اعلامیه حزب حکمتیست: پرده جدیدی از جنگ تروریسم اسلامی و تروریسم دولتی

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سحرگاه روز شنبه هفتم اکتبر ۲۰۲۳ صدها نفر از گردان‌های "عزالدین قسام" شاخه نظامی حماس و جهاد اسلامی، با حمله به شهرک های جنوب اسرائیل، عملیات "طوفان الاقصی" را آغاز کردند. اولین حملات به یک فستیوال موسیقی در جنوب اسرائیل نزدیک مرز غزه بود که با قتل عام زنان و مردان جوان، حمله به مراکز نظامی، اسارت دهها نفر نظامی و سیویل و انتقال آنها به باریکه غزه صورت گرفت.

همزمان حماس با شلیک بیش از ۲۵۰۰ راکت بیش از ٢٠ نقطه شهرهای مرکزی و جنوب اسرائیل را مورد هدف قرار داد. وزارت امور خارجه اسرائیل تا امروز سه شنبه دهم اکتبر، از حداقل ٩٠٠ نفر کشته و ٢٦١٦ نفر مجروح سخن میگوید. 

ارتش اسرائیل از ساعت ١٠ صبح روز شنبه هفتم اکتبر عملیات زمینی و هوایی گسترده ای را تحت عنوان "شمشیرهای آهنین" آغاز کرد. در شهرکهای جنوب با نظامیان حماس درگیر شد و ساکنین غزه را زیر آتش بمباران های سنگین قرار داد. در اولین حملات به غزه بیش از ٣٠٠ فلسطینی و عمدتا غیرنظامیان به قتل رسیدند. وزارت بهداشت فلسطین اعلام کرد تا امروز سه شنبه دهم اکتبر ٧٧٠ فلسطینی از جمله ١٤٠ کودک کشته و ٣٧٢٦ نفر زخمی شده‌اند. در کرانه باختری نیز ١٨ نفر طی حملات اسرائیل کشته و حدود ١٠٠ نفر مجروح شده‌اند. با به خبر دفتر انسانی سازمان ملل، تعداد آوارگان در نوار غزه به بیش از ۱۸۷ هزار تن رسیده است. ارتش اسرائیل با گسترش ساعتی حملات هوائی و زمینی و دریائی و بمبارانهای سنگین، با زدن مدرسه و بیمارستان و مناطق مسکونی، با قطع برق، غذا، آب و گاز، بیش از دومیلیون نفر را به بهانه حماس مجازات جمعی کرده است.

این پرده جدیدی از تقابل تروریسم دولتی و تروریسم اسلامی است. نتانیاهو با اعلام شرایط جنگی و اطلاق "١١ سپتامبر اسرائیل" به حمله حماس، وعده داده است که غزه را با خاک یکسان و "چهره خاورمیانه را تغییر میدهد". هدف دولت نژادپرست اسرائیل برخلاف اظهارات رسمی مبنی بر "نابودی توان نظامی حماس"، الحاق بیشتر سرزمینهای فلسطینی، تشدید تروریسم و مشقات مردم فلسطین تحت عنوان "مقابله با تروریسم"، تغییر معادلات خاورمیانه و منتفی اعلام کردن مسئله فلسطین است. هدف حماس و موئتلفینش، برخلاف ادعای "پایان دادن به همه جنایت‌های اشغالگری"، تشدید ترور و تحجر اسلامی، مقابله با روند عادی سازی روابط دولتهای مرتجع عربی با اسرائیل، تقویت محور ارتجاعی موسوم به مقاومت و بسیج جنبش اسلامی در منطقه است. هم دولت اسرائیل و هم حماس و پیمانکار اصلی اش جمهوری اسلامی به این جنگ نیاز داشتند. دامنه این جنگ ارتجاعی به غزه محدود نخواهد ماند. بویژه با حمایت یکپارچه دولتهای غربی از دولت اسرائیل و فقدان طرحی برای پاسخ به مسئله فلسطین، خاورمیانه با دور جدیدی از جنگ نیروهای واپسگرای تروریستی و گسترش میلیتاریسم روبرو است. 

قربانیان این جنگ مردم بیدفاعی هستند که در اهداف ارتجاعی دو سوی این جدال تروریستی منفعتی ندارند. زمانی در خاورمیانه نیروهای سکولار و سوسیالیست برای آزادی و همبستگی منطقه ای و حل مسئله فلسطین تلاش میکردند، امروز در متن چرخش براست جهانی جریانات سوپر ارتجاعی مانند حماس و نیروهای اسلام سیاسی مدعی "آزادی فلسطین" شده اند و از زخم دیرینه مسئله فلسطین تغذیه میکنند. نه دولت آدمکش اسرائیل ربط یک به یکی با آنچه برسر مردم یهود آمده است دارد و نه حماس و جنبش اسلامی ربطی به مشقات مردم فلسطین دارد. راست افراطی در اسرائیل و اسلام سیاسی در فلسطین هردو نمیخواهند مسئله فلسطین حل شود و عملکرد و سیاست هر یک به دیگری نیرو میدهد. حل مسئله فلسطین راست افراطی در اسرائیل و اسلام سیاسی در فلسطین و منطقه را منزوی میکند. مسئله فلسطین باید حل شود. الحاق و تحریم و جنگ و تروریسم پاسخ نیست. تشکیل دولت مستقل فلسطینی و بازگشت به قرارداد اسلو هنوز جواب موثر و گام اول برای پایان دادن به مشقات کنونی است. 

حزب کمونیست کارگری - حکمتیست این جنگ ارتجاعی و تروریستی را محکوم میکند و از کارگران و مردم آزادیخواه جهان میخواهد علیه جنگ تروریستها و برای توقف فوری آن بپاخیزند. ما کشتار سبعانه مردم بیدفاع و غیر نظامی توسط شبه نظامیان حماس و قتل عام جنایتکارانه مردم غیر نظامی و محروم غزه و سیاست فاشیستی مجازات جمعی آنان توسط دولت اسرائیل را قویا محکوم میکنیم. از زاویه منفعت کارگران و اکثریت مردم زحمتکش در کشورهای خاورمیانه، هر نوع "تغییر چهره خارومیانه" با این نیروهای ارتجاعی در خدمت تداوم ارتجاع و ستم و آپارتاید و فقر و استبداد خواهد بود. مردم خاورمیانه و نسل جدید میخواهند از دست این دولتهای دست راستی مذهبی و استبدادی رها شوند. کارگران و مردم آزادیخواه در اسرائیل و فلسطین و کشورهای منطقه باید علیه جنگ و تقابل تروریستی و بانیان و حامیان آن، برای حل مسئله فلسطین ، برای ایجاد جوامع آزاد و پیشرو، برای تقویت همبستگی انسانی و یک همزیستی و صلح پایدار بمیدان بیایند. 

نه به تروریسم دولتی، نه به تروریسم اسلامی!
آزادی، برابری، حکومت کارگری!

حزب کمونیست کارگری ایران - حکمتیست
١٠ اکتبر ٢٠٢٣- ١٨ مهر ١٤٠٢