شب پنجاه و یکم اعتراضات؛ روسری‌سوزان در کرمان، «مرگ بر دیکتاتور» در تهران و مریوان

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تهران و شهرهای نواحی مختلف ایران، از مرکز تا غرب و جنوب کشور، شامگاه یکشنبه ۱۵ آبان بار دیگر صحنه اعتراضات ضدحکومتی شد. چندین ویدیو از شهر مریوان در شبکه‌های اجتماعی از جمله توییتر منتشر شده است که نشان می‌دهد معترضان شبانه در نواحی مختلف شهر کنار خیابان آتش‌های بزرگی افروخته‌اند و شعارهایی از قبیل «ژن، ژیان، ئازادی» (زن، زندگی، آزادی) و «مرگ بر دیکتاتور» سرمی‌دهند.اعتراضات شبانه در مریوان ادامه تنش‌ها و درگیری‌هایی است که تمام روز در سطح شهر وجود داشت و گفته می‌شود مربوط به مراسم خاکسپاری نسرین قادری، از کشته‌شدگان اعتراضات، بود.

ویدیوهایی که از کرمان منتشر شده است، نشان می‌دهد شماری از شهروندان شامگاه یکشنبه با آمدن به خیابان‌ها اعتراضات خود را ادامه داده‌اند. یکی از ویدیوها دختران جوانی را نشان می‌دهد که روسری‌های خود را در اعتراض به حجاب اجباری آتش می‌زنند.
معترضان در بوشهر یکی از خیابان‌های ساحلی را در شامگاه یکشنبه مسدود کردند و با زدن بوق‌های ممتد و کف و سوت، اعتراض خود را به نمایش گذاشتند و شعار «آزادی، آزادی، آزادی» سر دادند.
کرمانشاه نیز که نهمین کلان‌شهر ایران محسوب می‌شود در این شب صحنه اعتراضات بود و ویدیوهایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشان می‌دهد معترضان سطل‌های بزرگ زباله شهری را آتش زده‌اند.
اعتراضات شبانه همچنین در مناطق مختلف تهران ادامه یافت. معترضان در منطقه پنج پایتخت با حضور در خیابان شعار «امسال سال خونه، سیدعلی سرنگونه» سر دادند. محله ستارخان هم صحنه اعتراضات جوانان و به‌ویژه دختران جوانی بود که با برداشتن روسری‌های خود شعار «مرگ بر دیکتاتور» را تکرار کردند. شعار «مرگ بر دیکتاتور» در پاساژ فردوسی تهران همچنین در شامگاه یکشنبه طنین افکند.
ویدیویی نیز از محله سعادت آباد تهران منتشر شده است که نشان می‌دهد معترضان از پشت پنجره‌ها یا بر روی پشت بام‌ها شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.
اعتراضات سراسری در ایران به این ترتیب وارد پنجاه و دومین روز خود شد. آخرین آماری که سازمان حقوق بشر ایران روز شنبه منتشر کرد، گویای آن است که در این اعتراضات دست‌کم ۳۰۴ نفر، از جمله ۴۱ کودک و ۲۴ زن کشته شده‌اند. سازمان حقوق بشری هرانا نیز آمار کشته‌شدگان را ۳۱۴ نفر اعلام کرده است.
https://twitter.com/i/status/1589315867678064640


https://twitter.com/i/status/1589291187386880000

ایرنا ناآرامی‌های مریوان را تایید کرد
خبرگزاری رسمی دولت ایران اعتراض‌های یک‌شنبه‌ در مریوان را تایید کرد.
به نوشته ایرنا، «در برخی از خیابان‌ها و محلات شهر از جمله کوره موسوی، موسک، نوروز، نوبهار و کانی دینار» معترضان به خیابان آمدند و شعار دادند.
ایرنا نوشت شهر «مدت کوتاهی ملتهب» و «پلیس برای متفرق کردن معترضان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شده است.»
در حالیکه ویدئوهای منتشر شده صدای تیراندازی و شعار و انفجار بمب صوتی را در شامگاه یک‌شنبه در مریوان نشان می‌دهند، ایرنا نوشت شهر «آرام» است و «مشکل خاصی نیست.»
ایرنا همچنین نوشت معترضان اقدام به «آتش زدن لاستیک» کرده‌اند و شیشه‌ها و تابلوی دفتر ارتباطات مردمی نماینده مریوان در مجلس را شکسته‌اند.
معترضان در مریوان یک‌شنبه به مرگ نسرین قادری اعتراض کردند که به گفته منابع کُرد، در تهران «با ضربات باتوم به سرش کشته شد». ایرنا نوشت این «بانوی ۳۵ ساله مریوانی روز جمعه در خانه‌اش در تهران درگذشت».
حکومت ایران مرگ افرادی را که در اعتراض‌های اخیر کشته‌اند به بیماری زمینه‌ای، تصادف، گلوله «منافقین»، مرگ طبیعی یا خودکشی نسبت داده است.

اعتراضات شبانه در تهران و تائید رسمی ناآرامی در مریوان
گزارش‌ها از ایران حاکی از ادامه تجمعات ضدحکومتی و حق‌خواهانه در چندین شهر است. خبرگزاری رسمی دولت وجود نا آرامی در مریوان را تائید کرد و شبکه حقوق بشر کردستان می‌گوید، در پنجاه روز گذشتە بیش از ۵٠ معترض کرد جان باختەاند.
بنا بر گزارش‌ها و بر اساس ویدیوهای منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی، ۱۵ آبان (ششم نوامبر) تجمع‌های ضد حکومتی در مریوان علی‌رغم هجوم نیروهای امنیتی و زخمی‌شدن تعداد زیادی از معترضان در اثر اصابت گلولەهای ساچمەای، اعتراض‌ها تا شب ادامه یافته‌اند و معترضان خیابان‌ها را خالی نکردەاند.
در ویدیوهای منتشر شدە صدای تیراندازی‌های پی در پی شنیده می‌شود. معترضان شعارهای "مرگ بر دیکتاتور" و "زن، زندگی، آزادی" سر می‌دهند.
تصویری از اعتراضات امروز مریوان منتشر شدە کە نشان می‌دهد یک لباس شخصی با اسلحە کمری بە سوی معترضان شلیک می‌کند. در حال حاضر آماری دقیقی از تعداد زخمی‌های اعتراضات امروز در دست نیست.
ایرنا وجود نا آرامی در مریوان را تائید کردە است. خبرگزاری رسمی دولت نوشتە است: «در برخی از خیابان‌ها و محلات شهر از جمله کوره موسوی، موسک، نوروز، نوبهار و کانی دینار معترضان به خیابان آمدند و شعار دادند.»
ایرنا در ادامه مدعی شدە کە شهر برای "مدت کوتاهی ملتهب" و پلیس برای "متفرق کردن معترضان مجبور به استفاده از گاز اشک‌آور شده است."
براساس تصاویر منتشر شدە، نیروهای امنیتی در مریوان از سلاح‌های ساچمەای و جنگی استفادە کردەاندبراساس تصاویر منتشر شدە، نیروهای امنیتی در مریوان از سلاح‌های ساچمەای و جنگی استفادە کردەاند
براساس تصاویر منتشر شدە، نیروهای امنیتی در مریوان از سلاح‌های ساچمەای و جنگی استفادە کردەاندعکس: Kurdpa
تصاویر منتشر شدە نشان می‌دهند کە در شهرهای تهران، کرمانشاه، سنندج و مهاباد هم تجمع‌های ضد حکومتی در جریان بودەاند.
در یک ویدیو، منتصب بە مرکز خرید "نگین ظفر" در تهران، نیروهای امنیتی دو جوان را بازداشت می‌کنند.
در محلە صادقیه تهران هم شماری از معترضان تجمع کردە و شعارهای ضد حکومتی سر دادند. در برخی دیگر از محلات تهران خودروها با زدن بوق‌ ممتد اعتراض خود را نشان دادند. تصاویری هم منتشر شدە کە زنان را بدون روسری در خیابان‌ها نشان می‌دهند.
رادیو فردا، بی بی سی و رادیو آلمان