سازمان ملل خواهان لغو اولتیماتوم اسرائیل به یک میلیون مردم غزه شد

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

در حالیکه ارتش اسرائیل در اطلاعیه‌ای اعلام کرد «برای حفظ امنیت» ساکنان شمال غزه این منطقه را ترک کنند، سخنگوی دبیرکل سازمان ملل خواستار لغو این دستور شد تا وضعیت وخیم فعلی «فاجعه‌بار» نشود. ارتش اسرائیل بامداد جمعه اعلام کرد عملیات در غزه را افزایش می‌دهد و در اطلاعیه‌ای از ساکنان شمال غزه خواست منازل خود را ترک کنند. ارتش اسرائیل گفته نیروهای حماس در شهر غزه در تونل‌هایی در زیر خانه‌های مسکونی که غیرنظامیان بی‌گناه در آنها ساکن هستند، پنهان شده‌اند.

در بیانیه ارتش اسرائیل آمده که «تروریست‌های حماس» از مردم به عنوان «سپر انسانی سوءاستفاده» می‌کند و از مردم خواسته «برای امنیت» شان از شمال غزه فاصله بگیرند. حماس در نخستین واکنش به فرمان تخلیه شمال غزه توسط اسرائیل، آن را «جنگ روانی» ارتش اسرائیل نامید و خواستار نادیده‌گرفتن آن توسط مردم غزه شد.

نوار غزه از چند شهر از جمله غزه، دیرالبلح، خان یونس و رفح تشکیل شده است و تخمین زده می‌شود بیش از یک میلیون نفر در شمال نوار غزه زندگی کنند.

موضع سازمان ملل

ساعاتی بعد از اطلاعیه ارتش اسرائیل، استفان دوجاریک سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد، اعلام کرد که این سازمان تخلیه اجباری کل جمعیت شمال غزه را که حدود ۱.۱ میلیون نفر است، بدون پیامدهای انسانی مخرب غیرممکن می‌داند.
او گفت که سازمان ملل متحد قویاً درخواست می‌کند که این دستور لغو شود تا از آنچه که می تواند یک تراژدی را به یک وضعیت فاجعه بار تبدیل کند، اجتناب شود.

انتقاد نماینده اسرائیل

در پی این اظهارنظر، گیلاد اردان، سفیر اسرائیل در سازمان ملل، واکنش این نهاد برای لغو درخواست انتقال مردم شمال غزه را «شرم آور» نامید و گفت این دستور ارتش «اقدامی جهت کاهش آسیب به غیرنظامیان» است. او گفت: اسرائیل قبل از انجام هر حمله هوایی به غزه، به ساکنان محل هشدار می‌دهد و سعی دارد آسیب به کسانی را که در عملیات نظامی حماس دست ندارند به حداقل برساند.

وی افزود: سازمان ملل سال‌هاست چشم خود را بر مسلح کردن حماس است.

مقدمه‌ای برای تهاجم زمینی

به نظر برخی ناظران، هشدار اسرائیل می‌تواند نشانه‌ای از تهاجم زمینی به شمال نوار غزه و عملیات زمینی قریب الوقوع اسرائیل باشد.

شماری هم آن را فراخوانی برای خالی‌کردن غزه از ساکنان آن به منظور سوق‌دهی آنها به سمت جنوب، در نزدیکی مرز مصر دانستند.

تخلیه شمال غزه به معنای انتقال حدود نیمی از جمعیت تقریباً ۲.۲ میلیون نفری نوار غزه به منطقه پرجمعیت جنوبی در بحبوحه محاصره شدید غزه از دوشنبه گذشته است.

اخبار روز
جمعه, ۲۱ مهر ۱۴۰۲