بازداشت‌های گسترده و غیرقانونی، تحصن و اعتراض در دانشگاه‌ها‌

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

تیراندازی به معترضان در اراک: ‌در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی از اعتراضات نهم آبان ماه در اراک منتشر شده نیروهای امنیتی در شهرک ولیعصر این شهر در حال تیراندازی دیده می شوند. یکی از معترضان خطاب به حسین سلامی، فرمانده سپاه پاسداران که به تازگی گفته بود روز آخر اعتراضات است می‌گوید: « به کوری چشم سلامی این روز آخر نیست بلکه روز اول است.»‌بر اساس روایت شاهدان عینی در چند روز گذشته پس از تشییع پیکر مهرشاد شهیدی، پسر ۱۹ ساله‌ای که در اراک بر اثر ضربات باتوم کشته شد، اعتراضات در اراک شدت گرفته است.

در روز خاکسپاری مهرشاد شهیدی نیروهای امنیتی با سوگواران درگیر شدند و به سمت آنان شلیک کردند.
تهدید و ارعاب علنی شهروندان اکباتان توسط نیروهای امنیتی: «ما سرناموسمان را هم می‌بریم»
ساکنان شهرک اکباتان در تهران می‌گویند این شهرک با عملکرد نیروهای امنیتی برای ایجاد رعب و وحشت با انفجار مکرر بمب‌های صوتی به میدان جنگ تبدیل شده است.
در کنار وحشت‌افکنی عامدانه در یک منطقه کاملا مسکونی با بمب‌های صوتی، در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده می‌بینیم که این نیروهای امنیتی با بلندگوهای پرقدرت ساکنان را تهدید می‌کنند.
صدای نیروی امنیتی در یکی از ویدیوها می‌آید که می‌گوید: «اگر پاش برسه سر ناموس و زن و بچه خودمان را هم می‌بریم.»
گزارش‌هایی هم از پرتاب گاز اشکآور به خانه‌ها منتشر شده است. ‌شهرک اکباتان در هفته‌های گذشته همواره صحنه اعتراضات بود. در شب‌های گذشته نیروهای امنیتی چندین بار به لابی‌ بلوک‌های مختلف این شهرک حمله کردند، اموال ساکنان را تخریب کردند، مردم را کتک زدند و عده‌ای را بازداشت کردند.

حمایت داریوش مهرجویی از ورزشکاران حامی اعتراضات
‌داریوش مهرجویی، کارگردان و فیلمنامه‌نویس، در نامه‌ای که خطاب به علی‌ کریمی، علی دایی و الناز رکابی نوشته است و آن را برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده، گفته است که شهامت این ورزشکاران را در همراهی با مردم ایران و خواسته‌های به حق آن‌ها می‌ستاید. ‌او همچنین «فاجعه کشتار نوجوانان و جوانان بی‌گناه» را به مردم تسلیت گفته است و . ‌پیش از امضا هم نوشته «هم‌صدا و همراه شما»علی کریمی و علی دایی از ستارگان فوتبال ایران بارها از ‌اعتراضات سراسری ایران دفاع کردند، الناز رکابی صخره‌نورد، هم در مسابقات قهرمانی آسیا در سئول بدون حجاب شرکت کرد که موجب شد بسیاری از ایرانی‌ها «شهامت» او را ستایش کنند و با اینکه او مقام چهارم آسیا را کسب کرد، او را «قهرمان» بخوانند. ‌‌از زمان شروع اعتراض‌ها در ایران که در هفته ششم به سر می‌برد، بسیاری از چهره‌های معروف سینما و هنر و ادبیات از معترضان حمایت کردند. اما چهره‌هایی که دربرابر این اعتراضات سکوت کردند و موضعی علیه حکومت ایران نگرفتند مورد انتقاد شدید معترضان قرار گرفتند.

مرضیه زیاری در خانه‌اش بازداشت شد
مرضیه زیاری، فمنیست و فعال حقوق زنان در خانه‌اش بازداشت شد.
در خبرهای منتشر شده از نحوه این بازداشت آمده است که خانم زیاری در را باز نکرده و این افراد که با سه ماشین به محل امده بودند از روی دیوار وارد خانه شدند و خانم زیاری را با زور با خود برده‌اند.خانم زیاری بر مسایل مربوط به آزار جنسی زنان در محیط‌های عمومی فعالیت می‌کرد و کارزارهایی در این زمینه به‌راه انداخته بود.