سخنان آزاد لرکی از فعالین رهائی زن بمناسبت روز جهانی منع اعدام در گوتنبرگ

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

وقتی از حقوق بشر صحبت می کنیم، گاهی پیش می آید که به راحتی فراموش می کنیم که مهمترین حق بشر دقیقاً حق حیات است.  این ایده اولیه سازمان های بین المللی مانند عفو بین الملل است. حق حیات همچنین یک اصل اساسی در اعلامیه حقوق بشر و آزادی های سازمان ملل است. هیچ کشور یا ایالتی حق تصمیم گیری در مورد زندگی یا مردن ساکنانش را ندارد.

 یعنی اگر دولتی مردم را به اعدام محکوم کند مجرم تلقی شود.به عبارت دیگر،مجازات اعدام یک عمل مجرمانه است که توسط دولت انجام می شود. یکی از این کشورها، کشور زادگاه من ایران است.

از زمان انقلاب 1979، رژیم اسلامی در ایران هزاران ایرانی را به اعدام محکوم کرده است.  اندکی پس از انقلاب، رژیم شروع به اِعمال مجازات اعدام برای جرایم عادی مرتبط با  مواد مخدر و هزاران زندانی سیاسی وابسته به سازمان های سیاسی ،مخالف در کشور کرد.

امروز هم شاهد صدور مجازات غیر انسانی اعدام توسط دادگاه های موسوم ‌به انقلاب اسلامی در ایران هستیم. اضافه می کنم ، این اعدام های وحشیانه در کشوری اتفاق می افتد که در آن نقص های اساسی در سیستم قضایی وجود دارد. رژیم ایران بر اساس قوانین شرعی دینی عمل می کند و از هنجارهای قرون وسطایی پیروی می کند.

بر اساس گزارش سازمان عفو ​​بین‌الملل، در سال گذشته بیش از 580 نفر در ایران اعدام شده‌اند. این رقم در سال جاری افزایش خواهد یافت.  زن، زندگی و آزادی….

پس از مرگ دلخراش مهسا امینی در بازداشتگاهی در تهران، رژیم ده‌ها هزار نفر را در کشور بازداشت کرده است.  بخش بزرگی از دستگیر شدگان به حبس های طولانی مدت  محکوم شده اند و ده ها نفر از آنها به اعدام محکوم شده اند.

همه ی این موارد،تحت پوشش رسانه های سراسر جهان نیز قرار گرفته است.  جنبش جاری زنان  در ایران و همچنین تمام مردم ایران متوجه این پوشش خبری  هستند.  ما نیز اینجا در تبعید می خواهیم قدردانی و درخواست همبستگی خود را با مردم ایران اعلام کنیم.

رژیم اسلامی در ایران همچنان هزاران نفر را در این کشور زندانی و اعدام می کند.  همین الان که اینجا ایستاده ایم، هزاران ایرانی در سراسر ایران در زندان هستند.  تعداد قابل توجهی از این زندانیان در خطر اعدام قرار دارند.زنان، دانشجویان، فعالان انسانی، روزنامه نگاران، فعالین فرهنگی و  ورزشکاران  روبرو می شویم و دقیقاً به همین دلیل است که ما - ایرانیان 

تبعیدی - می خواهیم توجه افکار عمومی را به اعتراضات در ایران جلب کنیم.  ما به افکار جهانی متوسل می شویم و خواستار همدردی و همبستگی آنها با مردم خود هستیم... ما می خواهیم توجه همه جهان را به رفتار وحشیانه رژیم اسلامی با مردم جلب کنیم به همین دلیل است که ما - ایرانیان تبعیدی - از دولت سوئد و مردم سوئد و سازمان های بین المللی می خواهیم که صدای خود را علیه رژیم در ایران بلند کنند.ما به همبستگی شما برای مردم آسیب پذیر ایران بسیار نیازمندیم.  برای تحقق رویاهایمان در مورد یک ایران آزاد و دموکراتیک به حمایت شما نیاز داریم…

 

زنده باد جنبش آزادی خواهی در ایران!

زن، زندگی  آزادی!


ماهنامه شماره یکصد و هفده رهائی زن - کیفرخواست زنان علیه جنایتکاران جنگی، منتشر شد

https://rahaizantv.blogspot.com/2023/10/abolish-death-penalty-rally-in.html