حمله ارتش اسرائیل به بزرگترین بیمارستان غزه در چهلمین روز جنگ

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

نیروهای اسرائیلی پس از چند روز حملات شدید به مناطق اطراف بیمارستان الشفا در شهر غزه، به آنجا حمله کردند. علاوه بر بیماران بستری در این مرکز پزشکی و بهداشتی، هزاران فلسطینی آواره از بمباران‌های بی‌امان شمال غزه در آن پناه گرفته‌اند. ارتش اسرائیل بامداد چهارشنبه ۱۵ نوامبر/ ۲۴ آبان اعلام کرد که در حال انجام «عملیاتی علیه حماس در یک منطقه مشخص» در بیمارستان الشفاء است.

اسرائیل این حمله را «عملیات هدفمند» به بزرگترین مرکز پزشکی غزه خواند، گفت که این حمله بر اساس اطلاعات جمع‌آوری‌شده اسرائیل و ایالات متحده انجام می‌شود.

اسرائیل حماس، گروهی که غزه را اداره می‌کند، به استفاده از این بیمارستان به عنوان پایگاه مخفی متهم می‌کند. حماس این ادعا را رد می‌کند. اسرائیل شواهدی برای اثبات ادعای خود ارائه نکرده است.

الجزیره و رویترز روز چهارشنبه نوشتند در حالی که تانک‌های اسرائیلی وارد حیاط بیمارستان الشفاء شده‌اند، ده‌ها سرباز اسرائیلی وارد این مرکز بهداشتی و پزشکی شدند. گفته شده است که در داخل بیمارستان حدود ۷۵۰۰ فلسطینی از جمله بیماران، پزشکان و آوارگان حضور دارند.

دیده‌بان حقوق بشر: حملات اسرائیل به بیمارستان‌های غزه باید به‌عنوان جنایت جنگی بررسی شود
۲۳ آبان ۱۴۰۲در تصویر جنازه‌های چند فلسطینی ساکن خان‌یونس واقع در جنوب غزه در کفن پوشیده شده‌اند و کودکانی دور آن‌ها ایستاده گریه می‌کنند. دو جوان و یک کودک نیز در گوشه‌ای از تصویر یکدیگر را در آغوش گرفته‌اند و با هم گریه می‌کنند.
دکتر منیر البرش، مدیر کل بیمارستان‌های نوار غزه به الجزیره گفت نیروهای اسرائیلی زیرزمین بیمارستان الشفاء را جست‌وجو کردند و وارد ساختمان‌های جراحی و اورژانس این مجموعه شدند.

دکتر احمد المخلاتی، جراح این بیمارستان، گزارش داد که صدای تیراندازی و انفجارهای شدید در محوطه شنیده شده است. او گفت: «ما تانک‌ها و بولدوزرهای [اسرائیلی] را در محوطه مرکز دیدیم.»

مخلاتی گزارش داد که حدود ۷۰۰ بیمار در بیمارستان باقی مانده‌اند که وضعیت حدود ۱۰۰ نفر وخیم است. بیش از ۱۰۰۰ کادر پزشکی نیز در محل گرفتار شده‌اند، اما به دلیل کمبود دارو و سوخت قادر به درمان بیماران نیستند.

هزاران غیرنظامی که به دلیل بمباران پنج هفته‌ای اسرائیل به غزه که منجر به کشته شدن بیش از ۱۱ هزار و ۲۰۰ فلسطینی شده است نیز در داخل بیمارستان الشفاء هستند.

 


مخلاتی ترسی را که در میان هزاران گرفتار در این تأسیسات وجود داشته است، چنین توصیف کرد:

ما نمی‌دانیم که آنها با ما چه خواهند کرد. ما نمی‌دانیم که آیا آنها مردم را خواهند کشت یا آنها را وحشت زده خواهند کرد. ما می دانیم که همه (ادعاهایشان) تبلیغات دروغ است و آنها نیز مانند ما می‌دانند که هیچ چیزی در مرکز پزشکی الشفاء وجود ندارد.

منطقه اطراف بیمارستان الشفاء هفته‌ها مورد هدف حملات متعدد اسرائیل بوده است. دولت اسرائیل هشدارهایی برای تخلیه این مرکز صادر کرده است. با این حال، مقامات پزشکی فلسطین این دستور را رد کرده و گفته‌اند که نمی‌توانند بیماران خود را رها کنند.

در میانه این حمله، مای الکیله، وزیر بهداشت تشکیلات خودگردان فلسطین، در بیانیه‌ای که خبرگزاری فلسطینی وفا منتشر کرد، گفت که نیروهای اسرائیلی «جنایت جدیدی علیه بشریت، کادر پزشکی و بیماران مرتکب می‌شوند».

وی افزود: «دولت فلسطین نیروهای اسرائیلی را مسئول جان کادر پزشکی، بیماران و آوارگان مجتمع الشفاء می‌داند.»

بیمارستان‌ها در غزه از کار افتادند
۲۱ آبان ۱۴۰۲تظاهرات در مخالفت با جنگ در تل‌آویو. دو زن کاغذهایی را بر دست دارند. بر روی یکی از کاغذ نوشته ها تصویر نتانیاهو که یک دست خونی بر صورت او دیده می‌شود. و دیگری هم به انگلیس نوشته شده نه.
حماس هم بیانیه داد و گفت که اسرائیل و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا را مسئول پیامدهای این حمله می‌داند و آن را «جنایت وحشیانه علیه یک مرکز پزشکی محافظت شده توسط کنوانسیون چهارم ژنو» خواند.

این گروه در بیانیه‌ای اعلام کرد: «اشغالگران اسرائیل و هرکسی که با آن‌ها برای کشتن کودکان، بیماران و غیرنظامیان بی‌گناه تبانی کرده است، پاسخگو خواهد بود.»

ایالات متحده روز سه‌شنبه گفت که «اطلاعاتی دارد» مبنی بر اینکه حماس و جهاد اسلامی فلسطین از بیمارستان‌های غزه از جمله الشفاء برای پنهان کردن نیروهایشان و حمایت از عملیات نظامی خود و گروگان‌گیری استفاده می‌کنند.

به گزارش رویترز، در عین حال، واشنگتن عبارات دو پهلو هم به کار برده و خواستار احتیاط در اقدامات نظامی شده است.

سخنگوی شورای امنیت ملی کاخ سفید گفت:

ما از حمله هوایی به یک بیمارستان حمایت نمی‌کنیم و نمی‌خواهیم شاهد انفجار در بیمارستانی باشیم که در آن افراد بی‌گناه، افراد درمانده، افراد بیمار تلاش می‌کنند تا مراقبت‌های پزشکی دریافت کنند.

حماس استفاده از بیمارستان‌های غزه را به عنوان پایگاه نظامی رد کرده و از سازمان ملل متحد دعوت کرده است تا بازرسان مستقلی را برای راستی آزمایی «کذب بودن» ادعاهای اسرائیل بفرستد.

آردی ایمسیس، کارشناس حقوق بین‌الملل در دانشگاه کوئینز در کانادا، گفت اسرائیل مسئولیت «تهیه شواهد» و اثبات ادعای خود مبنی بر استفاده حماس از این بیمارستان را بر عهده دارد: «هدف حمله یک مکان غیرنظامی است. تا زمانی که اسرائیلی‌ها مدرکی مبنی بر تبدیل آن مکان به یک منطقه نظامی ارائه ندهند، ماهیت غیرنظامی این مکان تغییر نمی‌کند.»

تلاش کارگران بندرها و فعالان برای متوقف کردن کشتی‌های حمل سلاح به اسرائیل
۱۷ آبان ۱۴۰۲عمر شاکر، مدیر اسرائیل و فلسطین در دیده‌بان حقوق بشر هم گفت: «دولت اسرائیل هیچ مدرکی ارائه نکرده است که بتواند بیمارستان‌ها را از حمایت‌های ویژه تحت قوانین بین‌المللی بشردوستانه محروم کند.»

شاکر گفت، حتی اگر توجیهات اسرائیل برای حمله به بیمارستان‌ها درست باشد، «قانون بشردوستانه بین‌المللی تنها در صورتی اجازه می‌دهد که به بیمارستان‌ها حمله شود که فضایی برای تخلیه امن ایجاد شود».

وی افزود: «واقعیت اینجاست که هیچ جای امنی برای رفتن در غزه وجود ندارد.»

به گفته کادر پزشکی، حدود ۶۵۰ بیمار در بیمارستان باقی مانده‌اند. به گفته وزارت بهداشت غزه ، پنج هزار تا هفت هزار غیرنظامی دیگر در داخل محوطه بیمارستان و زیر آتش مداوم تک تیراندازها و پهپادهای اسرائیلی گیر افتاده‌اند.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در واکنش به حملات حماس به جنوب اسرائیل در روز ۷ اکتبر، که به کشته شدن ۱۲۰۰ نفر، عمدتاً غیرنظامی، و انتقال ۲۴۰ اسیر به غزه منجر شد، قول داد که حماس را نابود کند.

۲۴ آبان ۱۴۰۲

https://www.radiozamaneh.com/