اخباروگزارشات کارگری 6 و 7 خرداد ماه 1400

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

- کارگران اخراجی شهرداری یاسوج ازجمله آتش نشان بابرپایی تجمع خواهان بازگشت بکارشدند - صدور رای بدوی شعبه اول دادگاه انقلاب سقز برای عثمان اسماعیلی و محمود صالحی - تجمع اعتراضی رانندگان شرکت پخش فرآورده های نفتی استان یزد نسبت به سطح پایین کرایه حمل سوخت - جان باختن یک کارگرپروژه عمرانی شهر ری در حادثه ریزش دیواره کانال - جان باختن کودک کار در قم براثر سقوط از ارتفاع

*کارگران اخراجی شهرداری یاسوج ازجمله آتش نشان بابرپایی تجمع خواهان بازگشت بکارشدند

روز جمعه 7 خرداد، جمعی از کارگران شهرداری یاسوج ازجمله آتش نشان برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به اخراج از کاردست به تجمع در مصلای این شهر،مرکزاستان کهگیلویه و بویراحمد زدند وخواهان بازگشت بکارشدند.

تجمع کنندگان به خبرنگار رسانه ای گفتند:چرا اگر تخلفی صورت گرفته و یا نیروی غیر قانونی و غیر مجاز هستیم همان 10 یا 15 سال پیش برخورد نشد تا اکنون در روزگار سخت اقتصادی و معیشتی حکم اخراج به دست ما داده شود.

*صدور رای بدوی شعبه اول دادگاه انقلاب سقز برای عثمان اسماعیلی و محمود صالحی

صبح روز پنجشنبه ششم اردیبهشت ماه، شعبه اول دادگاه انقلاب سقز رای بدوی را برای عثمان اسماعیلی و محمود صالحی صادر کرد.

طی این دادنامه محمود صالحی بعنوان متهم ردیف اول و عثمان اسماعیلی بعنوان متهم ردیف دوم به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق تجمع غیر قانونی در روز جهانی کارگر و گرفتن عکس و انتشار تصاویر در فضای مجازی ، با استناد به ماده ۵۰۰ از کتاب پنجم تعزیرات و مجازاتهای بازدارنده قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۷۵ ، متهم ردیف اول ( محمود صالحی ) به سه ماه حبس تعزیری و متهم ردیف دوم ( عثمان اسماعیلی ) به شش ماه حبس تعزیری محکوم شدند . اما با توجه به ماده ۳۸ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ استنادا علی ماده ۶ قانون مجازات حبس تعزیری ناظر بر ماده ۳۷ قانون مجازات اسلامی ، حبس سه ماه محمود صالحی به بیست میلیون ریال جزای نقدی و حبس شش ماه عثمان اسماعیلی به چهل میلیون ریال جزای نقدی بدل شده است .

لازم به ذکر است که ما خانواده فعالین کارگری بازداشتی صدور این احکام ناعادلانه را بی پایه و اساس دانسته و نامبردگان را نه متهم و نه مجرم می دانیم . گفتنی است طی سه روز گذشته، عثمان اسماعیلی و محمود صالحی هیچ تماسی را از داخل زندان نداشته اند، عدم اطلاع از وضعیت آنان با توجه به وضعیت وخیم جسمانی شان بشدت موجبات نگرانی ما را بهمراه داشته است.

درهمین رابطه:محمود صالحی و عثمان اسماعیلی به زندان محکوم شدند

امروز پنجشنبه ششم خرداد دادگاه شعبه انقلاب سقز طی حکمی محمود صالحی را به ۳ ماه و عثمان اسماعیلی را به ۶ ماه زندان محکوم کرد. در این حکم اعلام شده است که محکومیت زندان هر یک از آنها به بیست میلیون و چهل میلیون ریال جزای نقدی تبدیل می‌شود.

صدور حکم زندان و تبدیل آن به جزای نقدی برای این فعالین کارگری بخاطر برگزاری مراسمی به مناسبت روز جهانی کارگر و انتشار تصاویر آن در فضای مجازی است.

محمود صالحی، عثمان اسماعیلی و تمامی کارگران حق دارند که مراسم و تجمع‌های روز جهانی کارگر را برگزار کنند و هیچ کسی حق ممانعت از آن را ندارد.

روز جهانی کارگر امسال نقطه‌ی قدرت و همبستگی کارگران، بازنشستگان، معلمان و سایر مزدبگیران و فعالین عرصه‌های مختلف اجتماعی را به نمایش گذاشت. خصلت سراسری و گسترده این تجمعات همچون تیری به سوی سرمایه‌داران حاکم بود از اینرو نهادهای امنیتی و حکومتی درصدد انتقام کشی و سرکوب فعالین جنبش کارگری هستند.

جامعه ایران نشان داده است که مرعوب این سرکوبگری‌ها نخواهد شد و در مقابل سیستم سرکوب از زندگی و معیشت و آزادی خود دفاع خواهد کرد.

اتحادیه آزاد کارگران ایران ضمن ابراز انزجار از صدور حکم زندان علیه محمود صالحی و عثمان اسماعیلی خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان و تمامی کارگران و معلمان زندانی است.

اتحادیه آزاد کارگران ایران- ششم خردادماه یکهزار و چهارصد

*تجمع اعتراضی رانندگان شرکت پخش فرآورده های نفتی استان یزد نسبت به سطح پایین کرایه حمل سوخت

درخلا هفته ای که گذشت، رانندگان شرکت پخش فرآورده های نفتی استان یزد برای بنمایش گذاشتن اعتراضشان نسبت به سطح پایین کرایه حمل سوخت دست به تجمع زدند.

روز پنج شنبه 6 خرداد،رئیس انجمن شرکت حمل ونقل فرآورده های نفتی استان یزدبا تایید این تجمع اعتراضی به خبرنگار رسانه ای گفت: رانندگان با توجه به افزایش هزینه کالا ، لوازم و قطعات یدکی خواستار افزایش هزینه حمل بودند که این موضوع با صحبت ها و قولهای مساعد مسئولین برطرف شد.

زارع با بیان اینکه در سالهای87،88 و 93شرکت پخش فرآورده های نفتی اقدام به خرید مشارکتی ماشین حمل سوخت برای تعدادی از رانندگان با شرایط خاص کرد،ادامه داد: طبق قراردادی که در زمان انعقاد قرارداد خرید این ماشین ها منعقد شد رانندگان متعهد شدند تا 7سال وظیفه حمل سوخت را براساس نیاز شرکت پخش فرآورده ها و با قیمت مشخص شده دولتی انجام دهند.

وی افزود:از سال گذشته تقریبا اکثر تعهدات رانندگان به اتمام رسیده و به همین علت رانندگان توزیع سوخت یزد خواستار افزایش هزینه حمل سوخت متناسب با تغییرات قیمتی کالا و قطعات یدکی ماشین ها بودند.

او با اشاره به افزایش قیمت شدید لاستیک و قطعات یدکی تصریح کرد: به علت افزایش هزینه ها و مقرون به صرفه نبودن این هزینه ها برای رانندگان از سال گذشته تاکنون حدود نیمی از رانندگان شرکت پخش فرآورده های نفتی شغل خود را رها کرده اند.

*جان باختن یک کارگرپروژه عمرانی شهر ری در حادثه ریزش دیواره کانال

روز پنج شنبه 6 خرداد،یک کارگر 47 ساله حین کار در یک پروژه عمرانی انتقال آب در شهرری ، جاده امین آباد براثر ریزش دیواره کانال زیر تلی از آوار گرفتار شد وجانش را ازدست داد.

*جان باختن کودک کار در قم براثر سقوط از ارتفاع

یک کارگر 17 ساله بنام امیر حسین حسنی حین کار آرماتوربندی در یکی از ساختمان‌های درحال ساخت در مقابل بوستان علوی قم بر اثر سقوط از ارتفاع طبقه دوم جان باخت.

این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید