دیده‌بان حقوق بشر: اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی در غزه و لبنان استفاده کرده است

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

به گفته دیده‌بان حقوق بشر، «استفاده اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی در غزه و لبنان غیرنظامیان را در معرض جراحت‌های جدی و درازمدت قرار می‌دهد.» دیده‌بان حقوق بشر با انتشار بیانیه‌ای از اسرائیل به خاطر استفاده از فسفر سفید در عملیات نظامی در غزه و لبنان انتقاد کرد.  دیده‌بان حقوق بشر روز پنج‌شنبه ۱۲ در این بیانیه اکتبر نوشت:  استفاده اسرائیل از فسفر سفید در عملیات نظامی در غزه و لبنان، غیرنظامیان را در معرض جراحت‌های جدی و درازمدت قرار می‌دهد.

دیده‌بان حقوق بشر در این بیانیه گفت که ویدئوهایی از لبنان و غزه در ۱۰ و ۱۱ اکتبر را راستی‌آزمایی کرده که در آنها استفاده ارتش اسرائیل از فسفر سفید مشخص است.

فسفر سفید باعث سوختگی بسیار شدید در انسان می‌شود و زیرساخت‌های مدنی را نیز با درانداختن آنها به حریق، به شدت دچار آسیب می‌کند.

 


ویدئوی زیر نمونه‌ای از استفاده ارتش اسرائیل از فسفر سفید است:


استفاده از فسفر سفید در غزه، بزرگترین زندان روباز جهان با بیش از دو میلیون جمعیت، به گفته دیده‌بان حقوق بشر، غیرنظامیان را در معرض خطر جدی قرار می‌دهد و قوانین انسان‌دوستانه‌ی بین‌لمللی مبتنی بر پرهیز از قرار دادن غیرنظامیان در معرض خطر غیرضروری را زیر پا می‌گذارد.

پس از حمله غافل‌گیرکننده شبه‌نظامیان حماس به اسرائیل و حمله اسرائیل به غزه که خود آن را بزرگترین کارزار بمباران غزه تاکنون خوانده، بیش از یک هزار و ۵۳۷ فلسطینی در غزه کشته و شش هزار و ۶۱۲ تن مصدوم شده‌اند و بیش از ۱۳۰۰ تن اسرائیلی کشته و بیش از سه هزار و ۳۰۰ تن مجروح شده‌اند.

https://www.radiozamaneh.com/