تجمع کارگران سکوهای نفتی ابوذر، خارک، مسجد سلیمان و چند مطالب دیگر

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

روز ۱۷ مهر کارگران رسمی نفت در سکوهای نفتی ابوذر و منطقه خارک  بنا به قرار از قبل تعیین شده و برای پیگیری خواستهایشان دست به تجمع زدند. در روز قبل نیز کارگران سکوی نفتی در مسجد سلیمان با مشارکت کارگران بخش های نظاره گری تجمع داشتند. این اعتراضات بخاطر سقف ‌حقوق ناعادلانه، نحوه‌ی کسر غیرقانونی مالیات و محدودیت ۳۰ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی بیش از ۴۰سال شکل گرفته است. کارگران سکوهای نفتی اعلام کرده اند که تا وقتی پاسخ نگیرند هر دوشنبه تجمع خواهند کرد.  
فضای اعتراض در میان بخش های مختلف کارگران نفت بالاست. روزهای دوشنبه میتواند روز اتحاد مبارزاتی سراسری در نفت باشد. افزایش حقوقها و مقابله با تعرضات حکومت به زندگی و معیشت کارگران، برخورداری همه کارگران نفت  از درمان رایگان با استاندارد بالا و قابل قبول، برچیده شدن بساط پیمانکاران مفتخور و دائمی شدن قراردادهای موقت، پرداخت فورا  معوقات کارگران، ایمن شدن محیط های کار و بهبود شرایط کمپ ها و امکانات بهداشتی و زیستی کارگران در مراکز نفتی از جمله خواستهایی است که در اعتراضات بخش های مختلف نفت اعلام شده است. این خواستها میتواند حلقه اتصال اعتراضات بخش های مختلف نفت به یکدیگر باشد. ایجاد شورای سازماندهی اعتراضات کارگران رسمی نفت یک گام مهم در سازماندهی و خبر رسانی مبارزات و اعتراضات این کارگران است و همچون کارگران پیمانی و ارکان ثالث نفت باید این تشکلها را ایجاد کرد. 
در اعتراض امروز کارگران در سکوی نفتی ابوذر برخی عوامل هوادار یا وابسته به حکومت لحظاتی بنر حکومت اسلامی را در میان کارگران معترض بدست گرفتند. نباید به آنها اجازه یا میدان داد که دست به چنین تحرکاتی بزنند. پرچم جمهوری اسلامی پرچم خونین و ضد کارگری ارتجاع اسلامی است و هیچ ربطی به کارگر معترض ندارد و فضای اعتراضات را مسموم میکند و مانع حمایت سراسری از کارگران خواهد شد. 
اعتراضات در نفت در دل شرایط ملتهب انقلابی جامعه بستر مناسبی برای شکل گرفتن اعتصابات سراسری کارگری است. از این اعتراضات باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ مهر ۱۴۰۲،  ۹ اکتبر   ۲۰۲۳

 

 

تجمعات سراسری بازنشستگان مخابرات 
امروز هفدهم مهر ماه بازنشستگان مخابرات همانند دوشنبه های هر هفته برای پیگیری مطالباتشان تجمعات سراسری برپا کردند. این تجمعات در شهرهایی چون کرمانشاه، ساری، گلسار رشت، اهواز، ایلام، خرم آباد، تهران، زنجان، اراک، سنندج، ارومیه و اردبیل برگزار شد. 
به گفته بازنشستگان هزینه های درمان آنها سه تا هفت برابر شده است و افزایش حداکثر ۲۵ درصد حقوقها در برابر خط فقر سی میلیونی بر وخامت وضع معیشتی آنها شدت داده است.
در این روز بازنشستگان در کرمانشاه در خیابانهای شهر با راهپیمایی و فریاد شعارهایشان فضای پر شوری از اعتراض ایجاد کردند. روز گذشته نیز در این شهر بازنشستگان تامین اجتماعی تجمع داشتند.
در تهران بازنشستگان در مقابل مخابرات راهپیمایی کرده و شعار "یک اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه"  را سر دادند.
در این تجمعات بازنشستگان شعار میدادند:"اجرای آیین نامه حق مسلم ماست"، "فقط کف خیابان بدست میاد حقمان"، " بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن"، "از بس دروغ شنیدیم، یک روز خوش ندیدیم"، "مشکل بازنشسته تا کی میخواد حل بشه"، " حقوق نصفه نیمه، سکوت کنی همینه"، "کشتی بازنشسته امروز به گل نشسته"، "مشکل بازنشسته پشت درهای بسته"، "نه سازش، نه تسلیم، اجرای آئین نامه"، و "مدیر بی لیاقت ننگت باد ننگت باد"، "برای رفع تبعیض بازنشسته به پا خیز"، . 
 اعتراض این بازنشستگان به فقر و بی تامینی و بساط دزد سالار حاکم و عدم اجرای کامل آیین نامه پرسنلی و استخدامی سال ۸۹ و مشکلات بیمه ای شان است.

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ مهر ۱۴۰۲،  ۹ اکتبر  ۲۰۲۳

 

 

 

تجمعات بازنشستگان کشوری در چند شهر و دو خبر دیگر

کشور را غارت کردند ما را بیچاره کردند

روز ۱۸ مهر بازنشستگان کشوری شامل بازنشستگان و بخشهای دیگر کارکنان بازنشسته، همچون سه شنبه های قبل و برای پیگیری خواستهایشان در شهرهای اهواز، سنندج، همدان، قزوین و کرمانشاه تجمع کردند.  در این تجمعات بنری با نوشته "معلم زندانی آزاد باید گردد" قابل توجه بود. شعارهای بازنشستگان در این تجمعات از جمله عبارت بودند از: "منزلت، معیشت، سلامت حق مسلم ماست"، "وعده و وعید چه خوب بود ولی همش دروغ بود"، "نه وعده، نه بازی ، اجرای همسان سازی"، "نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت"، "فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون"، و "کو مهار تورم، دروغ نگین به مردم".

تجمع اعتراضی دیگر در این روز از سوی جمعی از کارگران مشاغل سخت و زیان آور دراعتراض به برنامه هفتم توسعه و حذف سنوات ارفاقی کارگران در مشاغل سخت و زیان‌آور در مقابل ساختمان تامین اجتماعی  انجام گرفت. بنا بر این قانون سن بازنشستگی برای مشاغل سخت و زیان آور افزایش می یابد  و این بازی با جان کارگر است.  این کارگران برای چندمین بار است که در این رابطه تجمع میکنند و اعلام کرده اند که هفته آینده نیز دوباره تجمع خواهند داشت.  در این تجمع اعتراضی کارگران شعار میدادند: "کارگر داد بزن حقتو فریاد بزن".

آخرین خبر مربوط به اعتصاب و تجمع کارگران  آبفای شوشتر خوزستان در اعتراض به عدم پرداخت ۵ ماه حقوق و دو ماه و نیم حق  بیمه شان است. این کارگران در شهر اهواز تجمع و اعتراض کردند.

 

 حزب کمونیست کارگری ایران

۱۸ مهر ۱۴۰۲،  ۱۰ اکتبر   ۲۰۲۳

 

 

 

تجمع اعتراضی کارگران ارکان ثالث در پالایشگاه آبادان

روز ۱۷ مهر کارگران ارکان ثالث پالایشگاه نفت آبادان، دست به تجمع و اعتراض زدند. تجمع این کارگران در اعتراض به نداشتن امنیت شغلی و معیشتی صورت گرفت. حذف شرکتهای پیمانکاری و واسطه تامین نیروی کار یک خواست مهم این کارگران است. به گفته کارگران در پالایشگاه آبادان حدود چهار هزار کارگر به صورت پیمانکاری مشغول به کارند و به دزدیده شدن بخش مهمی از حقوقشان توسط پیمانکاران و شرایط برده وار کار پیمانی و قراردادهای موقت و نداشتن امنیت شغلی  اعتراض دارند.

مطالبات فوری دیگر این کارگران عبارتند از:  تسریع در تخصیص کارت نفت/گاز از ابتدای سال ۱۴۰۲، اجازه استفاده از مهمانسراها، باشگاه های غذاخوری و خدمات رفاهی اجتماعی برای همه کارگران،  و اصلاح طرح طبقه بندی مشاغل و تعمیم آن از آغاز سال ۱۴۰۲  و پرداخت معوقات.

خواستهای طرح شده توسط کارگران ارکان ثالث خواستهایی سراسری در نفت است. حذف شرکتهای پیمانکاری که انگلهای محیط کار هستند،  افزایش حقوقها و ایمنی شغلی خواستهای همه کارگران در نفت است. زیر فشار اعتراضات بخش های مختلف کارگران شاغل در نفت چندین سال است که از سوی دولت وعده خروج پیمانکاران از نفت  داده شده است.  اما تاکنون اقدامی جدی صورت نگرفته است.

هم اکنون اعتراضات در نفت گسترده است. کارگران رسمی سکوهای نفتی دوشنبه های اعتراض را اعلام کرده اند و روز گذشته در سکوهای نفتی ابوذر و منطقه خارک تجمع داشتند. اعتراضات این کارگران همانطور که قبلا گزارش کردیم  به سقف ‌حقوق ناعادلانه، مالیاتهای سنگین و محدودیت ۳۰ساله‌ی سنوات بازنشستگی علیرغم سنوات خدمت بیشتر و بعضا کسورات بازنشستگی است.  پیوستن بخش های مختلف صنعت نفت به دوشنبه های اعتراض یک قدم مهم در سراسری شدن اعتراضات در نفت است. این بسیار مهم است که با ایجاد شوراهای سازماندهی اعتراضات در تمام بخش های های نفت به تدارک اعتراضات سراسری در نفت برویم.

اعتصابات در صنعت نفت در این بخش کلیدی اقتصادی در دل شرایط ملتهب انقلابی جامعه بستر ساز اعتصابات سراسری در سطح جامعه است. از اعتراضات کارگران نفت وسیعا حمایت کنیم و اخبار آنرا همه جا بازتاب دهیم.

پیش بسوی اعتصابات سراسری

حزب کمونیست کارگری ایران

۱۸ مهر ۱۴۰۲،  ۱۰ اکتبر   ۲۰۲۳


--
ادامه اعتصاب کارگران آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو)
۴۰۰۰ کارگر آلومینیوم سازی اراک (ایرالکو) به اعتصاب خود ادامه میدهند. اعتصاب این کارگران با خواست افزایش حقوقها و در اعتراض به گرانیها و چپاولگریهای سهامداران شرکت ادامه دارد. همانطور که قبلا گزارش کردیم این اعتصاب ابتدا از شیفت شب آغاز شد و سپس بدنبال جلسه مدیریت با نمایندگانی از کارگران و عدم پاسخگویی آنها به خواست کارگران از روز هشتم مهر ماه تمام ۴۰۰۰ کارگر در سه شیفت این کارخانه وارد اعتصاب شدند. در گزارش قبلی از استعفای  میراشرفی مدیریت شرکت در زیر فشار اعتصاب کارگران گزارش کردیم که  هیات مدیره با استعفای او موافقت نکرد. در آخرین خبرهای دریافت شده گزارش میشود که اعتصاب کارگران آلومینیوم سازی ادامه دارد و کارگران هر روز ساعت سه بعد از ظهر جلوی ساختمان ستاره که ساختمان مدیریت است تجمع کرده و پیگیر خواستهایشان هستند.
 یک کمبود اعتراضات این کارگران عدم اطلاع رسانی از اخبارهر روزه این حرکت است.  حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت از اعتراضات و خواستهای این کارگران توجه فعالین کارگری دراین کارخانه را به تلاش برای  رفع این کمبود و جلب همبستگی هر چه بیشتر کارگران دیگر کارخانجات در شهر اراک و حمایت های مردمی فرا میخواند. حزب همچنین بر اتکاء کارگران به مجمع عمومی خود و تصمیم گیری های جمعی به عنوان راهی برای حفظ  اتحاد صفوف مبارزاتی شان و شرکت خانواده ها در تجمعات اعتراضی کارگران تاکید دارد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۵ مهر ۱۴۰۲،  ۷ اکتبر   ۲۰۲۳

 


تجمعات اعتراضی  بازنشستگان  تامین اجتماعی،  فولاد و معلولین و اخباری دیگر
روز ۱۶ مهر ماه بازنشستگان تامین اجتماعی همانند دیگر یکشنبه ها در شهرهای دزفول، کرمانشاه، شوش، کرخه، هفت تپه، اهواز، تجمع و اعتراض کردند. 
در شوش مثل هفته های گذشته بازنشستگاان از کرخه و شوش و هفت تپه گرد آمده بودند. در اراک بازنشستگان ضمن اعلام خواستهای اعتراضی خود در تجمعشان بر تجمعات خود در هریکشنبه تاکید کردند. در اهواز بازنشستگان در میدان کارگر روبروی سازمان تامین تجمع داشتند و با سر دادن سرود «زیر بار ستم نمیکنیم زندگی» کل بساط توحش حاکم را به چالش کشیده و آزادگی را فریاد زدند. 
در تجمعات بازنشستگان بنرهایی با مضامین "لشکری، کشوری ، تامین اجتماعی ، اتحاد اتحاد" ، "معیشت منزلت حق مسلم ماست" و "درمان رایگان" قابل توجه بود. 
در این تجمعات بازنشستگان از جمله شعار میدادند:"خواسته ما این زمان، معیشت است و درمان"، "نه مجلس، نه دولت، نیستند به فکر ملت"، "دولت خیانت میکند، مجلس حمایت میکند"، "دولت ورشکسته، دشمن بازنشسته"، "فقط کف خیابان بدست میاد حقمان"، "گرانی تورم بلای جان مردم"، "بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن"، "نوبت ما که میشه، خزانه خالی میشه"، "خیلی دروغ شنیدیم، عدالتی ندیدیم"، "ما بازنشستگانیم خواهان حمانیم"، "ننگ ما، ننگ ما صدا و سیمای ما"، "از خوزستان تا گیلان مرگ بر این مدیران"، "تامینو غارت کردن ما را بیچاره کردن"، "کشور پر درآمد چه بر سر تو آمد"، "سفره بی نان ما چه میخواهید از جان ما"، "ظلم و ستم کافیه، سفره ما خالیه"، "مجلس سرسپرده گرانی رو آورده"، "تورم اسفبار حاکم شده تو بازار"، و "حقوق بازنشسته فقط واسه یک هفته"، "تورم، گرانی، بلای جان مردم"،"اتحاد، اتحاد علیه فقر و فسا". 
در این روز همچنین بازنشستگان فولاد تهران نیز در تهران در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان دست به تجمع زدند. درمان رایگان، همسانسازی حقوقها و افزایش سطح آنها، پرداخت معوقات سال ۱۴۰۰ از جمله خواستهای فوری آنهاست. 
علاوه بر بازنشستگان امروز شانزدهم مهرماه معلوین نیز در اصفهان مقابل استانداری و در ساری، کرمانشاه، سنندج، تهران، اهواز، اردبیل مقابل بهزیستی تجمع کردند و اعتراض خود را علیه فقر و بی تامین و وضع وخیم معیشتی و  درمانی شان اعلام داشتند.
خبر دیگر  مربوط به تجمع اعتراضی کارکنان شرکت مخابرات در تهران و در استان‌های گیلان، فارس، کهگیلویه و بویراحمد و شهرستان‌ سقز در استان کردستان، در اعتراض به  شرایط نا مناسب کاری، سطح نازل حقوقها و عدم پرداخت آن و پرداخت ناقص حق بیمه شان است. این کارکنان از از نیروهای شسکام و پرسنل همراه اول (TCT)  هستند.
آخرین خبر مربوط به حمله وحشیانه شیمیائی به دبیرستان دخترانه "عاشورا" در شهر قدس تهران و مسمومیت تعداد زیادی از دانش آموزان و انتقال آنها به مراکز درمانی است. با شروع سال تحصیل و آغاز دوباره حملات شیمیایی حکومت به مدارس، نگرانی ها شدت پیدا کرده است. با اعتراضی سراسری باید پاسخ دندان شکنی به جانیان اسلامی و توطئه گری هایشان داد. 
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ مهر  ۱۴۰۲،  ۸ اکتبر  ۲۰۲۳

 

 

جنگ اسرائیل و نیروهای اسلامی، تماما جنگی علیه مردم است!

تهاجم  حماس به اسرائیل و عکس العمل دولت اسرائیل به این تهاجم شروع جنگی علیه مردم اسرائیل و مردم فلسطین است و روشن بود که ابعاد و دامنه وسیعتری پیدا خواهد کرد. همین امروز حزب الله لبنان نیز با حمله به مناطقی از اسرائیل وارد جنگ شده است و جنگ ابعاد وسیعتری بخود گرفته است. این جنگ تا همینجا حداقل ٥٠٠ کشته و هزاران مجروح و شماری اسیر جنگی داشته است که شمار زیادی آز آنان شهروندان غیر نظامی هستند. این آغاز جنگی وحشیانه و خانمان برانداز است که در ادامه خود  شمار بسیار بیشتری از مردم هر دو طرف را قربانی خواهد گرفت. این جنگی از هر دو سو تماما ارتجاعی و ضد مردمی است. 

جریانات دست راستی اسرائیلی و نیروهای فاشیست اسلامی هر دو به فضای کشاکش و جنگ نیاز دارند چون موجودیت آنها به این کشاکش گره خورده است. جمهوری اسلامی یک پای این جنگ و بحران است و شدیدا به این جنگ و فضای جنگی برای منحرف کردن اذهان عمومی و فضای جامعه به سمت دیگری جز انقلاب و سرنگونی نیاز حیاتی دارد. 

 این جنگ باید از جانب همه نیروهای مترقی و آزادیخواه در سراسر جهان قویا محکوم شود. حماس یک نیروی ارتجاعی و تروریستی اسلامی است که از مساله مردم فلسطین و تراژدی آوارگان فلسطینی سرمایه ای برای قدرتگیری اسلام سیاسی زیر بیرق ضدیت ارتجاعی با آمریکا و اسرائیل ساخته است. حماس و حزب الله به جنبش اسلامی بغایت ارتجاعی متعلقند که جمهوری اسلامی یک رکن مهم آنست. 

در سوی دیگر جنگ یکی از راست ترین و ارتجاعی ترین دولتهای اسرائیل قرار دارد که  بیش از هر زمان ابتدائی ترین حقوق مردم فلسطین را نفی و انکار میکند. این جنگی است.

بطور مشخص برای دولت بحرانزده نتانیاهو این جنگ مائده ای آسمانی است تا  زیر پرچم مقابله با تروریستها اعتراضات داخلی را خفه کند و با  دمیدن در احساست مذهبی- ناسیونالیستی موقعیت خود را تثبیت نماید. در سوی دیگر این جنگ نیز احساسات ضد اسرائیلی مردم فلسطین دستمایه حماس و جمهوری اسلامی و حزب الله و کل نیروهای ضد انسانی جنبش اسلام سیاسی برای کشاندن مردم ستمکش فلسطین زیر بیرق سیاه اسلام است. مشخصا جمهوری اسلامی که  بعد از "پیمان ابراهیم" و نزدیکی بیشتر دولتهای اسرائیل و عربستان و امارات موقعیت منطقه ای خود را بیشتر در خطر میبیند، از این جنگ سود میجوید. جمهوری اسلامی که خود در زمینه سازی و تدارک عملی این تهاجم و جنگ وحشیانه نقش داشته است، تلاش میکند تا زیر سایه این جنگ اذهان را از بحران و درماندگی داخلی، و رسوائی و بی اعتباری منطقه ای و جهانی که انقلاب زن زندگی آزادی نصیبش ساخته منحرف کند و در منطقه نیز موقعیت از دست رفته خود را بازیابد.  

همه این نیروهای قومی مذهبی از نفس لاینحل ماندن مساله فلسطین و ادامه جنگ و تخاصم  بین "اعراب و اسرائیل" سود  میجویند. امر اینان نه حل مساله فلسطین، بلکه نفس ادامه این جنگ و تخاصم است. راه حل انسانی و کاملا امکان پذیر مساله فلسطین به رسمیت شناسی دو دولت متساوی الحقوق فلسطینی و اسرائیلی است. راه حلی که با شعار به دریا ریختن اسرائیل و از سوی دیگر سرهم بندی کردن دولتهای "خودگردان" فلسطینی عملا تحت قیمومیت دولت اسرائیل، مداوما غیر ممکن تر و دور از دسترس تر میشود. 

جهان متمدن باید علیه  کل این جنگ و نیروهای ارتجاعی در هر دو سوی آن بپا خیزد. این جنگی است که میرود در اسرائیل و در منطقه و بویژه در نوار غزه حمام خون به پا کند.  باید همه نیروهای مترقی و انساندوست و آزادیخواه جهان یک صدا و متحد خواهان قطع فوری این جنگ وحشیانه بشوند و بر راه حل انسانی مساله فلسطین پای فشارند. نجات جان هزاران بیگناه در اسرائیل و نوار غزه و کرانه باختری در گرو اقدام امروز مردم  متمدن جهان است. 

حزب کمونیست کارگری همه مردم ایران و جهان را به اعتراض همبسته و قدرتمند به این جنگ ویرانگر و بانیان جنایتکار آن با خواست قطع فوری جنگ فرا میخواند. در داخل کشور نیز باید در مقابل تبلیغات حکومت اسلامی در دفاع از جنگ و کشتار ایستاد و آنرا افشا کرد و اجازه نداد که حکومت که کمرش زیر فشار انقلاب زن زندگی آزادی خم شده است به کمک این فضای جنگی در منطقه کمر راست کند. 

حزب کمونیست کارگری ایران
۱۶ مهر ۱۴۰۲، ۸ اکتبر ۲۰۲۳