۱۷ آذر: فوران خشم از اعدام محسن شکاری یکی از جوانان معترض

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۹۵: با قدرت تجمعات بزرگ عزیزانمان را از چنگ آدمکشان نجات دهیم. بدنبال سه روز اعتصاب و اعتراض سراسری و قدرتمند و هشتاد روز ادامه انقلاب زن زندگی آزادی، جلادان اسلامی یکی از جوانان معترض بنام محسن شکاری را اعدام کردند. به خانواده او و همه مردم تسلیت میگوییم. محسن را به اتهام "بستن خیابان در سوم مهرماه و مجروح کردن یک پاسدار" اعدام کردند، تا زهر چشمی به ما مردم نشان دهند. خشم و انزجار از این جنایت در سراسر جامعه موج میزند.

با انتشار خبر این جنایت فضای شهرها بشدت اعتراضی است. جوانان محلات اولتیماتوم داده و میگویند :"امشب تهران را برایشان جهنم خواهیم کرد". مردم از سازمانهای مدافع حقوق انسان در سراسر جهان خواستار واکنش شدید اعتراضی شده اند. گوهر عشقی مادری که فرزندش ستار بهشتی بدست جانیان اسلامی در زندان به قتل رسید در واکنش به این جنایت در توییتر خود نوشت:" پسرم، به تو افتخار می‌کنم، تو نماد مظلومیت مردم ایران هستی، تو آشکارکننده جنایت عریان جمهوری اسلامی علیه انسانیت هستی… هیچ وقت نام تو از تاریخ ایران محو نخواهد شد.". با تجمعات بزرگ اعتراضی مقابل زندانها در تمام شهرها و اعتراضات سراسری میتوان و باید به نجات جان بازداشت شدگان شتافت و جلوی ماشین سرکوب و جنایت حکومت را گرفت. فشار بیاوریم تا همه بازداشت شدگان فورا آزاد شوند. جمهوری اسلامی بخاطر همه این جنایاتش باید در سطح جهان بایکوت و منزوی شود و تک تک سران جنایتکار آن به پای میز محاکمه کشیده شوند. با سرنگونی این حکومت میتوان چرخه کشتار و اعدام را برای همیشه از جامعه جارو کرد.
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷آذر ۱۴۰۱، ۸ دسامبر ۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۹۷
۱۷ آذر: خشم عمومی از اعدام محسن شکاری جوان معترض
در اعتراض به اعدام محسن شکاری از بازداشت شدگان اعتراضات مردمی در خیابان ستارخان، امشب مردم به تجمع در این محل و در محلات مختلف تهران فراخوان به تجمع داده اند. در همین رابطه فراخوانهای دیگری در شهرهای مختلف خوزستان و کرج داده شده است. مردم پاسخ این جنایات را در کف خیابان میدهند و کمپین محکومیت اعدام محسن شکاری و نجات جان دیگر بازداشت شدگان و پاسخ محکم به حکومت در کف خیابان به راه افتاده است. در راستای این اعتراض مردم در ستارخان به خیابان آمده و شعار مرگ بر دیکتاتور و مرگ بر خامنه ای سر میدهند و در مسیر آزادی به ستارخان ترافیک سنگینی شکل گرفته است. جمعی از مردم به سمت منزل محسن شکاری حرکت کردند و شعارهای اعتراضی در خیابان سر داده شد. در مشهد نیز مردم به خیابان آمده و شعارهای ضدحکومتی سر میدهند. در سقز مردم به خیابان آمده و جمعیتی از جوانان در محله صالح آباد گرد آمده و شعار میدهند و راهبندان ایجاد کرده اند. در نکا مردم بسوی دادگستری کوکتل پرتاب کردند. در دره شهر ایلام جوانان بسوی بسیج کوکتل زدند. و در یزد جوانان کمیته خمینی را مورد حمله کوکتل خود قرار دادد. بعلاوه ترانه علیدوستی، بازیگر در واکنش به اعدام محسن شکاری در اینستاگرام خود نوشت: "هر سازمان بین‌المللی که نظاره‌گر این خونریزی است و اقدامی نمی‌کند، مایه ننگ بشریت است.".
اعدام محسن شکاری بعنوان اولین اعدام از بازداشت شدگان ولوله ای در ایران و در جهان ایجاد کرده است. یک موضوع اعتراضات روز شنبه ۱۹ آذر در ایران و در کشورهای جهان در محکومیت همین اعدام خواهد بود. این جنایت با واکنش های تند بسیاری هم از سوی نهادهای حقوق بشری و هم دولتها روبرو شده است. از جمله انجمن جهانی پاسداشت حقوق بشر مینویسد: "امروز رژیم جمهوری اسلامی محسن شکاری ۲۳ ساله معترض بیگناهی را که تنها جرمش ایستادگی در برابر "ظلم علیه هموطنانش" بود اعدام کرد. جامعه جهانی باید این جنایت و اقدام وحشیانه جمهوری اسلامی را به شدت محکوم کند". عفو بین‌الملل نیز در توییتی نوشت: از اعدام محسن شکاری کمتر از سه هفته پس از محکومیت او در یک دادگاه ساختگی و به شدت ناعادلانه وحشت‌زده است. این سازمان به خطر اعدام دهها نفر دیگر از بازداشت شدگان اشاره کرد. پگی هیکس، از مدیران کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل هم با انتشار یک توییت، اجرای حکم اعدام محسن شکاری توسط حکومت جمهوری اسلامی را محکوم کرد و نوشت:" اعدام محسن شکاری توسط جمهوری اسلامی وحشتناک است. مجازات اعدام باید لغو شود . اجرای آن در شرایطی فراتر از شدیدترین جنایات، توهین به همه است."
همچنین از سوی دولتها جیمز کلورلی، وزیر خارجه بریتانیا گفت که از خبر اعدام محسن شکاری به دست حکومت ایران در اعتراضات اخیر "خشمگین" است.او در توییتر خود نوشت:"جهان نمی‌تواند چشم خود را بر خشونت نفرت‌انگیزی که رژیم ایران علیه مردم خود مرتکب شده، ببندد". بنا بر آمار سازمان حقوق بشر ایران از ابتدای انقلاب تا کنون ۴۵۸ نفر بدست جانیان سلامی به قتل رسیده اند. آنالنا بربوک، وزیر خارجه آلمان نیز در توییتر خود نوشت: "جنبه غیرانسانی رژیم ایران حد و مرزی ندارد. محسن شکاری به علت مخالفت با رژیم در یک دادگاه خائنانه اجمالی محاکمه و اعدام شد، با این حال تهدید به اعدام مانع از آزادی‌خواهی مردم نخواهد شد."
بعلاوه خبر قتل محسن شکاری بامداد امروز در مهمترین رسانه های جهان بازتاب یافت.
امروز همچنین شماری از پزشکان و کادر درمان در اعتراض به حکم اعدام ‎دکتر حمید قره‌حسنلو مقابل زندان اوین با پلاکاردهای نه به اعدام تجمع کردند. مقابل زندانها را باید به محل تجمعات بزرگ برای آزادی بازداشت شدگان تبدیل کرد.
امروز همچنین در مراسم خاکسپاری هومن عبداللهی در سنندج و مراسم های یادبود سارینا ساعدی، قائمی فر، کومار درافتاده، محمد کشاورز(صارمی) و مائده جوانفر بترتیب در سنندج، دزفول، پیرانشهر، بروجرد و رامسر برگزار شد و جمعیت بسیاری در آنها شرکت کردند و شعارهای ضد حکومتی سر دادند و فضای این شهرها امروز یکپارچه خشم و اعتراض بود.
امروز در دانشگاهها نیز اعتراضات ادامه داشت. دانشجویان دانشگاه رسام کرج نیز امروز تجمع کردند و شعار دادند: "مرگ بر دیکتاتور"، "زن زندگی آزادی"، "گرونی و تورم، دست‌ها تو جیب مردم" و نه نون داریم نه خونه، حجاب شده بهونه". دانشجویان دانشگاه آزاد قم نیز امروزدر هنگام خروج امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، رییس بنیاد شهید، رودرروی او شعار دادند: "امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه". زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷ آذر ۱۴۰۱، ۸ دسامبر ۲۰۲۲

خیزش های مردمی: اطلاعیه شماره ۱۹۶
۱۷ آذر: انقلاب در هشتادمین روز
تجمعات در مراسم یادبود، فراخوان پزشکان به تجمعات مقابل زندانها، پلمب حکومتی و ضد پلمب مردم
بدنبال سه روز اعتصاب و اعتراض پر قدرت در سطح سراسری و در هشتادمین روز انقلاب فضای شهرها بشدت ملتهب و اعتراضی است. حکومت بر بازداشت ها و سرکوبگریهایش شدت داده و مردم متحدتر در برابر جنایات رژیم ایستاده اند. اعتصاب کسبه در بازار شهرهای مختلف ادامه دارد. اعتراضات در اشکال مختلف و بصورت تظاهراتهای خیابانی، درگیر شدن با نیروهای سرکوب، شعاردهی های شبانه، حمله به مراکز و پایگاههای حکومت ادامه دارد. مراسم های گرامیداشت جانباختگان محل اجتماعات وسیع مردمی و فریاد مرگ بر دیکتاتور است. در سیستان وبلوچستان فراخوانها برای تجمعات فردا جمعه هجدهم آذر منتشر شده است. برگزاری مراسم های یادبود در شهرهای مختلف فضای گسترده ای از اعتراض را شکل داده است. ساعت ۳ بامداد امروز در سنندج مراسم خاکسپاری هومن عبداللهی با حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهرک حسن آباد برگزار شد. هومن عبداللهی شب گذشته توسط نیروهای سرکوبگر به قتل رسید. نیروهای حکومتی شب گذشته پیکر وی را ربوده بودند تا خانواده را ناچار به خاکسپاری شبانه کنند. با وجود آن جمعی از مردم خود را به محل رساندند و حکومت با زدن گاز اشک آور سعی در متفرق کردن جمعیت داشت. همچنین امروز درچندین شهر مراسم یادبود جانباختگان برگزار شد و فضا بشدت ملتهب است. در اراک در چهلمین روز قتل مهرشاد شهیدی مراسمی اعلام شده است. حکومت اسلامی از روز قبل آرامگاه شهر را بسته و مسئولان آن اعلام کرده اند که امروز بدلایل امنیتی این گورستان تعطیل است. شهر را بشدت امنیتی کرده و خانواده مهرشاد زیر فشار سنگینی قرار دارند. امروز صبح جمعیت زیادی مقابل منزل مهرشاد شهیدی جمع شدند. هلی‌کوپترهای رژیم برای ارعاب بر فراز شهر به پرواز در آمده بود. مردم تلاش کردند خود را به آرامگاه برسانند. نیروهای سرکوب به سوی مردم تیراندازی کردند.
در سنندج جهلمین روز قتل سارینا ساعدی نوجوان شانزده ساله در آرامستان بهشت محمدی برگزار شد. در این مراسم مردم شعار میدادند:" "فقر فساد گرونی میریم تا سرنگونی". همچنین در چهلمین روز قتل محمد قائمی فر نوجوان هفده ساله، کومار درافتاده نوجوان شانزده ساله، محمد کشاورز(صارمی) و مائده جوانفر بترتیب در دزفول، پیرانشهر، بروجرد و رامسر بر مزار آنها مراسم یادبود برگزار شد. مراسم های یادبود محل تجمعات مردم و تجدید میثاق آنها برای سرنگونی جمهوری جنایتکار اسلامی است.
از سوی دیگر اتحاد پزشکان توسط کانال تلگرامی خود در حمایت از دکتر حمید قره حسنلو که به اعدام محکوم شده و همسرش فرزانه قره‌حسنلو که به زندان طویل المدت محکوم شده کادر درمان را به تجمع مقابل زندان اوین فراخواندند. در این فراخوان مردم در سایر شهرها به تجمع مقابل استانداری ها فراخوانده شده اند. دکتر حمید پزشک رادیولوژیست روز ۱۳ آبان با حمله نیروهای امنیتی به خانه‌اش، به هممراه همسرش - مقابل چشم فرزند خردسال‌شان پس از ضرب و جرح، بازداشت شدند. آنها به دلیل شرکت در مراسم چهلم حدیث نجفی که توسط سرکوبگران حکومت بقتل رسید، به "افسادفی‌الارض از طریق ارتکاب جرائم علیه امنیت کشور، حمله به ماموران انتظامی و بسیج و اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" متهم شده اند. تاکنون بیش از ۱۱۰۰ پزشک، نامه‌ای در حمایت از حمید قره حسنلو و فرزانه همسرش امضاء کرده اند.
حزب کمونیست کارگری حمایت قاطع خود را از این فراخوان اعلام کرده و بر تجمعات بزرگ خانواده های بازداشت شدگان مقابل زندانها و برای آزادی فوری دستگیر شدگان تاکید میکند.
در شهرهای دیگر نیز فضا بشدت اعتراضی است. بدنبال سه روز اعتصاب کسبه و بازاریان در سطح سراسری در بسیاری شهرها حکومت اقدام به پلمب کردن مغازه ها کرده است. در اعتراض به این موضوع کسبه و بازاریان در شهرهای سنندج، روانسر و اصفهان تجمع اعتراضی داشتند. در روانسر کسبه معترض مقابل فرمانداری تجمع کرده اند و مردم نیز آنها را همراهی میکنند. در سنندج در اعتراض به این موضوع از صبح امروز درگیری ها در خیابانها شکل گرفته است. مردم با فریاد مرگ بر دیکتاتور و بستن خیابان در حمایت از بازاریان به جمع کسبه معترض پیوسته و از انها حمایت میکنند. مردم پلمب بسیاری از مغازه را شکسته اند. سرکوبگران بسوی مردم تیراندازی میکنند. در کوت عبدالله نیز جوانان به "حوزه علمیه" این شهر کوکتل زدند. زنده باد انقلاب زن زندگی آزادی!
نابود باد حکومت اسلامی!
حزب کمونیست کارگری ایران
۱۷آذر ۱۴۰۱، ۸ دسامبر ۲۰۲۲