سرائیل کاروان فراریان از شمال غزه را بمباران کرد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اسرائیل کاروان فراریان از غزه را که بنابر اولتیماتوم ارتش این کشور به سوی جنوب غزه می گریختند بمباران کرد. بی بی سی در چندین خبر نوشته است: گزارش‌های اولیه درباره هدف قرار گرفتن کاروانی از خودروها که به سوی جنوب غزه در حرکت بودند، از دیروز عصر آغاز شد. کمی بعد ویدیوهایی از اجساد مربوط به این کشتار منتشر شد.بخش راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی تایید کرده است که این حمله در خیابان صلاح‌الدین رخ داده که یکی از دو مسیر تعیین‌شده برای خروج از شمال غزه است.

در حالی که ساکنان شمال با هشدار اسرائیل در حال حرکت به سوی جنوب غزه بودند، تمام روز در این خیابان راه‌بندان ایجاد شده بود.

در ویدیوهایی که از حمله به این خیابان منتشر شده ۱۲ جنازه قابل مشاهده است که بیشتر آنها زنان و کودکانی هستند که سن بعضی از آنها احتمالا بین دو تا پنج سال است. شکل و زاویه سایه‌ها در تصاویر نشان می‌دهد که این ویدیوها حدود ساعت پنج و نیم بعد از ظهر به وقت محلی گرفته شده است.

بیشتر اجساد پشت یک کامیون دیده می‌شوند و بقیه جنازه‌ها در خیابان افتاده‌اند. خودروهای آسیب‌دیده دیگری هم در اطراف قابل رویت هستند.

به گفته وزارت بهداشت فلطسطینی‌ها ۷۰ نفر در این حمله، که اسرائیل را مسئول آن معرفی می‌کند، کشته شده‌اند.

ارتش اسرائیل می‌گوید در حال تحقیق درباره این رخداد است اما گفته است که دشمنانش تلاش می‌کنند جلو خروج مردم از شمال غزه را بگیرند.

چگونه تصاویر حمله به خودروهای فلسطینیان در حال فرار تایید شد؟
این شبکه خبری در گزارش دیگر نوشته است: پیش از این گزارش دادیم که دست کم ۱۲ نفر از جمله زنان و کودکان در حمله‌ای به کاروان خودروهای فلسطینیان در حال فرار از شمال غزه کشته شدند.

ما از طریق تصاویر ویدیویی که بعد از حادثه گرفته شده و مکان آن هم تایید شده است، به این نتیجه‌ رسیدیم.

فهمیدن این که یک ویدیو در چه زمانی و کجا گرفته شده بخش اصلی درک موقعیت در اتفاقات مهمی مانند این حمله است.

ما در بخش راستی‌آزمایی بی‌بی‌سی دو ویدیو مربوط به این حمله را بررسی کردیم. این ویدیوها بسیار تکان‌دهنده است و شمار زیادی از اجساد قربانیان از جمله کودکان در آن دیده می‌شود، و به همین دلیل قابل پخش در بی‌بی‌سی نیست.

این ویدیوها جزییاتی از مکان واقعه در اختیار ما می‌گذارد. این را می‌دانیم که جاده ۴۵ کیلومتری صلاح‌الدین که از شمال تا جنوب غزه کشیده شده، یکی از مسیرهای اصلی خروج ساکنان شمال غزه است. گزارش‌های محلی هم می‌گوید که حمله در این جاده رخ داده است.

ویدیوها بخشی از جاده و ساختمان‌هایی را نشان می‌دهد که با مقایسه آنها با تصاویر هوایی، توانستیم محل دقیق محدوده‌ای را که حمله در آن رخ داده تایید کنیم.

در ویدیو حمله به کاروان غیرنظامیان در حال فرار غزه چه می‌بینیم؟
بی‌بی‌سی می افزاید: در حمله به کاروان غیرنظامیان در حال فرار از شمال غزه در مسیرهای تعیین‌شده، تعداد زیادی کشته شدند که ما توانستیم کشته شدن ۱۲ نفر را از طریق ویدیوهای محل حادثه تایید کنیم.

پیشتر گزارش دادیم که ویدیویی از لحظات بعدی حمله را تایید کرده‌ایم و در اینجا جزییات بیشتری درباره این ویدیو در اختیار شما می‌گذاریم.

این فیلم تصویری از کشتاری غیرقابل تصور را نشان می‌دهد، و متاسفانه یکی از جمله وقایع مشابه بسیاری است که در این درگیری‌ها رخ داده است.

در این فیلم که بعد از حمله گرفته شده، گروهی از مردان را در حال دویدن به طرف یک کامیون می‌بینیم. تعدادی از آنها از کامیون بالا می‌روند و بعضی هم از این صحنه‌ها فیلم می‌گیرند.

آنها دارند فریاد می‌کشند و در میان دودی که به پاخاسته برای قربانیان دعا و زاری می‌کنند. صدای آژیر خودروها در میان فریادهای آنها شنیده می‌شود.

همین طور که دوربین به کامیون نزدیک می‌شود، ابعاد وحشتناک حمله بیشتر روشن می‌شود.

چندین جنازه که شدت انفجار از وضعیت آنها پیداست، در پشت کامیون افتاده‌اند و خون زیادی در اطراف آنها دیده می‌شود.

نمایی از سوی دیگر کامیون جسد کودکی را نشان می‌دهد که به وضوح بیش از چهار سال ندارد.

تصاویر دیگر که قبل از حمله گرفته شده، کامیون‌های مشابهی را نشان می‌دهد که تا سی نفر در پشت آنها سوار شده‌اند و برای فرار از حملات در حال حرکت به سوی جنوب هستند.

با حرکت دوربین در صحنه واقعه، دو خودروی دیگر را هم می‌بینیم که نابود شده‌اند و احتمالا قربانیانی در داخل آنها هستند.

https://www.akhbar-rooz.com/

اخبار روز
شنبه, ۲۲ مهر ۱۴۰۲