اخباروگزارش های کارگری 8 خرداد ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

گرامی باد خاطره جان باختگان اعتراض 9 خرداد ماه 1371 کوی طلاب مشهد: 9 خرداد ماه 1371، بدستورعلی جنتی استاندار وقت خراسان بولدوزر‌ها وماموران شهرداری مشهد راهی تخریب منازل مناطق حاشیه ای شهر مشهد میشوند به کوی طلاب که می رسند با مقاومت اهالی محله روبرو می شوند.نیروهای انتظامی بسوی معترضین شلیک می کنند ویک نوجوان جانش را ازدست می دهد.

این جنایت نیروهای سرکوبگر بی پاسخ نمی ماند و اهالی مناطق دیگر شهر مشهد هم واردکارزار می شوند.کلانتری‌های 3 و 4 مشهد بتصرف تظاهرکنندگان در می آید و ساختمان شهرداری، سازمان تبلیغات اسلامی، چندین بانک و… به آتش کشیده می‌شوند و شهر از کنترل نیروهای دولتی خارج می‌شود.

پس از رسیدن خبر به پایتخت نیروهای کمکی امنیتی - انتظامی راهی مشهد شدند وبا همراهی سپاه پاسداران پس از دو روز، اعتراض اهالی مشهد سرکوب می‌ شود. درخلال این دو روز،سه نفر دیگر از اهالی مشهد جانشان را ازدست دادند و صدها نفر بازداشت شدند. براساس گزارشات رسانه ای شش مامور امنیتی هم کشته شدند.

به گزارش 21 خرداد 1371 روزنامه خراسان،براساس احکام صادره دادگاه های انقلاب اسلامی مشهد وتایید وتنفیذ دیوانعالی کشور چهارنفر ازبازداشت شدگان بنام های جواد گنج خانلو،غلامحسین پورشیرزاد،علی صادقی وحمید جاوید بدارآویخته شدند.


- پرونده سازی برای 5 کارگر حق طلب شهرداری چاه بهار

- کارگر زندانی آزاد باید گردد - اسماعیل گرامی آزاد باید گردد

- آزادی موقت محبوبه فرحزادی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان

- تجمع اعتراضی کارگران قرارداد مدت معین شرکت هلدینگ خلیج فارس نسبت به سطح نازل حقوق در دروازه سایت یک منطقه ویژه ماهشهر

- آغازدور دیگری از اعتراضات قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی با تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش

- ادامه اعتراضات مربیان پیش‌دبستانی ایذه نسبت به بلا تکلیفی استخدامی در ساختمان اداره آموزش وپرورش

- تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی کرمان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل دفتر بهارستان نشین

- ادامه کنش های کارگران بیمارستان امام کرج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع در محوطه این مرکزدرمانی

- کشاورزان اهواز با برپایی تجمع مقابل کانال آبرسانی سلمان مانع بستنش شدند

- تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان استان خوزستان نسبت به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری

- تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان نسبت به شیوه ‌نامه جدید امتحانات پایان ترم

*پرونده سازی برای 5 کارگر حق طلب شهرداری چاه بهار

بدنبال تجمع اعتراضی اول خرداد 1400،کارگران شهرداری چاه بهار، معاون خدمات شهری شهرداری این شهربا اخلال‌گر خواندن کارگران معترض، پرونده پنج نفر از آنان را به حراست این اداره تحویل داد.

درهمین رابطه:تجمع اعتراضی کارگران شهرداری چابهار نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق

روز شنبه اول خرداد، کارگران شهرداری چابهار برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به عدم پرداخت 3 ماه حقوق دست به تجمع مقابل ساختمان شهرداری این شهر دراستان سیستان و بلوچستان زدند.


*کارگر زندانی آزاد باید گردد - اسماعیل گرامی آزاد باید گردد

56 روز از بازداشت آقای اسماعیل گرامی بازنشسته و فعال صنفی گذشت!

ایشان فقط صدای رسای بازنشستگانی بود که سالها به فراموشی سپرده شده بودند درحالی که آنان اگر چه بازنشسته اند ولی از پای ننشسته اند. آنان بعد از سالها پیگیری و نگرفتن نتیجه تنها راه را حضور درکف خیابان دیدند و آمدند ، درکنار هم و یک صدا مطالبات چندین ساله خود را فریاد زدند.

<< تا حق خود نگیریم / از پا نمی نشینیم>>

حال مطالبه دیگر بازنشستگان آزادی بی قید وشرط آقای گرامی هستند.

اسماعیل گرامی آزاد باید گردد

برگرفته از صفحه اینستاگرام همسر اسماعیل گرامی

*آزادی موقت محبوبه فرحزادی عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان

کانون صنفی معلمان که صبح امروز در منزل بازداشت شده بود با قرار وثیقه آزاد شد.این فعال صنفی پس از تفهیم اتهام در شعبه هفت دادسرای اوین و تشکیل پرونده با قید وثیقه آزاد شد‌.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ۸ خرداد ۱۴۰۰

درهمین رابطه:محبوبه فرحزادی دستگیر شد

امروز شنبه ۸ خرداد محبوبه فرحزادی معلم بازنشسته و عضو هیأت مدیره کانون صنفی معلمان تهران توسط پلیس امنیت دستگیر و به مکان نامعلومی منتقل شد.

محبوبه فرحزادی همواره در تجمع‌های معلمان، کارگران و‌ بازنشستگان حضور داشته است و چند بار نیز توسط نیروهای امنیتی تهدید و‌ احضار شده است.

در تجمع‌های اخیر نیز قصد دستگیری وی را داشتند که بعد از روز جهانی کارگر به پلیس امنیت احضار و بازجویی شد.

پیش‌تر گفته بودیم که نهادهای امنیتی پس از تجمع‌های سراسری روز جهانی کارگر و تجمع‌های هفتگی بازنشستگان قصد سرکوب و انتقام کشی از کارگران، معلمان و بازنشستگان را دارند تا مانع از همبستگی و اتحاد عمل بیشتر تمامی این مزدبگیران در تجمع‌های اعتراضی آینده شوند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت محبوبه فرحزادی را قویاً محکوم میکند و خواهان آزادی فوری و بی قید و شرط این فعال صنفی است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- هشتم خردادماه یکهزار و چهارصد

*تجمع اعتراضی کارگران قرارداد مدت معین شرکت هلدینگ خلیج فارس نسبت به سطح نازل حقوق در دروازه سایت یک منطقه ویژه ماهشهر

روز شنبه 8 خرداد، کارگران قرارداد مدت معین شرکت هلدینگ خلیج فارس هم+ برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به سطح نازل حقوق دست به تجمع در دروازه سایت یک منطقه ویژه ماهشهرزدند.

تجمع کنندگان خواهان اجرای ماده 10، پرداخت فوق‌العاده مخصوص مدت معین و اعمال ضریب تجمیعی جنوب هستند.


براساس گزارش رسانه ای شده، پیگیری‌های چندین‌ساله آن‌ها بی‌نتیجه مانده است و هیچ کس صدای آن‌ها را نمی‌شنود. همچنین مکاتبه با هلدینگ خلیج‌فارس بی‌ثمر بوده و قانون به درستی درقبال آنان اجرا نمی‌شود. پرسنل مدت معین عملیاتی از مسیر قانونی و آزمون رسمی استخدام شده‌اند و علارغم عمل و کلام برخی مدیران ارشد، جزئی از بدنه پتروشیمی هستند.

افزایشات و مزایایی برای نیروهای رسمی هلدینگ و نیروهای ارکان ثالث درنظرگرفته شده است اما نیروهای مدت معین از آن محروم هستند.

+ تجمع اعتراضی کارگران شرکت هلدینگ خلیج فارس نسبت به سطح نازل حقوق در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران شرکت هلدینگ خلیج فارس در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام برای اعتراض به سطح نازل حقوق دست به تجمع مقابل سایت 1 در حاشیه جاده وروی به منطقه ویژه اقتصادی ماهشهرزدند و برای چندمین بار خواهان اجرایی شدن طرح افزایش 25 درصدی حقوقشان شدند.


تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:بیش از پنج هزار کارگررسمی وزارت نفت در هلدینگ خلیج فارس واقع در این منطقه اشتغال دارند که خواهان پرداخت افزیش حقوق 25 درصدی بر اساس قوانین وزارت کار هستند.

این تجمع کنندگان که مطالبات دیگری نیز دارند،اضافه کردند: در حالیکه این طرح برای دیگر کارمندان دولتی اجرایی شده و از مزایای آن برخوردار هستند، در شرکت هلدینگ خلیج فارس به دلایل نامعلوم به حالت تعلیق درآمده است.

این تجمع کنندگان خواهان تعهد هلدینگ خلیج فارس به قرارداد منعقده با NPC هستند

*آغازدور دیگری از اعتراضات قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) نسبت به بلاتکلیفی استخدامی با تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش

روز شنبه 8 خرداد، قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) با برپایی تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش دور جدیدی از اعتراضات را نسبت به بلاتکلیفی استخدامی آغاز کردند.


درهمین رابطه:قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) در دومین روز از دور جدید اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل وزارت آموزش وپرورش

روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، قبول شدگان آزمون سال 99 آموزش و پرورش کشور(صاحبان کارنامه سبز آزمون ) در دومین روز از دور جدید اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی دست به تجمع مقابل وزارت آموزش وپرورش زدند.

*ادامه اعتراضات مربیان پیش‌دبستانی ایذه نسبت به بلا تکلیفی استخدامی در ساختمان اداره آموزش وپرورش

روز شنبه 8 خرداد، مربیان پیش‌دبستانی ایذه درادامه اعتراضات دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی در ساختمان آموزش وپرورش این شهرستان در استان خوزستان تجمع وفعالیت های این اداره متوقف کردند.

*تجمع اعتراضی معلمان مدارس غیردولتی کرمان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل دفتر بهارستان نشین

روز شنبه 8 خرداد،جمعی از معلمان مدارس غیردولتی کرمان برای انعکاس هرچه بیشتر صدای اعتراضشان نسبت به بلاتکلیفی استخدامی مقابل دفتر بهارستان نشین اجتماع کردند.


درهمین رابطه:معلمان مدارس غیردولتی رفسنجان با تجمع مقابل فرمانداری خواهان استخدام بی قید وشرط در آموزش وپرورش شدند

روز چهارشنبه 29 اردیبهشت، معلمان مدارس غیردولتی استان کرمان دست به تجمع مقابل فرمانداری شهرستان رفسنجان زدند وبنمایندگی از همکارانشان در استان کرمان خواهان استخدام بی قید وشرط در آموزش وپرورش شدند.


این معلمان خواهان استخدام در آموزش و پرورش هستند و می گویند چرا با وجود چندین سال سابقه کار در شغل معلمی، برای استخدام ما شرایط خاص گذاشته شده است.

آنها به خبرنگار یک رسانه محلی گفتند: ما اینجا جمع شدیم تا از حق استخدام خودمان دفاع می کنیم، ما نیروهای غیر انتفاعی با سابقه کار بیش از ده سال هستیم اما هیچ جا دیده نشدیم، حکمی نداریم، تلاش های ما دیده نمی شود.

آنها گفتند که با حقوق ماهانه 500 هزار تومان کار می کنیم، بیمه ما 15 روزه رد می شود، امنیت شغلی نداریم و هیچ قانونی نیست که از ما حمایت کند.

معلمان غیرانتفاعی معترض افزودند: ما کار همکاران دولتی را زیرسوال نمی بریم اما می گوییم اگر به اندازه انها کار نکنیم اما کمتر هم کار نمی کنیم.

معلمان معترض درخاتمه گفتند:ما می خواهیم دولت صدای ما را بفهمد و این تجمع ها همچنان ادامه دارد تا به پاسخ درست برسیم.

*ادامه کنش های کارگران بیمارستان امام کرج نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی باتجمع در محوطه این مرکزدرمانی

روز شنبه 8 خرداد، کارگران بیمارستان امام کرج درادامه کنش های دامنه دارشان نسبت به بلاتکلیفی شغلی ومعیشتی دست به تجمع در محوطه این مرکزدرمانی دراستان البرز زدند.

برپایه گزارش رسانه ای شده،کارکنان بیمارستان امام کرج در اعتراض به پرداخت نشدن بخش‌هایی از معوقات سال‌های گذشته خود در محوطه‌ی این بیمارستان تجمع کردند.

معوقات مربوط به بخشی از دستمزد و حق بیمه‌های آنهاست که در سال‌های گذشته به صورت علی‌الحساب پرداخت شده است.

در همین حال تعدادی از بازنشستگان این بیمارستان‌ که با استفاده از مقررات مشاغل سخت و زیان آور، بازنشسته شده‌اند، منتظر واریز مابه‌تفاوت سنوات ارفاقی خود هستند.

تجمع کنندگان در همین حال خواهان تعیین تکلیف وضعیت مالکیت بیمارستان هستند که مشخص نیست در آینده به چه نهادی یا اشخاصی واگذار می‌شود.

درهمین رابطه:شماره ای دیگر از سریال تجمعات اعتراضی کارگران شاغل وبازنشسته بیمارستان امام البرزنسبت به عدم پرداخت مطالبات مقابل سازمان همیاری و شهرداری‌ها

روز سه شنبه 4 خرداد، کارگران شاغل وبازنشسته بیمارستان امام البرزشماره ای دیگر از سریال اعتراضاتشان را نسبت به عدم پرداخت مطالبات با تجمع مقابل سازمان همیاری و شهرداری‌هااین استان ینمایش درآوردند.

کارگران این بیمارستان بخشی از دستمزد خود را دریافت نکرده‌اند و بازنشستگان هم به ازای مطالبات خود چک‌هایی را از سوی مدیریت بیمارستان دریافت کرده‌اند که برخی از این چک‌ها برگشت خورده است.

بخشی از دستمزد کارکنان این بیمارستان تنها در قالب حداقل دستمزد و بدون در نظر گرفتن مزایا پرداخت شده و در ضمن حق بیمه‌های آن‌ها هم به صورت کامل به سازمان تامین اجتماعی پرداخت نشده است.

کارکنان بیمارستان همچنین به بلاتکلیفی در وضعیت واگذاری مالکیت بیمارستان اعتراض دارند؛ چراکه به گفته‌ی آن‌ها، مشخص نیست که این بیمارستان در اختیار برنده‌ی مزایده‌ای که پیشتر برگزار شده بود قرار می‌گیرد یا به شهرداری یا به بنیاد شهید و امور ایثارگران واگذار می‌شود.

*کشاورزان اهواز با برپایی تجمع مقابل کانال آبرسانی سلمان مانع بستنش شدند

روز شنبه 8 خرداد،جمعی از کشاورزان اهواز با برپایی تجمع مقابل کانال آبرسانی سلمان مانع بستنش توسط عوامل سازمان آب و برق شدند.


براساس گزارش رسانه ای شده، کانال آبرسانی سلمان اهواز آب شرب و کشاورزی دستکم 30روستا را تامین می‌کند.

*تجمع اعتراضی جمعی از کشاورزان استان خوزستان نسبت به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری

روز شنبه 8 خرداد، جمعی از کشاورزان شهرهای سوسنگرد، بستان، شعیبیه، کارون، ملاثانی و... برای اعتراض به ممنوعیت کشت شلتوک مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.


پیش از ظهر امروز تعدادی از شلتوک کاران شهرهای مختلف استان در اعتراض به ممنوعیت کشت شلتوک در مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع کردند.

*تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان نسبت به شیوه ‌نامه جدید امتحانات پایان ترم

روزشنبه 8 خرداد، دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی همدان برای اعتراض به شیوه ‌نامه جدید امتحانات پایان ترم دست به تجمع در این مرکز آموزش عالی زدند.


بنابه گزارش رسانه ای شده،براساس شیوه نامه قبلی دانشجویان برای پاسخ به هر سال 45 ثانیه فرصت داشتند و هر دانشجو تا 120 ثانیه برای توقف روی سوالات زمان اضافی داشت و دانشجویان امکان بازگشت به سوال قبلی را نداشتند. در واقع در شیوه نامه قبلی زمان بندی پاسخ به سوالات در اختیار دانشجو بود و می‌توانست برای برخی سوالات زمان بیشتر و برخی سوالات دیگر زمان کمتری صرف کند. اما براساس شیوه نامه جدید دانشجویان برای هر سوال 50 ثانیه فرصت دارند و تنها به 10 درصد سوالات می‌توانند بازگردند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید