تجمعات بازنشستگان کشوری علیه فقر و گرانی و احضارها

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در ادامه تجمعات پی در پی اعتراضی بخشهای مختللف بازنشستگان، امروز ۱۰ مرداد  بازنشستگان کشوری از جمله معلمان بازنشسته به روال دیگر سه شنبه ها تجمع و اعتراض کردند و در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی علیه دست دزدان حاکم شعار دادند. اعتراض بازنشستگان کشوری به فقر و گرانی و همچنین به دستگیریها و بازداشتها و احضار معلمان معترض است. بازنشستگان کشوری به پاسخ نگرفتن خواستهایشان اعتراض دارند. این تجمعات در شهرهای سنندج، کرمانشاه، شیراز، اردبیل و یزد برگزار شد . در این تجمعات شمار زیادی از معلمان بازنشسته شرکت داشتند و حضور زنان از جمله در سنندج چشمگیر بود.  

در یزد بازنشستگان شعار میدادند: "تحاد ، اتحاد ،علیه فقر و فساد". در سنندج معلمان  بازنشسته شعار میدادند: "تورم، گرانی، بلای جان مردم" و در کرمانشاه باز نشستگان با فریاد " تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم" بر تداوم اعترضاتشان تا تحقق خواستهای خود تاکید داشتند. 
دیگر شعارهای این تجمعات عبارت بودند از: "معلم بیدار است، از تبعیض بیزار است"، "اجرای همسان سازی حق مسلم ماست"، "معلم زندانی آزاد باید گردد".
خواستهای فوری اعلام شده از سوی معلمان بازنشسته و بازنشستگان لشکری در فراخوان امروز عبارت بودند از: آزادی معلمان و همکاران زندانی، همسان سازی حقوق بازنشستگان با ۹۰ درصد حقوق شاغلین هم‌تراز به استناد ماده ۳۰ برنامه ششم توسعه، تنظیم ماده‌ی الحاقی شفاف در برنامه هفتم توسعه در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان، اجرای قانون مدیریت خدمات کشوری مصوب سال ۱۳۸۶، اصلاح ماده ۷۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد افزایش امتیاز عیدی مصوب سال ۱۳۸۶، اجرای ماده ۸۵ قانون مدیریت خدمات کشوری در مورد بیمه کارآمد ، اجرای ماده ۱۲۵ قانون مدیریت خدمات کشوری و افزایش حقوق برابر با نرخ تورم، پرداخت معوقات احکام همسان سازی سال ۹۹، و پاداش پایان خدمت بازنشستگان ۱۴۰۱ 
یک گفتمان مهم در میان بازنشستگان تجمعات مشترک بخش های مختلف کشوری، لشکری، مخابرات و تامین اجتماعی با هم است. دزدیها و اختلاسها از صندوقهای بازنشستگی و خالی شدن صندوق ها، و همچنین اعتراض به مصوبه مزدی شورایعالی کار، سرکوبگریهای حکومت و امنیتی کردن مبارزات و دستگیریها، سطح نازل حقوقها و افزایش نجومی قیمتها، بی تامینی و محرومیت از درمان رایگان، موضوعات مشترک اعتراضی ۲۵ میلیون بازنشسته در سطح سراسری است. 
بازنشستگان در اعتراضاتشان بر خواستهایی چون اجرای همسان سازی و افزایش حقوق ها به بالای خط فقر ۳۰ میلیونی، درمان رایگان، تحصیل رایگان و آزادی معلمان زندانی تاکید کرده و این مطالبات بر بنرهایی که در دست گرفته اند نقش می بندد. اعتراضات گسترده بازنشستگان و شعارهای اعتراضی کوبنده آنها در شهرهای مختلف در فضای سیاسی متلاطم جامعه یک رویداد مهم است.  حزب کمونیست کارگری ضمن حمایت قاطع از مبارزات بازنشستگان بر اتحاد مبارزاتی بخش های مختلف بازنشستگان و حمایت وسیع مردم از آنها تاکید دارد.
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۰ مرداد ۱۴۰۲،  ۱ اوت  ۲۰۲۳

 

 

از کارگران معدن آق دره وسیعا پشتیبانی کنیم
کارگران بازداشتی باید فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند
روز یکشنبه هشتم مرداد ماه تجمع اعتراضی کارگران بیکار شده از معدن تراورتن آق دره و مردم این روستا با حمله وحشیانه نیروهای انتظامی روبرو شد. اعتراضات کارگران و مردم روستای آق دره بدنبال اخراج تعدادی از کارگران فصلی معدن تراورتن آق دره به بهانه عدم فعالیت معدن در زمستان آغاز شد. این درحالیست که در بدو شروع کار معدن وعده استخدام ۲۸۵ نفر از مردم روستا داده شده بود، ضمن اینکه قرار بر این بود که با کارگران قرارداد ۱۲ ماهه بسته شود. اما  علیرغم این توافقات مقامات مسئول به این وعده ها عمل نکرده و بیشترین حجم استخدام را به خودی هایشان اختصاص دادند. از سوی دیگر استاندارد پایین کار معدن و تاثیرات مخرب محیط زیستی آن  بر زندگی مردم منطقه، بویژه آلودگی آب آشامیدنی آنها به مواد معدنی خود یک موضوع اعتراض کارگران و مردم در این منطقه است. بدین ترتیب اخراج تعدادی از کارگران فصلی و خاتمه دادن به قرارداد آنان و زیر پا گذاشته شدن پایه ای ترین حقوق مردم توسط صاحبان این معدن به خشم کارگران و مردم این روستا که نان آورانشان در معدن شاغل هستند، دامن زده و منجر به تجمع اعتراضی روز هشتم مرداد ماه شد.  
صاحبان اصلی این معدن " عباس نیری" و برادرش "مجید نیری" دو عضو سپاه پاسداران هستند و با قشون کشی به روستای آق دره سعی کردند اعتراضات کارگران و مردم را عقب بزنند.  در یورش ددمنشانه آنها در هشتم مرداد ماه و در نتیجه  شلیک مستقیم به‌سوی کارگران و مردم "آق دره" سه نفر به اسامی ناصر بهرامیان، حجت مومن‌زاده و آرمین نیک‌زاد مجروح و بیش از ۴۰ نفر بازداشت شدند. بدنبال این تعرض  بسیاری از جوانان روستا نگران از یورش مجدد رژیم اسلامی شب را در خارج از روستا گذراندند. اما در  حوالی ساعت سه تا پنج بامداد روز  دوشنبه نهم مرداد بیش از یکصد نفر از نیروهای انتظامی و یگان گارد ویژه بار دیگر وحشیانه به آق دره یورش بردند و با ضرب و شتم و مجروح کردن مردم و تخریب خانه ها و اموال و شکستن ماشین‌های آنان تلاش کردند فضای رعب را تشدید کنند. حدود ۵۰ نفر دیگر را نیز دستگیر کردند که اسامی سی نفر از بازداشت شدگان عبارتند از:
۱ـ عبدالله آفتابی ۲ـ ذکریا یاراحمدی ۳ـ فرهاد انوشه ۴ـ خضر بهرامیان ۵ـ پیام بهرامیان ۶ـ عبدالله خسروی ۷ـ کامل خسروی ۸ـ خلیل آفتابی ۹ـ خالد مومنی ۱۰ـ علی مومنی ۱۱ـ عارف مومنی ۱۲ـ مظفر پرموده ۱۳ پیمان پرموده ۱۴ـ محمد خسروی ۱۵ـ عادل خسروی ۱۶ـ مهران خسروی ۱۷ـ اسماعیل مومنی‌زاده ۱۸ـ علی مومنی‌زاده ۱۹ـ اصغر یاراحمدی ۲۰ـ کامل انوشه ۲۱ـ محمود برفر ۲۲ـ رامین تیموری ۲۳ـ جلیل ایرانپور ۲۴ـ منصور ارجمندخواه ۲۵ـ اسماعیل آفتابی ۲۶ـ اسماعیل تیموری ۲۷ـ جمال ایرانپور ۲۸ـ داریوش نیکزاد ۲۹ـ سامان پرموده٣٠ـ محمد
بعد از این تعرضات اما مردم ساکت نماندند و روز نهم مرداد خانواده های آنان مقابل کلانتری تکاب تجمع کرده و پیگیر عزیزان خود شدند. خانواده های بازداشت شدگان همچنان پیگیر وضع عزیزانشان هستند.   
کمپین برای آزادی کارگران زندانی یورش وحشیانه و جنایتکارانه  به کارگران و مردم معترض در آق دره را  شدیدا محکوم کرده و بر آزادی فوری و بدون قید و شرط همه بازداشت شدگان تاکید دارد. 
آق دره نامی آشناست و یک کانون داغ اعتراضی است. نظیر این اتفاق در سال ۹۳ در جریان اخراج ۳۵۰ کارگر فصلی در معدن طلای این روستا اتفاق افتاد. در آن مقطع در اعتراض به این اخراجها کارگران دست به تحصن زدند. اما دستگاه قضایی در خدمت کارفرما هفده کارگر معترض را به زندان و شلاق محکوم کردند و اجرایی کردن این احکام جنایتکارانه با اعتراض کارگران و مردم در محل روبرو شد و موجی از اعتراض در سطح اجتماعی بر پا شد که بازتابی جهانی داشت و  کمپین برای آزادی کارگران زندانی این موضوع را به کارزاری بین المللی تبدیل کرد. کارزاری با گفتمان لغو مجازات شلاق این شکل شنیع مجازاتهای اسلامی و اخراج حکومت اسلامی از سازمان جهانی کار و نهادهای بین المللی به جریان افتاد. کارزاری که با حمایت اتحادیه ها ی مختلفی ازکانادا، استرالیا، انگلیس، فرانسه مورد حمایت قرار گرفت و کنفدراسیون بین المللی اتحادیه های کارگری نیز حمایت خود را از کارگران معدن طلای آق دره اعلام کرد و سرکوبگریهای حکومت را محکوم نمود. 
با اتفاقات و تهاجماتی که امروز در یکی دیگر از معادن آق دره روی داده، کمپین برای آزادی کارگران زندانی ضمن محکوم کردن هجوم وحشیانه نیروی سرکوب حکومت علیه مردم و دستگیری مردم معترض، تلاش میکند که صدای این کارگران و این مردم در سطح جهانی باشد. کمپین از همه مردم در آق دره و روستاهای اطراف آن، از کارگران معادن در این روستاها میخواهد که به حمایت از کارگران و مردم روستای آق دره بشتابند. فشار بیاورند که تمامی بازداشت شدگان در آق دره فورا و بدون قید و شرط آزاد شوند. کارگران اخراجی بسر کار خود بازگردند و معوقات مزدی کارگران فورا پرداخت شود. اقدامات اجرایی فوری برای رفع آلودگی های محیط زیستی معدن در منطقه انجام شود و از مردم این روستا بخاطر حمله وحشیانه ای که صورت گرفته عذرخواهی شود. کمپین برای آزادی کارگران زندانی همچنین برای جلب وسیعترین حمایت های بین المللی از مبارزات کارگران و مردم در آق دره و برای آزادی بازداشت شدگان این اعتراضات تلاش میکند. جمهوری اسلامی این حکومت شلاق و زندان و سرکوب باید بایکوت جهانی شود و از سازمان جهانی کار و تمامی نهادهای بین المللی اخراج گردد. 
شهلا دانشفر
سخنگوی کمپین برای آزادی کارگران زندانی
۱۱ مرداد ۱۴۰۲، ۲ اوت ۲۰۲۳

 

۹ مرداد : تجمعات بازنشستگان مخابرات در ادامه دوشنبه های اعتراض
امروز نهم مرداد ماه  بازنشستگان مخابرات در ادامه دوشنبه های اعتراض علیه فقر و گرانی و برای  پیگیری مطالباتشان در چندین شهر  در  مقابل ساختمان اداره مخابرات تجمع کردند . این تجمعات در کرمانشاه، شهر کرد، شیراز، اهواز، اصفهان، مشهد، شیراز، اردبیل، و رشت  برگزار شد. 
در کرمانشاه و اهواز بازنشستگان در ادامه تجمعات خود راهپیمایی کرده و شعارهای اعتراضی خود را فریاد زدند. 
بازنشستگان مخابرات علاوه بر اعتراض به سطح نازل حقوقها به اجرا نشدن آیین نامه ی استخدامی و رفاهی سال ۸۹ و بالاکشیده شدن حق و حقوق خود توسط سهامداران عمده مخابرات و نهاد موسوم به ستاد اجرایی فرمان امام و عدم پاسخگویی به مطالباتشان اعتراض دارند . بعلاوه ورشکستگی صندوق های بازنشستگی و به سرقت رفتن پولهای آن، مصوبه مزدی ضد کارگری شورایعالی کار و برنامه توسعه هفتم موضوع مشترک اعتراض آنها با دیگر بازنشستگان و بخش وسیعی از مردم در سطح جامعه است. از همین رو یک موضوع مورد تاکید آنها تجمع مشترک همه بخش های بازنشستگان است که خود را در شعار «کشوری، لشکری، تامین اجتماعی اتحاد اتحاد» بازتاب میدهد. 
در این تجمعات بازنشستگان شعار میدادند: "یک اختلاس کم بشه، مشکل ما حل میشه"، "سهامدار عمده حق ماها را خورده"، "گرانی تورم بلای جان ما شد"، "اتحاد، اتحاد، علیه فقر و فساد"،  "بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن"، "تا حق خود نگیریم هر روز همین بساط است"، و "فقط کف خیابان بدست میاد حقمون".
اجرای همسان سازی و افزایش حقوقها به بالای خط فقر سی میلیونی، درمان رایگان و پایان دادن به اختلاسها و دزدیها و سرکوبگری های حکومت از تاکیدات مشترک همه بازنشستگان است. از خواستها و اعتراضات بازنشستگان باید وسیعا حمایت و پشتیبانی کرد.یادآوری کنیم که در رابطه با همین مطالبات روز گذشته یکشنبه بازنشستگان تامین اجتماعی در ۸ شهر دزفول، شوشتر، اهواز، شوش، رشت و کرمانشاه تجمع داشتند و بازنشستگان فولاد در اصفهان و تهران تجمع اعتراضی برپا کردند. حزب کمونیست کارگری بر تجمعات مشترک و متحدانه بخش های مختلف بازنشستگان تاکید دارد.

حزب کمونیست کارگری ایران
۹ مرداد ۱۴۰۲،  ۳۱ ژوئیه  ۲۰۲۳