگان را به بازی گرفته‌اند و همه حقوق و بهره‌ها را تصاحب کرده‌اند. منافعتان را به آتش می‌کشانیم و خاکستر آن را در تک به تک خیابان‌های این شهر پخش خواهیم کرد اگر بار دیگر ما را وادار به اعتصاب کنید.

اهواز ثابت کرد که همراه ماست و گروه ملی فولاد آبدیده و پرحرارت ایستاده تا ضرب شستی به این غارتگران نشان دهد.

به گوش باشید که پرچم مطالبه گری را از زمین برمی‌داریم و آن را در مرکز شهر می‌کوبیم تا صدایش کل خوزستان و کشور را به رعشه درآورد.

صدای مستقل کارگران گروه ملی فولاد -۱۸بهمن۱۴۰۲

2- یاد آوری نکاتی درباره سه دوره اعتصاب‌های سال جاری

یادداشت

این روزها کارگران زیادی از شرکت‌ها و واحدهای مختلف نسبت به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل اعتراض دارند. هزاران نیروی قراردادی و پیمانکاری در دوره‌های مختلف مطالبه‌ی بازنگری و اجرای طرح را از اهم مطالبات اعلام نمودند. مساله‌ای که در گروه ملی و در سالهای اخیر با همت پرسنل آگاه شرکت به صدر مطالبات دست‌یافتنی و فوری آمد و با مبارزه‌ای متمرکز آن را به‌دست آوردیم. تجربیات و دستاوردهای دیگری نیز در برخی از شرکت‌های فولادی دیگر در زمینه این طرح به وقوع پیوسته که حائز اهمیت است.

در گروه‌ملی خصوصاً در سه دوره اعتصاب‌های سال جاری که در ماه‌های آبان و دی‌ و بهمن به پیش رفت، نهایتا طرح طبقه‌بندی در کنار خروج آیتم‌های فریزشده قبلی به واسطه‌ اتحاد آهنین همکاران و اعتصاب سازماندهی شده برای پرسنل گروه‌ملی و شفق به اجرا درآمد.

در نتیجه درباره اعتصاب‌های مورد اشاره نکاتی را یادآوری می‌کنیم:

▪بازبینی و اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل در گروه ملی صنعتی فولاد به عنوان تنها واحد کارگری که بدون توسل به شورای اسلامی کار و بدون نفوذ یا هدایت عوامل وابسته به حاکمیت، تنها با همبستگی پیشرو و مثال‌زدنی کارگران انجام گرفت.

▪از بازگشت به‌کار همکارمان کریم‌سیاحی خرسندیم و با آنکه او را دور از محیط کارخانه و در استادیوم غدیر مشغول به کار کرده‌اند، بازگشتش به شرکت را نتیجه تلاش‌های خودش و پدرش که بازنشسته گروه‌ملی هستند و همینطور وفاداری همکاران به او در هر اعتصاب می‌دانیم.

▪افشای بیش از قبل مافیای فولاد و بر حق بودن کارگران دربرابر مردم نیز دستاوردی ‌است که شاید در هیچ قرارداد حقوقی ثبت نشود اما ملموس و قابل گسترش است.

▪و اما همسان‌سازی!  مطالبه‌ای بر زمین مانده که به همان اندازه طبقه‌بندی برای ما از ابتدا اهمیت داشته است. با احتساب آیتم‌های جدید و مقایسه اضاف کاری، دستمزدهای ما همچنان حدود ده-پانزده میلیون تومان از شرکت‌های فولادی همجوار کمتر است. باز تکرار می‌کنیم که با توجه به قوانین موجود و سهامداری گروه ملی و سختی کار ما، همسان‌سازی حقوق‌ها با شرکت فولاد اکسین امری کاملا برحق و منطقی می‌باشد که لازمه تحقق آن مثل همیشه متکی است بر اعتراض و همفکری ، تغییر سازو کار نمایندگی و رسیدن به اتحاد عمل. باور داریم بار دیگر می‌توانیم ثابت کنیم که به صبوری و استقامت ما نمی‌توانند لطمه بزنند چون فولاد گداخته‌ایم.

مطالبات باقیمانده کارگران گروه ملی فولاد:

۱.اجرای همسان‌سازی بدون حقه‌بازی!

۲.تبدیل وضعیت کارگران شفق به قراردادی

۳.اخراج مدیرعامل فاسد و مشارکت کارگری در مدیریت

*بی توجهی مسئولان قضایی و زندان نسبت به وخامت وضعیت سلامتی سه عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد

رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی سه عضو سندیکای کارگران شرکت واحد که دوران محکومیت ۵ ساله حبس به دلیل فعالیت‌های سندیکایی و کارگری  را در زندان اوین می‌گذرانند به دلیل بی‌توجهی مسئولین قضایی و زندان اوین نسبت به ادامه درمان‌شان، در شرایط جسمانی وخیم بسر می‌برند.

رضا شهابی به دلیل جراحی‌های مهره‌های گردن و کمر در دوره حبس قبلی، به رغم تایید پزشکان زندان و بیمارستان طالقانی مبنی بر ضرورت جراحی فوری و اورژانسی گردن و تاکید خطرات جدی و جبران ناپذیر در صورت عدم جراحی، با وجود درد شدید در ناحیه گردن و با فشار خون بالا همچنان بلاتکلیف برای مرخصی پزشکی و جراحی در بیمارستان می‌باشد. رضا شهابی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت گردید و‌تاکنون حتی از یک روز مرخصی پزشکی نیز برخوردار نبوده است.

داود رضوی با توجه به ۶۳ سال سن و داشتن بیماری‌های گوارشی و چشم و زانو همچنان از عدم ادامه درمان و رسیدگی پزشکی رنج می‌برد. داود رضوی در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ بازداشت شد. از آن تاریخ با وجود تشدید مشکلات گوارشی و خونریزی معده، و ابتلا به مشکلات بینایی و زانو درد و آرتروز از هرگونه مرخصی پزشکی محروم بوده است.

حسن سعیدی به دلیل بیماری لثه و دهان اکثر دندانهای خودش را در زندان از دست داده و به دلیل بی‌توجهی زندانبان نسبت به رسیدگی به درمان دندان‌هایش دچار مشکلات سوء هاضمه نیز گردیده و نیاز فوری به درمان دندان‌هایش خارج از زندان دارد. حسن سعیدی از تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا کنون بدون بک روز مرخصی، حتی بدنبال تصادف شدید فرزندش، در زندان بسر میبرد.

این سه کارگر زندانی و اعضای قدیمی سندیکای کارگران شرکت واحد به دلیل دو دهه پافشاری بر دفاع از حقوق کارگران با پرونده‌سازیهای کذایی به حبس‌های ناعادلانه‌ی بلند مدت محکوم شده‌اند. در دوران بازداشت مدتهای طولانی در انفرادی و‌تحت بازجویی قرار داشتند و در بیدادگاههای ضدکارگر به حبس و‌ محدودیتهای ظالمانه محکوم شدند و دادگاه تجدید نظر نیز عینا همان احکام را تایید نمود.

سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید از  وضعیت وخیم جسمانی سه عضو زندانی‌اش رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی، خواستار مرخصی پزشکی فوری برای آنان می‌باشد، سندیکا همچنین خواستار خاتمه دادن به پرونده سازی و لغو احکام زندان علیه این سه عضو زندانی خود و آزادی بی‌قید و شرط آنان و‌ هجنین دیگر کارگران، معلمان و دانشجویان زندانی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی می باشد.

به امید برقراری عدالت در ایران و سراسر جهان،

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ بهمن ۱۴۰۲

*شریفه محمدی در محرومیت کامل از ملاقات و سایر حقوق اساسی خود است

شصت‌وپنج روز از بازداشت شریفه محمدی، فعال کارگری ساکن رشت می‌گذرد. او پس از بازداشت و انتقال چند روزه به اداره‌ی اطلاعات رشت، به زندان سنندج منتقل شد.

طی این مدت، این فعال کارگری با عدم دسترسی به تلفن، محرومیت از ملاقات با فرزند و خانواده و ضرب‌وشتم در زمان بازجویی مواجه بوده است.

برشماری تمامی این موارد، نگرانی‌ها پیرامون جان و سلامت شریفه محمدی را افزایش داده است. وضعیتی که مسئولیت آن با مقامات قضایی استان گیلان، نهاد امنیتی اطلاعات و سازمان امور زندان‌ها است.

منبع:کانال بیدارزنی

*زنده زنده سوختن 3 کارگر درحادثه آتش سوزی انبار پلاستیک خاورشهر تهران

آخرین خبرها از حادثه آتش روزسه شنبه 17 بهمن سوزی انبار پلاستیک خاورشهر تهران حاکی از زنده زنده سوختن 3 کارگرمی باشد.

بنا به گزارش رسانه شده،صبح روز چهارشنبه18 بهمن در بررسی صحنه توسط کارشناسان آتش نشانی جسد سه کارگر که زیر سقف سوله گرفتار شده بودند بعد از گذشت حدود 8 ساعت از اطفاع حریق پیدا شده است که هنوز هویت جان باختگان این حادثه مشخص نشده است.

قابل یادآوری است که بعداز ظهر روز سه شنبه 17 بهمن حدود 12 انبار بزرگ پلاستیک در محدوده خاورشهر تهران دچار آتش‌سوزی شدند که 8 انبار بین 60 تا 100 درصد آسیب دیدند.

*جان باختن یک کارگر در کرمانشاه بر اثر سقوط از ارتفاع

 روز دوشنبه  16 بهمن، یک کارگر63 ساله حین کاردریک ساختمانی واقع دریکی از محلات کرمانشاه براثر سقوط از طبقه چهارم جان خودرا ازدست داد.

*اعتصاب کارکنان وکارگران بخش خدمات و لجستیک شرکت هواپیمایی لوفت هانزا

روز چهارشنبه 7 فوریه،بخش لجستیکی ؛ کارکنان وکارگران خدماتی شرکت هواپیمایی لوفت هانزای آلمان پس از به توافق نرسیدن با کارفرما درباره افزایش دستمزد وشرایط کاری بهتر، دست به اعتصاب زدند.

این اعتصاب که توسط اتحادیه کارگری وردی (Verdi) هدایت می‌شود، بیش از نود درصد پروازهای لوفت هانزا را در شهرهای ؛ برلین ،هامبورگ ،دوسلدورف ،فرانکفورت و مونیخ ، از پرواز بازداشت.

طبق اظهار نظر مقامات لوفت هانزا نزدیک به صد هزارنفر از پرواز به مقصد باز مانده اند .

دامنه اعتصاب بگونه ای است که مسافرین بدلیل نبود پرسنل لوفت هانزا، در فرودگاه ها امکان تغییر یا تعویض بلیط تنها از طریق انترنت توسط خودشان ، برایشان ممکن است.

خواسته های اعتصاب کنندگان ؛شامل دوازده و نیم درصد افزایش دستمزد و یا پانصد یورو افزایش حقوق درماه برای یکسال ونیز آموزش و استخدام نیروهای تازه جهت کاهش فشار کاری پرسنل لجستیکی لوفت هانزا میباشند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید