در مورد آتش سوزی جنگلهای مریوان و دیگر مناطق کردستان 

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اطلاعیه کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری: در سه هفته گذشته آتش سوزی های گسترده و خطرناکی در مناطق مختلف مریوان، آویهنگ، سالیان و رشنش  راه افتاده و  نزدیک به دو هزار هکتار از جنگلها طعمه حریق های مشکوکی شده اند که انگشت اتهام را متوجه حکومت کرده است. در این آتش سوزی ها بخش زیادی از جنگل هایی که به حاشیه مناطق مسکونی شهر و روستاها نزدیک بوده اند، تماما سوخته اند. 

مردم مریوان بارها شاهد مانورها و ترددهای سنگین نیروهای سپاه و ارتش در مرزها و در مسیر جنگلها و حضور مافیای اقتصادی تخریب جنگل ها و فروش درختان بلوط به شرکت های مبل سازی در داخل و خارج ایران بوده اند. لازم به توضیح است که نزدیک به ۱۲۰ مورد آتش سوزی در جنگل‌های مریوان در سال جاری اتفاق افتاده است. دستگیری مافیای چوب در روستای «تموته سقز»، «مناطق سرشیو مریوان بویژه گماره لنگ»، «کشف ٣٦ کامیون قاچاق چوب در مریوان»  نمونه هایی از فعالیت این مافیای اقتصادی است.
 
جمهوری اسلامی بجز پخش اخبار متناقض و توصیه توسل به دعا، اقدامی برای مهار آتش سوزی ها در سه هفته گذشته انجام نداد. شاهدان عینی و مردمی که برای خاموش کردن آتش ها بسیج شده بودند میگویند کمک های حکومت در پایین ترین سطح بود. یکی از مقامات حکومت اسلامی بجای بسیج امکانات مهار حریق و بالگرد به مردم توصیه کرده بود دست به دعا شوند و از خداوند بخواهند حریق را مهار کند.
 
مردم و نهادهای اجتماعی اما سنگ تمام گذاشتند و با سازماندهی خود و با حضور پرشور، صمیمانه و دلسوزانه زنان و جوانان و فعالین زیست محیطی، با کمترین امکانات بخش زیادی از آتش سوزی جنگلها را مهار کردند. مردم از تجارب ارزشمند فعالیت سازمانیافته و اجتماعی خود در دهه های گذشته بهره گرفته و نقش مهمی در دفاع از جنگل ها و محیط زیست ایفا کردند. 

حکومت اسلامی نه تنها در عرضه کمک رسانی کاری انجام نداد بلکه در وحشت از همیاری و کمک رسانی های مردمی و برای مقابله با کمک های متحدانه و فعالیت های سازمان دهی شده مردم مطابق سیاست همیشگی اش، پنچ نفر از فعالان مستقلِ حفاظت از محیط زیست را به اسامیِ آزاد روحی، لایق محمدی، دلیر محمدی، سرکوت عبادی و آلان اردشیری را بازداشت کرده و تلاش میکند مانع فضای متحدانه و سازماندهی این کمک رسانی ها بشود.
 
کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری، بازداشت فعالین و اقدامات مخرب حکومت را شدیدا محکوم میکند و از تلاشهای صمیمانه و فعالیتهای جمعی فعالین زیست محیطی از جمله انجمن سبز چیا، زنان و جوانان مریوان و دیگر مناطق عمیقا قدردانی میکند. 

کمیته کردستان حزب کمونیست کارگری ایران
١٨ مرداد ١٤٠٢
٩ آگوست ٢٠٢٣