اومیکرون؛ طوفان جدید در راه اروپا

شخصی سازی فونت
  • کوچکتر کوچک متوسط بزرگ بزرگتر
  • Default Helvetica Segoe Georgia Times

اومیکرون؛ 'طوفان جدید در راه اروپا'، قرنطینه شهر ۱۳ میلیون نفری در چین: هانس کلوگه مدیر اروپای سازمان بهداشت جهانی به دولت‌های این قاره هشدار داد آماده "طوفان جدید" کرونا باشند. گسترش سریع سویه اومیکرون کرونا کشورهای اروپایی را وادار به اعمال هر چه بیشتر محدودیت‌ها کرده در حالیکه شهر ۱۳ میلیون نفری "سی‌ان" در چین در قرنطینه کامل قرار گرفته است. اومیکرون سویه غالب در بسیاری از کشورهای اروپایی است (مثل آمریکا) و شیوع سریع آن در آستانه تعطیلات کریسمس باعث نگرانی مسئولان بهداشتی شده است.

برخی کشورهای اروپای غربی سعی کرده‌اند تا محدودیت‌ها را بعد از کریسمس به اجرا بگذارند مثل انگلیس اما برخی نیز این محدودیت‌ها را در کریسمس هم اعمال کنند مثل اسکاتلند و ایرلند شمالی.
آلمان و پرتغال از آخرین کشورهای اروپایی هستند که محدودیت‌هایی را برای بعد از کریسمس در نظر گرفته‌اند.
آمار روزانه ابتلا در برخی کشورهای اروپایی قابل توجه است، در اسپانیا نزدیک به روزی پنجاه هزار نفر، در فرانسه نزدیک به روزی صدهزار نفر و در بریتانیا بیش از ۹۰ هزار نفر.

بجز اعمال محدودیت، کشورهای اروپایی و همچنین آمریکا توان خود را برای سرعت و وسعت دادن به واکسیناسیون کرونا به کار گرفته‌اند.

در ترکیه، گذرگاه مهم ورود به ایران از اروپا که اومیکرون هم در آن شناسایی شده، دولت به واکسن کرونای تولید داخل، تُرکوواک، مجوز اضطراری داده و از هفته آینده استفاده می‌شود.

شیوع سریع کرونا، محدود به اروپا نیست و چند هفته مانده به المپیک زمستانی پکن، شهر ۱۳ میلیون نفری سی‌ان در شمال‌شرقی چین در قرنطینه کامل قرار گرفته و به ساکنان گفته شده از خانه خارج نشوند. از هر خانه فقط یک نفر اجازه دارد برای تهیه مایحتاج از خانه خارج شود.

این اقدام برای مهار شیوع کرونا است در ناحیه‌ای که تقریبا پنج هفته دیگر میزبان المپیک زمستانی است.

با اینکه برخی آمار، برخی پژوهش‌ها و همچنین تجربه پزشکان احتمال خفیف‌تر بودن بیماری اومیکرون را مطرح کرده‌اند، اما دانشمندان هشدار داده‌اند که برای چنین‌ نتیجه‌گیری‌ای هنوز مطالعات کافی نیستند و نمی‌توان اظهار نظر قاطع کرد.

اما امروز در یکی از آخرین مطالعه‌ها در آفریقای جنوبی، گفته شد یافته‌ها درباره خفیف‌تر بودن اومیکرون "مجاب‌کننده" است.

بر اساس این تحقیق، آمار مرگ در موج چهارم کرونا در آفریقای جنوبی، کشوری که اومیکرون اولین بار در آنجا شناسایی شد، پایین‌تر از موج‌های قبل بوده است.

پروفسور چریل کوهن پژوهشگر موسسه ملی بیماری‌های واگیر آفریقای جنوبی در یک کنفرانس خبری نتایج تحقیق را اعلام کرد. البته او این را هم گفت که ممکن است عوامل دیگری جز خفیف‌تر بودن اومیکرون در پایین‌تر بودن آمار مرگ دخیل باشند، از جمله ایجاد مصونیت قبلی در جمعیت بعلت ابتلا یا واکسن.
https://www.bbc.com/persian/world-59757077