نیروهای عراقی پایانه‌های مرزی اقلیم کردستان با ایران و ترکیه را از پیشمرگه‌ها «تحویل می‌گیرند»

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق به رادیو فردا گفت که نیروهای مرزبانی دولت مرکزی عراق، کنترل پایانه‎های مرزی اقلیم کردستان با ایران و ترکیه را از نیروهای پیشمرگه تحویل می‎گیرند. به گفته یحیی رسول، این اقدام به فرمان شورای عالی امنیت ملی عراق و به درخواست فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور انجام می‎گیرد. فرمان شورای عالی امنیت ملی عراق پس از دیدار محمد شیاع السودانی، نخست‏‌وزیر عراق، با علی خامنه‎ای، رهبر جمهوری اسلامی، صادر شد که در آن خواستار «گسترش اقتدار دولت مرکزی عراق» شده بود.

به گزارش رسانه‎های رسمی ایران، در این دیدار به حملات اخیر سپاه پاسداران به اقلیم کردستان هم پرداخته شد و رهبر جمهوری اسلامی «تنها راه حل برقراری امنیت» را «گسترش اقتدار دولت مرکزی عراق» به مناطقی دانست که به گفته او «امنیت ایران را بر هم می‌زنند».
سپاه پاسداران در سال‎های اخیر بارها مواضع احزاب و گروه‎های کرد مخالف جمهوری اسلامی در اقلیم کردستان عراق را هدف حملات موشکی و پهپادی قرار داده است.
این حملات هم‎زمان با اعتراضات سراسری در ایران تشدید شد؛ به‌ویژه این‎که اعتراضات در مناطق کردنشین فراگیر بود. جمهوری اسلامی برای سرکوب اعتراضات مناطق کردنشین در ایران، از نیروهای نظامی هم استفاده کرده که به گفته دیدبان حقوق بشر کردستان، بیش از ۱۰۰ تن از معترضان در این درگیری‎ها کشته شده‌اند.
جمهوری اسلامی ایران احزاب و گروه‎هایی را که «تجزیه‌طلب» می‎خواند به دخالت در «تشدید اعتراض‎ها» متهم می‎کند.
هم‎زمان با این تنش‎ها، خبرهایی از سفر اسماعیل قاآنی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، به عراق منتشر شد. پس از آن محمد کاظم آل صادق، سفیر دولت ابراهیم رئیسی در عراق، روز ۳۰ آبان، با اشاره به این سفر گفت که در مذاکرات با طرف عراقی از دولت این کشور خواسته شد که برای اجرایی‌کردن موضوع خلع‌سلاح مخالفان جمهوری اسلامی «جدول زمانی» تعیین شود.
او در گفت‌وگو با العالم، تلویزیون عربی‌زبان وابسته به صداوسیمای جمهوری اسلامی، و نیز با شبکه عراقی «العهد» افزود که عراق دو درخواست ایران مبنی‌بر خلع سلاح مخالفان و بازگرداندن آن‌ها به اردوگاه‌ها به عنوان «پناهنده» را پذیرفته، اما برای خلع سلاح مهلت خواسته است.
سفیر جمهوری اسلامی ایران نگفت که ضرب‌الاجل ۱۰ روزه دقیقا از چه روزی شروع شده و دولت عراق نیز به این امر واکنش نشان نداده است.

خط صفر و پایانه‎های مرزی به نیروهای مرزبانی عراق سپرده می‎شود
یحیی رسول، سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق، درباره نتایج مذاکرات بغداد و تهران به رادیو فردا گفت: «برپایه فرمان شورای امنیت ملی مقرر شد که نیروهای مرزبانی وابسته به دولت مرکزی عراق، در خط صفر مرزی میان اقلیم کردستان با عراق و ترکیه مستقر شوند.»
او افزود: «این نیروها به اسلحه و تجهیزات لازم مجهز می‎شوند و ایست‎های مرزی را هم به‌دست می‎گیرند. بر این باورم این تصمیم مهمی است که باعث می‎شود نیروهای دولت مرکزی عراق در مرز مستقر شده تا مانع هرگونه رفت‌وآمد غیرقانونی شوند و اجازه ندهند که از عراق به عنوان پایگاهی برای عملیات تروریستی استفاده شود. وزارت کشور و فرماندهی مرزبانی، فعالیت خود را در این راستا آغاز کردند.»
این مقام عراقی همچنین درباره فعالیت نیروهای پیشمرگه اقلیم کردستان که پایانه‎های مرزی این منطقه را کنترل می‎کردند گفته است: «نیروهایی که در مرز مستقر می‎شوند، نیروهای مرزبانی هستند. نیروهای پیشمرگه، نیروهای امنیتی اقلیم کردستان هستند و وظیفه آن‎ها حمایت از اقلیم است. نیروهای مرزبانی وابسته به دولت مرکزی عراق هستند.»
یحیی رسول همچنین تصریح کرد: «برای استقرار نیروهای مرزبانی در خط صفر مرزی و سپردن پایانه‎های مرزی به این نیروها، هماهنگی در سطوح عالی میان دولت مرکزی و دولت اقلیم کردستان وجود دارد تا جلوی رفت‌وآمد تروریست‎ها و همچنین استفاده از خاک عراق برای تعرض به همسایگان گرفته شود.»
رادیو فردا