اخباروگزارش های کارگری 11 خرداد ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- بازگشت هفت تپه به صدر اخبارکارگری رسانه ها وشبکه های اجتماعی: 1- تجمع اعتراضی جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت به بی آبی مزارع وعدم پرداخت حقوق مقابل دفتر مدیریت 2- اسماعیل بخشی: اسدبیگی در بحران آب کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه سهیم است/ به طرز مشکوکی بعد از خلع ید حق‌آبه را کم کردند 3- حضور کارگرانی از هفت تپه در نشست رسانه ای یک ستاد انتخاباتی

- اعتصاب رانندگان ناوگان اتوبوس درون شهری شیراز وتجمعاتشان در پایانه ها برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان

حضور رانندگان خودمالک ومالکان اتوبوس ها(بهره برداران)در تجمعات برای اعتراض به بروزنشدن دریافتی هایشان متناسب باافزایش هزینه نگه داری اتوبوس ها عدم پرداخت مطالباتشان توسط سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شهرداری شیراز

- تجمع اعتراضی مالباختگان تعاونی مسکن شماره 2 کارکنان شهرداری منطقه 5 تهران مقابل دادسرای این منطقه

- تعداد کارگران جان باخته حادثه انفجار خط انتقال اکسیژن از شرکت پتروشیمی مبین به شرکت پتروشیمی انتخاب در عسلویه به 2 نفر رسید

- جان باختن کارگرپاکبان شهرداری یاسوج حین کار براثر تصادف

- با جان باختن یک کارگر براثر غرق شدن در فاضلاب سپتیک کارخانه ای در شهرک صنعتی توس تعداد کارگران جان باخته مشهد طی 37 رورز گذشته براثر حوادث کاری به 9 نفررسید

*بازگشت هفت تپه به صدر اخبارکارگری رسانه ها وشبکه های اجتماعی:

1- تجمع اعتراضی جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه نسبت به بی آبی مزارع وعدم پرداخت حقوق مقابل دفتر مدیریت

روز سه شنبه 11 خرداد، جمعی از کارگران کشت وصنعت نیشکر هفت تپه برای انعکاس صدای اعتراضشان نسبت به بی آبی مزارع وعدم پرداخت حقوق مقابل دفتر مدیریت تجمع کردند.

+گزارش منتشره درشبکه های اجتماعی:

تجمع کارگران نیشکر هفت تپه در محوطه کارخانه

امروز سه شنبه کارگران نیشکر هفت تپه در روبری دفتر خالی از مدیر دست به اعتصاب زدند.

کارگران به وضعیت حق آبه و به خطر افتادن امنیت شغلی و عدم پرداخت دستمزد خود دست از کار کشیدند.

لازم به یاد آوریست که طبق قرارداد کارفرما، دهم هر ماه میبایستی دستمزد کارگران پرداخت شود اما تا امروز که بیش از هفتاد روز از سال جدید (۱۴۰۰) گذشته است هنوز هیچ حقوقی به عنوان دستمزد به کارگران پرداخت نشده است .

+گزارش رسانه ای شده:

کارگران شاغل در مزارع کشت هفت تپه تجمع کردند

صبح امروز (۱۱ خرداد) تجمعی از سوی کارگران شاغل در مزارع کشت هفت تپه در اعتراض به وضعیت بی‌آبی مزارع زیر کشت در محوطه داخلی مقابل دفتر مدیریت مجتمع برگزار شد.

یکی از کارگران کشاورز حاضر در تجمع اظهار داشت: امروز کارگران شاغل در مزارع کشت هفت تپه که کارگران آبرسان و میراب نیز آنها را همراهی می‌کردند، در مقابل ساختمان مدیریت مجتمع هفت تپه در اعتراض به ممنوعیت‌های اعلام‌شده برای کشت و استفاده از آب برای مزارع زیر کشت تجمعی برگزار کردند.

وی افزود: از آنجا که نیشکر و سایر محصولاتی که در مزارع هفت تپه همانند کلزا و چغندر کشت می‌شوند برای کاشت، داشت و حتی قبل از برداشت نیاز به آب در دفعات مشخص شده دارند، با وجود آنکه محصول کلزا به بهره‌برداری رسیده اما سایر محصولات نیاز به آب دارند و این مساله موجب نگرانی کشاورزان مزارع هفت تپه شده است.

او گفت: من سال گذشته ۹۰ هکتار زمین، زیر کشت کلزا و چقندر از هفت تپه اجاره کردم، اما امسال مشکل بی‌آبی باعث شده به بخش زیادی از مزارع زیر کشت چغندر آب نرسد و به زودی مزارع از سرسبزی تبدیل به ویرانه خاکی می‌شوند.

او گفت: من به عنوان یک کشاورز ندیدم دولت از کشاورزان و تولیدکنندگان حمایت کند. ما حتی در شرایط اضطراری همانند بی‌آبی امروز امیدی به کمک دولت نداریم و به حال خود رها می‌شویم. در حال حاضر میلیارد‌ها تومان از محصولات تولیدی کشاورزان در استان خوزستان و در هفت تپه زیر کشت نیشکر، کلزا، جغندر، برنج و دیگر محصولات زراعی و باغی رفته که بر اثر بی‌آبی در حال نابودی هستند و چاره‌ای برای آن اندیشید.

این کارگر افزود: جدا از بحث بی‌آبی مطالبات کارگران بخش کشاورزی به تاخیر افتاده و قرار بود دیروز پرداخت شود که هنوز انجام نشده است.

2- اسماعیل بخشی:

اسدبیگی در بحران آب کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه سهیم است/ به طرز مشکوکی بعد از خلع ید حق‌آبه را کم کردند

یک فعال کارگری هفت‌تپه گفت: دولت بعد از خلع ید بلافاصله حق‌آبه هفت‌تپه را نصف کرد. درحالیکه اکنون امید اسدبیگی باید جواب بدهد که چرا تا روز خلع ید از مسائل آبی شرکت حرفی نمی‌زد و تدابیری برای بحران کم‌آبی شرکت نمی‌اندیشید. ما اعتقاد داریم الان هم دولت برای اینکه نشان دهد خلع ید از کارفرمای خصوصی در هفت‌تپه اشتباه بوده، در حال کمک کردن به مالک پیشین است و حق‌آبه شرکت را نصف کرده است.

اگرچه کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه نهایتاً در پی اثبات دیرهنگام عدم اهلیت کارفرما، به دولت بازگشت اما کارگران هفت‌تپه خبر از کاهش شدید حق‌آبه نیشکر هفت‌تپه داده‌اند. این درحالی است که کارگران اعتقاد دارند دولت در پی خصوصی‌سازی مشکل‌ساز و پرحاشیه این واحد تولید نیشکر باید مسئولیت اشتباهات خود را پذیرفته و اقدامات دولتی در راستای احیای تولید را بردارد. درباره ادامه مشکلات شرکت در پی لغو خصوصی‌سازی از اسماعیل بخشی، فعال کارگری هفت‌تپه پرسیدیم که در ادامه می‌خوانید:

یک فعال کارگری هفت‌تپه در گفتگو با خبرنگار اقتصاد ۲۴ با اشاره به کاهش حق‌آبه کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه در پی خلع ید از کارفرمای این واحد تولیدی اظهار داشت: از آذرماه سال ۹۹ به تمام طرح‌های توسعه، کشاورزان و شرکت‌های زراعی و باغی استان خوزستان و دیگر شرکت‌هایی که مصرف آب زیادی دارند، هشدار داده شده بود که در پی سال کم آبی تدابیر و برنامه‌های لازم برای کاهش مصرف آب را جدی بگیرند. معمولاً شرکت‌های کشاورزی آب‌بر خوزستان از جمله هفت‌تپه برای روز‌های کم‌آبی تدابیر و برنامه‌هایی دارند که به اجرا در می‌آورند. با اینحال کارفرمای پیشین هفت‌تپه با وجود هشدار کم‌آبی، هیچ یک از این طرح‌ها را جدی نگرفت.

او ادامه داد: حتی در دوران مالکیت هفت‌تپه در رسانه‌ها طوری جلوه می‌دادند که همه چیز خوب است و این کارگران هستند که می‌خواهند نظم موجود را بر هم بزنند. آن ایام امید اسدبیگی اعلام کرد که برای ۵ هزار هکتار کشت نیشکر در هفت‌تپه برنامه دارد؛ درحالیکه این یک دروغ بزرگ بود. چراکه در سال‌های بحران کم‌آبی میزان کشت به صورت دستوری تعیین می‌شود و معمولاً بیشتر از ۵۰۰ تا ۷۰۰ هکتار اجازه کشت نمی‌دهند. آن زمان به هیچ وجه صحبتی از کم‌آبی و پایین بودن حق‌آبه هفت‌تپه از سوی مالکان قبلی مطرح نمی‌شد، اما همین افراد وقتی دیدند که خلع ید جدی است، بازی‌ها برای ایجاد مشکل در هفت‌تپه را آغاز کردند و به یکباره حق‌آبه کشت هفت‌تپه به نصف کاهش پیدا کرد.

اسدبیگی از انجام تمهیدات دوران کم‌آبی طفره می‌رفت

بخشی با اشاره به هشدار فعالان کارگری هفت‌تپه در خصوص کم‌آبی در روز‌های حضور اسدبیگی در هفت‌تپه گفت: در آنزمان مدیران و مالکان هفت‌تپه باید برنامه‌هایی از جمله تعبیه پمپ‌ها، لایروبی مسیر‌های آب و لایروبی کانال‌های گلی را برای دوران بحران کم‌آبی اجرا می‌کردند، اما عملاً هیچیک از این کار‌ها در گذشته انجام نشد تا امروز که با این مشکلات مواجه هستیم.

وی افزود: جالب اینجا است الان تمام تیم تبلیغاتی مالک پیشین با همدستی برخی مسئولان استانی به طرز مشکوکی یکباره بعد از خلع ید حق‌آبه را کم کردند تا هفت‌تپه را زمین بزنند، آن‌ها مرتباً تبلیغ می‌کنند که اگر خلع ید انجام نمی‌شد، حق‌آبه کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه نیز کم نمی‌شد. گویی که آب استان خوزستان به مسئله خلع ید بستگی دارد. منطق این ماجرا از هر طرفی که بنگریم دارای اشکال و شدیداً مشکوک است.

این فعال کارگری با تاکید بر خواست کارگران مبنی بر بازخواست مالک پیشین هفت‌تپه در خصوص عدم اجرای طرح‌ها و تدابیری برای بحران کم‌آبی تصریح کرد: ۵ سال است که مالک پیشین، حوض‌های آب و مسیر‌های عبور آب را لایروبی نکرده بود؛ همچنین مسیر‌های آبگیری دیگری هم وجود دارند که لایروبی نشده است. حدود ۱۷ تا ۱۸ حوض آبگیر در هفت‌تپه وجود دارد که زهکش‌ها آب خروجی از مزارع را در آنجا آبگیری می‌کنند و به انبار‌های آب می‌فرستند. از این رو مسیر عبوری و حوض باید کاملاً لایروبی شود تا مصرف آب کاهش یابد. این عملیات لایروبی بسیار سنگین است و کار یک یا دو ماه نیست. از این رو شرکت‌ها معمولاً پیش از بحران کم‌آبی عملیات را آغاز می‌کنند.

مالک پیشین مکانیزاسیون تولید نیشکر را انجام نداد

او با بیان اینکه در حال حاضر کاشت نیشکر در هفت‌تپه به صورت غرقابی است، خاطرنشان کرد: تمام روش‌های مکانیزسیون پیش از خصوصی‌سازی یعنی در سال‌های ۹۰ تا ۹۴ در ۶ تا ۷ هزار هکتار از زمین‌های هفت‌تپه در حال پیاده‌سازی بود که منجر به بالا رفتن بازده زراعی و کاهش مصرف آب می‌شد. از سال ۹۴ و با ورود بخش خصوصی همین زمین‌ها مجدداً به حالت کشت سنتی بازگشتند.

وی افزود: در دوران حضور بخش خصوصی در هفت‌تپه، تعمیر پمپ‌های قدیمی نیز پیگیری نشد. پمپ‌ها روی کانال‌های زهکش آبی که از مزارع خارج می‌شود، کار بازیابی را انجام می‌دهند و آب زهکش شده را به کانال‌های آبیاری تزریق می‌کنند. در گذشته ما حدود ۱۵ پمپ داشتیم که هر کدام می‌توانستند ۱۳۰ تا ۱۴۰ متر مکعب آب را بازیابی و مجدداً به زمین‌ها تزریق کنند. از این تداد ۳ تا ۴ پمپ گم شدند؛ تعداد ۵ پمپ توسط دو بخش تجهیزات و مهندسی زیربنایی در هفت‌تپه تعمیر شدند و تعدادی معطل قطعه بر تعمیر هستند. جالب اینجا است که امید اسدبیگی دو بخش تجهیزات و مهندسی زیربنایی را اغتشاشگر می‌نامید. کارگرانی که در گرمای ۵۰ درجه الان برای سرپا ماندن تولید در شرکت در حال کار هستند.

واردات شکر منطقی‌تر است؟

این فعال کارگزی در پاسخ به این پرسش که آیا اسدبیگی مدعی بود که باید کشت شکر در هفت‌تپه برچیده شود و کشت گوجه باید جایگزین آن شود، گفت: تولید شکر به لحاظ اشتغالزایی، سودآوری، استراتژیک بودن محصول اهمیت داشته است و خوزستان به لحاظ ویژگی‌های طبیعی برای تولید نیشکر مناسب است. از آنجا که سود تولید شکر نسبت به سود تولید گوجه بیشتر بود، مطمئناً اسدبیگی نیز حامی این ایده نبود.

او ادامه داد: اگر مالک پیشین کشت و صنعت هفت‌تپه مدعی است که تولید شکر به صرفه نیست و واردات آن سودمندتر است، پس نباید این شرکت را از دولت می‌گرفت. آن‌ها در زمان واگذاری هفت‌تپه به دولت تعهد دادند که توسعه نیشکر را پیش ببرند. کسانی که می‌گویند تولید شکر سود ندارد و واردات آن بهتر است، این گفته را فقط درباره شکر نمی‌گویند. در بحث شکر ما شاهد مافیای بزرگی هستیم؛ چراکه در واردات شکر سود‌های عظیمی نهفته است.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد:فرض کنیم همه کارخانه‌های نیشکر را تعطیل کرده یا تغییر کاربری دهند، در شرایطی که می‌دانیم کشور مرتباً در معرض تهدید تحریم قرار دارد، در ایام تحریمی نیاز شکر جامعه را به عنوان یک کالای استراتژیک از کجا تامین خواهند کرد؟ چه بلایی بر سر قیمت شکر و مردم می‌آید؟ فرض کنیم هیچ طرح نیشکری در خوزستان نیست، پس زمین‌های کشاورزی را باید چه کرد؟ در کشور مبتنی بر اقتصاد نفتی که مرتباً در معرض تحریم است، رفتن به سمت واردات، رویای دلالان سرمایه‌داری است؛ چراکه آن‌ها به رانت ارز ارزان قیمت نیز دسترسی دارند. به اعتقاد ما کارگران امید اسدبیگی و رستمی، تولیدکننده نبودند. اگر کارنامه آن‌ها را نگاه کنید خواهید دید که مرتباً درحال دلالی هستند.

وی با اشاره به اینکه در هفت‌تپه برای هزاران نفر اشتغال‌زایی شده است و از نتایج مثبت آن ایجاد امنیت و آرامش به علت اشتغال و گسترش آموزش در منطقه است، گفت: بر فرض که هیچ طرح نیشکری در خوزستان نباشد، دولت چه برنامه‌ای برای اشتغال در خوزستان دارد؟ تیم آقای اسحاق جهانگیری چرا تا چند سال پیش نمی‌گفتند که طرح‌های توسعه نیشکر اشتباه بود؟ حالا که هفت‌تپه از دست کارفرمای فاسد آن خارج شد، باید به این موضوعات بپردازند؟

این فعال کارگری با اشاره به اینکه ۴ رود پرآب خاورمیانه از خوزستان می‌گذرد، گفت: در گذشته کارون و اروند به قدری پرآب بودند، کشتی تردد می‌کرد. از استانی با این مساحت زیاد، ۴ رود بزرگ می‌گذرد، اما مردم این منطقه حتی آب خوردن ندارند. چرا اشتباهات و بی‌مسئولیتی خود را باید بر سر کارگران هفت‌تپه خالی کنند؟

او با اشاره به واردات شکر در شرایط کنونی تصریح کرد: سرانه مصرف سالانه شکر بین ۱۱۰۰ هزار تن تا ۱۲۰۰ هزار تن در کشور است. در مجموع ۷ طرح نیشکر و دو شرکت کشت و صنعت هفت‌تپه و کارون در خوزستان در بهترین حالت بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار تن تولید دارند. یعنی در بهترین حالت نیز واردات بالایی برای تامین شکر کشور لازم است. گویی مافیای شکر سود خوبی از واردات دارند که مایل هستند آن را افزایش دهند.

وی افزود: فرض کنیم این شرکت‌ها نیز تعطیل شوند. این حجم واردات شکر به عنوان یک کالای استراتژیک به جیب چه کسی رفته است؟ چه کسانی از این موضوع نفع می‌برند. افرادی که همه چیز را در پول و سود و سرمایه می‌بینند، اصلاً اهمیتی نمی‌دهند، اشتغال باشد یا نه؛ اهمیت نمی‌دهند که کالایی گران به دست مردم برسد.

دولت و امید اسدبیگی باید پاسخگو باشند

او با بیان اینکه بعد از خلع ید از اسدبیگی، گویی همه درگیر انتخابات هستند، تصریح کرد: دولت بعد از خلع ید بلافاصله حق‌آبه هفت‌تپه را نصف کرد. درحالیکه اکنون امید اسدبیگی باید جواب بدهد که چرا تا روز خلع ید از مسائل آبی شرکت حرفی نمی‌زد و تدابیری برای بحران کم‌آبی شرکت نمی‌اندیشید، اما همین فرد الان این مسئله را پیراهن عثمان کرده است. ما اعتقاد داریم الان هم دولت برای اینکه نشان دهد خلع ید از کارفرمای خصوصی در هفت‌تپه اشتباه بوده، در حال کمک کردن به مالک پیشین است و حق‌آبه شرکت را نصف کرده است.

این فعال کارگری در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه خلع ید از امید اسدبیگی تا اردیبهشت ماه اعلام شده، گفت: مطابق با وعده‌ها تا ۱۰ خرداد حقوق‌ها را پرداخت می‌کرد، اما به این وعده نیز عمل نکرد. این درحالی است که ۲۰۰ میلیارد تومان در شهریور ماه بعد از تلاش‌های فعالان کارگری در هفت‌تپه آزاد شده است. آن‌ها با عدم پرداخت حقوق‌ها به دنبال این هستند که کارگران را عصبانی کنند و فضا را متشنج و امنیتی نشان دهند تا در نهایت ادعا کنند که لغو خصوصی‌سازی در هفت‌تپه منجر به اعتراضات کارگری شده است.

وی با تاکید بر اینکه اگر حقوق‌ها و حق‌آبه داده نشود، کارگران بیکار نمی‌مانند، گفت: کارگران دهم خرداد به امور مالی هفت‌تپه مراجعه کردند و مسئول امور مالی وعده می‌دهد که حقوق‌ها پرداخت می‌شود. در پی مراجعه مجدد کارگران به آن‌ها گفته می‌شود که از بالا دستور داده شده، فعلا حقوق‌ها را واریز نکنید. به نظر می‌آید که بودجه برای پرداخت دستمزد کارگران موجود است، اما کارفرما عمداً از پرداخت آن طفره می‌رود؛ چراکه هیچ مشکل مالی جهت پرداخت حقوق کارگران وجود ندارد و ۲۰۰ میلیارد تومان برای پرداخت حقوق توسط کارگران آزاد شده است.

این فعال کارگری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه در خوزستان ماه‌های خرداد و تیر کمترین آب مصرفی برای کشاورزی لازم است و از مرداد ماه کشت پاییزه آغاز می‌شود، این اتفاق بسیار مشکوک است چراکه الان در فصل کاهش مصرف زمین‌های کشاورزی هستیم. اگر مسئولان ادعای حمایت از تولید دارند، چرا مقابل کارگران می‌ایستند؟ در حال حاضر پرسنل هفت‌تپه کارگروهی برای مدیریت آب در هفت‌تپه تشکیل داده‌اند و کار لایروبی و تعمیر پمپ‌ها را انجام می‌دهند.

او با اشاره به اینکه کارگران با وجود تاسیسات قدیمی هفت‌تپه در تلاش هستند تدابیر کم‌آبی را فراهم کنند و نیشکر‌ها را آبیاری کنند، تصریح کرد: از آنجا که دولت با واگذاری نادرست خود مسبب وضعیت امروز هفت‌تپه بود، انتظار می‌رفت که در راستای جبران خسارات، از این واحد کشت و صنعت حمایت ویژه داشته باشد، اما به عکس درحال مانع‌تراشی هستند. همه کارگران و پرسنل هفت‌تپه آماده هستند که شرکت را نجات دهند و آن را به روز‌های اوج خود بازگردانند. ما اجازه نخواهیم داد که آسیبی به هفت‌تپه برسد. اسدبیگی متعهد شده که حقوق کارگران را بپردازد و این را به یک حربه تبدیل کرده است. اگر به وضعیت هفت‌تپه رسیدگی نشود، کارگران هم ساکت نمی‌مانند.

3- حضور کارگرانی از هفت تپه در نشست رسانه ای یک ستاد انتخاباتی


*اعتصاب رانندگان ناوگان اتوبوس درون شهری شیراز وتجمعاتشان در پایانه ها برای اعتراض به عدم پرداخت حقوق و وعده های توخالی مسئولان

حضور رانندگان خودمالک ومالکان اتوبوس ها(بهره برداران)در تجمعات برای اعتراض به بروزنشدن دریافتی هایشان متناسب باافزایش هزینه نگه داری اتوبوس ها عدم پرداخت مطالباتشان توسط سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شهرداری شیراز

ازصبح روز سه شنبه 11خرداد، رانندگان ناوگان اتوبوس درون شهری شیراز(بخش خصوصی)برای اعتراض به عدم پرداخت بموقع حقوق و وعده های توخالی مسئولان دست از کارکشیدند ودر پایانه های این کلانشهردراستان فارس تجمع کردند.

بهره برداران رانندگان خودمالک ومالکان اتوبوس هایی که رانندگان برایشان کارمی کنند برای اعتراض به بروزنشدن دریافتی هایشان متناسب باافزایش هزینه نگه داری اتوبوس ها و عدم پرداخت مطالباتشان توسط سازمان مدیریت حمل و نقل مسافر شهرداری شیرازدراین تجمعات حضورداشتند.

 

 

یکی از رانندگان اتوبوس درون شهری با سابقه 18 ساله به خبرنگار یک رسانه محلی گفت:تنها مشکل رانندگان معیشت است.

وی افزود: مشکلات اقتصادی بر روی رانندگان فشار خیلی زیادی آورده و وقتی مطالبه از مسئولین شکل می گیرد تنها وعده می دهند.

وی با اشاره به مطالبات رانندگان تاکید کرد: چندین ماه ناوگان به دلیل کرونا تعطیل بوده و تنها 2سری معیشت واریز شده است لذا این مبلغ مقطعی با این همه گرانی و چند برابر شدن اجناس جواب گوی زندگی و معیشت نیست.

این راننده اتوبوس در پایان سخنان خود بیان داشت: هیچ وام و تسهیلاتی به دلیل تعطیلات کرونایی نیز به رانندگان واگذار نشده است؛ حقوق رانندگان اتوبوس درون شهری با توجه به مصوبه جدید به صورت روز مزد از 80 تا100 هزار تومان حساب می شود و از اول امسال تاکنون حقوقی دریافت نکرده ام.

یکی از بهره برداران سازمان حمل و نقل مسافر درون شهری شیرازنیز گفت: مشکلات که امروز پیش آمده به دلیل معیشت و فشار اقتصادی بر روی این قشر زحمت کش است.

وی افزود: جدول هزینه کل سال گذشته ناوگان هنوز بسته نشده و بعد از یک سال و نیم سازمان نتوانسته هزینه را پرداخت کند لذا معوقات هنوز پرداخت نگردیده است.

وی با بیان اینکه با شیوع بیماری کرونا با دستور ستاد مبارزه با این بیماری، طی چندین مدت ناوگان اتوبوس درون شهری شیراز فعالیت نداشت، اضافه کرد: کمک معیشت به رانندگان در دستور کار سازمان بوده اما تنها کمک معیشت 20 روز واریز شده و هنوز هزینه 15 روز معیشتی از ستاد کرونا طلبکار هستیم.

او با اشاره به اینکه اکنون 2 ماه گذشته و از 3تا25 اردیبهشت ماه 14 خط اتوبوس تعطیل شدند اما بقیه ناوگان تا ساعت 15 حق کار داشتند که باتوجه به این روند کماکان حقوق واریز نشده است.

وی عدم وصول کسری کارت و یارانه اتوبوس ها از اول امسال را یکی از مطالبات بهره برداران و رانندگان عنوان کرد و گفت: برحسب مصوبه 28 فروردین امسال هیئت مدیره سازمان، 50 درصد افزایش حقوق رانندگان باید واریز می گردید که تا کنون محقق نشده است.

وی تاکید کرد: بهره برداران وقتی پولی از سازمان دریافت نکنند، نمی توانند حقوق رانندگان را پرداخت کنند.

او گرانی قطعات را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: ارزش شناور بوده و قطعه ها در حال گران شدن است؛ یارانه قطعات و جدول ناوگان را مطابق سال 1398 محاسبه و واریز می کنند در صورتی که نرخ باید به روز باشد.

اوادامه داد:از ساعت 4 ونیم اتوبوس ها شروع به کار می کند و 11 شب کار تمام می شود با این وجود دو سوم بهره برداران و رانندگان بیمه نیستند و این درحالی است که نامه نگاری ها با همه نهاد های مرتبط درجریان هستند اما هیچ کس به مشکلات این بخش رسیدگی نمی کند.

وی در پایان گفت: مشکلات زیاد است و شهرداری، فرمانداری و.... به مطالبات ما جواب نمی دهند.

*تجمع اعتراضی مالباختگان تعاونی مسکن شماره 2 کارکنان شهرداری منطقه 5 تهران مقابل دادسرای این منطقه

روز سه شنبه 11 خرداد، اعضای تعاونی مسکن شماره 2 کارکنان شهرداری منطقه 5 تهران برای عدم رسیدگی به پرونده 255 این تعاونی مسکن دست به تجمع مقابل دادسرای این منطقه از پایتخت زدند.

گزارشات رسانه ای شده حاکی از ایجاد درگیری بین تجمع کنندگان کارکنان دادسرای منطقه 5 تهران می باشد.


*تعداد کارگران جان باخته حادثه انفجار خط انتقال اکسیژن از شرکت پتروشیمی مبین به شرکت پتروشیمی انتخاب در عسلویه به 2 نفر رسید

هادی احمدی، کارگری که در حادثه انفجار لوله در پتروشیمی مبین عسلویه به شدت آسیب دیده بود، به دلیل شدت جراحات در بیمارستان سوختگی شیراز جان باخت.

یادآوری:مرگ یک کارگر وسوختگی شدید دو کارگر در حادثه انفجار خط انتقال اکسیژن از شرکت پتروشیمی مبین به شرکت پتروشیمی انتخاب در عسلویه

روز چهارشنبه 5 خرداد، در حادثه انفجار خط انتقال اکسیژن از شرکت پتروشیمی مبین به شرکت پتروشیمی انتخاب در عسلویه یک کارگر جان خودرا ازدست داد و دوکارگر دیگر دچار سوختگی 85 و 55درصدی وبه بیمارستان سوانح سوختگی شیراز منتقل شدند.

*جان باختن کارگرپاکبان شهرداری یاسوج حین کار براثر تصادف

روز شنبه 8 خرداد،یک کارگرپاکبان شهرداری یاسوج براثربرخورد یک خودرو باوی وشدت جراحات جانش را ازدست داد.

*با جان باختن یک کارگر براثر غرق شدن در فاضلاب سپتیک کارخانه ای در شهرک صنعتی توس تعداد کارگران جان باخته مشهد طی 37 رورز گذشته براثر حوادث کاری به 9 نفررسید

روزیکشنبه 9 خرداد،یک کارگر37 ساله حین کار رنگ آمیزی دریک کارخانه شهرک صنعتی توس براثر غرق شدن در فاضلاب سپتیک جان خودراازدست داد و تعداد کارگران جان باخته مشهد طی 37 رورز گذشته براثر حوادث کاری به 9 نفررسید.

بنابه گزارش رسانه ای شده بتاریخ 11 خرداد،در 37روز گذشته آتش‌نشانان مشهدی برای رسیدگی به 11حادثه کارگری به نقاط مختلف شهر و اطراف مشهد مراجعه کرده‌اند. در این میان با وجود نجات جان 7کارگر و انتقال اورژانسی آن‌ها به بیمارستان‌ها، متأسفانه 9کارگر نیز جان خود را از دست دادند. آخرین مورد آن روز یکشنبه گذشته با غرق شدن یک کارگر در فاضلاب سپتیک یک کارخانه صنعتی در حوالی مشهد رقم خورد.

آخرین حادثه برای کارگران در شهرک صنعتی توس در یک کارخانه معروف تولیدی رقم خورد. جایی که یک کارگر هنگام کار رنگ‌آمیزی در دهانه یک مخزن بزرگ سپتیک فاضلاب به دلایلی نامعلوم به درون این مخزن سقوط می‌کند.

نجاتگران و نیروهای کمکی از 3ایستگاه آتش‌نشانی با هدایت محمدرضا علیپور، مدیر منطقه یک آتش‌نشانی مشهد به محل اعزام می‌شوند.

با حضور آتش‌نشانان و بررسی‌های اولیه مشخص می‌شود این کارگر که حدودا 37ساله بوده است، هنگام رنگ‌آمیزی بالای یک مخزن سپتیک فاضلاب به درون این مخزن سقوط کرده است. امدادگران بلافاصله با اقدامات ویژه و استفاده از ابزار لازم، در مدت چهار دقیقه موفق به کشف پیکر این فرد شده و او را بیرون می‌کشند. اما معاینات تکنیسین‌های حاضر در محل نیز مرگ این کارگر جوان را تأیید می‌کند.

+سقوط آزاد تیرآهن‌ها بر روی 2کارگر

دیگر حادثه‌ای که منجر به مرگ یک کارگر و مصدومیت کارگر دیگری شد، هشتم خرداد در بولوار دندانپزشکان رخ داد. در این حادثه هنگام اسکلت‌بندی ساختمان به دلایل نامشخصی تعدادی از آهن‌ها از طبقات بالایی به جایی سقوط می‌کنند که 2کارگر جوان در حال کار بوده‌اند.

با حضور آتش‌نشانان و کنار زدن تیرآهن‌ها پیکر خونین این کارگران به سطح خیابان منتقل و تحویل تکنیسین‌های اورژانس می‌شود که معاینات پزشکی مرگ یک کارگر 20ساله را تأیید می‌کند. کارگر بعدی نیز که دچار جراحت‌های سختی شده، برای درمان به بیمارستان منتقل می‌شود.

+گرفتار میان آهن‌پاره‌های لودر

حادثه دیگری نیز هشتم خرداد آتش‌نشانان مشهدی را به حوالی مشهد و روستای معین‌آباد کشاند. جایی که یک لودر تنومند به دلایل نامشخصی هنگام خاک‌برداری واژگون شده بود.

گرفتار شدن راننده درون خودرو سنگین‌وزن، احتمال جان باختن این مرد میان‌سال را تقویت کرده بود، اما در همان تلاش اولیه، آتش‌نشانان متوجه شدند این فرد زنده است.

در ادامه نجاتگران با استفاده از تجهیزات هیدرولیکی و شکافتن بخشی از لودر، این فرد را بیرون کشیدند و برای درمان تحویل اورژانس دادند.

+مرگ در زیر تراکتور

هرچند راننده لودر خوش‌شانس بود و زنده ماند، اما راننده تراکتوری که حدود یک هفته قبل‌تر از او در کوره‌های آجرپزی روستای سالارآباد دستخوش حادثه شده بود، چندان خوش‌شانس نبود.

گرفتار شدن راننده تراکتور زیر این خودرو سنگین، دوباره آتش‌نشانان مشهدی را به محل کشاند تا در عملیاتی سخت، پیکر خونین این فرد را بیرون بکشند.

البته این راننده تراکتور تحمل فشار حداکثری تراکتور را نداشت و جان خود را از دست داد.

+سقوط به چاه مرگ

9روز پیش‌تر از آن در بیست‌ویکم اردیبهشت، حادثه سقوط 2کارگر درون چاه در خیابان شیرازی بلافاصله امدادگران ایستگاه میدان شهدا را به محل کشاند.

حادثه در یک منزل مسکونی رخ داده بود و 2پیرمرد مقنی هنگام حفر چاه به درون آن سقوط کرده بودند. آتش‌نشانان ابتدا پیکر نیمه‌جان یکی از آن‌ها که در همان دهانه چاه گیر کرده بود را بیرون کشیدند و تحویل نیروهای اورژانس دادند. اما پیرمردی 63ساله به عمق چاه سقوط کرده بود.

عملیات تا ساعتی ادامه یافت و درنهایت پیکر این فرد نیز بیرون کشیده شد، اما او به دلیل استشمام گازهای سمی جان خود را از دست داده بود.

+مرگ به خاطر ی ک لوله

مرگ، هیچ هشداری ندارد و تنها یک بهانه کافی است تا به سراغ افراد بیاید، مانند حادثه‌ای دل‌خراش که بیست‌ویکم اردیبهشت‌ برای یک کارگر در سه‌راه فردوسی مشهد رخ داده بود.

ماجرای این حادثه از این قرار بود که کارگر میان‌سال، برای بیرون کشیدن یک لوله فلزی از زیر یک بلوکه بزرگ سیمانی، تلاش زیادی می‌کند، تلاشی که متأسفانه موجب سقوط بلوکه بر روی او می‌شود. آتش‌نشانان با جابه‌جایی این بلوکه جسد این کارگر 50ساله را بیرون کشیدند.

+سقوط به حیاط خلوت همسایه

یک روز پیش از حادثه سه‌راه فردوسی، یک کارگر سیمان‌کار در بولوار شهید صادقی هنگام انجام عملیات ساختمانی ناگهان از روی داربست به پایین سقوط می‌کند.

محل سقوط این فرد حیاط خلوت یکی از ساختمان‌های مجاور بوده، به گونه‌ای که امکان دسترسی به این فرد وجود نداشته است. با گزارش حادثه به سامانه 125آتش‌نشانی، نجاتگران به محل اعزام شدند و پیکر دردمند این فرد را به سطح خیابان منتقل کردند. هر چند این کارگر دچار شکستگی‌های زیادی در اندامش شده بود، اما از مرگ نجات یافتند.

+سقوط بالابر از طبقه ششم روی کارگر

هرچند باورش سخت است که یک بالابر از طبقه ششم یک ساختمان درحال ساخت، با سرعت بر روی فردی سقوط کند و او نجات یابد، اما این حادثه بیست‌ودوم اردیبهشت در بولوار شهید قرنی رخ داد.

در این حادثه که دوباره آتش‌نشانان در محل حاضر شدند، عملیات سختی انجام شد تا پیکر نیمه‌جان این کارگر جوان بیرون آورده شود. علت حادثه مشخص نشد، اما خوشبختانه این کارگر جوان زنده ماند و به بیمارستان منتقل شد.

+جان باختن زیر قطعات سنگین

یکی از پرتکرارترین حوادث کارگری در مشهد هنگام تخریب ساختمان‌ها رخ می‌دهد. که بیشتر به علت سهل‌انگاری و استفاده نکردن از نیروهای خبره و متخصص است.

یکی دیگر از حوادثی که نوزدهم اردیبهشت در خیابان دهخدای مشهد رخ داد، جزئی از همین حوادث البته با منشأ نامعلوم بود.

در این حادثه قطعات بزرگ و سنگینی بر روی یک کارگر فرود آمد که ساعتی بعد امدادگران جسد این فرد را از زیر آوار بیرون کشیدند.

+مرگ در زیر آوار

حادثه خیابان دهخدا در حالی رخ داده بود که تنها 2روز قبل از آن نیز حادثه مشابهی در بولوار عبدالمطلب مشهد به سامانه 125آتش‌نشانی مشهد گزارش شده بود.

در این حادثه نیز که هنگام تخریب یک منزل کلنگی اتفاق افتاده بود، به دلایل نامعلومی انبوهی از خاک و نخاله بر روی یک کارگر آوار شده بود.

آتش‌نشانان با اجرای عملیات خاک‌برداری زمانی به پیکر این فرد رسیدند که دیگر جانی در بدن نداشت.

+4 کشته و مصدوم در آوار سیدرضی

در این گزارش چهارم اردیبهشت، به عنوان آغاز و مبدأ حوادث کارگری در نظر گرفته شده است. موضوعی که موجب کشته شدن 2کارگر و مصدومیت 2کارگر دیگر شد.

در این حادثه کارگران برای تخریب یک منزل قدیمی به منظور بنا نهادن یک ساختمان لوکس، تیشه به پیشه این ساختمان می زنند که ناگهان به دلایلی باز هم نامشخص حجم زیادی از ساختمان بر روی سر آن‌ها آوار می‌شود.

نجاتگران با تلاشی فوق‌العاده توانستند جان 2نفر از 4کارگر گرفتار را نجات دهند و پیکر بی‌جان 2کارگر دیگر را هم نجات دهند.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید